Nová obrněná technika americké armády v nedohlednu
- 29. 7. 2015
- 94 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda (U.S. Army) je největší a nejpočetnější složkou Ozbrojených sil Spojených států. Američtí vojáci však v současné době válčí s technikou, navrženou a vyráběnou ještě za dob studené války. Zavedení obrněné techniky nové generace je přitom v nedohlednu.
Bojiště Evropa
Rusko v současné době vyvíjí zcela novou generaci obrněné techniky. Zmínit je nutno především nový tank T-14 postavený na univerzální pásové platformě Armata. Sesterskou odlehčenou platformu tvoří bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25. Kolovou obrněnou techniku zastupují nová vozidla Bumerang.
Na druhé straně za Atlantikem (nebo Pacifikem) naopak americká armáda spoléhá, a ještě řadu let bude spoléhat, na vozidla vyvinutá v období studené války. Páteř obrněných jednotek americké armády tvoří hlavní bojové tanky Abrams a pásová vozidla Bradley. Jako nová vozidla lze považovat kolové obrněné transportéry Stryker ve výzbroji Brigádních stryker bojových týmů SBCT (Stryker Brigade Combat Teams).
Konstrukce obou vozidel (Bradley, Abrams) spadá do 70. let minulého století. Dlužno však dodat, že současné verze díky hloubkovým modernizacím nemají příliš mnoho společného s původními stroji. Přesto nyní americká armáda stojí proti protivníkovi, který zavádí zcela novou generaci obrněné techniky.
Ač se lze dohadovat, zda soupeření Ruska a Spojených států nikdy neskončilo, nyní je rétorika na obou stranách více vyostřená. „Já bych nyní viděl Rusko jako hrozbu číslo 1," uvedl generál Milk Milley, náčelník generálního štábu americké armády, při slyšení Senátnímu výboru pro ozbrojené složky v Kongresu. Milley v současné době přebírá místo náčelníka generálního štábu americké armády po odcházejícím generálu Ray Odiernovi.
V současné době také americká armáda navyšuje, vzhledem ke změněné bezpečnostní mapě, počet obrněných jednotek v Evropě. Rozmístění obrněných jednotek v Evropě (Polsko, Pobaltí) není náhodné. Právě Evropa, přesněji řečeno Epihercynské nížiny (European Plain), jsou ideálním místem pro vedení operací obrněných jednotek.
Epihercynské nížiny jsou rozsáhle rovinaté plochy bez hornatých oblastí, tvořící spojnici mezi Moskvou a Paříží. Epihercynské nížiny využil Hitler pro vpád do Polska a dále do Ruska. Během studené války se obranní plánovači z NATO obávali, že sovětské obrněné divize využijí pro útok na NATO právě Epihercynské nížiny.
Epihercynské nížiny / Public Domain
Modernizační snahy
Pentagon za posledních dvacet let vydal miliardy dolarů na vývoj nové obrněné techniky. Revoluční a ambiciozní programy FCS (Future Combat Systems) a GCV (Ground Combat Vehicle) však skončily nezdarem. FCS, ukončený v roce 2009, si kladl za cíl nahradit většinu obrněných vozidel, včetně tanků M1A2 Abrams.
Klíčové zbraňové systémy a rozhodující palebnou sílu americké armády tak stále představují hlavní bojové tanky M1A2 Abrams, bojové vozidla pěchoty M2 Bradley a samohybné houfnice M109 Paladin - soustředěné do Obrněných brigádních bojových týmů ABCT (Armored Brigade Combat Team).
V současné době běží ve Spojených státech výzkumný program FFV (Future Fighting Vehicle). Cílem programu však není vývoj konkrétního vozidla, jako v případě FCS a GCV, ale prozkoumání nových technologií, díky kterým jednou (možná) vznikne nové obrněné vozidlo.
Realitou však je, že americká armáda nové vozidla nakupuje a stávající modernizuje. Nejde však o zcela nové koncepce. Nové obrněné transportéry AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) a také hloubkově modernizované M109 PIM Paladin využívají modernizovanou pásovou platformu Bradley.
Cílem americké armády není získat jen nová/modernizovaná vozidla, ale především sjednotit používanou techniku a výrazně snížit logistickou zátěž. V nedaleké budoucností více než 75 % obrněné techniky ABCT týmů získá stejné motory nebo podvozek (resp. zavěšení kol).
Tato technika využije především podvozkovou platformu vozidel Bradely. Zbytek budou tvořit tanky Abrams a odvozené verze – mostní (Joint Assault Bridge), ženijní (Assault Breacher Vehicle). Ve výzbroji americké armády zůstanou také vyprošťovací tanky M88 (odvozené od tanků M60 Patton).
