Komplety protivzdušné obrany Patriot pro Švédsko

Komplety Patriot americké armády v Turecku (2013); větší foto / US Army

Během několika příštích týdnů plánuje Stockholm s americkou firmou Raytheon podepsat smlouvu o dodávkách protiletadlových a protiraketových kompletů Patriot. Hodnota první fáze zakázky dosahuje výše 10 miliardy švédských korun (1,13 miliardy dolarů) a jde o největší švédskou zbrojní zakázku od roku 2013.

Poslední velká zakázka švédské armády, resp. švédského letectva, zahrnovala smlouvu s firmou SAAB na dodávku 60 stíhaček JAS-39E za 57 miliardy švédských korun s termínem dodání 2018 až 2027. V roce 2014 Stockholm navíc objednal ještě deset dalších JAS-39E.

 

 

V současné době právě stíhačky Gripen zajišťují protivzdušnou obranu (PVO) Švédska. Pozemní švédská PVO se stále spoléhá na zastaralé prostředky Bristol Bloodhound a MIM-23 Hawk. Toto slabé místo švédské obrany však brzy získá výraznou posilu.

 

Švédsko na základě nové obranné strategie v roce 2015 začalo zvyšovat investice do ozbrojených sil. Důvodem byla především ruská anexe Krymu a s tím spojené znovu vyvstalé obavy o švédskou teritoriální celistovst.
 

Rizikovým místem v švédské teritoriální obraně je především ostrov Gotland, což je strategické místo na východním pobřeží Švédska, ležící 150 km od západního pobřeží Lotyšska. V dobách studené války na ostrově měla základnu celá švédská obrněná brigáda.

 

Z tohoto ostrova lze kontrolovat námořní spojení s Petrohradem, kde má hlavní základnu ruská Baltská flotila a odkud je zásobován ruský Kaliningrad. Jelikož Švédsko není v NATO, musí hrozbě ruské anexe ostrova Gotland čelit samostatně.
 

V roce 2016 Švédsko vydalo na obranu 42 miliardy švédských korun (1,1 % HDP) – zhruba 2× více, než Česká republika. S celkovým nárůstem o 11 % oproti roku 2016 plánuje švédské ministerstvo obrany mezi roky 2016 až 2020 hospodařit s částkou 224 miliardy švédských korun (561 miliardy Kč).

 

Jednou z klíčových investic je nákup kompletů PVO Patriot. Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) již schválila potenciální prodej čtyř baterií kompletů Patriot PAC-3+ za 3,2 miliardy dolarů. Švédsko dalo přednost americkému řešení před francouzským systém Eurosam SAMP/T. Dodávky kompletů Patriot začnou v roce 2021.

 

Prodej zahrnuje dodávky mimo jiné čtyř radiolokátorů AN/MPQ-65, čtyř stanic řízení palby AN/MSQ-132, devíti mobilních sestav anténních stožárů, 12 odpalovacích vozidel (tři na baterii) M903, 100 střel Guidance Enhanced Missile-TBM (GEM-T) a 200 střel PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement). Střely PAC-3 MSE jsou určeny zejména k ničení balistických raket. Každá baterie získá také vozidlo s generátorem elektrické energie o výkonu 150 kW.

 

Zatím není jasné, jaké vybavení bude zahrnuto v úvodní objednávce za 1,13 miliardy dolarů. Podle tiskové agentury Reuters, s odvoláním na švédské ministerstvo zahraničí, bude nepochybně v první fázi nakoupeno méně střel. O počtech radiolokátorů, odpalovacích vozidel nebo místech velení a řízení nakupovaných v první fázi se zdroje nezmiňují. Nicméně 300 střel (včetně cvičných střel a kompletního provozního vybavení) stojí přibližně jednu miliardu dolarů.

 

Saúdské Patrioty (neznámá verze střel, zřejmě PAC-2) se snaží zachytit balistické rakety vypálené z Jemenu. Na konci videa jedna střela nebezpečně ztratila kontrolu nad dráhou letu.

 

Firma Raytheon již vybudovala více než 220 palebných jednotek Patriot a více než 8600 střel. Komplety Patriot slouží v 13 zemích světa a jsou prakticky neustále testovány v reálných bojových podmínkách.

 

Například ideově konkurenční ruské systémy S-300 nebo S-400 mají papírově lepší výkony, ale pokud je známo, nikdy nepůsobily proti aerodynamickým nebo balistickým cílům v reálných bojových podmínkách. Například Saúdská Arábie využívá komplety Patriot k zachycování balistických raket vypálených z Jemenu.

 

Například nejnovější protiraketové střely PAC-3 MSE kompletů Patriot dokáží ničit balistické rakety údajně až 20 km od odpalovacího vozidla. Rakety PAC-3 MSE tak slouží především k ochraně klíčových center, jako jsou letiště, vojenské základny, elektrárny, místa velení a řízení, městské aglomerace, atd.

