Německá samohybná houfnice RCH 155
- 24. 8. 2021
- 197 komentářů
- Jan Grohmann
Německá společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) 18. srpna ve výcvikovém prostoru Klietz (Brandenburg) předvedla střeleckou demonstraci kolové samohybné houfnice RCH 155 (Remote-Controlled Howitzer 155).
Ve výcvikovém prostoru Klietz šlo o první veřejnou demonstraci palby z houfnice RCH 155. Ukázky schopností houfnice, ale i bojových vozidel pěchoty Puma a Boxer, sledovali vysocí zástupci německé, britské a katarské armády.
Základem samohybné houfnice RCH 155 je dělostřelecký modul AGM (Artillerie-Geschütz-Moduls), na kterém KMW pracuje již deset let. KMW nabízí modul AGM na řadě podvozků, mimo jiné na nákladních vozidlech Iveco 8×8, MAN HX3 nebo na upraveném pásovém podvozku ASCOD 2 (systém DONAR). Platformu RCH 155 tvoří kolové obrněné vozidlo Boxer 8×8.
Modul AGM je osazen osvědčenou hlavní Rheinmetall ráže 155 mm (délky 52 ráží) používanou na samohybných houfnicích PzH 2000. AGM má automatizovaný způsob nabíjení. V zásobníku je připraveno 30 kusů střel ráže 155 mm.
RCH 155 splňuje rozměrové podmínky pro kamionovou a železniční dopravu. Zákazník může houfnici osadit dálkově ovládaným zbraňovým modulem FLW 200 (pro až 20mm kanony nebo 40mm granátomety) a 360° kamerovým systémem HENSOLDT SETAS.
Demonstrace ve výcvikovém prostoru Klietz
Za pozornost stojí propagované schopnosti RCH 155. Německá houfnice je totiž názorným příkladem toho, jak výrobce (v tomto případě KMW) vyzdvihuje takticko-technické parametry svého produktu, které ale v reálném boji nemají prakticky žádný význam.
Je třeba si totiž uvědomit – houfnice nikdy nebojuje samostatně!
Podle KMW jedna houfnice RCH 155 zahájí palbu do 20 sekund od zastavení, během jedne minuty vypálí devět střel a poté do deseti sekund opustí palebné postavení.
Palebné postavení ale vždy zaujímá celá baterie, tedy osm houfnic, které na místo určení dojedou v koloně po polní cestě. Zaujetí palebného postavení celé baterie trvá rozhodně více 20 sekund. Nemluvě o tom, že příjezdovou cestu a palebné postavení musí nejdříve určit a zkontrolovat průzkumná jednotka baterie nebo oddílu.
Rozhodující pro vedení dělostřelecké palby je pak účinek v cíli, což je dáno počtem vypálených ran. Střelba se tedy vede tak dlouho, dokud není splněn palebný úkol a než k opuštění stanoviště dá rozkaz velitel bojového uskupení (praporu, brigády), pod kterou je dělostřelecká baterie nebo oddíl začleněn. Palebné stanoviště opět opouští osm houfnic v koloně. Odsunovou cestu musí opět zkontrolovat průzkumný tým a zjistit, zda nebyla úniková cesta v průběhu bojové činnosti přerušena.
RCH 155
Pochopitelně lze uvažovat o nějakých exotických způsobech vedení války „nové generace“ s využitím „přelomových systémů velení a řízení“ s prvky „umělé inteligence“. V současnosti a v nejbližších letech jde ale o čistě techno-fantasmagorie, zejména pokud uvažujeme v konturách klasické frontové zákopové a/nebo mechanizované války.
Další relevantní námitkou může být, že frontová válka nehrozí. Je zde ale problém – Rusové s klasickou frontovou válkou počítají. Na tom není nic tajemného, stačí se podívat na strukturu jejich výzbroje. A k vedení klasické frontové války je potřeba obrovské množství levné, tedy nenaváděné dělostřelecké munice. Protože právě množství dělostřelecké munice (a schopnost logistického systému munici dopravit na frontu) rozhoduje, jak dlouho se na frontě budeme bránit nebo útočit.
Dalším PR údajem je dvojčlenná obsluha houfnice. Ve skutečnosti je ale rozhodujícím údajem počet vojáků v baterii nebo oddílu. Dvojčlenná posádka totiž sama o sobě nedokáže udržovat svou houfnici bojeschopnou (čištění a konzervace hlavně po střelbě, očištění vozidla atd.).
KMW také píše o schopnosti RCH 155 vést palbu za jízdy do 30 km/h. S klasickou municí je vedení takové palby nereálné. Při nepřímé palbě za pohybu (pouze ve směru jízdy!) je k rychlosti projektilu třeba započítat rychlost pohybu vozidla a dělostřeleckou hlaveň je potřeba stabilizovat. A to je mnohem složitější úkol vyžadující mnohem masivnější a robustnější mechanické, mechatronické a elektronické systémy než například v případě stabilizace tankové hlavně.
Reklamní brožura RCH 155
RCH 155 je ukázkovým příkladem toho, jak se výrobce snaží marketingově prodat svůj produkt bez ohledu na jeho skutečné bojové schopnosti. Rozhodně nelze kupovat houfnici jen proto, že má dvoučlennou posádku, dokáže vystřelit 20 sekund od zastavení a s naváděnou municí za jeden milion korun zasáhne cíl na vzdálenost 50 kilometrů. Uděláme sice radost výrobci houfnice, ale rozhodně neposílíme obranyschopnost své země.
Ve výsledku je RCH 155 především exportní projekt německého průmyslu. Pochopitelně platí – čím složitější zbraň, tím více práce (peněz) pro německý průmysl. Přitom Katar je typickou ukázkou toho, že země Středního východu zbraně nekupují kvůli boji, ale kvůli udržování a posilování vazeb s hlavními světovými mocnostmi. Často jsou tak zbraně vyvíjeny, prodávany a nakupovany jen a pouze kvůli podpoře průmyslu, ekonomiky a diplomacie, nikoliv kvůli skutečnému boji. Případně složitost a cena zbraní neodpovídá jejich skutečnému budoucímu použití.
V každém případě ale platí, že Bundeswehr hodlá výrazně rozšířit své dělostřelecké schopnosti. K současným 120 samohybným houfnicím PzH 2000 Berlín dokoupí stejný počet kolových samohybných houfnic. KMW, jako národní výrobce a významný zbrojní exportér, je pochopitelně upřednostňovaným dodavatelem.
Ještě pomrknutí do Armády ČR. Je zcela iluzorní si myslet, že česká armáda někdy nasadí armádu na „východní hranici“ kvůli ochraně kolektivního Západu, už jen kvůli novém paktu „Molotov-Ribbentrop 2.0“ – rozuměj rusko-německému projektu Nord Stream 2.
Stojí proto za zamyšlení, zda Armáda ČR nemá podporovat zejména ekonomické zájmy České republiky v Africe s pomocí francouzské armády. K tomu se houfnice CAESAR výborně hodí, rozhodně mnohonásobně více než k frontové válce na východě.
