MSM Group z holdingu CZECHOSLOVAK GROUP zachraňuje srbskou firmu IMK 14. Oktobar

M-87 Orkan / Ex13, CC BY-SA 3.0

Holding CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) plánuje rozšíření svých aktivit mimo území bývalého Československa. MSM GROUP (MSMG), slovenská větev skupiny CSG, uhradila na konci června aktiva srbské společnosti IMK 14. Oktobar sídlící ve městě Kruševac.

Firma je v současnosti v konkurzu. K datu 1. 10. 2017 plánuje MSM GROUP převzít společnost do svého vlastnictví a obnovit v současné době do značné míry utlumený výrobní program. Podmínkou pro převzetí IMK 14. Oktobar a její následnou záchranu je rozhodnutí výboru věřitelů firmy.

IMK 14. Oktobar je státní společnost, která se soustředila hlavně na civilní program výroby stavebních a zemědělských strojů a také na klasické třískové obrábění. Součástí portfolia je též obranný segment zaměřený na výrobu velkokalibrové munice.

Někdejší významná srbská společnost, která ještě v roce 2013 zaměstnávala 1500 pracovníků, se dostala do konkurzu přede dvěma lety. V současnosti má jen zhruba 150 zaměstnanců a 75 % jejího obratu tvoří výroba pro obranný průmysl.

„Naše vize je vrátit do dnes téměř opuštěných prostor původní výrobu, podpořit tvorbu nových pracovních míst a vytvořit synergii se současnými firmami jak skupiny MSM, tak holdingu CSG. Jsme odhodlaní co nejdříve ukončit živoření společnosti IMK 14. Oktobar a nastartovat její rozvoj. Už nyní pracujeme na posílení obchodního úseku firmy a hledání nových obchodních příležitostí, které do Kruševace přinesou práci,“ uvedl Marián Goga, prezident skupiny MSM GROUP.

Poté, co výbor věřitelů na svém zasedání odsouhlasí převzetí společnosti, nebude nic bránit zahájení záchranné mise. Prostředky, které za aktiva společnosti skupina MSM GROUP zaplatila, budou do té doby uloženy na účtu srbského ministerstva financí. Po převzetí firmy bude pokračovat současná výroba a zároveň dojde k opětovnému spuštění civilního výrobního programu, jehož kapacity se nyní téměř nevyužívají.

Holding CZECHOSLOVAK GROUP se zaměřuje na tradiční průmyslovou výrobu a v České republice i na Slovensku se podílí na oživování tradičních firem a jejich dalším rozvoji. Klasickým příkladem je úspěšné nastartování automobilky TATRA TRUCKS, ve stejném duchu bude letos na podzim obnovena výroba ve společnosti AVIA.

Na Slovensku zase CZECHOSLOVAK GROUP oživuje například tradiční podnik ZTS Metalurg v Dubnici nad Váhom. Záchrana srbské firmy IMK 14. Oktobar do této strategie holdingu CSG zapadá.

IMK 14. Oktobar mimo jiné vyrábí raketomety LRSVM Morava ráže 122mm/128mm, raketomety M-63 Plamen (128 mm) a především nejsilnější raketomet M-87 Orkan (262 mm) s dosahem 50 km až 120 km. Srbska firma vyrábí pro své raketomety i příslušnou munici - probíhal také vývoj raketové munice s doletem až 150 km.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

160 raketometů Homar pro polskou armádu

Polské ministerstvo obrany plánuje nakoupit 160 raketometů Homar - třikrát více, než byl původní ...

Chorvatsko hledá nástupce stíhaček MiG-21

Chorvatské ministerstvo obrany zaslalo vládám pěti zemí žádost o nabídku RfP (Request for Proposal) ...

Armáda ČR pořídí šest desítek obrněných vozidel TITUS na podvozku TATRA

Vláda České republiky v pondělí 24. 7. 2017 schválila zakázku na pořízení obrněných vozidel TITUS ...

STV GROUP představila svého kandidáta na náhradu 600 osobních terénních automobilů Armády ČR

STV GROUP a.s., jedna z významných společností v oblasti oprav vojenské techniky a dodávek ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Rase
    08:37 05.08.2017

    Souhlasím s tím, že navázat spolupráci se Srbskem je hodně dobrý krok. Pokud budeme vybírat někdy novou houfnici, tak doufám, že tam bude i srbský Aleksandar. Přeci jen je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlasím s tím, že navázat spolupráci se Srbskem je hodně dobrý krok. Pokud budeme vybírat někdy novou houfnici, tak doufám, že tam bude i srbský Aleksandar. Přeci jen je to taková Archer a už je na Tatrováckém podvozku:

    http://palba.cz/viewtopic.php?...

