KOMENTÁŘ: Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?

Foto: Kancléřka Angela Merklová a ruské prezident Vladimír Putin; větší foto / Public Domain
Německá kancléřka Angela Merklová a ruský prezident Vladimír Putin. / RIA Novosti

V dubnu letošního roku se uskutečnila dlouho očekávaná schůzka mezi Angelou Merkelovou a Donaldem Trumpem. Měla řešit řadu neshod mezi Evropou a Spojenými státy nejen v ekonomické oblasti, ale i v otázkách zahraničně politických. Dle oficiální zprávy schůzka trvala půl hodiny a výstupem nebyla ani tisková konference na závěr setkání obou aktérů.

Porovnáme-li dobu cestování z Berlína do Washingtonu a zpět, s půl hodinovým rozhovorem obou státníků, nutně to vyvolá řadu otazníků o úrovni vztahů mezi USA a Německem.  

 

 

V květnu paní Merkelová navštívila Vladimíra Putina v ruském Soči. Server RIA Novosti toto setkání okomentoval článkem s názvem „Operace ‚konsolidace‘: Rusku je nabídnuto přátelství proti Trumpovi“. V článku se mimo jiné uvádí, že se stranám jasně podařilo vyřešit rozpory, jež od ruské anexe Krymu roku 2014 bránily spolupráci.


Dále se uvádí, že Moskva i Berlín mají skutečně více důvodů pro sblížení. Podstatou je únava z nekonečných sankcí, které narušují běžné fungování byznysu. Z tohoto důvodu se dostaly do popředí dvoustranné hospodářské vztahy. Ruský vůdce podle RIA Novosti uvedl, že stovky tisíc pracovních míst závisí na spolupráci Ruska a Německa; Merkelová zase zdůraznila: „Berlín potřebuje dobré vztahy s Moskvou, je to strategický zájem.“
 

Při jednáních Merkelové s Trumpem i Putinem, byla mimo jiné posuzována otázka výstavby plynovodu Nord Stream 2, jehož trasa prochází Baltským mořem z Ruska do Německa.

 

Jaké jsou názory aktérů, jichž se výstavba týká? Německo, ústy paní Merklové, tvrdí – je to ekonomický projekt. Putin – uděláme vše pro jeho výstavbu. Zásadně proti výstavbě vystupuje Polsko, Baltské státy, samozřejmě Ukrajina, za Slovensko se 17. 5. jasně proti vyjádřil prezident pan Kiska.

 

Proti plynovodu vystupuje i Washington. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo během diskuse o rozpočtu Spojených států na příští rok uvedl, že je nezbytné podniknout další kroky proti výstavbě Nord Stream 2, jak uvedla agentura RIA Novosti 23. května.
 

Nakonec Evropa má pro toto posuzování vrcholný orgán, jehož závěry jsou závazné pro všechny členy EU. Tou je Evropská komise pro energetiku, která vypracovala tzv. „Třetí energetický balíček”.

Server Nězavisimaja gazeta citovala samotného předsedu této komise pana Dominiqua Ristoriho, který v rámci letošní návštěvy Ukrajiny prohlásil: „Naše pozice je jasná, jsme přesvědčeni, že Nord Stream 2 nepřispívá k diverzifikaci zdrojů zemního plynu a zásobovacích tras. Bude-li Nord Stream 2 postaven, dojde k porušení zásady transparentnosti, nediskriminace a volného přístupu evropských spotřebitelů ke zdrojům energie“.

 

Vyvstává tedy otázka, jaké jsou tedy cíle projektu Nord Stream 2 a kdo stojí v pozadí?

 

Hlavní evropské plynovody / ČTK
             

Z Ruska do Evropy proudí plyn přes Ukrajinu plynovodem Ukrajina, Polskem prochází plynovod Jamal a Baltem plynovod Nord Stream končící v Německu. Celková kapacita těchto tří plynovodů je řádově 205 miliard m3 ročně.

 

Dle ČTK z 3. ledna 2018 ruská plynárenská společnost Gazprom loni zvýšila vývoz zemního plynu do Evropy a Turecka na rekordních 193,9 miliardy m3, jak uvedl citovaný generální ředitel Gazpromu Alexej Miller. Vývoz do Německa, které je největším zákazníkem Gazpromu, za loňský rok vzrostl na rekordních 53,4 miliardy m3. Přes Ukrajinu proteklo za rok 2017 zhruba 90 miliard m3.

                                                                  

Hlavním účastníkem projektu Nord Stream 2 AG (prodej plynu) je německá společnost Wintershall, dalšími společnostmi jsou Uniper, ENGIE, OMV a Royal Dutch Shell. 100% vlastníkem plynovodu společnosti Nord Stream 2 je firma Gazprom.

