Operace Pegasus - Evakuace německých občanů z hroutící se Libye

Foto: Evakuace civilistů německým dopravním letounem C-160 Transall /  Bundeswehr
Evakuace civilistů německým dopravním letounem C-160 Transall /  Bundeswehr

Jedním z úkolů, před který jsou ozbrojené síly vyspělých zemí poměrně často postaveny, je evakuace skupiny vlastních občanů z nějaké cizí země, kde došlo ke vzniku války, občanské války nebo jiné formě státní nestability. Vyspělé země často neváhají své občany dostat z takové vážné situace, kde se zhroutí systém, a občané nemají žádnou rozumnou možnost se z kritické oblasti dostat. 

Je otázkou, zda by se pro totéž rozhodlo i vedení naší země. Každopádně v roce 2011 vláda sousedního Německa byla postavena do situace, kdy měla více než jedno sto obyvatel v Libyi, kde tito lidé pracovali pro německé firmy, a v této africké zemi se zhroutil systém a vznikla občanská válka.

Vedení země se rozhodlo své obyvatele z této země evakuovat. Pomoci jim v situaci, kdy se sami mohli dostat ven jen velice obtížným a nebezpečným způsobem. Provedení evakuace bylo pověřeno ministerstvo obrany.

Libye hoří

Od ledna 2011 probíhaly v Libyi nepokoje a demonstrace proti vládnoucímu režimu Muammara Kaddáfího. Režim se nehodlal jen tak vzdát a tak brutálně proti demonstrujícím zasáhl. Za poměrně krátkou dobu se z nepokojů stala regulérní občanská válka. V průběhu se napětí a útoky stále více stupňovaly.

V té době se na libyjském území nacházely tisíce zahraničních pracovníků z více jak 30 zemí. Tito lidé přijeli do Libye jako pracovníci západních firem, které v Libyi investovaly nebo pro jiné zahraniční firmy poskytovaly služby nebo dodávky. Vzhledem k tomu, že se v Libyi těží ropa, je nasnadě, že veliké procento těchto osob pracovalo v ropném průmyslu.

Povstalci postupně ovládali různá města. Bylo jasné, že pokud se režim přímo nehroutí, tak minimálně má problémy s bezpečností a kontrolou své země. Z minulosti bylo známo, že afričtí povstalci nejsou zrovna stabilním a předvídatelným partnerem. Mnohdy v minulosti byli pracovníci zahraničních firem buď popraveni, nebo drženi jako rukojmí a byli propouštěni za obrovské sumy. Tomu se chtěli všichni z pochopitelných důvodů vyhnout.

Jenže když se zhroutil systém v zemi, bylo velice těžké se někam dostat běžnou dopravou a ještě ke všemu dostat se někam vcelku a naživu. Ještě větší problém pak byl, jak se dostat z Libye pryč, protože komerční aerolinky pochopitelně začaly své běžné lety rušit.


Němečtí výsadkaři se připravují na akci / Bundeswehr

Mnoho cizích státních příslušníků se začalo stahovat do Tripolisu, protože tam byl režim přeci jen stabilnější, ale také tam byla šance na evakuaci. 15. února se celá situace v Libyi vyhrotila do otevřených střetů. Nebylo na co čekat. Ve dnech 22. a 23. února byl vypraven speciální let německé letecké společnosti Lufthansa do Tripolisu.

Tento let byl vypraven ve spolupráci s ozbrojenými silami Bundeswehr, kdy vojáci celou akci organizovali a zjišťovali bezpečnost. Během tohoto letu bylo evakuováno 130 občanů Evropské unie, z čehož 103 evakuovaných osob bylo z Německa. Jenže to nebyli všichni, kteří se v té době v Libyi nacházeli. 22. února ve svém vystoupení v televizi Muammar Kaddáfí prohlásil, že se vlády ve své zemi nevzdá a že nastanou jatka.

