Německá samohybná houfnice RCH 155
- 24. 8. 2021
- 197 komentářů
- Jan Grohmann
Německá společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) 18. srpna ve výcvikovém prostoru Klietz (Brandenburg) předvedla střeleckou demonstraci kolové samohybné houfnice RCH 155 (Remote-Controlled Howitzer 155).
Ve výcvikovém prostoru Klietz šlo o první veřejnou demonstraci palby z houfnice RCH 155. Ukázky schopností houfnice, ale i bojových vozidel pěchoty Puma a Boxer, sledovali vysocí zástupci německé, britské a katarské armády.
Základem samohybné houfnice RCH 155 je dělostřelecký modul AGM (Artillerie-Geschütz-Moduls), na kterém KMW pracuje již deset let. KMW nabízí modul AGM na řadě podvozků, mimo jiné na nákladních vozidlech Iveco 8×8, MAN HX3 nebo na upraveném pásovém podvozku ASCOD 2 (systém DONAR). Platformu RCH 155 tvoří kolové obrněné vozidlo Boxer 8×8.
Modul AGM je osazen osvědčenou hlavní Rheinmetall ráže 155 mm (délky 52 ráží) používanou na samohybných houfnicích PzH 2000. AGM má automatizovaný způsob nabíjení. V zásobníku je připraveno 30 kusů střel ráže 155 mm.
RCH 155 splňuje rozměrové podmínky pro kamionovou a železniční dopravu. Zákazník může houfnici osadit dálkově ovládaným zbraňovým modulem FLW 200 (pro až 20mm kanony nebo 40mm granátomety) a 360° kamerovým systémem HENSOLDT SETAS.
Demonstrace ve výcvikovém prostoru Klietz
Za pozornost stojí propagované schopnosti RCH 155. Německá houfnice je totiž názorným příkladem toho, jak výrobce (v tomto případě KMW) vyzdvihuje takticko-technické parametry svého produktu, které ale v reálném boji nemají prakticky žádný význam.
Je třeba si totiž uvědomit – houfnice nikdy nebojuje samostatně!
Podle KMW jedna houfnice RCH 155 zahájí palbu do 20 sekund od zastavení, během jedne minuty vypálí devět střel a poté do deseti sekund opustí palebné postavení.
Palebné postavení ale vždy zaujímá celá baterie, tedy osm houfnic, které na místo určení dojedou v koloně po polní cestě. Zaujetí palebného postavení celé baterie trvá rozhodně více 20 sekund. Nemluvě o tom, že příjezdovou cestu a palebné postavení musí nejdříve určit a zkontrolovat průzkumná jednotka baterie nebo oddílu.
Rozhodující pro vedení dělostřelecké palby je pak účinek v cíli, což je dáno počtem vypálených ran. Střelba se tedy vede tak dlouho, dokud není splněn palebný úkol a než k opuštění stanoviště dá rozkaz velitel bojového uskupení (praporu, brigády), pod kterou je dělostřelecká baterie nebo oddíl začleněn. Palebné stanoviště opět opouští osm houfnic v koloně. Odsunovou cestu musí opět zkontrolovat průzkumný tým a zjistit, zda nebyla úniková cesta v průběhu bojové činnosti přerušena.
RCH 155
Pochopitelně lze uvažovat o nějakých exotických způsobech vedení války „nové generace“ s využitím „přelomových systémů velení a řízení“ s prvky „umělé inteligence“. V současnosti a v nejbližších letech jde ale o čistě techno-fantasmagorie, zejména pokud uvažujeme v konturách klasické frontové zákopové a/nebo mechanizované války.
Další relevantní námitkou může být, že frontová válka nehrozí. Je zde ale problém – Rusové s klasickou frontovou válkou počítají. Na tom není nic tajemného, stačí se podívat na strukturu jejich výzbroje. A k vedení klasické frontové války je potřeba obrovské množství levné, tedy nenaváděné dělostřelecké munice. Protože právě množství dělostřelecké munice (a schopnost logistického systému munici dopravit na frontu) rozhoduje, jak dlouho se na frontě budeme bránit nebo útočit.
Dalším PR údajem je dvojčlenná obsluha houfnice. Ve skutečnosti je ale rozhodujícím údajem počet vojáků v baterii nebo oddílu. Dvojčlenná posádka totiž sama o sobě nedokáže udržovat svou houfnici bojeschopnou (čištění a konzervace hlavně po střelbě, očištění vozidla atd.).
KMW také píše o schopnosti RCH 155 vést palbu za jízdy do 30 km/h. S klasickou municí je vedení takové palby nereálné. Při nepřímé palbě za pohybu (pouze ve směru jízdy!) je k rychlosti projektilu třeba započítat rychlost pohybu vozidla a dělostřeleckou hlaveň je potřeba stabilizovat. A to je mnohem složitější úkol vyžadující mnohem masivnější a robustnější mechanické, mechatronické a elektronické systémy než například v případě stabilizace tankové hlavně.
Reklamní brožura RCH 155
RCH 155 je ukázkovým příkladem toho, jak se výrobce snaží marketingově prodat svůj produkt bez ohledu na jeho skutečné bojové schopnosti. Rozhodně nelze kupovat houfnici jen proto, že má dvoučlennou posádku, dokáže vystřelit 20 sekund od zastavení a s naváděnou municí za jeden milion korun zasáhne cíl na vzdálenost 50 kilometrů. Uděláme sice radost výrobci houfnice, ale rozhodně neposílíme obranyschopnost své země.
Ve výsledku je RCH 155 především exportní projekt německého průmyslu. Pochopitelně platí – čím složitější zbraň, tím více práce (peněz) pro německý průmysl. Přitom Katar je typickou ukázkou toho, že země Středního východu zbraně nekupují kvůli boji, ale kvůli udržování a posilování vazeb s hlavními světovými mocnostmi. Často jsou tak zbraně vyvíjeny, prodávany a nakupovany jen a pouze kvůli podpoře průmyslu, ekonomiky a diplomacie, nikoliv kvůli skutečnému boji. Případně složitost a cena zbraní neodpovídá jejich skutečnému budoucímu použití.
V každém případě ale platí, že Bundeswehr hodlá výrazně rozšířit své dělostřelecké schopnosti. K současným 120 samohybným houfnicím PzH 2000 Berlín dokoupí stejný počet kolových samohybných houfnic. KMW, jako národní výrobce a významný zbrojní exportér, je pochopitelně upřednostňovaným dodavatelem.
Ještě pomrknutí do Armády ČR. Je zcela iluzorní si myslet, že česká armáda někdy nasadí armádu na „východní hranici“ kvůli ochraně kolektivního Západu, už jen kvůli novém paktu „Molotov-Ribbentrop 2.0“ – rozuměj rusko-německému projektu Nord Stream 2.
Stojí proto za zamyšlení, zda Armáda ČR nemá podporovat zejména ekonomické zájmy České republiky v Africe s pomocí francouzské armády. K tomu se houfnice CAESAR výborně hodí, rozhodně mnohonásobně více než k frontové válce na východě.
Foto: Wehr Technik
Související články
KMW IWS-35: Německá věž s 35mm kanonem
Německá zbrojařská firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) vyvíjí novou dálkově ovládanou zbraňovou ...
- 10.11.2013
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
LAND 400 Phase 2: Austrálie kupuje bojová vozidla Boxer
Před několika dny australská vláda podepsala smlouvu v hodnotě 2,1 miliardy euro (3,3 miliardy ...
- 20.08.2018
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
Potvrzeno. Velká Británie nakoupí 500 německých obrněných transportérů Boxer
Ministerstvo obrany Velké Británie včera informovalo o podpisu smlouvy na dodávku více než 500 ...
- 06.11.2019
- 26 komentářů
- Jan Grohmann
Vozidlo přímé palebné podpory Boxer MGS se 105mm kanonem
Německá společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) zveřejnila první fotografie nového kolového vozidla ...
- 01.09.2020
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
Pro Ares - wszystko O.K. jeśli myślisz o pojedynku haubice vs haubice... Problem jest taki ze potencjalny nie tylko ma dużo haubic, ale też ma wyrzutnie rakiet.... Rosjanie ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Ares - wszystko O.K. jeśli myślisz o pojedynku haubice vs haubice...
Problem jest taki ze potencjalny nie tylko ma dużo haubic, ale też ma wyrzutnie rakiet....
Rosjanie doskonale wiedza, że ich haubice strzelają krócej...
Ale to nie jest problem jeśli mogą teren zaorać systemami rakietowymi.
Salwa BM-30 to obszar 800x800m.
Nie można "lekceważyć" utraty haubic w sytuacji gdy się ma 20- 40 sztuk...
Na koniec - cytat z pewnego dokumenty (opracowanego w PL)
" Combat operations in eastern Ukraine have frequently proved that the time required for obtaining information about an enemy and passing it for the needs of fire striking does not exceed a few minutes. Information from satellite reconnais-sance, reconnaissance UAVs, deep reconnaissance groups, special forces and various radiolocation stations (AN/TPQ-36, AN/TPQ-3725, AN/TPQ-5326, ARTHUR27, COBRA28, 1L220 ZOOPARK-2 or SNAR-10M1 Leopard), capable of passing data to a fire control center within 30-40 s after a target acquisition, are used for the purpose of artillery fire. In turn, an average time of fulfilling a fire task by fire assets operating in automated command and fire control systems’ environment can be as follows:
– for M109A2/A3 self-propelled howitzer – 30-40 s,
– for M109A6 and KRAB self-propelled howitzer – 30 s,
– for MLRS system – 60 s (for ATACMS missiles – 20 s) [22, p. 52].
Within the framework of counter battery fire, the time of fire reaction29 in different armies ranges between 5 and 15 minutes. The Ukrainian experiences demonstrate that this time is approximately 15 minutes. In turn, American sources, supported by experience from combat operations of the First and Second Gulf Wars, indicates that depending on technical advancement of an enemy and duration of combat operations
this time ranged between 5 and 12 minutes. Typically, the longest time of fire reaction was observed at the initial period of activities – to decline gradually as they progressed. This tendency currently occurs during the fights in eastern Ukraine. Therefore, while executing a fire task it is to be expected that within 5 minutes (maximally 15 minutes) after firing the first projectile by our artillery, enemy’s projectiles will reach our firing positions. This trend is reflected in new combat doctrines of various armed forces, among others the Russian Federation’s, where extraordinary attention is put on
troops’ mobility, artillery in particular. Based on Ukrainian reports from the frontline, it can be unequivocally stated that during the fights in Donbass, pro-Russian separatists frequently withdrew immediately after execution of a fire task or optionally changed firing positions. Those activities hampered determining of exact position of separatist’s artillery thus, its elimination from the fight. ly fired three shots from a firing position then conducted a counter fire maneuver. The absence of reconnaissance picture as well as acquisition systems on the Ukrainian Armed Forces’ side, especially during the initial phase of the conflict, resulted in the
fact that the Ukrainian artillery fire at not observed targets usually hit abandoned positions. As the above-mentioned examples demonstrate, the fire reaction time should guarantee a real possibility of striking effectively a target before it changes a position.
Therefore, timeliness takes priority over accuracy 30 as far as a determinant of reconnaissance data usability for artillery fire accuracy is concerned. Experience of the Ukrainian artillery also confirms that conducting long-last barrages of gunfire from one
firing position is impracticable, even dangerous.
[...]
The aforementioned examples prove that our potential enemy, beyond reasonable doubt, will possess assets and manpower owing to which he will be able to detect and determine coordinates of shooting artillery, execute counter fire within the framework of counter battery fire, then assess impact, enter corrections and execute the further fire strike.Skrýt celý příspěvekTo "shoot and scoot Základním parametrem pro účinnou protibaterijní palbu není čas k lokaci polohy baterie, ale přesnost určení souřadnic její polohy. Ta závisí jednak na ...Zobrazit celý příspěvek
To "shoot and scoot
Základním parametrem pro účinnou protibaterijní palbu není čas k lokaci polohy baterie, ale přesnost určení souřadnic její polohy. Ta závisí jednak na přesnosti měření polohy a rychlosti střely v měřených bodech, jednak na užité matematické, geometrické a kinematické hypotéze transformace naměřené dráhy pohybu střely na hypotetickou balistickou dráhu střely, jejíž protnutí s horizontem určí polohu místa, odkud bylo vystřeleno, popř. prognózovat místo dopadu.
Míra přesnosti lokace cíle rovněž souvisí významně s rozptylem úsťové rychlosti střely a meteorologickými podmínkami.
Přesnost měření parametrů pohybu střely závisí rovněž na sklonu radarového paprsku k rovině dráhy střely, zda je kolmá či šikmá či přímo leží v rovině dráhy střely.
Přesnost určení souřadnic je výrobci udávána v CEP (circular error probable či circular error probability) zpravidla v hodnotách:
Dálka měření do 15 km: CEP 50 m
Dálka měření nad 15 km: CP 0,35% měřené dálky.
(ARTHUR - ARTillery HUnting Radar, švédský Ericsson, COBRA - Counter Battery Radar, německý EURO-ART International).
Údaje poskytované výrobci jsou určeny za optimálních podmínek střelby, minimalizujících chyby lokace trajektorií střel a za tabulkových podmínek střelby. V reálných podmínkách se musí počítat s tím, že chyby v určení souřadnic cílů budou zpravidla větší.
Při baterijní střelbě je nutné vzít do úvahy, že střely, jejich dráhy se měří, jsou odpáleny z různých míst výstřelu. Měří se tak svazek trajektorií, jejich počátky nejsou stejné či totožné, ale jsou od sebe posunuté, tak jak jsou děla rozmístěna v palebném postavení. Dělostřeleckým radarem se tak neurčí lokace, tj. souřadnice jednotlivých děl, ale hypotetický střed baterie!
Kritérium určení lokace baterie předpokládá, že všechny počátky trajektorie střel leží v kruhu o „poloměru korelace“, střílí na stejný cíl obdobnou rychlostí, a předpokládá se, že patří do jedné baterie. Výpočet souřadnic lokalizované baterie je považován za úplný, pokud během předem stanoveného času („korelační čas“) počet podobných drah trajektorie v korelačním kruhu se rovná určité prahové hodnotě „korelačního čísla“. Korelační číslo, poloměr korelace a perioda korelace jsou nastavovány operátorem s přihlédnutím na přesnost určení souřadnic lokalizované baterie.