Foto: Wehr Technik
Související články
KMW IWS-35: Německá věž s 35mm kanonem
Německá zbrojařská firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) vyvíjí novou dálkově ovládanou zbraňovou ...
- 10.11.2013
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
LAND 400 Phase 2: Austrálie kupuje bojová vozidla Boxer
Před několika dny australská vláda podepsala smlouvu v hodnotě 2,1 miliardy euro (3,3 miliardy ...
- 20.08.2018
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
Potvrzeno. Velká Británie nakoupí 500 německých obrněných transportérů Boxer
Ministerstvo obrany Velké Británie včera informovalo o podpisu smlouvy na dodávku více než 500 ...
- 06.11.2019
- 26 komentářů
- Jan Grohmann
Vozidlo přímé palebné podpory Boxer MGS se 105mm kanonem
Německá společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) zveřejnila první fotografie nového kolového vozidla ...
- 01.09.2020
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
Koukám, že Němci začínají "fušovat" do tohoto typu houfnic, takže konkurence pro Strnada. Dana měla podstatný časový náskok, teď už pomalu "ztrácíme" a můžeme obchodně prohrávat. ...Zobrazit celý příspěvek
Koukám, že Němci začínají "fušovat" do tohoto typu houfnic, takže konkurence pro Strnada. Dana měla podstatný časový náskok, teď už pomalu "ztrácíme" a můžeme obchodně prohrávat. Zdá se mně, že ten jejich podvozek je spíš vhodný pro dobré podmínky v terénu.Skrýt celý příspěvek
zřejmě tam budou odlišné trhy i cenové kategorie, CSG má směr UA, AZE a další východní státy. V každém případě je RCH155 svým způsobem inspirativní, kadence 9rpm - tam je co ...Zobrazit celý příspěvek
zřejmě tam budou odlišné trhy i cenové kategorie, CSG má směr UA, AZE a další východní státy. V každém případě je RCH155 svým způsobem inspirativní, kadence 9rpm - tam je co dohánět a rovněž celková délka vozidla 10,5m je o 4m kratší, než věž na středu podvozku u Dany s kanonen L52. Miroslav se zase bude posmívat s T křižovatkou, ale 4m je třetina délky vozidla a kromě manévrovatelnosti (RCH155 poloměr zatáčky pouhých 7,5m) se hraje též o přepravu vzduchem atp. Inspirativní je též střelba bez fixace podvozku patkami, to zrychluje shoot and scoot. Zřejmě se jim tam podařilo nějak eliminovat rozkývání podvozku, což má mj. vliv na tu rychlejší kadenci.Skrýt celý příspěvek
Stále si však nevysvetlil prečo by mala samohybná húfnica kľučkovať pomedzi úzke ulice. Mimochodom, pekné, že si si na mňa spomenul ale hlavným hrdinom tohto príbehu si ty, a nie ...Zobrazit celý příspěvek
Stále si však nevysvetlil prečo by mala samohybná húfnica kľučkovať pomedzi úzke ulice. Mimochodom, pekné, že si si na mňa spomenul ale hlavným hrdinom tohto príbehu si ty, a nie ja. A ani nikto iný z tých ktorí ti to tak radi pripomínajú. Mňa skôr iritovalo, že kým si nevedel o Dite, tak ťažká húfnica na kolesovom podvozku bol zlý a prekonaný koncept. Po tom čo predstavili Ditu si si to prestal myslieť.Skrýt celý příspěvek
kdyz to jde resit technicky jinak, neni duvod se dopredu vzdavat nejakeho parametru, jako napr. ta delka nebo manevrovatelnost. Krome T krizovatky te muzu potesit jeste napriklad U ...Zobrazit celý příspěvek
kdyz to jde resit technicky jinak, neni duvod se dopredu vzdavat nejakeho parametru, jako napr. ta delka nebo manevrovatelnost. Krome T krizovatky te muzu potesit jeste napriklad U dolikem, na jehoz dne se Zuzka rovnou zabodne hlavni do hliny, misto aby jej vyjela. Argument, ze kola nejsou do terenu nebo do mesta poseteho troskami neberu. Ditu jsem nechvalil, ty si stale prejes abych ji chvalil, abys mi to mohl rozporovat :-). Uznavam ale, ze to je krok dobrym smerem, kvuli male osadce, dobijeni, dizajnu atp.Skrýt celý příspěvek
Ty sa tu správaš ako akcionár CSG, nie ja. Ja som ti dal jasnú otázku, že prečo by malo delo s dostrelom 40 km mať palebné postavenie niekde v centre mesta. Na to si doteraz ...Zobrazit celý příspěvek
Ty sa tu správaš ako akcionár CSG, nie ja. Ja som ti dal jasnú otázku, že prečo by malo delo s dostrelom 40 km mať palebné postavenie niekde v centre mesta. Na to si doteraz neodpovedal. A ani neodpovieš lebo vieš, že je to blbosť. A ten U dolíček, to je ešte väčšia blbosť ako tá T križovatka. To by som chcel vidieť to stúpanie kde by sa hlaveň zapichla do hliny. Tak strmý terén by Tatra nedala ani keby delo nemala
Mimochodom, prečo Dita nemá vežu posunutú úplne vzadu ako navrhuješ? Žeby nerátajú s dlhšou hlavňou do budúcnosti keď je to tak ľahké? To si teda nemyslím. Skôr by som povedal, že taký vývoj nie je finančne efektívny a navyše s veľmi neistým výsledkom. Obšľahnúť Danu je predsa len lacnejšie :-)Skrýt celý příspěvekMiroslav: houfnice se může chtít přesunout prakticky kamkoliv a kudykoliv - lesem, městem, dálnicí, vlakem, vesnicí, letadlem, po poli, přes kopce, přes řeky atd. Každá technika ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: houfnice se může chtít přesunout prakticky kamkoliv a kudykoliv - lesem, městem, dálnicí, vlakem, vesnicí, letadlem, po poli, přes kopce, přes řeky atd. Každá technika má své rozměry, hmotnost, průchodivost, výkon atp., což ji nějak limituje a někudy prostě neprojede, něco ji prostě nepřepraví. Výrobci se pak snaží ty parametry udělat co nejlepší, protože proč jezdit s něčím dlouhým, širokým nebo těžkým, když lze stejného účelu dosáhnout s lepšími parametry? Přivaž si na střechu auta lešenářskou trubku aby trčela o půlku délky auta vpřed a zajeď si do podzemních garáží nějakého nákupního centra, pak totéž udělej tak, že trubka nebude přesahovat obrys auta. Třeba poznáš ten rozdíl.
Dita má zatím L45, uvidíme co z CSG vypadne za houfnici 155/L52, kterou údajně vyvíjejí. RCH155 je hozená rukavice, kadenci a rozměry má o level lepší, než konstrukce na bázi Dany (Z2, Dita).Skrýt celý příspěvekA prečo by som mal ísť do podzemnej garáže s lešenárskou trubkou na aute? Nepatrí tam rovnako, ako nepatrí Zuzana do úzkych ulíc s radovou zástavbou.