Mimo dosah

Za této situace bylo jasné, že pracovníci firmy Wintershall, která měla hluboko na území Libye rafinerii, se nemohou do Tripolisu dostat. 25. února ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg rozhoduje o vojenském provedení celé evakuace. Akce byla pod velením brigádního generála Volkera Beschta z Divize speciálních operací. Na akci se podílely všechny složky německých ozbrojených sil – armáda, letectvo i námořnictvo.

Zajímavé je na celé akci to, že probíhala v utajení, před německými novináři a také před německým parlamentem. Díky tomu měla tato akce také politickou dohru. Není však divu, pokud by měl o akci rozhodnout parlament, tak by se ta akce uskutečnila asi za rok, než by se všichni „zodpovědní" vyjádřili a různí aktivisté zorganizovali protesty a demonstrace.

Bezpečnost osob dostala jednoznačnou přednost. Kdo však o celé akci věděl, bylo ministerstvo zahraničí Libye – původního režimu. To dalo povolení k letu dvou německých vojenských transportních letadel  libyjským vzdušným prostorem na letiště u města Nafurah, někdy také Al-Nafoura.

Jelikož už režim neovládal celé území státu a do rukou povstalců mohly padnout i protiletadlové systémy, bylo rozhodnuto o tom, že let provede dvojice transportních letounů C-160 Transall, které jsou vybaveny výstražným protiraketovým systémem a odpalovačem klamných cílů. Bylo dojednáno mezipřistání letounů na Krétě.


Němečtí výsadkaři zajišťují perimetr / Bundeswehr

Pro určitou formu krytí a také jako záloha byly do zálivu Velká Syrta vyslány německé fregaty F 215 Brandenburg, F 209 Rheinland-Pfalz a rovněž zásobovací loď A1411 Berlin. Současně byla domluvena spolupráce s britskými ozbrojenými silami, které plánovaly shodnou evakuaci svých občanů z této části Libye.

Transportní letouny C-160 Transall z Lufttransportgeschwader 62, zkráceně LTG 62, z letecké základny Wunstorf přelétly nejprve na Krétu na řeckou vojenskou leteckou základnu Souda Air Base. Jednalo se celkem o šest strojů s tím, že pro samotnou akci budou připraveny dva stroje a další budou jako záloha.

Na letišti se Transally potkaly se stroji C-130 Hercules britského letectva, které byly připraveny na svou část evakuační operace. 26. února 2011 z Kréty vzlétají jak dva německé, tak dva britské stroje a míří na letiště u města Nafurah.

Na palubě německých strojů se nacházeli výsadkáři z jednotky Fallschirmjägerbataillon 373, která sídlí na základně Seedorf a příslušníci vojenské policie Feldjägerbataillon 252 ze základny Hilden. Tyto jednotky měly za úkol zajistit bezpečnost strojů a evakuovaných osob po přistání, během evakuace a před odletem.

Na zemi měla evakuaci na starosti najatá soukromá bezpečnostní firma, kterou si najala společnost Wintershall. Organizaci měl na starosti bývalý příslušník britské speciální jednotky 22. pluku Special Air Service, SAS. Ten spolu s 25 najatými muži zajistil přepravu evakuovaných pracovníků na letiště a také provedl zajištění základní bezpečnosti přistávajících strojů.

Po přistání již bezpečnost zajišťovali vojáci německých a britských ozbrojených sil. Na palubu Transallů se dostalo 132 evakuovaných osob s tím, že 22 bylo německých občanů. Letouny pak vzlétly a bezpečně přistály opět na Krétě. Během akce nedošlo k žádnému vážnějšímu konfliktu.

Evakuace civilistů v Libyi / Bundeswehr

Letouny zůstaly na Krétě pro případ další záchranné operace, protože na území Libye se mělo nacházet přibližně dalších 100 německých státních příslušníků. Britové provedli ještě jednu akci v Libyi 28. února, kdy evakuovali dalších 150 zahraničních osob. 5. března se pak dopravní Transally přesunuly zpět na domovskou základnu do Německa.

