Konec Heckler & Koch G36 v německé armádě
- 27. 4. 2015
- 59 komentářů
- Jan Grohmann
Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen zpochybnila další budoucnost útočné pušky Heckler & Koch G36 v německé armádě. Ministryně tak reaguje na rostoucí kritiku přesnosti G36 při používání v extrémních klimatických podmínkách.
Útočná puška G36 vstoupila do výzbroje německé armády v roce 1995. Od té doby se podařilo firmě Heckler & Koch vyvést zbraň do více než 40 zemí světa. G36 a její deriváty používá jak armáda, tak speciální policejní jednotky.
Po nasazení v Afghánistánu se však na G36 vznesla v německých médiích kritika. Zbraň při vysokých provozních teplotách, ať už z důvodů okolní teploty nebo dlouhodobé střelby, údajně výrazně ztrácela přesnost.
Podle deníku Der Spiegel odchylka G36 při střelbě na 500 metrů, při vysokých provozních teplotách, dosahuje až šest metrů. Připomeňme, že německé ministerstvo obrany za 178 000 pušek všech verzí utratilo 180 milionů euro.
Firma Heckler & Koch všechny námitky odmítla. Podle výrobce G36 je plně funkční ve všech podmínkách.
Nyní se však ke kritice přidalo také samotné německé ministerstvo obrany. „Přesné a cílené zasažení protivníka není možné v náročných bojových podmínkách," uvedla minulou středu německá ministryně obrany. „Tato zbraň, jak je nyní postavená, nemá žádnou budoucnost v německých ozbrojených silách."
Negativní hodnocení ministryně přichází po zveřejnění výsledků vládního testování G36. Na testech se podílelo Technické centrum pro zbraně a munici (WTD 91) německé armády a Výzkumný ústav pro materiály, paliva a maziva (WIWeB).
Pro test bylo vybráno 25 pušek G36 ve variantách A0, A1, A2, A3 a A4 a nespecifikovaný počet cizích útočných pušek. Střelivem se stal standardní náboj 5,56x45 mm NATO. Vzorkové pušky střílely na terč velikosti lidské postavy na vzdálenost 300 metrů. Požadována byla 90 % přesnost, tedy devět z deseti střel muselo zasáhnout cíl.
G36 však při zahřátí (z 15°C na 45°C během 10 min) rychle ztrácela přesnost. Už po vystřílení dvou zásobníků některé zbraně G36 dosahovaly přesnost pouze 53 %. Zpráva zároveň potvrdila, že ostatní testované zbraně „dokáží v zásadě" splnit požadavky Bundeswehru.
Podle ministryně obrany musí být němečtí vojáci nasazení v zahraničí a členové speciálních komand vybavení novou útočnou puškou tak rychle, jak to jen půjde. Ministryně zároveň nechala bez odpovědi, zda úpravená G36 dokáže splnit podmínky Bundeswehru,
Firma Heckler & Koch kritizoval testování, protože se nemohla podílet na výběru a testování dalších zbraní. Vybrané cizí testovací zbraně podle firmy údajně plní jiné provozní role, než pušky G36.
„Předpokládáme, že vládní zpráva byla nespravedlivě kritická ke G36 – testovaná takovým způsobem, zbraň nebyla nikdy určená k uspokojení politických narativů. Heckler & Koch věří, že to je základ kritické zprávy, nikoliv praktické problémy, které mohou mít dalekosáhlé důsledky pro klíčový prvek vojenské techniky používané po celém světě," stojí v tiskovém prohlášení firmy Heckler & Koch.
Mezi tím se rozběhly další dvě studie. První studie prozkoumá, jak si G36 vedla v bojových situacích, zejména v Afghánistánu, a zda výkony zbraně měly dopad na životy vojáků i úspěch mise. Druhá studie analyzuje zadání veřejné zakázky, rozhodovací procesy a hodnocení, které vedly k nákupu pušek G36.
Zdroj: IHS Janes
Související články
Operace Pegasus - Evakuace německých občanů z hroutící se Libye
Jedním z úkolů, před který jsou ozbrojené síly vyspělých zemí poměrně často postaveny, je evakuace ...
