NÁZOR: Rusko chce Krym
- 2. 3. 2014
- 82 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Po bouřlivých událostech na Náměstí Nezávislosti, které vyústily ve změnu vládní administrativy, byla tato postavena před novou výzvu. Výzvu, která může vést k rozdělení Ukrajiny, ale také k ozbrojenému konfliktu.
Když tolik diskutované události, nyní označované jako Ukrajinská revoluce v roce 2014, začaly ukazovat vliv zahraniční politiky na vnitrostátní situaci, způsobilo to na Ukrajině značnou polarizaci nálad. Jedna část obyvatelstva se postavila za bývalého prezidenta Janukovyče a jeho politiku, zatím co druhá část začala odporovat této politice.
Z geografického uhlu pohledu je možné tyto dva názorové tábory rozdělit na jižní a východní a západní. Takové rozdělení není úplně přesné a pravidlo o tom, že není možné zobecňovat zde platí o to více. To je také případ poloostrova Krym , na který se přenesla veškerá pozornost po ustálení situaci v Kyjevě.
Z geografického hlediska je poloostrov Krym s rozlohou 26 100 km2 a populací odhadovanou na 1 975 000 obyvatel je přibližně srovnatelný s Moravou. Krym je větší, ale s menším počtem obyvatel. Obyvatelstvo tohoto poloostrova je rozděleno mezi etnické Rusy (58%), Ukrajince (24%) a krymské Tatary (12%).
Právě ne-ruská část populace má důvod mít těžké srdce na Rusko jako na následníka SSSR. Zejména Tataři, kteří byli Josifem Stalinem násilně vysídleni z Krymu do různých částí SSSR, hlavně do Marijské Autonomní SSR. Po rozpadu Sovětského svazu se velká část Tatarů vrátila zpět na Krym a v této situaci podporují novou vládu v Kyjevě.
Infografika: Krym / Google Maps
Na druhé straně stojí etničtí Rusové jejichž postavení je posíleno silnou vojenskou a politickou přítomností Ruska. Vojenské námořnictvo má na Krymu, v přístavu Sevastopol, hlavní základnu Černomořské flotily, která má jako jediná lehký přístup do Středozemního moře a k základně v syrském Tartu.
Pro porovnání je možné uvést, že zatím co nejtěžší lodi Černomořské flotily, křižníku Moskva, potrvá pouhý den a 9 hodin než dosáhne Kypru hlavního klíčového bodu východního Středomoří, bitevnímu křižníku Jurij Andropov, vlajkové lodi Severní flotily by tato cesta zabrala 6 dní a 16 hodin.
Sevastopol je tedy pro Rusko potřebný pro zajištění neklidné jižní oblasti na pobřeží Černého moře. V této oblasti se nachází jak Čečensko tak i Gruzie a Dagestán. A pokud má Moskva udržet svoji mocenskou dominanci v oblasti Ka v kazu a mocenský vliv v Středozemí, tak potřebuje Černomořskou flotilu a ta potřebuje Sevastopol.
Jaké jsou tedy možnosti Ruska v reakci na vývoj na Ukrajině? Upřímně řečeno, je jich dost. Hned první z možností je ta, kterou můžeme sledovat v přímém přenosu – tedy ukázka síly. I navzdory poklesu Ruska z pozice supervelmoc i na pozici regionální velmoc i si ruské ozbrojené síly nezaslouží nic jiného než absolutní respekt. Právě sílu svých regionálních uskupení se nyní rozhodlo Rusko ukázat.
Náhlé cvičení tisíců vojáků, stovek kusů obrněné i letecké techniky a desítek plavidel vysvětluje Moskva jako prověrku svých schopností reagovat na regionální krize a chránit své území. Ovšem není radno zapomínat, že i Rusko je bývalou imperiální metropolí.
Tak jako Francie nebo v minulosti i Velká Británie nebo Španělsko intervenovali ve svých bývalých koloniích, aby chránili své zájmy, tak i Rusko ukazuje, že má prostředky i odhodlání takto intervenovat. Je zde ovšem háček.
