M829A4 : Nová munice pro americké tanky Abrams

Foto: M1A2 Abrams při střelbě; větší foto / Public Domain
M1A2 Abrams při střelbě; větší foto / Public Domain

Americká firma Orbital ATK oznámila zahájení sériové výroby nejnovější tankové munice M829A4 pro americké tanky M1 Abrams. Munice je navržená pro překonání nejnovější generace reaktivního pancíře, jako je například ruský Relikt.

M829A4 patří do rodiny americké tankové podkaliberní munice typu APFSDS (Armour-Piercing Fin-Stabilized Discarding-Sabot) s penetrátorem z ochuzeného uranu. Vývoj již páté generace tankové munice M829 začal v roce 2011. Americká armáda, jakožto zadavatel, uvolnil na vývoj nové munice 80 milionů dolarů (2 miliardy Kč).

V současné době prošla munice M829A4 řadou ostrých střeleckých zkoušek. Plná certifikace munice (Full Material Releas) se očekává do konce záři letošního roku. Americká armáda zavede novou munici do výzbroje v příštím roce.

Americká armáda počítá v následujících pěti letech s nákup 2501 nábojů M829A4. Cena jednoho náboje dosahuje 10 100 dolarů.

Zásadní otázkou je schopnost M829A4 probití pancíře. Na oficiálních stránkách Orbital ATK se dočteme, že M829A4 je schopná překonat „všechny současné moderní systémy pancéřové ochrany, stejně jako budoucí koncepty pancéřové ochrany." Hodnota probití ekvivalentu homogenního válcovaného pancíře RHAe (Rolled Homogenous Armour eqvivalent) je utajována.

Při odhadech penetračních schopností se pouštíme na velmi tenký led, neboť (skutečná) schopnost penetrace tankové munice je střeženým tajemstvím. U předchozí generace munice M829A3 se nejčastěji odhaduje schopnost probití pancíře (na 2000 m) mezi 700 až 800 mm RHAe.

Munice M829A4 je pochopitelně ještě výkonnější a navíc si údajně dokáže poradit i s ruskými reaktivními pancíři Kontakt-5 a Relikt. Typický klínový přídavný pancíř Kontakt-5 můžeme vidět na modernizovaných tancích T-72B3 a T-90. Dlužno dodat, že s pancířem Kontakt-5 si údajně poradí i starší M829A3.

Relikt patří mezi nejmodernější ruské reaktivní pancíře. Pancíř exploduje ve směru přilétající střely, ještě před jejím dopadem. Účinnost má být přitom až dvakrát větší než u starších systémů Kontakt 5. Pancíř Relikt najdeme například na nejnovějších verzích tanku T-90 (T-90AM/MS).

Nejsilnější místa čelního pancíře T-72B3 (Kontakt 5) dosahují odolnost 690 až 800 mm RHAe proti podkaliberním střelám a 940 až 1180 RHAe proti kumulativním střelám. V případě T-90 (Kontakt 5) to je 800 až 830 mm RHAe (1150 a 1350 RHAe) a u verze T-90 s pancířem Relikt údajně 1100 až 1300 RHAe (1350 RHAe +).

Je třeba však podotknout, že reaktivní pancíř chrání pouze okolo 50 % čelní plochy tanků T-72B3 a T-90. Při případném střetu tak záleží, kde je zásah umístěn, z jaké vzdálenosti byl vypálen a pod jakým úhlem na pancíř tanku střela dopadla.

Výhodou munice M829A4 je také nová pohonná směs. Díky nové směsi vykazuje střela opouštějící hlaveň stejnou úsťovou rychlost (průbojnost, přesnost) ve velkém rozsahu teplot (−32 to 63 °C).

Zdroj: Orbital ATK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 7.

Původní sovětské tanky T-72 Ural (1973) a T-72A (179) jsou v současné době pro potřeby evropského ...

Německé Leopardy nedokáží probít pancíř ruských tanků

Pode německého deníku Die Welt, pro německé tanky Leopard nemusí střetnutí s ruskou tankovou ...

Tanková munice NATO: uran vs. wolfram

Před týdnem jsme přinesli článek o údajně nedostatečně výkonné munici německých tanků. Podle původní ...

