Městské bojiště Gaza: Hamás se na izraelský útok připravoval deset let
- 19. 10. 2023
- 16 komentářů
- Stanislav Vítek
Izrael, toho času ve válečném stavu, právě provádí to, co umí jen málokterá země na světě. Mobilizovat 300 000 lidí během několika dní. Z velké části navíc bez doručení povolávacího rozkazu záložníkům. Když malý stát jako Izrael zmobilizuje 300 000 záložníků, což masivně poškodí ekonomiku, znamená to jediné. Chystá se rozsáhlá pozemní kampaň.
Izraelské obranné síly (IDF) daly zhruba milionu obyvatel severní části Gazy 24 hodin na opuštění svých domovů. Současně dokončují přípravy na zahájení pozemní operace s cílem vojensky rozdrtit Hamás, zničit jeho infrastrukturu a osvobodit rukojmí. Těch teroristé unesli z Izraele podle posledních odhadů více než 150.
Takovéto tažení nese nejrůznější rizika. Pro Izrael, celý širší region, a v neposlední řadě samozřejmě pro palestinské civilisty. Teherán varoval[1] Izrael skrze OSN před rozšířením konfliktu, pokud připravenou operaci nezastaví. Ostatně proto do oblasti míří již druhý úderný svaz letadlových lodí Spojených států a Izrael opakovaně bombardoval ranveje letišť v Damašku a Aleppu[2], aby Íránu zabránil v přísunu strategických zbraní.
Vrcholní představitelé Hamásu mezitím vyzvali obyvatele Gazy ze svých pětihvězdičkových hotelů v Kataru, aby navzdory izraelskému varování v hustě obydlené palestinské enklávě zůstali a sloužili teroristům jako živé štíty. Hamás v Gaze opakovaně obstruoval evakuační koridory[3] garantované izraelskou armádou, včetně vytvoření silničních zátarasů, aby exodu civilistů bránil. Současně obvinil Izrael z leteckého útoku na kolonu civilistů na jedné ze dvou hlavních evakuačních tras – na Saladinově dálnici přes vádí Gaza. Z incidentu však existují záběry[4]. Podle nich je velice nepravděpodobný izraelský útok.
Explozi pravděpodobně způsobila nehoda, nebo úmyslná sabotáž Hamásu na vozidle vezoucím plynové lahve, s cílem zabránit civilistům utéct z pozice živých štítů a obvinit Izrael z válečných zločinů. Tuto taktiku pak Hamás úspěšně zopakoval zprávou o izraelském bombardování nemocnice. Tu přetiskla téměř všechna světová média. Explozi však podle dostupných důkazů pravděpodobně způsobila selhavší raketa[5] Islámského džihádu, vypálená z Gazy na Izrael.
Izraelské letectvo kromě intenzivního bombardování cílů Hamásu rozeselo po většině území Gazy letáky vyzývající civilisty k evakuaci. Současně probíhá masivní informační kampaň přes sociální média, tradiční média a SMS zprávy se stejným cílem, přimět co nejvíce civilistů k odchodu z města Gaza. I pokud odhlédneme od očekávané dlouhé kampaně a zavřených hraničních přechodů, takže palestinští civilisté reálně nemají kam jít, 24 hodin dlouhý termín evakuace byl nesplnitelný.
To platí pro běžnou populaci, o nemocných a nemohoucích apod. nemluvě. Izrael však na nátlak Spojených států zřejmě přistoupil na prodloužení termínu k evakuaci.[6] Kromě humanitárních důvodů patrně i z čistě vojenského hlediska – jak ukázala druhá bitva o Fallúdžu[7] před téměř dvaceti lety, dobýt město je výrazně jednodušší, pokud ho opustí většina civilistů.
Samotné město Gaza je zhruba dvakrát větší než širší centrum Prahy. Hamás v něm měl za 17 let vlády, a téměř deset let od poslední invaze Izraele, možnost vybudovat mnoho obranných postavení, opírajících se o extenzivní síť tunelů měřící pravděpodobně stovky kilometrů.
Boj v hustém městském terénu je nejsložitějším a nejobtížnějším typem války. Mnohodimenzionální topografie, přítomnost civilistů a omezení použití síly vyžadované válečným právem, to vše výrazně komplikuje boje ve městě. Dvojnásob, pokud svádíte patrně nejsledovanější bitvu všech dob s neustálou přítomností sociálních médií v reálném čase. Navíc proti teroristickému hnutí stavící svou strategii na vzetí všech civilistů v Gaze jako rukojmích. Plus s přídavkem izraelských rukojmí, které bude Hamás využívat hrozivými způsoby v rámci psychologického působení na izraelské veřejné mínění. Mezitím se bojovníci Hamásu ukryjí v labyrintu podzemních tunelů[8], plných nástražných výbušných zařízení.
