KOMENTÁŘ: Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?
- 18. 6. 2018
- 58 komentářů
- Karel Cimala
V dubnu letošního roku se uskutečnila dlouho očekávaná schůzka mezi Angelou Merkelovou a Donaldem Trumpem. Měla řešit řadu neshod mezi Evropou a Spojenými státy nejen v ekonomické oblasti, ale i v otázkách zahraničně politických. Dle oficiální zprávy schůzka trvala půl hodiny a výstupem nebyla ani tisková konference na závěr setkání obou aktérů.
Porovnáme-li dobu cestování z Berlína do Washingtonu a zpět, s půl hodinovým rozhovorem obou státníků, nutně to vyvolá řadu otazníků o úrovni vztahů mezi USA a Německem.
V květnu paní Merkelová navštívila Vladimíra Putina v ruském Soči. Server RIA Novosti toto setkání okomentoval článkem s názvem „Operace ‚konsolidace‘: Rusku je nabídnuto přátelství proti Trumpovi“. V článku se mimo jiné uvádí, že se stranám jasně podařilo vyřešit rozpory, jež od ruské anexe Krymu roku 2014 bránily spolupráci.
Dále se uvádí, že Moskva i Berlín mají skutečně více důvodů pro sblížení. Podstatou je únava z nekonečných sankcí, které narušují běžné fungování byznysu. Z tohoto důvodu se dostaly do popředí dvoustranné hospodářské vztahy. Ruský vůdce podle RIA Novosti uvedl, že stovky tisíc pracovních míst závisí na spolupráci Ruska a Německa; Merkelová zase zdůraznila: „Berlín potřebuje dobré vztahy s Moskvou, je to strategický zájem.“
Při jednáních Merkelové s Trumpem i Putinem, byla mimo jiné posuzována otázka výstavby plynovodu Nord Stream 2, jehož trasa prochází Baltským mořem z Ruska do Německa.
Jaké jsou názory aktérů, jichž se výstavba týká? Německo, ústy paní Merklové, tvrdí – je to ekonomický projekt. Putin – uděláme vše pro jeho výstavbu. Zásadně proti výstavbě vystupuje Polsko, Baltské státy, samozřejmě Ukrajina, za Slovensko se 17. 5. jasně proti vyjádřil prezident pan Kiska.
Proti plynovodu vystupuje i Washington. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo během diskuse o rozpočtu Spojených států na příští rok uvedl, že je nezbytné podniknout další kroky proti výstavbě Nord Stream 2, jak uvedla agentura RIA Novosti 23. května.
Nakonec Evropa má pro toto posuzování vrcholný orgán, jehož závěry jsou závazné pro všechny členy EU. Tou je Evropská komise pro energetiku, která vypracovala tzv. „Třetí energetický balíček”.
Server Nězavisimaja gazeta citovala samotného předsedu této komise pana Dominiqua Ristoriho, který v rámci letošní návštěvy Ukrajiny prohlásil: „Naše pozice je jasná, jsme přesvědčeni, že Nord Stream 2 nepřispívá k diverzifikaci zdrojů zemního plynu a zásobovacích tras. Bude-li Nord Stream 2 postaven, dojde k porušení zásady transparentnosti, nediskriminace a volného přístupu evropských spotřebitelů ke zdrojům energie“.
Vyvstává tedy otázka, jaké jsou tedy cíle projektu Nord Stream 2 a kdo stojí v pozadí?
Hlavní evropské plynovody / ČTK
Z Ruska do Evropy proudí plyn přes Ukrajinu plynovodem Ukrajina, Polskem prochází plynovod Jamal a Baltem plynovod Nord Stream končící v Německu. Celková kapacita těchto tří plynovodů je řádově 205 miliard m3 ročně.