 

Ruský server Gazeta.ru letos v březnu přinesl rozhovor s členem představenstva společnosti Wintershall. Čtenář se zde mimo jiné dovídá o úspěších těžby plynu společnosti v Rusku, kde s dceřinou společností Gazpromu, Ačimgaz, letos očekávají rekordní těžbu plynu v objemu sedm miliard metrů krychlových.

 

K roku 2020 jsou rozpracovány projekty na dalších polích, kde se nachází 274 miliard m3. Mimo to se společnost podílí ve Volgogradské oblasti i na těžbě ropy spolu se společností Lukoil.

 

Pojítkem mezi německými a ruskými společnostmi je bývalý německý kancléř pan Gerhard Schröder. Od roku 2006 je předsedou představenstva Nord Sream, plynovodu, který schválil poslední den před prohranými volbami.

 

Roku 2016 se stal předsedou představenstva Nord Stream 2. A konečně na podzim loňského roku byl zvolen do představenstva státní ruské firmy Rosněft a za odvedenou práci mu byla letos navržena odměna 600 000 dolarů. Proruská pozice byla v Německu silná zejména u Sociálně demokratické strany (SPD). Po její porážce ve volbách 2005 byla možnost SPD určovat hlavní směr zahraniční politiky omezena, i když se podílela, a podílí, na vládě v koalici s Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

 

Rozložení závislosti Evropy na ruském plynu. / Gazprom

 

V programovém prohlášení nové německé vlády paní Merkelové je ve stati „Energetika“ uveden závazek, do roku 2030 dosáhnout výroby energie alternativními způsoby ve výši 60 % celkové spotřeby. O plynu zde není zmínka.
 

Vyvstává tak otázka, kam půjde dalších 55 miliard m3 plynu z plynovodu Nord Stream 2, resp. na které současné trase se omezí transport plynu? Připomeňme výše uvedený údaj, že současný nejvyšší roční dovoz Německa je 53,4 miliardy m3 plynu.

 

Odpovědí je plynovod EUGAL německé společnosti GASCADE Gastransport GmbH, jež má končit u hranic České republiky. Další směřování plynu z Nord Stream 2 je tedy plánováno na východ a jih Evropy.

 

Dle prohlášení hlavy Gazpromu pana Millera, po uvedení do provozu plynovodu Nord Steam 2, bude tranzit přes Ukrajinu snížen na 10 až 15 miliard m3. Tím dostáváme celkový obraz, jakým způsobem je plánovaná energetická ne-závislost střední a východní Evropy na plynu z Ruska.

 

Postupným omezením toku plynu přes plynovody Ukrajina a Jamal se souběžným rozvodem plynu z EUGAL dojde k přesměrování toku plynu z „východ-západ“ na „západ-východ-jih“. Německo se tak z koncového spotřebitele plynu stane rozhodujícím distributorem Evropského trhu s plynem s podporou Gazpromu.   
 

Jde tedy o rozdělení si energetického vlivu s plynem Německem a Ruskem na prostor, jež je dnes nazýván jako „Trojmoří“, státy mezi Baltským, Jadranským a Černým mořem. Část států je součástí Evropské unie, část se na vstup připravuje. V obou případech se do budoucna očekává rozvoj ekonomik těchto států s řešením potřeby energetických zdrojů. Pokus o nezávislost na ruském plynu-diverzifikaci zkoušelo např. Polsko vybudováním plynovodu z Norska. Ekonomika projektu jej však zastavila. Vybudovalo pouze terminál na zkapalněný plyn LNG, který závislost pouze snížil.

 

Dominance osy Německo-Rusko na trhu s plynem pro státy „Trojmoří“ přinese nepředvídavost a závislost. O trasách plynovodů nebudou rozhodovat státy dle svých potřeb ale v závislosti na ekonomických zájmech plynařských distributorů minimálně s německou kapitálovou účastí a investorů.

 

Kapacita plynovů Nord Stream a Nord Stream 2. / archív autora

 

Připadá-li zhruba 70 % spotřeby plynu státu (např. Česká republika) na průmysl a výrobu elektrické energie, vhodným cenovým mixem ceny plynu lze částečně ovlivňovat i ekonomiku státu a jeho politiku. Vstupní ceny energií (plyn, elektřina) jsou významnou složkou pro průmysl výroby oceli, strojírenství i lehkého průmyslu. Výstavba nových rozvodů také vyvolá potřebu dalších nákladů na pokládku trub, ale i např. budování kompresorových stanic (zhruba jedna na 100 km) nebo modernizaci stávajících. 

 

Náklady na výstavbu Nord Sream 2 jsou plánovány v objemu 9,5 miliard euro, rozvedení do východní a jižní Evropy lze prozatím odhadnout na dvojnásobek až trojnásobek. To nejzajímavější na celé věci ovšem je, že tyto náklady zaplatí právě státy „Trojmoří“ v platbách za plyn.
 

