Radar ReUNION může být společným projektem V4

Radar Reuinion
Foto: ReUNION. / RETIA

Projektový tým československých firem je připraven nabídnout spolupráci průmyslu Polska a Maďarska na projektu 3D radaru MADR. Český a slovenský průmysl tak vychází vstříc iniciativě ministerstev obrany zemí V4 a nabízí polským a maďarským firmám účast na projektu ReUNION

 

Ministerstvo obrany ČR informovalo firmy českého obranného průmyslu, že polská strana, která doposud nabízela prodej radaru TRS-15 vyráběného firmou Bumar, přišla v době konání bratislavského veletrhu IDEB s novou myšlenkou: vyvinout a vyrobit zcela nový 3D radar MADR spojenými silami průmyslu ze všech států V4.

  

Tato myšlenka doplňuje již existující česko-slovenský projekt radaru ReUNION, na němž již několik měsíců pracuje projektový tým českých a slovenských firem (RETIA, ELDIS, TATRA TRUCKS, EVPÚ a VOP Slovakia). Klíčové prvky radaru ReUNION, zejména anténa, jsou vyvinuté a vyzkoušené. Na jejich vývoji se finančně podílela i Česká republika prostřednictvím podpory Ministerstva průmyslu a obchodu.



V případě zájmu jsou společnosti RETIA, ELDIS, TATRA TRUCKS, EVPÚ a VOP Slovakia připraveny otevřít existující memorandum o spolupráci a navazující dohody pro účast firem z Polska a Maďarska. Aby se eliminovala rizika zdržení projektu včetně přenášení utajovaných informací a zpřístupňování patentovaných technologií třetím stranám, měl by se klíčový prvek systému s největší přidanou hodnotou a největším podílem na ceně zakázky – radarová hlava s anténou – vyrábět v ČR, kde je radarový průmysl ze zemí V4 nejvyspělejší.

 

Ředitel firmy RETIA a.s., která je projektovým integrátorem radaru ReUNION, k tomu podotýká: 

„Pokud začnou čtyři státy vyjet nový radar od nuly, je nemožné, aby ho Armáda ČR dostala včas. Z našeho pohledu je možné řešení vzít jako základ existující česko-slovenský projekt radaru ReUNION, ke kterému se polské a maďarské firmy můžou připojit. Český průmysl má jako jediný v zemích V4 k dispozici vyvinutý a odzkoušený klíčový komponent – moderní polovodičovou anténu.“



Změna postoje polské strany zřejmě reflektuje situaci, že o nemoderní radar TRS-15 neplnící požadavky Armády ČR není zájem. Polský obranný průmysl je na rozdíl od českého závislý na Polské armádě, která mu zadává většinu zakázek. Český průmysl je na tom opačně: živí ho exportní zakázky získané v tvrdé světové konkurenci a od Armády ČR očekává a potřebuje jen referenční projekty a zakázky.

  

„V tomto projektu by měla být Česká republika a její radarový průmysl technologickým leaderem, protože náš průmysl  ve spolupráci s průmyslem Slovenska intenzivně a úspěšně pracuje na projektu moderního sofistikovaného 3D radaru typu MADR a má realizovánu řadu částí a celků radaru, například moderní 3D anténu s digitálními TR moduly v potřebném pásmu,“ uvádí Petr Novák.



Faktem je, že čím více států se zapojuje do mezinárodního projektu na vyspělou obrannou technologii, tím větší jsou finanční a manažerská rizika. České radarové firmy mají zkušenosti z rozsáhlých mezinárodních projektů (např. v rámci NATO na systém průzkumu povrchu AGS). Pokud je přáním Ministerstva obrany ČR jít touto cestou, jsou česko-slovenské firmy v týmu ReUNION připraveny udělat maximum pro to, aby projekt dopadl úspěšně.

 

Je třeba si ale uvědomit, že stejný přístup musí mít všichni aktéři, tzn. průmysl i státní správa ve všech čtyřech státech. Veškerá rizika projektu by měla být ošetřena podrobnou mezinárodní smlouvou, včetně záruk odběrů konkrétního počtu kusů výsledného produktu.

 

Do konce června by mělo proběhnout první pracovní jednání podniků ze zemí V4 na téma možné spolupráce v projektu 3D radaru MADR.

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • liberal shark
    09:44 24.06.2014

    Aha, takže pokud tomu dobře rozumím, chystá se Retia obejít řádné výběrové řízení nejen v ĆR a SR, ale i v Polsku a Maďarsku. To bude jistě lepší :-)).

    Aha, takže pokud tomu dobře rozumím, chystá se Retia obejít řádné výběrové řízení nejen v ĆR a SR, ale i v Polsku a Maďarsku. To bude jistě lepší :-)).

  • flanker.jirka
    19:45 20.06.2014

    V tomto případě je spolupráce jen zástupné téma, firmě Retia jde o jediné, dosáhnout přímé akvizice zmiňované techniky, ve výběrovém řízení nebudou schopni konkurovat kvalitnější ...Zobrazit celý příspěvek

    V tomto případě je spolupráce jen zástupné téma, firmě Retia jde o jediné, dosáhnout přímé akvizice zmiňované techniky, ve výběrovém řízení nebudou schopni konkurovat kvalitnější technice ze zahraničí.

    V článku se píše o tom jak jsou schopni vyrobit moderní polovodičové prvky a anténu pro 3D snímání, možná by tak mohl pan Novák zmínit proč tedy AČR převzala první kusy radaru Revisor postavený z bídou jako 2D radar (bez možnosti měřit výšku cíle) a navíc na elektronkách.
    Otázka pro autora článku, byla na tuto technika vypsaná nějaká soutěž?Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
    17:42 20.06.2014

    Přesně tak,to už se plánovala společná modernizace Mi-24,společný výcvik pilotů,společná PVO,ale vždy to vyšumělo do ztracena..

    Přesně tak,to už se plánovala společná modernizace Mi-24,společný výcvik pilotů,společná PVO,ale vždy to vyšumělo do ztracena..

  • Muž, co zírá na kozy
    15:09 20.06.2014

    Jestli se na spolupráci domluví jednotlivé firmy, budiž, ale jakmile se začne něco domlouvat na vládních úrovních, dopadne to podobně blbě, jako plánovaná modernizace Mi-24...

    Jestli se na spolupráci domluví jednotlivé firmy, budiž, ale jakmile se začne něco domlouvat na vládních úrovních, dopadne to podobně blbě, jako plánovaná modernizace Mi-24...

Načítám diskuzi...