Střely s plochou dráhou letu Tomahawk na podvozku JLTV 4×4
- 1. 8. 2023
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Americká námořní pěchota USMC (United States Marine Corps) aktivovala, první svého druhu, Baterii A (Battery A; Alpha Battery) střel dlouhého dosahu LMSL (Long-Range Missile). Pozadí slavnostního ceremoniálu tvořila dvě odpalovací vozidla LRFL (Long Range Fires Launcher) na podvozku JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). Každé LRFL nese kontejner Mk41 se střelou s plochou dráhou letu Tomahawk.
USMC prochází hlubokou transformací na základě plánu popsaného v dokumentu Force Design 2030. Hlavní cíl Force Design 2030, ale i dalších transformačních plánů ostatních složek amerických ozbrojených sil, je prostý – umožnit Washingtonu udržet si politickou nadvládu v Tichém oceánu, zejména v oblasti jihovýchodní a východní Asie, v tváři tvář prudce rostoucí politické síle Pekingu.
USMC v tomto prostoru hrají rozhodující roli – Washington má na západ od datové hranice rozmístěno 21 000 mariňáků.
Součástí Force Design 2030 je nový operační koncept EABO (Expeditionary Advanced Base Operations). EABO má umožnit USMC převzít kontrolu nad ostrovy Tichého oceánu a okolními vodami. Kontrolu zajistí malé, velmi mobilní, snadno přepravitelné a nenápadné expediční síly USMC vyzbrojené mimo jiné raketovými systémy dlouhého dosahu.
Je zajímavé, že tyto „ostrovní“ síly získají pouze protivzdušnou obranu (PVO) velmi krátkého dosahu – komplety Stinger, systémy elektronického boje, případně v budoucnu lasery. Vzdušnou nadvládu a PVO nad ostrovy zajistí především letouny amerického letectva, námořnictva, případně vlastní mariňácké F-35B Lightning II. V oblasti bude také americká armáda s vlastní PVO (viz dále) a bojová plavidla amerického námořnictva.
Odpalovací vozidlo LRFL; větší foto / U.S. Marine Corps, Lance Cpl. Migel A. Reynosa
Tyto předsunuté „ostrovní“ síly USMC získají schopnost bojovat proti pozemním i hladinovým cílům na velkou vzdálenost, a to pomocí:
- Ze země odpalovaných střel s plochou dráhou letu GLCM (Ground Launched Cruise Missile) Tomahawk systému LMSL (Long-Range Missile);
- Ze země odpalovaných protilodních střel GBASM (Ground Based Anti-Ship Missile) NSM (Naval Strike Missile) systému NMESIS (Navy/Marine Corps Expeditionary Ship Interdiction System);
- Raketometů HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).
Námořní pěchota pomocí baterií LMSL hodlá „poskytnout velitelům možnost využívat agilní a mobilní pozemní základny [EABO], které jsou schopny odpalovat střely Tomahawk, jako doplněk k pozemním a protiponorkovým střelám.“
První jednotka LMSL, Baterie A, byla aktivována před týdnem v rámci 11. pluku 1. divize námořní pěchoty 1st MARDIV (1st Marine Regiment, 1st Marine Division). Jde o největší a nejstarší divizi USMC.
Do roku 2030 hodlají mariňáci získat jeden kompletní prapor LMSL se třemi bateriemi. Další dvě baterie mají být aktivovány v letech 2026 a 2028. Prapor od jmenovaného roku bude schopen nasadit vždy jednu baterii. V každé baterii má být 16 odpalovacích vozidel. USMC prozatím plánuje pořídit 56 LRFL.
První čtyři odpalovací vozidla budou operačně nasazena v polovině příštího roku. Každá baterie bude mít tedy zřejmě čtyři palebné jednotky (Fire Units), každá se čtyřmi LRPF, místem velení a řízení palby, plus podpůrnými vozidly. Zřejmě vše na podvozku JLTV.
Současně pro LRPF Mariňáci nakupují Tomahawky určené proti pozemním (Tomahawk Land Attack Missiles) a proti námořním cílům (Maritime Strike Tomahawk).
V obou případech půjde o nejnovější verzi Tomahawk Block V. Základní varianta pro pozemní útok má dolet 1600 kilometrů. Pro navádění Tomahawky využívají satelitní navigaci, korelátor digitálního mapování oblasti DSMAC (Digital Scene Matching Area Correlation) a porovnávání obrysů terénu TERCOM (Terrain-Contour Matching). Bojová hlavice má hmotnost 450 kilogramů.
