Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecký Leopard 2A4 na snímku zpravodajské agentury SMART. / SMART

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů v Sýrii tanky německé výroby Leopard 2A4. Za zhruba měsíc působení jsou mediálně evidovány tři případy, kdy turecké Leopardy 2A4 dostaly zásah protitankovou řízenou střelou (PTŘS).

Turci nasazují tanky v Sýrii

Turecko aktivně (politicky, vojensky, dodávkami zbraní) zasahuje do syrské války již od počátku, tedy od roku 2011. Před několika měsíci se Turecko rozhodlo působit aktivněji  - výsledkem bylo vyslání tureckých pozemních jednotek do Sýrie, kde Turci svádějí boje s nejrůznějšími islámistickými skupinami nejasného původu (pravděpodobně žoldáky) a s Kurdy.

V Sýrii již několik měsíců nazpět Turecko nasadilo modernizované, leč již značně zastaralé tanky M60T SABRA. Teprve zhruba měsíc přicházejí zprávy o nasazení modernějších tureckých tanků Leopard 2A4 německé výroby.

Blog Bellow The Turret Ring opožděné nasazení tanků Leopard 2A4 dává do souvislosti s právním omezením nasazení tanků Leopard 2A4, které si Německo dříve vynutilo na Turecku. Prodej tanků Leopard 2A4 do Turecka v roce 2005 vyvolal kontroverze - německá vláda si tak vynutila po Turecku písemnou dohodu, podle které budou Turci tanky používat výhradně pro svou obranu. 

Podle tureckého novináře a zbrojního analytika Mete Sohtaola Německo dovolilo používat Turecku tanky Leopard 2A4 “volněji” v roce 2009. Zdá se ale (jde o spekulaci), že tato dohoda platila pouze pro použití tanků na tureckém území a povolení použít tanky Leopard 2A4 v Sýrii bylo uděleno z Berlína teprve před několika měsíci.

Snímky z prosince ukazuj turecké tanky Leopard 2A4 nedaleko města Al-Bab asi 35 km severovýchodně od Aleppa. Některé fotky se objevily na Twitteru - zřejmě pořízené tureckými vojáky. Další fotky a videa přinesla tisková agentura SMART - ta je spojována s protivládními silami v Sýrii.

Snímek tureckých tanků Leopard 2A4 v Sýrii. / Twitter, autor neznámý

Turecko 298 tanků Leopard 2A4 objednalo z Německa v roce 2005 a dalších 56 tanků v letech 2010 a 2013. Oproti původním plánům Turecko německé tanky nemodernizovalo. Ušetřené peníze turci přesunuli do vývoje vlastního hlavního bojového tanku Altay. Dodejme, že Leopard 2A4 byl vyráběn v Německu mezi roky 1985 až 1992.

Oficiální počet tureckých tanků Leopard 2A4 v Sýrii není znám, odhady se spoléhají pouze na analýzy fotografií z veřejně dostupných zdrojů. Na jedné fotografii jde vidět 11 tureckých Leopardů 2A4 s novou pouštní kamufláži.

Podle blogu Bellow The Turret Ring ale do Sýrie (opět se odvolává na analýzu veřejně dostupných fotografií) dorazilo 18 tureckých tanků Leopard 2A4 do Sýrie 8. prosince, a dalších 25 tanků o dva dny později. Pokud jsou informace pravdivé, v Sýrii operuje minimálně jeden prapor tanků Leopard 2A4.

PTŘS vs. Leopard 2A4

Během nasazení byly zaznamenány tři případy, kdy islamisté pomocí PTŘS zasáhli tanky Leopard 2A4. Proti zvyklostem ale povstalci neuveřejnili video zásahu, pouze sérií fotografií.

V prvním případě dostal do věže zásah zakopaný Leopard 2A4. Střela, identifikována jako americká TOW-2A (dodávaná Saudskou Arábii nebo Katarem), udeřila na věž - munice tanku ale nebyla zasažena. Zdroje se rozchází, zda byl pancíř penetrován nebo ne. Vzhledem k omezenému prostorovému působení kumulativního paprsku PTŘS po penetraci pancíře je ale velmi pravděpodobné, že minimálně část posádky (nebo dokonce celá) přežila a tank je opravitelný.

