Kolik miliard dolarů zaplatí Polsko za americké Patrioty?

Odpal interceptoru německého kompletu Patriot na cvičení Artemis Strike; větší foto / U.S. Army Europe

Washington nabídl Polsku dvě baterie protiraketových a protiletadlových systémů Patriot za 10,5 miliardy dolarů. Takovou částku Varšava ale odmítla. Dle nového polského ministra obrany Mariusze Blaszczaka Polsko za systémy protivzdušné obrany (PVO) Patriot zaplatí o polovinu méně.

Polská armáda v rámci programu Visla plánuje v první fázi nakoupit dvě baterie PVO Patriot, včetně nejnovějších interceptorů PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement) navržených k ničení balistických raket krátkého a středního doletu. Polsko rovněž požaduje Integrovaný velitelský systém protivzdušné obrany IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System).

 

 

Problém je cena. Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) v listopadu schválila možný prodej dvou baterií kompletů Patriot do Polska za 10,5 miliardy dolarů. Součástí nabídky jsou čtyři radiolokátory AN/MPQ-65, čtyři mobilní místa řízení palby, 16 mobilních odpalovacích prostředků M903, 208 střel PAC-3 MSE (plus 11 testovacích) a 14 mobilních míst velení a řízení EOC (Engagement Operations Centers) IBCS.

 

Polsko chce v rámci programu Visla získat osm baterií systému Patriot. Avšak původní částka 10,5 miliardy dolarů za dvě baterie již přesáhla plánovaný rozpočet na celý program Visla! Polsko tak prodejní cenu odmítlo.

 

„Cena je pro nás samozřejmě nepřijatelná, a to ani z pohledu významných finančních prostředků, které jsme přidělili pro modernizaci polských ozbrojených sil,“ prohlásil náměstek polského ministra obrany Bartosz Kownacki. „Nemůžeme si prostě dovolit vynaložit tolik peněz na nákup dvou baterií a raket (PAC-3 MSE - pozn. red.).“

 

Dle vyjádření Blaszczaka se však podařilo polským vyjednavačům snížit nákupní cenu téměř o polovinu, tedy na částku přes 5 miliard dolarů. Také dodací lhůty mají být kratší – původně Polsko počítalo s dodaním první baterie v roce 2022, druhé v roce 2023.

 

„Dobrá zpráva k programu Visla. Získali jsme nižší cenu a zrychlili dodací lhůty. Nižší cena se nijak nedotkne předpokládaných bojových schopností systému. Chystáme se podepsat smlouvu na konci prvního čtvrtletí roku 2018,“ napsal Blaszczak na Twitteru. Toto prohlášení přišlo vzápětí po návštěvě polské delegace ve Washingtonu na konci ledna.

 

Polsko spustilo program Visla v roce 2012 a systémy Patriot od firmy Raytheon vybralo v roce 2014. Zdržení a velkou cenu programu mimo jiné zapříčinil polský požadavek na nákup velitelského systému IBCS, který je stále v vývoji. Dále to byl požadavek na nákup nových radiolokátorů s 360° pokrytím a interceptorů SkyCeptor. Všechny tyto systémy výrazně zvyšují a rozšiřují schopností kompletů Patriot, ale jejich vývoj nebo integrace ještě není ukončená

 

Varšava také tvrdě prosazuje, aby americké firmy přenesly část know-how a výrobu do Polska. Varšava například požaduje, aby všechny servisní práce na kompletech Patriot a raketách PAC-3 dokázaly provádět firmy na polském území.

 

V každém případě Polsko plánuje v druhé fázi nakoupit dalších šest baterií kompletů Patriot, tantokrát s již zmíněnými 360° radiolokátory a interceptory SkyCeptor, které vychází z izraelských střel Stunner (systém David´s Sling) . Střely jsou určeny k boji pro balistickým raketám krátkého/středního doletu a střelám s plochou dráhou letu. Přesné parametry střely Stunner jsou tajné, ale objevují se informace o dostupu 50-75 km a doletu 300 km.