Dle ČTK z 3. ledna 2018 ruská plynárenská společnost Gazprom loni zvýšila vývoz zemního plynu do Evropy a Turecka na rekordních 193,9 miliardy m3, jak uvedl citovaný generální ředitel Gazpromu Alexej Miller. Vývoz do Německa, které je největším zákazníkem Gazpromu, za loňský rok vzrostl na rekordních 53,4 miliardy m3. Přes Ukrajinu proteklo za rok 2017 zhruba 90 miliard m3.
Hlavním účastníkem projektu Nord Stream 2 AG (prodej plynu) je německá společnost Wintershall, dalšími společnostmi jsou Uniper, ENGIE, OMV a Royal Dutch Shell. 100% vlastníkem plynovodu společnosti Nord Stream 2 je firma Gazprom.
Ruský server Gazeta.ru letos v březnu přinesl rozhovor s členem představenstva společnosti Wintershall. Čtenář se zde mimo jiné dovídá o úspěších těžby plynu společnosti v Rusku, kde s dceřinou společností Gazpromu, Ačimgaz, letos očekávají rekordní těžbu plynu v objemu sedm miliard metrů krychlových.
K roku 2020 jsou rozpracovány projekty na dalších polích, kde se nachází 274 miliard m3. Mimo to se společnost podílí ve Volgogradské oblasti i na těžbě ropy spolu se společností Lukoil.
Pojítkem mezi německými a ruskými společnostmi je bývalý německý kancléř pan Gerhard Schröder. Od roku 2006 je předsedou představenstva Nord Sream, plynovodu, který schválil poslední den před prohranými volbami.
Roku 2016 se stal předsedou představenstva Nord Stream 2. A konečně na podzim loňského roku byl zvolen do představenstva státní ruské firmy Rosněft a za odvedenou práci mu byla letos navržena odměna 600 000 dolarů. Proruská pozice byla v Německu silná zejména u Sociálně demokratické strany (SPD). Po její porážce ve volbách 2005 byla možnost SPD určovat hlavní směr zahraniční politiky omezena, i když se podílela, a podílí, na vládě v koalici s Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové.
Rozložení závislosti Evropy na ruském plynu. / Gazprom
V programovém prohlášení nové německé vlády paní Merkelové je ve stati „Energetika“ uveden závazek, do roku 2030 dosáhnout výroby energie alternativními způsoby ve výši 60 % celkové spotřeby. O plynu zde není zmínka.
Vyvstává tak otázka, kam půjde dalších 55 miliard m3 plynu z plynovodu Nord Stream 2, resp. na které současné trase se omezí transport plynu? Připomeňme výše uvedený údaj, že současný nejvyšší roční dovoz Německa je 53,4 miliardy m3 plynu.
Odpovědí je plynovod EUGAL německé společnosti GASCADE Gastransport GmbH, jež má končit u hranic České republiky. Další směřování plynu z Nord Stream 2 je tedy plánováno na východ a jih Evropy.
Dle prohlášení hlavy Gazpromu pana Millera, po uvedení do provozu plynovodu Nord Steam 2, bude tranzit přes Ukrajinu snížen na 10 až 15 miliard m3. Tím dostáváme celkový obraz, jakým způsobem je plánovaná energetická ne-závislost střední a východní Evropy na plynu z Ruska.
Postupným omezením toku plynu přes plynovody Ukrajina a Jamal se souběžným rozvodem plynu z EUGAL dojde k přesměrování toku plynu z „východ-západ“ na „západ-východ-jih“. Německo se tak z koncového spotřebitele plynu stane rozhodujícím distributorem Evropského trhu s plynem s podporou Gazpromu.
Jde tedy o rozdělení si energetického vlivu s plynem Německem a Ruskem na prostor, jež je dnes nazýván jako „Trojmoří“, státy mezi Baltským, Jadranským a Černým mořem. Část států je součástí Evropské unie, část se na vstup připravuje. V obou případech se do budoucna očekává rozvoj ekonomik těchto států s řešením potřeby energetických zdrojů. Pokus o nezávislost na ruském plynu-diverzifikaci zkoušelo např. Polsko vybudováním plynovodu z Norska. Ekonomika projektu jej však zastavila. Vybudovalo pouze terminál na zkapalněný plyn LNG, který závislost pouze snížil.
