NÁZOR: Rusko chce Krym
- 2. 3. 2014
- 82 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Po bouřlivých událostech na Náměstí Nezávislosti, které vyústily ve změnu vládní administrativy, byla tato postavena před novou výzvu. Výzvu, která může vést k rozdělení Ukrajiny, ale také k ozbrojenému konfliktu.
Když tolik diskutované události, nyní označované jako Ukrajinská revoluce v roce 2014, začaly ukazovat vliv zahraniční politiky na vnitrostátní situaci, způsobilo to na Ukrajině značnou polarizaci nálad. Jedna část obyvatelstva se postavila za bývalého prezidenta Janukovyče a jeho politiku, zatím co druhá část začala odporovat této politice.
Z geografického uhlu pohledu je možné tyto dva názorové tábory rozdělit na jižní a východní a západní. Takové rozdělení není úplně přesné a pravidlo o tom, že není možné zobecňovat zde platí o to více. To je také případ poloostrova Krym , na který se přenesla veškerá pozornost po ustálení situaci v Kyjevě.
Z geografického hlediska je poloostrov Krym s rozlohou 26 100 km2 a populací odhadovanou na 1 975 000 obyvatel je přibližně srovnatelný s Moravou. Krym je větší, ale s menším počtem obyvatel. Obyvatelstvo tohoto poloostrova je rozděleno mezi etnické Rusy (58%), Ukrajince (24%) a krymské Tatary (12%).
Právě ne-ruská část populace má důvod mít těžké srdce na Rusko jako na následníka SSSR. Zejména Tataři, kteří byli Josifem Stalinem násilně vysídleni z Krymu do různých částí SSSR, hlavně do Marijské Autonomní SSR. Po rozpadu Sovětského svazu se velká část Tatarů vrátila zpět na Krym a v této situaci podporují novou vládu v Kyjevě.
Infografika: Krym / Google Maps
Na druhé straně stojí etničtí Rusové jejichž postavení je posíleno silnou vojenskou a politickou přítomností Ruska. Vojenské námořnictvo má na Krymu, v přístavu Sevastopol, hlavní základnu Černomořské flotily, která má jako jediná lehký přístup do Středozemního moře a k základně v syrském Tartu.
Pro porovnání je možné uvést, že zatím co nejtěžší lodi Černomořské flotily, křižníku Moskva, potrvá pouhý den a 9 hodin než dosáhne Kypru hlavního klíčového bodu východního Středomoří, bitevnímu křižníku Jurij Andropov, vlajkové lodi Severní flotily by tato cesta zabrala 6 dní a 16 hodin.
Sevastopol je tedy pro Rusko potřebný pro zajištění neklidné jižní oblasti na pobřeží Černého moře. V této oblasti se nachází jak Čečensko tak i Gruzie a Dagestán. A pokud má Moskva udržet svoji mocenskou dominanci v oblasti Ka v kazu a mocenský vliv v Středozemí, tak potřebuje Černomořskou flotilu a ta potřebuje Sevastopol.
Jaké jsou tedy možnosti Ruska v reakci na vývoj na Ukrajině? Upřímně řečeno, je jich dost. Hned první z možností je ta, kterou můžeme sledovat v přímém přenosu – tedy ukázka síly. I navzdory poklesu Ruska z pozice supervelmoc i na pozici regionální velmoc i si ruské ozbrojené síly nezaslouží nic jiného než absolutní respekt. Právě sílu svých regionálních uskupení se nyní rozhodlo Rusko ukázat.
Náhlé cvičení tisíců vojáků, stovek kusů obrněné i letecké techniky a desítek plavidel vysvětluje Moskva jako prověrku svých schopností reagovat na regionální krize a chránit své území. Ovšem není radno zapomínat, že i Rusko je bývalou imperiální metropolí.