Rusko nekolonizovalo Ukrajinu, přičlenilo ji v první polovině 20. století k Sovětskému Rusku a následně k Sovětskému svazu. Podstatné je, že Moskva se ke Kyjevu staví jako metropole k provinčnímu administrativnímu centru. V tomto ohledu může tedy Kreml využít demonstrovanou sílu k tomu, aby zajistil status quo a dodržení jak mezivládní smlouvy o autonomii Krymu, tak i smlouvy o pronajmu základny v Sevastopolu do roku 2042.
Druhou možností je využití této demonstrace síly, aby bylo Krymu umožněno uspořádat referendum o autonomii tohoto poloostrova a zároveň územního celku. Tím, že se Krym připojil k Ukrajině na základě referenda z 2. srpna 1992, tak by měla mít i právo hlasovat v referendu o odtržení se od Ukrajiny. Zda tomu tak je není na základě studia Ústavy Autonomní Republiky Krym jasné, ale Rusko může na základě této možnosti dále kalkulovat.
Další z možností je využití energetického vydírání. Ukrajina je z velké míry závislá na dodávkách energetických surovin z Ruska a stejně tak i velká část států Evropské unie. Pokud by se Moskva rozhodla razantně prosadit své zájmy, ale nechtěla by se uchýlit k použití vojenské síly, potom toto by byla další logická volba.
Tyto tři výše zmíněné možnosti vývoje situace jsou ty, které připadají nejvíce pravděpodobné. Těch méně pravděpodobných, ale možných, je podstatně více. Podle komentářů mnoha analytiků je možné očekávat, že se úroveň napětí na Ukrajině a zejména na Krymu ustálí. Jistý si v tomto ovšem nemůže být nikdo a tak možnost, že se staneme svědky regionálního konfliktu v této části Evropy, stále přetrvává.
Související články
Ozbrojené síly Ukrajiny
Nikoho asi nenechaly chladným poslední události z Ukrajiny. Rozbor komplikované politické situace ...
- 25.02.2014
- 11 komentářů
- Jan Grohmann
Ukrajina: Ukázkový případ země v krizi
V listopadu minulého roku byly jednotky pro speciální operace států NATO vyslány, aby podpořili ...
- 26.02.2014
- 31 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Postoj Ruska k Ukrajině: Vyčkávat
Ruská tisková agentura RIA Novosti přinesla včera realistický výčet možností, jak může Rusko ...
- 27.02.2014
- 86 komentářů
- Jan Grohmann
Nemo: Rusko předvádí svaly, ale kdo zná pozadí ruských ozbrojených sil, tak ví, že je to obr na hlíněných nohou (z hlediska výcviku, výzbroje, organizace, velení atd), navíc Rusko ...Zobrazit celý příspěvek
Nemo: Rusko předvádí svaly, ale kdo zná pozadí ruských ozbrojených sil, tak ví, že je to obr na hlíněných nohou (z hlediska výcviku, výzbroje, organizace, velení atd), navíc Rusko má velmi mnoho skrytých problémů, které nezasvěceným unikají, ať už jde o vymírající populaci a rostoucí počet muslimů v zemi, naboženské a etnické rozepře, obrovskou korupci nebo snaha mnoha národů osamostatnit se, nemluvě o okolních zemích, které by rády viděly Rusko spíše ve slabší pozici, když to vezmu kolem a kolem, Rusové mají dost nepřátel, ať už v Evropě, Asii nebo jinde, a nemusím říkat, že vztahy Číny a Ruska jsou spíše jako manželství z rozumu, někteří Číňané často zmiňují, že v daleké budoucnosti není vyloučen krátký konflikt o některá ztracená (kdysi čínská území). Rusko se dnes cítí velmi silné (a snaží se vyvolat takový dojem), ale Putin a jeho lidé tam nebudou věčně a jednoho dne přijde změna. Navíc v samotném Rusku roste nespokojenost s režimem, proto zřejmě vidíme to, co se děje na Krymu, snaží se odpoutat pozornost od vnitřních problémů a sjednotit národ při nějakém zahraničním dobrodružství, Rusové se už delší dobu snaží budovat si image mocnosti se silnou armádou a vyspělou ekonomikou, ale v zákulisí to vypadá úplně jinak, stačí připomenout Gruzii 2008.