Baterijní lokační kritéria:
- Počet děl v baterii: 1 až 8
- Poloměr korelace: 100 – 200 m
- Korelační čas: 10 – 1000 s
- Frekvence lokace: > 40 baterií ve 2 min
Přesnost lokace baterie je charakterizována faktory:
- Procedura lokace baterie a kritéria výpočtu jsou standardně určeny nebo jsou definovány operátorem,
- Konstantní délka dráhy sledování cíle s cílem maximalizovat přesnost polohy baterie a bodu dopadu,
- Šířka a orientace čela fronty baterie se odhaduje,
- Dráhy střel všech druhů palby (roje střel, střelba salvou, jednotlivé rány) jsou korelovány k tvaru baterie,
- Korekce výšky pro umístění nepřátelských baterií se provádějí automaticky nebo interaktivně,
- Bod dopadu se odhaduje.
Je třeba mít vždy na paměti, že dělostřeleckým radiolokátorem se může určit pouze hypotetický střed baterie, nikoli rozmístění jednotlivých děl baterie v palebném postavení. S přihlédnutím na tuto skutečnost:
1. Vedení střelby na jednotlivá děla, jejichž poloha je určena dělostřeleckým radarem, koncově naváděnými střelami, s naprogramovanými souřadnicemi cíle (M1156 Precision Guidance Kit pro 155mm HE dělostřelecký náboj), je neefektivní, neboť CEP souřadnic cíle určený dělostřeleckým radarem je minimálně 10x větší (50 m) než CEP M1156 (5 m).
Z toho vyplývá, že střelba se střelami opatřenými M1156 Precision Guidance Kit může být účinná jen na předpokladu, že souřadnice cíle se určí průzkumnými prostředky o minimálně se stejné přesnosti CEP jako je CEP M1156. Další možností je užití střel se samonaváděním (optické, termovizní či radiolokační s umělou inteligencí).
2. Protibaterijní činnost vedená s pomocí dělostřeleckých radarů z hlediska palebné efektivity je ekonomicky akceptovatelná jen s klasickým HE střelivem, prováděná podle „zastaralých“ pravidel střelby, avšak stále platných. Zpravidla se bude jednat o nepozorovanou střelbu. K umlčení baterie je třeba vystřelit enormní množství munice, řádově ve stovkách ran. V podstatě na baterii bude soustředěna palba dělostřeleckého oddílu. I při tom nebude vyřazeno z boje více než 20 až 30 % děl baterie, zničeno bude ještě méně.
Ztráta děl bude rozhodně menší ztrátou a negativním důsledkem pro vedení a vývoj boje, než přerušení palebné podpory pěchotním jednotkám jak v obraně, tak v útoku. Takže setrvání dělostřeleckých jednotek v palebném postavení po tu dobu, kdy bude nutné pěším jednotkám poskytnou dělostřeleckou palebnou podporu, nebude žádnou sebevraždou.Skrýt celý příspěvek"Při baterijní střelbě je nutné vzít do úvahy, že střely, jejich dráhy se měří, jsou odpáleny z různých míst výstřelu. Měří se tak svazek trajektorií, jejich počátky nejsou stejné ...Zobrazit celý příspěvek
"Při baterijní střelbě je nutné vzít do úvahy, že střely, jejich dráhy se měří, jsou odpáleny z různých míst výstřelu. Měří se tak svazek trajektorií, jejich počátky nejsou stejné či totožné, ale jsou od sebe posunuté, tak jak jsou děla rozmístěna v palebném postavení. Dělostřeleckým radarem se tak neurčí lokace, tj. souřadnice jednotlivých děl, ale hypotetický střed baterie!"
Toto tvrzení není pravdivé, dělostřelecké radary určují individuální polohy děl - jak také uvádí výrobci v produktových listech.
1. PGK by nikdy nebyl použit na střelbu na takový druh cíle, jakým je dělostřelectvo, to nedává smysl pro munici naváděnou družicově. Dále není pravdou že má CEP 5 m (toho dosahuje na hranici M982 Excalibur), ale 20,9 m https://www.dote.osd.mil/Porta...
V rámci protibaterijní palby by bylo daleko výhodnější použít munici typu BONUS a jiné, která je schopna si cíle "dohledat" a i pokud by byly Vámi udávané přesnostní údaje pravdivé, tak by to bohatě dostačovalo na efektivní zničení baterie pouhýi čtyřmi střelami. Nicméně i pokud by byla použita konvenční munice, tak i při Vámi udávané přesnosti, by se na zničení takto důležitého cíle dalo bez problémů střílet, protože by se jednalo o pokrytí plochy 100x100 (CEP50) nebo 200x200 (CEP 100).
2. Jak jsem psal, tak to jde udělat ekonomicky a takticky daleko, daleko výhodněji, pokud by byla použita inteligentní subminice typu BONUS. Navíc podle Vašeho tvrzení by to znamenalo jediné:
- radary jsou zbytečné (takže nákup těchto systémů AČR a dalšími armádami světa byly naprosto vyhozené peníze);
- na dělostřelectvo nepřítele se nemá cenu střílet, takže tento druh cíle se vynechá z rozhodovacího procesu a necháme se ničit.
Absolutně nesouhlasím, že ztráta děl bude menší ztrátou. Při počtu děl v AČR musí být klíčové udržet jejich bojovou schopnost. Navíc pokud k jejich ztrátě dojde v prvních etapách boje, tak už potom zůstanou bojové jednotky bez podpory úplně....Skrýt celý příspěvekTakze to vypada, ze to fantazirovani se tu deje spis ze strany pana Vasicka/ARES a jeho akademickymi blaboly, abych se tak priblizil jeho zpusobu vyjadrovani….
Takze to vypada, ze to fantazirovani se tu deje spis ze strany pana Vasicka/ARES a jeho akademickymi blaboly, abych se tak priblizil jeho zpusobu vyjadrovani….
Takto bychto nechtěl tvrdit, protože z akademické sféry jistě není sám. Konec konců alespoň tady se nesnižujme na úroveň diskuse na novinkách.
Takto bychto nechtěl tvrdit, protože z akademické sféry jistě není sám. Konec konců alespoň tady se nesnižujme na úroveň diskuse na novinkách.
Děkuji za vysvětlení, že matematika a fyzika a jejich aplikace na řešení technických úloh je akademickým blábolem.
Děkuji za vysvětlení, že matematika a fyzika a jejich aplikace na řešení technických úloh je akademickým blábolem.
Asi tak podobne, jako je brani v potaz mobilitu delostrelectva pri protibaterijni cinnosti nepritele jen PR chytakem, fantasmagorii a fantazirovanim.
Jinak samozrejme neni zac.Asi tak podobne, jako je brani v potaz mobilitu delostrelectva pri protibaterijni cinnosti nepritele jen PR chytakem, fantasmagorii a fantazirovanim.
Jinak samozrejme neni zac.Znalosti matematiky a fyziky zasluhují obdiv, stejně jako třeba schopnost vypočítat střelbu logaritmickým pravítkem. Podobně vyšší dívčí byla třeba lodní navigace podle map, ...Zobrazit celý příspěvek
Znalosti matematiky a fyziky zasluhují obdiv, stejně jako třeba schopnost vypočítat střelbu logaritmickým pravítkem. Podobně vyšší dívčí byla třeba lodní navigace podle map, sextantu, kompasu atp. Jenže pak přijde někdo s GPS, barevnou obrazovkou a dokud někdo nesestřelí satelit, tak nezáleží, že ten dotyčný třeba sotva vyšel základní školu, bude mít lepší výsledky než vědec s logaritmickým pravítkem. Takže není se za co stydět, že umím fyziku a matiku, ba naopak, ale současně musím být v obraze, kam se posunují možností, díky novým senzorům a výpočetnímu výkonu pro analýzu zjištěných dat a netrvat na starých poučkách. Rusové nyní mají pasivní prostředek pro zjištění pozice baterie, říkají mu 1B75 Penicillin a pravděpodobně pracuje na bázi detekce a analýzy zvuku. Pozici 25km vzdálenou prý zjistí do 5s.Skrýt celý příspěvek
Musím říci, že Armádní noviny jsem dlouho považoval za populárně odbornou platformu, která předkládá reálný obraz problematiky a vyvrací tak mýty předkládané běžnými sdělovacími ...Zobrazit celý příspěvek
Musím říci, že Armádní noviny jsem dlouho považoval za populárně odbornou platformu, která předkládá reálný obraz problematiky a vyvrací tak mýty předkládané běžnými sdělovacími prostředky. To se však mění a tento článek je toho jasným důkazem. Důkazem toho, že si AN moc nezavdají se Seznam zprávami a jim podobným.
Hlavní věc, která se zde neustále objevuje je ta, že palebná jednotka musí být v palebném postavení do splnění úkolu, což bylo možné v dobách před 30ti lety dříve, ale nyní již to absolutně nepřipadá v úvahu. Neustále tu odkazujete na článek docenta Vašíčka, o který opíráte svá tvrzení. Ačkoliv nechci pana docenta nějak napadat, tak je nutno říci, že jeho tvrzení neodpovídají dnešní době, kdy jsou dostupné radiolokační, akustické a jiné systémy pro detekci střílejícího dělostřelectva. Setrvání jednotky v palebném postavení se tak rovná sebevraždě. Nebo jsem snad jediný, který si dokáže velice přesně spočítat kolik času po detekci radarem potřebuje nepřátelská jednotka pro Time on Target na zjištěnou jednotku? - Proto je tak důležitá (Vámi nesmyslně dehonestovaná) doba opuštění palebného postavení. Tyto rovnice jsou běžně známé a v praxi aplikovatelné....
A pokud nechcete věřit mým tvrzením a racionálnímu, tak se podívejte třeba na americké doktríny (dostupné na www.armypubs.army.mil... ). Tam se dočtete, že používají pro přemístění jednotky tzv. trigger pointy, kdy dva nejdůležitější z nich jsou doba strávená v palebném postavení (při nevedení palby (!!!) ) a počet vypálených ran (při vedení palby).
Rozhodně tím nechci říci, že dělostřelectvo nesplní úkol, ale nebude setrvávat v jednom palebném postavení při velkém počtu ran, když nepřítel zná jeho polohu ještě než vypálené rány dopadnou a má dělo vybavené navigačním systémem, takže nemusí řešit rekognoskaci....Skrýt celý příspěvekShoot and scoot to nie jest marketing... Marketingiem jest infantylne wyobrażenia o tym jak artylerzyści realizują taktykę shoot and scoot. Pomyśleliście dlaczego w każdej ...Zobrazit celý příspěvek
Shoot and scoot to nie jest marketing...
Marketingiem jest infantylne wyobrażenia o tym jak artylerzyści realizują taktykę shoot and scoot.
Pomyśleliście dlaczego w każdej armii bateria artylerii ma 2 plutony ogniowe? Dlaczego każdy pluton ma własny wóz (węzeł) dowodzenia? (identyczny z wozem dowodzenia baterii)
Dlaczego batalion artylerii ma tak dużo wozów dowodzenia? (masz 24 haubice i 11 wozów dowodzenia)
Podobnie jest z "interpretacją" zdolności współczesnych haubic 155mm L/52 do strzelania na 40 km+Skrýt celý příspěvekPřijde mi že je tu dost přispěvatelů, kteří si dovedou představit, co by se mohlo na budoucím válčisti (dělostřelecké radary, vyčkávací munice, digitalizace bojiště) stát tradičně ...Zobrazit celý příspěvek
Přijde mi že je tu dost přispěvatelů, kteří si dovedou představit, co by se mohlo na budoucím válčisti (dělostřelecké radary, vyčkávací munice, digitalizace bojiště) stát tradičně vedenému dělostřelectvu.
A pak jsou tu tací co si to představit neumějí nebo nechtějí. Stejně jako si třeba Francouští plánovači zřejme nedovedli představit, že by tank dělal něco jiného než prorážel zákopové linie s pochodující pěchotou.
Ale pak přišel nějaký "blbec" který spatřil potenciál v evoluci technologie tanků, vymyslel Blitzkrieg a za dva týdny pochodoval Paříží.
Nezbývá tedy doufat že AČR nebude nikdy v konfliktu s protivníkem který by bezezbytku využil potenciál nových technologií, dokázal některé činosti z velitelského řetěze automatizovat a radši pojede podle zaběhlých vojenských teorií. :)Skrýt celý příspěvekMyslím, že budoucnost je v tom, že baterie nebude na jednom místě do skončení úkolu, ale bude mít přidělenou plochu s požadavkem měnit pozice v této ploše po každé minutě palby. ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že budoucnost je v tom, že baterie nebude na jednom místě do skončení úkolu, ale bude mít přidělenou plochu s požadavkem měnit pozice v této ploše po každé minutě palby.
V době, kdy i starý Arthur vypočítá místo odpálení a dopadu během pár sekund a odešle do systému souřadnice prostě není možné zůstat v pozici několik minut.Skrýt celý příspěvekPokud se má vést delší příprava například před útokem tak je nevyhnutelné, aby se baterie střídaly v činnosti, přebijení a manévru. Nepřítel podobně vybavený jako AČR si to ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se má vést delší příprava například před útokem tak je nevyhnutelné, aby se baterie střídaly v činnosti, přebijení a manévru. Nepřítel podobně vybavený jako AČR si to nenechá líbit a podnikne kroky k pokusu o umlčení delostrelectva. Představa že nebude nutné manévrovat je mylná, z druhé strany toho může přiletět dost.Skrýt celý příspěvek
"Střelba se tedy vede tak dlouho, dokud není splněn palebný úkol a než k opuštění stanoviště dá rozkaz velitel bojového uskupení (praporu, brigády), pod kterou je dělostřelecká ...Zobrazit celý příspěvek
"Střelba se tedy vede tak dlouho, dokud není splněn palebný úkol a než k opuštění stanoviště dá rozkaz velitel bojového uskupení (praporu, brigády), pod kterou je dělostřelecká baterie nebo oddíl začleněn. Palebné stanoviště opět opouští osm houfnic v koloně."
A na to je zákon, to prostě jinak nejde, přes to nejede vlak. A kdyby náhodou nepřítel zkusil něco jiného, tak to pískne sudí a dá mu červenou kartu... Nebo žeby ne? Žeby ve válce bylo dovolené všechno, pokud to bude fungovat?
