Teroristické hnutí Hizballáh v Jižní Americe
- 30. 6. 2021
- 1 komentářů
- Jan Feryna
Libanonská šíitská teroristická organizace Hizballáh působí kromě své domoviny po celém světě. Jedna oblast je však v jejím působení významná a svým způsobem zvláštní. Jedná se o Jižní Ameriku a konkrétně oblast hranice mezi třemi jihoamerickými zeměmi – Argentinou, Brazílií a Paraguayí. Hizballáh také využívá spojenectví venezuelské a íránské vlády a představuje značnou hrozbu pro Spojené státy a bezpečnost na jihoamerickém kontinentu jako takovou.
Hizballáh vznikl během libanonské občanské války (1975–1990) a často dochází k jeho dělení na politickou a vojenskou část. Organizace se těší ideologické, materiální a finanční podpoře ze strany íránského režimu, kterému slouží jako prodloužená vlivová ruka po celém světě. Jedním z nástrojů používaných Hizballáhem jsou teroristické útoky, a proto již mnoho zemí zařadilo Hizballáh na seznam teroristických organizací. Minulý rok se k těmto zemím přidala i ČR.
Podle amerického ministerstva zahraničních věcí má Hizballáh desetitisíce členů a podporovatelů po celém světě. Kromě toho získal v posledních parlamentních volbách v roce 2018 třináct křesel v libanonském parlamentu. Hnutí také ovládá síť sociálních služeb, nemocnic nebo škol, což mu pomáhá k udržení se u moci. Íránská podpora zahrnuje kromě 700 milionů dolarů ročně také dodávky zbraní. Hizballáh se aktivně účastní občanské války v Sýrii na straně de-facto prezidenta Bašára Asada.
V době výše zmíněné občanské války v Libanonu ze země uteklo velké množství obyvatel právě do jihoamerických států. Představitelé Hizballáhu a jejich íránští podporovatelé toho začali využívat a mezi uprchlíky nasazovali agenty s úkolem šířit šíitskou propagandu a hledat finanční podporu pro Hizballáh.
Usazení Hizballáhu v oblasti netrvalo dlouho. Již v roce 1992 došlo k útoku na izraelskou ambasádu v Buenos Aires. O dva roky později Hizballáh zaútočil na židovské centrum, kde zavraždil 85 a zranil okolo 150 lidí.
Hlavní centrum, odkud Hizballáh koordinuje operace, se nachází ve zmíněném trojzemí. V oblasti žije na 20 000 libanonských imigrantů. Mnoho z nich Hizballáh podporuje ideologicky i finančně. Hizballáh dokonce provozuje televizní kanál Al-Manar TV vysílající kromě arabštiny, angličtiny a francouzštiny také ve španělštině. Centrální vlády tří států nemají z důvodů korupce nebo obecné slabosti na oblast v podstatě žádný vliv. To Hizballáhu umožňuje prát peníze a pašovat drogy, zbraně a lidi. S obchodem s drogami Hizballáhu pomáhá libanonská šíitská menšina, která je již pevnou součástí této branže v Jižní Americe. David Daoud, politolog a expert na Hizballáh, přirovnává oblast trojzemí v Jižní Americe k údolí Bekaa v Libanonu, kde se nachází bašta Hizballáhu.
Hizballáh však nepůsobí pouze v oblasti trojzemí. V roce 2005 navázal spolupráci s ultralevicovým povstaleckým hnutím FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia) v oblasti výroby a pašován drog. Americká agentura DEA (Drug Enforcement Administration) v následujících letech identifikovala a poté rozbila několik sítí propojujících Hizballáh, FARC a venezuelskou vládu. Při těchto zátazích provedených současně ve Spojených státech, Panamě a Kolumbii zabavila agentura DEA až 23 milionů dolarů. Ve stejném roce DEA odstartovala projekt Cassandra určený k identifikaci vedoucích osob globální sítě pro praní špinavých peněz, jež jenom v roce 2011 prala až 200 milionů dolarů měsíčně.
Zásadní roli hraje v jihoamerickém působení Hizballáhu venezuelský režim. Již v roce 2005 začal Hugo Chávez podporovat hnutí FARC, a dokonce nasadil k ochraně jeho infrastruktury venezuelské ozbrojené síly. Do venezuelského národního shromáždění byl ve stejném roce zvolen Tareck El Aissami a v roce 2008 se stal ministrem vnitra. El Aissami se narodil ve Venezuele, ale matka pochází z Libanonu a otec ze Sýrie.