Hamás cynicky využívá obyvatele Gazy jako živé štíty proti akcím izraelského letectva[9]. Sklady zbraní a munice nebo velitelská stanoviště běžně umísťuje do mešit a do tunelů pod nemocnice, odpalovací stanoviště raket zřizuje v husté zástavbě, popřípadě k odpalování řízených střel využívá školy a střechy velkých obytných budov. Opěrné body, které budou muset síly IDF dobývat, budou z velké části pravděpodobně plné min. Stejně tak Hamás použije izraelská rukojmí jako návnady v pastech s nástražnými výbušninami, včetně umístění na tělech rukojmích samotných.
Izrael má ze všech armád na světě patrně nejvyšší míru připravenosti na operace tohoto druhu[10]. Navíc má zkušenost s pozemními operacemi přímo v Gaze a proti Hamásu. Naposledy IDF v Gaze bojovaly v rámci padesáti-denní operace Ochranné ostří v roce 2014. Pro operaci Izrael mobilizoval 75 000 záložníků. Dnes je situace výrazně komplikovanější; pro porovnání, sto tisícům iráckých vojáků a příslušníků paramilitárních sil trvalo devět měsíců dobýt Mosul na Islámském státu. Ten měl v místě jenom asi třetinu bojovníků, než má (alespoň na papíře) Hamás v Gaze.
Důvodem[11] byla z velké části síť tunelů, které ISIS využíval k přesunům mezi budovami a bojovými pozicemi. Stejně jako využívání civilistů jako živých štítů a nesčetných nástražných výbušných zařízení. Pro vyčištění Mosulu od bojovníku ISIS tak bylo třeba město z velké části zcela zničit. ISIS měl navíc na hloubení tunelů dva roky, zatímco Hamás se mu věnuje už sedmnáct let.
Kromě tunelů a lidských štítů IDF musí řešit komplikace boje v městské zástavbě. Hamás založí obranu na boji zblízka z opěrných bodů – železobetonových budov s podzemím vedoucím do sítě tunelů. Ty budou, podobě jako v případě ISIS v Mosulu, bránit odstřelovači a bojovníci s ručními zbraněmi a kulomety, minomety, protitankovými řízenými střelami a RPG.
Vyčištění jediného opěrného bodu v historii městských bitev trvalo dny, týdny nebo i měsíce. Vzpomeňme bitvu o Stalingrad v roce 1942, kde trvalo divizi Němců vyčistit čtyřpatrovou budovu, známou jako Pavlovův dům[12], přes padesát osm dní.
Situaci výrazně zkomplikuje přítomnost moderních lehkých protitankových zbraní; v bitvě o Mariupol[13] v loňském roce pouhých několik tisíc obránců zničilo obrovské množství ruských obrněných vozidel povětšinou protitankovými řízenými střelami (PTŘS) a oddalovalo dobytí odříznutého města dvanácti tisíci ruskými vojáků více než osmdesát dní. Hamás má k dispozici sovětské / ruské PTŘS Konkurs, Fagot a Kornet stejně jako větší množství RPG různých typů, včetně patrně domácky vyráběných Tandem 85[14]. Ty se snadno přepravují a ukrývají v úzkých a stísněných bojových pozicích v městském terénu.
V druhé bitvě o Fallú-džu v roce 2004 ztratil jediný americký prapor šest tanků M1A2 Abrams v důsledku salvy RPG. Většinou šlo o tzv. mobility-kill, tedy znehybnění tanku bez jeho totální destrukce. Znehybněný tank však může být cílem dalších útoků pěchoty, minometů a dronů, zvláště pokud dojde k obětem a nutnosti evakuace slaběji chráněnými vozidly.
Tuto taktiku si Hamás proti IDF již s nevelkým úspěchem vyzkoušel v roce 2014[15]. Jako organizace však předvedl vysokou schopnost adaptace a učení. Na opakování neúspěchu se tak nemůžeme spolehnout. Zvláště pak s novou výzvou pro IDF v podobě masivního využití celého spektra bezpilotních prostředků ze strany Hamásu – od sebevražedných dronů až po komerční kvadrokoptéry upravené pro shazování munice a jako prostředek pro komplexní ISTAR (zpravodajství, sledování, akvizice cílů a průzkum).