 

Problém je, že nový radiolokátor pro Patrioty ještě není vybrán. Americká armáda v rámci programu LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense) vybírá ze dvou možností – hloubkově modernizovaný radiolokátor současných kompletů Patriot od firmy Raytheon (tři pevné ploché antény pokrývají 360°) a nový rotující radiolokátor od firem Lockheed Martin a Northrop Grumman.

 

Není ale možné očekávat, že smlouva na nakup dalších baterií Patriot bude podepsána v letošním roce.

 

Bližší informace o projektu Visla se dozvíme pravděpodobně až v březnu s podpisem smlouvy. Zajímavá bude nejen přesná cena, ale také rozsah zapojení polského průmyslu do programu. Podle informací Armádních novin Američané odmítají Polsku předat know-how (radarová technika, rakety) a nabízejí v podstatě pouze montáž a využití polské kolové platformy Jeltz.

 

Program Visla je ohromný projekt, vždyť za původně zmíněnou cenu 10 miliard dolarů lze pořídit 100 F-16 nebo kompletně přezbrojit polskou armádu na německá bojová vozidla pěchoty Puma.

 

Program Patriot je tak rozhodně více politický, než vojenský (ve smyslu zvýšení bojové hodnoty polské armády) projekt. Z hlediska navýšení bojových schopností polské armády je významnější projekt Narev, tedy projekt PVO krátkého a středního dosahu, který v polské armádě nahradí 18 sestav S-125 Neva SC (a jednu sestavu S-200C Vega) a komplety 2K12 - KUB (pět baterií a 20 odpalovacích vozidel).

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko hledá nástupce Su-22 a Mig-29: Kandidáti představeni

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni zveřejnil výsledky analýzy trhu, která měla určit možné nástupce ...

Antirakety PAC-3 MSE připravené pro masové nasazení

Americká armáda v listopadu dokončila vývojové testování nových antiraket PAC-3 MSE (Missile Segment ...

Válka dronů: Pancir-S1 na ruské základně Hmejmin v Sýrii

Pár dní po minometném útoku na základnu Hmejmin došlo ke koordinovanému útoku pomocí dronů, které ...

Dohoda o prodeji S-400 do Indie uvízla na mrtvém bodě

Rusko a Indie se nemohou dohodnout na finančních a licenčních podmínkách prodeje ruského ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    20:45 18.02.2018

    No, len aby im Američania nepovedali STOP za ich terajšie holokaustovanie. Čudoval by som sa keby každý izraelský lobista nežhavil drát. :-)

    No, len aby im Američania nepovedali STOP za ich terajšie holokaustovanie. Čudoval by som sa keby každý izraelský lobista nežhavil drát. :-)

  • Clanek
    10:35 06.02.2018

    @Crusader Tam kde nekdo vidi demagogii druhy vidi trendy. Demagogii bych naopak nazval to ze koukate na posledni 2 roky a z toho usuzujete, kouknete na poslednich 20 let, to uz ...Zobrazit celý příspěvek

    @Crusader
    Tam kde nekdo vidi demagogii druhy vidi trendy. Demagogii bych naopak nazval to ze koukate na posledni 2 roky a z toho usuzujete, kouknete na poslednich 20 let, to uz tak ruzove ale nebude.Tady za poslednich 10 let:
    http://ec.europa.eu/eurostat/s...
    Polsky rust 2x vyssi nez Cesky rust. Ano, 90% prumeru EU u CR je vic nez 80% (nevim kde jsem tech 80% videl kdyz jsem se naposled dival a psal ten predesly koment, pokusim se dohledat) u PL a jeste nejakou dobu tomu bude, taky nikde netvrdim opak. Pri zachovani trendu to ale nebude platit nekonecne, ten rozdil se od padu komunismu zmensuje. Po padu komunismu na tom byla CR z celeho vychodniho bloku zdaleka nejlepe. Nejsilnejsi prumyslovy zaklad, nejblize Nemecku, zbaveni se Slovenska... vsichni se CR divali na zada. Dnes uz se najdou staty ktere jsou v mnoha ekonomickych ukazatelich pred CR (Slovisnko), dalsi ktere jsou alespon v necem pred CR (Slovensko = produktivita prace, pobalti...) a ty rozdily se zmensuji. A zmensuje je i to Polsko, kde dnesni rozdil (vemu li cisla eurostatu) 20% byl pred 25 lety rozdil 40%.
    Zrovna Varsavu neznam vubec, znam Poznan, Krakow, Wroclaw a kdyz pak vidim Brno, Prahu nebo Bratislavu uz spis nevidim rozdil.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    09:50 06.02.2018