Německé ozbrojené síly evakuovaly vlastními prostředky 262 osob z toho 125 bylo německých státních příslušníků. Při akci bylo nasazeno přibližně 1000 osob německých ozbrojených sil. Akce byla hodnocena jako velice úspěšná. 

Politická dohra

Jak již bylo naznačeno, celá akce měla politickou dohru. Po úspěšném provedení evakuace 26. února byla informace o akci předána médiím. Na to reagovala opozice, zejména strana Zelených, kteří se okamžitě ohradili, že nebyli o celé akci informováni a akci neprojednával parlament, který musí ze zákona jednat o všech bojových nasazeních německých sil v zahraničí.

Německé ministerstvo obrany odpovědělo, že k žádnému porušení zákona nedošlo, protože tak bylo jednáno v nouzi, kdy nemohlo dojít k prodlení a také že akce nebyla bojovou akcí, ale spíše ozbrojeným doprovodem při humanitární akci v zahraničí.

Zástupci strany Zelených však reagovali tím, že se je snaží vláda obcházet a i touto formou ukazovat svou sílu. Zelení však sami uvedli, že principielně nic nenamítají proti akci jako takové a využití německých ozbrojených sil pro evakuaci vlastních občanů z válkou zmítané země plně schvalují.

Předpoklad o politických tahanicích na počátku akce byl skutečně oprávněný. Naštěstí zejména pro evakuované, bylo rozhodnuto o akci a politické tahanice se nechaly na později. Pevně věřím, že by v našem politickém prostředí probíhalo minimálně podobně.

Neméně zajímavé je také to, co z této akce vyplívá. Je naše země schopna také politicky ochotna se angažovat ve prospěch svých občanů v zahraničí? Mají ozbrojené síly schopnosti na provedení takové operace? Jsou vycvičeny některé jednotky k provedení takové operace v zahraničí?

Během událostí v Libyi bylo evakuováno zastoupení ČR v této zemi. Občanům naší země pak bylo doporučeno opuštění Libye.

Je skutečně otázkou, zda je náš stát připraven pomoci našim občanům ve skutečných nesnázích v zahraničí a vyslat i své ozbrojené síly. Taková pomoc je totiž přímou pomocí našim občanům stejně jako pomoc při záplavách.

Během existence vojenské policejní speciální jednotky SOG bylo několikrát nadhozeno našim zákonodárcům téma zásahu v zahraničí ve prospěch našich občanů. V legislativní rovině totiž přežívá paskvil z doby ČSSR. Žel naši politici nenašli dost síly, aby toto téma řešili dříve, než evakuace našich občanů ze zahraničí dostane reálné rozměry.

Německo je na tyto operace připraveno a už jich několik provedlo.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německý postoj k afghánské válce

Německý deník Der Spiegel se pokusil přiblížit postoje Němců a německé armády k válce v ...

Větší německá vojenská role ve světě

Německý prezident Joachim Gauck se jasně vyjádřil pro větší vojenskou angažovanost Německa při ...

Nový dělostřelecký systém z Německa

Německá firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) představila na pařížské výstavě Eurosatory 2014 novou ...

Puma vstupuje do německé armády

Německá armáda začne v nejbližší době s výcvikem posádek nových bojových vozidel pěchoty Puma. Firmy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • mu7705
    00:44 14.11.2014

    To Gorn: Jak jsem napsal ve svém komentáři, tak zcela nepochybně by Chrudim byla schopná se takové akce zúčastnit. To je bez debat. Ale o to tady nejde. Jde o to, že každá akce ...Zobrazit celý příspěvek