lentak37: Pokud jde o nákupy zahraniční techniky, tak z důvodu změn na ministerstvu obrany zrušili některé projekty, ale někteří analytici to hodnotili tak, že Rusové chtějí kupovat domácí produkty (ikdyž méně kvalitní), aby posílily vlastní výrobce. Ale stačí vzpomenout, jak někdejší ministr obrany hrozil výrobcům, že když nebudou dodávat levnější (ne tak šíleně předražené) a kvalitnější zbraně, tak budou kupovat v zahraničí.
Petr M: situace je trochu jiná, sankce USA+EU tvrdě zasáhnou právě Rusko, pokud jde o Írán, ten je drcen sankcemi už teď a jeho ekonomika je v katastrofálním stavu, proto prezident Ruhání jednal se západem a Írán se v následujících letech bude zřejmě otevírat západu (viz Ruháního pozvání západních podnikatelů). Roli zemí BRICS bych nepřeceňoval, samozřejmě tyto země spolupracují, ale taková Čína nepodnikne nic v neprospěch západu, ta potřebuje hlavně klid, to stejné Brazílie. Pokud jde o možnosti USA+EU ve vztahu k Rusku, tak paleta nástrojů je velmi široká, už se to tady probíralo, můžou sáhnout k ekonomickým sankcím, zmrazení účtů a majetku, vytvoření nových základech poblíž Ruska, podpora separatistů na Kavkaze, nové nepokoje v ruských etnických oblastech atd. Světové veřejné mínění bude na straně západu, ne Ruska, které je přirovnávano k hitlerovskému Německu v r. 38 nebo k SSSR v roce 1968. Nakonec se to celé může otočit proti Rusku jako invaze do Afghánistánu a následný rozpad SSSR. Každopádně zřejmě to povede k rozšíření členů NATO a v takovém Finsku, Švédsku, se na toto téma možná bude vést debata. Takže v konečném důsledku to celé povede k tomu, že se posílí vazby mezi členy NATO a organizace se rázem rozšíří o několik nových členů :-)Skrýt celý příspěvekProsím Nesher predtým ako reagujete, skúste si prečítať svoj predchádzajúci príspevok, ste písali, že )Rusko sa správa ako vazalský štát a náslende na tom som reagoval, teraz už ...Zobrazit celý příspěvek
Prosím Nesher predtým ako reagujete, skúste si prečítať svoj predchádzajúci príspevok, ste písali, že )Rusko sa správa ako vazalský štát a náslende na tom som reagoval, teraz už hovoríte o anktovaní, tak prosím neprekrúcajte moje slová, alebo si prečítajte ešte raz môj príspevok. Ja váš názor neberem, akceptujem ho, tak nebudte pohoršený. Svet sa nedelí na dobrých a zlých, na čierna a biela má mnoho farieb.
Keby, keby Chamberlain nesympatizoval a neriadil sa politikou ústupkou voči nacistickému Nemecku, tak by možno nebola druhá svetová vojna. Neobhajujem to čo sa stalo v Juhoslávii v žiadnom prípade, len som chcel povedať, že nikomu nešlo o blaho obyvateľov Kosova, ale o nerastne suroviny v hodnote 1 biliona dolárov, Aj napriek tomu, že doslova ležia ľudia na obrovskom bohastve, osamostatnenie kosova sa nedialo z nezištných dôvodov.
Ale tu už sa dostávame daleko od príspevku a ospravedlnujem sa.
