Nová obrněná technika americké armády v nedohlednu
- 29. 7. 2015
- 94 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda (U.S. Army) je největší a nejpočetnější složkou Ozbrojených sil Spojených států. Američtí vojáci však v současné době válčí s technikou, navrženou a vyráběnou ještě za dob studené války. Zavedení obrněné techniky nové generace je přitom v nedohlednu.
Bojiště Evropa
Rusko v současné době vyvíjí zcela novou generaci obrněné techniky. Zmínit je nutno především nový tank T-14 postavený na univerzální pásové platformě Armata. Sesterskou odlehčenou platformu tvoří bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25. Kolovou obrněnou techniku zastupují nová vozidla Bumerang.
Na druhé straně za Atlantikem (nebo Pacifikem) naopak americká armáda spoléhá, a ještě řadu let bude spoléhat, na vozidla vyvinutá v období studené války. Páteř obrněných jednotek americké armády tvoří hlavní bojové tanky Abrams a pásová vozidla Bradley. Jako nová vozidla lze považovat kolové obrněné transportéry Stryker ve výzbroji Brigádních stryker bojových týmů SBCT (Stryker Brigade Combat Teams).
Konstrukce obou vozidel (Bradley, Abrams) spadá do 70. let minulého století. Dlužno však dodat, že současné verze díky hloubkovým modernizacím nemají příliš mnoho společného s původními stroji. Přesto nyní americká armáda stojí proti protivníkovi, který zavádí zcela novou generaci obrněné techniky.
Ač se lze dohadovat, zda soupeření Ruska a Spojených států nikdy neskončilo, nyní je rétorika na obou stranách více vyostřená. „Já bych nyní viděl Rusko jako hrozbu číslo 1," uvedl generál Milk Milley, náčelník generálního štábu americké armády, při slyšení Senátnímu výboru pro ozbrojené složky v Kongresu. Milley v současné době přebírá místo náčelníka generálního štábu americké armády po odcházejícím generálu Ray Odiernovi.
V současné době také americká armáda navyšuje, vzhledem ke změněné bezpečnostní mapě, počet obrněných jednotek v Evropě. Rozmístění obrněných jednotek v Evropě (Polsko, Pobaltí) není náhodné. Právě Evropa, přesněji řečeno Epihercynské nížiny (European Plain), jsou ideálním místem pro vedení operací obrněných jednotek.
Epihercynské nížiny jsou rozsáhle rovinaté plochy bez hornatých oblastí, tvořící spojnici mezi Moskvou a Paříží. Epihercynské nížiny využil Hitler pro vpád do Polska a dále do Ruska. Během studené války se obranní plánovači z NATO obávali, že sovětské obrněné divize využijí pro útok na NATO právě Epihercynské nížiny.
Epihercynské nížiny / Public Domain
Modernizační snahy
Pentagon za posledních dvacet let vydal miliardy dolarů na vývoj nové obrněné techniky. Revoluční a ambiciozní programy FCS (Future Combat Systems) a GCV (Ground Combat Vehicle) však skončily nezdarem. FCS, ukončený v roce 2009, si kladl za cíl nahradit většinu obrněných vozidel, včetně tanků M1A2 Abrams.
Klíčové zbraňové systémy a rozhodující palebnou sílu americké armády tak stále představují hlavní bojové tanky M1A2 Abrams, bojové vozidla pěchoty M2 Bradley a samohybné houfnice M109 Paladin - soustředěné do Obrněných brigádních bojových týmů ABCT (Armored Brigade Combat Team).
V současné době běží ve Spojených státech výzkumný program FFV (Future Fighting Vehicle). Cílem programu však není vývoj konkrétního vozidla, jako v případě FCS a GCV, ale prozkoumání nových technologií, díky kterým jednou (možná) vznikne nové obrněné vozidlo.
Realitou však je, že americká armáda nové vozidla nakupuje a stávající modernizuje. Nejde však o zcela nové koncepce. Nové obrněné transportéry AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) a také hloubkově modernizované M109 PIM Paladin využívají modernizovanou pásovou platformu Bradley.
Cílem americké armády není získat jen nová/modernizovaná vozidla, ale především sjednotit používanou techniku a výrazně snížit logistickou zátěž. V nedaleké budoucností více než 75 % obrněné techniky ABCT týmů získá stejné motory nebo podvozek (resp. zavěšení kol).