    To Gorn: Jak jsem napsal ve svém komentáři, tak zcela nepochybně by Chrudim byla schopná se takové akce zúčastnit. To je bez debat. Ale o to tady nejde. Jde o to, že každá akce tohoto typu má veliké množství proměnných, na které musí jak velení, tak samotní vojáci reagovat. Cílem výcviku je připravit vojáky na různé eventuality a v neposlední řadě hlavně zminimalizovat množství proměnných na linii velení - letectvo - zabezpečovací jednotka - záchranná jednotka - logistická podpora. Technicky vzato opravdu zaujmout perimetr kolem letadla není nic co by Chrudimáci nezvládli. Musíte to však vidět v širších souvislostech a současně vnímat detaily. Chrudimáci musí být domluvení s letectvem na tom, co přesně dělají po přistání letadla, kde přibližně letadlo zastaví, jak se bude perimetr stavět, potřebují vědět jak se bude letadlo pohybovat, zda se bude otáčet, kolik místa letadlo na otočení potřebuje, zda bude tankovat, co je potřeba zajistit pro tankování atd. Jde o to, neznámé minimalizovat na minimum. Cílem cvičení je nechat vojáky takovou operaci prožít, aby se našla místa, kde by mezi jednotlivými složkami mohlo docházet k problémům, a aby si vojáci navzájem věděli co od sebe očekávat. Tím poklesne nutnost věnovat zvýšenou pozornost chování k sobě navzájem a každý se může více věnovat plnění svého úkolu. Pouhé sdělení informací v podobě my uděláme to a to a vy to a to, je dle zkušeností z podobných operací nedostatečné.
    S těmi speciály nemáte tak úplně pravdu. Ve svém komentáři uvažujete o tom, že při té operaci, jak ji provedli Němci, nebyli potřeba, protože řada věcí byla zajištěna jinak. Ale my se nemůžeme spoléhat, že všechny evakuace budou probíhat tímto způsobem. To nelze předpokládat. V průběhu rakouského cvičení byli občané zadrženi místní milicí. Bylo třeba tedy nasadit jednotku, která je vycvičená pro osvobozování rukojmích a to byli právě speciálové. Mimochodem od zrušení SOGu panují v odborné komunitě obavy, že útvar, který měl po nich převzít operace tohoto typu, 601. SkSS, záchranu rukojmích příliš intenzivně necvičí. Jsou to však spekulace a na veřejnosti to speciálové nikdy nepotvrdí ani nevyvrátí, protože se jedná o utajovanou informaci. Každopádně bychom však měli mít jednotky, které jsou schopny tyto operace provádět, a které jsou k nim vycvičeny. Příkladem rychle připravené operace nesecvičených jednotek je operace Eagle Claw v Iránu a zase příkladem perfektně provedené operace je izraelská akce v Entebbe, kdy jednotky všechno dopředu nacvičily a v reálu akce šlapala jako na drátkách, protože každá zúčastněná složka přesně věděla co má dělat a už to měla cvičně za sebou.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    22:10 13.11.2014

    Uvítal bych článek o detailech evakuace české ambasády v Lybii, kterou provedla AČR pomocí stroje C-295M. Děkuji předem.

    Uvítal bych článek o detailech evakuace české ambasády v Lybii, kterou provedla AČR pomocí stroje C-295M. Děkuji předem.

  • PetrL
    20:01 13.11.2014

    Já jsme snad kritizoval někoho, za to že AN není neutrální- ne já jsem naopak pochválil, že AN nedává tento svůj postoj do technických článků (jako Technet), to je stejné jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Já jsme snad kritizoval někoho, za to že AN není neutrální- ne já jsem naopak pochválil, že AN nedává tento svůj postoj do technických článků (jako Technet), to je stejné jako kdybych světové velmoci kritizoval za to že nedodržují lidská práva. Snažím se mít vlastní názor takže Russia today nečtu.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    19:51 13.11.2014

    PetrL: A jak si jako představujete tu politickou neutralitu? A i kdyby něco takového bylo možné, tak proč by jako měly být AN neutrální? Já jsem rád, že AN, respektive jeho ...Zobrazit celý příspěvek

    PetrL: A jak si jako představujete tu politickou neutralitu? A i kdyby něco takového bylo možné, tak proč by jako měly být AN neutrální?