Co takhle aspoň uvažovat o tom že by (a právě tady jde o ty rychlosti zaujetí a opuštění palebného postavení) třeba nemuselo úplně nezbytně stát 8 děl v jedné lajně? Při dostřelu 25 a více kilometrů, co kdyby stály třeba náhodně někde v okruhu kilometru od sebe? A co kdyby po každé salvě (zde bych si myslel že se lze bavit o libovolném počtu výstřelů v intervalu 9 až 30 ran) popojely náhodně o půl kilometru? Ostatně po těch nejpozději 30ti ranách stejně musí přebíjet a to mi vůbec nepřipadá jako hloupá myšlenka si na to "popojet" aspoň kus od palebné pozice (navíc směrem k zásobovačům)...
Průzkum by to snad nějak zvládnout mohl, oblast v řádu 2-4km snad nebude neřešitelná. Ovšem jasně, pokud bude nepřítel rychlý (protibaterijní palba ne bodová ale plošná, s počtem desítek hlavní tak aby v rozsahu 1-2 minuty pokryl plochu několika čtverečních kilometrů) tak se obávám že to stejně můžeme v daném úseku zabalit, ať už s artilerií nebo bez, tam by to přežili snad jen zodolněné kryty...Skrýt celý příspěvekpresne tak, take mi to prijde zastarale, jako kdyz v napoleonskych valkach strelci v liniovych formacich bez kryti strileli na nepritele. Mozna pro prehradnou palbu hloupou munici, ...Zobrazit celý příspěvek
presne tak, take mi to prijde zastarale, jako kdyz v napoleonskych valkach strelci v liniovych formacich bez kryti strileli na nepritele. Mozna pro prehradnou palbu hloupou munici, kdy se preorava kus zeme. To je take doktrina prvni svetove, kdy palebna priprava trvala treba nekolik dni. Otazka zni, jestli uz je nebo neni cas kdy kvantitu nahradi kvalita (oznaceni cile a presnost zasahu).Skrýt celý příspěvek
S rostoucí dostupností přesně naváděné munice, nebo úprav hloupé munice a lepších možností průzkumu se musí změnit myšlení v použití dělostřelectva. Pokud je budou mít pozemní ...Zobrazit celý příspěvek
S rostoucí dostupností přesně naváděné munice, nebo úprav hloupé munice a lepších možností průzkumu se musí změnit myšlení v použití dělostřelectva. Pokud je budou mít pozemní jednotky k dispozici u sebe, tak je mohou používat mnohem flexibilněji a nahradit tím dražší CAS prováděnou letectvem. Výhodou je i to, že dělostřelecká munice je pro nepřátelskou PVO komplikovanější cíl než bitevní letadlo, vyzbrojený dron nebo bitevní vrtulník.
Obecně tu podporu již dnes nezajišťují pouze dělostřelecké jednotky, ale i vyčkávací munice, kterou mohou mít sebou na vozidlech také.Skrýt celý příspěvekHoufnice je prostředek palebné podpory postupujícím nebo naopak bránícím se čelním jednotkám. Dělostřelecké baterie poskytují palebnou podporu do té doby, dokud jí čelní jednotky ...Zobrazit celý příspěvek
Houfnice je prostředek palebné podpory postupujícím nebo naopak bránícím se čelním jednotkám. Dělostřelecké baterie poskytují palebnou podporu do té doby, dokud jí čelní jednotky potřebují. Přerušit palbu znamená vystavit čelní jednotky riziku přemožení a tím pádem větším ztrátám.
Armáda není holubník. Tvoří jí rozkazy a operační postupy. A rozkazy a operační postupy se mění podle situace. Každopádně bez rozkazu dělostřelci nezahájí palbu a bez rozkazu jí nepřeruší.Skrýt celý příspěvekOvšem nepřerušením palby riskujete ztrátu přidělaného dělostřelectva a přerušení palebné podpory na vždy. Samozřejmě se postupy přizpůsobují situaci. Ovšem nevěřím že by nějaký ...Zobrazit celý příspěvek
Ovšem nepřerušením palby riskujete ztrátu přidělaného dělostřelectva a přerušení palebné podpory na vždy. Samozřejmě se postupy přizpůsobují situaci. Ovšem nevěřím že by nějaký soudný velitel nutil dělostřelectvo setrvat v jednom postavení kdyby předpokládal nebezpečí pritibaterijní palby nepřítele.Skrýt celý příspěvek
Za útoku přerušením dělostřelecké palby se dá protivníku čas na přeskupení a obnovení bojové síly. Tím dojde k posílení jeho obranné odolnosti, což ve svém důsledku otupí až i ...Zobrazit celý příspěvek
Za útoku přerušením dělostřelecké palby se dá protivníku čas na přeskupení a obnovení bojové síly. Tím dojde k posílení jeho obranné odolnosti, což ve svém důsledku otupí až i zlomí údernou sílu útočících jednotek pro nárůst ztrát. Výsledkem tak bude zmaření útočného úsilí a nedosažení cílů útoku a porážky protivníka.
Za obrany přerušení dělostřelecké palby má obrácený dopad.
Pokud bychom přijali pravidlo, že nepřerušením palby se riskuje ztráta dělostřelectva, pak v tomtéž smyslu uplatnění tohoto pravidla na tanky a OT by znamenalo, že ty po vystřelení několika ran by se měly vyvést z bojiště, aby nedošlo k jejich zničení v důsledku jejich kontaktu s protivníkem. Nač tedy vyzbrojovat armády OT, tanky a dělostřelectvem? Do nebe volající absurdita!
ˇÚčelem dělostřelecké palebné podpory je znehybnit protivníka, potlačit jeho bojovou aktivitu. Má rozhodující vliv na ničení a umlčování živé síly a techniky, nejméně z 60% i více. "Shoot and scoot" je jen marketingová smyšlenka zbrojních firem jak prorazit svými produkty na zbrojním trhu. To nemá s realitou vedení ozbrojeného boje nic společného.Skrýt celý příspěvekA rozdelit baterii na dve seskupeni kdy jedno poskytuje palebnou podporu a druhe se premistuje jeste nikoho nenapadlo?
Nebo je tohle taky jen marketingova myslenka??A rozdelit baterii na dve seskupeni kdy jedno poskytuje palebnou podporu a druhe se premistuje jeste nikoho nenapadlo?
Nebo je tohle taky jen marketingova myslenka??OT resp. BVP a tanky jsou ofenzivní prostředky a obvykle jsou během palby v pohybu a nikdy neměly v doktríně palbu z jedné pozice, tak jako dělostřelectvo (když pomineme zakopané ...Zobrazit celý příspěvek
OT resp. BVP a tanky jsou ofenzivní prostředky a obvykle jsou během palby v pohybu a nikdy neměly v doktríně palbu z jedné pozice, tak jako dělostřelectvo (když pomineme zakopané tanky v obraně). OT a BVP jsou v podstatě autobus pro pěchotu, nemají za úkol stát na místě s výsadkem uvnitř a provádět nějakou palebnou přípravu z místa, dělem podporují v pohybu pěchotu před vysazením nebo po něm.Skrýt celý příspěvek
tctx samozřejmě, že napadlo. Proto také dělostřelecké oddíly mají těch baterií více. :-) V knize "VOJÁK" je docela dobře popsána činnost Německých dělostřelců za 2. světové války. ...Zobrazit celý příspěvek
tctx
samozřejmě, že napadlo. Proto také dělostřelecké oddíly mají těch baterií více. :-)
V knize "VOJÁK" je docela dobře popsána činnost Německých dělostřelců za 2. světové války. Kdy během tažení do Francie byla 1 dělostřelecká baterie ze 3 poslána k přímé podpoře čelních jednotek. Tuším že se pohybovali do cca 5 - 8 km od čelních jednotek, a zbylé dvě se pohybovali vzad na hranici svého maximálního dostřelu. Jednalo se o 105mm houfnice. Dnes je princip využití stejný, jen díky technologii se změnili vzdálenosti a reakční doba dělostřelců.
Nicméně i tak stále jsou jednotky závislé na rozkazech a to je to co popisuju já a ARES. V Armádě si bez rozkazu pomalu nemůžete ani utřít zadek. Vše se tam řídí formou velení a mužstvo provádí to co jim velení přikáže. Není to tak, že by si dělostřelci mohli dělat co chtěli, protože to jejich houfnice teoreticky dokážou.
Jura99. No a houfnice jsou zase prostředky podpory. Jejich úkolem je podporovat čelní jednotky, likvidovat jednotlivá hnízda odporu a opěrné body a tuto činnost provádějí na základě rozkazů z vyšších míst. Takže když dělostřelci dostanou rozkaz k přesunu, přesouvají se, když dostanou rozkaz k zaujetí palebného postavení, zaujmou palebné postavení, když dostanou rozkaz k 30 minutové palbě do určitého sektoru, pálí 30 minut do určitého sektoru, když dostanou rozkaz pálit hodinu do určitého sektoru pálí do určitého sektoru hodinu, když dostanou rozkaz pálit 10 minus a pak se mají přesunout udělají to. Nevím co na tom stále někdo nechápe, že armáda, vojáci se řídí podle rozkazu? A rozkazy se mění podle situaci na bojišti, takže neexistuje univerzální postup. Existují pouze nějaké schopnosti armády, které velící využívají dle potřeby a tak aby dokázali porazit nepřítele.Skrýt celý příspěvekKlimesov - tomu rozumim. Takze to, jestli je "Shoot and scoot" jen marketingová smyšlenka zbrojních firem jak prorazit svými produkty na zbrojním trhu nebo realne vyuzitelny ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov - tomu rozumim.
Takze to, jestli je "Shoot and scoot" jen marketingová smyšlenka zbrojních firem jak prorazit svými produkty na zbrojním trhu nebo realne vyuzitelny koncept vedeni boje zavisi dejme tomu na rigidite mysleni veleni.
Nebo ne?Skrýt celý příspěvekKlimesov: samozřejmě, že se vše řídí rozkazy, ale rozkazy vyplývají z nějaké aktuální vojenské teorie a řádu, od toho jsou vojenské školy. Klidně může zmatený důstojník vydat ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov: samozřejmě, že se vše řídí rozkazy, ale rozkazy vyplývají z nějaké aktuální vojenské teorie a řádu, od toho jsou vojenské školy. Klidně může zmatený důstojník vydat rozkaz, aby se pěchota postavila do řady jako v 18. století a v linii bez krytí postupovala směrem k nepříteli. Bude to rozkaz, ale to ještě neznamená, že správný a že se to tak má v dnešní době dělat. Houfnice jsou palebná podpora, ale účelem podpory je, aby granáty dopadaly na linii dotyku s nepřítelem. Jestli se ten účel splní tak, že baterie bude staticky stát dělo bok po boku 5km od fronty nebo bude baterie rozptýlená a pohyblivá by nemělo hrát roli.Skrýt celý příspěvek
tctx "Shoot and scoot" je opravdu marketingový tahák. Je to předvedení dokonalosti dané techniky, vyspělosti a podobně. To ale neznamená, že se to nedá využít. Dá. Kupříkladu ...Zobrazit celý příspěvek
tctx
"Shoot and scoot" je opravdu marketingový tahák. Je to předvedení dokonalosti dané techniky, vyspělosti a podobně. To ale neznamená, že se to nedá využít. Dá.
Kupříkladu tahle schopnost je ideální pro přepady, pro podporu zadního voje, zkrátka všude tam, kde je potřeba rychle udeřit, způsobit nepříteli co největší ztráty a zmizet, přeskupit a opakovat podobný útok z jiného směru.
Takže spíše pro zadržovací taktiku.
Při postupu naopak potřebujete kombinaci dlouhodobé a krátkodobé palebné podpory. Při obraně potřebujete více dlouhodobější podporu a vše to mícháte a koordinujete s dalšími bojovými prvky jako jsou minomety, raketomety, letectvo, vrtulníky, podzvukové bitevníky atd. atd.
Takže nikoli na rigiditě, ale na celkové situaci na bojišti. Podle situace se velí postup.
A stavět taktiku jen na jedné jediné schopnosti jak se tu mnozí snaží popsat, je sebevražda.
Jura99.
Neexistuje žádná aktuální vojenská teorie. Vojenská teorie od dob Alexandra Velikého se totiž nezměnila. Pořád je to jedno a to samé. Ovládnout bojiště, prorazit nepřátelské linie a zaútočit na jeho týl, donutit nepřítele k ústupu a pokud možno obklíčit co možná největší množství jeho jednotek a tím mu způsobit co možná největší ztráty a donutit ho ke kapitulaci podle vašich podmínek. Tohle je základní vojenská teorie.
Jediné co se změnilo, jsou způsoby jak tohoto základu dosáhnout. A to je všechno. A zbytek tu máte popsán, už bych se jen opakoval.
Bojiště není soubor střetů pěchota vs. pěchota, houfnice vs. houfnice a tak podobně. Je to střed armáda vs. armáda.
Účelem palebné podpory je aby trvala tak dlouho dokud to bude potřeba. To jak tohoto bodu docílíte už je ovlivněno situací na bojišti. A situaci na bojišti ovlivňuje obrovské množství aspektů.Skrýt celý příspěvekKlimesov - OK, v podstate nerozporuju, jen je obrovsky rozdil mezi “je to marketingovy tahak” (protoze to pripousti ty moznosti, ktere popisujes ,potazmo nejake dalsi, podle ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov - OK, v podstate nerozporuju, jen je obrovsky rozdil mezi “je to marketingovy tahak” (protoze to pripousti ty moznosti, ktere popisujes ,potazmo nejake dalsi, podle situace na bojisti), a “je to jen marketingovy tahak”, ktery takoveto moznosti smahem odmita - a to je to, co mi vadi.
Spis mi prijde ze bychom namisto toho meli psat “jsme blbci, pokud takovehle moznosti predem zatracujeme” :-/Skrýt celý příspěvektctx Nikdo nezatracuje možnosti rychlého rozvinutí do palebné polohy a zároveň rychlé opuštění palebného místa. Jen se snažím vysvětlit, že marketingové předváděčky "Shoot and ...Zobrazit celý příspěvek
tctx
Nikdo nezatracuje možnosti rychlého rozvinutí do palebné polohy a zároveň rychlé opuštění palebného místa.