Tak jako Francie nebo v minulosti i Velká Británie nebo Španělsko intervenovali ve svých bývalých koloniích, aby chránili své zájmy, tak i Rusko ukazuje, že má prostředky i odhodlání takto intervenovat. Je zde ovšem háček.
Rusko nekolonizovalo Ukrajinu, přičlenilo ji v první polovině 20. století k Sovětskému Rusku a následně k Sovětskému svazu. Podstatné je, že Moskva se ke Kyjevu staví jako metropole k provinčnímu administrativnímu centru. V tomto ohledu může tedy Kreml využít demonstrovanou sílu k tomu, aby zajistil status quo a dodržení jak mezivládní smlouvy o autonomii Krymu, tak i smlouvy o pronajmu základny v Sevastopolu do roku 2042.
Druhou možností je využití této demonstrace síly, aby bylo Krymu umožněno uspořádat referendum o autonomii tohoto poloostrova a zároveň územního celku. Tím, že se Krym připojil k Ukrajině na základě referenda z 2. srpna 1992, tak by měla mít i právo hlasovat v referendu o odtržení se od Ukrajiny. Zda tomu tak je není na základě studia Ústavy Autonomní Republiky Krym jasné, ale Rusko může na základě této možnosti dále kalkulovat.
Další z možností je využití energetického vydírání. Ukrajina je z velké míry závislá na dodávkách energetických surovin z Ruska a stejně tak i velká část států Evropské unie. Pokud by se Moskva rozhodla razantně prosadit své zájmy, ale nechtěla by se uchýlit k použití vojenské síly, potom toto by byla další logická volba.
Tyto tři výše zmíněné možnosti vývoje situace jsou ty, které připadají nejvíce pravděpodobné. Těch méně pravděpodobných, ale možných, je podstatně více. Podle komentářů mnoha analytiků je možné očekávat, že se úroveň napětí na Ukrajině a zejména na Krymu ustálí. Jistý si v tomto ovšem nemůže být nikdo a tak možnost, že se staneme svědky regionálního konfliktu v této části Evropy, stále přetrvává.
Související články
Ozbrojené síly Ukrajiny
Nikoho asi nenechaly chladným poslední události z Ukrajiny. Rozbor komplikované politické situace ...
- 25.02.2014
- 11 komentářů
- Jan Grohmann
Ukrajina: Ukázkový případ země v krizi
V listopadu minulého roku byly jednotky pro speciální operace států NATO vyslány, aby podpořili ...
- 26.02.2014
- 31 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Postoj Ruska k Ukrajině: Vyčkávat
Ruská tisková agentura RIA Novosti přinesla včera realistický výčet možností, jak může Rusko ...
- 27.02.2014
- 86 komentářů
- Jan Grohmann
To JG - také mi není jasné, proč to dělá tímhle způsobem. Že by to šlo snáz, byť pomaleji Putin jistě dobře ví, ostatně šachy hrát umí. Jediné logické vysvětlení je, že je to ...Zobrazit celý příspěvek
To JG - také mi není jasné, proč to dělá tímhle způsobem. Že by to šlo snáz, byť pomaleji Putin jistě dobře ví, ostatně šachy hrát umí. Jediné logické vysvětlení je, že je to vzkaz. Možná s více adresáty. A možná ve finále celkem pozitivní pro Západ, abychom si uvědomili, že je čas vyndat hlavu z vlastní... no prostě klasika. Anebo jak jsem kdesi zaslechl, mezi Berlínem a ruskými divizemi stojí (kromě několika málo bojeschopných polských brigád) jen stovky politologů v růžových svetrech, kteří nám roky tvrdí, že potřebuje tak maximálně malé, specializované armády pro expediční akce v zaostalých zemích.Skrýt celý příspěvek
Pro Jura99. Jak píšete, nechápeme, co tím chtějí dosáhnout. Demokratickou cestou by to šlo pohodlněji. Zajímalo by nás, jak dlouho jim trvala příprava podobné akce. Dny, týdny, ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Jura99. Jak píšete, nechápeme, co tím chtějí dosáhnout. Demokratickou cestou by to šlo pohodlněji. Zajímalo by nás, jak dlouho jim trvala příprava podobné akce. Dny, týdny, měsíce?