Rusko plánovalo po událostech v roce 2013 na Ukrajině, vytvoření tzv. Novorosii. Mimo jiné i obava, že Ukrajina přeruší dodávky plynu přes své území a Rusko tím nedostojí svým obchodním závazkům, těmto snahám zabránila.
 

Stáváme se tak svědky demontáže systému, jenž mohl být garantem bezpečnosti zemí východní Evropy, a jeho náhradou vytvořením sféry vlivu Německa a Ruska v daném regionu.

 

Ukrajina jako protikrok nabízí Evropské unii privatizaci plynovodu Ukrajina. Cílem je udržet ruské dodávky plynu přes své území, čímž by se Rusko dostalo do pozice prodávajícího dle pravidel stanovených Evropskou unií a logicky v zájmu Ruska by tak byla i bezpečnostní stabilita nejen Ukrajiny, ale i východní Evropy.
 

Mimochodem, 24. dubna letošního roku RIA Novosti přinesly zprávu o připravenosti Gazpromu postavit plynovod Nord Stream 3. Zda v představenstvu zasedne pan Schröder uvedeno nebylo.


 

Zdroj: RIA, RIA, NG, Gazeta

Nahlásit chybu v článku


Související články

Šéf německého letectva odešel kvůli americké stíhačce F-35

Ještě v listopadu se jako o hlavním kandidátovi pro plánovanou generační výměnu bojových letadel ...

Zabrání nové korvety K130 úpadku německého námořnictva?

Německé námořnictvo získá dalších pět korvet K130. Loni v září BAAINBw (Spolkový úřad pro ...

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně dokončily kvalifikaci protitankových řízených střel ...

Dopravní letoun C-130J Super Hercules pro Německo

Americké ministerstvo zahraničí, resp. agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency), opět ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • givicz
    13:22 19.06.2018

    Clanek jenomže Rusové nejsou blbý.. s dodávkama to začínají rozjíždět na všechny strany viz plynovod Síla sibiře do Číny. Na dálném východě byl zprovozněn obrovský závod na LNG, ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanek jenomže Rusové nejsou blbý.. s dodávkama to začínají rozjíždět na všechny strany viz plynovod Síla sibiře do Číny. Na dálném východě byl zprovozněn obrovský závod na LNG, který bude dodávat plyn do Japonska (ted o tom jedna Šinzó Abe v Rusku), Indie, jednají s KLDR o postavení roury do Jižní Koreje atp...

    Ruský projekt na zkapalněný zemní plyn zahájil komerční provoz
    https://www.investicniweb.cz/n...
    "Projekt na zkapalněný zemní plyn (LNG) na ruském Jamalském poloostrově zahájil komerční provoz. Projekt Jamal LNG za 27 miliard dolarů, který je jedním z největších projektů LNG na světě, má Rusku umožnit zdvojnásobit podíl na světovém trhu s LNG "

    Takže pokud Evropa chce stabilní a hlavně levné dodávky Ruského plynu do Evropy nic ji nezbývá než ty nové kapacity postavit... Dost vychcaně jdou na to Turci ze země, která měla ještě nedávno problémy s dodávkami plynu se v nejbližší době stane velká tranzitní země, která bude dodávat plyn do Evropy a Balkánu a bude mít miliardy za tranzit na rozdíl od chudáků z Bulharska, kteří si teď trhají vlasy...Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    12:51 19.06.2018

    Nemyslim si, ze by se Nemecko k Rusku nejak primklo, ale i tohle mini-bratrickovani muze byt zarodkem toho proc nakonec nemecka idea o velke/spojene evrope padne. Nemecko nemuze na ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemyslim si, ze by se Nemecko k Rusku nejak primklo, ale i tohle mini-bratrickovani muze byt zarodkem toho proc nakonec nemecka idea o velke/spojene evrope padne. Nemecko nemuze na jednu stranu chtit (a obcas dost tvrde chtit) solidaritu a semknuti v nekterych otazkach politiky EU, kde mu to vyhovuje, a pak samo nebyt solidarni a semknute v jinych, treba bezpecnostnich, otazkach. Energeticka bezpecnost je soucast sirsi/celkove bezpecnosti a pokud spojenec Nemecka Polsko se citi byt Ruskem ohrozeno, tak ta sama solidarnost by nemcum mela kazat brat Polsky postoj na zretel i v otazkach tranzitu plynu. A brat jej na zretel vic nez postoj vlastni, to je totiz presne to co nemci vyzaduji od ostatnich statu EU, vcetne CR, kdyz jak jsem psal se jim to zrovna hodi.
    Kazdopadne kvituju ze se v evrope zacalo s budovanim kapacit umoznujicich v pripade nejzassi nouze Rusko odstrihnout. Sice ne v dostatecne mire a rozhodne nejde o nejekonomictejsi reseni, ale dava to signal ze EU nechce byt vydiratelna monopolnim hracem, ze diversifikuje... to je vzdycky dobre znameni (at uz je tim monopolem Rusko, USA nebo treba Cina).Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    12:18 19.06.2018