Dominance osy Německo-Rusko na trhu s plynem pro státy „Trojmoří“ přinese nepředvídavost a závislost. O trasách plynovodů nebudou rozhodovat státy dle svých potřeb ale v závislosti na ekonomických zájmech plynařských distributorů minimálně s německou kapitálovou účastí a investorů.
Kapacita plynovů Nord Stream a Nord Stream 2. / archív autora
Připadá-li zhruba 70 % spotřeby plynu státu (např. Česká republika) na průmysl a výrobu elektrické energie, vhodným cenovým mixem ceny plynu lze částečně ovlivňovat i ekonomiku státu a jeho politiku. Vstupní ceny energií (plyn, elektřina) jsou významnou složkou pro průmysl výroby oceli, strojírenství i lehkého průmyslu. Výstavba nových rozvodů také vyvolá potřebu dalších nákladů na pokládku trub, ale i např. budování kompresorových stanic (zhruba jedna na 100 km) nebo modernizaci stávajících.
Náklady na výstavbu Nord Sream 2 jsou plánovány v objemu 9,5 miliard euro, rozvedení do východní a jižní Evropy lze prozatím odhadnout na dvojnásobek až trojnásobek. To nejzajímavější na celé věci ovšem je, že tyto náklady zaplatí právě státy „Trojmoří“ v platbách za plyn.
Rusko plánovalo po událostech v roce 2013 na Ukrajině, vytvoření tzv. Novorosii. Mimo jiné i obava, že Ukrajina přeruší dodávky plynu přes své území a Rusko tím nedostojí svým obchodním závazkům, těmto snahám zabránila.
Stáváme se tak svědky demontáže systému, jenž mohl být garantem bezpečnosti zemí východní Evropy, a jeho náhradou vytvořením sféry vlivu Německa a Ruska v daném regionu.
Ukrajina jako protikrok nabízí Evropské unii privatizaci plynovodu Ukrajina. Cílem je udržet ruské dodávky plynu přes své území, čímž by se Rusko dostalo do pozice prodávajícího dle pravidel stanovených Evropskou unií a logicky v zájmu Ruska by tak byla i bezpečnostní stabilita nejen Ukrajiny, ale i východní Evropy.
Mimochodem, 24. dubna letošního roku RIA Novosti přinesly zprávu o připravenosti Gazpromu postavit plynovod Nord Stream 3. Zda v představenstvu zasedne pan Schröder uvedeno nebylo.
Související články
Šéf německého letectva odešel kvůli americké stíhačce F-35
Ještě v listopadu se jako o hlavním kandidátovi pro plánovanou generační výměnu bojových letadel ...
- 22.03.2018
- 55 komentářů
- Michael Myklín
Zabrání nové korvety K130 úpadku německého námořnictva?
Německé námořnictvo získá dalších pět korvet K130. Loni v září BAAINBw (Spolkový úřad pro ...
- 25.04.2018
- 6 komentářů
- Jan Buchar
Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA
Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně dokončily kvalifikaci protitankových řízených střel ...
- 01.05.2018
- 20 komentářů
- Komerční sdělení
Dopravní letoun C-130J Super Hercules pro Německo
Americké ministerstvo zahraničí, resp. agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency), opět ...
- 07.05.2018
- 38 komentářů
- Jan Grohmann
dusan v současné době odcházejí v Rusku ženy v 55-58 letech a muži 60-62 letech Některé profese mohou odejít dříve (např. horníci, pracující v ocelářství, chem. průmyslu), týká se ...Zobrazit celý příspěvek
dusan v současné době odcházejí v Rusku ženy v 55-58 letech a muži 60-62 letech Některé profese mohou odejít dříve (např. horníci, pracující v ocelářství, chem. průmyslu), týká se to I situace krachu společnosti – pokud jsou propuštěni zaměstnanci ve věku 3-5 let před oficiálním odchodem do důchodu.