V této funkci měl značný vliv, a i díky jemu cestovalo do Venezuely mezi květnem 2008 a říjnem 2009 až 800 lidí z Libanonu, Sýrie nebo Iráku měsíčně. Mnoho z nich obdrželo venezuelské pasy.
V roce 2009 došlo k razii na ostrově Curacao (pod nizozemskou správou) ležícího zhruba 65 km od pobřeží Venezuely. Během této akce místní policie zatkla kromě jiných také čtyři občany libanonského původu – podle policie členy Hizballáhu. Zatčení byli obviněni z pašování drog, praní špinavých peněz a pašování zbraní.
Hizballáh ve Venezuele také zprostředkovává pašování syrské a íránské ropy do venezuelských rafinérií v Karibiku tak, aby se syrský a íránský režim mohly vyhnout mezinárodním sankcím. Hizballáh podporuje brutální zásahy venezuelského režimu proti demonstrantům a podle nepotvrzených zpráv se jich také účastní.
Hizballáh je aktivní i v Brazílii, kde spolupracuje s místním organizovaným zločinem na pašování zbraní a získávání výbušnin. Jeden z brazilských vězeňských gangů poskytuje servis uvězněným členům Hizballáhu výměnou za podporu a kontakty na mezinárodním poli. Eduardo Bolsonaro, syn současného brazilského prezidenta Jaira Bolsonara a člen brazilské sněmovny, však v březnu letošního roku oznámil zahájení snahy o prohlášení Hizballáhu za teroristickou organizaci. „Tato organizace, která přísahala, že zničí Izrael, není normální politickou stranou a můžeme ji srovnat s organizací FARC. Jsou to zločinci a teroristé“ prohlásil Bolsonaro.
Již v roce 2008 prohlásilo americké ministerstvo financí, že „je extrémně znepokojivé sledovat, jak venezuelské vláda poskytuje Hizballáhu útočiště, hostí jeho členy a spolupracuje s nimi“. Tento přístup není překvapivý, jelikož právě působení Hizballáhu a Iránu v Jižní Americe představuje pro Spojené státy značnou hrozbu. Podle nepotvrzených zpráv se Hizballáh spojil také s mexickými drogovými kartely, což mu umožňuje pašovat do Spojených států drogy, zbraně a lidi. Zároveň lze očekávat pokračování praní peněz, jež slouží a nadále budou sloužit pro financování aktivit Hizballáhu po celém světě.
Kromě toho může Hizballáh působit ve Střední Americe a vyvolávat masovou migraci z této již tak těžce zkoušené oblasti do Spojených států. Z hlediska spolupráce na ose Venezuela-Hizballáh-Irán je otázkou času, kdy začne pašování zbraňových systémů podobných těm, jež teroristická organizace Ansar Alláh nebo Iránské revoluční gardy používají k útokům na cíle v Saúdské Arábii.
Zdroje: AEI, CFR, ISSUU, i24, Jamestown, NDU, Security&Defense
Související články
Nové globální postavení Turecka a velká turecká strategie
Polská výzkumná instituce Strategy&Future vydala jednu z prvních analýz popisující turecký ...
- 10.08.2020
- 42 komentářů
- Jan Grohmann
Mezi válkami: Izraelské letecké útoky na íránské cíle v Sýrii
Izrael již 15 let vede vojenskou operaci Kampaň mezi válkami (The Campaign Between the Wars). Jedná ...
- 21.08.2020
- 55 komentářů
- Jan Grohmann
Pohled z Ruska: Ázerbájdžán pomalu ukusuje území Arménie
Ruslan Puchov, ředitel moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií CAST (Centre for ...
- 29.09.2020
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Střely a rakety hnutí Hizballáh proti Izraeli
Ačkoliv se může zdát, že na izraelsko-libanonské hranici je momentálně klid a oba státy řeší jiné ...
- 26.03.2021
- 1 komentářů
- Jan Feryna
Skvělý článek díky za něj. Hizballah je v podstatě nejglobálnější hierarchicky strukturovaná teroristická organizace. paradoxně propojená na internacionalisty(marxisty), ač to z ...Zobrazit celý příspěvek
Skvělý článek díky za něj. Hizballah je v podstatě nejglobálnější hierarchicky strukturovaná teroristická organizace. paradoxně propojená na internacionalisty(marxisty), ač to z logiky jeho teologické podstaty nedává smysl , tak platí otřepané nepřítel mého nepřítele je můj spojenec bez ideologického bahna. A to z něj dělá jednohi z největších protivníků západního světa.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...