    Já jsem rád, že AN, respektive jeho autoři, mají nějaký postoj. A stejně tak i ostatní média. Pokud jdu číst Právo, vím co mám čekat. Pokud Babišovo Idnes, tak taky vím, co mám čekat. Pokud chcete číst Russia today, jak je ctěná libost.Skrýt celý příspěvek

  • mat.kan
    19:17 13.11.2014

    gorn: zhrnuc váš príspevok, ak by boli podmienky ideálne tak to chrudimaci zvladnu bez problemov. s tym sa da aj suhlasiť. ako často ale podľa vás vojaci pri nasadení "čelia" ...Zobrazit celý příspěvek

    gorn: zhrnuc váš príspevok, ak by boli podmienky ideálne tak to chrudimaci zvladnu bez problemov. s tym sa da aj suhlasiť. ako často ale podľa vás vojaci pri nasadení "čelia" ideálnym podmienkam?Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    18:48 13.11.2014

    No, chudák pan Grohmann, my někteří jiní do něho zase šijeme že je to tu proruské.... :D Problém je, že pro některé kremrole je tvrzení "Rusko okupuje Krym a popírá jím uzavřené a ...Zobrazit celý příspěvek

    No, chudák pan Grohmann, my někteří jiní do něho zase šijeme že je to tu proruské.... :D
    Problém je, že pro některé kremrole je tvrzení "Rusko okupuje Krym a popírá jím uzavřené a garantované dohody" jako protiruské... Přitom je to asi tak protiruské, jako tvrzení "sníh je bílý a uhlí černé", zkrátka konstatování faktu.

    Ohledně záchrany cizinců v tomto článku - mě přijde zajímavější právě debata o tom, jestli jsou naše politické "elity" (představte si 5x větší uvozovky) schopné takového rozhodnutí, spíš, než jestli má naše armáda k tomu výcvik a podmínky.
    Protože dovedu si představit, že se armáda na něco takového dovede relativně rychle vycvičit, ale nedovedu si představit, že by to naše tragikomické panoptikum které pravidelně "vyhrává" volby, bylo schopno nějakého rozhodnutí smrdící zodpovědností...Skrýt celý příspěvek

  • PetrL
    18:40 13.11.2014

    to scarabeus: Tato stránka je co se týče politické neutrality svých politických článků, na to velmi špatně, zaprvé jsou tu extrémní sklony k militarismu a zadruhé je zcela ...Zobrazit celý příspěvek

    to scarabeus: Tato stránka je co se týče politické neutrality svých politických článků, na to velmi špatně, zaprvé jsou tu extrémní sklony k militarismu a zadruhé je zcela pro-americká, naštěstí na rozdíl od Technetu jsou politické názory pouze v tomto typu článků (rusko vs. vísegrád a jiné) a do technických článků se zcela nemíchají, což z něj dělá společně s ATM jeden z mála webů o technice, který se dá číst i za Ukrajinské krize. Proto chápejte toto víceméně jako názor pana Grohmana.Skrýt celý příspěvek

  • Gorn
    17:41 13.11.2014

    mu7705: omyl, takovou operaci může provést prakticky jakákoliv armáda. Chrudimáci jsou více než dostatečně schopní, Šestka je už vysloveně plýtvání prostředky. Z hlediska pěchoty ...Zobrazit celý příspěvek

    mu7705: omyl, takovou operaci může provést prakticky jakákoliv armáda. Chrudimáci jsou více než dostatečně schopní, Šestka je už vysloveně plýtvání prostředky. Z hlediska pěchoty se jednalo pouze o zajištění perimetru po přistání letounu, naprosto jednoduchá operace jelikož 1) cílové osoby byly zajištěny "bezpečnostní agenturou" 2) oblast přistání byla zajištěna "bezpečnostní agenturou". Letectvo mělo o poznání náročnější práci, ale v podstatě šlo pouze o přistání na nepřipravené dráze...důležité je že tam nebyla žádná aktivní opozice (povolení oficiální vlády, pozitivní vztah rebelů k evropě) nebylo tedy třeba monitorovat vzdušný prostor, poskytnout dopravním letounům doprovod atd.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    14:14 13.11.2014