Ruská vláda přijala návrh zákona, podle kterého by se měl postupně zvýšit věk pro odchod do důchodu, z nynějších 60 na 65 let u mužů a z 55 na 63 let u žen. Rusko mění penzijní věk poprvé po 90 letech počítá s dlouhým přechodným obdobím a malými krůčky dopředu, než bude plánovaných met dosaženo: začít se má od příštího roku, aby Rusové odcházeli do penze v 65 letech od roku 2028, ženy v 63 letech od roku 2034.
Prostě klasická penzijní reforma...
Jinka už jsem to psal, které roury Rusové staví a kde.. prostě se snaží také diverzifikovat a zvyšovat dodávky do Číny, Japonska, Jižní Koreje atp. a ne jenom do Evropy...
Ukrajina je v perdeli... např. již v současné době je v Kievu plyn dražší oproti době před mejdanem 7x opakuji 7x... až přijdou o tranzit tak to tam mohou zavřít...Skrýt celý příspěvekGAZPROM To nie je firma - to je štát v štáte. Na "normálne" fungovanie biznisu tu môžeme zabudnúť. Je to nástroj Kremla a ani sa tým Rusi netaja. Možno to niekto považuje snahu ...Zobrazit celý příspěvek
GAZPROM
To nie je firma - to je štát v štáte. Na "normálne" fungovanie biznisu tu môžeme zabudnúť. Je to nástroj Kremla a ani sa tým Rusi netaja. Možno to niekto považuje snahu napr. pobaltia o zbavenie sa závislosti od neho za ekonomický nezmysel a dokonca terčom posmechu, ale to, že pre tieto krajiny je to i politická otázka je logické. Byť závislým na krajine ktorá sa netají, že by chcela zmeniť politiku Vašej krajiny je pud sebazáchovy. Rusko nemalo problém "postrašiť" cez ubratie plynu ... takže len hlupák by sa nesnažiť zbaviť sa úplnej závislosti.
Mimochodom nie je náhoda, že v Rusku je síce veľa miliardárov, ale žiadny z nich sa nevypracoval v garážovej firme .... všetci "vznikli" cez štátny sektor - prevažne energetiky - kde je Gazprom najdôležitejší. Funguje to jednoducho. Ak poslúchaš a si verný, tak máš vhodné miesto v štátne firme a teda priestor si založiť vlastnú firmu, ktorá "náhodou" zarába na tej štátnej : )
Samozrejme tento harmonický vzťah funguje len pokým "obdarovaný" poslúcha ... ak má náhodou politické ambície .. rýchlo skončí.
Gazprom nie je len plyn, Gazprom vlastní všetko možné (banky, priemyselné podniky, bezpečnostné zložky) a vie zasponzorovať šport, mestá, školy, inštitúcie ... skrátka na plynových dolároch závisí toho v Rusku omnoho viac než sa na prvý pohľad zdá. Tak isto Gazprom vie ponúknuť "dobré ceny" či úvery i svojim odberateľom a takto sponzorovať inak na svetovom trhu nekonkurencieschopné zastaralé firmy.Skrýt celý příspěvekdusan
Úkolem NATO je udržet Američany v Evropě
Rusy mimo Evropu
a Němce při zemi.
A to vždy a za všech podmínek.
Ukrajina není jen Majdan na tom není nic konspiračního.dusan
Úkolem NATO je udržet Američany v Evropě
Rusy mimo Evropu
a Němce při zemi.
A to vždy a za všech podmínek.
Ukrajina není jen Majdan na tom není nic konspiračního.fenri To nie je "svérazné" ... to je realita. Samozrejme to nebola "hlúposť" ... ale vypočítavosť. Taká Timošenková si s ruskými oligarchami rozumela veľmi dobre a robila s nimi ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
To nie je "svérazné" ... to je realita. Samozrejme to nebola "hlúposť" ... ale vypočítavosť. Taká Timošenková si s ruskými oligarchami rozumela veľmi dobre a robila s nimi veľký biznis - mimochodom i na úkor Ukrajine .. na to Rusi dnes radi "zabúdajú" : )
Na druhej strane je dosť nepochopiteľné, že i na západe sa stala "hrdinkou" - lebo jej trestné stíhanie na Ukrajine bolo oprávnené a naozaj toho nakradla dosť. Je však "flexibilná" a evidentne sa vie prispôsobiť všetkému ...