Test raketového komplexu NMESIS (červenec 2023)
Samotné LRFL jasně připomíná odpalovací vozidlo Remotely Operated Ground Unit for Expeditionary (ROGUE) Fires komplexu NMESIS – ten byl poprvé testován během manévrů organizovaných americkým námořnictvem v srpnu 2021 (Large Scale Exercise 2021). K poslednímu testu, v režii zmíněného 11. pluku, došlo před pár dny na námořní základně Point Mugu v Kalifornii. Vypuštěná střela NSM úspěšně zasáhla cvičný cíl na moři.
Rozdíl mezi oběma vozidly je zřejmý – LRFL nese jeden standardní lodní kontejner Mk41 pro střelu Tomahawk. ROGUE Fires pojme dva kontejnery pro mnohem menší NSM s doletem zhruba 200 kilometrů.
Také americká armáda a námořnictvo, pro podporu operací v Tichém oceánu, zavádí pozemní raketové systémy dlouhého dosahu. Ostatně v Tichém oceánu se počítá s úzkou koordinací všech složek ozbrojených sil Spojených států.
V oblasti mají mimo jiné působit tři (možná čtyři) multi-doménová úkolová uskupení MDTF (MultiDomain Task Force) americké armády. Součástí MDTF budou mimo jiné velmi výkonné raketové systémy Typhon MRC (Mid-Range Capability) schopné odpalovat střely Tomahawk, SM-6 (Standard Missile 6), případně v budoucnu další výkonné střely. Součástí uskupení budou také výkonné pozemní systémy PVO.
Americké námořnictvo zase zavádí vlastní verzi Typhon MRC pod názvem Mk 70 Expeditionary Launcher. V obou případech je základem přepravní kontejner ukrývající výklopnou raketnici Mk41 pro čtyři střely Tomahawk / SM-6.
Související články
4000 Tomahawků pro americké námořnictvo
Firma Raytheon minulý týden slavnostně předala americkému námořnictvu (US Navy) 4000 střel s plochou ...
- 22.08.2017
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Šíření raket středního doletu: Američané vyzkoušeli pozemní verzi střely Tomahawk
Američané v neděli cvičně odpálili „suchozemskou“ verzi střely s plochou dráhou letu Tomahawk. Jde ...
- 20.08.2019
- 104 komentářů
- Jan Grohmann
Americká námořní pěchota dostane střely Tomahawk
Americká námořní pěchota (USMC) získá střely s plochou dráhou letu Tomahawk odpalované ze země. ...
- 09.03.2020
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Námořní pěchota testuje robotické raketomety NMESIS
Americká námořní pěchota (USMC) v listopadu minulého roku provedla úspěšný první test ...
- 29.04.2021
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
...to je legrační... někdo má na "terénní dodávce" střelu jak telegrafní sloup s dosahem hrubě přes 1000 km a jinej má zas primitivní minomet na terénním náklaďáku jak stodola... ...Zobrazit celý příspěvek
...to je legrační... někdo má na "terénní dodávce" střelu jak telegrafní sloup s dosahem hrubě přes 1000 km a jinej má zas primitivní minomet na terénním náklaďáku jak stodola... :)Skrýt celý příspěvek
GLCM na kabrioletu. Nechtějí z toho udělat manpad? :-)
GLCM na kabrioletu. Nechtějí z toho udělat manpad? :-)
"Je zajímavé, že tyto „ostrovní“ síly získají pouze protivzdušnou obranu (PVO) velmi krátkého dosahu – komplety Stinger, systémy elektronického boje, případně v budoucnu lasery. ...Zobrazit celý příspěvek
"Je zajímavé, že tyto „ostrovní“ síly získají pouze protivzdušnou obranu (PVO) velmi krátkého dosahu – komplety Stinger, systémy elektronického boje, případně v budoucnu lasery. Vzdušnou nadvládu a PVO nad ostrovy zajistí především letouny amerického letectva, námořnictva, případně vlastní mariňácké F-35B Lightning II."
Tak to mi připadá nějaké divné, oni se budou schopni bránit proti námořním cílům (=lodím) 200km (řekněme, těmi NSM) vzdáleným, čili těm které jsou hodiny "jízdy" daleko, ale nebudou se schopni bránit jakýmkoliv raketám (no, možná jednou laserem přecejen něco, ale jako FAKT chcou poměrně krátkodosahovým laserem který na to bude mít (vzhledem ke krátkému dosahu) řádově sekundy sestřelit (s rozumnou jistotou) balistickou raketu??) které mají dobu letu řádově minuty?? To jako čekají že letectvo bude mít PRO systémy? Nebo že zajistí natolik totální vzdušnou nadvládu že se nikdo k vystřelení té rakety ani nedostane?? Ale proč by potom při takovém levelu "air superiority" nepořešilo letectvo i ty lodě??