    otecko trochu bych to upřesnil South stream byl původně několik let projektován, že povede do Bulharska.. jenomže do Bulharska přijela delegace z USA, kdy hlavně na jejich nátlak ...Zobrazit celý příspěvek

    otecko trochu bych to upřesnil South stream byl původně několik let projektován, že povede do Bulharska.. jenomže do Bulharska přijela delegace z USA, kdy hlavně na jejich nátlak blbý Bulhaři řekli, že ne (mohli mít miliardy za tranzit a ještě bezpečně zabezpečit svoji spotřebu). Tak se začal projektovat Turkish stream, jenomže co se nestalo Turecko sestřelilo Ruský bombardér na hranicích Sýrie a rázem byl celý projekt u ledu (i výstavba jaderné elektrárny v Turecku)... Po nějaké době nastal puč v Turecku s cílem sesadit Erdogana, kdy údajně to měli prozradit Rusové. Turci odškodnili Rusko a rodinu pilota za setřel, který dle Turků měl na svědomí pučista ... po-té se projekt Turkish stream rozběhl na plné obrátky První část potrubí o délce 530 km je již položena. Druhá větev plynovodu povede ruský plyn dále do Evropy a bude polože ve velmi krátké době.
    Bulhaři teď řeší, že se budou muset připojit na Turky :) a přemýšlejí jestli by náhodu nešla postavit ještě jedna linka přímo do Bulharska.

    Jinak po zprovoznění Nord Stream 2 Ukrajinci nepřijdou o dodávky plynu prostě jim podstatně klesne příjem za tranzitní poplatky, kdy nadále budou platit tržní cenu (možná trochu vyšší pokud nebudou chtít odebírat plyn přímo od agresorů z Ruska ale budou ho brát reverzně ze Slovenska a Polska ikdyž stále Ruský ale z druhé strany)Skrýt celý příspěvek

  • petris
    12:08 19.06.2018

    otecko: Meranie na vstupe plynu do EÚ je v kompresorovej stanici Veľké Kapušany. Rusi určite merajú aj pred Ukrajinou, takže informácia koľko sa toho na Ukrajine stratí im je z ...Zobrazit celý příspěvek

    otecko: Meranie na vstupe plynu do EÚ je v kompresorovej stanici Veľké Kapušany. Rusi určite merajú aj pred Ukrajinou, takže informácia koľko sa toho na Ukrajine stratí im je z týchto dvoch údajov známa.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
    11:06 19.06.2018

    Tak jsme se dověděli, že za nitky u plynu taká Rusko spolu s Neměckem a že je to špatné pro Evropu, naopak kdyby za nitky tahala více Ukrajina, bylo by to fajn. Vzhledem k tomu, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak jsme se dověděli, že za nitky u plynu taká Rusko spolu s Neměckem a že je to špatné pro Evropu, naopak kdyby za nitky tahala více Ukrajina, bylo by to fajn. Vzhledem k tomu, že jsme si již dvakrát za posledních 10 let prošli plynovou krizi právě kvůli Ukrajině mi to přijde dost přitažené za vlasy.
    Pro Dušana- měření na Ukrajinsko -ruské hranici měla za povinnost vybudovat Ukrajina, jako majitel a správce předávacích stanic. Stejně tak nyní tlačí Rusko na to, aby byla předávací stanice i mezi Ukrajinou a EU. dosud totiž není jasné, kolik se toho cestou Ukrajinou ztratí.... tady zase Ukrajna blokuje výstavbu na západní hranici. A snad v Evropě nechceme platit i plyn, který si ukrajinští oligarchové. nejznámější je plynová královna Tymošenková, odčerpají.
    Nord Stream by se budpovat nemusel, kdyby EU díky některým státům nezařízlo South stream přes Černé moře do Turecka, a na Balkán dále do Řecka, Itálie. Tehdy se vyhovělo Ukraijně, která se zavázala, že už nikdy nebude odčerpávat plyn určený do EU. Mimochdem, na to doplatilo i Bulharsko ,které mělo dostávat tranzitní poplatky za vybudování hubu a rtranzit přes jejich území.
    Nemám důvod se bát Německa, zvláště když jsme s ním -i Slovensko, ekonomicky tak svázaní, že 90 % vývozu jde tam. Co bychom se měli bát, že na nás zaútočí? Hloupost, je v jejich zájmu, aby celá EU šlapala. To se ale nedá říct o USA, které naopak dělají vše proto, Evropu poškodit. Vize Evropské armády by se měla dostat na pořad dne. Spojený kontinent má své zájmy a ty se musí naučit prosazovat i silově, či hrozbou síly. NATO má zájmy pouze to, co chce USA, ale my žijeme tady, v Evropě.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    10:15 19.06.2018

