Estonská Milrem Robotics testuje bojového robota Type-X

Estonská Milrem Robotics testuje bojového robota Type-X
Robotická platforma Type-X / Milrem Robotics (Zvětšit)

Estonská společnost Milrem Robotics je předním výrobcem robotických pozemních vozidel pro bezpečnostní složky a ozbrojené síly. Po komerčně úspěšném robotu THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) nyní vyvíjí a testuje mnohem výkonnější pásovou robotickou platformu Type-X.

Milrem Robotics je vedoucím členem evropského „robotického“ konsorcia iMUGS (Integrated Modular Unmanned Ground System). Projekt s rozpočtem 32,6 milionu euro (855 milionů Kč) řeší vývoj standardizovaných modulárních technologií a řešení pro evropské pozemní a vzdušné robotické systémy. Důraz bude kladen na prostředky velení, řízení a komunikace, senzory, užitečná zatížení a algoritmy. Pro testování poslouží právě platforma THeMIS.

THeMIS v současné době slouží v deseti zemích světě, včetně Spojených států. Jedná se o víceúčelovou pásovou robotickou platformu schopnou nést nejrůznější užitečná zatížení, včetně bojových modulů s 30mm automatickými kanony, protitankovými řízenými střelami nebo kamikadze drony Hero-120.

„Estonsko má tu čest a velkou zodpovědnost převzít vedoucí úlohu v tomto projektu [iMUGS], protože nic v podobném měřítku nebylo dosud vykonáno. Naším cílem není z iMUGS učinit jen jednorázovou záležitost, ale také jej přetvořit do výchozího projektu pro budoucí vývoj. Naším dlouhodobým cílem je, aby každý z postavených modulárních systémů připravil cestu pro další inovace ve svém oboru,“ uvedl Martin Jõesaar, vedoucí projektové kanceláře v estonském Centru pro obranné investice.

„iMUGS je vynikajícím příkladem spolupráce v Evropě: sedm zemí vytvořilo společné požadavky na budoucí robotický systém a má společné porozumění toho, jak má být systém nasazen. Výsledkem iMUGS bude modulární a škálovatelné řešení, které nejen uspokojí všechny potřeby Evropy, ale bude také použitelné po celém světě,“ říká Kuldar Väärsi, generální ředitel společnosti Milrem Robotics.


THeMIS s drony Hero-120

Současně estonská společnost Milrem Robotics intenzivně vyvíjí a testuje střední robotickou platformu Type-X, která rovněž může využít řešení vyvinuté v rámci iMUGS.

Type-X je od počátku stavěn jako bojový robot RCV (Robotic Combat Vehicle) určený k podpoře mechanizovaných jednotek. Podle vize estonské firmy má jít o „vedené křídlo“ (loyal wingman) tanků a bojových vozidel pěchoty, určené pro nejrizikovější úkoly.

Na Type-X lze umístit nejrůznější zbraňové moduly – v polovině minulého roku byl Type-X demonstračně osazen bojovým modulem Cockerill CPWS II (Cockerill Protected Weapons Station Gen. II). CPWS II pojme automatické kanony ráže 25 mm nebo 30 mm, případně i protitankové řízené střely. Milrem Robotics již na svých stránkách propaguje Type-X s kontejnery pro vypouštění kamikadze dronů Hero-400EC s výdrží ve vzduchu až 120 minut.


Před několika dny Milem Robotics uveřejnila krátké video z testování Type-X. 

„Type-X poskytne stejnou nebo výrazně větší palebnou sílu a taktické využití jednotce vybavené bojovými vozidly pěchoty. Poskytne řešení k prolomení nepřátelských obranných pozic s minimálním rizikem pro vlastní jednotky, nahrazení ztraceného RCV je čistě logistickou nuancí,“ uvedl Väärsi.

Type-X lze osadit kanony do ráže 50 mm, přitom s až 30mm kanonem lze Type-X vysadit na padácích. Letouny C-130J a KC-390 přepraví jeden Type-X, A400 dva stroje a C-17 dokonce pět Type-X.

„Vozidlo získá inteligentní funkce, jako je ‚follow-me‘, navigace po trasových bodech a detekce překážek, přičemž součástí algoritmů bude umělá inteligence,“ vysvětluje Väärsi. „Vývojáři softwaru Milrem Robotics rovněž zaujali zcela nový a inovativní přístup, který umožňuje dálkově ovládané operace při vyšších rychlostech.“


Type-X s bojovým modulem Cockerill CPWS II; větší foto / Milrem Robotics

Type-X váží 12 tun a má vzadu umístěnou výkonnou hybridní pohonnou jednotku. Firma uvádí, že robot má pokročilé systémy sledování svého technického stavu, což má snižovat provozní náklady a logistickou stopu.  

V každém případě, jak jsme uvedli v článku Roboti ve válce: Hrozba nebo naděje pro Evropu? (který doporučujeme přečíst), začlenění RCV jako efektivního bojového systému do ozbrojených sil bude vyžadovat obrovské lidské, organizační, vědecké, výcvikové, doktrinální a finanční úsilí.

Je třeba si uvědomit, že zbraňový komplet nikdy nevede na bojové scéně boj sám o sobě, bez vazeb na ostatní bojové prvky. Proto posuzovat bojovou efektivitu zbraňového kompletu na základně takticko-technických údajů je chybné a v řadě případů i matoucí, zejména pak v souvislosti s určením jejich reálné bojové hodnoty. 

Zdroj: Milrem Robotics

Nahlásit chybu v článku


Související články

THeMIS: Evropský bojový robot z Estonska?

V rámci stálé spolupráce v obranné oblasti PESCO (Permanent Structured Cooperation) evropské státy ...

Novinky z Pobaltí: NASAMS 2 pro Litvu, houfnice K9 pro Estonsko

Baltské státy pokračují v investicích do své obrany. Estonsko nakoupí dalších šest jihokorejských ...

Type-X: Robotické bojové vozidlo z Estonska

Estonská společnost Milrem Robotics na podzim letošního roku začne testovat prototyp nového bojového ...

Estonská firma Milrem Robotics robotizuje mechanizovanou pěchotu

Estonská Milrem Robotics před pár dny představila robotické vozidlo Type-X s belgickým bojovým ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...