- 13.11.2014
- 17 komentářů
- Michal Uher
Německé houfnice PzH 2000 pro Chorvatsko
Chorvatsko získá z Německa 12 samohybných houfnic PzH 2000. Dohodu 5. prosince potvrdil svým ...
- 08.12.2014
- 60 komentářů
- Jan Grohmann
Leopard 3: Německo vyvíjí nástupce tanků Leopard 2
Německý parlament schválil přidělení financí k programu vývoje nového hlavního bojového tanku ...
- 07.01.2015
- 21 komentářů
- Jan Grohmann
Německo nechce dodávat zbraně Saúdské Arábii?
Německá média spekulují o zastavení německého exportu zbraní do Saudské Arábie kvůli podpoře ...
- 03.02.2015
- 15 komentářů
- Ivo Horváth
Zbrojir: Určitě jste odborník a já rozhodně ne, ale ve vašem projevu úplně zbytečně neustále do této situace vtahujete CZ 805 Bren, kterou očividně nemůžete vystát. Já jsem trošku ...Zobrazit celý příspěvek
Zbrojir:
Určitě jste odborník a já rozhodně ne, ale ve vašem projevu úplně zbytečně neustále do této situace vtahujete CZ 805 Bren, kterou očividně nemůžete vystát. Já jsem trošku patriot a mám rád vše jen trošku konkurenceschopné pokud je to vyrobeno u nás, ale hádat se o Bernu nehodlám, protože to sem vůbec nepatří. Určitě by mě také zajímalo jak by dopadla ve stejném testu. I když jste odborník (nebo spíše právě proto, že jste odborník) by jste si měl odpustit "odhadovat" špatný výsledek v něčem co není ani popsáno - to vás spíše shazuje.
Zpět k tématu - nemám pochyb o tom, že g36 prošla x testy po celém světě dobře, ale dost dobře si dovedu představit to, že až při službě v Afghánistánu narazili na situaci, která jí dovede do nepoužitelného stavu a to hned z několika příčin:
např. znečištění specifickým materiálem, opotřebení (při výběrových řízeních se jedná o nové či trochu opotřebované zbraně), nadměrné zatížení, které nikoho nenapadlo testovat atd. nebo kombinace všeho. Mám zkušenost (ne se zbraněmi), že uživatel vždy najde něco s čím výrobce nepočítal.Skrýt celý příspěvekAno, přes nepřehlédnutelný morální úpadek západu, není SRN žádnou shnilokracií českého typu. Zajímavý je např. údaj, že za 178 000 pušek zaplatili německé ozbrojené síly 180 ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, přes nepřehlédnutelný morální úpadek západu, není SRN žádnou shnilokracií českého typu.
Zajímavý je např. údaj, že za 178 000 pušek zaplatili německé ozbrojené síly 180 milionů euro. To by mj. znamenalo, že jedna HaK G 36 vyšla německého poplatníka několikrát levněji, než jeden CZ 805 Bren toho českého….
Zbraň byla zavedena v roce 1995 a vyvezena do 40 zemí, tzn., že absolvovala jak zkoušky pro Bundeswehr, tak i v mnoha jiných zemích, včetně USA (viz XM8). Jak u Bundeswehru, tak i v zahraničí není pravděpodobné, že by byly výsledky většiny zkoušek zmanipulovány, jak bývá zvykem ve východoevropských shnilokraciích. Takže pokud vznikl problém, „standardní rozsah armádních a policejních testů“ ho prostě po celá léta neodhalil. Je to sice možné, ale….
Krajně podezřelé je i řešení problému přes média. Pokud zjistím problém, kontaktuji výrobce, seznámím ho s ním a hledáme řešení. Dle HaK ale nebyl výrobce s problémem vlastně oficiálně ze strany Bundeswehru obeznámen, sám učinil vlastní testy a kritizované problémy nezjistil. Kdo zná německý přístup a firmu HaK tak ví, že je to diametrálně odlišný přístup, než u našich namachrovaných „mistrů světa“ z UB kotliny.