    Naše vláda není schopna ani ochotna vyřešit únos dětí paní Evy Michalákové v Norsku. Není tedy realistické očekávat jakoukoli snahu o evakuaci (či snad dokonce extrakci) našich ...Zobrazit celý příspěvek

    Naše vláda není schopna ani ochotna vyřešit únos dětí paní Evy Michalákové v Norsku. Není tedy realistické očekávat jakoukoli snahu o evakuaci (či snad dokonce extrakci) našich občanů z krizové oblasti pomocí AČR.Skrýt celý příspěvek

  • mu7705
    12:41 13.11.2014

    To: Stajgy - přečtěte si prosím 2. odstaveček pod videm, myslím, že tam najdete tutéž informaci. V případě té události co zmiňujete šlo především o let armádního speciálu tam a ...Zobrazit celý příspěvek

    To: Stajgy - přečtěte si prosím 2. odstaveček pod videm, myslím, že tam najdete tutéž informaci. V případě té události co zmiňujete šlo především o let armádního speciálu tam a zase zpět. Nebyla to evakuační akce tohoto rozměru jako provedlo Německo.
    To: Scarabeus - zcela evidentně jste část textu pod videem vůbec nepochopil. Pokusím se to vysvětlit ještě jednou a důkladněji a) političtí představitelé naší země nemají vůli jakkoliv silou zasahovat v zahraničí, pokud jsou naši občané v krizové situaci. Jak správně píše Sposchl, tak jsou evakuování především příslušníci diplomatického sboru. Politici jsou toho názoru, že stačí doporučení na stránkách MZV a je hotovo. Nelíbí se Vám, že do toho tahám politiku? Pardon, ale ona je to hlavně politika. Je to o tom, že naši politici ovlivňují jak nasazení naší armády, tak její schopnosti. Takže je to i o politice. V minulosti vždy když naši běžní občané se dostali do podobné situace(Irák, Pakistán atd.), tak se to náš stát pokoušel řešit maximálně diplomaticky, protože na jiné řešení není u nás politická vůle. Ty narážky jak uvádíte jsou hlavně na tu politiku. Ale myslím si, že má kritika politické nevůle v tomto případě je zcela zřejmá a nejedná se o narážky.
    Co se týká AČR - s dovolením, ale žádné dehonestace jsem se nedopustil. Naše armáda skutečně nemá schopnosti na provedení takové operace a pokud se během posledních 14 dní něco nezměnilo nebo tyto aktivity neprobíhají naprosto absolutním utajení, tak žádná jednotka našich ozbrojených sil takové operace necvičí a rozhodně ne pravidelně. Pokud víte, jak fungují ozbrojené síly, tak také víte, že pro provádění určité činnost musíte mít kvalifikaci. Tankisty nezískáte tak, že kuchaře s řidičákem na motorku posadíte do tanku. Ti lidé musí být pro tento typ operací vycvičení. Zde nestačí, že někdo střílí dobře na střelnici, umí běhat a v letadle se mu nedělá špatně. Při vší úctě k Chrudimákům či Prostějovákům, tak věřím, že v případě opravdové krize, pokud by se vedení naší země k něčemu rozhoupalo, tak by byli ochotni takovou akci provést. Věřím, že by je i CASY odvezly. Jde však o to, že při takové operaci by hrozily obrovské problémy protože ty jednotky na tento typ operací a součinnost nejsou připravovány. Jak se to dělá nám předvedli loni v Rakousku a mimochodem jsem o tom psal také článek. V Rakousku na toto téma proběhlo veliké cvičení a cílem bylo definovat postupy a součinnost mezi jednotlivými složkami. A právě toto nám chybí. Toto naše armáda necvičí. Nebo máte snad nějaké důkazy o tom, že proběhlo cvičení Chrudimi, VP, letectva a specialistů z dalších jednotek na toto téma? Pokud je nemáte, tak jste si sám odpověděl na to zda má naše armáda schopnosti tyto akce řešit.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    12:10 13.11.2014

    Zelení... Říká se jim "Melouni"... Proč?
    Zvenku zelení, uvnitř rudí...

