Kdo je kdo: Svět reaguje na vojenský útok Hamásu proti Izraeli
- 9. 10. 2023
- 29 komentářů
- Jan Buchar
Palestinská skupina Hamás v sobotu zahájila za poslední roky největší vojenský útok proti Izraeli. Stovky lidí přišly o život, tisíce utrpělo zranění a další byli zajati jako rukojmí. Izraelská armáda situaci nadále nemá zcela pod kontrolou a v napadených oblastech se stále bojuje. Benjamin Netanjahu, premiér židovského státu, vyhlásil začátek dlouhé a náročné války.
Hamásu se v sobotu podařilo strhnout veškerou světovou pozornost k izraelsko-palestinskému konfliktu. Tím ukončil bez mála dvacet měsíců trvající dominanci ukrajinsko-ruské války v informačním prostoru. Žádná jiná událost nedokázala od loňského února vyvolat v tak krátké době tolik reakcí ze strany vrcholných politických činitelů napříč všemi kontinenty.
Politická vyjádření, jež nedávný útok následovala, lze rozdělit do tří skupin. První z nich tvoří jasní podporovatelé Izraele v čele se Spojenými státy, kteří zdůrazňují jeho právo na obranu. Druhá umírněnější skupina odsuzuje jakékoliv násilí a vyzývá k deeskalaci konfliktu. Do této kategorie patří Čína a Rusko, stejně jako regionální mocnosti Indie, Saúdská Arábie a Turecko. Mezi podporovatele Hamásu, jež sobotní agresi kvitovali pozitivně, patří Írán, Jemen (Hútíové), Katar, Sýrie a libanonský Hizballáh.
USA „děsivé teroristické útoky Hamásu v Izraeli“ odsoudily. „Představitelé Bílého domu zůstávají v úzkém kontaktu s izraelskými partnery,“ uvedla v prohlášení americká vláda. „Spojené státy jednoznačně odsuzují nevyprovokované útoky teroristů Hamásu proti izraelským civilistům. Terorismus není nikdy ospravedlnitelný. Pevně stojíme na straně izraelské vlády a izraelského lidu. Vyjadřujeme soustrast s Izraelci, které při těchto útocích přišli o své blízké.“ Americký ministr obrany Lloyd Austin k tomu pronesl: „V nadcházejících dnech bude ministerstvo obrany pracovat na tom, aby Izrael měl vše, co potřebuje k obraně a k ochraně civilistů před nevybíravým násilím a terorismem.“ Biden varoval „před jakoukoli jinou zemí nepřátelskou vůči Izraeli, která by z této situace chtěla získat výhodu“.
Blízcí spojenci Washingtonu, zejména Kanada, Spojené království a Ukrajina, reagovali v podobném silně proizraelském duchu. „Kanada důrazně odsuzuje současné teroristické útoky proti Izraeli... Stojíme na straně Izraele a plně podporujeme jeho právo na obranu. V myšlenkách jsme se všemi, kterých se tato událost dotkla. Civilní životy musí být chráněny,“ uvedl na sociální síti X kanadský premiér Justin Trudeau. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj „teroristický útok“ na Izrael odsoudil a prohlásil, že právo Izraele na obranu nelze zpochybňovat. „Ukrajina důrazně odsuzuje pokračující teroristické útoky proti Izraeli, včetně raketových útoků na civilní obyvatelstvo v Jeruzalémě a Tel Avivu,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí na X. „Vyjadřujeme Izraeli podporu v jeho právu na svou obranu a obranu svého lidu.“ Přidal se i britský ministr zahraničí James Cleverly: „Spojené království jednoznačně odsuzuje strašlivé útoky Hamásu na izraelské civilisty. Spojené království bude vždy podporovat právo Izraele na obranu.“