    Článek je zajímavým pokusem o analýzu, bohužel, obsahuje také řadu polopravd a argumentačních faulů. Pokud však hlavním sdělením celé analýzy má být náznak temného spiknutí ...Zobrazit celý příspěvek

    Článek je zajímavým pokusem o analýzu, bohužel, obsahuje také řadu polopravd a argumentačních faulů.
    Pokud však hlavním sdělením celé analýzy má být náznak temného spiknutí Německa s Ruskem, kteří budou společně vydírat zbytek Evropy a tvrzení, že jedinou zárukou spravedlivých cen, jednotného postupu EU a světového míru je nákup ruského plynu přes Ukrajinu, tak vlastně nic jiného nezbývá.
    Že se jedná o vysoce konkurenční prostředí ukazuje autor (pravděpodobně neúmyslně) na příkladu selhání polských snah o diverzifikaci plynem z Norska. Prostě to ekonomicky nedávalo smysl. Podobně, překvapivě, úplně nefrčí ani jeden z terminálů na kapalný plyn. Výstavba všech se prodražila, chybí tankery, komodita je dražší.

    Zcela ujetá je věta: Dominance osy Německo-Rusko na trhu s plynem pro státy „Trojmoří“ přinese nepředvídavost a závislost... Tato dominance je zde již dávno. Ceny energií se stejně určují na burze v Lipsku, ceny plynu Němci přímo ovlivňují již dnes. A jestli je Německo méně předvidatelný než zcela čitelná Ukrajina, která se zmítá na pokraji politické i ekonomické propasti... To je fakt odvážná myšlenka.

    Vzhledem k extrémně nákladých investicích do infrastruktury si momentálně nedovedu představit, že by Gazprom investoval do přestavby infrastruktury na Ukrajině, která proti Gazpromu vede několik arbitráží a zabavuje majetek. Nestabilita právního prostředí a zneužívání plynové páky v politickém boji bylo právě to, co Ukrajinu z pozice hlavní tranzitní země diskvalifikuje.

    Nedělám si iluze, že by se RF nesnažila využívat politiky distribuce energetických surovin při podpoře vlastních zájmů. To, překvapivě, dělá úplně každý. USA v Perském zálivu nehlídkují kvůli pokojnému životu malých velblouďat. Ale rád bych připomněl, že obchod s energetickými surovinami normálně fungoval i v průběhu studené války.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    08:30 19.06.2018

    @Cejkis napsal: 5) Výstavba armády EU s cílem nahradit US armádu při prosazování vlivu globalistů. Realizováno salámovou metodou. Tady si nejsem jistý s úlohou EU ...Zobrazit celý příspěvek

    @Cejkis napsal:
    5) Výstavba armády EU s cílem nahradit US armádu při prosazování vlivu globalistů. Realizováno salámovou metodou.

    Tady si nejsem jistý s úlohou EU armády.
    Samozřejmě, globalisté mají v EU velký vliv....nadruhou stranu, jak může tebou zmíněná "německá unie" prosazovat nějaké zájmy, když bude spoléhat jen na globalistické NATO?
    Pokud tu pošahanou migraci považuješ za nátlak globalistů (stále ještě mají HQ v USA), tak jí NATO nečelí. Velmoc (EU) bez armády není reálně velmoc.

    Chápu, že chceš říci, že se to jen přesune do EU, ale bude to jiný. A hlavně tady s tím máme šanci něco dělat, než jen poslouchat USA.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    00:43 19.06.2018

    dusan už to tady bylo ten odkaz.. opoziční předák strany PARNAS Michajl Kasjanov má přístup na hlavní televizní kanál Ruské federace .... v odpovědi Putin z žertu říká cituji " A ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan už to tady bylo ten odkaz.. opoziční předák strany PARNAS Michajl Kasjanov má přístup na hlavní televizní kanál Ruské federace .... v odpovědi Putin z žertu říká cituji " A proč potřebujete automobil, když nejsou silnice ???, kde chcete jezdit ?? žádné slovo o tom, že cituji " Choďte pěšky !!!

    Dal jsem ti odkaz na pořad 60 minut... jako protistrana jsou tam Ukrajinci, kteří také v hlavním vysílacím kanále Ruské televize říkají cituji " Ruská armáda na Dombasu vraždí Ukrajince, Rusové okupují Krym atp."