A prečo by som mal ísť do podzemnej garáže s lešenárskou trubkou na aute? Nepatrí tam rovnako, ako nepatrí Zuzana do úzkych ulíc s radovou zástavbou.
Byl bych rád, aby i v tom případě prodávaly naše firmy výrobky na západní trhy.
Byl bych rád, aby i v tom případě prodávaly naše firmy výrobky na západní trhy.
Treba si položiť otázku prečo západné krajiny kupujú radšej NH-90 ako Mi-17 aj keď je minimálne 2x tak drahý a nevykoná nič naviac. Nie je všetko o cene alebo kvalite. Je to proste ...Zobrazit celý příspěvek
Treba si položiť otázku prečo západné krajiny kupujú radšej NH-90 ako Mi-17 aj keď je minimálne 2x tak drahý a nevykoná nič naviac. Nie je všetko o cene alebo kvalite. Je to proste o udržaní schopností aj za cenu vysokých nákladov. Preto si Nemecko alebo Francúzsko nikdy nekúpia Ditu, Zuzanu, Evu, Tatru a ani AlbatrosaSkrýt celý příspěvek
Docela blbé je, že zrovna dneska Bundeswehrfeuerwehr oznámil, že kupuje 76 sedmičkových Tater 4x4 s hasičskou nástavbou od ...Zobrazit celý příspěvek
Docela blbé je, že zrovna dneska Bundeswehrfeuerwehr oznámil, že kupuje 76 sedmičkových Tater 4x4 s hasičskou nástavbou od Rosenbauera.
https://blaulicht-magazin.net/... Skrýt celý příspěvekMal som na mysli skôr vojenskú techniku ktorá je strategickou pre bezpečnosť. Nie hasičské striekačky. Myslím, že tento kauf asi MAN nepoloží. Keby to bol však pre MAN problém, ...Zobrazit celý příspěvek
Mal som na mysli skôr vojenskú techniku ktorá je strategickou pre bezpečnosť. Nie hasičské striekačky. Myslím, že tento kauf asi MAN nepoloží. Keby to bol však pre MAN problém, iste tú zákazku získali aj keby nemali lepšiu ponuku.Skrýt celý příspěvek
Bundeswehr má zájem, stejně jako nemálo dalších armád, o těžkou kolovou houfnici s velkou dávkou autonomního režimu (dvoučlenná osádka). Krom této houfnice od KMW jde stejnou ...Zobrazit celý příspěvek
Bundeswehr má zájem, stejně jako nemálo dalších armád, o těžkou kolovou houfnici s velkou dávkou autonomního režimu (dvoučlenná osádka). Krom této houfnice od KMW jde stejnou cestou i Rheinmetall (podvozek 10x10 a vlastní dělostřelecký modul) a vlastně i DITA. Caesar je úplně jiný koncept houfnice - primárně o nízké ceně. Koho zajímá kvalita a nikoliv cena, tak je RCH 155 zatím top. U KMW se pochlapili a když před nedávnem tvrdili, že dokáží vést palbu z Boxeru za jízdy, tak jsem jim nevěřil. Povedlo se a tak klobouk dolů. Kritické řeči v článku jsou jen snůškou afektovaných nesmyslů a nemá smysl se nad nimi pozastavovat.Skrýt celý příspěvek
tak poukázat na přesnost střelby za jízdy hloupou municí určitě nesmysl není, hloupá munice určitě nejde bez stabilizace přesně zamířit a ani nevěřím na stabilizaci na těch ...Zobrazit celý příspěvek
tak poukázat na přesnost střelby za jízdy hloupou municí určitě nesmysl není, hloupá munice určitě nejde bez stabilizace přesně zamířit a ani nevěřím na stabilizaci na těch nějakých 40km, na takovou vzdálenost musí hlaveň pevně stát bez pohybu. Jiná věc je odpal chytré munice nebo granátového dronu. A tam si myslím, že v krátké budoucnosti to bude standard, místo odpalu mnoha tun munice prostě posílat dělem do vzduchu autonomní kamikadze drony. To je ten rozdíl mezi ruskou frontovou válkou a moderní digitalizovanou válkou. Samozřejmě přeorat termobarickým raketometem Solncepjok prostor 1km2 je efektní záležitost, ale nemusí vést ke stejnému výsledku jako přesný zásah na správné místo.Skrýt celý příspěvek
Tu přímou palbu bych viděl spíše jako pojistku/možnost pro případ nějakého přepadu po cestě, kdy pošlou pár granátů přímou palbou do na protivníka, aby držel hlavu na zemi, než ...Zobrazit celý příspěvek
Tu přímou palbu bych viděl spíše jako pojistku/možnost pro případ nějakého přepadu po cestě, kdy pošlou pár granátů přímou palbou do na protivníka, aby držel hlavu na zemi, než ostatní projedou.
A nebo na ostřelování města -> padni kam padni :-)Skrýt celý příspěvekPalbu za jízdy doposud neuměla žádná houfnice (minimálně kolová), tedy je to přidaná hodnota. Pálit hloupou municí umí stejně dobře každá houfnice a jde spíš o systém stabilizace, ...Zobrazit celý příspěvek
Palbu za jízdy doposud neuměla žádná houfnice (minimálně kolová), tedy je to přidaná hodnota. Pálit hloupou municí umí stejně dobře každá houfnice a jde spíš o systém stabilizace, systém řízení palby atd. Tedy tady článek vytrhává z kontextu blbosti. Nějaký ten dron, případně zasáhnout pohyblivý cíl, dokáže vystřeli i ten Caesar. To je i důvod proč tvrdím, že nákup Caesarů pro AČR je v pohodě - cena/výkon je nejlepší. Až bude umět DITA střílet za jízdy bez vzpěr, tak dotáhne RCH 155 a budu CSG tleskat (ještě víc).Skrýt celý příspěvek
v článku kritizované schopnosti patří do minulosti nebo do konfliktu s méně vyspělým protivníkem, Němci již dlouhou dobu požadují schopnost vést palbu samostatnými houfnicemi v ...Zobrazit celý příspěvek
v článku kritizované schopnosti patří do minulosti nebo do konfliktu s méně vyspělým protivníkem, Němci již dlouhou dobu požadují schopnost vést palbu samostatnými houfnicemi v podstatě ze zastávky - vyžaduje to neustálé připojení k místu velení, přesnou navigaci, výpočet prvků pro každou houfnici zvlášť, průzkum a řízení palby - a to vše kontinuálně a velmi rychle a šifrovaně a odolné proti rušení - takže víc frekvencí pod prahem šumu, je to velmi náročné a drahé, ale odvetná palba proti tomu prakticky nejde provést, podmínkou je přístup k satelitům- takže to musí dělostřelci umět i klasicky po staru, kdyby to nešlo :-)Skrýt celý příspěvek
Jedna poznámka k článku - ČR už svoji armádu na ochranu "východní hranice" kvůli ochraně kolektivního Západu nasadila. Několikrát jsme měli v Litvě nasazené Gripeny, dále ...Zobrazit celý příspěvek
Jedna poznámka k článku - ČR už svoji armádu na ochranu "východní hranice" kvůli ochraně kolektivního Západu nasadila. Několikrát jsme měli v Litvě nasazené Gripeny, dále mechanizované roty s Pandury, nyní i protiletadlovce. V Lotyšsku ženisty, minometné čety.. celkově stovky vojáků s technikou.