Další skupina zemí spíše než izraelské právo na obranu zdůrazňuje potřebu zastavit násilí na obou stranách konfliktu. Čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo Izraelce a Palestince k „zachování klidu, zdrženlivosti a k okamžitému ukončení nepřátelských akcí, což ochrání civilní obyvatelstvo a zabrání dalšímu zhoršování situace“. Rusko účastníky konfliktu také vyzývá ke zdrženlivosti, a navíc je s „Izraelem, Palestinci a arabskými zeměmi“ v souvislosti s eskalací izraelsko-palestinského konfliktu v kontaktu. Indický premiér Naréndra Módí uvedl, že jeho země je „v této těžké hodině solidární s Izraelem“ a osobně je „hluboce otřesen zprávou o teroristických útocích v Izraeli“. Turecko ústy svého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana „vyzývá všechny strany ke zdrženlivosti.“
Zvláštní pozornost si zasluhuje postoj Saúdské Arábie, která hodlala přistoupit k Abrahámovým dohodám. Podpisem této normalizační smlouvy (dosud uzavřené mezi Izraelem a Bahrajnem, Marokem a Spojenými arabskými emiráty, částečně schválené Súdánem) arabské státy uznávají suverenitu židovského státu a navazují s ním diplomatické vztahy. Izraelsko-saúdskému sbližování, které zprostředkovávají Spojené státy, ovšem Hamás zasadil silnou ránu. Americký prezident Joe Biden hodlal tento diplomatický úspěch jistě využít před prezidentskými volbami v příštím roce.
„Vždycky to byl strmý kopec ke zdolání, právě se ale stal mnohem strmějším,“ řekl po útoku z pásma Gazy Brian Katulis z washingtonského Middle East Institute. „Násilí dává do popředí spory mezi Izraelem a Palestinci a ztěžuje zametání složitých otázek pod koberec, jak se to dělo v případě Abrahámových dohod uzavřených v roce 2020.“
Korunní princ Mohammed bin Salmán, faktický vládce Saúdské Arábie, nedávno hovořil o pokroku ve vztazích s Izraelem. Zároveň však trval na posunu v řešení palestinské otázky, která má pro stárnoucího krále Salmána bin Abd al-Azíze pořád vysokou prioritu. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí se v sobotu vrátilo ke zavedeným formulacím a v prohlášení uvedlo, že království před „výbušnou situací v důsledku pokračující okupace a zbavování palestinského lidu jeho legitimních práv“ varovalo.
Aziz Alghashian, saúdský odborník na saúdsko-izraelské vztahy, zprávu interpretuje jako rozptýlení iluzí o upřednostnění normalizace vztahů mezi oběma státy na úkor podpory Palestinců. „Vzniklá situace přiměla Saúdskou Arábii vrátit se ke své tradiční roli [na straně Palestinců],“ domnívá se Alghashian. „Netanjahu postavil těmto normalizačním rozhovorům další překážku, protože řekl, že jde nyní o válku. Normalizace, předpokládám, nebude probíhat na pozadí války.“
Hamás proto mohla k útoku částečně motivovat hrozba další marginalizace palestinské otázky, pokud Saúdská Arábie uzná Izrael. Joost Hiltermann z bruselského think tanku International Crisis Group teď očekává ráznou izraelskou odpověď, ke které budou arabské státy muset v souladu s veřejným míněním zaujmout tvrdý postoj. „Předpovídám vedle současného chladného míru mezi Izraelem a Jordánskem a mezi Izraelem a Egyptem ochlazení vztahů mezi Izraelem a Emiráty. Zřejmě dojde i přinejmenším ke zpoždění jakékoliv dohody mezi Izraelem a Saúdskou Arábií,“ uvedl pro Times of Israel Joost Hiltermann. Podle stejného zdroje jen dvě procenta Saúdů podporuje normalizaci vztahů s Izraelem.