A vy si myslíte, že súčasná vláda na Ukrajine je demokratický zvolená? Neviem ako vy, no ja si to nemyslím.Skrýt celý příspěvekKaždopádně tyto události znamenají konec Ukrajiny jakožto unitární republiky, jen to revolucionáři v Kyjevě nechtějí pochopit. Žádné rozumné nabídky jak to vypadá z Kyjeva ...Zobrazit celý příspěvek
Každopádně tyto události znamenají konec Ukrajiny jakožto unitární republiky, jen to revolucionáři v Kyjevě nechtějí pochopit. Žádné rozumné nabídky jak to vypadá z Kyjeva nezazněly a proto Rusko jakožto velmoc chrání své strategické zájmy. Pokud UKR jakožto stát bez Krymu přežije tak bude minimálně federací, ale spíš bych tipl na volnou konfederaci. A dost mi tato situace připomíná Libyi a Sýrii kde také povstalci když se dozvěděli že mají za zády NATO, tak také trvali jen na tom svém a o kompromisu nechtěli slyšet. Právě ta nevůle k dohodě ukazuje že jsou si věcí až příliš jisti.
Někteří poukazují na to že na Západě museli podobnou reakci čekat - a tím si nejsem tak jistý. Na Západě stále převažují vzpomínky na Rusko 90let, kdy stačilo zadupat a bylo ticho. Tato doba je nenávratně pryč což si zřejmě plánovači neuvědomili.Skrýt celý příspěvekPřesdstavitelé EU, USA v této situaci nemůžou udělat téměř nic, maximálně se tvářit pohoršeně, mluvit o uvalení sankcí. Nějaké sankce USA Rusku nijak moc neublíží, většina států je ...Zobrazit celý příspěvek
Přesdstavitelé EU, USA v této situaci nemůžou udělat téměř nic, maximálně se tvářit pohoršeně, mluvit o uvalení sankcí. Nějaké sankce USA Rusku nijak moc neublíží, většina států je bude nesjspiš stejne ignorovat,
Je pravděpodobné, že po ochlazení vztahu s EU, USA bude Rusko více spolupracovat se státy Celní unie a skupinou BRICS Čínou Indií, Brazílící atd. třeba i s Iránem, který si i přes všechny možné sankce USA, EU staví vesele ropovod do Indie, Pákistánu, Číny
Pokud Rusko zastaví dodávky ropy plynu do Evropy, bude EU namydlená, takže si politici EU nemůžou moc vyskakovat...Pokud by se situace vyhrotila, Rusko zavřelo kohoutky, mělo by to katastrofální následky na ekonomiku i běžný život většiny lidí.
Rusové přišli, protože je vláda Krymu požádala o pomoc. Rusové zatím nikde jinde nejsou. Nelegitimní vláda v Kyjevě, která se dostala k moci za pomoci radikálů a extrémistů vyhlásila mobilizaci. Pokud na Ruské síly zaútočí, tak pravděpodobně přijdě o větší čast uzemí, celý východ, možná Ukrajina úplně ztratí přístup k moři..
Také je nutno počítat s tím, že vláda v Kyjevě nemá úplnou armády, ani ji většina obyvatel neuznává, tedy až na voliče Klička a Tymošenkové, radikální extrémisty ze strany Svoboda, kteří mají dohromady podporu asi 40% obyvatel. V ukrajinské armádě jsou 1/4 zastoupeni Ukrajinští Rusové, kteří asi nepozvednou zbraň proti proti svým "Ruským bratrům" stejně tak v případě mobilizace většina lidí proti Rusům bojovat nebude, nebo možna přejdou i na jejich stranu.Skrýt celý příspěvekTak ono to bude spíš kulturními okruhy, o kterých je teď řeč. Čistě kriminálních elementů, často s fašizujícími sklony je v současné ukrajinské vládě poměrně dost a nikomu to ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ono to bude spíš kulturními okruhy, o kterých je teď řeč. Čistě kriminálních elementů, často s fašizujícími sklony je v současné ukrajinské vládě poměrně dost a nikomu to nevadí. Takže kriminální minulost Krymského proruského předáka není nic mimo rámec. Kriminalita je vstupenkou do politiky.
Ostatně, ne že by u nás byla situace dramaticky jiná.Skrýt celý příspěvekRakousko se chystá anektovat Bosnu? To snad nemůžete myslet vážně. Ohledně Kosova, kdyby Miloševič nerušil autonomii a napovraždil tisíce lidí, tak by Kosovo bylo stále součást ...Zobrazit celý příspěvek
Rakousko se chystá anektovat Bosnu? To snad nemůžete myslet vážně.