 

Kromě Švédska v Evropě kupuje Patrioty také Rumunsko a Polsko. Nákup kompletů Patriot nejnověji zvažuje i Švýcarsko.

 

Polsko nakoupí komplety Patriot PAC-3+ za 4,75 miliardy dolarů. Součástí smlouvy jsou dodávky 16 odpalovacích vozidel, 208 interceptorů PAC-3 MSE a revolučních systémů řízení a velení ochrany vzdušného prostoru IBCS (Integrated Air and Missile Battle Command System). Jde ale pouze o první fázi nákupu, v další fázi Polsko nákupí další odpalovacích vozidla, radiolokátory a místa řízení a velení.
 

Rumunsko postupně nakoupí 28 odpalovacích vozidel, 56 střel GEM-T a 168 střel PAC-3 MSE za 3,9 miliardy dolarů. Rozdíl v rumunské a polské ceně je dán zejména požadavkem Polska na integraci IBCS do polské PVO.


 

Zdroj: Army Recognition

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výcvik českého leteckého personálu Gripenů ve Švédsku

Všichni uživatelé Gripenu musí pojít Technickou školou ozbrojených sil ve švédském Halmstadu (The ...

Napětí na Baltu: Švédsko obnovuje brannou povinost

Neutrální Švédsko přešlo na plně profesionální armádu v roce 2010. Avšak v reakci na rostoucí napětí ...

Dohoda o prodeji S-400 do Indie uvízla na mrtvém bodě

Rusko a Indie se nemohou dohodnout na finančních a licenčních podmínkách prodeje ruského ...

Kolik miliard dolarů zaplatí Polsko za americké Patrioty?

Washington nabídl Polsku dvě baterie protiraketových a protiletadlových systémů Patriot za 10,5 ...

Švédský „mini AWACS” GlobalEye poprvé ve vzduchu

Společnost Saab ve švédském Linköpingu úspěšně provedla první let letounu včasného varování a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Rase
    20:37 01.06.2018

    Je zajímavé, jak spojenci USA nakupují Patrioty a F-35 (nebo alespoň F-16V) a spojenci Rusů zase S-400 a Suchoje (nebo dostávají Migy). Pak je tady Turecko, které chce S-400 ale i ...Zobrazit celý příspěvek

    Je zajímavé, jak spojenci USA nakupují Patrioty a F-35 (nebo alespoň F-16V) a spojenci Rusů zase S-400 a Suchoje (nebo dostávají Migy). Pak je tady Turecko, které chce S-400 ale i F-35, což je docela sranda.

    cejkis:
    v Polsku stabilní americká základna není, ale poláci ji usilovně chtějí (chtějí i přispět na její vybudování). Pokud se dobře koukám, tak i toho Trumpa si pomohli vytvořit Rusové, když ho podporovali v kampani - ten jejich omyl jejich rozvědky / Putina, s přečtením Trumpových záměrů byl schválně nebo nedopatření ? Myslím že o obnovení studené války se snaží právě Rusové - viz vymezování proti NATO atd.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    20:26 01.06.2018

    Takže vlastně všechny evropské státy kašlou na své rozvědky a slepě věří USA, aby se nechaly podojit. To nevymyslíš :)

    Takže vlastně všechny evropské státy kašlou na své rozvědky a slepě věří USA, aby se nechaly podojit. To nevymyslíš :)

  • cejkis
    19:46 01.06.2018

    Výsledkem zahraniční politiky US je prodej zbraní. V Rumunsku US základna. Výsledek: Rumunsko nakupuje PAC3. V Polsku US základna. Výsledek: Polsko nakupuje PAC3. Švédsko ...Zobrazit celý příspěvek

    Výsledkem zahraniční politiky US je prodej zbraní.

    V Rumunsku US základna. Výsledek: Rumunsko nakupuje PAC3.
    V Polsku US základna. Výsledek: Polsko nakupuje PAC3.
    Švédsko podepsalo dohodu o hostování NATO v případě konfliktu a tím posunulo NATO k další části hranic s Ruskem. Výsledek: Švédsko naupuje PAC3.

    Chce ještě někdo tvrdit, že Američané záměrně nezvyšují napětí v Evropě a skrze evropské země netlačí na Rusko ? Jako důvod tohoto tlaku je uváděna okupace Krymu. Je to takový rok 0 ve vztazích a záměrně nikdo neuvádí, proč se Rusko rozhodlo obsadit Krym a zda to byla reakce na krok Američanů či šílenství Putina, jak se nám snaží namluvit západní propaganda.

    Výše uvedený článek je dobrý soupis výsledků zahraniční politiky US v Evropě. "Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2