Tato technika využije především podvozkovou platformu vozidel Bradely. Zbytek budou tvořit tanky Abrams a odvozené verze – mostní (Joint Assault Bridge), ženijní (Assault Breacher Vehicle). Ve výzbroji americké armády zůstanou také vyprošťovací tanky M88 (odvozené od tanků M60 Patton).
Blízká budoucnost americké armády nese jméno Bradley.
Technika využívající společnou součástkovou základnu není jen finančně méně náročná na provoz, ale je rovněž více (časově, početně) nasaditelná. Menší různorodost mezi díly navíc zjednodušuje logistické zajištění provozu techniky při nasazení v zahraničí (menší počet lidí, dopravních prostředků, energie, organizace, atd.).
Kromě nových vozidel AMPV a prakticky nových M109 PIM Paladin připravuje americká armáda modernizaci vozidel Bradley i Abrams. Kromě modernizované pohonné jednotky, pancéřování a senzorického vybavení je kladen důraz na zvýšení výkonu generátoru elektrické energie. Důvodem je například výstavba nové generace datových a proti rušení odolných bezdrátových sítí, které propojí zúčastněná vozidla do jediné informační sítě.
Avšak původní konstrukce naráží na své limity. Bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley více než 6 členů výsadku neuveze. Vylepšená pohonná jednotka Bradley a Abrams (plynová turbína) nebude mít o mnoho menší spotřebu paliva. Původní konstrukce obou vozidel také nedovolí výrazně zlepšit ochranu proti minám nebo IED.
Ostatně i současné verze Bradley a Abrams jsou výrazně těží, než jejich předchůdci. Hmotnost, především kvůli dodatečné pancéřové ochraně, Bradley vzrostla z 25 tun na 34 tun, Abramsu z 60 na 70 tun.
Dlužno dodat, že s hmotností se praly i programy FCS nebo GCV. Bojové vozidlo pěchoty GCV mělo v některých konfiguracích dosahovat hmotnosti až 84 tun.
Jedním z hlavních cílů FFV je najít technologie, umožňující výrazné snížení hmotnosti při zachování (nebo zvýšení) balistické ochrany. Americká armáda je připravená během pěti let vydat na program FFV 720 milionů dolarů. Vývojové práce v programu zajišťují BAE Systems a General Dynamics.
Možným řešením snížení hmotnosti je výrazný pokrok v aktivní ochraně. Nová generace techniky získá slabší fyzický pancíř, ale nová generace aktivní ochrany dokáže ničit nejen kumulativní řízené střely, ale také podkaliberní střely vypálené z tankových kanónů.
Zdroj: Breaking Defense
Související články
Indická armáda hledá nový hlavní bojový tank
Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicle) hledá náhradu za více než 2500 ...
- 30.06.2015
- 42 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda 2015: Náhled do stavu ruských ozbrojených sil
Před několika týdny se v Rusku uskutečnila obří vojenská výstava Armáda 2015. BBC Russian Service ...
- 06.07.2015
- 126 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády
Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...
- 20.07.2015
- 45 komentářů
- Jan Grohmann
M829A4 : Nová munice pro americké tanky Abrams
Americká firma Orbital ATK oznámila zahájení sériové výroby nejnovější tankové munice M829A4 pro ...
- 24.07.2015
- 55 komentářů
- Jan Grohmann
logik Ohledně pancéřování kanonu se toho moc neví, ale si nemyslím, že by dávali věž co po prvním výstřelu z RPG jde do kytek. Vzhledem k to mu, že věž nemusí chránit 3 členy ...Zobrazit celý příspěvek
logik
Ohledně pancéřování kanonu se toho moc neví, ale si nemyslím, že by dávali věž co po prvním výstřelu z RPG jde do kytek. Vzhledem k to mu, že věž nemusí chránit 3 členy obsluhy tanku je úbytek hmotnosti citelný. Jak jsou chráněny senzory tanku také nevíme, ale z pohledu budou daleko míň než kanon a korba. Na to vše si musíme počkat. Pro srovnání Type10 má jen 44T a klasické uspořádání pro 3 členy obsluhy. Tak hmotnost T-14 okolo 50T s jeho koncepcí by mohla být i reálná včetně pancéřování důležitých segmentů věže.
Nový typ kanonu vyvíjí i Čína, USA a Německo. Tak je možné, že se zvažuje jakou cestou jít, protože ráže 152mm by na konec mohla být slepá ulička.
Na T-14 odpovědělo Německo s vývojem Leo3 a Francie se asi nebo již do vývoje také zapojila. Čína v reakci na T-14 tvrdí, že její produkty jsou srovnatelné (tržní tah). Tak reakce T-14 ve světě vzbudil.