Je to pro naši armádu další velká zkušenost, třeba piloti si mohli podívat zblízka ve vzduchu na ruská SU30. A další prohloubení vztahů s našimi spojenci na východě.
A to je dobře. Protože jsme si historií, zkušenostmi a mentalitou daleko blíž než s Francií.Skrýt celý příspěvekHlavně na východ od Německa žije ve členských státech NATO i bez Turecka přes 110 mil. lidí, to by mělo stačit na zastavení 150 mil. agresora.
Hlavně na východ od Německa žije ve členských státech NATO i bez Turecka přes 110 mil. lidí, to by mělo stačit na zastavení 150 mil. agresora.
jenže rozděl a panuj je stále funkční taktika. Nepochybuji, že v roce 38 by spojená polská a čs armáda vzala Berlín do kleští (při pohledu na mapu) a WWII by ani nezačala, ale to ...Zobrazit celý příspěvek
jenže rozděl a panuj je stále funkční taktika. Nepochybuji, že v roce 38 by spojená polská a čs armáda vzala Berlín do kleští (při pohledu na mapu) a WWII by ani nezačala, ale to by nesměly obě pozdější oběti mít mezi sebou malicherné spory. Když např. slyším polská vyjádření k dolu Turow tak si nemyslím, že by malicherný spor nemohl vzniknout i v naší době.Skrýt celý příspěvek
Poliaci maju za zadkom Amikov, tak si asi myslia, ze uz nikoho nepotrebuju. Otazka je, ci vobec maju inu moznost, ako s Ceskom neratat kvoli vztahom Ceska k Nemecku a Rusku. S ...Zobrazit celý příspěvek
Poliaci maju za zadkom Amikov, tak si asi myslia, ze uz nikoho nepotrebuju. Otazka je, ci vobec maju inu moznost, ako s Ceskom neratat kvoli vztahom Ceska k Nemecku a Rusku. S Rusmi si vas pan prezident posiela zdravice a Nemecko bude, predpokladam, najvacsi obchodny partner Ceska.Skrýt celý příspěvek
netvrdil bych, ze Polaci maji Amiky. Jsou dost na noze s Izraelem a to neni dobry parametr pro vztahy s USA. To nic nemeni na tom, ze USA musi byt spokojeny s polskymi nakupy.
netvrdil bych, ze Polaci maji Amiky. Jsou dost na noze s Izraelem a to neni dobry parametr pro vztahy s USA. To nic nemeni na tom, ze USA musi byt spokojeny s polskymi nakupy.
Prezident ČR nikoho nezajímá. Jedině BIS (kteří to mají v popisu práce) a pak tak lidi, kteří cucají cecík jeho penězovodu... tedy řešit Zemana (co mluví nebo myslí) fakt nemá ...Zobrazit celý příspěvek
Prezident ČR nikoho nezajímá. Jedině BIS (kteří to mají v popisu práce) a pak tak lidi, kteří cucají cecík jeho penězovodu... tedy řešit Zemana (co mluví nebo myslí) fakt nemá smysl. Krom pár podnikatelů tady nikoho reálně nezajímá ani to Rusko.Skrýt celý příspěvek
Rase: Ale je to prezident a bol zvoleny v riadnych volbach vacsinou, takze tie jeho nazory a smerovanie asi nebudu ludom u vas cudzie. Asi sa vam to pacit nebude ale aj mne ...Zobrazit celý příspěvek
Rase: Ale je to prezident a bol zvoleny v riadnych volbach vacsinou, takze tie jeho nazory a smerovanie asi nebudu ludom u vas cudzie. Asi sa vam to pacit nebude ale aj mne pripada, ze za poslednych 100 rokov mali Cesi vzdy blizko k Rusom, mozno najviac zo strednej Europy s vynimkou Srbska.
Jura99: Polsko je strategicky spojenec USA v Europe uz od konca studenej vojny a najblizsie dekady sa na tom nic menit nebude, aposn tak to tvrdi v jednej zo svojich knih George Friedman. Ono staci aj sledovat techniku, ktoru su Amici ochotni Poliakom predat - napriklad AGM-158 predali zatial podla wiki len trom statom: Australii, Finsku a Polsku.Skrýt celý příspěvek
navzdory Turkowu jsou naše vztahy nejlepší v historii. Turkow je oproti sporům za První republiky vskutku malicherný spor. A dá se předpokládá, že krom obyvatelů Turkowa je všem ...Zobrazit celý příspěvek
navzdory Turkowu jsou naše vztahy nejlepší v historii. Turkow je oproti sporům za První republiky vskutku malicherný spor. A dá se předpokládá, že krom obyvatelů Turkowa je všem ukradený.Skrýt celý příspěvek
vztahy s Polskem jsou dlouhodobě stejné, takové poměrně nijaké. Turów není (zatím) nějaké mezistátní téma, ale zaráží mě, jak Poláci reagují, jaká slova volí, jakoby nechápali, že ...Zobrazit celý příspěvek
vztahy s Polskem jsou dlouhodobě stejné, takové poměrně nijaké. Turów není (zatím) nějaké mezistátní téma, ale zaráží mě, jak Poláci reagují, jaká slova volí, jakoby nechápali, že vybagrovat plošnou jámu přes 100m do hloubky prakticky k hraniční čáře se pochopitelně sousedů týká a že už bychom měli být technologicky jinde, než házet svou krajinu do kotle elektrárny.Skrýt celý příspěvek
ne, vztahy s Polskem jsou dobré až vynikající. Jak mezistátně, tak mezilidsky. To že zainteresované firmy a víceméně regionální politici, kteří situaci kolem Turkowa hrotí je ...Zobrazit celý příspěvek
ne, vztahy s Polskem jsou dobré až vynikající. Jak mezistátně, tak mezilidsky.