Doufámr, že Putin má dostatek soudnosti a není úplně opitý moci, že dokáže cokoliv. Nebude prvním a posledním, kdo si o sobě myslí, že je vyvolený polobůh.Skrýt celý příspěvekjak je vidět, Rusko si z nějakých smluv a mezinárodního práva mnoho nedělá. Co z toho vyplývá pro nás ? 1) V EU údajně žije 20 milionů občanů Ruské Federace. Vzhledem k oficiální ...Zobrazit celý příspěvek
jak je vidět, Rusko si z nějakých smluv a mezinárodního práva mnoho nedělá. Co z toho vyplývá pro nás ?
1) V EU údajně žije 20 milionů občanů Ruské Federace. Vzhledem k oficiální politice RF chránit své občany všude na světě představují tito lidé riziko, že se kdykoli mohou stát záminkou k vojenskému napadení. Asi by bylo dobře tyto lidi při nejbližší příležitosti poslat zpátky domů do RF.
2) Závislost na RF v jakékoli oblasti je bezpečnostním rizikem. Díky dobré práci předchozích vlád máme reálnou možnost diverzifikovat dodávky ropy a zemního plynu řádově do jednoho měsíce. Ale veškeré palivové soubory do našich jaderných elektráren (nikoliv uran a obohacení) pochází z RF. To je riziko a je třeba to změnit. Žádnou další spolupráci s RF v jaderné oblasti již nelze připustit.
3) Počet příslušníků diplomatického sboru RF v ČR je řádově vyšší, než našeho v RF. Drtivá většina z nich budou jistě agenti ruských tajných služeb. Množství diplomatického personálu RF je nutné zredukovat na stejnou úroveň, jako máme my u nich.
4) Jak je vidět, vojenská síla zůstává regulérním nástorem zahraniční politiky i v XXI století. Mocenská realita je stále stejná a všechny pacifistické řeči jsou opět vyvráceny. Je nutné se zcela vážně zabývat obranyschopností ČR a budovat pořádnou armádu i pro konflikty vysoké intenzity. Jako minimální krok je nutné vrátit rozpočet na armádu na 2% HDP, ke kterým jsme se oficiálně zavázali mezinárodní smlouvou.
5) Je na čase konečně vyřešit ruskou okupaci Královce, Kurilských ostrovů, Podněstří, Abcházie a Jižní Osetie prostřednictvím asymetrických opatření. Ani Rusko nemůže existovat v mezinárodní diplomatické a obchodní izolaci a Čína není hloupá, aby mu nějak výrazně pomáhala na úkor vlastních zájmů.Skrýt celý příspěvekTak především Rusové (pro ně typicky) šlapou ve vztazích jako slon v porcelánu. Vzhledem k národnostnímu složení Krymu by téměř jistě dosáhli svého politickou cestou, tedy ...Zobrazit celý příspěvek
Tak především Rusové (pro ně typicky) šlapou ve vztazích jako slon v porcelánu. Vzhledem k národnostnímu složení Krymu by téměř jistě dosáhli svého politickou cestou, tedy referendum, klidně pod mezinárodním dohledem, které by téměř jistě znamenalo osamostatnění Krymu nebo jeho připojení k Rusku. Kromě toho základnu na Krymu by jim stejně nikdy nikdo nesebral. Toto co dělají, nedokážu pochopit, nemůžou na tom vydělat. Zřejmě už několik let inovují svou armádu a hrozně se třesou ji předvést světu. Podobně jako Hitler byl v roce 1938 "naštvaný", že mu Mnichov sebral příležitost ukázat světu "sílu" německé armády. Demokratický svět by měl Rusům adresovat všechny myslitelné diplomatické a ekonomické sankce, zatrhnout Putinovi a jeho partě udělení víz do demokratického světa a zmrazit jejich investice. Cenu musí zaplatit velkou, a to píšu jako rusofil.Skrýt celý příspěvek