    Pravda je taková, že se v současné době žije v Rusku dobře a staví jako nikdy v minulosti ...
    https://www.eurasia24.cz/jak-t...
    " Po nástupu k moci v roce 2000 měl Putin horší výchozí situaci, než ji měl Stalin. Ekonomika byla také prakticky zničena. Ozbrojené síly se rozpadly a byly schopny odvrátit vnější hrozby dokonce v menší míře než Rudá armáda ve 20. a 30. letech minulého století. Říká se, že Stalin dostal Rusko s dřevěným pluhem a zanechal ho s atomovou bombou. Stalin dosáhl úspěchu cestou maximální mobilizace, na hranici vypětí (a někdy i za touto hranicí) všech sil lidu a státu. Přičemž tato mobilizace se prováděla za pomoci tvrdého potlačení.

    Ve srovnatelném časovém rámci (k roku 2014-2015) Putin dosáhl většího úspěchu než Stalinův SSSR. Silnic a mostů bylo za Putina postaveno víc než v carském Rusku a SSSR dohromady. Železniční výstavba je srovnatelná. Letectví bylo obnoveno vlastně od nuly. Totéž lze říci o civilním loďstvu (obchodní, rybářské, rekreační, arktické atd.).

    Rusko devadesátých let stálo na pokraji další revoluce (tentokrát antioligarchické, při neúspěšném pokusu obnovit SSSR) a další občanské války, po níž stát prakticky neměl šanci přežít. Společnost byla rozsápána na vrstvy, které se navzájem nenáviděly, extrémně marginalizovaná a atomizovaná. Nejlepší odborníci z většiny průmyslových odvětví opustili zemi nebo se snažili ji opustit. Peněz nebylo a státní aparát byl kontrolován oligarchickou kompradorskou „sedmibankéřštinou“.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    00:00 19.06.2018

    rabo123 Baviť sa o "voľbách" v Rusku je zbytočné .. tam žiadne reálne nie sú. V Rusku sa dostane do volieb len ten, komu to režim umožní. Navaľnyj to určite nie je - pre tým ...Zobrazit celý příspěvek

    rabo123

    Baviť sa o "voľbách" v Rusku je zbytočné .. tam žiadne reálne nie sú.

    V Rusku sa dostane do volieb len ten, komu to režim umožní. Navaľnyj to určite nie je - pre tým sú putinovci v panike bez ohľadu na to, že určite nemôže mať ani nejaké veľké % vo voľbách. Do volieb sa dostanú len "neškodní" kandidáti, ktorých samozrejme ešte profesionálne zhovadia putinovské televízie, napr: https://www.youtube.com/watch?...

    I v posledných voľbách sa falšovalo - hlavne "rotovaním" tých istých "správnych" voličov čo volili vo viacerých okrskoch.

    O "voľbách" do parlamentu, kedy sa dosýpali tisíce hlasov priamo do urien sa nemusíme ani baviť, to bola komická fraška , na to si už asi dali putinovci pozor.. predsa len to pobavilo celý svet.

    Putin nikoho "nesekol" ... len im "vysvetlil", že si môžu kradnúť koľko chcú tak ako v minulosti, ale nesmú sa miešať do politiky. Kto to porušil, tak skončil v lepšom prípade v zahraničí, v horšom v base.Skrýt celý příspěvek

  • rabo123
    23:41 18.06.2018

    "Rusi síce diverzifikujú ... ale realitu, že stále "visia" na EÚ to nemení. Čína si stráži aby podiel ruských dodávok plynu a ropy nepresiahol cca 20 % .. skrátka aby neboli na ...Zobrazit celý příspěvek

    "Rusi síce diverzifikujú ... ale realitu, že stále "visia" na EÚ to nemení. Čína si stráži aby podiel ruských dodávok plynu a ropy nepresiahol cca 20 % .. skrátka aby neboli na Rusoch závislí. Samozrejme môžu Rusi dodávať i inde ... ale musia vybudovať za ťažké peniaze infraštruktúru a doprava tiež bude niečo stáť - k nám to všetko už majú ... "

    Vieš od koho berie Čína plyn ? Kto je vlastník ložísk a kto trúbiek? Nie sú podstatné ložiská, ale tie trúbky.Skrýt celý příspěvek

  • rabo123
    23:37 18.06.2018

    Dušan, Rusko vs UA je ako EU vs Rumunsko. Rusko nemá peniaze na rozdávanie ? Ako to ? Veď Brexit, voľby v USA, Taliansko , Rakúsko, ceny ropy.... Čo je vlastne problém ropa, ...Zobrazit celý příspěvek

    Dušan, Rusko vs UA je ako EU vs Rumunsko. Rusko nemá peniaze na rozdávanie ? Ako to ? Veď Brexit, voľby v USA, Taliansko , Rakúsko, ceny ropy.... Čo je vlastne problém ropa, alebo plyn ?

    Dušan, problém ruských oligarchov je, že ich chce Putin doma a to aj za pomoci Britov.