    f 117: sestrel byl na 15km, a meli o ni povedomi na vetsi vzdalenost. proto manualni navedeni asi nebylo mozne. f 117 proste v noci neni videt na takove vzdalenosti. sam ...Zobrazit celý příspěvek

    f 117: sestrel byl na 15km, a meli o ni povedomi na vetsi vzdalenost. proto manualni navedeni asi nebylo mozne. f 117 proste v noci neni videt na takove vzdalenosti.

    sam simulator i s videem simulujici sestrel zde

    https://sites.google.com/site/...

    prevazna cast stealt je zalozena na planovani, v okamziku kdy litate stejnym koridorem a nepritel umisti baterii do spravne pozice, tak mate problem.

    f117 nema ani rwr a tak nevedela ze tam dole neco je...Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    09:11 06.02.2018

    Článek: Nevím odkud berete ty informace o úrovni HDP. I když pominu jak to máte demagogicky napsaný (ČR slabých 90% ale PL úžasných skoro 80% :-)))))))) - neděláte náhodou ...Zobrazit celý příspěvek

    Článek: Nevím odkud berete ty informace o úrovni HDP. I když pominu jak to máte demagogicky napsaný (ČR slabých 90% ale PL úžasných skoro 80% :-)))))))) - neděláte náhodou politologii nebo žurnalistiku?), Eurostat tvrdí něco jiného - ČR 88% a postupný růst, PL 69% a poslední dva roky stagnace - http://ec.europa.eu/eurostat/s...
    Údaje jsou za rok 2016 a předchozí, 2017 ještě není.
    Taky nevím, kam jezdíte do toho Polska, předpokládám Varšavu. Jezdím do PL poměrně pravidelně, ale tady na západě Polska (Lubaň, Zgorzelec) nějaký výrazný rozvoj infrastruktury vidět není (tedy pokud nepočítám kostely, a to ještě jen katolické, původní německé evangelické jsou většinou v troskách). Předpokládám, že na hranici s Ukrajinou a Běloruskem to nebude o moc lepší. Jediný co se tady nově opravilo (za peníze EU) je silnice z Bogatynie do Zgořelce. Její kvalita je ale tak na úrovni silnic druhé třídy v ČR a všichni radši jezdí po německé straně (Zittau-Görlitz).Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    08:14 06.02.2018

    PL ma furt nezamestnanost kolem 6% proti 3% v CR, navic i pres odliv polske mladiny na zapad jsou docela schopni to nahrazovat ukrajincema (uz jich tam z toho duvodu maji vic nez ...Zobrazit celý příspěvek

    PL ma furt nezamestnanost kolem 6% proti 3% v CR, navic i pres odliv polske mladiny na zapad jsou docela schopni to nahrazovat ukrajincema (uz jich tam z toho duvodu maji vic nez milion), coz na jednu stranu neni idealni a navic cast tech Ukrajincu co k sobe pusti si to pak namiri do CR nebo dal na zapad, ale i tak jsou na tom lip nez CR v tom smyslu, ze jejich ekonomika jeste ma nejaky manevrovaci prostor / lidske zdroje pro rust.
    Navic Polak na zapade se teoreticky klidne z toho zapadu muze vratit. Vetsina byvalych kolegu s kteryma jsem delal v Brne uz je zpet v Polsku bo Polske firmy ty Ceske preplaceji (cca +20-30%), pred 10 lety nemyslitelne. Pokud se Polsku povede a platy solidne porostou => rnemusi se zacit vracet jen Polaci z CR ale i ze zapadu.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    18:38 05.02.2018