to Marcus: ano, ale je to otázka ceny. A cena ztráty pozic v ukrajinském regionu by byla mnohem větší než dočasné pocuchání obchodních vztahů s EU a USA. Ovšem slušný ekonomický ...Zobrazit celý příspěvek
to Marcus: ano, ale je to otázka ceny. A cena ztráty pozic v ukrajinském regionu by byla mnohem větší než dočasné pocuchání obchodních vztahů s EU a USA. Ovšem slušný ekonomický dopad to může mít ikdyž ne katastrofální. Za posledních dvacet let už vyrostlo dost ekonomik se kterými Rusko může obchodovat. A jak píšete, je otázka zda menší státy po vyhlášení amerického embarga poslechnou USA. Američtí plánovači s tím určitě kalkulují a zkalkulováno bylo ukrajinskou akcí také maximální přibrždění ruské obnovy. Vcelku chytrý plán - na události na Ukrajině muselo Rusko rychle reagovat. Teď je otázka kolik chytrosti mají v Moskvě. Americký plán jim je jasný a je jen otázka zda se jim z nastražené pasti podaří bez velkých šrámů vyklouznout. Ovšem i USA tímto ukazováním svalů může narazit. Před 20 lety by byla jasným vítězem, ale nyní spousta mladých ekonomik vyrostla a většinou jejich lídři prohlédli americké praktiky, tak je možné že se nakonec americký plán obrátí proti jeho tvůrcům.Skrýt celý příspěvek
V médiích se neustále mluví ze strany Západu prostřednictvím výhružek o možných sankcích vůči Rusku, zmrazení ruských kont v USA atd. Vypadá to, jako by Rusové byly trvale ...Zobrazit celý příspěvek
V médiích se neustále mluví ze strany Západu prostřednictvím výhružek o možných sankcích vůči Rusku, zmrazení ruských kont v USA atd. Vypadá to, jako by Rusové
byly trvale zavislí na dovozu ze zahraničí a nedisponovali žádnými výrobními kapacitami ani nerostným bohatsvím. Nějaké sankce by ruské ekonomice pravděpodobně ublížily, ale rozhodně ne na tolik, aby se z toho za určitou dobu zase nevzpamatovali.Skrýt celý příspěvekTak pridám sa teda aj ja do diskusie, keď už som sa zaregistroval, ale najprv musím povedať, že som sklamaný s vývoja tu na armádnych novinách. Kedysi to tu bolo o faktoch a nie o ...Zobrazit celý příspěvek
Tak pridám sa teda aj ja do diskusie, keď už som sa zaregistroval, ale najprv musím povedať, že som sklamaný s vývoja tu na armádnych novinách. Kedysi to tu bolo o faktoch a nie o dojmoch ktoré podaktorí vydávajú za pojmy... už chýbajú len jedinci čo splietajú konšpiračné teórie o ufónoch a pod. Ale ja som optimista a verím, že k takému úpadku to nedôjde.
A teraz k tomu čo tu bolo popísané... EU je združenie štátov bez spoločnej armády takže ako taká môže na adresu Ruska akurát prednášať plané hrozby. EU aspoň teda krajiny strednej Európy a Pobaltia sú závislé od dodávok nerastných surovín z Ruska a Rusko je závislé na tomto exporte, čo ak si dobre pamätám (možno sa mýlim) tvorí 75% ruského HDP. Je jasné že tu nejde o Ukrajinu a už vôbec nie o Ukrajincov, etnických Rusov, Tatárov... Rusi si proste potrebujú zabezpečiť prístup k Čiernemu moru a zabranie ekonomicky zaujímavého územia. Bolo tu písané že Rusi vlastne nepotrebujú dodávať suroviny do Európy lebo Čína a India po nich skočia, dovolte aby som sa zasmial. Ak by to tak bolo tak Číňania neinvestujú miliardy do Afriky kde sú veľké ložiská nerastov (ropa, plyn, zlato, kovy). Čo sa týka NATO tak NATO to je USA a pár, s prižmúrením oka, použiteľných armád no a ten zvyšok to je len aby sa nepovedalo. Inak NATO nemá v globálnom meradle de facto žiadnu autoritu.