Indická armáda hledá nový hlavní bojový tank

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicle) hledá náhradu za více než 2500 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • pet.rok
    12:57 26.07.2015

    Gloton: pozemny system by nutne nevyzadoval tak velky vykon vystrelu, stacil by zrovnatelny so sucastnymi systemami pri nizsej hmotnosti projektilu a vyssej ustovej rychlosti, co ...Zobrazit celý příspěvek

    Gloton: pozemny system by nutne nevyzadoval tak velky vykon vystrelu, stacil by zrovnatelny so sucastnymi systemami pri nizsej hmotnosti projektilu a vyssej ustovej rychlosti, co je vlastnost ktoru nie je mozne dnesnymi prachovymi naplnami dosiahnut (okolo 2km/s vyrazne klesa ucinnost).
    Kazdopadne stale vychadza potreba zdroja v rade 2-3MW len na nabitie railgunu.

    Len pre zaujimavost americke projektily M829A3 a pravdepodobne aj A4 spominane v clanku isli opacnou cestou a zvysili hmotnost projektilu pri nizsej ustovej rychlosti oproti predchadzajucim A2.Skrýt celý příspěvek

  • pet.rok
    12:46 26.07.2015

    sgt murphy: ze je nejaka technologia vyvynuta 30-50 rokov a dodnes nebola nasadena znamena ze je tam nejaka (napr. technicka) prekazka. technicky pokrok samozrejme existuje ale ...Zobrazit celý příspěvek

    sgt murphy: ze je nejaka technologia vyvynuta 30-50 rokov a dodnes nebola nasadena znamena ze je tam nejaka (napr. technicka) prekazka.
    technicky pokrok samozrejme existuje ale pamatam si vyhlasenia v 70. rokoch ze v 80. budeme lietat pravidelne na mesiac a v 90. pojdeme na mars. podobne boli predpovede o umelej inteligencii a to boli este pocitace v "plienkach".
    kazdopadne rozdiel nazorov tu vychadza len z miery optimizmu (resp. pesimizmu).
    ja sa v tomoto ohlade radim skor k miernym pesimistom: t.j. verim ze sa railguny casom dostanu do namornictva ale u pozemnych systemov to zatial optimisticky nevidimSkrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    12:34 26.07.2015

    Gloton, špecialista na sci-fi bohužiaľ nie som ale snažím sa držať terajších mne dostupných faktov. Tak niečo z histórie. Pojem railgun bol vo svete známy skôr než začala 1. ...Zobrazit celý příspěvek

    Gloton, špecialista na sci-fi bohužiaľ nie som ale snažím sa držať terajších mne dostupných faktov. Tak niečo z histórie.

    Pojem railgun bol vo svete známy skôr než začala 1. svetová vojna. Len pre ľudí ako vy - Gloton, znamenala v tej dobe sci-fi aj opakovacia puška. Skonštruovať funkčný railgun sa podarilo USA alebo aj Nemecku za 2. svetovej vojny. Prvý schopný railgun vznikol za iniciatívy prezidenta Reagana najdrahším a najintenzívnejším programom v USA - Strategic Defence Initiative Organization. Program bol oficiálne spustený v roku 1984. Za tohoto programu vzniklo kopec sci-fi hračiek, okrem iného napríklad v roku 1985 existoval megawattový chemický laser MIRACL. V roku 1983 testovala Británia svoj vlastný railgun. To je viac ako 32 rokov vývoja. Áno, vtedy to bolo sci-fi, dnes je to realita.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    11:44 26.07.2015

    Diskuze pročištěná a trollovi zakázán přístup do diskuze.

    Diskuze pročištěná a trollovi zakázán přístup do diskuze.

  • Kusa
    09:22 26.07.2015

    Specialista ze scifi kroužku :-) Co nějaká hybridní verze kdy hlavní výkon bude z prachové náplně a elektrika to jen urychlí na potřebnou úroveň. Neříkám že to zítra uvidíme na ...Zobrazit celý příspěvek

    Specialista ze scifi kroužku :-)

    Co nějaká hybridní verze kdy hlavní výkon bude z prachové náplně a elektrika to jen urychlí na potřebnou úroveň. Neříkám že to zítra uvidíme na tanku, ale pokud normální munice přestane stačit tak zavedení půjde mnohem rychleji. Stejně si myslím že doba zavedení je závislá víc na potřebě překonat překážku než honba za novými technologiemi. Nikdo není víc konzervativní než Armáda.( z pochopitelných důvodů)Skrýt celý příspěvek