Gazprom má stále bod predania plynu na slovensko-ukrajinskej hranici a to, že "prekvapivo" Ukrajinci kradli plyn bolo možné len preto, že za takmer 20 rokov od rozdelenia Sojuzu si nevybudovali meranie prietoku plynu!!!!. Koho to je asi hlúposť ?Skrýt celý příspěvekPeníze především. Spolehlivé a univerzální řešení k přemostění jakékoliv propasti. Upřímně se nemůže vůbec nikdo divit v neshody naprosto rozdílných postojů. Donald Trump, ...Zobrazit celý příspěvek
Peníze především. Spolehlivé a univerzální řešení k přemostění jakékoliv propasti.
Upřímně se nemůže vůbec nikdo divit v neshody naprosto rozdílných postojů. Donald Trump, naštěstí, není další Obama a přes všechnu negativní mediální kampaň, se většinou drží své politiky a koná v souladu se svými sliby. Většinou. S menšími odbočkami a bez servítku, tvrdě hájí zájmy USA. Minimálně ve srovnání s ostatními politiky a svými předchůdci. Snadné sousto nebude ani Rusko v čele s Putinem. Angela Merkel naopak patří do kategorie nedůvěryhodných partnerů (spojenců), kteří jsou schopni zlikvidovat své podporovatele. Muammar Kaddáfí byl tak hloupý, že uvěřil svým evropským partnerům a ještě je štědře podporoval při jejich spanilé kampani za zničení Evropy. Mekrel je prototypem šíleného socialistického hybrida s diktátorským komplexem. Ani Putin ze svého směru neustoupí, maximálně lze předpokládat kosmetické ústupky, které zaplatí německý daňový poplatník. Ostatně jsou na to zvyklý. Nakonec Putin dostane co chce. Bohužel.Skrýt celý příspěvekTesil V roku 2014 už USA dávno mali zamerané na východ - a stále to tak ostáva. Konšpirácie, že USA robili Majdan je úplne smiešna ... a podpretá takými "ťažkými dôkazmi" ...Zobrazit celý příspěvek
Tesil
V roku 2014 už USA dávno mali zamerané na východ - a stále to tak ostáva.
Konšpirácie, že USA robili Majdan je úplne smiešna ... a podpretá takými "ťažkými dôkazmi" ako je "5 mld na Majdan" či faktúrou za pár sto tisíc dolármi na opravu nejakej budovy na Kryme, lebo "americká základňa".Skrýt celý příspěvekPokud se Spojené státy něčeho obávají,tak je to spojení německých technologií a ruských zdrojů. Takže nemohou nějaké sbližování připustit.Proto šmírování svých spojenců a ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se Spojené státy něčeho obávají,tak je to spojení německých technologií a ruských zdrojů.
Takže nemohou nějaké sbližování připustit.Proto šmírování svých spojenců a vyhledávání třecích ploch.
Nedávno k tomuto posloužila situace na Ukrajině,která vznikla náhodou v době kdy si Merkelová s Putinem celkem rozuměli.Skrýt celý příspěvekTreba rozlišovať "Nemecko" a "nemecký biznis" ... Vzhľadom na to, že nemeckí bisnis má silné pozície v Rusku ... a Rusi radi platia lobing pre seba v Nemecku (a nešetria) tak sa ...Zobrazit celý příspěvek
Treba rozlišovať "Nemecko" a "nemecký biznis" ...
Vzhľadom na to, že nemeckí bisnis má silné pozície v Rusku ... a Rusi radi platia lobing pre seba v Nemecku (a nešetria) tak sa často vykrasľuje naivná predstava veľkej "dôležitosti" Ruska pre Nemecko.