Jen se snažím vysvětlit, že marketingové předváděčky "Shoot and scoot" v reálu moc nevyužijete. Podobně to popisuje i ARES byť svým způsobem :-)
I v mých příkladech nepočítejte s tím, že schopnost "Shoot and scoot" by byla na pár minut. I tady by to trvalo několik desítek minut, možná i nějakou tu hodinku či více podle situace. Ono totiž v tomto režimu palby dochází k abnormálnímu opotřebovávání hlavně a zbraně samotné a to není vždy žádoucí. Dále tady máte něco jako korekci palby, i když máme moderní techniku která palbu dělostřelců zpřesnila, stále to není tak, že stačí poslat jen souřadnice a houfnice už si s tím 100% poradí. A je tu ještě plno dalších faktorů co obyčejní laici neznají a proto si naivně myslí, že lze vést taktiku "Shoot and scoot" za každé situace.Skrýt celý příspěvek
Scotty V podstatě máte pravdu, ale vy popisujete něco jiného než o čem píšu. To co popisujete je už dilema samotného rozhodnutí, které je závislé na situaci a podle toho je také ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
V podstatě máte pravdu, ale vy popisujete něco jiného než o čem píšu.
To co popisujete je už dilema samotného rozhodnutí, které je závislé na situaci a podle toho je také problematické.
Co je totiž větší ztráta? Obětovat dělostřeleckou baterii, ale udržet za tu cenu frontovou linii, nebo obětovat četu, rotu, prapor, riskovat proražení fronty a následné obklíčení celé brigády, jen proto abych zachránil jednu dělostřeleckou baterii?
To co jsem napsal je silně zjednodušující příklad, takže ho neberte doslovně, ale popisuje problematiku. Ve válce se ztrátám nevyhnete, a je vždy otázka co je v tu chvíli lepší. Obětováním jednoho, můžete zachránit jiné a tak podobně. Je to prostě proces rozhodování, který je závislí na momentálním stavu na bojišti, je to proces o kterém rozhoduje velení a schopnosti armády, a to jestli houfnice dokáže opustit palebný prostor za 20 sekund nebo za 25 sekund je v tuto chvíli bezpředmětné, protože pro vás je daleko důležitější aby dělostřelci splnili daný palebný úkol. To znamená, pokud dělostřelci dostanou za úkol pálit 30 minut do určitého sektoru, musí pálit 30 minut do určeného sektoru a nesmí palbu přerušit z vlastní iniciativy (bez rozkazu). Na jejich činnosti totiž závisí životy jejich kolegů v přední linii.
Armáda je těžká hierarchie a ne anarchie.Skrýt celý příspěvek
Pokud bude mít jakýkoliv dělostřelecký prostředek informace dostatečné k vedení protibaterijní palby a nevyužije je (nedostal rozkaz...), tak si jen říká o vlastní zničení... ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud bude mít jakýkoliv dělostřelecký prostředek informace dostatečné k vedení protibaterijní palby a nevyužije je (nedostal rozkaz...), tak si jen říká o vlastní zničení... prostě berte jako fakt že jednotky jsou dneska v průběžné komunikaci nejen hlasové, ale i datové, a to i přes nepřátelské rušení, většinu času. Pokud poskytují podporu bránícím se jednotkám, je velmi nepravděpodobné že by neprobíhala podpůrná palba protivníka, a co je v takovém případě účinnější - zahájit nepřesnou plošnou podporu pro vlastní nebo napadnout dělostřelectvo protivníka a přerušit JEHO podporu??
Asi tak, bylo kdysi "tanky nemohou opustit pěchotu a zbavit ji tak své podpory, protože tanky samy o sobě nejsou schopné rozhodnout bitvu"... až to najednou šlo a ti s tradičním ověřeným přístupem se stali obětí blitzkriegu...Skrýt celý příspěvekSYN_ Stejně jako Scotty. Chápu co píšete, a v podstatě máte pravdu, ale není to problematika, kterou já popisuji. Já popisuji to, že dělostřelci si bez rozkazu nemohou dělat co ...Zobrazit celý příspěvek
SYN_
Stejně jako Scotty. Chápu co píšete, a v podstatě máte pravdu, ale není to problematika, kterou já popisuji. Já popisuji to, že dělostřelci si bez rozkazu nemohou dělat co chtějí.
Vy už řešíte konkrétní, vámi popsané případy, jenže ty se řeší podle schopnosti armády a reálné situaci na bojišti, kterou ale ani z vašeho popisu neznáme a rozhodnutí je na velících nikoli dělostřelcích. Navíc armáda není jen o houfnicích. Je v ní i letectvo, vrtulníky, drony, raketomety, minomety, podzvukové bitevníky atd. atd. A je na veliteli jak se rozhodne a co použije k umlčování nepřítelovi činnosti.
Každopádně vždy je to podmíněno rozkazy a nařízením velení.Skrýt celý příspěvek
krásná rigidní definice poplatná frontovému charakteru války, bez dělostřeleckých radarů, bez leteckých návodčí, průzkumných dronů atp. Staticky umístěné dělo je cíl, který sám ...Zobrazit celý příspěvek
krásná rigidní definice poplatná frontovému charakteru války, bez dělostřeleckých radarů, bez leteckých návodčí, průzkumných dronů atp. Staticky umístěné dělo je cíl, který sám sebe prozrazuje déletrvající palbou. Pravděpodobnost zničení děla se dá zmenšit pohybem, vzdáleností od fronty (proto tlak na větší dostřel) a důsledky zničení se dají zmenšit redukcí osádky sedící přímo ve vozidle (proto přesun obsluhy z děla na doprovodná vozidla, případně dálkové ovládání děla). Smiřte se s tím, že všechno se vyvíjí a tak jako po sobě už nestřílí řadové lodi (řadové od slova, že stály v linii), tak i taktika dělostřelectva se musí změnit. Doprava velkorážové munice dělovou hlavní na cíl ještě zůstane, ale bude se měnit nasazení prostředku i obsah toho granátu.Skrýt celý příspěvek
Ne vy se smiřte s tím, že armáda vždy zůstane armádou a vždy bude fungovat na rozkazech. Příklady, které tady mnozí popisují jak by měli dělostřelci fungovat jsou sice pěkné a ...Zobrazit celý příspěvek
Ne vy se smiřte s tím, že armáda vždy zůstane armádou a vždy bude fungovat na rozkazech. Příklady, které tady mnozí popisují jak by měli dělostřelci fungovat jsou sice pěkné a zajímavě se to čte, ale smiřte se s tím, že to co tu popisujete je jen jeden příklad z nekonečného množství situací, které mohou na bojišti nastat, a že dělostřelci budou na bojišti fungovat tak jak jim nařídí velení. Takže když jim velení nařídí hodinovou palbu, budou pálit hodinu v kuse.
Smiřte se s tím, že žádné velké změny nenastanou, protože nejsme svědky technické revoluce, ale pouze evoluce. Taktika nasazení houfnic bude stále stejná. Nejedná se totiž o nějakou novou zbraň, která si teprve hledá své místo na bojišti. Jedná se o zbraň, která se už od dob husitských válek používá plus mínus ke stejnému účelu a to střelbě do houfu, proto také houfnice.
Jediné co se bude měnit je efektivita této zbraně. S rostoucím dostřelem, a pohybem, budou nové generace houfnic účinnější než ty předchozí, tak jak u všech zbraní.
Takže jediné co se bude měnit, je to že dělostřelci zvládnou splnit palebný úkol za 30 minut, kdežto kdysi na to potřebovali hodinu, dvě, tři, půl dne.
Mění se pouze efektivita houfnic, ale jejich účel a způsob nasazení zůstává stále stejný a stále zůstane :-)Skrýt celý příspěvekSmiřte se s tím, že velení vydá rozkaz na hodinou palbu z jednoho místa pouze jednou. Podruhé už nebude komu takový rozkaz vydat. Smiřte se s tím, že vývoj jde dopředu, co platilo ...Zobrazit celý příspěvek
Smiřte se s tím, že velení vydá rozkaz na hodinou palbu z jednoho místa pouze jednou. Podruhé už nebude komu takový rozkaz vydat. Smiřte se s tím, že vývoj jde dopředu, co platilo včera neplatí dnes. Vojenská teorie se musí modernizovat spolu s vývojem a také se modernizuje. To nic nemění na tom, že se občas objeví staří důstojníci, kteří by posílali vlnu za vlnou na kulometné hnízdo, protože to kdysi byla platná metoda a oni teď vydali takový rozkaz.Skrýt celý příspěvek
Viz. má odpověď výše. Základní vojenská teorie je daná a nikdo dosud nevymyslel jak by jí šlo nahradit. Smiřte se s tím, že se bavíme o daleko složitější situace než jakou obyčejní ...Zobrazit celý příspěvek
Viz. má odpověď výše.
Základní vojenská teorie je daná a nikdo dosud nevymyslel jak by jí šlo nahradit.
Smiřte se s tím, že se bavíme o daleko složitější situace než jakou obyčejní lidé dokážou pochopit, protože neznají ani základní postupy moderního dělostřelectva a co všechno tyhle postupy ovlivňuje :-)Skrýt celý příspěvek
Zdá se mi to nebo AN se snaží hanit jakoukoliv alternativu k nedávno provedeným akvizicím AČR (H-1, Cesar)
Zdá se mi to nebo AN se snaží hanit jakoukoliv alternativu k nedávno provedeným akvizicím AČR (H-1, Cesar)
K H-1 zadna alternativa neni a k Caesaru se alternativa teprve chysta, tato RCH155 je novinka a asi nebude hned k dodani a mj. ACR nechtela obecne byt prvni zakaznik, chtela ...Zobrazit celý příspěvek
K H-1 zadna alternativa neni a k Caesaru se alternativa teprve chysta, tato RCH155 je novinka a asi nebude hned k dodani a mj. ACR nechtela obecne byt prvni zakaznik, chtela vyzkousene delo.Skrýt celý příspěvek
Alternativou k Caesaru je izraelský ATMOS, který byl i dlouho považován za favorita našeho tendru. Konceptem jde o stejnou houfnici. RCH-155 je spíš soupeř pro houfnici DITA, ...Zobrazit celý příspěvek
Alternativou k Caesaru je izraelský ATMOS, který byl i dlouho považován za favorita našeho tendru. Konceptem jde o stejnou houfnici.
RCH-155 je spíš soupeř pro houfnici DITA, jelikož oba čeká ještě nějaký ten vývoj.Skrýt celý příspěvek"K H-1 zadna alternativa neni" ...jen to pochopila USMC a AČR :-)
Houfnic 155 L52 je k mání dost, jen si nesmíte uměle vytvářet požadavky tak, aby z toho vycházel pouze Caesar."K H-1 zadna alternativa neni" ...jen to pochopila USMC a AČR :-)
Houfnic 155 L52 je k mání dost, jen si nesmíte uměle vytvářet požadavky tak, aby z toho vycházel pouze Caesar.Nepochybně myšleno pro naši armádu.
Na houfnici žádné umělé požadavky nejsou. Posuzovaná jich byla celá řada. Caesar prostě vyšel nejlépe poměrem cena/výkon.Nepochybně myšleno pro naši armádu.
Na houfnici žádné umělé požadavky nejsou. Posuzovaná jich byla celá řada. Caesar prostě vyšel nejlépe poměrem cena/výkon.Scotty Pro AČR není nic dobré. Jsme jedinou zemí na světě, která nechtěla bitevníky a přesto je koupila. U houfnice považuji za nesmyl omezovat se na houfnice již zavedené v NATO. ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Pro AČR není nic dobré. Jsme jedinou zemí na světě, která nechtěla bitevníky a přesto je koupila.
U houfnice považuji za nesmyl omezovat se na houfnice již zavedené v NATO. Postačilo, aby šlo o fungující houfnici 155/L52 s možností instalace na kolový podvozek. Podstata kompatibility je v tomto případě munice, nikoliv typ houfnice. Požadavek je úsměvný už jen protože, u ostatních akvizicí požadován není (radary, BVP, SHORAD). Pokud se Vám stane, že si ne-vědomě stanovíte špatně i cenu nad, kterou nechcete jít, pak je vše umeteno tím "správným" směrem. To že se po vyloučení ostatních nabídek navyšuje cena, když předtím z důvodu vyšší ceny ostatní vyloučíte, je více než komická situace. Světe div se, to samé jako přes kopírák je případ SHORAD. To už není náhoda, buďto ty projekty jsou špatně připravené nebo cinknuté. Ve výsledku se Vám může stát, že vojáci budou muset rezignovat, z důvodu ceny, na některé své původně plánované požadavky.Skrýt celý příspěvek
houfnic zas tolik k mání není, když škrtneme země odkud je nechceme (vč. např. Srbska) a pak konstrukce které ještě nejsou hotové, tak zbyde Caesar, Atmos, Z2, Archer. Nechci to ...Zobrazit celý příspěvek
houfnic zas tolik k mání není, když škrtneme země odkud je nechceme (vč. např. Srbska) a pak konstrukce které ještě nejsou hotové, tak zbyde Caesar, Atmos, Z2, Archer. Nechci to znovu rozpitvávat, bylo to už rozebrané zleva zprava. Caesar byla solidní volba. Zřejmě bylo také dobré řešení modernizovat Dany na M2 a zamakat na nové 155/L52 popř. počkat na novou generaci zahraničních, která se nyní rýsuje. Do doby nákupu nové by Dana M2 mohla fungovat dobře (digitální SŘP) a ta údajná kvanta munice skladem jsou silný argument.Skrýt celý příspěvek
Z modernizace Dan mají vojáci strach, protože MO ČR má v oblibě používat metodu vytloukání klínu klínem. Obavy z toho, že by se díky modernizaci odložil nákup nových houfnic o více ...Zobrazit celý příspěvek
Z modernizace Dan mají vojáci strach, protože MO ČR má v oblibě používat metodu vytloukání klínu klínem. Obavy z toho, že by se díky modernizaci odložil nákup nových houfnic o více než deset let jsou pak oprávněné. Pokud došlo k obojímu, tak armáda sice bude trochu logisticky náročnější, ale z toho co se dnes děje ve světě, by schopnosti používat obě ráže mohlo být výhodné.