Hamás zveřejnil video[16], na němž jeho síly úspěšně používají drony během nedávného útoku a další, na němž ukazuje větší drony podobné[17] íránským Šáhid-136 používaným ruskými silami na Ukrajině. Drony v nadcházející bitvě sehrají mnohem větší roli, než na jakou byly IDF v minulosti zvyklé.
Další komplikace budou izraelské ztráty. V roce 2014 přišly IDF o 66 vojáků. Vzhledem k předpokládanému velkému rozsahu ofenzivy a deklarovanému cíli – vyčistit hustě osídlený městský terén od přítomnosti a infrastruktury Hamásu – lze předpokládat značný počet obětí z řad IDF.
Válka je soubojem vůlí, což zahrnuje vůli jednotlivých vojáků bojovat, vůli politiků pokračovat ve vojenské operaci i navzdory vnějším okolnostem, jako je tlak okolního světa, a vůli obyvatelstva podporovat politické rozhodnutí pokračovat v boji i za cenu velkých ztrát. S ohledem na bestialitu a rozsah nedávného útoku Hamásu lze předpokládat izraelskou toleranci absorbovat ztráty.
Avšak mezinárodní tlak na Izrael poroste každým dalším dnem spolu s nevyhnutelně přibývajícím počtem civilních obětí. S ohledem na palestinskou demografii z velké části dětí. Obrázky milionového města postupně vymazávaného z mapy mohou Izraelskou pozici dovést do stavu neudržitelnosti před dosažením deklarovaného cíle. K jeho splnění IDF potřebují týdny, ne-li měsíce.
Hamás se tak bude snažit maximalizovat ztráty mezi palestinskými civilisty a celkovou destrukci Gazy. To jediné je může před IDF zachránit. Ostatně vidíme to na příkladu tzv. „bombardování“ nemocnice.
To je nevyhnutelná a brutální povaha vojenského soupeření v městském terénu. Obě strany to chápou. Izrael vedl téměř všechny své války v závodě s časem, než ho mezinárodní tlak donutil operace zastavit. Výsledek bitvy v Gaze tak bude nakonec kromě nevypočitatelných proměnných vyplývajících z povahy boje určen tím, jak dlouho bude IDF v udržitelné pozici směrem k mezinárodní komunitě a jak moc dokáže Hamás využít nezměrné utrpení civilistů ve svůj prospěch.
Soudě podle jeho dosavadních propagandistických úspěchů Hamás vyhrává, a to pozemní ofenziva ještě ani nezačala.
Související články
S Hizballáhem v zádech: Libanon získá americká BVP Bradley
Americká armáda daruje Libanonu 36 špičkových bojových vozidel pěchoty (BVP) Bradley M2A2 v hodnotě ...
- 16.08.2017
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Teroristické hnutí Hizballáh v Jižní Americe
Libanonská šíitská teroristická organizace Hizballáh působí kromě své domoviny po celém světě. Jedna ...
- 30.06.2021
- 1 komentářů
- Jan Feryna
Kdo je kdo: Svět reaguje na vojenský útok Hamásu proti Izraeli
Palestinská skupina Hamás v sobotu zahájila za poslední roky největší vojenský útok proti Izraeli. ...
- 09.10.2023
- 29 komentářů
- Jan Buchar
Palestinské teroristické hnutí Hamás: Původ, financování, vláda v Gaze, selhání Netanjahua
Před několika dny palestinské teroristické hnutí Hamás podniklo masivní překvapivý útok skrz ...
- 12.10.2023
- 21 komentářů
- Stanislav Vítek
https://youtu.be/nMCC2ihCowg?s...
Velmi zajímavé a docela objasňující situaci a také jak postupovat v Gaze.
Je to tedy mluvené v angličtině.https://youtu.be/nMCC2ihCowg?s...
Velmi zajímavé a docela objasňující situaci a také jak postupovat v Gaze.
Je to tedy mluvené v angličtině.Krátké shrnutí (mluví syn nějakého vůdce Hamásu, který konvertoval ke křesťanství) : Evakuace civilistů, izolace severní poloviny pásma Gazy, zastavení veškeré pomoci, vyhladovění, ...Zobrazit celý příspěvek
Krátké shrnutí (mluví syn nějakého vůdce Hamásu, který konvertoval ke křesťanství) :
Evakuace civilistů, izolace severní poloviny pásma Gazy, zastavení veškeré pomoci, vyhladovění, použití (bojových ?) plynů, kompletní vyhlazení Hamásu, instalace arabské nebo egyptské vlády, obnovení pomoci. A ignorování pro-palestinského veřejného mínění. Hamás nemá nic společného s bojem za práva palestinských Arabů. Je to proxy Iránu, který bojuje za ovládnutí světa islámem.Skrýt celý příspěvek
Prečo majú teroristi z Hamasu takú podporu ? No pre nás "mimo" je to jednoznačné ... sú to teroristi, medzinárodne uznaní ... nie je čo riešiť. Ale Palestíčania to vidia v ...Zobrazit celý příspěvek
Prečo majú teroristi z Hamasu takú podporu ?