Všimol som si že sa tu objavujú a nie len tu výroky ktoré naznačujú resp. priamo hovoria že USA nemajú nijakú extra silu a vyzdvihuje sa tu Čína, India a pod. To že Čína sa "za pár rokov" stane najväčšou ekonomikou sveta počúvam už dobrých 15 rokov a podla toho ako sa im darí to budem ešte dobrých niekoľko desiatok rokov počúvať, pretože sa kapitalistickí súdruhovia rýchlo zadlžujú, výroba sa presúva pomaly do Vietnamu kde sú náklady oproti Číne 1/3 a neodchádzajú len zahraničné podniky ale aj čínske. Mimochodom dnes som sa dozvedel že výroba u nich dosiahla 8-mesačné minimum. No a USA či sa vám to páči alebo nie najväčšia ekonomika. Sú a ešte dlho budú ak sa nič radikálne nestane, amíci proste tvoria 25% celosvetového HDP čo je pri menej než 5% globálnej populácie slušný výkon. Takže ak uvalia na Rusko sankcie na koho stranu sa priklonia "malé" štáty? na stranu druhého najväčšieho ekonomického hráča po EU (ak ja EU berie ako celok) alebo na stranu Rusov? Keďže prachy sú až na prvom mieste dovolím si za seba povedať že voľba bude USA.Skrýt celý příspěvekZdenda: To s tou životní úrovní v Rusku pěkně kecáš :D To si musel být tak maximálně v Petrohradu nebo v centru Moskvy a to jsou města bohatých :)
Zdenda: To s tou životní úrovní v Rusku pěkně kecáš :D To si musel být tak maximálně v Petrohradu nebo v centru Moskvy a to jsou města bohatých :)
Proti ruské síly zneužily olympijského klidu aby udělali v UKR revoluci.Není větším snem evropských finannčníků něž se posadit na ruské ropovody a plynovody.Podívejte se jak ...Zobrazit celý příspěvek
Proti ruské síly zneužily olympijského klidu aby udělali v UKR revoluci.Není větším snem evropských finannčníků něž se posadit na ruské ropovody a plynovody.Podívejte se jak dopadli slováci když pustily část svých plynovodů a ropovodů????Potom je museli draho vykupovat.Nikdo ze západu nemá zájem pomáhat Ukrajině,jde jim oto aby mohli na rusech ždímat penize.Kdo má energetické zdroje je král světa.Jinak pro ty kteří haní rusy,mám pro vás špatnou informaci,rusové mají dnes vyšší průměrný plat než my,a to jsme údajně vyspělá demokratická země...jak bláhové...to jak rychle a perfektně zorganizovali olympiádu na zelené louce,jim můžeme jen závidět,a nejen my.Naši lidé jsou ůmyslně klamáni o dění v rusku,já jsem tam byl ted několikrát,a jen jsem hleděl,úplný opak od toho co hlásají v naši televizi a rozhlase,nacpané obchody zbožím,které si lidé mohou na rozdil od naších lidí koupit protože na to mají pánové...a kdo tam krade a podvadí tak jak u nás,tak rychle skončí na sibiři...bordel byl v rusku za Jelcina,ale ted už je to jinak.Všechny státy které se odtrhly od ruska dnes živoří...takže chyba bude někde jinde.Skrýt celý příspěvek
Namo: Svět není unipolární, ale kapitalismus vyhrál na celé čáře a všichni se především snaží být stabilními obchodními partnery. Není nic horšího než obchodní izolace. Američani ...Zobrazit celý příspěvek