Jednoznačně propalestinský je oproti Saúdské Arábii sousední Katar. Ten se na rozdíl od Rijádu staví ostře proti normalizaci vztahů s Izraelem. Nad vývojem v pásmu Gazy vyjádřil „hluboké znepokojení“. Výhradně Izrael je dle jeho mínění „za probíhající eskalaci odpovědný kvůli neustálému porušování práv palestinského lidu, včetně opakovaných [násilných] vniknutí do posvátné mešity Al-Aksá“. Katar vyzývá mezinárodní společenství, aby „přimělo Izrael k zastavení zjevného porušování mezinárodního práva, donutilo jej k dodržování legitimních mezinárodních rozhodnutí a historických práv palestinského lidu a zabránilo zneužití událostí jako záminky k rozpoutání nové nepřiměřené války proti palestinským civilistům v Gaze“. Katar podporuje zřízení nezávislého palestinského státu v hranicích z roku 1967 s východním Jeruzalémem jako jeho hlavním městem.
Útoky Hamásu nakonec vyloženě adoruje Írán se svými regionálními spojenci. „Blahopřejeme palestinským bojovníkům,“ prohlásil Rahím Safáví, vojenský poradce íránského ajatolláha Alího Chameneího. „Budeme stát při palestinských bojovnících až do osvobození Palestiny a Jeruzaléma.“ Podobně se vyjádřilo syrské ministerstvo zahraničí, které operaci Hamásu označilo za „úctyhodný úspěch“. Damašek rovněž vyjádřil podporu palestinskému lidu a silám „bojujícím proti sionistickému terorismu“. V Jemenu vyjádřili Hútíové, kteří ovládají hlavní město Saná, podporu „hrdinské džihádistické operaci“. Útok prý „odhalil slabost, křehkost a bezmocnost“ Izraele. Sobotní operace „je bitvou o důstojnost, hrdost a obranu“.
Libanonský Hizballáh, naprosto propojený s Teheránem, ve svém prohlášení pochválil Hamás za jeho „hrdinskou operaci“. Libanonské šíitské hnutí „blahopřeje vzdorujícímu palestinskému lidu“ a oceňuje brigády Ezzedine al-Qassam, ozbrojené křídlo Hamásu, za „rozsáhlou a hrdinskou operaci“. Hizballáh uvedl, že jeho vedení vývoj událostí sleduje a je „v přímém kontaktu s vedením palestinského odporu doma i v zahraničí“. Operace Hamásu je „vzkazem arabskému a muslimskému světu a celému mezinárodnímu společenství, zejména těm, kteří usilují o normalizaci“ vztahů s Izraelem. Jasná narážka na izraelsko-saúdské sbližování.
Politická vyjádření západních zemí, především pak USA a jeho blízkých spojenců, naznačují podporu odvetným akcím Izraele. Minimálně Washington židovskému státu poskytne materiální pomoc v ofenzívě proti Hamásu. V regionálním kontextu ovšem očekávaný izraelský protiútok politicko-bezpečnostní situaci státu spíše zhorší. Chladné vztahy s Egyptem a Jordánskem bude pravděpodobně následovat ochlazení vztahů se Spojenými arabskými emiráty a zastavení pokroku na připojení Saúdské Arábie k Abrahámovým dohodám. Všechny tyto státy Palestince v úsilí za nezávislý stát přinejmenším v politické rovině podporují. Jakékoliv zaváhání Izraelců se pokusí využít Írán a jeho spojenci, kteří agresi Hamásu otevřeně podporují. Sýrie jistě uvítá návrat Golanských výšin pod svou správu a Írán (Hizballáh) jakoukoliv možnost Izraeli uškodit.
Zdroje: Reuters, Al-Jazeera, Katarské ministerstvo zahraničí, New Arab, Times of Israel
Související články
PREMIUM Střely a rakety hnutí Hizballáh proti Izraeli
Ačkoliv se může zdát, že na izraelsko-libanonské hranici je momentálně klid a oba státy řeší jiné ...
- 26.03.2021
- 1 komentářů
- Jan Feryna
Iron Dome: Izraelské vojenské schopnosti obdivuje celý svět
V posledních třech dnech palestinští teroristé proti izraelským civilistům odpálili přes 1500 raket. ...
- 13.05.2021
- 114 komentářů
- Jan Grohmann
Teroristické hnutí Hizballáh v Jižní Americe
Libanonská šíitská teroristická organizace Hizballáh působí kromě své domoviny po celém světě. Jedna ...