Později byly zaznamenány další dva případy zásahu PTŘS. V těchto případech povstalci zaútočili na turecké Leopardy 2A4 za tureckými liniemi a zasáhly tanky do zadní a boční části věže. Také v tomto případě PTŘS nezasáhla munici. Nakonec i kdyby zasáhla, Leopard 2A4 má munici od posádky oddělenou pancéřovou přepážkou, která chrání posádku před explozivním vznícením munice.

Hned poté povstalci zasáhli druhý, vedle stojící Leopard 2A4. Tentokrát šel zásah diagonálně zezadu do věže. Vzhledem k mohutné explozi střela pravděpodobně zasáhla munici nebo hořlavou hydrauliku.

Islámisté ukázali sekvence fotografií ukazující zasažení tureckého tanku Leopard 2A4. Video není k dispozici; větší foto / Zdroj neznámý

Leopard 2A4 má hydrauliku i munici uloženou v speciálních modulech mimo prostor posádky. Takže i v tomto případě mohla být posádka uchráněná před tragickým osudem. Samozřejmě výkonná PTŘS (při šťastném zásahu) dokáže zapálit munici i poškodit pancéřovou překážku.

Blog Bellow The Turret Ring si přitom všímá, že posádka druhého tanku nijak nereagovala na první incident a nepodnikla žádné kroky k ochraně perimetru před dalším útokem PTŘS.

Oficiální turecké zdroje o incidentech mlčí a nejsou tak k dispozici žádné oficiální informace o případných obětech. Celkově se ale mluví o 59 mrtvých tureckých vojácích v Sýrii.


Další ukázka zásahu tureckého Leopardu 2; větší foto / Autor neznámý

Zapojení povstaleckých protitankových týmů s moderními PTŘS ukazuje nutnost chránit současné tanky moderním reaktivním nebo přídavným vrstveným kompozitním pancířem (např. jako Leopard 2A6/2A7), případně systémy aktivní ochrany - ty dokáží aktivně ničit přilétající PTŘS.

Blog Bellow The Turret Ring se také podivuje nad způsobem použití tureckých tanků na bojišti. Turecké Leopardy 2A4 byly zasažené v zákopech, které jsou vhodné při obraně před jinými tanky protivníka. Jedná se však o údajně nevhodnou taktiku v situaci, kdy kolem operují mobilní nepřátelské protitankové týmy s PTŘS.

Navíc se nezdá, že turecká armáda tanky dostatečně chrání pěchotou nebo průzkumnými vozidly, která pomocí moderních senzorů vyhledávají nepřátelské protitankové týmy.

Zdroj: Bellow The Turret Ring

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR se zajímá o španělské tanky Leopard 2A4

Minulý týden navštívila česká armádní delegace španělskou vojenskou základnu u města Zaragoza. Zde ...

Polská armáda sílí a zajímá se o budoucí tanky Leopard 3

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz informoval o zájmu Polska zúčastnit se vývoje a výroby ...

Izraelský raketový útok na letiště v Sýrii

Před dvěma dny Sýrie obvinila Izrael z raketového útoku na vojenské letiště Mezza, ležící západně od ...

Bitva o Aleppo: Porcování syrského medvěda

Zvenčí to může vypadat i takhle: Bašár al-Asad společně s Rusy bombardují opozici, která bojuje ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    12:48 26.01.2017

    Rase: Myslím, že Rumuni by pri MBT mali tendenciu ísť rovnakou cestou ako chystajú teraz pri 8x8. Podobne postupovali aj pri TR-85.

    Rase: Myslím, že Rumuni by pri MBT mali tendenciu ísť rovnakou cestou ako chystajú teraz pri 8x8. Podobne postupovali aj pri TR-85.

  • pjek
    10:17 17.01.2017

    O míře turecké vekohubosti v rozporu s realitou svědčí i tento příklad. Špatné je na turecké straně vše: Obrněná technika určená k bojovému použití není modernizována, strategie a ...Zobrazit celý příspěvek

