Krycí jméno "OBLAK"

Foto: Poručík Helena Holečková ukazuje, jak se předpovídá počasí
Foto: Meteorologická stanice OBLAK. Poručík Helena Holečková ukazuje, jak se předpovídá počasí. / Autor

Války se vedou po celém světě a mít taktickou výhodu je jedním z nejdůležitějších úkolů každého vojenského stratéga. Možností není rozhodně málo, ale mohlo by se takovou výhodou stát počasí? Přesněji jeho předpověď?

"OBLAK, tak se jmenuje naše mobilní meteorologická stanice, kde probíhá nepřetržité pozorování prvků a jevů v přízemní vrstvě atmosféry a zpracování předpovědí počasí," říká poručík Helena Holečková, která je součástí podpůrných prostředků 4. Brigády rychlého nasazení, (resp. 4. Brigádního úkolového uskupení), která právě ukončila certifikaci podle standardů NATO CREVAL.

Jsme v mobilním zařízení, které poskytuje veškeré potřebné zázemí v případě plnění bojových úkolů. "Tento kontejner nese název OBLAK," říká meteoroložka.

"Jsme v podstatě nezávislou jednotkou. K výbavě patří elektrocentrála, filtroventilace, klimatizace, topení a další zařízení, které vytváří vynikající zázemí pro práci v jakékoli situaci. Součástí je i mobilní taktická pozorovací stanice TACMET, která zajišťuje aktuální informace o počasí, a výpočetní technika určená ke zpracování těchto dat. Samozřejmostí je i výpočetní technika v podobě počítačů, monitorů a dalších zařízení," vysvětluje odbornice na počasí.

mobilní meteorologická stanice OBLAK

Foto: Měřící systém TACMET. / Autor

"Co se skrývá za výrazem TACMET? Jde o automatický měřící systém finské firmy Vaisala. V podstatě se jedná o mobilní pozorovací stanici, která je schopna měřit směr a rychlost větru, teplotu, tlak, vlhkost, druh a množství srážek, výšku spodní základny a množství oblačnosti, směr a množství bleskových výbojů," říká Helena Holečková. "Dalším prostředkem je i radiosondážní průzkum volné atmosféry, ale ve většině případů balony se sondami nevypouštíme," dodává meteoroložka.

Výsledkem práce meteorologa bývá tedy zpravidla briefingová prezentace odpovídající požadavkům velitele, která zahrnuje předpověď počasí na zájmové období s důrazem na vliv počasí na činnost vojsk. Popravdě, v řeči odborných výrazů jsem se už ztrácel, ale o to více mne zaujalo, jaké úkoly vlastně tito odborníci plní.

mobilní meteorologická stanice OBLAK

Foto:TACMET / Autor

"Je to různé. Ač si to málo vojáků uvědomuje, počasí hraje zásadní roli při plánování a vedení bojových operací. Zejména pak nepříznivé počasí může negativně ovlivnit vojska, pokud na to nejsou připravena, ale i naopak. Těchto vlivů lze využít ve vlastní prospěch. Proto je základním úkolem meteorologa každodenní briefing o vývoji počasí, a to jak veliteli, tak na takticko-operačním centru, odkud se přímo řídí samotný boj," odhaluje zákulisí poručice.

"Jsme součástí zpravodajského centra, které zodpovídá za analytickou a taktickou část vojenských operací, a tak většinu ostatních úkolů dostáváme od něho. Jako meteorolog však nosíte aktuální počasí a jeho předpověď neustále v hlavě, protože jak jsem již řekla, počasí je důležité snad pro všechny složky, a proto se často stává, že jsem dotázána na jeho vývoj kdekoli a kdykoli. Vždyť, co může pěchotní jednotky zasazené několik dní v poli negativněji ovlivnit, než nečekaný intenzivní déšť, tropická vedra nebo rapidní pokles teplot? A co teprve nevyzpytatelné mlhy, které brání v činnosti nejen vzdušným silám, ale také pozorovatelům? Nebo námraza, která může mít fatální následky při přesunu vojsk či zásobení jednotek?" pokračuje poručík.

mobilní meteorologická stanice OBLAK

Foto: Meteorologie je náročná věda. / Autor

Většina meteorologů Armády ČR slouží na leteckých základnách jako přímá podpora letového provozu. Jednou z výjimek je oddělení mobilních stanic, které má své zázemí v Praze a v průběhu roku se účastní různých vojenských, ale i civilních akcí, kde podávají informace o počasí pro pozemní vojska i letový provoz.

A jak by to bylo v případě opravdového boje? Tam by se na přesnou předpověď spoléhalo daleko více, než v mírových podmínkách. Znalost prostředí, co nejpřesnější informace, to je co může rozhodovat o úspěšnosti bojových úkolů. A podívat se pod roušku, zdánlivě nedůležitého, to je oč tu běží.

Nebudu předstírat, že jsem všemu rozuměl, ale v podání Heleny Holečkové se i tato velmi složitá disciplína zdála pro laika, jakým je většina z nás, jednodušší.

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Úlevy - modla mnoha profesionálních vojáků

Dnes otevřeme další z mnoha kontroverzních témat naší profesionální armády. Jsou to úlevy a ...

Radar ReUNION může být společným projektem V4

Projektový tým československých firem je připraven nabídnout spolupráci průmyslu Polska a Maďarska ...

BVP Šakal vzbudilo na výstavě EUROSATORY velký zájem

Na mezinárodním veletrhu obranných technologií EUROSATORY 2014, který se koná od 16. do 20. června v ...

Jak se cítil Ikarus? Také letěl v Mi-24 Hind?

Už odpradávna lidé vzhlížejí k nebesům se závistí v srdcích. Proč? Létání, to je ten důvod. Něco co ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • RiMr71
    14:20 02.07.2014

    ...a možná míň "agrese" v tom Lightroomu či v čem :)
    Ale to je samozřejmě subjektivní...

    ...a možná míň "agrese" v tom Lightroomu či v čem :)
    Ale to je samozřejmě subjektivní...

  • lutorv
    12:52 02.07.2014

    Pokud se chcete alespoň tvářit jako seriozní noviny, tak si v článku opravte čárky ;-)

    Pokud se chcete alespoň tvářit jako seriozní noviny, tak si v článku opravte čárky ;-)

Načítám diskuzi...