Ohledně Kosova, kdyby Miloševič nerušil autonomii a napovraždil tisíce lidí, tak by Kosovo bylo stále součást Srbska.
Ruskojazyčným občanům Ukrajiny ještě nikdo nezkřivil ani vlásek a Rusové už podnikli invazi!
Přičemž postup byl následující:
Ruská armáda v neoznačených uniformách obsadí krymský parlament (Krym má v rámci UA výraznou autonomii), zde přítomní poslanci pod AK ruských vojáků odhlasují nového premiéra, který nejen že nemá občanství UA (to odporuje současné ukrajinské i ruské ústavě), ale navíc je to normální kriminálník (odsouzen v RF za čistě kriminální činy), ten potom pozve ruskou armádu na ochranu před něčím co se ani nestalo a ani to nehrozí. Zjistěte si něco o invazi do Pobaltí, postup byl v mnohém podobný.Skrýt celý příspěvekNesher: Ja si to uvedomujem, len je otázka ktorá krajina to nerobí stačí sa pozrieť ani nie tak daleko do Bosny a Hercegoviny, kde sa Rakusko správa k tejto krajine rovnako, po ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher:
Ja si to uvedomujem, len je otázka ktorá krajina to nerobí stačí sa pozrieť ani nie tak daleko do Bosny a Hercegoviny, kde sa Rakusko správa k tejto krajine rovnako, po tom ako tam boli masové demonštrácie sa pomaly zväčšuje kontingent rakúskych vojakov. Len chcem podotknúťto, že jasne, že Rusom nejde o nezištné záujmy ale to isté ani EU. To isté pri osamostnanení Kosova išlo niekomu o blaho národa absolútne nie. Nám je to ľahko polemizovať, no na to aby si človek spravil názor by tam musel nejaký čas žiť, aj keby mal k dispozícii všetko informácie, no aj tak nebude to objektivny názor, vždy tam bude kúsok subjektivitySkrýt celý příspěvekU Iveca šlo o špatnou průchodnost terénem a o fakt, že Tigr ho v testech pobil. Mimochodem na fotkách z Krymu je Tigra vidět celkem často, až jsem se divil. Konec zbrojních dodávek ...Zobrazit celý příspěvek
U Iveca šlo o špatnou průchodnost terénem a o fakt, že Tigr ho v testech pobil. Mimochodem na fotkách z Krymu je Tigra vidět celkem často, až jsem se divil. Konec zbrojních dodávek do Ruska by byla především rána pro západní obranný průmysl, než pro Rusko. Bylo by to takové trestání žáka učitelem.Skrýt celý příspěvek
o lentak Ale tady nejde o rusky mluvící občany Ukrajiny (někteří mimochodem balancujína hraně vlastizrady), ale o ruské imperiální zájmy. Prostě Rusové chtěli udžet Ukrajinu jako ...Zobrazit celý příspěvek
o lentak
Ale tady nejde o rusky mluvící občany Ukrajiny (někteří mimochodem balancujína hraně vlastizrady), ale o ruské imperiální zájmy.
Prostě Rusové chtěli udžet Ukrajinu jako vazalský stát jejich impéria, když skuteční Ukrajinci řekli ne, tak náhled pod záminkou neexistujícho ohrožení ruskojazyčných občanů UA podnikli invazi a připravují anexi. Září 38 v ČSR, podzim 39 v Pobaltí jak vyšitýSkrýt celý příspěvekShal: len je problém v samotnej Ukrajine, celá Ukrajina neche ísť do EU, do EU chú vsúpiť hlavne zapadne časti a V a J zase chcú zostať v SNŠ, čo je dané hlavne historický, ...Zobrazit celý příspěvek
Shal: len je problém v samotnej Ukrajine, celá Ukrajina neche ísť do EU, do EU chú vsúpiť hlavne zapadne časti a V a J zase chcú zostať v SNŠ, čo je dané hlavne historický, Ukrajina ako ju vidíme teraz nikdy tak neexistovala, Východná čast do r. 1918 bola pod patronátom rakúsko Uhorska a V poatrila carskemu Rusku na to nikto neprihliada na túto špoecifikáciu Ukrajiny a to je teraz jedno či EU alebo Rusko ani jeden. Ja neviem ako vy, ale už teraz vidím záujmy obyčajných ľudi na poslednom mieste, rozohrala sa veľmi nebezpečná hra a len čas ukáže ako dopadne. Keby bolo obyvateľstvo čisto proeuropsky naladené s tým by nič Rusy nespravili, no nie je tomu tak a dobre to vedia, Lenže teraz už nastal taký chaos tam, že sa neodvážim si ja otvorene povedať ako to dopadne, Extremnisti vo vláde ohľadom zákonom týkajúcich sa menšín len prilial olej do ohna. Neviem či viete ale k tomu sa dosť rázne postavilo aj Madarsko a Rumunsko, že sú ochotné hájiť záujmy svojich občanocv.