  • Gloton
    02:26 26.07.2015

    Takže.....příští rok začne zástavba jednoho experimentálního railgunu do plavidla. Kdo bude střízlivě uvažovat, nemůže čekat railguny v operačním nasazení na bojových plavidel ...Zobrazit celý příspěvek

    Takže.....příští rok začne zástavba jednoho experimentálního railgunu do plavidla. Kdo bude střízlivě uvažovat, nemůže čekat railguny v operačním nasazení na bojových plavidel dříve, než již zde uváděných 10-15 let (takže desítky, jak už jsem psal) a to když se bude dařit.
    A teď pro zdejší pány specialisty ze scifi kroužku pár konkrétních matematických údajů k zavedení railgunů do pozemních bojových strojů typu "Railgunabrams".
    Dle údajů BAE Systems je potřeba pro railgun s energií střely 64MJ při kadenci 6 ran za minutu vyčlenit zdroj energie 16MW.
    Současné 120mm tankové APFDS střely mají energii mezi 9-10MJ. Takže aby mělo význam, anabázi se zaváděním railgunů absolvovat, bude požadavek na energii střely alespoň dvojnásobný, řekněme 20MJ s požadovanou kadencí minimálně 10 ran za minutu. A jednoduchým výpočtem dojdeme k tomu, že potřebujeme zdroj energie přibližně 8,3MW a k tomu hromadu kondenzátorů k uskladnění energie pro výstřel.
    A teď mi někdo rozumně řekněte, jak to vše nacpete do stroje velikosti tanku.
    To by musel být velký jako německý druhoválečný projekt Maus a ještě se zapřaženou cisternou na palivo.
    V dalších 20-30 letech nelze ani očekávat, že by byl dosažen takový pokrok v konstrukci turbínových motorů, aby takový výkon podávala turbína obdobné velikosti jako ta instalovaná třeba právě v Abramsu. Vlastně ani taková být nemůže, ještě tam přijde generátor, kondenzátory, elektromotory pro pohon vozidla atd atd....
    No prostě s dnešními technologiemi čisté scifi.Skrýt celý příspěvek

  • Kelt
    23:31 25.07.2015

    Sentinel601 tedy ty máš fakt věci. Tohle je další perla: „Rusi zacali budovat svoj railgun! Este raz na rail guny niet technologie co by to vydzalo. Railguny to su hudba ...Zobrazit celý příspěvek

    Sentinel601 tedy ty máš fakt věci. Tohle je další perla:
    „Rusi zacali budovat svoj railgun! Este raz na rail guny niet technologie co by to vydzalo. Railguny to su hudba buducnosti. Rusi to uz maju tiez a aj podvodou to pracuje! Očakáva sa, že zákazku by mala vyhrať domáca firma Electric Rays, ktorá kanóny vyvinie v Ruskom armádnom inštitúte. Prostredníctvom silného elektrického náboja by nové kanóny dokázali zneškodniť prípadných teroristov v rozsahu 100 metrov.“ Ty jsi schopný v podstatě velký „taser“, protože o nic jiného nejde, ty ani nevíš o čem píšeš, vydávat za ruský „railgun“. Ty jsi případ "Rusa". Řekl bych, že máš "trochu" problém s logikou, když jsi schopný v jedné větě napsat: „že technologie nejsou“ a hned za to přihodit „Rusi to už majů“, jsi evidentně prýma „logik“. Ty technologie samozřejmě ale jsou a můžeš je vidět právě u US railgunu a pokroku jaký udělal. Jen abys vůbec věděl o čem to psali, ten tvůj ruský „railgun“, je to zbraň která vyšle do vody el. výboj, který má dosah kolem 100m. Ty ruský "railgune" http://izvestia.ru/news/515947... Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    21:35 25.07.2015

    Jo také si myslím, že tohle je správný směr. Rusové jsou svou cestou, které se drželi už za druhé světové - větší ráže. Amící postupují jako Němci a snaží se projektil vyslat ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo také si myslím, že tohle je správný směr.
    Rusové jsou svou cestou, které se drželi už za druhé světové - větší ráže.
    Amící postupují jako Němci a snaží se projektil vyslat rychleji, což přinese větší efekt a navíc to má potenciál do budoucna. Od třaskavinou poháněné munice se už moc nedá čekat.Skrýt celý příspěvek