Armata teprve v tomto roce spatřila světlo světa (veřejnosti) hned se 2 typy vozidel. Ohledně houfnic se s podvozkem také počítá. Armata ještě není úplně dokončena a co se povedlo či nepovedlo nevíme. Tak pronášet soudy, že se něco nepovedlo je o ničem. Co je ale jisté je to, že Armata bude určitě podvozek pro 21. století v armádě RF.Skrýt celý příspěveksemtam:
Jinak s tou modulárností to zas tak slavné není - houfnice nakonec na tomto podvozku nebude, takže zbývá jen OT a Tank, a to už je dávno známý koncept např. z Merkavy.semtam:
Jinak s tou modulárností to zas tak slavné není - houfnice nakonec na tomto podvozku nebude, takže zbývá jen OT a Tank, a to už je dávno známý koncept např. z Merkavy.semtam: i bezosádkovou věž musíš chránit pancířem. Jinak ti jeden výstřel tank zkriplí a máš po žoužalkách. Takže úspora váhy tam je (věž je menší), ale zas ne taková - na lafetaci ...Zobrazit celý příspěvek
semtam: i bezosádkovou věž musíš chránit pancířem. Jinak ti jeden výstřel tank zkriplí a máš po žoužalkách. Takže úspora váhy tam je (věž je menší), ale zas ne taková - na lafetaci kanónu prostě prostor potřebuješ. Obzvlášť pokud věž jak tu někteří tvrdí má být schopna lafetace 152mm kanónu....
Co se týče kanónu, tak vyvíjen byl už 152mm a zatím to nedopadlo. Takže spoléhat na to, že se jim povede v dohledné době daleko novátorštější počin je dost velký optimismus.
Armata nebude špatný tank, ale také se přikláním k názoru, že američané na něj neodpovídají ne proto, že by takovou hitech techniku nebyli schopni udělat, ale čistě proto, že si už dávno z "uteklých informací" udělali o armatě obrázek a zjistili, že jim Abramsy budou schopny držet krok.
(To, že samozřejmě budou říkat, jak Abramsy zaostávají, aby získali víc peněz do armádního rozpočtu je druhá věc).Skrýt celý příspěvekKozlus T-14 je pokrok v tom, že je vlastně modulární. Podvozek Armata je vlastně celá rodina vozidel. Z této platformy v budoucnu může vzniknout celá škála vozidel, který ...Zobrazit celý příspěvek
Kozlus
T-14 je pokrok v tom, že je vlastně modulární. Podvozek Armata je vlastně celá rodina vozidel. Z této platformy v budoucnu může vzniknout celá škála vozidel, který vyžadují tento těžký podvozek. Což usnadní a z ekonomičtí vývoj a provoz vozidel.
Hmotnost o 20T nižší než u záp. tanků nespočívá v tom, že by bylo něco ošizeno (i když relativně ano u ochrany radarů). Věž je bezosádková, tudíž odpadl pancířem chráněný prostor. Posádka tanku se nachází pouze v korbě, jež je i nyní z pouhého pohledu silně chráněná. Tudíž se tento tank řadí mezi nejchráněnější tanky na světě. Určitě jako vždy ukáže až nasazení, ale prozatím nic neukazuje proč by to mu mělo být jinak.
Co se týče kanonu, je vyvíjen kanon příští generace a to elektro-termo-chemický, kde spalovací proces je řízen elektricky. Prý je vyvíjen pro 125mm a má název Levša.
Jinak je opravdu až z podivem, že Rusko s jeho poměrně malým armádním rozpočtem a krizí zbrojního průmyslu po rozpadu svazu dokáže jak se říká z "hovna uplést bič".Skrýt celý příspěvekPenize vynalozene na FCS rozhodne nejsou vyhozene. Diky tomuto programu maji zmapovanou pouzitelnost soucasnych technologii a urcite odhalili spoustu slepych ulicek. Tohle vsechno ...Zobrazit celý příspěvek
Penize vynalozene na FCS rozhodne nejsou vyhozene. Diky tomuto programu maji zmapovanou pouzitelnost soucasnych technologii a urcite odhalili spoustu slepych ulicek. Tohle vsechno by se stejne muselo udelat, pokud by chteli udelat nastupce M1A2 tak, aby to prezbrojeni melo smysl.