To že zainteresované firmy a víceméně regionální politici, kteří situaci kolem Turkowa hrotí je normální. Ale na reálné vztahy to má asi takový vliv jako tvé flirtování s Miroslavem na vztahy ČR - SR.Skrýt celý příspěvek
Nordstream 2 je samozřejmě kudla do zad UA, ale i státům na tranzitu, jejichž význam se zmenšuje a klesne jim příjem. Argument nespolehlivé UA neobstojí, za každým přerušením ...Zobrazit celý příspěvek
Nordstream 2 je samozřejmě kudla do zad UA, ale i státům na tranzitu, jejichž význam se zmenšuje a klesne jim příjem. Argument nespolehlivé UA neobstojí, za každým přerušením dodávek stálo Rusko. Ovšem orientace na Francii se nám v minulosti také neosvědčila. Chce se to orientovat na USA.Skrýt celý příspěvek
Turkish stream, neboli jižní křídlo už dávno taky obchází UK. A plánuje se dal protahovat. Kdo ale kouká trochu do budoucna, tak ví, že ukrajinské sítě plynovodů jsou už docela ...Zobrazit celý příspěvek
Turkish stream, neboli jižní křídlo už dávno taky obchází UK. A plánuje se dal protahovat. Kdo ale kouká trochu do budoucna, tak ví, že ukrajinské sítě plynovodů jsou už docela staré bez nějaké hlubší rekonstrukce. Časem začnou jistě růst problémy, protože Ukrajina nemá na nějakou výraznou rekonstrukci. A kdo jim to ze zahraničí draze a dobrovolně zacvaká?Skrýt celý příspěvek
No já nevím. Rozepisovat se o tom, že technická data napsaná na nějakém papíře samotným výrobcem, nejsou zas tak moc důležitá jako reálná data vyplývající z taktiky, operačního ...Zobrazit celý příspěvek
No já nevím.
Rozepisovat se o tom, že technická data napsaná na nějakém papíře samotným výrobcem, nejsou zas tak moc důležitá jako reálná data vyplývající z taktiky, operačního nasazení a výcviku, je sice fajn, ale osobně si myslím že by se více hodilo tuto problematiku řešit spíše v nějakém článku pojednávajícím o způsobu nasazení dělostřelectva než pod článkem o konkrétním typu houfnice. Způsoby vedení dělostřelecké palby se totiž liší armáda od armády a věřím, že se najde armáda, která by přednosti RCH 155 využít.
A ty poslední dva odstavce? Jako já chápu, že někomu dostavba NS2 vadí a budiž vadit může, ale nemyslím si že je férové dávat osobní názory autora do "odborného článku" bez upozornění, že se jedná o "názor redakce" nebo "názor autora". Může to totiž vést k zavádějícímu vyznění, že by se ČR měla vykašlat na své závazky vůči svým spojencům na východě (Polsku, Pobaltským zemím a tak podobně.) a víc lézt do řiti Francouzům.Skrýt celý příspěvekOno NS2 je přesně stejná úvaha jako že se musíme dokázat ubránit i bez spojenců, protože nikdy nevíme jestli nás skutečně podrží... co na tom proboha nechápeme? Já bych to udělal ...Zobrazit celý příspěvek
Ono NS2 je přesně stejná úvaha jako že se musíme dokázat ubránit i bez spojenců, protože nikdy nevíme jestli nás skutečně podrží... co na tom proboha nechápeme? Já bych to udělal úplně stejně a pravděpodobně 95% lidí kdyby se ocitli ve stejné situaci...
10 let po dostavbě po tom neštěkne pes, a bude to tak správně. Akorát během stavby se na tom dá vytloukat politický kapitál.Skrýt celý příspěvek
Vypadá to podle videa, že houfnice střílí i bez zastávky a při střelbě z místa nevysunuje hydraulické patky (není to teda moc vidět). Parametry jsou špičkové, kadence 9rpm, ...Zobrazit celý příspěvek
Vypadá to podle videa, že houfnice střílí i bez zastávky a při střelbě z místa nevysunuje hydraulické patky (není to teda moc vidět). Parametry jsou špičkové, kadence 9rpm, kompaktní rozměry vozidla (délka 10,5m). Ve srovnání Caesar 8x8 má 6rpm, délku 12,5m a Z2 má 6rpm, délku dokonce 14,2m. Modul AGM ani Boxer mi k srdci nepřirostly, ale jako houfnice v parametrech to vypadá perfektně. Zajímavý postřeh v článku, že Rusové jsou zralí na frontovou válku. To je nepochybně pravda, agrese proti UA byla špína, bláto, "hloupé" zbraně ze studené války a minimum letectva. Asi by chtělo nenechat si vnutit jejich styl boje a postavit moderní digitalizovanou armádu.Skrýt celý příspěvek
Jan Grohmann Pravděpodobně se asi nelíbí prvoplánovaná dehonestace této houfnice. Parametry čím se KMW chlubí jsou samozřejmě uváděny za ideálního stavu, to ale dělají všichni ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohmann
Pravděpodobně se asi nelíbí prvoplánovaná dehonestace této houfnice. Parametry čím se KMW chlubí jsou samozřejmě uváděny za ideálního stavu, to ale dělají všichni výrobci. Reálná čísla jsou v praxi jiná, to není nic nového.
Další zbytečným kopnutím je opět do NS2, je to sice je voda na mlýn protiruským fanatikům, ale to jak to podáváte, tak to přeháníte.
A jako poslední je PR na Caesara, že díky francouzské armádě budeme posilovat vliv ČR v Africe.
Vliv v Africe ČR jako malý hráč získá výhodnými nabídkami s tím, že se nebude motat do vnitropolitických záležitostí afrických zemí (podobně jako Čína). V Mali skoro ani nevíme za co bojujeme a sloužíme jen francouzským zájmům, které pravděpodobně zkrachují jako angažmá NATO v Afghánistánu.
Tak že angažmá ČR v Africe proč ne, ale hlavně ne vojenskou silou. To jedině kdyby ohrožovali Evropu jako takovou.
Pro zajímavost ATMOS M-46 (ano to staré sovětské dělo ráže 130mm) osazené na Tatře 6x6 nově zavedené v armádě Zambie.
https://www.armyrecognition.co...
https://youtu.be/JlzL1OMUagE?t... Skrýt celý příspěvekPěkně jsem se nasmál u článku o Atmos 155 mm. ----ATMOS, schopný střílet ze všech typů kvalifikované 155mm munice, projektilů a nábojů, které používá NATO a další země. A já myslel ...Zobrazit celý příspěvek
Pěkně jsem se nasmál u článku o Atmos 155 mm. ----ATMOS, schopný střílet ze všech typů kvalifikované 155mm munice, projektilů a nábojů, které používá NATO a další země. A já myslel že naši pupíci na ministerstvu vybrali to nej dělo. ;)))))).Skrýt celý příspěvek
Článek je na můj vkus příliš zaujatý a trochu mi uniká jeho účel. Ale hlavně, že se do něj podařilo navléct, proč by AČR měla raději nakoupit předražené CAESARy, přestože jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Článek je na můj vkus příliš zaujatý a trochu mi uniká jeho účel. Ale hlavně, že se do něj podařilo navléct, proč by AČR měla raději nakoupit předražené CAESARy, přestože jsou lepší varianty.Skrýt celý příspěvek
Nemyslím si, že Česko by sa malo zaujímať toľko o Afriku ako sa v poslednej dobe snažia články tu na AN nám na-povedať.. Na to, aby tak spravilo by muselo vybudovať rozsiahle ...Zobrazit celý příspěvek
Nemyslím si, že Česko by sa malo zaujímať toľko o Afriku ako sa v poslednej dobe snažia články tu na AN nám na-povedať..