  • Kusa
    20:45 25.07.2015

    Dobrý den Já si myslím že Railguny na vozidlech nejsou takové scifi jak to vypadá. Když se podíváte na ty co amíci testují na lodích ty mají absolutně šílený výkon. Na MTB ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý den
    Já si myslím že Railguny na vozidlech nejsou takové scifi jak to vypadá. Když se podíváte na ty co amíci testují na lodích ty mají absolutně šílený výkon. Na MTB nepotřebujete dělo které pošle 10 kg 7 mach rychlostí na jiný MTB. Stačí když pošle střelu z náboje M829A4 dvojnásobnou rychlostí než jakou má teď a je vymalováno. S nižším výkonem budou menší nároky na energii i delší životnost hlavně.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Horten
    19:57 25.07.2015

    Gloton - No jak myslíte :-) ale už jen to, co jste napsal, že railgun zvládne jen jednonotlivé výstřely a je zralý na generálku, spíše dokládá, že i v tomto budete vedle jak ta ...Zobrazit celý příspěvek

    Gloton - No jak myslíte :-) ale už jen to, co jste napsal, že railgun zvládne jen jednonotlivé výstřely a je zralý na generálku, spíše dokládá, že i v tomto budete vedle jak ta jedle.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    19:46 25.07.2015

    No moc nevěřím, že by byl railgun na vozidlech do 30 let, ale na lodích a v podobě mobilních dělostřeleckých systémů bude do 10 - 15. Jinak na co by potřebovali lasery a ...Zobrazit celý příspěvek

    No moc nevěřím, že by byl railgun na vozidlech do 30 let, ale na lodích a v podobě mobilních dělostřeleckých systémů bude do 10 - 15.

    Jinak na co by potřebovali lasery a railguny, armatu dokáže vyřadit celá řada protitankových prostředků už dnes. Stačí se podívat jaké peklo tankům způsobuje dělostřelectvo.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    19:36 25.07.2015

    Railgun testovaný pre armádu by mal byť použitý v programe Future Fighting Vehicle ktorý by mal byť spustený v roku 2019. Pre upresnenie, jedná sa o vozidlá ktoré by mali nahradiť ...Zobrazit celý příspěvek

    Railgun testovaný pre armádu by mal byť použitý v programe Future Fighting Vehicle ktorý by mal byť spustený v roku 2019. Pre upresnenie, jedná sa o vozidlá ktoré by mali nahradiť Bradley, Paladin a Abrams. Tento program už len prakticky zužitkuje poznatky z minulých dvoch zrušených programov (FCS a GCV) a len pridá niečo nové.

    Zato len plné výrobné tempo Armaty by malo začať v roku 2018.

    Gloton, prečítaj si o tom niečo na internete a netroll tu. Berieme v úvahu len fakty a nie osobné pocity, domnienky.Skrýt celý příspěvek

  • Gloton
    19:25 25.07.2015

    Jan Horten: jojo....příští rok už budou američani instalovat první railgun, schopný "normální" střelby na bojovou loď.......to je tak reálné, jako že v roce 2018 budou mít rusové u ...Zobrazit celý příspěvek

    Jan Horten: jojo....příští rok už budou američani instalovat první railgun, schopný "normální" střelby na bojovou loď.......to je tak reálné, jako že v roce 2018 budou mít rusové u bojových jednotek 1500 Armat........kecy prdy pampelišky :)))Skrýt celý příspěvek

  • Deortc
    19:15 25.07.2015

    to "sentinel601": Jo jo, copak Rusáci, to byli vždycky děsní koumáci. Ti byli tak moc vpředu až z toho to jejich impérium zkrachovalo, rozpadlo se a jejich mocenské struktury ...Zobrazit celý příspěvek

    to "sentinel601":
    Jo jo, copak Rusáci, to byli vždycky děsní koumáci. Ti byli tak moc vpředu až z toho to jejich impérium zkrachovalo, rozpadlo se a jejich mocenské struktury zanikly.
    Za socíku na to koumáctví země kde zítra znamená již včera mezi lidem kolovala celá řada povedených vtipů.... :)