Armatu bych tolik neprecenoval, proste o ni nevime dost. Navic, nic tak revolucniho nepredstavila. Dorovnani ostatnich tanku? To asi jo a nejspis s dalsim vyvojem i nejaky ten naskok. Na nejakou dominanci bych ale nesazel. Pokud teda neudelali revolucni pokrok v oblasti pancerovani a palebne sily. Ten tank ma proste o 15-20 tun min nez M1A2 a to se nekde musi projevit. Kdyz vezmu, ze na vez je potreba podstatne mene pancerovani a pridali na podvozek, tak na nejakou znacne vetsi odolnost to stejne neni. Stejne tak 125mm delo nebude predstavovat nejaky vyrazny naskok. O elektronice se muzeme jen dohadovat, stejne tak o ucinnosti aktivni obrany, nebo o celkovem datovem propojeni s ostatnima slozkama. Takze nemuzeme rict, ze je Armata schopna ustat vsechno, co na ni nekdo vystreli a stejne tak nejspis neni schopna nicit protivnika mimo jeho ucinny dostrel. 152mm delo to muze zmenit, ale kdy a jestli to bude?Skrýt celý příspěvekA povedzme si narovinu aj ďalšiu vec : Nepochopím ako Američania s takým obranným rozpočtom si nedokážu zaručit totálnu technologickú prevahu, a štát akým je Rusko dokáže za zlomok ...Zobrazit celý příspěvek
A povedzme si narovinu aj ďalšiu vec : Nepochopím ako Američania s takým obranným rozpočtom si nedokážu zaručit totálnu technologickú prevahu, a štát akým je Rusko dokáže za zlomok peňazí ktoré Američania dali do napr/FCS/ vytvoriť obdobý produkt.
Tým som chcel povedať že je zavádzajúce sa pozerať na obranné rozpočty- treba si uvedomiť koľko základní a akú veľkú majú logistiku- to všetko stojí hory peňazí.
Ako dlho dokážu utiahnuť tak veľkú mašinériu s takým rozpočtom je tiež otázne.
Rusi momentálne stavili na vývoj technológii - je to vidieť v celej ruskej armáde.
Ako sa chcú vysporiadať s modernými protitankovými strelami, špičkovým protiraketovým systémom S400/S500. Letectvom ktoré disponuje kvalitnými bombardérmi, totálne špičkovými rádioelektronickými systémamy, novou platformou armata,novými prvkami vo vedení pozemnej ofenzívy + taktike hybridnej vojny, nehovoriac o jadrovej výzbroje ktorá asi nemá konkurenciu.
Vážne si myslím že aj cez neskutocnú propagandu / ano usudzujem ze s kazdej strany/ tak to rusi zvládnu, sú na dobrej ceste. Čas ukáže či mám pravdu ale asi hej keď sa NATO mobilizuje, vedia prečo.
Zabudnime na éru 90 rokov skrachovaného Ruska, treba si otvoriť oči a byť aj trochu realistom. Ich vojenskú silu určite nepodceňuje ani pán Biden :) Je síce pekné nakŕmiť milóny ovcíi kydami do bulváru, rozumný človek ale chápe o čom to celé je.Skrýt celý příspěvekBelkin nesuhlasim s tebou s tým že američania nemajú potrebu vytvoriť novú platformu za každú cenu, tie neskutočné financie ktoré premrhali na vyvoj FCS sú preč. Rusi práve tým že ...Zobrazit celý příspěvek
Belkin nesuhlasim s tebou s tým že američania nemajú potrebu vytvoriť novú platformu za každú cenu, tie neskutočné financie ktoré premrhali na vyvoj FCS sú preč. Rusi práve tým že vytvorili novú konštrukciu- nové podvozky,systémy riadenia,celkový trup z moderných odlahcených materiálov, toto všetko zabezpečuje tanku akým armata v tejto podobe je prevahu na bojisku. Veď to je práve americká doktrína - vytvoriť totálnu technologickú prevahu. Myslím že rusi rokmi pochopili čo musia urobiť aby boli konkurencieschopný. Keby došlo v blízkej dobe ku konfliktu a usúďme že armaty sa dostanú do výzbroje o 5 rokov, tak vtedy možno američania doprojektujú prototyp ktorý bude odpoveďou na armatu. Musíš uznať ako som spomenul že nová konštrukcia znamená - nové možnosti nový upgrade, toto všetko je armate ako tanku blízkej budúcnosti predpovedané.