pre Ukrajinu proste nie je riešenie orientovať sa čisto bud na jednu stranu alebo na druhú, bude to mať nedozierne následky, Najlepšie by bolo keby sa rázne obmedzlli právomoci prezidenta a zriadila vláda, kde by mal zastupenie každý region, ale ako hovorím to je čisto len môj názor môžem sa kľudne mýliťSkrýt celý příspěvekJe pravda, že EU nemá žádné páky jak na Rusko zatlačit, ale to neplatí o USA. Američani nejsou na Rusku nijak závislí a nemusí s nimi přímo válčit, aby jim nadělali ...Zobrazit celý příspěvek
Je pravda, že EU nemá žádné páky jak na Rusko zatlačit, ale to neplatí o USA. Američani nejsou na Rusku nijak závislí a nemusí s nimi přímo válčit, aby jim nadělali problémy.Ekonomické sakce a izolace můžou Rusku značně zatopit. USA už uvažuje o uvalení sankcí. Doufám, že to nebudou jenom prázdná slova, ale bude se jednat o reálné skutky a Putin bude muset ustoupit.Skrýt celý příspěvek
lentak37: Je velký rozdíl v útoku na Afghánistán a Ukrajinu, která žádá o členství v EU. Doufám, že Rusy tahle akce bude dlouho tížit v žaludku. Snad to rozpoutá nepokoje přímo v ...Zobrazit celý příspěvek
lentak37: Je velký rozdíl v útoku na Afghánistán a Ukrajinu, která žádá o členství v EU. Doufám, že Rusy tahle akce bude dlouho tížit v žaludku. Snad to rozpoutá nepokoje přímo v Rusku. Už teď nezvládají Čečenské separatisty a pokud se podobné nálady rozohní v dalších částech Ruska, tak dají pokoj.Skrýt celý příspěvek
To lenatk Tedy chcete říct, že pokud nebyl potrestán jeden agresor, např. Čína, tak nemůžeme potrestat jiného? V tom případě pustme všechny zločince z vězení, je nefér, že tam ...Zobrazit celý příspěvek
To lenatk
Tedy chcete říct, že pokud nebyl potrestán jeden agresor, např. Čína, tak nemůžeme potrestat jiného?
V tom případě pustme všechny zločince z vězení, je nefér, že tam musí být když nejsme schopni zavřít každého kdo udělá něco protiprávníhoSkrýt celý příspěvekPPte: pepe420 Prosím berte to len ako názor na danú situáciu, môj názor a to čo si mylsím ja, na danú vec je len môj názor sopravedlnujem sa ak to vyznelo Niekto iný môže mať ...Zobrazit celý příspěvek
PPte: pepe420
Prosím berte to len ako názor na danú situáciu, môj názor a to čo si mylsím ja, na danú vec je len môj názor sopravedlnujem sa ak to vyznelo Niekto iný môže mať názor iný, ale o tom by asi aj mala byť diskusia nie?
Ohľadom tých nákupov vojenskej techniky, pokial viem tak celkový nakup Iveca nebol zrealizovaný, bol zrušený a namiesto totho začala armada nakupo Tigrov(GAZ-2330), už ani neviem čo tam bolo kritizované ohľadom Iveca. Neivem či mám sprváne informácie zastavilo resp. už nebude nakupovať žiadnu zahraničnú techniku zo zahraničia.. Pokial viem tak v dôsledku toho že sa nakupovala zahraničná technika padlo aj niekoľko hlav v najvyššich kruhoch.