- 30.06.2021
- 1 komentářů
- Jan Feryna
PREMIUM Válka tankerů mezi Izraelem a Íránem
Na pozadí íránského vyhrožování zničením židovského státu probíhá dlouhotrvající konflikt pod prahem ...
- 27.08.2021
- 0 komentářů
- Jan Feryna
IZRAEL-HAMAS Připomínám: Trestní zákoník – 40/2009 Sb. § 312e Podpora a propagace terorismu (1) Kdo veřejně podněcuje ke spáchání teroristického trestného činu, nebo kdo ...Zobrazit celý příspěvek
IZRAEL-HAMAS
Připomínám:
Trestní zákoník – 40/2009 Sb.
§ 312e
Podpora a propagace terorismu
(1) Kdo veřejně podněcuje ke spáchání teroristického trestného činu, nebo
kdo veřejně schvaluje spáchaný teroristický trestný čin nebo pro něj veřejně vychvaluje jeho pachatele,
bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až deset let.Skrýt celý příspěvekIronie je, ze Hyzbalah dostali v 80 k moci Izraelci (rozdel a panuj), aby rozstepili sekularni strany... asi jim tam podobne zakony chybi.
Ironie je, ze Hyzbalah dostali v 80 k moci Izraelci (rozdel a panuj), aby rozstepili sekularni strany... asi jim tam podobne zakony chybi.
Á pán je právník.Legrace. Kdyby Palestince podporovala polovina zeměkoule politický i vojensky jako Ukrajince nemuseli by třeba volit teroristické praktiky. Izrael si podporu ...Zobrazit celý příspěvek
Á pán je právník.Legrace.
Kdyby Palestince podporovala polovina zeměkoule politický i vojensky jako Ukrajince nemuseli by třeba volit teroristické praktiky.
Izrael si podporu vyloboval už dávno,vždy měl mocné, bohaté,vlivné podporovatele.
Na obou stranách jde o nacionalismus a boj o půdu a ani Izrael si nepočíná vždy košer.
V boji o půdu Palestinci prohrávají přestože zakládání osad je v rozporu s mezinárodním právem.Skrýt celý příspěvekPalestínu dosť podporuje EU peniazmi . Nože napíš kde je reálna podpora od arabských krajín ? Vedia akurát prskať na izrael, ale keď treba poskytnúť pomoc a kus krajiny ...Zobrazit celý příspěvek
Palestínu dosť podporuje EU peniazmi .
Nože napíš kde je reálna podpora od arabských krajín ? Vedia akurát prskať na izrael, ale keď treba poskytnúť pomoc a kus krajiny palestíncom, tak ich nikto nechce. Ani egypt. Niekoľko šejkov dodáva peniaze na zbrane.Skrýt celý příspěvek
Dva zcela odlišné, nesrovnatelné konflikty.
Jeden stát okupuje část cizího území, zatímco příslušníci druhé strany jsou buď teroristi,okupanti a nebo hrdinové.Dle potřeby.Dva zcela odlišné, nesrovnatelné konflikty.
Jeden stát okupuje část cizího území, zatímco příslušníci druhé strany jsou buď teroristi,okupanti a nebo hrdinové.Dle potřeby.Som rád, že India straní viac Izraelu ako moslimom. Už kvôli problémom s Pakistanom.
Som presvedčený, že India v budúcnosti bude hrať na blízkom východe väčšiu rolu ako doteraz.Som rád, že India straní viac Izraelu ako moslimom. Už kvôli problémom s Pakistanom.