Nezabúdaj ani na vec takú že americké tanky ako M1A2 neviedli nikdy konflikt v kopcovitých a zalesnených terénoch. Boli otestované akurát tak v Púštnej búrke a v operácii iracká sloboda. Predpokladám že sa svojou mobilitou nevyrovnajú ani dnešným T72B3 v našich poľných podmienkach.Skrýt celý příspěvekTen japonský Type 10 je celkově zajímavý a moc informací japonci nepouští do světa (nebo alespoň já toho moc nezjistil). Zajímavé je i to, že byť mají Type 90, takový japonský ...Zobrazit celý příspěvek
Ten japonský Type 10 je celkově zajímavý a moc informací japonci nepouští do světa (nebo alespoň já toho moc nezjistil).
Zajímavé je i to, že byť mají Type 90, takový japonský Leopard 2, než by šli cestou jeho modernizace, vyvinuli rovnou nový typ. Další nový typ MBT ve světě je snad už jen jihokorejský K2. Šikmoočka se trumfujou navzájem alespoň takto, když už si to nemohou rozdat doopravdy.Skrýt celý příspěvekyanuu, belkin: Zajímavý je z tohoto pohledu také japonský T-10 s pancířem z nanokrystalické oceli. Hodně by mě zajímalo, nakolik je skutečně taková ocel odolnější než její ...Zobrazit celý příspěvek
yanuu, belkin: Zajímavý je z tohoto pohledu také japonský T-10 s pancířem z nanokrystalické oceli. Hodně by mě zajímalo, nakolik je skutečně taková ocel odolnější než její konvenční obdoba. Ale nepředpokládám, že mi to v Mitsubishi řeknou :-)Skrýt celý příspěvek
yaanu: velmi laicky řečeno, snaží se pomocí nanotechnologií ,, míchat materiály" všeobecně jsou tyto údaje tajné, ale lze předpokládat, že určité výsledky mají. Celkově jso tyto ...Zobrazit celý příspěvek
yaanu: velmi laicky řečeno, snaží se pomocí nanotechnologií ,, míchat materiály"
všeobecně jsou tyto údaje tajné, ale lze předpokládat, že určité výsledky mají.
Celkově jso tyto ,, nucené molekulární vazby" poměrně nestabilní.Skrýt celý příspěvekZajímalo by mě, jak je na tom americké materiálové inženýrství v plastech. Jestli to lze nějak reálné využít i v konstrukci obrněné techniky.
Zajímalo by mě, jak je na tom americké materiálové inženýrství v plastech. Jestli to lze nějak reálné využít i v konstrukci obrněné techniky.
Armata je zřejmě krokem vpřed a bude zřejmě nejlepší současný tank. Otázka ale zní, o kolik bude lepší než současní protivníci? O 5%, 10% nebo 15%? Kde je hranice bojové převahy? ...Zobrazit celý příspěvek
Armata je zřejmě krokem vpřed a bude zřejmě nejlepší současný tank.
Otázka ale zní, o kolik bude lepší než současní protivníci? O 5%, 10% nebo 15%?
Kde je hranice bojové převahy? Jaké informační, průzkumné a přehledové prostředky budou armatu podporovat?Skrýt celý příspěvekAmeričani zjistili, přesně jak už Irving psal, že nová pásová technika za současného stavu poznání technologických znalostí by nepřinesla takovou přidanou hodnotu aby se vyplatily ...Zobrazit celý příspěvek
Američani zjistili, přesně jak už Irving psal, že nová pásová technika za současného stavu poznání technologických znalostí by nepřinesla takovou přidanou hodnotu aby se vyplatily investice.Usoudili že momentální upgrade současné techniky plně dostačuje a že je třeba hledat platformu nové generace.
Poslední pokus FCS je toho důkazem. ( buď vznikne ultra těžký hovado, nebo nedostatečný kompromis).
To je jediný důvod proč nevyvíjí nový tank- necítí potřebu.
Nikdo přece nevěří tomu, že kdyby chtěli, že něco podobného jako armata nevyrobí.
To je také důvod proč DARPA prezentuje ,,grafické zdrapy"jako koncepční návrhy zcela nových koncepcí.Skrýt celý příspěvekAmericania nepredviedli nic svetuborne okrem hlbkovych modernizacii z 80 rokov. A ked nieco ukqzu tak len graficky zdrap ktory nikdy neziska realnu podobu.
Americania nepredviedli nic svetuborne okrem hlbkovych modernizacii z 80 rokov. A ked nieco ukqzu tak len graficky zdrap ktory nikdy neziska realnu podobu.