Pokud by byl problém v pouzdru závěru, dá se navrhnout nové, zdokonalené a tyto u zbraní následně vyměnit. Puška je snadno a rychle demontovatelná, samotný díl pouzdra závěru mj. není ani jako náhradní díl nijak finančně nákladný.
HaK používá poměrně „těžké“ hlavně, mj. mnohem většího průměru, než je ta tenká „trubička“ u CZ 805 Bren, která „ostrouhala“ díky snaze snížit váhu zbraně, takže materiálu na hlavni má HaK G-36 opravdu nadprůměrně.
Zadání obou studií naznačuje, že SRN opravdu ještě není shnilokraciií českého typu. Bylo by jistě zajímavé, kdyby byly podobné studie zadány také v ČR, a to na to, jak se CZ 805 Bren osvědčila v praxi a na to, jak byla pořízena. V prvním případě je stížností až dost, zejména při nasazení v zahraničí, a to v boji, resp. v takových podmínkách jako HaK G 36, kdy se vojáci bránili silné přesile v obklíčení, a přitom vypálili neobyčejně velké množství munice, CZ 805 ještě nikdy nebyla. Ve druhém případě by bylo zjištění ještě závažnější, a několik důstojníků, generálů i bývalých ministrů obrany, tedy včetně toho současného, by patrně za to, jakou kvalitu a za jakou neomalenou cenu pořídili, včetně diskriminačního výběru, kdy byla vybrána puška, která zjevně nesplňovala ani základní podmínku zadání, patrně nakonec skončili v teplácích…. To však ve východoevropských shnilokraciích opravdu nehrozí….
Jako člověka dobře znalého této zbraně, s kontakty na jiné uživatele mi prostě zveřejněné údaje vůbec nekorespondují s realitou, např. změna teploty o pouhých 30 stupňů, že mění přesnost takovým způsobem. Na to by se muselo přijít už při vývoji, popř., v kontrolních zkouškách pro Bundeswehr, nebo jiné zahraniční zákazníky, ale i v provozu. Kolikrát už jsem se stejně nastřelenou toutéž puškou střílel v létě i zimě, a popisovaná odchylka nezaznamenána. Kdo jiný, než uživatel, který je se zbraní velmi spokojen, musí o doposud zveřejněných údajích silně zapochybovat.
Nelze samozřejmě vyloučit, že konstrukce s vysokým podílem polymeru může v některých specifických podmínkách vykazovat v mnoha testech doposud nezjištěný problém, ale doposud zveřejněné údaje i způsob řešení vykazují opravdu značné anomálie, takhle se problémy u zbraní opravdu neřeší.
Jako člověk pohybující se v této oblasti bych mohl jmenovat celou řadu všeobecně uznávaných pravd, či naopak u odborné veřejnosti kolujících naprosto zaručených iformací a přesto to jsou všechno pouhé bláboly, či polopravdy zcela vytržené z kontextu.
Já si doposud umím pouze přestavit situaci, kdy HaK G 36 konstruovaná pro určité zatížení palbou, které vyplývalo z tehdejších armádních předpokladů, neseného palebného průměru, je-li vystavena zatížení palbou na úrovni kulometu, může, díky polymerovému pouzdru, zkolabovat dříve, než „celokovové zbraně“. Je totiž krajně nepravděpodobné, že by se při zavádění polymerové HaK G 36 nevyzkoušela, a to důkladně, odolnost aplikovaného polymeru proti degradaci a ztrátě požadovaných vlastností vůbec tepelným zatížením. Z nového materiálu museli mít tehdy zbraňoví specialisté logicky obavy, podobně jako z polymerových rámů u pistolí Glock.Skrýt celý příspěvekjj i mistr tesař se někdy utne. Jinak přes úctu k ostatním diskutérům, přijde mě přinejmenším naivní si myslet, že to tak opravdu není. Že ty stížnosti si vojáci vymysleli, nebo ...Zobrazit celý příspěvek
jj i mistr tesař se někdy utne.