No pre nás "mimo" je to jednoznačné ... sú to teroristi, medzinárodne uznaní ... nie je čo riešiť.
Ale Palestíčania to vidia v značnej šasti inak. V Pelestníne sú dve hlavné sily, teroristický Hamas a umiernený Fateh. Každý z nich je síce na "druhom konci" Palestíny ale sú to spojené nádoby.
Hamas je spojený s niečím čo je strašne lákavé pre Palestínčanov ... a to vyhnaním priamej okupácie Izraela z Gazy. Izrael tomu síce hovorí "možnosť nechať Palestínčanom sa rozvíjať samostatne" ... ale to je taká istá rozprávka ako čo tvrdia Rusi, že "ochod z Kyjeva bol gesto dobrej vôle". Skrátka Hamas "vykopol" radikálnych živodovských osadníkov z Gazy a s ním odišla i izraelská armáda (resp. ona ich musela vykopnúť, nerobili to Palestínčania, pretože nechcela brániť radikálnych Židov na nebrániteľnom území.).
To, že Hamas neskôr získal absolútnu moc, vyhnal opozičíný Fatah a robí to čo robí je už druhá otázka, pre Palestínčanov (hlavne na západnom brehu, ktorých neterorizuje) získal aurelu niekoho kto to dokázal.
Západný breh je pod formálnou kontrou Fatahu ... resp. len časti, ktoré im umožní izraelská okupačná správe. Je to síce umiernená organizácia a do značnej časti spolupracuje s bezpečnostnými zložkami Izreela, ale je maximálne skorumpovaná. Určite nie viac ako Hamas, ale viac to vidno, paradoxne preto, že to jednoducho nie sú teroristi. Problém je, že Izrael stále rozširuje svoje nelegálne osady a Fatah mu síce nechtiac, ale de facto pri tom sekunduje. Čiže je to z pohľadu značnej časti Palestínčanov kolaborant. Preto má i na západnom brehu omnoho väčšiu podporu Hamas, hoci jeho "kvality" domáci veľmi nepoznajú.
Izrael môže pomerne rýchlo oslabiť Hamas. Ak prestane rozširovať svoje nelegálne osady (nebavíme sa o ich zrušení), tak okamžite zvýši podoru Fatahu na úkor Hamasu, lebo dnes keby tam boli slobodné voľby tak vyhrá Hamas i na západnom brehu. Samozrejme musí sa tlačiť cez donorov na zníženie korupcie Fatahu ....
Ak Izrael neprestane rozširovať svoje nelegálne osady tak ho skôr či neskôr čaká ďaľší "prúser" ..... lebo palestínski radikálu budú získavať väčšiu podporu i na západnom brehu.
Dúfam, že Izrael má nejakú pripravenú, alebo aspoň pripravuje nejakú "povojnovú" stratégiu pre Gazu (po Hamase), lebo ak to zas tam zavrie a nedá domácim nejakú perspektívu normálneho života, tak za pár rokov budeme tam kde sme teraz.Skrýt celý příspěvekSlzný plyn, napalm, aerosolové výbušniny ...
Slzný plyn, napalm, aerosolové výbušniny ...
Dobrý "recept" na eskaláciu konfliktu ..... čomu sa Rusi a Irán veľmi potešia ....
Dobrý "recept" na eskaláciu konfliktu ..... čomu sa Rusi a Irán veľmi potešia ....
Na jejich mínění bychom se už neměli ohlížet.
Na jejich mínění bychom se už neměli ohlížet.
Nejde o "mienku" ... ale o reálne dopady ....
Pre Rusko by to bola "výhra v letérii" .... z Ukrajiny by sa stalo "druhoradé bojisko".Nejde o "mienku" ... ale o reálne dopady ....
Pre Rusko by to bola "výhra v letérii" .... z Ukrajiny by sa stalo "druhoradé bojisko".IMHO se přes veškeré hlasité vyhrožování do tohoto konfliktu nikdo další nezapojí. Izrael má 200 jaderných hlavic a za zadkem US NAVY.
IMHO se přes veškeré hlasité vyhrožování do tohoto konfliktu nikdo další nezapojí. Izrael má 200 jaderných hlavic a za zadkem US NAVY.