    O míře turecké vekohubosti v rozporu s realitou svědčí i tento příklad. Špatné je na turecké straně vše: Obrněná technika určená k bojovému použití není modernizována, strategie a operační taktika boje je tristní, součinnost a velení jakbysmet, to vše v rámci nespolehlivosti a slabého výcviku vojska i velitelského sboru. Turci se blamují vždy, když narazí na někoho, kdo se chová jinak než oni předpokládají. Síla pancíře je proti mobilním PT jednotkám na kočku, když není alespoň modernizována. Atlaye jsou kde - v uskladnění? Nejde o stejného papírového draka jako je ukrajinský Oplot?Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    14:30 12.01.2017

    krystofmraz: Však ano, uvidíme, ale jaké BVP naše armáda zavede, pak by mělo smysl jej osadit věží jako u polského projektu PL-01, nebo věží Cockerill (obě ráže 120mm), ideálně s ...Zobrazit celý příspěvek

    krystofmraz:
    Však ano, uvidíme, ale jaké BVP naše armáda zavede, pak by mělo smysl jej osadit věží jako u polského projektu PL-01, nebo věží Cockerill (obě ráže 120mm), ideálně s automatickým nabíjením. Ony tyhle "střední tanky" váží skoro stejně co T-72M4CZ a slabší pancíř by šlo kompenzovat aktivní ochranou. Tyhle mašinky jsou dost drahé, vyšly by asi dráž než modernizovaný ojetý Leopard (pokud bysme je sehnali) ale logistické nároky by byly stejné jako u T-72 a nových BVP.Skrýt celý příspěvek

  • krystofmraz
    11:35 12.01.2017

    Řešit tanky jako je leo nebo oplot (tedy MTB) pro AČR mi připadá jako vyhazování peněz daňových poplatníků. Nalejme si čistého vína. Pro AČR ne nasazení takových strojů z hlediska ...Zobrazit celý příspěvek

    Řešit tanky jako je leo nebo oplot (tedy MTB) pro AČR mi připadá jako vyhazování peněz daňových poplatníků. Nalejme si čistého vína. Pro AČR ne nasazení takových strojů z hlediska logistiky za současných podmínek téměř nerealizovatelné. Já bych viděl jako možnost lehké tanky nebo nějaké podobné relativně lehké vozidlo. V poli sice není takové vozidlo ideální ale pořád lepší než MTB v garáži.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:06 11.01.2017

    KOLT: Nevím, ale řekl bych že druhá možnost. Abrams má kupříkladu takové kapsy, do kterých se vkládá pancíř s mřížkou z ochuzeného uranu, nebo jeho levnější - exportní varianty (s ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT:
    Nevím, ale řekl bych že druhá možnost. Abrams má kupříkladu takové kapsy, do kterých se vkládá pancíř s mřížkou z ochuzeného uranu, nebo jeho levnější - exportní varianty (s jiným složením). Leopard má ono zkosení na věži, patrně taky z nějakého kompozitu. Jak je na tom holý základ pod ním, to netuším. Řekl bych, že je to jenom nějaká legovaná ocel, maximálně s kapsou (na něco lepšího), jako u zmíněného Abramsu. Tedy ocelový svařenec by si dokázal výrobce ukutit a osadit ho kompozitním pancéřováním, by neměl být problém (dovezeným)Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    11:23 11.01.2017

    Hm, ale k tomu, aby byl stát schopen vyrobit korbu, by musel dokázat vyrobit pancíř ne? Nebo vyrobí "šasi", které se osadí dovezenými pancéřovými prvky?

    Hm, ale k tomu, aby byl stát schopen vyrobit korbu, by musel dokázat vyrobit pancíř ne? Nebo vyrobí "šasi", které se osadí dovezenými pancéřovými prvky?

  • Rase
    16:58 10.01.2017

    Zalezi asi pripad od pripadu. Myslim, ze dany stat si vyrobi, dle dokumentace zakladni dily - korba, vez, kola a ty pak osadi dovezenymi dily - pohon, kanon, pasy. Elektroniku a ...Zobrazit celý příspěvek

    Zalezi asi pripad od pripadu. Myslim, ze dany stat si vyrobi, dle dokumentace zakladni dily - korba, vez, kola a ty pak osadi dovezenymi dily - pohon, kanon, pasy. Elektroniku a dalsi casti, muze klidne pouzit svou, nebo cokoliv co je na trhu. Od toho se pak odviji cena. Kuprikladu v 90.letech chteli rumuni vyrabet tank vychazejici z Leo2 - upravena licence. Pak z toho seslo.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    15:32 10.01.2017

    Jak u takových zbraní licenční výroba probíhá? Jde o kompletní výrobu šasi z tuzemských materiálů (slévači by měli co chvilku co žrát) a nastrojení dovezeným hightech haraburdím a ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak u takových zbraní licenční výroba probíhá? Jde o kompletní výrobu šasi z tuzemských materiálů (slévači by měli co chvilku co žrát) a nastrojení dovezeným hightech haraburdím a asi i dělem, nebo "jen" montáž z dovezených podsestav?