Jinak přes úctu k ostatním diskutérům, přijde mě přinejmenším naivní si myslet, že to tak opravdu není. Že ty stížnosti si vojáci vymysleli, nebo že Němci udělali falešný test? Jasně je uvedeno, že ostatní zbraně prošly. A ministr opravdu neprohlásí jen tak něco, protože se mu chce - to by ho stálo místo, to není banánová republika. A hlavně by se to okamžitě provalilo.
Někdy se zapomíná, že to nejdůležitější je aby to střílelo co nejlépe a to jak je to těžké či ergonomické už je pouze bonus.Skrýt celý příspěvekPředně zdůrazňuji, že zde, na stránkách AN, problém útočné pušky HaK G 36, ať již se jedná o problém skutečný, domnělý, či dokonce účelově uměle vytvořený, nevyřešíme. Útočná ...Zobrazit celý příspěvek
Předně zdůrazňuji, že zde, na stránkách AN, problém útočné pušky HaK G 36, ať již se jedná o problém skutečný, domnělý, či dokonce účelově uměle vytvořený, nevyřešíme.
Útočná puška HaK G 36 byla opravdu konstruována primárně pro ozbrojené konflikty jiného charakteru (viz datum zavedení), jako zbraň pro plošná přezbrojení. Současně je také pravda, že konstrukční řešení využívá patrně nejvyšší podíl polymerů, a to včetně tak důležitých částí, jako je pouzdro závěru.
Výroba probíhá s vysokým podílem automatizace a s využitím technologií, o kterých se může většině ostatních výrobců jenom zdát. Kdo viděl výrobu u HaK a zná jejich produkty, tak mi dá jistě za pravdu, že se jedná o neobyčejně kvalitní zbraně, které mj. používají i věhlasné speciální jednotky, včetně ozbrojených složek USA.
HaK G 36 je již léta používána mnohými ozbrojenými složkami světa včetně těch speciálních, která prošla celou řadou testů a lze ji tudíž označit za zbraň v praxi prověřenou. Např. v USA testované XM8, které byly navrženy na stejném technickém i technologickém základu, žádné podobné problémy v náročných testech nevykázaly, naopak, oproti renomované konkurenci prokázaly s rezervou nejlepší spolehlivostní hodnoty.
Jelikož HaK G36 znám nejen z médií, ale osobně jsem z ní vystřelil již hezkých pár tisícovek ran…, tak proti této útočné pušce, která svojí spolehlivostí zastínila vše, co jsem doposud měl v ruce, která dokáže střílet tisíce ran bez jakékoli údržby, nemohu říci nic výrazněji kritického. Naopak, je neobyčejně pěkně zpracovaná, zejména mechanismy závěru jsou min. na úrovni, která je pro drtivou většinu výrobců nedostižná, vše funguje, tak, jak má, a to bez poruch, závad a s minimálním opotřebením.
Jak jsem již psal v několika diskusích, po té, co se před lety podobné informace objevily, osobně jsem v zahraničí, a to v opravdu velkém odpoledním vedru, kdy byla černá zbraň silně zahřátá již samotným sluncem, vyzkoušel G 36 verze K 210 výstřely, tj. 7 plnými zásobníky za sebou, funkce i přesnost, tedy seskupenost a správnost střelby naprosto bez problémů.
Rovněž jsem mluvil s instruktorem, který se v zahraničí účastnil střeleckých zkoušek více typů automatických zbraní a HaK G 36 naopak velmi chválil.
Podle údajů ze SRN, byl nadměrný rozptyl v některých dřívějších zkouškách prý způsoben konkrétními šaržemi munice.
HaK má na stránkách srovnávací test útočných pušek s výsledky.
Na stránkách HaK jsou i aktualizované reference z ozbrojených složek, které podobné problémy naopak za léta provozu nezaznamenaly.
Takže doposud opravdu nemám žádný signál naznačující, že informace tisku má skutečně reálný základ.
Co se týče některých komentářů, neodpustím si pár poznámek:
Hak G 36 není zbraň ve své třídě nijak drahá, spíše naopak, alespoň vzhledem ke světové prestiži značky HaK. Např. v tuzemsku ji ozbrojené složky pořizovaly citelně levněji než MO ČR CZ 805 Bren. A to se jednalo o nákupy s podstatně menším objemem a tedy i množstevní slevou, než mnohatisícové kontrakty MO ČR!