    Clanek: Trošku ti to opravím, ale Polsko má ty limity mnohem horší než CR. Masivní odliv poláků na západ, je problém se kterým se Polsko jen tak vyrovnat nedokáže. Tedy jeho volné ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanek: Trošku ti to opravím, ale Polsko má ty limity mnohem horší než CR. Masivní odliv poláků na západ, je problém se kterým se Polsko jen tak vyrovnat nedokáže. Tedy jeho volné pracovní kapacity jsou stejné jako v CR.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    23:18 04.02.2018

    Ta vecna skepse pokud jde o to co polaci umi, zvladnou nebo na co (ne)maji mi neprijde na miste. Je to takove to ceske nahlizeni shora, ale CR uz shora vuci PL temer neni (to same ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta vecna skepse pokud jde o to co polaci umi, zvladnou nebo na co (ne)maji mi neprijde na miste. Je to takove to ceske nahlizeni shora, ale CR uz shora vuci PL temer neni (to same se da rict o SR a dalsich statech byvaleho vychodniho bloku). Je treba si priznat ze ten naskok co CR pred 25 lety mela, a ktery se ve vykonu ekonomiky pocital na nemale desitky procent, se jednoduse promrhal. CR se posouvala vpred zatimco ostatni vyrazne draveji skakali v pred. Vysledem toho je ze zatimco CR dosahuje nejakych slabych 90% HDP EU, Polsko uz je skoro na 80%. Dalsi vec je to co ktery stat zene v pred. Polsko ma ekonomiku poskladanou jinak nez CR, neni az tak exportne orientovane a tim ani neni az tak citlive na krize. Zatimco kazda trochu vetsi krize sebou dolu vzdy stahne jako prvni automobilovy prumysl, a tim i CR a jeste vic SR, tak Polsko i v case kdy ostatni klesaji zvlada dal rust. Jejich rust tahne vnitrni trh, vnitrni spotreba a to je obrovska vyhoda. Pokud jde o ekonomicky rust tak ten Polsky je plne porovnatelny s tim v CR, jen s rozdilem, ze ekonomika CR uz s plnou zamestnanosti narazi na sve mantinely, naproti tomu Polaci jeste furt maji kam rust.
    Navic staci jedna navsteva Polska dnes a zavzpominat si jak to tam vypadalo treba pred 15 lety a clovek nemuze nevidet to kam a jak rychle se posouvaji. To neni o tom ze Polsko cpe vsechno do zbrojeni a infrastruktura strada. To je o tom, ze se vpred posouva vse co je videt. Infrastruktura se buduje a zlepsuje vyrazne lepe nez jak je tomu v CR nebo SR.
    Sestoupil bych ze svych ceskych vysin i v tom co Polaci pry neumi vyrobit. Chte nechte se jim musi nechat, ze uz toho delaji vic nez dost. Uz davno to nejsou jen krowky. Navic maji jasny cil, jasnou ideu sledujic kterou i to co do ted neumeli si jednoduse koupi a nauci se. Tenhle "tah na branku" jim muzeme jen zavidet.

    Jinak Polsky statni rozpocet na pristi rok operuje s bezmala 100mld Euro pri 2,5% schodku a s cca 10mld vydaji na obranu. To jsou ty 2% HDP (HDP nekde pod 500mld) anebo vyjadreno jinak => 10% statniho rozpoctu. Pro srovnani sovietsky svaz daval na zbrojeni (a tady brat s rezervou bo se odhady hodne lisi, kvuli tomu ze SSSR nebyla trzni a uz vubec ne transparetni ekonomika) 10-20%, nejcasteji se zminuje 15-20%. Ve vztahu k sovetskemu rozpoctu to pak bylo az cca 50% vsech vydaju smerujici na zbrojeni.
    Takze PL by muselo sve vydaje na obranu zvednout jeste 5x aby platilo "uzbrojilo se jako SSSR".