Hlavne si uplne neumim presdtavit co presne v praxi je to vycisteni Gazy od Hmasu. Vzhledem k poslednim volbam ma evidentne sirokou podporu a pochybuju ze jeho clenove budou mit u ...Zobrazit celý příspěvek
Hlavne si uplne neumim presdtavit co presne v praxi je to vycisteni Gazy od Hmasu. Vzhledem k poslednim volbam ma evidentne sirokou podporu a pochybuju ze jeho clenove budou mit u sebe legitky. Spis si umim predstavit ze cleny sveho teamu zna jen primy velitel, nenosi uniformy.. od civilistu se mohou lisit jen tim ze znaji ukryty zbrani a par tunelu a maji ustaveny nejaky zpusob komunikace s vedenim. IDF tedy obsadi mesto a budou cekat az po nich nekdo vystreli aby se ho nasledne pokouseli najit a zlikvidovat? Pricemz ta palba pujde z dobre ukrytych pozic ktere utocnik opusti driv nez neco prileti zpet... O IED a dronech nemluve. Nebo hodla Izrael brat ze kdo po varovani neopustil Gazu patri k Hamasu?Skrýt celý příspěvek
Osobne si umim predstavit i strukturu kde se clenove neznaji vubec jen minimum kroku. Kazdy jednotlivec bude mit sve skryse zbrani pripadne jine prostredky a cilem bude pouze zabit ...Zobrazit celý příspěvek
Osobne si umim predstavit i strukturu kde se clenove neznaji vubec jen minimum kroku. Kazdy jednotlivec bude mit sve skryse zbrani pripadne jine prostredky a cilem bude pouze zabit co nejvic lidi driv nez ho dostanou. Tohle by trvalo vecnost, neslo obri ztraty a v situaci kdy vojaci IDF na sobe nosi terc a clenove hamas ne se obavam ze pomer ztrat bude v neprospech IDF. Jedina moznost je vypalit vsechno a vsechny.. cemuz se Hamas snazi vyhnout tim ze tam chce udrzet co nejvic civilistu. I kdyby vojaci misto lidi procesavali Gazu vyhradne drony - porad nevedi koho zatknout/zabit a koho ne...Skrýt celý příspěvek
asi to možná dopadne ve vzoru „Tuez-les tous, Dieu reconnaîtra les siens." – „Zabte je všechny, Bůh si ty svoje pozná." ( Arnauldus Amaricus papežský legát ) vrs město Bezioers ...Zobrazit celý příspěvek
asi to možná dopadne ve vzoru „Tuez-les tous, Dieu reconnaîtra les siens." – „Zabte je všechny, Bůh si ty svoje pozná." ( Arnauldus Amaricus papežský legát ) vrs město Bezioers C.E . 1209Skrýt celý příspěvek
https://youtu.be/N9VAtWZfJlg?s...
Da Pacem Domine....https://youtu.be/N9VAtWZfJlg?s...
Da Pacem Domine....
Volby v takové oblasti těžko budou reprezentativní.
Asi asi ani nedovedu představit jací lidé si to tam dovolí Hammasu nehodit.Volby v takové oblasti těžko budou reprezentativní.
Asi asi ani nedovedu představit jací lidé si to tam dovolí Hammasu nehodit.Poslední volby byly 2008. To většina dnešních obyvatel Gazy snad ani ještě nebyla na světě.
(Tím netvrdím, že by se jim tak radikálně snížila podpora. Prostě to nevíme.)Poslední volby byly 2008. To většina dnešních obyvatel Gazy snad ani ještě nebyla na světě.
(Tím netvrdím, že by se jim tak radikálně snížila podpora. Prostě to nevíme.)
Já si myslím,že i obyvatelé gazy jsou prodejní a všude se najde měkdo,kdo za jidášský groš prodá své zprávy
Já si myslím,že i obyvatelé gazy jsou prodejní a všude se najde měkdo,kdo za jidášský groš prodá své zprávy
Prečo by mali byť len "predajný" .... nie všetci majú radi Hamas .... má síce značnú podporu, ale je otázka či vôbec väčšinovú. Po teoretickom obsadení Gazby by určite nebol ...Zobrazit celý příspěvek
Prečo by mali byť len "predajný" .... nie všetci majú radi Hamas .... má síce značnú podporu, ale je otázka či vôbec väčšinovú.
Po teoretickom obsadení Gazby by určite nebol problém "zmapovať kto je kto" a podľa toho "riešiť" členov Hamasu ....Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...