    Rozhodně mají spoustu věcí, které by se nám hodily a očividně se s nimi nebojí spolupracovat ani Poláci - PL-16 je nabízený i se srbským motorem. Osobně beru Ukrajinu a Srbsko jako státy, kde se dnes dají levně nakoupit technologie atd. tak proč je nevyužít pro vlastní projekty.
    Pokud jde o M-20UP-1 tak opravdu pochybuju že vznikne. Přeci jen obrázky byly představeny už v roce 2015 - od té doby tichoSkrýt celý příspěvek

  • semtam
    03:29 05.08.2017

    Tak srbský trh je opravdu omezený. Spíš tim chtěl autor říci, že Srbsko může být dobrý partner pro vývoj zbraní s patřičným know-how a vyváženou hodnotou cena/výkon. Rase Že ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak srbský trh je opravdu omezený. Spíš tim chtěl autor říci, že Srbsko může být dobrý partner pro vývoj zbraní s patřičným know-how a vyváženou hodnotou cena/výkon.

    Rase

    Že by Srbsko bylo mizerný exportér zbraní si rozhodně nemyslím. Významné zbrojní dodávky objednal Irák, UAE, Barma (Myanmar), Bangladéš, Keňa. Na rozdíl od Ukrajiny jsou odběratelé se Srbskem spokojeni, co se týče kvality. Před lety jsem četl chválozpěv z Iráku ohledně kvality munice a její ceny ze Srbska. Když srovnáme historii zbrojních úspěchů ČR a SK dohromady se Srbskem, tak mluvit o tom, že Srbsko je mizerný exportér je trochu odvážné.
    A to, že by Ukrajina nabízela široké portfofilum zbraní jsem si jaksi nevšimnul. Asi do toho započítáváte snahy o nové zbraně jimiž Ukrajina poslední 2 roky překypuje. Což je sice pěkný, ale neprodejný.

    Ohrnování nosu nad M-20UP-1 si myslím není také na místě, na rozdíl od Ukrajiny je tu větší šance, že spatří světlo světa. To, že vychází z tanku M-84 (T-72) není na škodu. Uspořádání tanku je úplně jiné a docela perspektivní. Srovnávat ho s T-72M2 (PavolR) je mimo mísu. Rozhodně by nebyla špatná spolupráce vývoje CSG se Srbskem. Protože jednoho dne až nebude zájem o tanky klasické konstrukce, tak na trhu bude jen pár hráčů s drahou technikou a tohle by mohl být dostupný tank pro méně bohaté země.

    Jakub2

    Ne že bych se pohyboval v LOMu, ale problém dodávek náhradních dílů z Ruska je tak trochu bublina. LOM opravuje stroje MI od zájemců z celého světa a nové zákazníky stále získává. Tudíž se jedná o kachnu. I když ne tak docela, problém byl ten, že v minulosti LOM nakupoval náhradní díly od překupníků a tam se spálil. Nyní nakupuje již přímo od výrobce.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    23:58 04.08.2017

    flanker.jirka: děláš si doufám legraci. Srbsko není žádný trh. exportovat se sice snaží všechno možné, ale většinou s mizerným úspěchem a rozhodně nemají finance, aby cokoliv ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka:
    děláš si doufám legraci. Srbsko není žádný trh. exportovat se sice snaží všechno možné, ale většinou s mizerným úspěchem a rozhodně nemají finance, aby cokoliv nakupovali ze zahraničí. Rozhodně tedy nejsou trhem, ale spíš jsou na úrovni Ukrajiny, kdy jedou hlavně na cenu u co nejširšího portfólia.
    Projekt tanku M-20UP-1 jsem tehdy zkoumal a hodně mě bavil (psal jsem o něm). V reálu je to ale pořád jen hluboce překopaný tank M-84. Když se koukneme na tank Trex od Azovu, tak to bylo to samé. Jen základem byl T-64. Za mě nic extra. Podobně vymazlit T-72 nejspíš dokážeme i my, pokud by byl zájem a to si nehrajeme na zbrojní výrobu.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    22:57 04.08.2017

    PavoR: Jasně, tahle varianta výroby ve 2 závodech (Srbsko a ČR) je taky možná, ale neekonomická. Srbové budou každopádně chtít, aby výroba zůstala u nich. To může být pro MO ...Zobrazit celý příspěvek

    PavoR: Jasně, tahle varianta výroby ve 2 závodech (Srbsko a ČR) je taky možná, ale neekonomická. Srbové budou každopádně chtít, aby výroba zůstala u nich. To může být pro MO problém, protože se obává o bezpečnost dodávek (např. náhradní díly na Mi-171Š jsou problematické zboží).