Namo: Svět není unipolární, ale kapitalismus vyhrál na celé čáře a všichni se především snaží být stabilními obchodními partnery. Není nic horšího než obchodní izolace. Američani jsou ten největší spotřebitel. A protože je celý svět propojený a stává se z něj jedná velká entita, tak každý kdo se dostane do izolace a sedí sám v rohu a stane se z něj ten, na kterého si ostatní ukazují, tak vždy dopadne špatně. Bez ohledu na to, jak velké zdroje surovin má. A v současném světě je Rusko ten agresor. Bez ohledu na to, jak se to Putin snaží maskovat, když vyzývá desítky tisíc svých příznivců k podpoře v ulicích a jak zatýká ty desítky statečných, kteří se proti invazi snažili vystoupit.Skrýt celý příspěvek
Mimochodem, vzpomene si někdo, kdy nám a světu dalo Rusko něco dobrého? Mě nic nenapadá. Vítězství v II.svět. válce neuznávám, Rusko bylo nejvěrnější spojenec předválečného ...Zobrazit celý příspěvek
Mimochodem, vzpomene si někdo, kdy nám a světu dalo Rusko něco dobrého? Mě nic nenapadá.
Vítězství v II.svět. válce neuznávám, Rusko bylo nejvěrnější spojenec předválečného Německa a bez jeho vydatné pomoci by Hitler těžko dokázal tak rychle vyzbrojit. Sověti tedy jedli kaši, kterou sami pomohli navařit.
Oni totiž dodávali Německu nejen ocel, ropu, obilí, ale po obsazení Pobaltských států dali nacistické armádě k dispozici i přístavy těchto zemí pro jejich válečné loďstvo.
Také vím, že Rusko dalo světu 1. anarchistického atentátníka studenta Dmitrije Karakozova, a to také není nic pozitivního.
Nemohu si pomoc,ale jen žasnu co zloby a nenávisti je v lidech, kteří píší tak děsivé komentáře. Když Amíci, Kanaďané, Australané a další národy zachraňovali Evropě krk před Hitlerem, tak by určitě tito lidé byli první v řadě a křičeli Hi friends!
Dnes se vezou na vlně antiamerikanismu, protože se to nosí. Nějak se zapomíná na ruské gulagy, korejské koncentráky a desítky tísic čínských poprav ročně. A tak je pro tyto lidi Asad hrdina, protože se "brání NATO a USA". Lidé si tu v Evropě žijí jak prasata v žitě. Šedesát let bez války dalo zapomenout. Takže Ti všichni FANDOVÉ Ruska přeji aby jsde si dalších šedesát let užívali svobody a nemuseli si jít někam zastřílet...Skrýt celý příspěvekShal: není tu jen Írán, ale kromě Číny i Indie, Indonésie, Vietnam, Egypt a další. Svět se od konce Studené války dost změnil v neprospěch Západní aliance. EU je vyjma Německa v ...Zobrazit celý příspěvek
Shal: není tu jen Írán, ale kromě Číny i Indie, Indonésie, Vietnam, Egypt a další. Svět se od konce Studené války dost změnil v neprospěch Západní aliance. EU je vyjma Německa v recesi, USA přesunulo výroby do Asie, takže o nějaké nadřazenosti nemůže být řeč. Ale spíš se dá říci že nyní definitivně končí unipolární svět - začlo to náznaky kdy Rusko odmítlo vydat Snowdena a pak se rázně postavilo za Sýrii. Takže nyní se bude lámat chleba. Z Kerryho čiší zklamání, proto si nedává pozor na pusu, ale až se zklidní tak jistě bude opatrnější. Mám pocit že ve Washingtonu pořád uvažují jako o Rusku minulého desetiletí - a z této premisi zahájili podporu nacionalistů na UKR.Skrýt celý příspěvek