Moj nazor je taky, ze modernizacie typov abrams ci t90 dosiahli svoj strop. Preto si dovolim tvrdit ze su rusi vo vyvoji tankov vpredu. Vdaka armate ktora je v ponimani terajsieho ...Zobrazit celý příspěvek
Moj nazor je taky, ze modernizacie typov abrams ci t90 dosiahli svoj strop. Preto si dovolim tvrdit ze su rusi vo vyvoji tankov vpredu. Vdaka armate ktora je v ponimani terajsieho moderneho tanku c.1Skrýt celý příspěvek
Deortc: Je to vše ze strany vládních kruhů Ruska jen propaganda a způsob jak "sjednotit" obyvatelstvo a mít velkou podporu. Reálně jistě o žádnou válku s USA/NATO nestojí, tak ...Zobrazit celý příspěvek
Deortc: Je to vše ze strany vládních kruhů Ruska jen propaganda a způsob jak "sjednotit" obyvatelstvo a mít velkou podporu.
Reálně jistě o žádnou válku s USA/NATO nestojí, tak hloupí nejsou.Skrýt celý příspěvekto "Raptor Datum: 30.07.2015 Čas: 11:56" Získal jsem naprosto ten samý pocit. Stačí mě občas si prolétnout videa s vojenskou tématikou na youtube a z ruských příspěvků mě občas ...Zobrazit celý příspěvek
to "Raptor Datum: 30.07.2015 Čas: 11:56"
Získal jsem naprosto ten samý pocit. Stačí mě občas si prolétnout videa s vojenskou tématikou na youtube a z ruských příspěvků mě občas docela mrazí. Rusáci mě osobně připadají jako doslova nažhavení začít válku proti USA, tou svou válkychtivou žhavostí mě připomínají Němce během třicátých let, když svou moc upevňoval Hitler. Naopak ze strany Amíků jsem si nic takového nevšimnul.
Jako celkem vtipné mě připadá, že ne tak zřídka jsem ze strany Rusáků četl příspěvky, že po jejich boku stojí Čína..... hahaha, Čína je určitě celá žhavá jít do války proti svému největšímu investorovi, zákazníkovi, dlužníkovi a zdroji technologií, to vše zároveň....jen proto aby pomohla ukojit pocit méněcennosti jakýchsi válkychtivých zombíků ze Zeměkdezítraznamenájižvčera. :DDSkrýt celý příspěvekNo, myslim ze program FCS hlavne ukazal, ze velmi nakladne nove obrnence by proti soucasnym strojum neprinesly zadnou zasadni vyhodu. Pro rusy je Armata revolucni - proti starsim ...Zobrazit celý příspěvek
No, myslim ze program FCS hlavne ukazal, ze velmi nakladne nove obrnence by proti soucasnym strojum neprinesly zadnou zasadni vyhodu. Pro rusy je Armata revolucni - proti starsim ruskym typum vyrazne zvysuje sance na preziti posadky, coz je vec, ktera u starsich stroju kvuli koncepci vychazejici z T-72 nebyla modernizacemi jednoduse resitelna. Ale jake revolucni zmeny provest na Abramsu? Ano, sel by udelat tank s dalkove ovladanou bezosadovou vezi, ale je otazka, jestli by vyhody vyvazily naklady na takovou zmenu. Elektroniku je mozne upgradovat i u stavajicich tanku, stejne jako integrovat ruzne aktivni prvky ochrany tanku. Ostatne na stejny problem americane narazili i u vyvoje novych utocnych pusek - proste naklady na vyvoj a zavedeni nove zbrane zdaleka nevyvazuji velmi male zlepseni parametru.Skrýt celý příspěvek
Na webu psali o podstatě nové americké doktríně ( bez záruky) Bylo tam uvedeno, že nová taktika je založená na informační převaze, tedy zjistit,identifikovat a zničit protivníka ...Zobrazit celý příspěvek
Na webu psali o podstatě nové americké doktríně ( bez záruky)
Bylo tam uvedeno, že nová taktika je založená na informační převaze, tedy zjistit,identifikovat a zničit protivníka na co největší vzdálenost,aby vůbec nedošlo k přímému kontaktu.Toto vše, za pomocí dronů a dálkově ovládaných zbraní.Dále popisovali maximální mobilitu a rychlost, tzv.udeř a uteč.
Že toto zatím není úplně reálné je jasné, ale snaží se o to.
Můj názor je, že se budou snažit vyvinout lehký bezosádkový tank - robot.
Extrémně přesné dalekonosné zbraně a to vše na co nejlehčích a nejmobilnějších prostředcích.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...