Na to, aby tak spravilo by muselo vybudovať rozsiahle expedičné sily, napríklad nakúpiť niekoľko A-400 alebo C-17 - čo mi moc reálne nepríde.. (alebo si ich požičiavať z Maďarska, kde sú aliančné sily dislokované a je možné si tam požičať letové hodiny -tie nebudú zadarmo, však?)
Proste Česko síce v Afrike pôsobiť môže, a však len buď ako súčasť uskupenia alebo by si muselo tie lietadlá trvalo liznúť, avšak aj na to je poradovník a nedostaneš ich vždy vtedy keď to potrebuješ - teda robiť samostatnú politiku nebude môcť nikdy..
Jedine, že by sa buchlo po vačku a kúpilo..
Prečo by to však robilo??
Aké sú to vlastne ekonomické záujmy ČR v Afrike?
Koľko % dovozu alebo vývozu ČR tvorí vlastne Afrika??
https://vdb.czso.cz/vdbvo2/fac...
Exportne Afrika predstavuje cca 0,978 % exportu (JAR predstavuje až 1/4 tohto exportu - hádam do JAR nechcete projektovať svoju silu??)
Import predstavuje 0,82 % celkového importu (JAR tu má až cca 1/2 celého importu)
Takže zahraničná politika Česka a jej armáda sa má orientovať do Afriky, kde bez JAR ide o cca 0,75% exportu a 0,4% importu ČR ???
Koľko tam je krajín 54? takže 0,75/53 = 0,014% v priemere na krajinu??
Prečo nie Amerika a prečo Ázia? Veď tam máte 3-4 krát väčšiu expozíciu?? (ja viem, lebo utečenci..)
Podľa mňa by bola oveľa prirodzenejšie spolupráca s Ukrajinou ako Afrikou - predsa len keď porovnáme počet Ukrajincov v ČR s tými africkými - bude asi diametrálne rozdielny počet..
S Ukrajinou máte o niečo menšiu platobnú bilanciu ako s celou Afrikou, je neporovnateľne bližšie, je kultúrne bližšie, dokonca tam je aj menšia korupcia (aspoň na prvý pohľad) - a stabilná Ukrajina, dobre vyzbrojená Ukrajina je garantom bezpečnosti ČR oveľa viac ako nejaká Uganda (všetka česť Ugande)..
Na rozdiel od Afriky, Ukrajina má chuť nakupovať techniku a chce za ňu aj zaplatiť a v neposlednom rade má aj Ukrajina čo to ponúknuť v oblasti technológií - minule tu bol článok ako si pomaly ide ČR stavať vlastnú raketu - UA s tým vie pomôcť, Uganda asi ťažko..
To, že sa AČR historicky ako súčasť Československa nikdy neunúvala samostatne bojovať, ešte neznamená, že to tak nemožno urobiť a netreba sa preto na potenciálny boj pripraviť..Skrýt celý příspěvekdarkstyle - tiež ma zaujala táto veta - "Stojí proto za zamyšlení, zda Armáda ČR nemá podporovat zejména ekonomické zájmy České republiky v Africe s pomocí francouzské armády." ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle - tiež ma zaujala táto veta - "Stojí proto za zamyšlení, zda Armáda ČR nemá podporovat zejména ekonomické zájmy České republiky v Africe s pomocí francouzské armády." Ani som netušil že česko má s afrikou svoje plány...
ale zatiaľ to vyzerá že skôr francúzsko podporuje svoje ekonomické zájmy s "pomocou" česka a ďalších krajín ktoré tam navlieklo...Skrýt celý příspěvek
Jak již kolegové dole napsali, článek je dá se říct minimálně napsaný poněkud “divně”. Nejprve kopnutí si do německé houfnice jako takové, v podstatě bez jakéhokoliv podkladu, ano, ...Zobrazit celý příspěvek
Jak již kolegové dole napsali, článek je dá se říct minimálně napsaný poněkud “divně”. Nejprve kopnutí si do německé houfnice jako takové, v podstatě bez jakéhokoliv podkladu, ano, RCH155 je přímým konkurentem “DITy”/CAESARa, ale téměř všechna negativa zde napsaná se dají říct i o ostatních houfnicích. A na závěr samozřejmě kopnutí si do Německa jako takového. O tom jestli NS2 je dobře nebo špatně se bavit nebudu, od toho tu je diskuze u jiného článku. Vskutku článek působí jako zoufalý výkřik o tom jak zlé Německo postavilo houfnici, která konkuruje houfinici od CSG a proto je potřeba jí řádně “okomentovat”.Skrýt celý příspěvek
Takže opět - článek je špatně, ale konkrétní kritika žádná. Samozřejmě, že všechna popsaná negativita se dají říct o všech houfnicích. Ale snad Vám není líto KMW, že tahle ...Zobrazit celý příspěvek
Takže opět - článek je špatně, ale konkrétní kritika žádná. Samozřejmě, že všechna popsaná negativita se dají říct o všech houfnicích. Ale snad Vám není líto KMW, že tahle multimiliardové zbrojní firmě nějak "ubližujeme"? Bez obav, zda Katar nakoupí zbraně za desítky miliard euro, se nerozhoduje na AN.Skrýt celý příspěvek
OK, konkretni kritika - clanek je dost hrozne napsany proto, protoze jako jediny clanek o houfnicich relativizuje vyrobcem udavane parametry houfnice, zatimco u ostatnich clancich ...Zobrazit celý příspěvek
OK, konkretni kritika - clanek je dost hrozne napsany proto, protoze jako jediny clanek o houfnicich relativizuje vyrobcem udavane parametry houfnice, zatimco u ostatnich clancich o houfnicich zde publikovanych to nedela. Na zaver do toho montuje jakesi geopoliticke vylevani srdicka, coz bych uvital spis v samostatnem clanku, a ne u clanku predstavujici vyrobek jednoho konkretniho vyrobce. Ano, vypada to, ze Nemce moc nemusite, ale pomalu se z toho zacina stavat ohrana pisnicka typu Flankerovy nazory na AH/UH-1 a Jurova/Miroslavova T-krizovatka ;)Skrýt celý příspěvek
já tedy spíš čtu nezodpovězenou otázku, která tu je od článku pan Vašíčka, jestli je k jednomu zásahu hloupou municí skutečně potřeba vystřílet kvanta munice. Jestli ano, pak je to ...Zobrazit celý příspěvek
já tedy spíš čtu nezodpovězenou otázku, která tu je od článku pan Vašíčka, jestli je k jednomu zásahu hloupou municí skutečně potřeba vystřílet kvanta munice. Jestli ano, pak je to ruský styl frontového boje, který ale nechceme, protože na něj mentálně ani technicky nemáme a vždy nás rus utluče čepicí, protože bude mít převahu v kvantitě a jeho vojáci nemají problém nosit v rukou granáty ve větru a dešti, zatímco u nás byly popsány stohy o tom, že Caesar je fuj, protože smrdí ruční prací. Pak je u nás potřeba se tedy spíš orientovat na chytrou munici.Skrýt celý příspěvek
Jo přesně, ta Vašíčkova hausnumera bambiliónu výstřelů na zničení jednoho cíle tu opakovaně procházejí bez jakékoli odezvy na dotazy k jejich relevantnosti v diskuzích... Pokud má ...Zobrazit celý příspěvek
Jo přesně, ta Vašíčkova hausnumera bambiliónu výstřelů na zničení jednoho cíle tu opakovaně procházejí bez jakékoli odezvy na dotazy k jejich relevantnosti v diskuzích... Pokud má Vašíček pravdu, tak je dělostřelectvo k hovnu a můžeme ho zrušit. By mě zajímala čísla z Ukrajiny, když je to tam nejničivější prostředek - to asi vystříleli všechny granáty světa a u každé houfnice 10x měnili hlaveň...Skrýt celý příspěvek
Jaká ten článek účel? Nějak se tu podezřele roztrhl pytel s různými houfnicemi... Tohle mi připadá jako hodnocení televize na heurece.