Keby to bola pravda, tak Nemecko cíti protiruské sankcie, ale ako všetci dobre vieme, tak Nemecko funguje i napriek nim bez problémov. To neznamená, že s tým nemajú problém niektoré firmy. Ale vzhľadom na to, že na väčšinu biznisu sa sankcie nevzťahujú tak je "plačkanie" nemeckých biznismenov o ich kšeftoch a za to vyplakávanie sú štedro platení.
Zemný plyn Rusi budú dodávať a my kupovať ... závislosť je vzájomná, ale ruská je väčšia. Po roku 2014 sa mnohí proruskí trolkovia vyhrážali, že Rusi "stopnú plyn". Koncom roku 2014 s tým Rusi trošku skúsili - z "technických príčin" obmedzili dodávky. Ale okrem mastných pokút za nedodanie zmluvných množstiev s tým rýchlo prestali a pragmaticky vyvážajú čo môžu ... lebo napriek komickým predstavám, že "Rusi otočia rúry" sme pre nich najdôležitejším odberateľom ich energetických surovín a najbližších pár desiatok rokov sa na tom nič nezmení ...Skrýt celý příspěvekKozlus Neviem o čom točíte. Dodávky pre EÚ sa už dlhé roky predávajú na slovensko-ukrajinskej hranici a preto sú všetky tie Vaše fabulácie smiešne. Čisto právne sme ...Zobrazit celý příspěvek
Kozlus
Neviem o čom točíte.
Dodávky pre EÚ sa už dlhé roky predávajú na slovensko-ukrajinskej hranici a preto sú všetky tie Vaše fabulácie smiešne.
Čisto právne sme preto i v roku 2009 mali zmluvný vzťah s Rusmi (Gazpromom) a kto čo kedy Rusom ukradol bol ich problém a ich 20 ročná neschopnosť si s Ukrajinou vysporiadať zmluvné vzťahy. Čo nebol ruský záujem, lebo ruskí a ukrajinskí oligarchovia okrádali s veľkou radosťou všetkých v rátane Ukrajiny a ukrajinskí "bordel" im vyhovoval.
givicz .. .neviem kde chodíte na tie bájky o tom, že "Rusové tolik peněz, že nebudou vědět za co to utratit... " ... len v týchto dňoch predĺžili vek odchodu do dôchodku na 65 pre mužov a 63 pre ženy čo je samozrejme nepopulárny krok - dôvod ... nie sú peniaze na dôchodky.Skrýt celý příspěvekceny energií jdou nahoru (stačí se podívat na pumpy nebo zvedání cen plynu pro domácnosti) nějaký zkapalněný plyn je minimálně o 30% dražší než Ruský (spíše to bude ještě více) o ...Zobrazit celý příspěvek
ceny energií jdou nahoru (stačí se podívat na pumpy nebo zvedání cen plynu pro domácnosti) nějaký zkapalněný plyn je minimálně o 30% dražší než Ruský (spíše to bude ještě více) o Ruský plyn je nebývalý zájem staví se Turecký proud, staví se síla Sibiře (fungovat má již v roce 2019), teď jsem četl článek, že Rusové jednají s KLDR, že protáhnou plynovod přes jejich území do Jižní Koreje, jednaní o dodávkách zkapalněného plynu ve velkém množství do Japonska..
Čína sesadila Německo z prvního místa dodavatele zboží do Ruska.. již letos dopadne Ruský rozpočet s přebytkem až 600 mld. Kč ( a to nejsou ještě v provozu výše uvedené megaprojekty).. po zprovoznění výše uvedených projektů budou mít Rusové tolik peněz, že nebudou vědět za co to utratit...
Takže se postaví severní proud 2 možná 3 a Německo si zajistí levnou energii a peníze za tranzit a zkusí ukousnout více z Ruského trhu, protože pokud to neudělá obsadí ještě více trh Čína, Japonsko, Jižní Korea..