    Uvidíme, jak to CSG vyřeší.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    22:50 04.08.2017

    Himars jak Himars - raczej Uragan/Tornado... M-87-APHE with a fragmentation warhead to 91 kg. Range 50 km. M-87-APHE-ER with a fragmentation warhead to 91 kg. Range 65 ...Zobrazit celý příspěvek

    Himars jak Himars - raczej Uragan/Tornado...

    M-87-APHE with a fragmentation warhead to 91 kg. Range 50 km.
    M-87-APHE-ER with a fragmentation warhead to 91 kg. Range 65 km.
    M-87-PFHE-ER pre-fragmented warhead containing double-size balls. Range 65 km.
    M-87-ICM-AT with 288 piece shaped charge bomblets type KB-2 . Range 50 km.
    M-87-ICM AP with 420 piece splinter bomblets. Range 50 km.
    M-87-AT with 24 piece YU-S-AT (KPOM) mines with Magnetos. Range 50 km.

    GLMRS to to nie jest - ale i tak przydatne (amunicja kasetowa)

    Na większy zasięg - 100-150 km potrzeba modułów nawigacji satelitarnej - skąd je wziąć (do "wrażliwy" komponent - nikt go specjalnie sprzedawać nie chce)Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    21:57 04.08.2017

    flanker.jirka:
    Ale, ale, ale. Ten srbský M-20 má koncepciu výzbroje ako slovenský T-72M2.

    flanker.jirka:
    Ale, ale, ale. Ten srbský M-20 má koncepciu výzbroje ako slovenský T-72M2.

  • flanker.jirka
    21:42 04.08.2017

    Srbsko je dobrej trh a mají i věci s potenciálem pro nás. Houfnice Nora B-52 K1 a vyvíjí vlastní tank koncepčně řešen jako Armata. ...Zobrazit celý příspěvek

    Srbsko je dobrej trh a mají i věci s potenciálem pro nás. Houfnice Nora B-52 K1 a vyvíjí vlastní tank koncepčně řešen jako Armata.
    http://www.yugoimport.com/en/p...

    http://www.novosti.rs/vesti/na...

    https://m.youtube.com/watch?v=... Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    21:15 04.08.2017

    Hmm, vytuněný M-87 na Tatře by mohl být takový HIMARS chudého muže.

    Hmm, vytuněný M-87 na Tatře by mohl být takový HIMARS chudého muže.

  • PavolR
    19:23 04.08.2017

    Jakub2: Ale môže dôjsť k transferu know-how pre modernizáciu/transformáciu RM-70 na niečo podobné, ako je slovenský Modular. Na taký Vampir 2 ani nebude treba zo Srbska nič moc ...Zobrazit celý příspěvek

    Jakub2: Ale môže dôjsť k transferu know-how pre modernizáciu/transformáciu RM-70 na niečo podobné, ako je slovenský Modular. Na taký Vampir 2 ani nebude treba zo Srbska nič moc sťahovať a ušetria čas a možno aj porovnateľné prostriedky na vývoj, než koľko ich stálo do tej firmy vstúpiť.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    17:36 04.08.2017

    Lemkin: Máte recht, CSG získala do portfolia velkorážové dělostřelecké rakety. Je tady jen malý háček - fabrika je v Srbsku, tj. v nečlenské zemi, která pořád neví kam chce ...Zobrazit celý příspěvek

    Lemkin: Máte recht, CSG získala do portfolia velkorážové dělostřelecké rakety. Je tady jen malý háček - fabrika je v Srbsku, tj. v nečlenské zemi, která pořád neví kam chce (momentálně se lísají k Rusům). Tohle bude MO docela vadit a Srbové asi nebudou chtít nechat odstěhovat firmu, výrovu a vývoj do ČR/SR.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    16:57 04.08.2017

    Cóż 12x 232mm na Tatrze 8x8 ciekawa perspektywa Tylko potrzebna są jeszcze nadajniki GPS (nie cywilne tylko wojskowe) i inwestycje w systemy kierowania ogniem... Ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Cóż 12x 232mm na Tatrze 8x8 ciekawa perspektywa
    Tylko potrzebna są jeszcze nadajniki GPS (nie cywilne tylko wojskowe) i inwestycje w systemy kierowania ogniem...

    Ale ciekawe...

    Choć potrzeba pieniędzySkrýt celý příspěvek

  • lemkin
    16:39 04.08.2017

    CSG se už asi připravuje na znovuzavedení raketového vojska v ČR. :)

    CSG se už asi připravuje na znovuzavedení raketového vojska v ČR. :)

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3