Tak hluboko v Bundeswehru snad ještě neklesli, aby tam do výzbroje prošlo nezdařené konstruktérské cvičení na téma útočná puška jménem CZ 805 Bren, která se v ozbrojených silách ČR do funkční podoby dovyvíjela několik let, čerstvě dodané zbraně se v prvních letech ihned, samozřejmě potichu, vracely výrobci „k dopracování“, celá škála problémů CZ 805 zdaleka nekončí, jen se o nich prakticky nemluví, jelikož ve složkách MO ČR je na uvolňování informací embargo a PR MO ČR nás naopak zásobuje bláboly, jako např., že původní zásobníkovou šachtu lze u „modulární“ CZ 805 Bren snadno a rychle vyměnit za šachtu MC, a to na úrovni koncového uživatele s pomocí běžného nářadí (doporučuji si to vyzkoušet).
Mj. CZ 805 je i dle lidí z CZUB vlastně odumírající projekt, protože má tolik vad a nedostatků, že nebyla u náročnějších zákazníků třetího světa prakticky vůbec prodejná a tak byla na základě rozsáhlé kritiky a poznatků, především ze složek MO ČR, vyvinuta zásadně přepracovaná exportní verze. Že se o tom doposud mlčí, je vcelku pochopitelné. Ono není příliš politicky prozíravé vojákům a zejména daňovým poplatníkům zdůrazňovat, že posloužili pouze za užitečné blbce, aby si mohla soukromá firma CZUB za vskutku nadstandardní světové ceny (dodávky MO ČR) a neobyčejnou podporu dalšími formami, jako např. granty, neuplatňováním smluvních pokut, trpělivým čekáním, až se problémy po letech nějak vyřeší, či přehlíženým zjevných vad a konstrukčních paskvilů, jako jsou např. uživatelsky nerozebiratelná sestava závěru i sestava pístu (silněji znečištěná puška musí ke zbrojíři), nebo, že na modernizované zbraně aplikují místo tlumičů plamene úsťové brzdy a pak se diví, že hluk výstřelu vojákům v bojovém nasazení (bez chráničů sluchu) škodí…. bez sankcí vyvíjet a vychytávat chyby, až se prý již dopracovala k výrobku prodejnému snad i v konkurenčním prostředí…
HaK disponuje 416, která je oceňována i nejelitnějšími složkami světa. Nelze ani vyloučit, že některé složky v SRN mohou křičet právě proto, že nechtějí zbraň pro plošná přezbrojení, ale touží po zbrani speciálních jednotek, tedy ergonomičtější HaK 416, kterou používá např. i US NAVY Seals. Její cena by při větších objemech kontraktů nebyla vyšší než cena CZ 805 Bren pro MO ČR, spíše naopak, samozřejmě za předpokladu normálního kurzu měn.
Co se týče srovnání přesnosti, i když je přesnost CZ 805 Bren kladem, viděl jsem přímé srovnání HaK G 36 vers. CZ 805 Bren z výzbroje MO ČR a HaK vyšel podstatně lépe, samozřejmě se stejnou municí (test prováděl někdo jiný a jednalo se o nahodile vybrané zbraně, takže závěr nelze jistě paušalizovat).
Uváděný test není standardizován, neznáme bližší podmínky, takže není pravděpodobné, že by ho některý výrobců u svých výrobků ve stejných parametrech aplikoval.
Nemám informace, že by u HaK používali méně vhodný polymer, jen proto, že je levnější. Pokud má někdo konkrétní informaci, nechť se podělí. Ale HaK je znám pečlivou volbou kvalitních materiálů a velmi vysokým standardem zpracování, takže mi takový přístup nezapadá do dlouholeté tradice firmy.