    To by Strnad přece dal levou zadní...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    09:45 08.01.2017

    KOLT: Tomu verim az v pripade vyroby Leopardu 3. O nove Leopardy 2 maji ale zajem Bulhari. Otazkou, co treba takovi Rumuni. Jim by slo o hodne vozidel a maji dobre vazby jak na ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: Tomu verim az v pripade vyroby Leopardu 3. O nove Leopardy 2 maji ale zajem Bulhari. Otazkou, co treba takovi Rumuni. Jim by slo o hodne vozidel a maji dobre vazby jak na USA, Nemce i ty Izraelce. Rozhodne budou potrebovat stovky tanku, tak by bylo vhodne zjistit, jaky maji plan.
    Mozna by meli zajem o vlastni konstrukci ve spolupraci s Rheinmetallem nebo jinym vyrobcem, jako je tomu u jejich projektu nahrady bojovych vozidelSkrýt celý příspěvek

  • KOLT
    22:38 07.01.2017

    Asi nejlepší by bylo dohodnout spolupráci co nejvíce států, které aktuálně chtějí pořizovat tanky, případně přibrat i ty, které chtějí modernizovat starší Leopardy. "Objednat" díky ...Zobrazit celý příspěvek

    Asi nejlepší by bylo dohodnout spolupráci co nejvíce států, které aktuálně chtějí pořizovat tanky, případně přibrat i ty, které chtějí modernizovat starší Leopardy. "Objednat" díky tomu velkou sérii, přičemž na výrobě by se buď podílel každý stát podle počtu objednaných kusů, nebo by byly určité části, které by si zúčastněné státy mohly vyrobit ve své režii (ve výsledku dražší, ale politicky asi průchodnější). I množství samovýroby by mohlo být přímo úměrné počtu objednaných kusů. Jednotková cena by tím mohla výrazně klesnout. Pravděpodobnost, že se něco takového povede, se ovšem limitně blíží nule :-/Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    22:22 07.01.2017

    Licencne se da vyrabet i ten Leopard, tak jako to udelali Rekove, spanele, svycari, svedi. Nebo cokoliv jineho. Cenove to je ale pitomost. Snad tak od 200 vozidel a vic

    Licencne se da vyrabet i ten Leopard, tak jako to udelali Rekove, spanele, svycari, svedi. Nebo cokoliv jineho. Cenove to je ale pitomost. Snad tak od 200 vozidel a vic

  • skelet
    22:01 07.01.2017

    no jestli koupit licenci na ukrajinský Oplot nebo na čínský VT4 (nebo co to teď vyrábějí) vyjde takřka na stejno. :)

    no jestli koupit licenci na ukrajinský Oplot nebo na čínský VT4 (nebo co to teď vyrábějí) vyjde takřka na stejno. :)

  • RiMr71
    21:45 07.01.2017

    Olivo, to by byl asi jediný důvod pro EET který bych dokázal akceptovat :)
    Pokud by těch slibovaných ranec miliard přinesla (EET) čemuž nevěřím..

    Olivo, to by byl asi jediný důvod pro EET který bych dokázal akceptovat :)
    Pokud by těch slibovaných ranec miliard přinesla (EET) čemuž nevěřím..

  • CerVus
    21:21 07.01.2017

    Přesně jak píše Bazinga. Při počtech, které by AČR nechala modernizovat se prostě něvyplatí špekulovat cokoli co zahrne náš průmyls. Bude levnější ty naše t72 převést do Polska a ...Zobrazit celý příspěvek

    Přesně jak píše Bazinga. Při počtech, které by AČR nechala modernizovat se prostě něvyplatí špekulovat cokoli co zahrne náš průmyls. Bude levnější ty naše t72 převést do Polska a nechat zmodernizovat tam.Skrýt celý příspěvek

  • Bazinga20
    15:40 07.01.2017

    No nevím jestli by pustili licenci jednoho z mála doopravdy zajímavých vojenských produktů co mají do relativně nedaleké ČR navíc na výrobu par desítek kusů co by AČR koupila by se ...Zobrazit celý příspěvek

    No nevím jestli by pustili licenci jednoho z mála doopravdy zajímavých vojenských produktů co mají do relativně nedaleké ČR navíc na výrobu par desítek kusů co by AČR koupila by se to asi ani nevyplatilo...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    13:43 07.01.2017