    Epilog: Myslim si ze PL zvladne vsechno co by rado v onom case a mnozstvi? Ne, nezvladne, stejne jako to nezvlada USA, RUS, UK, DE... nikdo. Vtip je v tom ze ikdyz se jim podari z toho co planuji rozjet jen 75% programu a i ty naplni jen na 75% tak to bude obrovska, moderne vybavena sila s kterou bude muset v evrope pocitat kazdy.Skrýt celý příspěvek

  • Marw
    22:01 04.02.2018

    Semtam - ohladne poveloveho navadzania S-125, neviem z akych zdrojov vychadzali ostatny diskutujuci, ale ja to mam od cloveka co pri Nevach sluzil.

    Semtam - ohladne poveloveho navadzania S-125, neviem z akych zdrojov vychadzali ostatny diskutujuci, ale ja to mam od cloveka co pri Nevach sluzil.

  • Lukas
    21:58 04.02.2018

    Pro jadernazima - to zależy Nie ma "standardu" bateria (fire units) może mieć 3 lub 4 lub 5 a nawet 6 wyrzutni Wyrzutnie mogą być kilku typów - na rakiety PAC-2GEM-T ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro jadernazima - to zależy
    Nie ma "standardu"
    bateria (fire units) może mieć 3 lub 4 lub 5 a nawet 6 wyrzutni
    Wyrzutnie mogą być kilku typów - na rakiety PAC-2GEM-T (najtańsze)
    PAC-3CRI i PAC-3MSE a w przyszłości na Sky Ceptor

    Prawdopodobnie (to są moje domysły!) MON kupi
    W pierwszym etapie 4 radary i 4 IBCS + 12-16 wyrzutni PAC-3MSE (+150-200 rakiet)
    w drugim 4-6 radarów i 12-16 wyrzutni innego typu

    Szacuje że to będzie kosztować ok 6 mld USDSkrýt celý příspěvek

  • Jara
    21:49 04.02.2018

    Omlouvám se oprava necelých 13 mld dolarů :) mám ještě hoodně starý kurz :))

    Omlouvám se oprava necelých 13 mld dolarů :) mám ještě hoodně starý kurz :))

  • Jara
    21:42 04.02.2018

    Rase Ano, necelých 10 mld dolarů řekneme v průběhu 10 let není pro stát naši velikosti a ekonomické výkonnosti problém. U nás je největší překážka veřejné mínění lidí a z toho ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase
    Ano, necelých 10 mld dolarů řekneme v průběhu 10 let není pro stát naši velikosti a ekonomické výkonnosti problém. U nás je největší překážka veřejné mínění lidí a z toho plynoucí neochota politiků investovat do obrany. Rovná se to totiž politické sebevraždě,prosazovat nějaký větší zbrojní kontrakt.
    Zkuste například někde v hospodě říct, že schvalujete a chcete brzký nákup nových BVP v lepším případě to skončí urážkami a řečmi o zbytečnosti ( u nás má hodně lidi mylnou představu o samozřejmosti míru a blahobytu) v horším případě dostanete hned po tlamě .Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    21:13 04.02.2018

    statula: zajímavá čísla. Pokud si dobře vzpomínám, tak nedávno se mluvilo o tom, že AČR musí výhledově utratit 250 mld. pokud se má dostat na standardy NATO. Tedy v podstatě mít ...Zobrazit celý příspěvek

    statula:
    zajímavá čísla. Pokud si dobře vzpomínám, tak nedávno se mluvilo o tom, že AČR musí výhledově utratit 250 mld. pokud se má dostat na standardy NATO. Tedy v podstatě mít moderní výstroj, výzbroj, budovy atd. to máme taky nemálo mld dolarů (!)
    Najednou těch cca 50 mld. Kč na nová BVP nepůsobí až tak přehnaně .))Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    21:12 04.02.2018