U munice nejde jen o kvanta, ale i o cenu munice, kdysi zde o tom psal Milan Vašíček, tam je výhoda již nakoupené munice zřetelná. (pokud ji nestihli rozprodat pokoutným překupníkům)
Pokud jde o výběr TMH, tak Caesar 8x8 není špatný, ale když vidíte, že slováci dokáži to samé vyrobit s automatickým ovládáním, aniž by obsluha musela opustit chráněnou kabinu, tak Caesar pak vypadá dost zastarale. Co na tom, že prototyp Evy má malý zásobník, prostor na zvětšení zásobníku na tom podvozku je. Ale když dokážete ušetřit dva členy osádky, tak je to z dlouhodobého hlediska zajímavé i finančně. V případě profi armády, kdy máte na jednoho vojáka ročně finanční náklady přes 1mil korun (možná bude realita i přes 2 mil ročně) je to při životnosti houfnice 20 let a dvou ušetřených osobách přes 40 mil korun, bez započítání růstu platů a případně i toho, že budete vojákům po ukončení služby platit rentu. Držet si profi vojáka jen aby nosil šišky nebo prachové náplně k nabíjecímu mechanismu je v 21. století luxus.Skrýt celý příspěvekObávám se že tady jde mimo jiné i o to aby se už KONEČNĚ přestaly budovat zásoby tak čtvrt století neperspektivní munice a začaly se kupovat zásoby NATO kompatibilní. A tam zase ...Zobrazit celý příspěvek
Obávám se že tady jde mimo jiné i o to aby se už KONEČNĚ přestaly budovat zásoby tak čtvrt století neperspektivní munice a začaly se kupovat zásoby NATO kompatibilní. A tam zase předpokládám že dokud to nebude čím střílet, tak to vždycky někdo "shodí ze stolu" a zase se jede po starém...
Takže, nějaké zbraně 155mm už konečně koupit tak nějak musíme. Zda existují nějaké alternativy (hm, jít třeba až tak daleko že by se koupil aspoň nějaký minimální počet na výcvik, nebo třeba i někde ojeté tažené houfnice "za hubičku"?) to bohužel až tak nedokážu posoudit, ale vidím tu jasný imperativ "konečně začít"...Skrýt celý příspěvekSYN_ Co je to neperspektivní munice? Ve velké části světa je o munici 152 mm stále zájem. Už jsem to tu psal jinde, pokud je pro stát důležité skladovat jakoukoliv munici, měl by ...Zobrazit celý příspěvek
SYN_
Co je to neperspektivní munice? Ve velké části světa je o munici 152 mm stále zájem.
Už jsem to tu psal jinde, pokud je pro stát důležité skladovat jakoukoliv munici, měl by mít možnost si ji vyrábět sám bez překupníků. Tj. formou státního podniku. Když může stát vlastnit pivovar a jiné zbytné podniky, tak zrovna munici by si měl ohlídat co nejvíce, aby na nákupu munice neprodělal kalhoty.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: to že se něco dá občas prodat ze zásob "na blešáku" neznamená že je to automaticky žádané zboží se stabilním odběrem, jistě zájmu by bylo dost ale ne každý zájemce ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: to že se něco dá občas prodat ze zásob "na blešáku" neznamená že je to automaticky žádané zboží se stabilním odběrem, jistě zájmu by bylo dost ale ne každý zájemce má možnost zaplatit, a na dluh... každopádně je takový prodej dost náhodný s velkými výkyvy. A s tlakem na cenu.
Oproti myšlence státní muničky vcelku nic nemám, sice to bude hodně záležet na menežmentu (jak se podaří snižovat náklady díky vyššímu objemu produkce pokud se podaří export) ale může se to vyplatit v krizi.. asi zhruba něco jako VOP tam taky má význam aby zaručeně existoval...Skrýt celý příspěvek
Předváděčky ze zúčastnili Britové. Jelikož nakoupili Boxery a do konce desetiletí chtějí nahradit své houfnice AS90, tak je o budoucí houfnici asi víceméně jasno.
Předváděčky ze zúčastnili Britové. Jelikož nakoupili Boxery a do konce desetiletí chtějí nahradit své houfnice AS90, tak je o budoucí houfnici asi víceméně jasno.
Pri posudzovaní parametrov RCH 155 netreba okrem štandardných vojskových (rozumej tabuľkových) spôsobov vedenia paľby, zabúdať na partizánsky guerillový spôsob boja. Batéria je ...Zobrazit celý příspěvek
Pri posudzovaní parametrov RCH 155 netreba okrem štandardných vojskových (rozumej tabuľkových) spôsobov vedenia paľby, zabúdať na partizánsky guerillový spôsob boja. Batéria je "dogma", ale už Napoleon ukázal, čo dokáže nekonvenčný prístup k využitiu delostrelectva. Skrátka RCH 155 má skvelé parametre na zmätenie protivníka práve pri nekonvenčnom boji, ktorý protivník nedokáže predvídať.Skrýt celý příspěvek
Tady se teda sešlo kritiků článku. Řekněme, že pár informací je subjektivních a většina bude mít jiný názor, ale aspoň to dalo téma do diskuse. Já například taky idealisticky ...Zobrazit celý příspěvek
Tady se teda sešlo kritiků článku. Řekněme, že pár informací je subjektivních a většina bude mít jiný názor, ale aspoň to dalo téma do diskuse. Já například taky idealisticky věřím, že když bude napadeno Pobaltí, že se podle článku 5 sbalíme a na frontu vyrazíme. Na druhou stranu přepadnout Pobaltí bez nějakého novodobého paktu Molotov-Ribbentrop by skutečně bylo padlé na hlavu a zase takto hloupý náš nepřítel není. Takže ano, ten Caesar má větší šanci k nasazení v té Africe :-).
Jinak vypadá to, že se Němcům podařilo instalovat nějaký stabilizátor, mluví pro to palba z jízdy a vysoká kadence. Z jízdy bez stabilizátoru nejde nic trefit, konec dlouhé hlavně má velký rozkmit. Už za WWII pálily tanky na pár stovek metrů s krátkým kanonem ze zastávky, když chtěly něco trefit.Skrýt celý příspěvekSeslo, no. Kdyz vyplodis neco jako tenhle clanek tak se ani nejde divit. Zas na druhou stranu tu porad jeste nekdo je, a to je pozitivni :)
Seslo, no. Kdyz vyplodis neco jako tenhle clanek tak se ani nejde divit. Zas na druhou stranu tu porad jeste nekdo je, a to je pozitivni :)
Tak už za WW2 měly lodě systém který umožnoval výstřel z palubních děl pouze v ten moment kdy dělo vylove správném náklonu, a žádnou stabilizaci to nemělo. Odhaduju že tady to ...Zobrazit celý příspěvek
Tak už za WW2 měly lodě systém který umožnoval výstřel z palubních děl pouze v ten moment kdy dělo vylove správném náklonu, a žádnou stabilizaci to nemělo.
Odhaduju že tady to bude podobné.Skrýt celý příspěvek
WTF?? :I Dneska je apríl? To je myšlenek vážně, tenhle článek? Od tý doby, co si AN nechávaj platit za články s bulvárními nadpisy, to jde s kvalitou zdejší četby od desíti k ...Zobrazit celý příspěvek
WTF?? :I
Dneska je apríl? To je myšlenek vážně, tenhle článek?
Od tý doby, co si AN nechávaj platit za články s bulvárními nadpisy, to jde s kvalitou zdejší četby od desíti k pěti..
Kde jsou ty časy, kdy jsem četl každej článek a těšil se na další…Skrýt celý příspěvekTenhle článek je asi nějaký omyl, ne? Těžko se věří, že se pod to Jan Grohmann vůbec podepsal, spíš to vypadá, že tam mělo být "Redakce AN". Je to naprostý blábol a samoúčelná ...Zobrazit celý příspěvek
Tenhle článek je asi nějaký omyl, ne? Těžko se věří, že se pod to Jan Grohmann vůbec podepsal, spíš to vypadá, že tam mělo být "Redakce AN".
Je to naprostý blábol a samoúčelná (tj. nedůvěryhodná) kritika té houfnice.
Co jiného si myslet od kritiky takových "skandálních" a "pouze marketingových" údajů jako je doba od zastavení do výstřelu, počet výstřelů za 1. minutu a opuštění stanoviště od poslední rány? Vždyť jsou to naprosto běžné údaje, které uvádí snad všichni výrobci o všech svých houfnicích. Tady na AN je to v milionu článků, ale najednou to vadí, protože přece "nestřílí jedna houfnice, ale celá baterie". No to je překvapení.
No a nakonec tam není jediná zmínka o tom, co je to ono "remote controled" v názvu.
To jako vážně...?Skrýt celý příspěvekVýstižné, bude velký rozdíl v zaujímání pozice celé baterie Caesarů, kde musí 4 osoby vystoupit, zapatkovat dělo, připravit lávky, munici, prachové náplně i s ohledem na to, že ...Zobrazit celý příspěvek
Výstižné, bude velký rozdíl v zaujímání pozice celé baterie Caesarů, kde musí 4 osoby vystoupit, zapatkovat dělo, připravit lávky, munici, prachové náplně i s ohledem na to, že odměr v azimutu není nijak zázračný. Oproti tomu baterie houfnic, které se nemusí zapatkovat a mají odměr 360° se připraví k palbě rychleji, protože věž a munice bude k dispozici ihned po zastavení.Skrýt celý příspěvek
Proto jsou také TMG vhodné spíše pro všeobecnou palebnou podporu z větší dálky, zatímco SPG pro přímou podporu manévrových jednotek.
Proto jsou také TMG vhodné spíše pro všeobecnou palebnou podporu z větší dálky, zatímco SPG pro přímou podporu manévrových jednotek.
Mobilnější houfnice s velkým odměrem pro střelbu jsou univerzální a při pohledu na počty dělostřeleckých jednotek v AČR a dobu životnosti bude třeba univerzálnější systém, protože ...Zobrazit celý příspěvek
Mobilnější houfnice s velkým odměrem pro střelbu jsou univerzální a při pohledu na počty dělostřeleckých jednotek v AČR a dobu životnosti bude třeba univerzálnější systém, protože nevíme jaký způsob boje nás čeká.Skrýt celý příspěvek
Tak a Dany a Zuzany a Dity sú v mžiku takmer prekonaným konceptom :) 155 mm húfnica na kolesovom podvozku, ktorá dokáže strieľať bez dodatočnej opory a dokonca za jazdy (keď to ...Zobrazit celý příspěvek
Tak a Dany a Zuzany a Dity sú v mžiku takmer prekonaným konceptom :) 155 mm húfnica na kolesovom podvozku, ktorá dokáže strieľať bez dodatočnej opory a dokonca za jazdy (keď to vedia pásové húfnice, tak to snáď nejaké využitie bude mať) je unikátnym rozvojom pôvodne hlavne československého prístupu. Pritom to má kompaktnejšie rozmery a poskytuje silnejšiu pancierovú ochranu posádky.
Btw. to, že nejakú zbraň kupuje Katar, neznamená, že zbraň je zbytočná. To by boli zbytočné aj F15tky ;) Zbrane nemôžu za to, že akýsi krpatý emirát plný ropy pre ne našiel úplne iné využitie.Skrýt celý příspěvekTak hlavně na německý autostrádách a vyschlých rovných ruských stepích dokáže RCH 155 střílet bez podpory v dopředném směru. Uvidíme, co ukáže budoucnost.
Tak hlavně na německý autostrádách a vyschlých rovných ruských stepích dokáže RCH 155 střílet bez podpory v dopředném směru. Uvidíme, co ukáže budoucnost.
“Tak a Dany a Zuzany a Dity sú v mžiku takmer prekonaným konceptom”
Vypada to, ze si to autor clanku uvedomuje… a snazi se te predstave zuby nehty branit :)“Tak a Dany a Zuzany a Dity sú v mžiku takmer prekonaným konceptom”
Vypada to, ze si to autor clanku uvedomuje… a snazi se te predstave zuby nehty branit :)to už se tak stává, když se usne na vavřínech a vynikající výrobek se za 45let modernizuje jen kosmeticky. Nad státním podnikem DMD jsem zlomil hůl dávno, výrobu Zuzany lze snad ...Zobrazit celý příspěvek
to už se tak stává, když se usne na vavřínech a vynikající výrobek se za 45let modernizuje jen kosmeticky. Nad státním podnikem DMD jsem zlomil hůl dávno, výrobu Zuzany lze snad možná zachránit jedině prodejem soukromníkovi.Skrýt celý příspěvek
Jura99 - vcelku rád a s pobavením sledujem vaše komentáre na tému - zuza2/dita/caesar... umelecký sa snažíte "bruslit" v témach aby ste mohli čo najviac zhodiť z2 (lebo-made in ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99 - vcelku rád a s pobavením sledujem vaše komentáre na tému - zuza2/dita/caesar...
umelecký sa snažíte "bruslit" v témach aby ste mohli čo najviac zhodiť z2 (lebo-made in slovakia),ale zase máte snahu vychváliť ditu (lebo to je domáce)...niekedy je problém jedno zhodiť a druhé pochváliť keď sú to deti pramatky dany,ale vy ste bravúrny rečník,to dáte...
a samozrejme keď je kúpený caesar,tak treba si brucho pomastiť aká to je super voľba,aj keď sám viete že to nie je šťastné riešenie...
:)Skrýt celý příspěvektakový dojem by to mohlo dělat, ale tvrdím už pár let pořád stejné věci a ono to nevypadá, že by skutečnost s tím šla v rozporu, bohužel se spíš potvrzují.
takový dojem by to mohlo dělat, ale tvrdím už pár let pořád stejné věci a ono to nevypadá, že by skutečnost s tím šla v rozporu, bohužel se spíš potvrzují.
Tak a teď si můžeme rozebrat jedinou známou konkurenci - Rheinmetall HX3 10x10 (modul si dělají sami a nejde o ...Zobrazit celý příspěvek
Tak a teď si můžeme rozebrat jedinou známou konkurenci - Rheinmetall HX3 10x10 (modul si dělají sami a nejde o AGM).
https://www.rheinmetall-defenc... Skrýt celý příspěvekdalsi je ten novy izraelsky kousek, velmi podobny HX3.
dalsi je ten novy izraelsky kousek, velmi podobny HX3.