Som presvedčený, že India v budúcnosti bude hrať na blízkom východe väčšiu rolu ako doteraz.Mi pořád vychází, že naše, západní hodnoty a způsob života je s muslimsko/arabským/rusko asijským pojetím nekompaktibilní. Všichni ochránci jednoho mírumilovného světa, všichni ...Zobrazit celý příspěvek
Mi pořád vychází, že naše, západní hodnoty a způsob života je s muslimsko/arabským/rusko asijským pojetím nekompaktibilní. Všichni ochránci jednoho mírumilovného světa, všichni pacifisté co se domnívají, že jednáním a diplomacií nastaví nějaké pravidla soužití pro následné "světlé zítřky" jsou snílci, mimoni a de fakto zákaza naší severské civilizace.Skrýt celý příspěvek
Len pripomínam, že to naša civilizácia "so západnými hodnotami a spôsobom života" poslala priemyselnú smrť milióny Židov nie tak dávno .... takže by som bol opatrný pri hodnotení ...Zobrazit celý příspěvek
Len pripomínam, že to naša civilizácia "so západnými hodnotami a spôsobom života" poslala priemyselnú smrť milióny Židov nie tak dávno .... takže by som bol opatrný pri hodnotení našej "vyspelej" západnej kultúry ...Skrýt celý příspěvek
Naše civilizace? Snad němci a rusové ne?
Naše civilizace? Snad němci a rusové ne?
Nie ... boli to i Slováci, Francúzi, Poliaci, Maďari , Ukrajinci ... atď. Česi nie ... lebo tí boli v protektoráte .... ale pred tým boli protižidovské pogromy prakticky po celej ...Zobrazit celý příspěvek
Nie ... boli to i Slováci, Francúzi, Poliaci, Maďari , Ukrajinci ... atď.
Česi nie ... lebo tí boli v protektoráte .... ale pred tým boli protižidovské pogromy prakticky po celej Eur´ópe .... a boli to kresťania čo prenasledovali a často i vyvvraždovali Źidov ...
Čiže antisemitizmus je súčasťou kresťanských dejín a už sa môžeme baviť kedy a kde bol väčši a brutálnejší. Holocaust bol len vyvrcholením ...
Mimochodom i po ňom boli Židia prenasledovaní a nedočkali sa súcitu ani v Čechách či na Slovensku .... reps. bola skôr "drzosť" ak sa vrátili a požadovali späť arizovaný majetok.
To bol dôvod prečo sa značná časť vybrala do Palestíny ... kde vznikol štát Izrael, ktorý bol cez OSN veľkoryso koncipovaný lebo západné veľmoci si uvedomovali svoj podiel na (ne)chránení Židov počas 2.SV a chceli ich tak odškodniť ... akurát na úkor Arabov .. .. ktorí z vyvražďovaním Źidov nemali nič .. ale nakoniec naň nepriemo doplatili ...Skrýt celý příspěvekArabi také pořádali pogromy na Židy, během 2. světové války požadoval Jeruzalémský mufftí Al Hussainí po Německu bombardování Tel Avivu. Izrael nebyl ustanoven na úkor Arabů, ti ...Zobrazit celý příspěvek
Arabi také pořádali pogromy na Židy, během 2. světové války požadoval Jeruzalémský mufftí Al Hussainí po Německu bombardování Tel Avivu. Izrael nebyl ustanoven na úkor Arabů, ti dostali mnohem, ale mnohem větší území. A o zřízení Izraele se nezačalo jednat až po 2. světové válce, ale hned po první, stejně jako o zřízení ČSR, Polska, Iráku, a dalších zemí, původně zahrnutých do poražených velmocí. Jenomže Arabi měli velkou lobby a tak vyhlášení židovské Palestiny zablokovali.Skrýt celý příspěvek
Jedni z mála, ktorí odmietli siahať na svojich židov a pritom s nacistami spolupracovali (aj keď z núdze) boli fíni.
Jedni z mála, ktorí odmietli siahať na svojich židov a pritom s nacistami spolupracovali (aj keď z núdze) boli fíni.