    Mimochodom nie je náhoda, že v Rusku je síce veľa miliardárov, ale žiadny z nich sa nevypracoval v garážovej firme .... všetci "vznikli" cez štátny sektor - prevažne energetiky - kde je Gazprom najdôležitejší. Funguje to jednoducho. Ak poslúchaš a si verný, tak máš vhodné miesto v štátne firme a teda priestor si založiť vlastnú firmu, ktorá "náhodou" zarába na tej štátnej : )

    Tak to je to, čo ľudí núti voliť Putina a nie pohrobkov socializmu . Putin sekol Ruskú Pentu a džíentí.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    22:53 18.06.2018

    dusan v Rusku je nejnižší odchod do důchodu v celé Evropě... toto je pouze NÁVRCH (který se může ještě změnit), který říká, že se to na ty hodnoty má dostat až v roce 2034 u žen u ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan v Rusku je nejnižší odchod do důchodu v celé Evropě... toto je pouze NÁVRCH (který se může ještě změnit), který říká, že se to na ty hodnoty má dostat až v roce 2034 u žen u mužů v roce 2028... průměrný věk dožití v Rusku se v poslední době zvyšuje je třeba podotknout, že se to průměruje i s národy na dálném východě (takový indiáni), kteří se zdaleka nedožívají tolik jako například v Moskvě a okolí...

    co se týče té ceny plynu v Kijevě, že se zvedla od mejdanu 7x tak to jsem slyšel v pořadu 60 minut, kde to tam sdělovala Ukrajinka, v hlavním městě Kijevě v současné době neteče teplá voda (nějaká velká firma tam neplatí za plyn Naftogazu) dále sdělila že 5 lidí z vedení Naftogazu Ukrajiny si teď rozdělilo odměny ve výši 46 milonů USD....

    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    22:37 18.06.2018

    Jirka M Mě globální spravedlnost a jiné nesmysly nezajímají, mě zajímá státní zájem ČR, stát jehož zájmy jsou v rozporu s těmi našemu je prostě momentální nepřítel a ruské zájmy ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirka M
    Mě globální spravedlnost a jiné nesmysly nezajímají, mě zajímá státní zájem ČR, stát jehož zájmy jsou v rozporu s těmi našemu je prostě momentální nepřítel a ruské zájmy jsou dlouhodobě nekompatibilní s těmi českými. Tj. Rusko je nepřítel.
    A co mají uprchlíci, jež jsme mimochodem odmítli, společného s Ruskem, případně s jeho zájmy v bývalých koloniích? Já měl pocit, že tohle jsou AN a nikoliv PL či Novinky.cz, případně Sputnik.Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
    22:26 18.06.2018

    Nesher, a západ se ze všech sil snaží získat vliv v Rusku. Co kdybychom se všichni starali sami o sebe, zametali si před svým prahem a dělali to co většina lidí chce, i kdyby to ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher, a západ se ze všech sil snaží získat vliv v Rusku. Co kdybychom se všichni starali sami o sebe, zametali si před svým prahem a dělali to co většina lidí chce, i kdyby to znamenalo odmítnutí uprchlíků? Po pravdě, kdyby tu většina Čechů nechtěla Rusy co tu žijí z toho co si doma nakradli, neměl bych jim to za zlé.

    dusan, za všechno ne, jen za Irák, Afgánistán, Lybii, brutálně zvyšující se statistiky znásilnění v EU a výuku homosexuality na školách.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    22:13 18.06.2018

    Jirka
    Ano, Rusové nám potřebují prodat plyn, to je fakt. Problém, ale je že Rusové by také chtěli obnovit vliv (nejen u nás), a to je něco co potřebujeme ze všeho nejméně.

    Jirka
    Ano, Rusové nám potřebují prodat plyn, to je fakt. Problém, ale je že Rusové by také chtěli obnovit vliv (nejen u nás), a to je něco co potřebujeme ze všeho nejméně.

  • dusan
    22:12 18.06.2018

    JirkaM

    Ako kde.... v Rusku za všetko zlé môže západ a NATO .

    JirkaM

    Ako kde.... v Rusku za všetko zlé môže západ a NATO .

  • dusan
    22:10 18.06.2018

    givicz Však samozrejme, že je to "len" reforma, ale je jasné, že Rusi nemajú peňazí na rozdávanie ... o tom bola moja reakcia, keby tak bolo tak si to Putin rád odpustí, lebo ...Zobrazit celý příspěvek

    givicz

    Však samozrejme, že je to "len" reforma, ale je jasné, že Rusi nemajú peňazí na rozdávanie ... o tom bola moja reakcia, keby tak bolo tak si to Putin rád odpustí, lebo populárne to nie je nikde, hoci potrebné to je skoro všade.