Ano, Sigma, jde to stejným trendem jako RCH 155, Dita nebo defacto i Eva, která je také automatizována pro dva členy ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, Sigma, jde to stejným trendem jako RCH 155, Dita nebo defacto i Eva, která je také automatizována pro dva členy obsluhy.
https://www.janes.com/defence-... Skrýt celý příspěvekpardon ale Eva patří jinam, má v zásobníku jen 12ran, kdoví jestli jde z granátů vybírat nebo jestli jsou za sebou a musí se vystřílet v pořadí v jakém jsou a doplnění munice ...Zobrazit celý příspěvek
pardon ale Eva patří jinam, má v zásobníku jen 12ran, kdoví jestli jde z granátů vybírat nebo jestli jsou za sebou a musí se vystřílet v pořadí v jakém jsou a doplnění munice vypadá na dost namáhavou dřinu, nošení a zvedání do výšky, horší než u Caesaru. Za mě pokus odlehčit Zuzanu zajímavý, ale provedení nedotažené.Skrýt celý příspěvek
Takto postavená houfnice na nákladním voze se mi líbí, díky čtyřem oporám mívají odměr 360°věž vzadu má pozitivní vliv na celkovou délku vozidla, něco podobného jako třeba srbská ...Zobrazit celý příspěvek
Takto postavená houfnice na nákladním voze se mi líbí, díky čtyřem oporám mívají odměr 360°věž vzadu má pozitivní vliv na celkovou délku vozidla, něco podobného jako třeba srbská Nora nebo prototyp Kolatisye na Kamazu. Mít takovou verzi Dity, možná lepší než původní prototyp na podvozku vycházejícím z Dany. HX 3 má o nápravu více, počítají tam se zásobníkem až na 60 kusů munice. Ale i to by slušelo Tatře, pár prototypů 10x10 podobných novém Manu už měli.
https://www.valka.cz/CZE-Tatra... Skrýt celý příspěvekKolikrát fotky matou a nereflektují těžiště a další věcí, ale stále ten Rheinmetall H3, Nora a další jsou pořádný autobusy, kterým nevěřím v horším terénu. To ani RCH 155, který má ...Zobrazit celý příspěvek
Kolikrát fotky matou a nereflektují těžiště a další věcí, ale stále ten Rheinmetall H3, Nora a další jsou pořádný autobusy, kterým nevěřím v horším terénu. To ani RCH 155, který má kompaktnější rozměry. V tomto ohledu se mně nejvíc líbí Eva.Skrýt celý příspěvek
Evě chybí větší zásobník a lépe konstruované opěry pro lepší stabilitu. Je stále vidět, že jde pouze o prototyp. Nedostatečná stabilita je vidět při střelbě s větším odměrem od ...Zobrazit celý příspěvek
Evě chybí větší zásobník a lépe konstruované opěry pro lepší stabilitu. Je stále vidět, že jde pouze o prototyp.
Nedostatečná stabilita je vidět při střelbě s větším odměrem od středu vozu.
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek
To zase psal diletant. Co se týká zaujetí palebného postavení, né vždy je potřeba palebné postavení zaujímat obzvláště u vysoce mobilních prostředků s moderním sřp a už vůbec ...Zobrazit celý příspěvek
To zase psal diletant.
Co se týká zaujetí palebného postavení, né vždy je potřeba palebné postavení zaujímat obzvláště u vysoce mobilních prostředků s moderním sřp a už vůbec nemusíte provádět průzkum a určovat polní cesty po kterých se budete přesouvat u prostředků s dostřelem 40 km. Je nepravděpodobné, že s takovým prostředkem se budete pohybovat v prostoru s možným výskytem protivníka a pokud ano, bude do sestavy začleněna mechanizovaná jednotka. Tyhle mašiny nemusí vůbec působit na polních a lesních cestách kde jsou lehce odhalitelný díky tepelné stopě, ale mohou býti schované ve vesnicích, či jiných průmyslových objektech či zastavěných oblastech kdy jejich tepelná stopa se bude překrývat s běžnými civilními prostředky a palbu mohou vést i případě krátké zastávky z pozemní komunikace. Jinak baterie má dostatek prostředků si ten " průzkum" udělat vlastními prostředky když už na něm tolik trváte, byť jednotka se díky dostřelu může pohybovat klidně až 20 km před svými obrannými liniemi, kde rozhodně nic nehrozí.
Co se týká osádky, pisatel článku zřejmě nikdy nečistil a nekonzervoval tankový či dělostřelecký kanón, pokud ano, věděl by že údržbu komplet systému pro dvě osoby není problém, jen to zabere trochu víc času, než se třemi vojáky. V neposlední řadě, moderní jednotky používají vzduchem či elektrikou poháněné čistící a konzervační roboty, které zasunete do hlavně a ti odvedou tu hlavní práci zatímco vy si oklepete bahno z blatníků. Jediná nevýhoda může být při manipulaci se střelivem, ale to může kompenzovat navýšení počtu logistické zásobovací jednotky a dobře propracovaný systém zavádění munice do houfnice.
Co se týká palby za jízdy opět se autor plete. Toto je naprosto unikátní možnost chránit si houfnice za přesunu proti léčce nebo při styku s lehkým protivníkem. Žádná jiná houfnice vám nedovolí v kontaktu se bránit vlastním kanonem a zároveň manévrovat a popřípadě se z léčky vyvázat. Myslím že moc lidí kteří by chtěli dělat léčku proti pohybujícímu se 155 kanonu není. Ten poslední článek o Césaru a Africe snad nemá smysl komentovat už vůbec.Skrýt celý příspěvekKolik budeme mít těch kusú munice s odstřelem 40 kilometrů? 50, 100 ? A kolik těch klasických kusů s účinným odstřelem do 15 km? 10 000 - 20 000? Polovina Vašeho příspěvku ...Zobrazit celý příspěvek
Kolik budeme mít těch kusú munice s odstřelem 40 kilometrů? 50, 100 ? A kolik těch klasických kusů s účinným odstřelem do 15 km? 10 000 - 20 000?
Polovina Vašeho příspěvku popisuje boj, který již po pár dnech nebude možný - protože nebude munice. Ale tohle je klasický myšlenkový vzorec taktiků, kteří si myslí, že munice bude vždy dostatek a okamžitě dispozici.Skrýt celý příspěvekZřejmě to je asi nějaký pozůstatek z dokumentů z druhé světové války, kde jsou záběry neustále střílejících děl, takže si každý myslí, že munice je na frontě jaksi automaticky. ...Zobrazit celý příspěvek
Zřejmě to je asi nějaký pozůstatek z dokumentů z druhé světové války, kde jsou záběry neustále střílejících děl, takže si každý myslí, že munice je na frontě jaksi automaticky. Druhá světová válka mohla začít v takovém rozsahu, protože muničky od konce WWI jely nonstop.
Tyhle super boje s dělostřeleckou municí, jejíž jednotková cena je jeden milion korun, skonči asi tak po jednom týdnu bojů. A potom se bude dít přesně to, co jsem popisoval v článku.Skrýt celý příspěvekPokud se budeme zabývat myšlenkou konfliktu vedeného po delší dobu, tak tam bude třeba více kusů techniky, kterou dokážeme sami opravit a provozovat a levně vyrábět munici. To sedí ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se budeme zabývat myšlenkou konfliktu vedeného po delší dobu, tak tam bude třeba více kusů techniky, kterou dokážeme sami opravit a provozovat a levně vyrábět munici. To sedí na Danu a ne Caesar.Skrýt celý příspěvek
Umí tady někdo reálně vyrobyt 152 mm munici nebo kanón? Ne. Takže je to vlasně jedno.
Umí tady někdo reálně vyrobyt 152 mm munici nebo kanón? Ne. Takže je to vlasně jedno.
Když to budeme brát do důsledku, tak nám zbydou pouze klacky, protože i na Breny si zbrojovka musí věci dovážet.
Nákupem caesaru se vše změní a otočí:-) :-)Když to budeme brát do důsledku, tak nám zbydou pouze klacky, protože i na Breny si zbrojovka musí věci dovážet.
Nákupem caesaru se vše změní a otočí:-) :-)Tak na Bren si toho zbrojovka zas tak moc dovážet nemusí. Popravdě mě moc nenapadá co by tak nutně musela dovážet.
Pointa je že nákupem Caesaru se toho zase tolik nezmění.Tak na Bren si toho zbrojovka zas tak moc dovážet nemusí. Popravdě mě moc nenapadá co by tak nutně musela dovážet.
Pointa je že nákupem Caesaru se toho zase tolik nezmění.
Tak asi podle délky bojové činnosti... jako první asi přecejen dojde munice (možná spolu s opravitelným poškozením/velkou údržbou děl), pokud se někdy dostaneme na časy kdy bude ...Zobrazit celý příspěvek
Tak asi podle délky bojové činnosti... jako první asi přecejen dojde munice (možná spolu s opravitelným poškozením/velkou údržbou děl), pokud se někdy dostaneme na časy kdy bude možné (byť v tísňovém režimu) vyrobit celé náhradní kanóny tak to už bude nějaká "studená válka" stylu Ukrajina...
Otázka ovšem je nejen čeho budeme mít hodně, ale taky jak to bude účinné... je hezké si uchovat schopnost týdny pálit "ostošest" málo efektivní a krátkodostřelovou municí, ale hodně to zavání "palbou na propagační/psychologický efekt" a touhou "splnit zadání" ale lze oprávněně předpokládat že o to víc pak budete/budeme přicházet o děla a osádky... No ale o to dýl potom vydrží ty zásoby munice takže nakonec QED že?
Pokud nám skutečně jde o co nejefektivnější schopnost sebeobrany, tak bych viděl jako jasnou cestu, všemy možnými cestami podpořit domácí výrobu munice s nejlepším poměrem cena/efekt A ZÁROVEŇ s kompatibilitou se spojenci... takže nespíš silidně přesnou 155mm munici řádu 25km, možná i BaseBleed s nějakým jednodušším způsobem zpřesnění (asi ne samonavádění ale třeba ten radar na hlavni pro menší korekce v úvodní fázi letu).
Celkově, po nějaké "přechodné fázi", není důvod aby 155mm munice byla (alespoň ta hloupá) výrazně dražší než 152mm, jde o podobné množství trhaviny a "obalu". Každopádně přesnou munici v ráži 152mm prakticky neseženete, kromě toho by to byla ekonomická sebevražda se o to snažit na konci morílní životnosti. Takže se buďto smíříme s tím že ještě další desetiletí nic takového mít nebudeme (což podle mně hraničí s úmyslným podkopáváním obranyschopnosti z důvodů pomýlenosti či sentimentu) nebo už konečně musíme začít "přerod"...Skrýt celý příspěvekPokud je stav houfnic Dana AČR takový, že modernizací nic nezsíkáme, pak nemá smysl ráži 152 mm udržovat při životě. Zatím to beru podle toho "co je doma, to se počítá" protože nic ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud je stav houfnic Dana AČR takový, že modernizací nic nezsíkáme, pak nemá smysl ráži 152 mm udržovat při životě. Zatím to beru podle toho "co je doma, to se počítá" protože nic jiného není a o výrobě vlastní munice 155 mm si asi budeme nějaký čas ještě nechat zdát.
Pokud se budeme bavit na cíle pozorované průzkumem, na takovou činnost je DANA stále účinná.
Chytrou munici pro 152 mm sehnat jde, zabývá se tím například Izrael. (Rusko jako zdroj neuvažuji)
Rozhodně v případném ponechání Dan nevidím kousek sentimentu, ale vzhledem k tomu, že na ně máme vycvičené obsluhy a máme zajištěn servis na vlastním území. Může takový typ houfnice stále přinést palebnou sílu. 52 kusů nových houfnic se zoufalou logistickou podporou je pro AČR málo. Zkuste se podívat v jakých počtech houfnic museli ukrajinci působit jen na pouhé zastavení postupu Ruska.Skrýt celý příspěvek
Ne tohle je klasický vzorec defenzivní obrany. I kdyby měla houfnice k dispozici Vámi jmenovanou munici s dostřelem 15 km, jednotku umístím 10 km před první linii obrany a jsem ...Zobrazit celý příspěvek
Ne tohle je klasický vzorec defenzivní obrany. I kdyby měla houfnice k dispozici Vámi jmenovanou munici s dostřelem 15 km, jednotku umístím 10 km před první linii obrany a jsem schopen ji plnohodnotně podpořit. 10 km v tylu je taková vzdálenost, kde se v případě obrany budují zdravotní role2, místa velení stupeň brigada, SPT pro druhý stupeň oprav. Takže naprosto dostačující vzdálenost pro pohyb houfnic bez průzkumu a ochrany.
Co se týká munice, příspěvek moc nechápu, protože munice je to poslední co vás bude trápit. Munici jsme schopni si sami vyrobit, ale provádět opravy a výměny komponent už ne. Problém je ten, že případě konfliktu vedeného po delší dobu, technika i více než 2 nebo 3 měsíce je v pohotovosti, její prvosledové nasazení po dobu 3 měsíců je co se týká opotřebení srovnatelné jako 3 roky provozu v době míru a to houfnice ani nemusí vystřelit. Pak řešíte problémy, jako vlhkost, oxidaci, selhávající systémy, nutná výměna ECU karet řídících systémů a jejich konfigurace. Ten servis zajistíte kde? U spojenců? Uvědomte si, že Izrael nám v době míru opravuje jisté zařízení z kbvp i půl roku. Jakým způsobem chcete nahrazovat poškozenou techniku v boji, když útvary nesplňují ani mírové počty techniky? Jakým způsobem chcete nahrazovat ztráty kbvp? Už chápete, že munice je náš poslední problém? A v neposlední řadě, pokud koupím houfnici která dokáže dostřelit 40 km a koupím k ní munici na max 15 km, to je pak blbost vlastníka,nikoliv vozidla.Skrýt celý příspěvekZrovna pokud by jsme se bavili konkrétně o Caesaru je možné použít "hloupou" BB munici s dostřelem 30-40 opatřenou zapalovačem SPACIDO. Který by pomohl vylepšit přesnost střelby na ...Zobrazit celý příspěvek
Zrovna pokud by jsme se bavili konkrétně o Caesaru je možné použít "hloupou" BB munici s dostřelem 30-40 opatřenou zapalovačem SPACIDO. Který by pomohl vylepšit přesnost střelby na takovou vzdálenost bez nutnosti použít drahý naváděný granát.