    KOLT: Masivní zbrojení Ruska??? Nejde spíše o nahrazení zastaralých systémů novými, protože po rozpadu SSSR se vše zastavilo a je tu generační propad v kvalitě výzbroje? Nová ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: Masivní zbrojení Ruska??? Nejde spíše o nahrazení zastaralých systémů novými, protože po rozpadu SSSR se vše zastavilo a je tu generační propad v kvalitě výzbroje? Nová technika s bídou stihne nahradit zastaralou. Ruskou pouze využívá situace k modernizaci. Počty nových letadel budou s bídou srovnatelné s počty v západní a střední Evropě, za USA zaostávají beznadějně (pár set suchojů dohromady je nic oproti plánu na objednávky až 2500 F 35)Skrýt celý příspěvek

  • jadernazima
    20:42 04.02.2018

    Skutečně by 8 baterií mělo stát 20 mld $?

    Skutečně by 8 baterií mělo stát 20 mld $?

  • Lukas
    20:25 04.02.2018

    Nie, nie są dziełem szaleńca... Szaleństwem jest traktowanie dosłownie listy programu modernizacji. Nikt prócz polityków (którzy stworzyli ten plan na potrzeby kampanii ...Zobrazit celý příspěvek

    Nie, nie są dziełem szaleńca...

    Szaleństwem jest traktowanie dosłownie listy programu modernizacji.
    Nikt prócz polityków (którzy stworzyli ten plan na potrzeby kampanii wyborczej) nie traktuje go dosłownie...

    Na poważnie realizowane są wybrane programy i tak
    Wisła - jest negocjowana, ale Narew czeka (nie wiem dlaczego - oficjalnie czeka na decyzje w sprawie IBCS w Wiśle)

    Okręty podwodne są negocjowane - ale nowe fregaty / korwety (Miecznik / Czapla) - nie

    Borsuk jest pracą badawczą z NCBiR - nie jest finansowany z MON i nie ma gwarancji dalszego finansowania (dokładnie ta sama historia co z Anders )

    Podobnie program dronów MALE - nie jest realizowany

    Homar - negocjowany - ale są problemy
    Krab - zamówiono - w 2024 odbierzemy ostatnią z 120 haubic

    Harpia - stoi
    Kruk - stoi

    Jak widać deklaracje to jedno a faktyczne działanie to drugie...Skrýt celý příspěvek

  • stetula
    20:17 04.02.2018

    Dolphinek, musíš ten text číst celý cituji : Nákup protivzdušných systémů se měl odehrát mimo rozpočet ministerstva obrany. Stejným způsobem Polsko nakoupilo americké stíhačky ...Zobrazit celý příspěvek

    Dolphinek,
    musíš ten text číst celý cituji :
    Nákup protivzdušných systémů se měl odehrát mimo rozpočet ministerstva obrany. Stejným způsobem Polsko nakoupilo americké stíhačky F-16 a příslušnou výzbroj. Avšak vzhledem k problémům s financováním k nákupu nedošlo

    prosím přečti si poslední větu

    Lukas
    budem trošku počítat programy do roku 2030 které slíbil Ministr obrany Antoni Macierewicz:

    PVO
    program Visla 8 baterií cca 20 mld dolarů
    program NAREW a POPRAD cca 10 mld
    program Grom Polund cca 2 mld
    radary Sola a Bystra cca 3 mld

    letctvo
    F35 minimálně 24 ks cca 5 mld
    vrtulníky cca 100 ks 10 mld

    námořnictvo:
    ponorky 4 ks
    nové korvety a hlídkové lodě 5 mld

    pozemní vojsko tam je těch programů tolik že bych se tu upsal :)
    jeden za všechny Polský voják budoucnosti TYTAN náklady 5 mld

    doporučuji shlédnout:
    aktualizovaný modernizační plán polské armády

    plány a koncepce je perfektní ne jako naše armáda , ale je to v podstatě nově vybudovaná armáda v průběhu cca 15 let a na to prostě polská ekonomika nemá
    i když možná si poláci půjčí desítky mld dolarů na armádu ale pak jsme u toho uzbrojeníSkrýt celý příspěvek

  • Jara
    19:38 04.02.2018

    Prosím vás, Polsko má nesmyslné ambice, všechny ty zbrojní programy co běží nebo se hodlá spustit ať už ohledně pozemního vojska ( borsuk, útočné vrtulníky ), námořnictva ( chtějí ...Zobrazit celý příspěvek

    Prosím vás, Polsko má nesmyslné ambice, všechny ty zbrojní programy co běží nebo se hodlá spustit ať už ohledně pozemního vojska ( borsuk, útočné vrtulníky ), námořnictva ( chtějí fregaty a nové ponorky s tomahavky), letectva ( F35 nové vrtulníky ), dále raketomety Himars a mnoho dalšího na co jsem si nevzpoměl....
    To si prostě nemůže země v ekonomické kondici jakou má Polsko dovolit a je úplně jedno jestli to chtějí platit z obranného rozpočtu nebo národního ......
    Navic ani jejich zbrojní průmysl není schopný se podílet na dodávkách tolika sofistikovaných zbraňových systému, tak jak to požaduje Polská vláda .
    Celé je to prostě sci-fi..... samozřejmě Polsko musí modernizovat, ale tyhle plány jsou dílem šílence .....Skrýt celý příspěvek

  • Dolphinek
    19:12 04.02.2018

    stetula: "Nákup protivzdušných systémů se měl odehrát mimo rozpočet ministerstva obrany. Stejným způsobem Polsko nakoupilo americké stíhačky F-16 a příslušnou ...Zobrazit celý příspěvek

    stetula:
    "Nákup protivzdušných systémů se měl odehrát mimo rozpočet ministerstva obrany. Stejným způsobem Polsko nakoupilo americké stíhačky F-16 a příslušnou výzbroj."

    http://www.armadninoviny.cz/vi... Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    16:35 04.02.2018

    Pro jadernazima - zacznijmy od tego że ostatni publikowany program modernizacji technicznej - na lata 2017-22 zakłada wydanie 130 mld ZŁOTYCH ( niecałe 40 mld USD) ^ Co i tak jest ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro jadernazima - zacznijmy od tego że ostatni publikowany program modernizacji technicznej - na lata 2017-22 zakłada wydanie 130 mld ZŁOTYCH ( niecałe 40 mld USD)
    ^ Co i tak jest nierealne - bo wiele programów jest opóźnionych i nie będzie spłacane w tym czasie

    Nie wiem skąd 100 mld do 2030 - takich planów nie ma.

    Mogą być to "szacunki" - ale na pewno nie tworzone przez ministerstwo...Skrýt celý příspěvek

  • jadernazima
    15:53 04.02.2018

    Není to trochu házení absurdit? Oni by chtěli ty programy zahájit do roku 2030, nikoliv vydat 100 mld $ do roku 2030 na nákup nové techniky. Navíc předpokládám, že v těch 100 mld ...Zobrazit celý příspěvek

    Není to trochu házení absurdit? Oni by chtěli ty programy zahájit do roku 2030, nikoliv vydat 100 mld $ do roku 2030 na nákup nové techniky. Navíc předpokládám, že v těch 100 mld jsou náklady na údržbu apod., nevím, jak by na 8 bateriích + ~ 15 menších bateriích, 48 letadlech a pár stovkách houfnic apod. utratili 100 mld $. Nakonec se budou muset omezit, ale infromace o 100 mld na techniku mi připadne divná.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4