Jediný kdo zapláče bude Ukrajina protože přijde o 3 mld. USD za tranzit plynu....Skrýt celý příspěvekTo je zase dilo... Ukrajina jako garant plynove bezpecnosti? To jako fakt? Proc asi posledne rusove zavreli plyn? Protoze ho ten slavnej garant kradl. I dnes jsou ztraty pri ...Zobrazit celý příspěvek
To je zase dilo...
Ukrajina jako garant plynove bezpecnosti? To jako fakt? Proc asi posledne rusove zavreli plyn? Protoze ho ten slavnej garant kradl. I dnes jsou ztraty pri doprave plynu pres UA 60-80% a rusove opakovane napusteli celou soustavu i zasobniky "technickym plynem" protoze to, co tam melo byt se ztratilo neznamo jak a neznamo kam. Ukrajinci ted drzkujou, protoze jim jde o ty 3miliardy USD rocne, co mohli rozkrast. Zaroven jsou potreba obrovske investice do modernizace vedeni pres jejich uzemi. Vedeni, ktere uz ma skoncenou zivotnost. Rusove jim smlouvu neprodlouzi dokud nebude predavani plynu pro EU na ruske hranici. To samozrejme nechce EU, protoze by vsechny UA zlodejiny platila EU...
Polskej plynovod z Norska je taky fajn nesmysl. Norska produkce klesa a domichavaji si ruskej plyn, aby se dostali na aspon trochu zajimavou vyhrevnost. Ostatne celkove produkce statu EU v severnich oblastech dost klesa.
V pobalti se s velkou slavou postavil LNG terminal (prece nebudeme brat plyn z Ruska) a pak se firmam naridilo z nej odebirat, protoze je financne absolutne nekonkurenceschopnej. A firmy krachujou. Polakum se ten terminal diky nasmlouvanym kontraktum taky o nejakou tu miliardicku prodrazil.Skrýt celý příspěvekEU a USA zrejme chcu, aby Ukrajincov zivili zo svojich zdrojov prave Rusi tym, ze budu zabezpecovat tranzit plynu cez Ukrajinu, ktora je v sucasnom stave prakticky failed state ...Zobrazit celý příspěvek
EU a USA zrejme chcu, aby Ukrajincov zivili zo svojich zdrojov prave Rusi tym, ze budu zabezpecovat tranzit plynu cez Ukrajinu, ktora je v sucasnom stave prakticky failed state ovladany z USA (Nulandova a jej zname "F*ck the EU") bez stipky suverenity. V opacnom pripade ich bude musiet zivit Zapad, takze chcu, aby si za banderovcov (vyhrazky uplnou genocidou a spalenej zeme s pouzitim jadrovych zbrani - vid. Timosenkova a r. 2014) platili samotni Rusi.
Co sa tyka Nemecka, su pod kontrolou/v podruci USA (usporiadanie sveta po WW2, Merkelovu ich "spojenci" z USA roky odpocuvali, dokonca Nemecko dobrovolne spolupracovalo s NSA na odpocuvani ostatnych krajin EU), preto je odpoved na titulnu otazku viac nez predvidatelna, kto ma na Nemecko ake paky. Pisal o tom aj cesky/slovensky mainstream, keby chcel niekto "argumentovat" konspiracnymi teoriami, dohladajte si to.
Este par poznamok k textu samotnemu pre porovnanie:
paní Merkelová navštívila Vladimíra Putina; ústy paní Merklové; Putin; prezident pan Kiska; pana Dominiqua Ristoriho; pan Gerhard Schröder; Ruský vůdce...Skrýt celý příspěvekSom Slovak a mam plynovu kotolnu. Nechcel by som byt zavisly na Ukrajine, ktora je nepriatelskom taženi proti Gaspromu. To radšej zaplatim Nemcom.
Som Slovak a mam plynovu kotolnu. Nechcel by som byt zavisly na Ukrajine, ktora je nepriatelskom taženi proti Gaspromu. To radšej zaplatim Nemcom.
Načítám diskuzi...