Blízká budoucnost americké armády nese jméno Bradley.
Technika využívající společnou součástkovou základnu není jen finančně méně náročná na provoz, ale je rovněž více (časově, početně) nasaditelná. Menší různorodost mezi díly navíc zjednodušuje logistické zajištění provozu techniky při nasazení v zahraničí (menší počet lidí, dopravních prostředků, energie, organizace, atd.).
Kromě nových vozidel AMPV a prakticky nových M109 PIM Paladin připravuje americká armáda modernizaci vozidel Bradley i Abrams. Kromě modernizované pohonné jednotky, pancéřování a senzorického vybavení je kladen důraz na zvýšení výkonu generátoru elektrické energie. Důvodem je například výstavba nové generace datových a proti rušení odolných bezdrátových sítí, které propojí zúčastněná vozidla do jediné informační sítě.
Avšak původní konstrukce naráží na své limity. Bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley více než 6 členů výsadku neuveze. Vylepšená pohonná jednotka Bradley a Abrams (plynová turbína) nebude mít o mnoho menší spotřebu paliva. Původní konstrukce obou vozidel také nedovolí výrazně zlepšit ochranu proti minám nebo IED.
Ostatně i současné verze Bradley a Abrams jsou výrazně těží, než jejich předchůdci. Hmotnost, především kvůli dodatečné pancéřové ochraně, Bradley vzrostla z 25 tun na 34 tun, Abramsu z 60 na 70 tun.
Dlužno dodat, že s hmotností se praly i programy FCS nebo GCV. Bojové vozidlo pěchoty GCV mělo v některých konfiguracích dosahovat hmotnosti až 84 tun.
Jedním z hlavních cílů FFV je najít technologie, umožňující výrazné snížení hmotnosti při zachování (nebo zvýšení) balistické ochrany. Americká armáda je připravená během pěti let vydat na program FFV 720 milionů dolarů. Vývojové práce v programu zajišťují BAE Systems a General Dynamics.
Možným řešením snížení hmotnosti je výrazný pokrok v aktivní ochraně. Nová generace techniky získá slabší fyzický pancíř, ale nová generace aktivní ochrany dokáže ničit nejen kumulativní řízené střely, ale také podkaliberní střely vypálené z tankových kanónů.
Zdroj: Breaking Defense
Související články
Indická armáda hledá nový hlavní bojový tank
Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicle) hledá náhradu za více než 2500 ...
- 30.06.2015
- 42 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda 2015: Náhled do stavu ruských ozbrojených sil
Před několika týdny se v Rusku uskutečnila obří vojenská výstava Armáda 2015. BBC Russian Service ...
- 06.07.2015
- 126 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády
Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...
- 20.07.2015
- 45 komentářů
- Jan Grohmann
M829A4 : Nová munice pro americké tanky Abrams
Americká firma Orbital ATK oznámila zahájení sériové výroby nejnovější tankové munice M829A4 pro ...
- 24.07.2015
- 55 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda sa v dnešnej dobe zameriava len na potrebnejšie, veľmi drahé projekty ktoré je potreba dotiahnuť do konca aj cez škrty v armádnom rozpočte. Ďalej spomeniem ...Zobrazit celý příspěvek
Americká armáda sa v dnešnej dobe zameriava len na potrebnejšie, veľmi drahé projekty ktoré je potreba dotiahnuť do konca aj cez škrty v armádnom rozpočte. Ďalej spomeniem zavádzanie strojov 5. generácie F-35 a onedlho zavádzanie nových typov vrtuľníkov do výzbroje.Skrýt celý příspěvek
Sgt Murphy
Ne ne, Raptor píše, že navštěvuje s registrací 6 "západních" webů. Tak své znalosti čerpá v celém spektru. Ale jsem zvědav na tu stránku o které píše.Sgt Murphy
Ne ne, Raptor píše, že navštěvuje s registrací 6 "západních" webů. Tak své znalosti čerpá v celém spektru. Ale jsem zvědav na tu stránku o které píše.Jan Grohman: Práve som to chcel napísať. Raptor, mal by si menej čítať len ruské weby s ruskou propagandou a viac sa zaujímať o to západné, ak chceš mať všeobecný nadhľad. ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohman: Práve som to chcel napísať.
Raptor, mal by si menej čítať len ruské weby s ruskou propagandou a viac sa zaujímať o to západné, ak chceš mať všeobecný nadhľad.