Nemo: Irán je schopný si sehnat vyspělé zbraně i jinými způsoby než z Ruska legální cestou. Třeba z Ruska nelegální cestou, z KLDR či vlastními prostředky. Krom toho, Irán má více ...Zobrazit celý příspěvek
Nemo: Irán je schopný si sehnat vyspělé zbraně i jinými způsoby než z Ruska legální cestou. Třeba z Ruska nelegální cestou, z KLDR či vlastními prostředky. Krom toho, Irán má více nepřátel než jenom Izrael a USA. Pokud by Rusko oficiálně dodalo zbraně Iránu, tak by tím nasrali mnohem více zemí než jenom tyhle 2. Co se týče sankcí, tak tady je jednoznačně míč na straně USA a EU. Rusku by sankce ublížili daleko více a USA by dokázala svou ekonomickou nadřazenost. Tohle by se mohlo Američanům docela hodit. A Putin to moc dobře ví. S Ruskem by krom Iránu už neobchodoval nikdo a export surovin je to, co drží celou tu Ruskou mašinerii v chodu.Skrýt celý příspěvek
Místo různých připodobnění k rokům 38, 68 a tak podobně, mě napadá mnohem příhodnější příměr. Operace Just Cause v Panamě, kde si Spojené státy, pod záminkou ochrany svých občanů, ...Zobrazit celý příspěvek
Místo různých připodobnění k rokům 38, 68 a tak podobně, mě napadá mnohem příhodnější příměr. Operace Just Cause v Panamě, kde si Spojené státy, pod záminkou ochrany svých občanů, také vyřešili geopolitický problém s vysoce strategickým průplavem v, pro ně, nesprávných rukou. V tomto světle mi připadne krok Ruska naprosto pragmatický, protože v nadcházejících vyjednáváních získají velkou výhodu.
Ostatně velmi výstižně a bez emocí, to zhodnotil generál Šedivý v rozhovoru pro iDnes:
http://zpravy.idnes.cz/ukrajin... Skrýt celý příspěvekshal: nějaké velké sankce si nemůže Západ dovolit, protože pak by třeba Rusko přestalo respektovat tiché dohody a dodalo vyspělé zbraně Íránu. To by nejvíc ohrozilo Izrael jehož ...Zobrazit celý příspěvek
shal: nějaké velké sankce si nemůže Západ dovolit, protože pak by třeba Rusko přestalo respektovat tiché dohody a dodalo vyspělé zbraně Íránu. To by nejvíc ohrozilo Izrael jehož lobby v USA by jistě nasadilo všechny páky aby byly sankce jen symbolické. Ad polupráce - to jsou staré analýzy co už neplatí.Skrýt celý příspěvek
Petr M: Pepe má pravdu. Rusko stejně jako Čína mají obrovský sociální problém s rychle stárnoucí populací. U Ruska i vymírající. Někde jsem četl analýzu, že pokud se nic nezmění, ...Zobrazit celý příspěvek
Petr M: Pepe má pravdu. Rusko stejně jako Čína mají obrovský sociální problém s rychle stárnoucí populací. U Ruska i vymírající. Někde jsem četl analýzu, že pokud se nic nezmění, tak počet obyvatel Ruska může do roku 2050 klesnout o 10 - 15 procent. A to už se na ekonomice sakra projeví, navíc v kombinaci se stárnoucí populací a nárustem právě ne zrovna proRusky smýšlejících menšin na jeho území.