Reknu to asi takto. Vuci Izraeli a jeho politicke mam velke vyhrady, ale tuhle radikalnin palestinskou zver co unasi a vrazdi civilisty, zeny a deti podporovat nebudu a v tomto ...Zobrazit celý příspěvek
Reknu to asi takto. Vuci Izraeli a jeho politicke mam velke vyhrady, ale tuhle radikalnin palestinskou zver co unasi a vrazdi civilisty, zeny a deti podporovat nebudu a v tomto momente ma Izrael mou bezvyhradnou podporu.Skrýt celý příspěvek
Podľa čínskej tlačovej agentúry sa Hamas snaží cez Katar vyjednať prepustenie 36 Palestínčaniek výmenou za izraelské ...Zobrazit celý příspěvek
Podľa čínskej tlačovej agentúry sa Hamas snaží cez Katar vyjednať prepustenie 36 Palestínčaniek výmenou za izraelské rukojemníčky:
https://www.timesofisrael.com/... Skrýt celý příspěvekNikoho nepoustet a nevyjednavat. Izrael nesmi pristoupit na jejich hru.
Nikoho nepoustet a nevyjednavat. Izrael nesmi pristoupit na jejich hru.
Teoreticky je to správne .... prakticky urobia príbusní všetko aby svojich blízkych dostali domov .... a to sú dnes tisíce ľudí .... A ak spočítam ich podprovateľov, tak to sú stá ...Zobrazit celý příspěvek
Teoreticky je to správne .... prakticky urobia príbusní všetko aby svojich blízkych dostali domov .... a to sú dnes tisíce ľudí ....
A ak spočítam ich podprovateľov, tak to sú stá tisíce ľudí, ktorým bude jedno "čo je správne" ... ale budú chcieť rukojemníkov mať oslobodených. A ich politický tlak bude veľký ...Skrýt celý příspěvek
Príčina "zaslepenosti" izraelských spravodajcov je zdá sa vyriešená ...Zobrazit celý příspěvek
Príčina "zaslepenosti" izraelských spravodajcov je zdá sa vyriešená ...
https://www.novinky.cz/clanek/...
Súčasná izraelská vláda je plná radikálov a pre nich je "životným poslaním" rozhširovanie nelegálnych osád na západnom brehu a tam sústredila spravodajskú a vojenskú pozornosť.
Ochrana Gazy sa tak dostal na druhú koľaj. Výsledkom bolo, že sa teroristi z Hamasu nie len že dostali bez problémov do Izraela a rozpútali teror, ale i obsadili nechránené základne izraelskej armády !!!!Skrýt celý příspěvekPřičina vs náledek. Vláda v Izraely si nemohla dovolit rozjet velkou operaci v Gaze. Takže, jen počkala, až Hamás udeří první. Provokace, a oslabené obrané postavení k toku přímo ...Zobrazit celý příspěvek
Přičina vs náledek.
Vláda v Izraely si nemohla dovolit rozjet velkou operaci v Gaze. Takže, jen počkala, až Hamás udeří první. Provokace, a oslabené obrané postavení k toku přímo vybízelo.
Pouze pokus vysvětlit skutečný cíl předchozích podivných chovaní.
Hamás si vybral sám, jakou akci probede. A tady si nezaslouží žadnou obhajobu.Skrýt celý příspěvekPříčina vs. následek. To v každém případě.Židé vymysleli famózní znění zákona. Zněl asi takto: Arabové,kteří nebudou v den vyhlášení státu Izrael na svých pozemcích o tyto ...Zobrazit celý příspěvek
Příčina vs. následek.
To v každém případě.Židé vymysleli famózní znění zákona.
Zněl asi takto:
Arabové,kteří nebudou v den vyhlášení státu Izrael na svých pozemcích o tyto přijdou.
A to po té co radikální Židé vyháněli Araby fyzickým i psychickým nátlakem.Skrýt celý příspěvekA toto poznáš ? https://cs.wikipedia.org/wiki/... https://cs.wikipedia.org/wiki/... Niet divu, že také ...Zobrazit celý příspěvek
A toto poznáš ?
https://cs.wikipedia.org/wiki/...
https://cs.wikipedia.org/wiki/...
Niet divu, že také zákony židia vymysleli. Síce sú to truc zákony chápem to ako svojho druhu vyhodenie sudetských nemcov.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...