Spomeniem vývoj hypersonických bombardérov, stealth strategických bombardérov, novú generáciu stíhačiek, hypersonické strely, lasery a railguny na obranu voči jadrovému útoku najmodernejšími hlavicami, nové triedy torpédoborcov, lietadlových lodí, výsadkových lodí, ponoriek nesúce jadrové zbrane, modernizácia stávajúceho jadrového arzenálu atď.Skrýt celý příspěvekRaptor: To není pravda, že by Američané nekladli důraz na strategické zbraně - http://www.armadninoviny.cz/cp... Nemluvě o vývoji nového ...Zobrazit celý příspěvek
Raptor: To není pravda, že by Američané nekladli důraz na strategické zbraně - http://www.armadninoviny.cz/cp...
Nemluvě o vývoji nového bombardéru LRS-B a ponorek.Skrýt celý příspěvekGloton: Ne není to nová generace. Leda pro Rusko. Armata je první Ruský tank stejné úrovně jako Abrams, Leo 2, Leclerc... S vysokou pravděpodobností bude na špici této generace, ...Zobrazit celý příspěvek
Gloton: Ne není to nová generace. Leda pro Rusko. Armata je první Ruský tank stejné úrovně jako Abrams, Leo 2, Leclerc... S vysokou pravděpodobností bude na špici této generace, ale není to nic převratného.Skrýt celý příspěvek
Pozemní technika-není můj šálek čaje. Chtěl bych se ohradit ohledně soupeření USA verzus Rusko, jak uvedeno v článku. USA od roku 2000 vyvíjejí jen zbraně krátkého doletu , ...Zobrazit celý příspěvek
Pozemní technika-není můj šálek čaje. Chtěl bych se ohradit ohledně soupeření
USA verzus Rusko, jak uvedeno v článku. USA od roku 2000 vyvíjejí jen zbraně
krátkého doletu , a úplně vypustili ze zřetele strategické zbraně!!! Stačí být registrovan na určitých ruských vojenských webech, kde otevřeně smích z amerických
úderných sil. Zřejmě velmi odborně vzdělaní přispěvovatelé plánují jadernou válku z USA! Rusko na rozdíl od USA zavádí do výzbroje útočné strategické rakety , a rakety dlouhého doletu z plochou dráhu letu. Zde je článek o výzbroji USA
http://breakingdefense.com/201... Na závěr bych dodal, jsem registrován na 6 západních vojenských webech
a nikde nezaregistroval takovou nenávist k Rusku-tak jak se děje na mnoha ruských webech k USASkrýt celý příspěvekTorong: tak mě je jasné, že řada Armata pouze dohání hlubokou propast od západní techniky, takže ten má ještě spoustu času na nalezení další generace. Spíše mě šlo o tu unifikaci ...Zobrazit celý příspěvek
Torong: tak mě je jasné, že řada Armata pouze dohání hlubokou propast od západní techniky, takže ten má ještě spoustu času na nalezení další generace.
Spíše mě šlo o tu unifikaci dílů. Oni se snaží sjednotit relativně starou techniku místo návrhu nové. To aby se jim nevymstilo. Ale vzhledem k tomu jak efektivně funguje vývojové centrum US Army(na rozdíl od toho našeho), tak to asi budou mít dobře promyšlené. V budoucnu nejspíše vymění všechno nebo ty nové celky dílů budou mít zpětnou kompatibilitu se staršími platformami.Skrýt celý příspěvekMoc nerozumím tomu bláznění kolem Armaty a dalších ruských novinek, když ještě ani nic nepředvedly. Rozhodně mi přijde rozumné, že radši spustí program průzkumu technologií. Ony by ...Zobrazit celý příspěvek
Moc nerozumím tomu bláznění kolem Armaty a dalších ruských novinek, když ještě ani nic nepředvedly. Rozhodně mi přijde rozumné, že radši spustí program průzkumu technologií. Ony by ty potenciální nová vozidla dnes asi nijak velkou změnu nepřinesla.Skrýt celý příspěvek
CerVus: Spíš bych řekl, že budou chtít zavést úplně novou generaci techniky. Armata a Kurganec nejsou nová generace. Spíš dotažení generace stávající. Armatu vs. Abrams vidím jako ...Zobrazit celý příspěvek
CerVus: Spíš bych řekl, že budou chtít zavést úplně novou generaci techniky. Armata a Kurganec nejsou nová generace. Spíš dotažení generace stávající. Armatu vs. Abrams vidím jako SU27 vs. F15. T90 byl pořád jen modernizace konstrukce z konce padesátých let. Stejně jako byl M60 v podstatě jen modernizace M26 Pershing.Skrýt celý příspěvek
No sjednocení dílů je hezká věc. Horši je, že to do budoucna bude brzdit vývoj a nasazení nových platforem pokud nebudou využívat stávající díly.
No sjednocení dílů je hezká věc. Horši je, že to do budoucna bude brzdit vývoj a nasazení nových platforem pokud nebudou využívat stávající díly.
Načítám diskuzi...