Jaká ten článek účel? Nějak se tu podezřele roztrhl pytel s různými houfnicemi... Tohle mi připadá jako hodnocení televize na heurece.
Nejprve napište, co se Vám nelíbí. Zatím tady všichni napsali, že se článek nelíbí. To umí říct každý. Zkuste napsat, s čím konkrétně v článku nesouhlasíte.
Nejprve napište, co se Vám nelíbí. Zatím tady všichni napsali, že se článek nelíbí. To umí říct každý. Zkuste napsat, s čím konkrétně v článku nesouhlasíte.
Nejde ani tak o nesouhlas s něčím konkrétně. Spíš o celkovou stavbu a vyznění článku. - Větší část sáhodlouze "očerňuje" parametry houfnice RCH 155 s tím, že "jde jen o PR" ...Zobrazit celý příspěvek
Nejde ani tak o nesouhlas s něčím konkrétně. Spíš o celkovou stavbu a vyznění článku.
- Větší část sáhodlouze "očerňuje" parametry houfnice RCH 155 s tím, že "jde jen o PR"
(přitom stejná omezení mají v praxi i ostatní konstrukce).
- Mimo jiné slovy: "Další námitkou může být, že frontová válka nehrozí. Je zde ale problém – Rusové s klasickou frontovou válkou počítají. ..."
- Vzápětí označuje nákup 120 ks. těchto houfnic Bundeswehrem jako "pouhý marketing" (tak hrozí reálně ta frontová válka s Ruskem, nebo ne?)
- Nakonec dochází k protiřečení si slovy:
"Je zcela iluzorní si myslet, že česká armáda někdy nasadí armádu na „východní hranici“ kvůli ochraně kolektivního Západu, už jen kvůli novém paktu „Molotov-Ribbentrop 2.0“ – rozuměj rusko-německému projektu Nord Stream 2. ..." (aha, takže frontová válka přece jen nehrozí?)
- uzavírá velmi podivným přílepkem o "výborné vhodnosti" houfnic Caesar pro "prosazování ekonomických zájmů v Africe po boku francouzské armády" (kura, nic ve zlém, ale to jsme opravdu až taková koloniální velmoc, abychom svoje obchodní zájmy v Africe museli prosazovat houfnicema? Mimochodem, kdy naposledy nasadila AČR při zahraniční misi nějaké těžké zbraně (tj. raketomety, houfnice, tanky etc.)?)
Celý článek budí dojem jakéhosi PR ve prospěch Nexteru, dost uspěchaného a nedotaženého, ve stylu: "RCH 155 je špatná, áno? Zato Caesar je vynikající, áno?"Skrýt celý příspěvekNo na to se dá ragovat úplně v pohodě. Ale nedá se na to reagovat důvěryhodně, aby vám to někdo uvěřil. Pokud teda nepočítámreakci ve smyslu "jo jasný, já vám, že je to píčovina, ...Zobrazit celý příspěvek
No na to se dá ragovat úplně v pohodě. Ale nedá se na to reagovat důvěryhodně, aby vám to někdo uvěřil. Pokud teda nepočítámreakci ve smyslu "jo jasný, já vám, že je to píčovina, ale z něčeho žít musim, že jo...?".Skrýt celý příspěvek
Co je spatne? Clovek by na takomto servri cakal hlavne informacie a nazor nech si spravim sam. Ten clanok je ale jedno podsuvanie nazoru za druhym a vlastne ani nechapem jeho ucel ...Zobrazit celý příspěvek
Co je spatne? Clovek by na takomto servri cakal hlavne informacie a nazor nech si spravim sam. Ten clanok je ale jedno podsuvanie nazoru za druhym a vlastne ani nechapem jeho ucel tu, lebo ludia co potrebuju predzuty nazor, pren chodia niekde uplne inde.Skrýt celý příspěvek
Proč bych měl psát, co se mi líbí nebo nelíbí, když (nejen mně) uniká smysl tohoto článku. Kritika houfnice, která se ani nevyrábí a ani prozatím nemá žádné objednávky, to je fakt ...Zobrazit celý příspěvek
Proč bych měl psát, co se mi líbí nebo nelíbí, když (nejen mně) uniká smysl tohoto článku. Kritika houfnice, která se ani nevyrábí a ani prozatím nemá žádné objednávky, to je fakt mimo.Skrýt celý příspěvek
Předpokládám, že k technickým parametrům houfnice a k fungování dělostřelectva námitky nemáte... ...je mi jasné, že fakt, že Německo a Rusko si začínají parcelovat Střední a ...Zobrazit celý příspěvek
Předpokládám, že k technickým parametrům houfnice a k fungování dělostřelectva námitky nemáte...
...je mi jasné, že fakt, že Německo a Rusko si začínají parcelovat Střední a Východní Evropu může někomu otřást jeho niternými jistotami, ale o ty přijde dřív nebo později tak nebo tak. Co takhle to "otřesení" a lpění na starém světě přeskočit a začít přemýšlet, jak fungovat v tom novém.Skrýt celý příspěvekParcelovať si môže robiť kde kto kde čo.. Aj Afganistan si USA parcelovalo pred 20 rokmi a dnes z neho odchádzajú.. Rusi dopadli rovnako.. Irak dopadol skoro rovnako.. To nám ...Zobrazit celý příspěvek
Parcelovať si môže robiť kde kto kde čo..
Aj Afganistan si USA parcelovalo pred 20 rokmi a dnes z neho odchádzajú..
Rusi dopadli rovnako..
Irak dopadol skoro rovnako..
To nám ukazuje, že keď je vôľa tam je cesta - môžu sa dohadovať Nemecko s Ruskom koľko chcú - lenže v Nemecku sa mení kancelár o 2 mesiace a Putin žiť večne žiť nebude..