    Rusi síce diverzifikujú ... ale realitu, že stále "visia" na EÚ to nemení. Čína si stráži aby podiel ruských dodávok plynu a ropy nepresiahol cca 20 % .. skrátka aby neboli na Rusoch závislí. Samozrejme môžu Rusi dodávať i inde ... ale musia vybudovať za ťažké peniaze infraštruktúru a doprava tiež bude niečo stáť - k nám to všetko už majú ...

    Ukrajine je "v prdeli" už dávno : ) .. nič nové ... však o tom bol Majdan. Neviem, kde sa berie tá predstava, že po roku 2014 sa čosi zásadné zmenilo k horšiemu. Janukovič priviedol Ukrajinu reálne ku krachu o tom bolo jeho žobranie po EÚ i Rusku.

    Určite to nebolo 7 krát .... pred Majdanom to bolo cca 250 USD za tis.m3, potom to vyskočilo na 300-400, teraz je to možno viac ......

    To vôbec nie je ukrajinský problém. Problém bolo to, že zákazníci platili symbolicky, resp. vôbec. Dnes to síce Ukrajinci znášajú ťažko (Rusi sa na tom z radosti zabávajú), ale Ukrajinci ceny doregulovali a štát stojí ten plyn preto reálne menej a menej, lebo sa konečne zreálňujú ceny.


    Zrušenie tranzitu by sa ich určite dosť dotklo, ale keďže už dnes Rusi "priškrcujú" tak to určite nie je hlavný ukrajinský problém. Základný problém je korupcia ... mimochodom to isté platí pre Rusko. Výhodou, resp. "výhodou" Ukrajiny je to, že je taká chudobná, že ju môže EÚ či USA môže sanovať úplne bez problémov pokým si to tam "neupracú". Čo teda nerobia ukajinskí oligarchovia radi, ale sem tam sa Ukrajincom niečo podarí na svetovej úrovni - napr. zákon o preukazovaní majetku je ukážkovým o ktorom nechyrujeme ani u nás .... je to možno zatiaľ málo, ale Ukrajina sa "sunie" dopredu.

    Stačí sa pozrieť, kde sme boli my pred 25 rokmi a to nebola u nás vojna ...Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
    22:02 18.06.2018

    Některé věci se nemění. Napřed za všechno zlo v historii mohli podle vrchnosti Židé, teď jsou to Rusové a zítra to budou třeba Poláci. My opravdu hodně potřebujeme ruský plyn, ...Zobrazit celý příspěvek

    Některé věci se nemění. Napřed za všechno zlo v historii mohli podle vrchnosti Židé, teď jsou to Rusové a zítra to budou třeba Poláci.

    My opravdu hodně potřebujeme ruský plyn, Rusové nám ho opravdu hodně potřebují prodat a ti co nás chtějí rozeštvávat využívají nízké pudy lůzy.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    22:02 18.06.2018

    givicz V normální zemi by to byla penzijní reforma, v Severní Asii, kde se velká část mužské populace ani nového důchodového věku nedožije, je to opravdu o tom, že petro dolary ...Zobrazit celý příspěvek

    givicz

    V normální zemi by to byla penzijní reforma, v Severní Asii, kde se velká část mužské populace ani nového důchodového věku nedožije, je to opravdu o tom, že petro dolary prostě docházejí, ono hrát si na velmoc, vést dvě proxy holt něco stojí.

    Jinak Tesil má ohledně role NATO v Evropě pravdu, a nutno podotknout, že udržet tuto roli NATO jako stěžejní je zcela elementárním státním zájmem ČR.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    21:49 18.06.2018

    Odpověď autorovi na titulek: Německo se přiklonilo Rusku již dávno. Jen se to globalistům nelíbí a tak drží Němce za koule a snaží se je řídit. A Putin ví, že EU se ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Odpověď autorovi na titulek: Německo se přiklonilo Rusku již dávno. Jen se to globalistům nelíbí a tak drží Němce za koule a snaží se je řídit.

    A Putin ví, že EU se ve skutečnosti jmenuje německá unie.

    Způsobů jak spojení německé unie a Ruska zabránit existuje mnoho a jsou aplikovány.
    1) Pobaltí - vždy a za všech okolností protiruské. Nutné posilování příomnosti Američanů, důvod se vždy najde.
    2) Rumunsko dtto Pobatí.
    3) Oslabit německé hospodářství. Akce proti Deutschebank, akce proti VW, Bosch a dalím významným plátcům daní. Zavádění sankcí proti "Rusku" ve skutečnosti proti spolupráci německé unie a Ruska.
    4) Implementace vlivu globalistů do EU, že nechcete ? Tak budete dostávat dávky migrants do doby, než začnete chtít. Merkelová donucena.
    5) Výstavba armády EU s cílem nahradit US armádu při prosazování vlivu globalistů. Realizováno salámovou metodou.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3