Neplánuje tady TDV vybudovat zázemí pro opravy některých elektronických komponent Pandurů?Skrýt celý příspěvekJak vás tak čtu, a po diskuzi s kolegou, pokud se neuskuteční armádní (2-3 divize) cvičení s vyvedením vojsk, nic se v tomhle "taktickém" uvažování nezmění. To je přesně ten důvod, ...Zobrazit celý příspěvek
Jak vás tak čtu, a po diskuzi s kolegou, pokud se neuskuteční armádní (2-3 divize) cvičení s vyvedením vojsk, nic se v tomhle "taktickém" uvažování nezmění. To je přesně ten důvod, proč Rusové dělají tak obří cvičení - cílem je procvičit schopnost logistického systému přesouvat lidi, zbraně, munici a PHM. A zároveň zajistit, ať všichni chápou, jak to celé funguje. Ruský velitel dělostřelecké baterie, oddílu nebo pluku tak chápe, že munice se opravdu musí řešit.
Naše armáda a bojaři uvažují (minimálně tedy jeden, ale podle lajků možná i několik) jen v rámci brigády. Vůbec neřeší větší struktury a ani to, že na těch 40 km se bude střílet jen v rámci divize, která pro ne bude zjišťovat (odněkud) munici.
Ale to není jen problém AČR, co píšete, jsou myšlenkové mapy všech bojařů, kteří se nikdy nezúčastnili velkého několikadivizního cvičení.Skrýt celý příspěvekJe snad nějaká zásadní rozdíl ve výrobě a dopravě "hloupého" BB granátu s dostřelem 40 km oproti řekněme M107? Pokud tedy pomineme pořizovací cenu.
Je snad nějaká zásadní rozdíl ve výrobě a dopravě "hloupého" BB granátu s dostřelem 40 km oproti řekněme M107? Pokud tedy pomineme pořizovací cenu.
Scotty, celý problém je, že takové munice nebude nikdy dostatek. Již jen kvůli nárůst cen oceli a energie v poslední době, jeden hloupý granát nebude stát 60 000 Kč, ale 100 000 ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty, celý problém je, že takové munice nebude nikdy dostatek. Již jen kvůli nárůst cen oceli a energie v poslední době, jeden hloupý granát nebude stát 60 000 Kč, ale 100 000 Kč. A naváděný milion.
Francouzi žádné naváděné dělostřelecké granáty nemají, ani Němci, ani Poláci nebo Brtové. OK, někde je možná několik granátů Smart nebo Bonus 155, ale kolik 100, 500 nebo 1000 ?
Řešit technické schopností zbraní a dokonce na nich vytvářet nějaké taktiky nebo doktríny, bez zajištění dostatku munice, která takové technicko-taktické parametry zbraní dovolí využívat, je "dilbertovské" šílenství.
To je také přesně ten důvod, proč jsou Rusové silnější a schopnější než západní armády. Západní armády mají sice high-tech zbraně, ale slabou logistiku a žádné zásoby munice, které nedovolí schopnosti těch zbraní využívat. To je také důvod, proč Rusko dělá cvičení se zapojením 100 000 vojáků a Západ ne. A to je také důvod, proč rusové zbraněmi hrozí a Západ poslouchá.
A my se opět budeme rozplývat se nad tím, jak máme super zbraně, které dostřelí 40 km, a nikdo nebude řešit, že budeme mít ve skladech jen 100 střel, které na takovou vzdálenost dostřelí. Ale hlavně že máme dělo s dostřelem 40 km.Skrýt celý příspěvekTo je ovšem pouze o tom kolik nejen peněz, ale řekněme zdrojů jsme ochotní poskytnout na obranu. Tahle republika by mohla mít sklady plné dálkových granátů s korekčními hlavicemy. ...Zobrazit celý příspěvek
To je ovšem pouze o tom kolik nejen peněz, ale řekněme zdrojů jsme ochotní poskytnout na obranu. Tahle republika by mohla mít sklady plné dálkových granátů s korekčními hlavicemy. Pokud tedy budeme chtít.
Všichni ti chytráci kteří náhle prozřeli a tvrdí jak se NATO přežilo. By si měli uvědomit že "národní cesta" obrany nebude znamenat volbu jestli vydávat na obranu 1.5 nebo 2% HDP, ale tak dvoj až trojnásobek.Skrýt celý příspěvekTo jura Můžete mi ukázat za posledních 50 rychlou válku? Korea, vietnam, lybie, Sýrie, Irák, Ukrajina, Jugoslávie, vše dlouhotrvající konflikty. Skoro ve všech si dokázaly státy ...Zobrazit celý příspěvek
To jura
Můžete mi ukázat za posledních 50 rychlou válku? Korea, vietnam, lybie, Sýrie, Irák, Ukrajina, Jugoslávie, vše dlouhotrvající konflikty. Skoro ve všech si dokázaly státy vyrobit munici samy, konkrétně Jugoslávie na to byla odborník.
Co se týká munice od koalice, má cenu být tedy v nato pokud popirate takovou banalitu jako je výpomoc v případě dovozu munice?
Co se týká zásob já s vámi naprosto souhlasím, to ale pořád nemá nic společného s danou houfnicí, o munici začal psát pan Grohmann a podle mě to je naprosto zcestný. Pokud si někdo koupí Gripen a k němu pouze kanónovou munici, je to blbost daného státu, ne přece produktu,který munici využívá.Skrýt celý příspěvekEagle: rychlá válka byla ARM-AZE, tam kdo neměl zbraně a munici, žádné další nesehnal, ARM asi po chvíli pochopili, že by také potřebovali drony nebo obranu proti nim, ale to jaksi ...Zobrazit celý příspěvek
Eagle: rychlá válka byla ARM-AZE, tam kdo neměl zbraně a munici, žádné další nesehnal, ARM asi po chvíli pochopili, že by také potřebovali drony nebo obranu proti nim, ale to jaksi nikdo v autodílně během války nesestaví. Rychlá válka byla RUS-GE, rychlá válka byla i na Ukrajině (její horká část, studenější trvá dodnes, ale kdyby neměli zbraně a munici v první části, zřejmě by se zelení mužíci zastavili až v Kijevě).
Pokud jde o munici a členství v NATO. Nemyslím si, že je NATO supermarket, do kterého si zajdeme pro munici, až bude potřeba. To je černé pasažérství a somráctví nejhrubšího zrna. V praxi to rovněž nebude vždycky fungovat, když bude velká krize, supermarket bude vybrakovaný, munici bude potřebovat každý a nikdo nebude držet zásoby pro sousedy. Nepleťte si situaci, kdy nám USA půjčili pár Mrapů se situací, kdy v hypotetickém konfliktu pošleme do Pobaltí děla bez munice a budeme čekat, že je někdo zazásobuje.Skrýt celý příspěvekTo jura Hrozně hloupě si protiřečíte. Kdyby zelení mužíčci chtěli, zastavili by se na hranicích Slovenska a rozhodně na tom nemělo vliv munice v ukrajinských skladech, to je ...Zobrazit celý příspěvek
To jura
Hrozně hloupě si protiřečíte. Kdyby zelení mužíčci chtěli, zastavili by se na hranicích Slovenska a rozhodně na tom nemělo vliv munice v ukrajinských skladech, to je naprostá blbost. Srovnání arm- aze další blbost, arm byla proti aze sakra zaostala a srovnávání výroby bojového dronu s granátem je opravdu mimo. Co se týká NATO nedělám si žádné utkvělé představy, ale v případě konfliktu pouhých dvou států ( které vy dáváte za příklad) nemám jediný pochyb aby ČR byla NATem podpořena, protože ostatní státy budou mít dostatečnou výrobní kapacitu granátů o ostatní munice. Jinak konflikt rus-uk stále trvá, stále jsou oběti, takže jste dal za příklad pouze jeden konflikt,který skončil pouze drtivou technologickou převahou jednoho státu. Možná by to chtělo si ověřit, kolik výrobců munice na našem území máme a jak velké kapacity výroby jsme schopni obnovit i přesto, že výroba byla před 20 lety u některých podniků ukončena. Je možné, že by STV Group byla schopna pokrýt celkovou potřebu 155 munice ale to je čistě hypoteticka otázka.Skrýt celý příspěvekEagle: naprostá blbost to není. Zelení mužíčci se rozjeli směr Oděsa Mariupol a dokud nebyl žádný odpor, tak by skutečně do toho Kijeva snad došli. Jenže UA se probrala, otočila ...Zobrazit celý příspěvek
Eagle: naprostá blbost to není. Zelení mužíčci se rozjeli směr Oděsa Mariupol a dokud nebyl žádný odpor, tak by skutečně do toho Kijeva snad došli. Jenže UA se probrala, otočila iniciativu na frontě a hnala mužíčky odkud přišli. To vše se zbraněmi, které UA měla, plus intenzivně skupovali secondhandové maloobchodní zásoby výstroje po Evropě. Nikdo UA nic darovat nechtěl. Když to vypadalo, že mužíčkům skončila dovolená, tak nastoupilo pár pravidelných jednotek ruské armády, kteří zastavili Ukrajince u Debalceva apod. Nicméně válka už byla tak rozjetá, že rozpoutat otevřený konflikt RUS-UA si Putin už netroufl.
Konflikt svou států ČR+někdo prakticky nehrozí. Jsme obklopeni členy NATO (kromě A) a sice figurujeme na seznamu nepřátel Ruska, ale má to k nám daleko. Takže pravděpodobnější je zapojení do širšího konfliktu, kdy nás nikdo nedovybaví. Je to od počátku zcestná a nedůstojná myšlenka, věřit že vysomrujeme nějakou munici.Skrýt celý příspěvek@Eagle Ještě že jste zvolil tak velké časové okno. Díky tomu do něj spadne 22 dní v říjnu 1973, kdy došlo k historicky poslednímu konfliktu peer-peer aktérů za použití mohutných ...Zobrazit celý příspěvek
@Eagle
Ještě že jste zvolil tak velké časové okno. Díky tomu do něj spadne 22 dní v říjnu 1973, kdy došlo k historicky poslednímu konfliktu peer-peer aktérů za použití mohutných obrněných svazků. Už třetí den toho konfliktu žádala izraelská premiérka USA o vojenskou pomoc, při čemž nejdůležitější byla dodávka letadel (16 F-4 a 30 A-4), dalším požadavkem byla letecká výzbroj v podobě 200 AIM-9 a 46 protiradarových AGM-45 a následně dělostřelecká munice ráže 105, 155 a 175 mm při čemž pro munici si byli Izraelci ochotní poslat svoje civilní 707 a 747. To nakonec nebylo nutné, neboť prezident Nixon spustil operaci Nickel Grass a od 6. dne konfliktu začalo v Izraeli přistávat 30 - 40 C-141 a C-5 denně. Náklady Izraele na tento konflikt odpovídaly 40% izraelského HDP, což jenom zdůrazňuje intenzitu tohoto střetnutí a podle mého názoru zcela vylučuje možnost průběžného doplňování ztrát z novovýroby a to i v situaci, kdy hospodářské zázemí státu nebylo zasaženo.Skrýt celý příspěvekAle no tak. Vždyť Izrael neprošel ani mobilizaci, když na něj nepřítel zaútočil. Zvláštní, že právě nepřítel měl munice dost. Zpravodajci prodělali co mohli a pro Izrael to byla ...Zobrazit celý příspěvek
Ale no tak. Vždyť Izrael neprošel ani mobilizaci, když na něj nepřítel zaútočil. Zvláštní, že právě nepřítel měl munice dost. Zpravodajci prodělali co mohli a pro Izrael to byla naproti překvapivá reakce a jejich armádu to zastihlo v kasárnách. To se opravdu divíte že neměli munici? Myslíte, že ten stejný případ v takovém rozsahu je dnes možný? A znova a ještě jednou, této problematice se v AČR věnuje dokument „Zásady pro tvorbu a udržování zásob majetku státu v právu
hospodaření Ministerstva obrany“, čj. 6127-40/2005/DP-3042. Tam pokud máte k dokumentu přístup najdete odpovědi na otázky o kterých zde polemizujete. Neříkám, že nemáte v některých věcech pravdu, munice není nikdy dost, ale pořád je to v rozporu s výše diskutovaným článkem, který nesmyslně kritizuje vynikající houfnici.Skrýt celý příspěvek@Eagle Já bych byl s tím obviňováním izraelské rozvědky trochu opatrnější. O arabské aktivitě a nutnosti posílit jednotky na hranicích se hovořilo už na přelomu září a října, např. ...Zobrazit celý příspěvek
@Eagle
Já bych byl s tím obviňováním izraelské rozvědky trochu opatrnější. O arabské aktivitě a nutnosti posílit jednotky na hranicích se hovořilo už na přelomu září a října, např. plán přesunu 7. tankové brigády ze základen na Sinaji na Golany se připravoval už 30. záři. Taktéž informace o zahájení bojových akcí ze strany Arabů přišla několik hodin předem. Z toho důvodu se domnívám, že spíše chyběla politická vůle na tuto situaci zavčasu reagovat. Adekvátní reakce na tuto situaci by totiž přinesla Izraeli ekonomické a vládnoucí garnituře i politické škody, pokud by se ukázala jako zbytečná. Což by vzhledem k do té doby probíhající opotřebovávací válce nebylo nic divného.
A právě toto je situace, které se obávám. Až bude mít Čína kapacity k provedení invaze na Tchaj-wan, začne v jeho blízkosti dělat cvičení tak dlouho, až přestane USA bavit na to neustále reagovat a pak si Tchaj-wan vezme. Podobný scénář by se nechal použít i v Evropě.
Už jsem několikrát narazil na texty, které se odvolávají na Vámi uvedený dokument a byť k němu jako obyčejný smrtelník nemám přístup, mám jistou představu, jak jsou potřebné hodnoty zásob vypočítávány. A proto si myslím, že jsou ta čísla jsou chybná. Jak moc, na tom pracuji.