USA ropu a plyn z Ruska nepotřebuje. Západní Evropa, která je motorem Evropské ekonomiky není na Rusku taky tolik závislá. Problém by měly země jako je Polsko, Slovensko a Maďarsko. Ostatní země jsou schopny z velké části Ruské zásoby nahradit jinými zdroji. Ekonomické důsledky sankcí by byly pro Rusko zdrcující. Stejně jako by něco podobného bylo pro Čínu. Proto se Čína otevřeně na Ruskou stranu proti Západu nikdy nepostaví.Skrýt celý příspěvekto pepe420: vymírající populace je pasé - nedávno probleskla zpráva že už se opět dostávají do plusu, takže výsledky Putinovy gardy jsou znát. S muslimy máte pravdu a ani bych se ...Zobrazit celý příspěvek
to pepe420: vymírající populace je pasé - nedávno probleskla zpráva že už se opět dostávají do plusu, takže výsledky Putinovy gardy jsou znát. S muslimy máte pravdu a ani bych se nedivil kdyby onen přirůstek obstarali oni. Ale hlavní je že jsou většinově loajální Moskvě. Od r. 2008 také uplynulo pěkných pár let a armáda analyzovala chyby a posunula se zase dál, už mají i vlastní drony. A nespokojenost s režimem? Podle dosavadních událostí má p. Putin velkou podporu. A jestli uspěje v tomto konfliktu a přivede UKR či její větší část do náruče Eurasijského svazu tak bude ještě více respektován. Je to první člověk po několika desetiletích co skutečně pro svůj národ pracuje. S pohlcením Ukrajiny se tento Svaz může vyhoupnout k 250M obyvatel. Ano, nebude tu věčně, ale to nikdo. Ale málokdo jako on bude moci řici že předá stát v mnohem lepším stavu než v jakém ho převzal.
Ad. Čína - dokud bude USA silné v Tichomoří tak tento sňatek z rozumu bude dobře fungovat.Skrýt celý příspěvekpepe420 Ten první odstavec o problémech Ruska, tj vymírající populace, rostoucí počet muslimů, korupce, atd, to by spíše sedělo na EU nemyslíte? Ruské zbraně jsou nekvalitní, ...Zobrazit celý příspěvek
pepe420 Ten první odstavec o problémech Ruska, tj vymírající populace, rostoucí počet muslimů, korupce, atd, to by spíše sedělo na EU nemyslíte?
Ruské zbraně jsou nekvalitní, předražené ??? O které konkrétně se jedná v porovnání se cízí vojenskou technikou?
Zdá se mi, že stále vidíte oslabené Rusko někdy na počátků 90. let. Nyní je ovšem Rusko daleko silnější.
Co se týče odběru ropu, plynu, nerostů, Indie, Čína za ni Rusku utrhají ruce...
ps.Čím budete jezdit do práce, když k nám nepoteče ropa z Ruska? Ta trocha, co k nám teče z Norska nás nezachrání, podobně na tom bude většina statů EU.Skrýt celý příspěvekČím více se na to dívám, tak vidím selhání všech možností diplomatických zásahů do konfliktu Ukrajina vs Rusko. EU je vydíratelná přes dodávky surovin a další ekonomické věci. ...Zobrazit celý příspěvek
Čím více se na to dívám, tak vidím selhání všech možností diplomatických zásahů do konfliktu Ukrajina vs Rusko. EU je vydíratelná přes dodávky surovin a další ekonomické věci. Prostě jednoduše, když bude EU zlobit, tak rusové utáhnou kohouty na plynu a ropě a nebudou dodávat další nerostné suroviny. Bude jen záležet na tom, zda bude mít jinde odbyt.
Ukrajina není v NATO, takže přímo NATO nemůže nic podniknout.
Rada bezpečnosti OSN - jedním ze stálých členů s právem veta je Rusko. Jakákoliv rezoluce půjde okamžitě ke dnu. Rusko si přece neodhlasuje něco proti sobě.
USA - možná udělá nějaké ekonomické bububu, ale jinak nic jiného. Čistě teoreticky, je to co se odehrává v médiích jen rétorické cvičení, aby to nevypadalo, že mocnosti jsou již domluvené.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...