ˇano majú problémy s Armatou neviem čo presne, ale o problémoch s vyvojom tak isto majú problémy napríklad aj američania s F35, a ak sa nemýlim majú aj niekoľko rokov sklz v program dokonca. Takže to pe podľa mna všade ked sa niečo vyvíja. A to je jedno či sú to Rusy američania, alebo čínania, no možno sa mýlim.
No z môjho pohľadu sa troška poučili z Afganistanu.Tak uvidíme ako to dopadne, určite by tam nešli bez podpory obyvateľstva, to podľa mna dobre vedia, a čo by spravila EU. Stačí sa pozrieť na Irak kde zaútočili Američania na Irak(samozrejme to neboli len USA, ale aj Briti atd.). čo spravilo OSN, EU resp, USA po vojenskej intervencii do Gruzínska. Nič, Len vyhlasenia a to bolo všetko, Tým chcem len povedať, nie všetky štáty sú si rovným pred medzinárodným právom, a to je jedno čičlovek zľiada k Rusku, alebo k USA. Stačí sa dalej pozrieť na Čínu ohľadom Tibetu, kto uvalil sankcie voči Čine? nikto do teraz.Skrýt celý příspěvekZápad, tedy i my by měl nějak reagovat. Když ne přímo, tak jak už tu někdo psal podporu každého separatisty, který se v Rusku jen mihne penězi, výcvikem, dodávkou zbraní a ...Zobrazit celý příspěvek
Západ, tedy i my by měl nějak reagovat. Když ne přímo, tak jak už tu někdo psal podporu každého separatisty, který se v Rusku jen mihne penězi, výcvikem, dodávkou zbraní a zpravodajských informací. Alespoň budou mít Rusové starosti doma a nebudou vyvážet svoje problémy na tancích za hranice. Jinak za pár let přijde na řadu PobaltíSkrýt celý příspěvek
lentak37: Ukrajina moc na výběr nemá, to je pravda, na druhou stranu USA a EU můžou na Rusko zatlačit ekonomicky a to by pro Rusy bylo celkem špatné (nemluvě o vojenské spolupráci, ...Zobrazit celý příspěvek
lentak37: Ukrajina moc na výběr nemá, to je pravda, na druhou stranu USA a EU můžou na Rusko zatlačit ekonomicky a to by pro Rusy bylo celkem špatné (nemluvě o vojenské spolupráci, kdo že to koupit vozidla Iveco?kdo že to koupil francozské lodě Mistral?Kdo že to není schopen udělat elektroniku do Armaty a musí kupovat v zahraničí). EU potřebuje ruskou ropu a plyn, to je bez debaty, ale na druhou stranu, Rusové nemají a nikdy neměli vyspělé technologie a know how a to se snaží zoufale získat odkud asi?Z EU a dalších zemí, viz spolupráce s Francouzi atd. Nemluvě o vědeckotechnických parcích atd. Dále je třeba brát v potaz informační válku a veřejné mínění a světový tisk píše něco jiného než to, co říkají o situaci sami Rusové, takže informační válku a válku o celosvětové veřejné mínění Rusové prohrají, pokud budou jednat (ikdyž vojensky vyhrají a připojí Krym a východní Ukrajinu). A ikdyž získají Rusové Krym, pochybuji, že západ nebude nijak reagovat, spíše to ale přijde v jiné podobě, než všichni čekají, teď se mi vybavila věta jednoho rebela ze Sýrie, když prohlásil "Russia is next"Skrýt celý příspěvek
PPte pepe420: Nemyslím si, že by EU mala s čím veľmi nanévrovať, skorej si myslím, že planovala s obdobným s cenárom ako v bývalej Juhoslávii, no asi to veľmi sa nepodarilo. ...Zobrazit celý příspěvek
PPte pepe420:
Nemyslím si, že by EU mala s čím veľmi nanévrovať, skorej si myslím, že planovala s obdobným s cenárom ako v bývalej Juhoslávii, no asi to veľmi sa nepodarilo. Verejnú mienku ako si všímam tiež veľmi nemá na svojej strane (hovorím všeobecne). A z akého dôvodu nemá priestor na manevrovanie? Sama si podkopala nohy, je totálne závisla už závila od nerastných surovín z Ruska. Nikto totiž nepočítal z tým, že uroven dodávok roby z Lýbie bude na 20 percentách z predkadáfiho doby, takžo zistovať informácie o Lýbii, je tam veľmi komplikovaná situácia, Kyrenaika sa chce oddeliť od Lýbie, problémy s povstalcami, naplno sa prejavuje kmenové zriadenie, centrálna vláda v podstate je bezmocná vči tejto situácii. a tu zdaleka nekoncia problémy z Lýbie, Ospravedlnujem sa, že som odbočil od témy, len som chcel vysvetlíť z akéhzo dôvodu si Europa sama odpílila konár pod sebou, ak sa uvalia sankcie na RF, bude to mať devastačné následky pre ekonomiku EU a to si uvedomujú aj v EU.