    Ale vážně - naprosto nezbytnou podmínkou pro schopnost úspěšně provádět špičkový technologický výzkum je 1) dostatek peněz a zároveň 2) dostatek vyjímečně nadaných a pracovitých lidí - obě tyto podmínky musí být splněny zároveň.
    Peněz Rusové asi mají dostatek (z prodeje ropy a plynu), ale pouze tato podmínka sama o sobě zdaleka nestačí, což ukažuje řada zemí, které sice jsou extrémně bohaté, ale přitom ve vědeckém a technologickém pokroku nijak nevynikají (jedná se nezřídka o země jejichž bohatství právě pochází z exportu nerostných surovin).
    Ovšem ještě důležitější je druhá podmínka - vyjímečně nadaní a pracovití lidé, ochotní svému oboru obětovat každý okamžik. Těchto lidí je v běžné populaci obvykle tak málo, že ani velké státy, snad s vyjímkou Číny a Indie, nejsou schopné poptávku po těchto lidech pokrýt pouze svými vlastními lidmi. Naprostou vyjímkou je snad jedině Izrael, který i přesto, že není nijak lidnatý, tak v řadě vědeckých a technologických oborů je na špici - toto ovšem není případ Ruska.
    Za socíku Sovětský svaz měl k dispozici obrovské množství občanů východního bloku, států, které okupoval, příp. násilně zavčlenil coby svou součást. Do SSSR odjela pracovat řada nadaných Čechů, Poláků, Maďarů, pro SSSR pracovala řada odborníků z Estonska, Litvy, Lotyšska. Řada vyjímečně nadaných občanů SSSR židovského původu se podílela na vědeckotechnickém rozvoji SSSR....
    Dnešní Rusko nic z těchto možností k dispozici nemá - nadaný Lotyš, Estonec, Litevec dnes raději odejde do EU, nebo do USA.... o práci pro Rusko nejspíš nebude uvažovat ani vteřinu. To samé platí pro nadané Čechy, Poláky, Maďary.... Pokud někdo máte nějaké kontakty na vysokou školu typu VUT, ČVUT, MU... tak určitě budete vědět o lidech, kteří odešli pracovat do USA, ale odhaduji, že nejspíš o nikom, kdo by odešel za vědeckou příležitostí do Ruska, dále také ruští Židé z Ruska odešli do Izraele, USA, EU, atd...atd.. dnešní Rusko má tedy nepochybně nesrovnatelně skromnější možnosti toho, kolik a jak nadaných lidí pro svůj zbrojní a obecně technologický průmysl dokáže zaangažovat. Proto zkazky o tom, kterak jsou Rusáci ve vojenském vývoji před Amíkama mě připadají krajně nevěrohodné. Když něco takového slyším, tak si hned pokaždé vzpomenu na známou hlášku "kde by na to vzali lidi?". :-DSkrýt celý příspěvek

  • Jan Horten
    18:11 25.07.2015

    Railgun není nějaká hudba budoucnosti, natož nějaké vzdálené, jsou již přímo za dveřmi, jako "žhavá" současnost. V roce 2016 bude instalován railgun na loď JHSV Trenton k celkovým ...Zobrazit celý příspěvek

    Railgun není nějaká hudba budoucnosti, natož nějaké vzdálené, jsou již přímo za dveřmi, jako "žhavá" současnost. V roce 2016 bude instalován railgun na loď JHSV Trenton k celkovým testům. Odolnost "hlavně" je již relativně vysoká a není problém aby "kolejnice" zvládla stovky výstřelů (min 400 podle svědectví z "FY14 HASC testimony" - http://www.acq.osd.mil/chiefte... -) ale námořnictvo požaduje min garanci 1000 výstřelů. Ale i zde se udělal velký pokrok a BEA Systém již pracuje na rychlo-nabíjecím systému schopný několika výstřelů za min. Využívá se pokročilého chlazení hlavně při výstřelu vháněním inertního plynu (N2), který současně zabraňuje oxidaci povrchu atd. (Životnost railgun "hlavně" je již dnes srovnatelná s životností hlavní konvenčních lodních děl, s ohledem na úžinnost v cíli. Děla bitevní lodi Iowa (Mk 7 16 "/ 50) měla životnost 300 výstřelů (později zlepšená na 1500 ran, na hlaveň).Skrýt celý příspěvek