    Zelení... Říká se jim "Melouni"... Proč?
    Zvenku zelení, uvnitř rudí...

  • Deadog
    11:50 13.11.2014

    to Scarabeus: A ja chtel zrovna tento clanek pochvalit. Myslim, ze je napsany vecne a dobre.Nase armada to jiste umi, problem bude spise v rozsahu te operace, jelikoz nevlastníme ...Zobrazit celý příspěvek

    to Scarabeus:
    A ja chtel zrovna tento clanek pochvalit. Myslim, ze je napsany vecne a dobre.Nase armada to jiste umi, problem bude spise v rozsahu te operace, jelikoz nevlastníme letadla s takovou kapacitou.Skrýt celý příspěvek

  • sposchl
    11:24 13.11.2014

    TO zoulah Jste zaměstnancem státu (součást diplomatické mise) tak to Vás vláda odveze, pokud ne, tak máte smůlu. Neměl jste tam jezdit. Tak se na to dívají politici. Toho koho ...Zobrazit celý příspěvek

    TO zoulah

    Jste zaměstnancem státu (součást diplomatické mise) tak to Vás vláda odveze, pokud ne, tak máte smůlu. Neměl jste tam jezdit. Tak se na to dívají politici. Toho koho jsme tam poslali, toho musíme odvézt. Ostatní jen pokud je to politicky výhodné.Skrýt celý příspěvek

  • zoulah
    11:03 13.11.2014

    Jelikož poměrně často služebně cestuji mimo ČR, očekávám tak nějak automaticky, že by se v případě problémů v dané oblasti naše vláda postarala o naše vyzvednutí. Doufám, že by ...Zobrazit celý příspěvek

    Jelikož poměrně často služebně cestuji mimo ČR, očekávám tak nějak automaticky, že by se v případě problémů v dané oblasti naše vláda postarala o naše vyzvednutí. Doufám, že by tomu tak skutečně bylo...Skrýt celý příspěvek

  • scarabeus
    10:29 13.11.2014

    Nechápu, proč autor fabuluje o nasazení AČR v podobné akci. Proč do článku plete politiku a tyto narážky pak ladì jednoznačně negativně, mi také uniká. Jeden z nejhorších článků ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechápu, proč autor fabuluje o nasazení AČR v podobné akci. Proč do článku plete politiku a tyto narážky pak ladì jednoznačně negativně, mi také uniká.

    Jeden z nejhorších článků za poslední dobu...Skrýt celý příspěvek

  • stajgy
    10:03 13.11.2014

    Autor se trošku plete,AČR už něco takového dělala,dokonce v Libyi....
    http://tn.nova.cz/clanek/zprav...

    Autor se trošku plete,AČR už něco takového dělala,dokonce v Libyi....
    http://tn.nova.cz/clanek/zprav...

  • sposchl
    09:44 13.11.2014

    Řeknu svůj názor. Armáda je na takovouto operaci připravena, zejména co se týče vycvičenosti vojáků. Problém však bude u politické reprezentace. Tam ne všichni mají "gule" a budou ...Zobrazit celý příspěvek

    Řeknu svůj názor. Armáda je na takovouto operaci připravena, zejména co se týče vycvičenosti vojáků. Problém však bude u politické reprezentace. Tam ne všichni mají "gule" a budou se bát rozhodnout. Však to vidíme ve vztahu k ukrajinské krizi.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...