Aj Kličko si uvedomil už vážnosť situácie ale ktovie či sa bude dať zastaviť rozbehnutý vlak to ukáže len blízka budúcnosť
„Politik sa obrátil na ukrajinských občanov s prosbou, aby sa nedelili medzi sebou na základe jazykových princípov, národnosti či náboženstva.,“
Viete nič nie je vylúčené, čo sa môže stať v budúcnosti, veľmoci vznikajú a zanikajú s odstupom času a niektoré znova povstavajú. No môžem predpokladať, že určite sa majú čoho obávať, čoho dôkazom je aj minuloročne manévre na ˇAlekom Východe, ktoré boli najväčiše od rozpadu ZSSr ak sa nemýlil, síce boli v pozore Japonci či Juzná Korea, ale asi všetci vieme komu smerovala táto demnštrácia sily, Aj preto sa upriamuje skorej spolupraca hlavne po vojenskej spolupráci s Indiou, India je v podstate hlavný regionálny rival Číny.
Najdôležitješie si je uvedomiť, že pre Ukrajinu neexistule len bud oriantácia na Rusko alebo na EU, je to dané aj historicky, pokým si toto neuvedomia hlavný predstavitelia majdanu, Ukrajina je odsúdena na veľmi smutnú blizku budúcnosť a veľmi veľa krvi.Skrýt celý příspěvekZatím všechny zdroje hovoří o tom, že Rusko má všechny trumfy a že to bude jasné ruské vítězství, západ (EU+USA) údajně nemůže dělat nic, jen planě vyhrožovat, ovšem divil bych se, ...Zobrazit celý příspěvek
Zatím všechny zdroje hovoří o tom, že Rusko má všechny trumfy a že to bude jasné ruské vítězství, západ (EU+USA) údajně nemůže dělat nic, jen planě vyhrožovat, ovšem divil bych se, kdyby stratégové západu s touto situací nepočítali, když plánovali pomoc Majdanu, museli přece něco takového čekat, takže já to vidím tak, že Rusko teď vyložilo karty na stůl, ale západ zatím vyčkává, pokud se Krym trhne, tak má západ jasné trumfy a to bezprostřední podporu Tatarů a krymských Ukrajinců, pak tady máme mnoho národů v Rusku, které v minulosti už mnohokrát povstaly a když teď Rusové budou říkat, že občané Krymu se cítí ohroženi a mají právo si o sobě rozhodnout, tak copak budou říkat ruské národy?Co takoví Komijci, Něnci, Jakuti, Dagestánci atd?Odpověď západu na ruskou agresi může přijít v mnoha způsobech, např. podpora separatistů na Kavkaze, podpora jiných etnik v Rusku a vyvolání nepokojů atd. Navíc Rusko si svou politikou vytvořilo nebezpečný precedenc, na dálném východě žije mnoho Číňanů a jednou v daleké budoucnosti, až bude Rusko vážně oslabené, může přijít Čína a říct to, co říká Putin v uplynulých dnech "Přicházíme chránit naše občany".Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...