  • Gloton
    15:08 25.07.2015

    Railguny jsou momentálně ve stadiu, kdy dokážou provést nanejvýš jednotlivý výstřel a pak je to na generálku. Nutný vývoj k vyřešení všech problémů, aby byly použitelné třeba na ...Zobrazit celý příspěvek

    Railguny jsou momentálně ve stadiu, kdy dokážou provést nanejvýš jednotlivý výstřel a pak je to na generálku.
    Nutný vývoj k vyřešení všech problémů, aby byly použitelné třeba na námořních plavidlech (kde může být vše relativně velké a těžké), je střízlivě odhadován na DESÍTKY let. Moc pěkný článek v ATM č.7.
    A než to bude použitelné jako protitanková zbraň na pozemním bojišti......ta bude ta Armata stejný muzejní exponát jako v případě laserových zbraní.
    Lasery, railguny ........vše nejdříve v horizontu několika desítek let a do kdo ví jestli.
    Jiné časové představy, byť jen o teoretické možnosti nasazení, jsou čisté fantasmagorie.Skrýt celý příspěvek

  • sentinel601
    14:36 25.07.2015

    No nejde to tak a lasery nepojdu taka lebo realita je bohuzial kruta. Pre atmosferu, energeticke zdroje a materialy. A mne za pravdu davaju aj vedci na konci ... Lasery to je hudba ...Zobrazit celý příspěvek

    No nejde to tak a lasery nepojdu taka lebo realita je bohuzial kruta. Pre atmosferu, energeticke zdroje a materialy. A mne za pravdu davaju aj vedci na konci ... Lasery to je hudba buducnosti a zemska atmosfera je hustejsia aj tak a lasery to tak patria do prostredia kde je vakum bez atmosfery prostredia ... :)))) A tu je o tom fantasticky clanok. Z coho ked niet technologie na to? Treba byt realistom a netreba snivat o niecom co nikdy nebude lebo vymen potom atmosferu planety zem? A dokaz to a urob to ... Realita a sci-fi je uber rozdiel velky! A to nie ja hovorim ale USA vedci civilisti tym vojenskym gumam! No nepojde to tak lebo realita je zase ina ...

    http://graphics.latimes.com/mi... Skrýt celý příspěvek

  • sentinel601
    14:29 25.07.2015

    Tu je original sprava USA. Sovieti v laseroch alebo energeticke zbrane boli vpredu vzdy a stale ... Sovietska baza daleky Sibir Sary Shagan experimentalne zbrane a aj energeticke ...Zobrazit celý příspěvek

    Tu je original sprava USA. Sovieti v laseroch alebo energeticke zbrane boli vpredu vzdy a stale ... Sovietska baza daleky Sibir Sary Shagan experimentalne zbrane a aj energeticke Tesla zbrane tam sa testovali rok 1960-1995. Shary Shagan obnovena od roku 2011.

    Sovietska S-300 laserova na konci.

    Na rozdiel od USA, ZSSR teraz pokročila v niektorých prípadoch mimo technologický výskum. To už má pozemné lasery, ktoré by mohli byť použité zasahovať do amerických satelitov, a mohol by mať prototyp priestor na báze protidružicových laserové zbrane do konca tohto desaťročia. Sovieti by mohli mať prototypy pre pozemné lasery pre obranu proti balistickým strelám od konca roka 1980, a ktorá by mohla začať testovanie komponenty pre vo veľkom meradle nasadenie systému v skorých 1990s.

    http://s44.radikal.ru/i103/090...

    http://fas.org/irp/dia/product... Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    14:28 25.07.2015

    per.rok: To je dnes. A vývoj ide tak rýchlo že čo bolo pred pár rokmi ešte sci-fi, dnes sa to sci-fi testuje. O pár rokov sa to sci-fi zdokonalí, vyrastie z plienok, rozmery ...Zobrazit celý příspěvek

    per.rok: To je dnes. A vývoj ide tak rýchlo že čo bolo pred pár rokmi ešte sci-fi, dnes sa to sci-fi testuje. O pár rokov sa to sci-fi zdokonalí, vyrastie z plienok, rozmery zmenšia, výkony zvýšia.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3