Poľsko už má alebo vo veľmi blízkej budúcnosti bude mať armádu, ktorá bude môcť buchnúť do stola a povedať - dosť..
Očakávam, že do 10-20 rokov by vedeli robiť úplne samostatnú politiku - teda napríklad prísť pomôcť Ukrajine či Pobaltiu v prípade potreby..Skrýt celý příspěvekSpíš se nemůžu ubránit pocitu, že národy se neumí vymanit ze svých historických stereotypů a historie se v trochu modernizované podobě stále dokola opakuje. O polské armádě se ...Zobrazit celý příspěvek
Spíš se nemůžu ubránit pocitu, že národy se neumí vymanit ze svých historických stereotypů a historie se v trochu modernizované podobě stále dokola opakuje. O polské armádě se obecně tvrdí, jak je moderní a popředu, jenže v detailním pohledu má tisíc problémů a zamotaných modernizačních projektů. U nás by politikové slízli pěknou kritiku, kdyby koupili ojeté Leopardy, nechali je složitě modernizovat s limitovaným výsledkem, aby krátce na to objednali Abramsy. Zavedení pásového BVP je také běh na nekonečné trati.Skrýt celý příspěvek
Tady nejde o konkrétní osoby,výměna kancléřky nebo změna prezidenta, nepovede ke změně zájmových sfér. ČR patří k Německu a Polsko je kličkující zajíc. Velikost armády a ...Zobrazit celý příspěvek
Tady nejde o konkrétní osoby,výměna kancléřky nebo změna prezidenta, nepovede ke změně zájmových sfér. ČR patří k Německu a Polsko je kličkující zajíc. Velikost armády a vlastnictví JZ nebo ekonomická síla. Nic z toho Polsko nemá a asi mít nikdy nebude. Představa ,že polská armáda přijde na pomoc Ukrajině, jen proto ,že se mu to bude zdát správné je nesmysl. Nejdříve by si muselo vyjednat podporu v DE,FR a USA. To je prakticky nereálné.
Silná polská armáda, bude jen tuhý kanónfutr pro Rusko.Skrýt celý příspěvek
Jan Grohmann Měl bych námitku ke tvrzení že houfnice musí za všch okolností setrvat v jednom postavení dokud nedokončí zadaný palebný úkol. To mi přijde použitelné pouze v případě ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohmann
Měl bych námitku ke tvrzení že houfnice musí za všch okolností setrvat v jednom postavení dokud nedokončí zadaný palebný úkol.
To mi přijde použitelné pouze v případě pokud protivník nedisponuje dělostřeleckým radarem a naváděnou municí pro protibaterijní palbu. V případě že takové prostředky má může baterii ve statickém postavení poměrně rychle zlikvidovat.Skrýt celý příspěvekPromiňte pane Grohmann, ale článek se snad dal pojmout více nezaujatě a s nadhledem. Proč haníte projekt houfnice, která má kadenci až 9 ran za minutu, odměr 360°a exelentní ...Zobrazit celý příspěvek
Promiňte pane Grohmann, ale článek se snad dal pojmout více nezaujatě a s nadhledem. Proč haníte projekt houfnice, která má kadenci až 9 ran za minutu, odměr 360°a exelentní mobilitu, při dvojčlené obsluze a snažíte se hájit houfnici, která má všechny tyto zmíněné parametry horší?
A rozhodně jde o parametry na které se dnes všichni uživatelé dívají. To, že demonstrace schopnosti střelby za jízdy je spíše věc konstrukční, než užitečná, nijak projektu AGM na různých podvozcích neubírá na tom, že je to lepší řešení.
Rusko se nechystá pouze na poziční válku, to by neutráceli peníze za samohybné houfnice.Skrýt celý příspěvekStřelba houfnice za jízdy je analogie ke střelbě ruských tanků při skoku. Prakticky k ničemu, ale dobře to vypadá.
Střelba houfnice za jízdy je analogie ke střelbě ruských tanků při skoku. Prakticky k ničemu, ale dobře to vypadá.
Nechce se mi věřit že tam mají dostatečný stabilizátor hlavně na přímou střelbu za pohybu. Ostatně takové standy jsou pro houfnice spíš poslední zoufalé řešení.
Nechce se mi věřit že tam mají dostatečný stabilizátor hlavně na přímou střelbu za pohybu. Ostatně takové standy jsou pro houfnice spíš poslední zoufalé řešení.
Scotty: Když nesledujete postupný vývoj, tak to může být matoucí. Původně měli malé vzpěry na bocích (jako Dana), ale měli v plánu se vzpěr zcela zbavit, což po pár měsících ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty:
Když nesledujete postupný vývoj, tak to může být matoucí. Původně měli malé vzpěry na bocích (jako Dana), ale měli v plánu se vzpěr zcela zbavit, což po pár měsících dokázali. Tedy palec nahoru. Idea AGM na Boxeru je u KMW minimálně od konce roku 2018, tedy to řeší už dost dlouho a výsledek je vydřený.Skrýt celý příspěvekTady ani tak nejde o vzpěry. Spíš o to že musí mít mnohem výkonější stabilizaci samotné hlavně než moderní tank. Už jen kvůli délce a váze hlavně.
Tady ani tak nejde o vzpěry. Spíš o to že musí mít mnohem výkonější stabilizaci samotné hlavně než moderní tank. Už jen kvůli délce a váze hlavně.
No ona ta palba za jízdy u houfnic je sice fajn, ale upřímně moc využití na reálném bojišti to nemá. Jako padly tady nějaké nápady, kde by se to dalo využít, třeba kdyby někdo ...Zobrazit celý příspěvek
No ona ta palba za jízdy u houfnic je sice fajn, ale upřímně moc využití na reálném bojišti to nemá. Jako padly tady nějaké nápady, kde by se to dalo využít, třeba kdyby někdo přepadl kolonu tak by mohli houfnice vést účinnou obranu vlastní zbraní. nicméně ono to je docela málo. Počítám, že ten systém stabilizace nebude zrovna levný a technicky jednoduchý. Takže je otázka jestli kvůli jedné z mnoha situací do něho investovat.
Nicméně, využití by i tak mohl mít a to v tancích. Přece jen pomalu a jistě se uvažuje o zvyšování ráže u tancích, takže by se při tom mohly využít poznatky z tohoto projektu.
Každopádně z technického hlediska se ovšem německým konstruktérům podařil poměrně husarský kousek a technologický skvost.
Ale moc využití u houfnic tam nevidím. Leda, že by někdo chtěl začít znovu používat houfnice v úlohách jako Stug-III nebo ISU-152.Skrýt celý příspěvek
Tak on i ten němec ví, že má smysl těžká houfnice na kolech, kolem které neběhá 5 nekrytých maníků........., jako v případě té co chce koupit teď AČR.
Tak on i ten němec ví, že má smysl těžká houfnice na kolech, kolem které neběhá 5 nekrytých maníků........., jako v případě té co chce koupit teď AČR.
Načítám diskuzi...