    Bazinga20: Kolísavú kvalitu ukrajinského strojárenstva a ich nízke výrobné kapacity by bolo možné eliminovať licenčnou výrobou u nás vrátane transféru niektorých technológií. V ...Zobrazit celý příspěvek

    Bazinga20:
    Kolísavú kvalitu ukrajinského strojárenstva a ich nízke výrobné kapacity by bolo možné eliminovať licenčnou výrobou u nás vrátane transféru niektorých technológií. V kombinácii sa našimi technológiami a nejakými nemeckými (v štýle modernizácie Leopardov), by mohol vzniknúť hádam aj stroj, ktorý by deklasoval všetky doteraz sériovo vyrábané a akokoľvek modernizované T-čka. V takej podobe by to iste malo fantáziu.
    Ale do toho by asi Ukrajinci nešli, či?Skrýt celý příspěvek

  • Bazinga20
    13:19 07.01.2017

    Ještě je tu možnost koupit toho udaného lovce Amart T84 Oplot M.. je i verze s 120mm kanónem. Akorát kvalita výroby na Ukrajině je často velmi kolísavá ve strojírenství. A kvalit ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě je tu možnost koupit toho udaného lovce Amart T84 Oplot M.. je i verze s 120mm kanónem. Akorát kvalita výroby na Ukrajině je často velmi kolísavá ve strojírenství. A kvalit nejnovějších verzí Leopardu 2 stejně pravděpodobně nedosáhne.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    11:30 07.01.2017

    Ten kočkopes by nebyl k zahození, ale za předpokladu, že ty T-72 se začnou používat co by vozidla palebné podpory. A za deset let je nahradit silně ozbrojenou odvozeninou od BVP.

    Ten kočkopes by nebyl k zahození, ale za předpokladu, že ty T-72 se začnou používat co by vozidla palebné podpory. A za deset let je nahradit silně ozbrojenou odvozeninou od BVP.

  • ruleta
    11:16 07.01.2017

    Tak asi nejdulezitejsi je si zodpovedet jestli vubec nejake tanky potrebujeme - protoze soucasny stav tj. jeden prapor je malo (z hlediska obrannych/utocnych operaci republikoveho ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak asi nejdulezitejsi je si zodpovedet jestli vubec nejake tanky potrebujeme - protoze soucasny stav tj. jeden prapor je malo (z hlediska obrannych/utocnych operaci republikoveho rozsahu, mozna staci na udrzeni know how a to je vse). A jestli hlavouni z GS a MO vyhodnotili, ze potrebujeme (viz koncepce vystavby Armady CR 2025 anebo dlouhodoby vyhled pro obranu 2030), tak potom je treba mit adekvatni pocty. Optimalne 3-4 prapory, podpurnou techniku a zalozni techniku. Tim se dostaneme do rise snu s pocty okolo 150 modernich tanku (vcetne podpurne techniky jako mostni, vyprostovaci etc.).

    V soucasne dobe ma CR 120 tanku (vcetne 30 modernizovanych T72M4CZ). Optimalni by bylo mit okolo 100 modernich + 100 modernizovanych T72 pro AZ + adekvatni pocty personalu. A tim se z hranice 13 mld korun dostavame na castky pravdepodobne o rad vyse (vcetne modernizace, vcetne vycviku - skolnich kapacit, logistiky, vcetne lidi).

    Ja bych tipoval cestu kockopsa kdy se koupi par leopardu (na merkavu rovnou zapomente, v ramci tech dvou dokumentu zminenych vyse se dba o uzkou spolupraci okolnich partneru) tj. nejakych 30-40 ks, pripadne se modernizuji a pujde se cestou modernizace stavajicich T72 kde se modernizace priklepne ceske nejmenovane firme.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    08:31 07.01.2017

    RiMr71 pěkně řečeno. Holé řitě nejsme. Taky mi příjde, že těch 10-20mld by se dalo najít. Jen úvaha (nechci do toho tady tahat flame). Kdyby EET opravdu vybrala 18mld navic, ...Zobrazit celý příspěvek

    RiMr71

    pěkně řečeno. Holé řitě nejsme. Taky mi příjde, že těch 10-20mld by se dalo najít.

    Jen úvaha (nechci do toho tady tahat flame). Kdyby EET opravdu vybrala 18mld navic, tak proč to jednou nedat do AČR, ať může koupit techniku. Sice by ty spoty v TV byly jiné. EET přinese 18mld a vám bezpečí v pobě nových MerkavIV.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 6