To, že souhlasím se závěry článku o RCH 155, jsem nikde nepsal.Skrýt celý příspěvekJan Grohman: a jak do toho celého o čem mluvíte (logistika) započítáte to že s rozumně přesnější municí (která je u 152mm prakticky vyloučena, ne protože to je technicky nemožné ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohman: a jak do toho celého o čem mluvíte (logistika) započítáte to že s rozumně přesnější municí (která je u 152mm prakticky vyloučena, ne protože to je technicky nemožné ale proto že u munice na konce morální životnosti by to dělal jen blázen) se sníží potřeba dopravovat kvanta dělostřelecké munice minimálně faktorem 2x, potenciálně i o dost více??
To by totiž bylo potřeba ty manévry provádět nejen "nasucho", ale i s ostrou střelbou a reálným porovnáním dosaženého účinku palby... nic proti tabulkám ale odpškrtnout si "splněno" protože se podařilo na místo přivezt požadovaný počet hlavní a nábojů je pořád jenom trošku reálnější simulace... :(Skrýt celý příspěvek
Vy vážně jako voják napisete, že munice je ta poslední, co nás bude trápit? To je to úplně první, co nás má zajímat. Všechny ty super bojové techniky, které popisujete v prvním ...Zobrazit celý příspěvek
Vy vážně jako voják napisete, že munice je ta poslední, co nás bude trápit? To je to úplně první, co nás má zajímat. Všechny ty super bojové techniky, které popisujete v prvním příspěvku, které také v brožurách propagují výrobci dělostřelecké techniky, vyžadují velmi drahou a specializovanou munici. Tohle je přesně to technicko-taktické nadšení z dovedností bojové techniky, ale takové "nedůležité detaily", jako je dostatek munice a schopnost logistického systému dodávat tuto munici houfnicím na frontu nikoho nenapadne. Chci mít houfnici za stovky milionů s dostřelem 40 km a basta, munice, to se nějak dořeší...
Munice není problém jen peněz, ale také propustnosti výrobní linky a hlavně dodavatelského řetězce. Sníte o high-tech bojích a dělostřeleckou palbou na 40 km, ale vůbec vás ani nenapadne, že na takové boje nebudeme mít jen ČR, ale celá Evropa munici. To není, že zvedne telefon a "Pepo", dodej mi do měsíce tisíc naváděných granátů.
Opakuji - maximálně deset procent bude naváděných, zbytek nenávaděných, kde se povede klasická válka, jak jsem popsal přesně v článku.Skrýt celý příspěvekTo není žádná super bojová technika, to je prostě reálné využití výhod vozidla. Munici neřeším protože tu řeší tvz DoSY. Pokud by munice bylo málo, je u koaličních partnerů daleko ...Zobrazit celý příspěvek
To není žádná super bojová technika, to je prostě reálné využití výhod vozidla. Munici neřeším protože tu řeší tvz DoSY. Pokud by munice bylo málo, je u koaličních partnerů daleko jednodušeji poříditelná než ND na tuto houfnici. Taktéž v rámci dlouhodobého konfliktu si myslím, že máme dostatečné výrobní kapacity, které mohou přejít na výrobu hloupé 155 munice, přičemž projektová dokumentace a materiál je tržně volně dostupný bez toho aby jsme se obraceli na zahraničí. Proto mě munice z tohoto pohledu nezajímá, protože vím, že armáda bude postavena před daleko složitější úkoly než je zrovna zabezpečení munice. Dostupnost munice ve válečném konfliktů ale nemá pořád nic společného se skvělými vlastnostmi této houfnice.Skrýt celý příspěvek
Eagle: valky prichazeji nahle a v nasi dobe byvaji rychle. Je chyba si myslet, ze nedostatek munice, ND a zbrani doplnime z vyroby, az to bude treba. Druha chyba je verit, ze nam ...Zobrazit celý příspěvek
Eagle: valky prichazeji nahle a v nasi dobe byvaji rychle. Je chyba si myslet, ze nedostatek munice, ND a zbrani doplnime z vyroby, az to bude treba. Druha chyba je verit, ze nam munici nekdo daruje nebo pujci. Pokud obranu myslime vazne, musime mit plne municaky, jako to meli bolsevici. Velmi poucny byl nedavny raketovy utok na Izrael. Tam slo pres tisic raket, na ktere Izrael musel drzet skladem protirakety a take je poizil a v obrane uspel. Predpoklam, ze u nas to pujde stylem, ze nakoupime PVO a k tomu maximalne desitky raket. To je pro valku k nicemu, musime tedy verit, ze nevypukne.Skrýt celý příspěvek
Ne to není zdrcující chyba výcvikového systému AČR, to je zdrcující vaše nevědomost. Vaše tvrzení o nedostatku oceli a podobně jsou naprosto lživé a zavádějící. Ve zkratce: součást ...Zobrazit celý příspěvek
Ne to není zdrcující chyba výcvikového systému AČR, to je zdrcující vaše nevědomost. Vaše tvrzení o nedostatku oceli a podobně jsou naprosto lživé a zavádějící. Ve zkratce: součást přechodu státu z mírového na válečný stav je tak zvaná mobilizace a součástí mobilizace je tvz systém hospodářské mobilizace tj nuceny přechod průmyslu z mírové produkce na válečnou. Taktéž je součástí mobilizace zahájena akvizice techniky, surovin a materiálů. Jistě jste slyšel kolik surovin zejména určený pro válečný průmysl se nalézá ve skladech státních hmotných rezerv, to je totiž součást plánu na výrobu válečného materiálu. Dokud ho vláda nerozprodá ( bylo to v jednání) a i kdyby, rozhodně nemám jediný pochyb, že by v průmyslové zemi jako je ČR se nenajde dostatek materiálu na výrobu nejen dělostřeleckých granátu ale i pěchotní munice. A v neposlední řadě k mému tvrzení, než vystřelíte ten náboj z hlavně vede k tomu z pravidla dlouhá cesta, cesta která se skládá z potravy, pohonych hmot, informací, organizace, přesunech a až potom výstřelu. Pokud vynecháte jednu z těch věcí, můžete mít munice kolik chcete ale válku prohrajete.Skrýt celý příspěvek
Eagle: granát není ocel skladovaná v ingotech v hmotných rezervách (kde budou tedy spíš neželezné kovy). K výrobě granátu musíte přenastavit výrobu v nějaké slévárně, strojírně, ...Zobrazit celý příspěvek
Eagle: granát není ocel skladovaná v ingotech v hmotných rezervách (kde budou tedy spíš neželezné kovy). K výrobě granátu musíte přenastavit výrobu v nějaké slévárně, strojírně, zavést výrobu zapalovačů, montáž granátu a výrobu třaskavé náplně. Udělat to lze, ale trvalo by to měsíce, v našich podmínkách minimálně půl roku a více. Lidi už nejsou zvyklí dělat rukama a čekají, že se o problém někdo postará.Skrýt celý příspěvek
To jura Co to tady plácáte? Všichni víme jaký materiál je ve skladech a jedná se především o drahé kovy. Tělo granátu můžete vyrobit z nizkojakostni oceli a tě je v republice ...Zobrazit celý příspěvek
To jura
Co to tady plácáte? Všichni víme jaký materiál je ve skladech a jedná se především o drahé kovy. Tělo granátu můžete vyrobit z nizkojakostni oceli a tě je v republice požehnaně.
Jinak píšete opět nesmysly ohledně výroby granátů, za prvé rozhodně by to netrvalo půl roku a více a za druhé lidé by za války pracovali, stejně jako při tornádu, povodních a podobně. V neposlední řadě, STV Group má výrobní linku na granáty 155 tak nechápu co pořád řešíte. Jejich granáty a další munice naleznete v jejich portfoliu.Skrýt celý příspěvekTo scoty https://www.czdefence.cz/clane... Zmínka o výrobě velkoražové munici tam je. Stoprocentní potvrzení snad ...Zobrazit celý příspěvek
To scoty
https://www.czdefence.cz/clane...
Zmínka o výrobě velkoražové munici tam je. Stoprocentní potvrzení snad jedině nějaký insider, každopádně tato kapacita je dle mého názoru pro pár našich houfnic naprosto dostačující.Skrýt celý příspěvekEagle Je hezké že dokáží vyrobit roušky, ale to úplně neřeší otázku možnosti výroby dělostřeleckých granátů. :) S STV měla armáda špatnou zkušenost při pokusu o dodání přileb ...Zobrazit celý příspěvek
Eagle
Je hezké že dokáží vyrobit roušky, ale to úplně neřeší otázku možnosti výroby dělostřeleckých granátů. :)
S STV měla armáda špatnou zkušenost při pokusu o dodání přileb dovezených bůh ví odkud a zdá se že podobná situace bude s dodávkou neprůstřelných vest.
Proto by mě hodně zajímalo jestli jsou opravdu schopní vyrobit granát od polotovaru k finálnímu výrobku komletně na území ČR. Když už jsou tak politicky protlačovaní jako domácí dodavatelé.Skrýt celý příspěvekTo scoty Myslíte že STV bude riskovat ztrátu lukrativní nabídky na základě lživého tvrzení? Nevim do jaké míry se vyznáte v trhavinach a zapalovačích používaných v tradiční ...Zobrazit celý příspěvek
To scoty
Myslíte že STV bude riskovat ztrátu lukrativní nabídky na základě lživého tvrzení? Nevim do jaké míry se vyznáte v trhavinach a zapalovačích používaných v tradiční dělostřelecké munici, ale výrobní proces je poměrně jednoduchý pro rozvinutý průmysl v ČR. Jinak není v AČR dodavatel materiálu v takovém rozsahu jako vesty a přilby, který by neměl za sebou reklamace v AČR. czub, Tatra, VTU Vyškov a desítky dalších dodavatelů mělo problémy s kvalitou či reklamacemi a podle vaší analogie bysme od nich už nesměli nic brát.
Polička z mé zkušenosti je jeden z nejlepších opravárenských podniku pro bojovou techniku v AČR a na každý kus který od nich přijde slyším jen chválu. Takže svoji práci asi budou umět. Samozřejmě vesty a přilby asi nebyla jejich výroba, nedokážu soudit, ale s výrobou munice mají dlouholeté zkušenosti a opravdu to není raketová vědaSkrýt celý příspěvekEagle Možná jako opravárenský závod dělají dobrou práci, ale to že jejich dvě velké akvizice skončili na tom že se pokusili prodat armádě něco co neprošlo ani přes opakované ...Zobrazit celý příspěvek
Eagle
Možná jako opravárenský závod dělají dobrou práci, ale to že jejich dvě velké akvizice skončili na tom že se pokusili prodat armádě něco co neprošlo ani přes opakované vojskové zkoušky je také realita.
Pochybuji že v STV někdo někdy reálně vyrobil 155 mm granát a ač rozběh výroby jistě není neřešitelný schází jim know-how. Zkrátka doufám že nenakoupí komponenty někde ve třetím světě a tady to s veklou slávou pouze nesmontují. Jejich obchodní politice by to tak zhruba odpovídalo.
A pokud se bavíme obecně tak by měl vzniknout blacklist nespolehlivých dodavatelů. Věřím že by kvalita výrobků dodávaných armádě podstatně vzrostla.Skrýt celý příspěvekProč tu pořád míjíte fakt že i neřízený granát 155mm odpálený z hlavně délky 52 ráží na 25km má srovnatelnou přesnost s obyčejným 152mm ze současných hlavní na 15km (a to i s ...Zobrazit celý příspěvek
Proč tu pořád míjíte fakt že i neřízený granát 155mm odpálený z hlavně délky 52 ráží na 25km má srovnatelnou přesnost s obyčejným 152mm ze současných hlavní na 15km (a to i s případně uvažovaným lepším SŘP pro 152mm) přičemž jeho výroba (novovýroba!) je na úplně stejné úrovni materiálové náročnosti a "propustnosti" výrobní linky??
Jako když se to držení se "klasiky" přežene tak se dostáváte na úroveň německého 37mm PaK36 na ruské frontě... sice jich měli poměrně dost a krásné zásoby munice, ale jejich efekt šel najednou skokově téměř na nulu... proto tehdy vyfasovaly posměšné označení "Panzeranklopfgeraet" neboli klepadlo na tanky...
Přitom tabulkově-organizačně bylo všechno úplně v pořádku!Skrýt celý příspěvek
On je granát s BB kdovíjak technologicky náročný na výrobu ? Nebo včem je problém mít 10k BB munice?
On je granát s BB kdovíjak technologicky náročný na výrobu ? Nebo včem je problém mít 10k BB munice?
Rozhodně souhlas, s tím že spoléhat se na horu staré munice stejně není řešení, řekněte mi kdy naposledy se do skladů AČR dostal nějaký nově vyrobený kousek záklaldní 152mm ...Zobrazit celý příspěvek
Rozhodně souhlas, s tím že spoléhat se na horu staré munice stejně není řešení, řekněte mi kdy naposledy se do skladů AČR dostal nějaký nově vyrobený kousek záklaldní 152mm munice?? Ono jako pořád donekonečna prodlužovat papírovou životnost staré munice je pěkná potěmkináda a může se nám škaredě vymstít samo o
sobě!Skrýt celý příspěvek
Tady někdo zaspal dobu, není to tak dávno co se jasně ukázalo, že manévrovat je třeba, mobilitu dělostřelectva nevyjímaje. Příkladem budiž statický způsob vedení boje arménskou ...Zobrazit celý příspěvek
Tady někdo zaspal dobu, není to tak dávno co se jasně ukázalo, že manévrovat je třeba, mobilitu dělostřelectva nevyjímaje. Příkladem budiž statický způsob vedení boje arménskou armádou, nebo nakládačku, kterou dostalo ukrajinské dělostřelectvo na východě Ukrajiny a právě proto se ohlídli po modernizované houfnici Dana, která přináší výhodu v rychlosti opuštění místa palby, tak jak je to zmíněno zde.
https://www.armadninoviny.cz/u...
Nedávno autor článku napsal toto:
"Pro Ukrajinu je nákup houfnic DANA M2 mimořádně výhodný. Nejen, že může použít stávající zásoby munice ráže 152 mm, ale navíc za cenu jediné houfnice CAESAR Kyjev získal šest modernizovaných houfnic DANA M2."
AČR hodlá koupit Caesar z důvodu nižší ceny, nikoliv, protože by se vojákům nelíbily jiné houfnice.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...