Prostě mi příjde že potřebují na sebeobranu aspoň "něco" co má reálnou šanci proti raketám, a to ať se nezlobí tak to Stingery nikdy nebudou, a lasery možná, někdy, pokud se nic v jejich vývoji nepo... nezadrhne a nejdřív tak za deset let, ale fakt nejdřív. A do té doby co, doširoka otevření?? Nebo je proti takovým útokům hodlají krýt loděma (ty maji SM + ESSM, jistě), ale proč potom proti těm ostatním (námořním, pozemním) ne??
Anebo se rozhodli že strpí nějaký "gap" řádu desetiletí a začnou PRO řešit až nějakou novou generací a věří že to budou právě lasery a raketové systémy už jsou překonané?
Já si prostě myslím že by potřebovali nějaké landRAM, landESSM proč by se zrovna tyto prostředky nedaly "zpozemnit" když Tomahawky a NSM ano?Skrýt celý příspěvekPokud se bavime o ostrovu, tak nejspise pocitaji, ze ty lode dostanou na stranu, ze ktere ty rakety budou priletat. Tedy do podstne lepsi pozice, nez pozemni PVO.
Pokud se bavime o ostrovu, tak nejspise pocitaji, ze ty lode dostanou na stranu, ze ktere ty rakety budou priletat. Tedy do podstne lepsi pozice, nez pozemni PVO.
Dobře, ale ta loď pokud bude mít aspoň nějakou použitelnou AA (Arleigh Burque, Constellation) tak bude též mít NSM taky a nejspíš i Tomahawky? Tak proč jedno dublovat, a druhé ne? ...Zobrazit celý příspěvek
Dobře, ale ta loď pokud bude mít aspoň nějakou použitelnou AA (Arleigh Burque, Constellation) tak bude též mít NSM taky a nejspíš i Tomahawky? Tak proč jedno dublovat, a druhé ne? Žeby to brali tak že AA je "jen projistotu" a spotřeba munice malá, a tedy potřebujou dostat co nejvíc ofenzivních prostředků (pozemní NSM, Tomahawk, HIMARS) na místo? To mi připadá poněkud nebezpečně optimistické...Skrýt celý příspěvek
Pro lode bude nejspise priorita mit v sachtach AA vyzbroj. Tedy nejde o dublovani. Ale prave o doplneni toho co uz maji na lodi. Pokud vytvori dostatecne predmosti, stejne tam ...Zobrazit celý příspěvek
Pro lode bude nejspise priorita mit v sachtach AA vyzbroj. Tedy nejde o dublovani. Ale prave o doplneni toho co uz maji na lodi. Pokud vytvori dostatecne predmosti, stejne tam vyslou Patriot.Skrýt celý příspěvek
USA majú senzorovú dominanciu.. Riešia predsa IBCS.. Teda aj tými Stingermi zasiahneš pri zapojení do IBCS skoro čokoľvek čo by nepriateľ poslal.. Áno proti DF-21 či YJ-21 to ...Zobrazit celý příspěvek
USA majú senzorovú dominanciu..
Riešia predsa IBCS..
Teda aj tými Stingermi zasiahneš pri zapojení do IBCS skoro čokoľvek čo by nepriateľ poslal..
Áno proti DF-21 či YJ-21 to stačiť nebude, no tie stoja koľko?
Taktiež sú to predsunuté základne a jednotky.. im nebude vadiť ak takáto jednotka bude zasiahnutá..
Totižto cieľ, ktorý môže zničiť je ďaleko hodnotnejší ako ona sama..
Ono je to o tej redistribúcií nebezpečenstva.. Im nejde o to vytvoriť nedobitne drahé základne, prepchaté Patriotmi, NASAMS, či THAAD-om.. Stinger integrovaný do JLTV bude stačiť..
Ináč ten kontajner keď vie odniesť Tomahawk tak bude vedieť odpáliť aj SM-6 či tie vaše ESSM..
Len je primárne testovanie na posilnenie tých útočných schopností.. obranné prídu na rad neskôr..
Totižto Čiňania detekujú loď, okolo nej v okruhu 200km sú napríklad 3 ostrovy a v okruhu 1200km 30 ostrovov..
Koľko rôznych nebezpečenstiev medzi palmami sa tam skrýva?? Z ktorých rôznych smerov ak priplávam medzi tie ostrovy mi hrozí nebezpečenstvo??