Závěrem nemohu samozřejmě vyloučit, že se i jeden z nejlepších světových výrobců ručních palných zbraní nedopustil nějaké chyby, že zjevně nadčasové technologie a neobyčejný rozsah aplikace polymerů mohly ukázat některé své limity, zejména v kombinaci s požadavky asymetrických válek, kdy jsou jednotky vystaveny nenadálým útokům se značným přečíslením a útočné pušky jsou pak zatíženy neobyčejně velkým množstvím výstřelů, a to ve velmi krátkém čase (výrazně nad jednotlivcem nesený palebný průměr). Ale v takovém režimu postupně zkolabují veškeré doposud známé konstrukce. Většinou se přehřeje nábojová komora, což se u kulometů řeší rychlou výměnou hlavní, u útočných pušek je rychlá výměna hlavně velmi neobvyklé řešení, má je např. výborný Steyr AUG.
Zkusím zjistit více, ale tento mediální obraz HaK G 36 mi zatím se skutečnými fakty dost koliduje. Je už divné, že se problém, tedy pokud vůbec existuje, řeší přes média. To nebývá vskutku obvyklé.Skrýt celý příspěvekPokud se Němci skutečně rozhodnou nahradit G36, tak je cz 805 ideální volba - zcela jistě u ní nenastanou problémy se složení polymerového rámu a navíc je kompatibilní s ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se Němci skutečně rozhodnou nahradit G36, tak je cz 805 ideální volba - zcela jistě u ní nenastanou problémy se složení polymerového rámu a navíc je kompatibilní s naskladněnými zásobníky pro g36. ;-)Skrýt celý příspěvek
Mne osobně by zajímalo srovnání s dalšími puškami. Třeba s tou HK 416, ale i AK atd. Nejsem si jist, zda v takových podmínkách nejde o jev typický pro všechny konstrukce. Zajímavé ...Zobrazit celý příspěvek
Mne osobně by zajímalo srovnání s dalšími puškami. Třeba s tou HK 416, ale i AK atd. Nejsem si jist, zda v takových podmínkách nejde o jev typický pro všechny konstrukce.
Zajímavé pro mne je to, že G-36 používá armáda Saúdské Arábie (třeba i nyní v Jemenu), tedy v podobných podmínkách - a přitom G-36 vysoce hodnotí, mnohem výš než M-4/M-16. Takže mi na tom všem něco nesedíSkrýt celý příspěvekkubo4747: Podle mě HK416 je moc drahá na takový masový zavedení pro tak velkou armádu. I když je fakt že kvér je to fajnej a hodně armád už to zvažovalo, tak třeba to tentokrát ...Zobrazit celý příspěvek
kubo4747: Podle mě HK416 je moc drahá na takový masový zavedení pro tak velkou armádu. I když je fakt že kvér je to fajnej a hodně armád už to zvažovalo, tak třeba to tentokrát opravdu dopadne.
Ale docela hustý jak se rozhodli tak rychle, chudáci reeneactoři, to zase budou muset nakupovat nový softky a svoje G36 hodit pryč.. :DSkrýt celý příspěvekZřejmě by se G36 měla užívat výhradně s polárkovým dortem. Charlie Co se týče reklamací, tak vysoká cena levně vyrobených zbraní zcela účelně slouží jako držhubný. Jenže ...Zobrazit celý příspěvek
Zřejmě by se G36 měla užívat výhradně s polárkovým dortem.
Charlie
Co se týče reklamací, tak vysoká cena levně vyrobených zbraní zcela účelně slouží jako držhubný. Jenže ministrině je ve funkci necelý 1,5 roku a třeba má větší vazby na někoho jiného než je HK. Třeba zavedou belgické FN.
Uvidíme jak se kauza vyvine, jsem na to velmi zvědav a doufám, že se tomu budou AN věnovat i nadále.Skrýt celý příspěvekA prečo G36 nevymenia napr. za HK 416? Čo je v podstate upravený Armalite. A pokiaľ dobre viem, tak pušky rady Armalite, sú už dlhšiu dobu odolnosťou na tej istej úrovni, ako ...Zobrazit celý příspěvek
A prečo G36 nevymenia napr. za HK 416? Čo je v podstate upravený Armalite. A pokiaľ dobre viem, tak pušky rady Armalite, sú už dlhšiu dobu odolnosťou na tej istej úrovni, ako ákačká.Skrýt celý příspěvek
Upřímně řečeno, paní Ursula tomu možná rozumí, nebo taky možná o puškách ví houno, jako každej politik, koneckonců pro příklady nemusíme chodit daleko. Nikdo neví, za jakejch ...Zobrazit celý příspěvek
Upřímně řečeno, paní Ursula tomu možná rozumí, nebo taky možná o puškách ví houno, jako každej politik, koneckonců pro příklady nemusíme chodit daleko.