Čo aj keď sa mi podarí zničiť tu loď tak aj tak pôjdem ku dňu???
Do dneška to bolo - jedna loď = 1 nebezpečenstvo..
Zajtra keď tam budú tie ostrovy plus tie nové Columbie (ponorky) s tými Tomahawkami pod vodou to bude ešte nebezpečnejšie pre Čínsky korabľ..
Pričom tento multiplikátor stojí menej ako jeden Burke..
Nad ostrovmi majú nadvlády američania.. takže si tam osádzať jednotky môzu ako chcú..
Čine bude trvať dekádu dokým by spravila to isté.. aj to je otázne či to bude vedieť..Skrýt celý příspěvekNo takže oni na ten ostrov vyloží IBCS a k tomu "levné Stingery"? A nebude to IBCS mnohonásobně dražší? No možná půjdou jeho vstupy/výstupy přenášet na stovky mil (aby mohlo být ...Zobrazit celý příspěvek
No takže oni na ten ostrov vyloží IBCS a k tomu "levné Stingery"? A nebude to IBCS mnohonásobně dražší? No možná půjdou jeho vstupy/výstupy přenášet na stovky mil (aby mohlo být daleko v zázemí), to snad, nevím jestli to nebude váznout na šířce pásma nebo tak.
Ale pokud to má být taktika především o ukrytí a zamaskování útočných prostředků (tak aby vlastní ochranu vůbec nepotřebovaly) tak potom snad jim to nezkazí čínské satelity a tak...
Jinak neříkalo se něco o tom že cena útočného prostředku se musí orientovat i podle toho "jaké škodě zabrání"? Takže ona ta DF-21 (nebo třeba DF-16) za dva zničené Tomahawky (které pak nenadělají citelně větší škodu) může klidně stát...Skrýt celý příspěvekTieto ostrovné "srandy" nebudú mať žiadne radary a len datalinky.. Len im bude niekde z "Oregonu" posielať days a pokyny Joe.. Napríklad Link 16 nestojí zase tak veľa.. Nie ...Zobrazit celý příspěvek
Tieto ostrovné "srandy" nebudú mať žiadne radary a len datalinky..
Len im bude niekde z "Oregonu" posielať days a pokyny Joe..
Napríklad Link 16 nestojí zase tak veľa..
Nie nebude problém s komunikáciou, pretože v tej oblasti bude poletovať F-35 a 6 gen. a máme tu Starlink.
Zásoby a výroba DF-21 a YJ-21 sú kusovky alebo desiatky kusov ročne..
Tomahawk sa vyrába v nižších stovkách ročne..
Verím, že to čína vie posunúť o rád vyššie tak isto ako aj USA..
Satelity pod vegetáciou moc nevidia a ich počet či už hmotnosť je na strane USA. Momentálne satelity vida relatívne úzky pás zeme a majú pár minút dokým nasnímajú danú oblasť.
Silno pochybujem, že bude mať jedna alebo druhá strana dosť satelitov na tých 30 000 ostrovov v PacifikuSkrýt celý příspěvek
Spíše je to o tom, že tento systém je velice mobilní, jednoduchý, levný, postradatelný a lze snadno ukrýt. Nepřítel bude muset řešit zda náhodou není na některém z ostrovů v ...Zobrazit celý příspěvek
Spíše je to o tom, že tento systém je velice mobilní, jednoduchý, levný, postradatelný a lze snadno ukrýt.
Nepřítel bude muset řešit zda náhodou není na některém z ostrovů v okruhu 1000 km od cíle
který budu chtít napadnout (nebo kolem něj proplouvám) ukrytý tento systém.
A ukrýt odpalovací systém o velikosti dodávky někde do garáže je velice jednoduché. V případě problému dá vzdálený operátor přes komunikaci příkaz vyjeď a odpal střelu. A vůbec k tomu nepotřebuješ obsluhu.
Hlavní výhoda systému je v nenápadnosti a autonomnosti.Skrýt celý příspěvekPřesně, udrží to lodě daleko od ostrova. Třeba taková maličkost - Čína například úspěšně testuje střílení pomocí tuctových ´houfnic z lodí s speciální municí, která údajně zvládne ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně, udrží to lodě daleko od ostrova. Třeba taková maličkost - Čína například úspěšně testuje střílení pomocí tuctových ´houfnic z lodí s speciální municí, která údajně zvládne víc jak 100 km. Typicky - slabému protivníkovi zničí letectvo a pak ho levně začnou kosit z paluby lodí. Nemůžu najít to video, ale bylo to část jednoho Binkova videa. Tyhle mobilní hračky tuto taktiku neumožní.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...