Nikdo neví, za jakejch podmínek a s jakým zadáním ty testy dělali, jaký kvéry na to vzali a jakou munici na to používali. Jenom "standardní náboj Nato" může znamenat celkem slušnou várku střel a laborací, navíc pokud vím, některé náboje mohly mít vliv na opotřebení hlavní a měnilo se i stoupání drážek.
Jestli tedy chlapci vytáhli ze skladu nějaké klumpry s pár desítkami tisíc ran na kontě a z prvních výrobních dávek a prohnali jimi pár desítek ran nejnovějších těžkých střel, tak je klidně možné, že šla přesnost do kopru. Stejně tak se mohlo stát, že se u G36 zaváděla lehká hlaveň, protože se při návrhu nepožadovala schopnost dlouhotrvající střelby v extrémně horkých podmínkách (přeci jen, BW se primárně vyzbrojoval pro masivní koflikt doma s Rusy), stejnou věcí trpí i naše 58 (přehřívání předpažbí).
Hurvo: polymer by na přesnost neměl mít vliv, hlaveň je plovoucí a předpažbí se nedotýká, a pokud by se uvolňoval závěr z pouzdra, tak to by byl průser až na půdu.
Navíc - G36 používá spousta ozbrojených složek a že by si toho všimli až teď po tolika letech? A vzhledem k tomu, jak ukrutné peníze G stojí by nezkoušeli reklamace?Skrýt celý příspěveku g36 je hlaven volne plavajuca a ulozena v trunion-objimke? zapustenej do plastu tela pusky. Problem udajne nastava ked pri strelbe sa vplyvom tepla podda telo zbrane a hlaven ...Zobrazit celý příspěvek
u g36 je hlaven volne plavajuca a ulozena v trunion-objimke? zapustenej do plastu tela pusky. Problem udajne nastava ked pri strelbe sa vplyvom tepla podda telo zbrane a hlaven kmita vo vacsom uhle ako by mala.
Keby tam soudruzi z NDR nabili natvrdo 9x srobov ako czbubaci mozno by si pomohli ale hlavne nemali sulit na plastoch a davat tam recyklovane igelitky z aldi.Skrýt celý příspěvekOni pani u h&k totizto pozmennili oproti vzorkovej puske ktora presla skuskami , zlozenie polymeru pusky a zacali pouzivat lacnejsi plast. A az doteraz im to prechadzalo.
Oni pani u h&k totizto pozmennili oproti vzorkovej puske ktora presla skuskami , zlozenie polymeru pusky a zacali pouzivat lacnejsi plast. A az doteraz im to prechadzalo.
Ona ta ministerka sa vyjadrila ze g36 nema u bw buducnost v tejto podobe v akej v sucastnosti je. Nevylucila ze g36 v upravenej podobe moze u bw fungovat aj nadalej.
Ona ta ministerka sa vyjadrila ze g36 nema u bw buducnost v tejto podobe v akej v sucastnosti je. Nevylucila ze g36 v upravenej podobe moze u bw fungovat aj nadalej.
PR Heckler & Koch může věřit, čemu chce. Já bych věřil rychlé ztrátě přesnosti. Ostatně, s poněkud diskutabilními výkony své vojenské techniky v horkém a prašném prostředí se ...Zobrazit celý příspěvek
PR Heckler & Koch může věřit, čemu chce. Já bych věřil rychlé ztrátě přesnosti.
Ostatně, s poněkud diskutabilními výkony své vojenské techniky v horkém a prašném prostředí se potýkali již Britové v Iráku viz.: https://www.youtube.com/watch?...
Hezký slunečný den.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...