Kalašnikov AK-12 pro ruskou armádu?
- 30. 4. 2013
- 33 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská zbrojařská firma Izhmash v červnu letošního roku zahájí státní akceptační zkoušky své nejnovější útočné pušky AK-12. Pokud testy dopadnou dobře, nová zbraň bude zavedená do výzbroje ruské armády.
„V zájmu ministerstva obrany, Izhmash pracuje jak na modernizacích pušek AK-74 a AK-100 zavedených do výzbroje ruské armády, tak i na nové standardní pušce založené na platformě AK-12, která podstoupí státní akceptační zkoušky v červnu 2013,“ říká šéfkonstruktér firmy Izhmas Vladimír Zlobin.
Vývoj AK-12 byl zahájen v polovině roku 2011. Vzhledově AK-12 ctí tradici pušek „Kalašnikov“ ale přináší také některé prvky typické pro moderní zbraně. Můžeme zmínit délkově nastavitelnou pažbu s výškově nastavitelnou lícnicí nebo Picatinny lišty pro montáž taktického příslušenství.
Zajímavým prvkem je zdvojená pojistka zásobníku. Voják může používat klasický „pákovou pojistku“ známou ze zbraní AK-74 (případně z CZ 805 BREN), nebo používat pojistné tlačítko před lučíkem. Přepínač palby AK-12 má čtyři polohy – zajištěno, jedna rána, trojitý výstřel a plná automatika. Všechny ovládací prvky jsou zdvojené, takže zbraň může být používána praváky i leváky.
Video: AK-12 v detailu / YouTube
AK-12 je vyvíjená jako univerzální platforma pro více než 20 modifikací zbraní. Počítá se nejen s vojenskými a policejními modifikacemi, ale i loveckými/sportovními.
Nejnovější Kalašnikov může být komorován na nejrůznější náboje - od ruských nábojů 5,45×35 mm až po 7,62×51 mm NATO. AK-12 je také schopná střílet hlavňové granáty západní výroby.
Jak stojí v oficiálním prohlášení Izhmashu, konstruktérům se údajně podařilo skloubit požadavky na moderní zbraň, ale zároveň zachovat vlastnosti jedinečné pro zbraně řády „AK“ – jednoduchost, spolehlivost a nízké výrobní náklady.
Připomeňme, že vývoj AK-12 byl čistě soukromou iniciativou firmy Izhmash, která doufá, že ruská armáda adoptuje novou pušku díky „kulturní tradici“. Izhmash chce ale prorazit i na zahraniční trhy. Silným argumentem pro novou ruskou pušku není jen skvělé renomé Kalašnikovů po celém světě, možnost volby NATO nábojů, ale nově konečně i možnost bezproblémové montáže taktického příslušenství.
Zdroj: RIA Novosti
Související články
Podzvuková munice pro bezhlučné útočné pušky
Americké velitelství pro speciální operace US Special Operations Command (SOCOM) usiluje o vývoj ...
- 29.11.2012
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
SHOT Show 2013 – útočná puška HK416A5
Jako každý rok v lednu, i letos proběhla v Las Vegas výstava SHOT Show 2013. Jde o největší světové ...
- 20.01.2013
- 36 komentářů
- Jan Grohmann
Jihokorejská odstřelovací puška K14
Jihokorejská armáda přijala do své výzbroje novou 7,62mm odstřelovací pušku S&T Motiv K14. Zbraň ...
- 11.02.2013
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Polská armáda vybírá novou odstřelovací pušku
V letošním roce má polský Inspektorát pro vyzbrojování podepsat smlouvu na dodávku první série ...
- 26.03.2013
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
Jeste neco tem co tak blahovolne kritizuji zbrane AK. Kalachy, at je to model 47, 74 ci stovkova serie jsou unikatni zbrane bez konkurence. To ukazuji jasne testy mnoha civilnich ...Zobrazit celý příspěvek
Jeste neco tem co tak blahovolne kritizuji zbrane AK. Kalachy, at je to model 47, 74 ci stovkova serie jsou unikatni zbrane bez konkurence. To ukazuji jasne testy mnoha civilnich strelcu skrze Spojene staty. Maji pro AK vysoke uznani jako prakticke a robustni zbrane. Oproti AR (americke serii) maji mozna v absolutnim smyslu o neco mensi presnost, ale to pri praktickem pouziti v boji o preziti moc neznamena. Velmi pekne se o 'uzasnosti' M-kove rady vyjadril Jim Sullivan (byl muzem ktery zkonstruoval AR15, ktera byla pozdeji zavedena coby M16). Je o tom video na Youtube.
Prebytek energie pri zakluzu (zpetnem razu) zbrane je nezbytny. Rucni zbran MUSI by konstruovana tak aby fungovala I pri znacnem znecisteni a to bude AK (a asi I Vz.58) delat vzdy, bez pochyb. FN FAL ma nekolik stupnu nastaveni plynoveho valce a reknu vam, ze to vyjde nakonec ne prave jednoduche; pracoval jsem na tom. Dlouhy zdvih pistu oproti kratkem ma svoje vyhody - pouziva jej kuprikladu i supermoderni Tavor. Je to absolutne spolehlivy system.Skrýt celý příspěvekBohuzel tu vidim diskutovani o nejruznejsich nesouvisejiccich vecech a ne o predmetu dle clanku a to je skoda. Pro ty kteri by se meli zajem se dovedet o podstate 'nove' zbrane ...Zobrazit celý příspěvek
Bohuzel tu vidim diskutovani o nejruznejsich nesouvisejiccich vecech a ne o predmetu dle clanku a to je skoda.
Pro ty kteri by se meli zajem se dovedet o podstate 'nove' zbrane z Izmashu bych doporucil zamysleni: Izmash se potaci dlouhodobe pred bankrotem. Vlada si je sice tak nejak vydrzuje, ale je tu jeste nejmene jedna konkurence a to je Tula. Tudiz, Izmash MUSI za kazdou cenu neco vymyslet a to se prave stalo. Kdyz by mel Izmash jit 'under', Rusko by na tom bylo v rucnich zbranich spatne.
Technicka podstata nepredstavuje zadny vyrazny pokrok. Navesit tam ty ruzne cetky neni problem. Problem je zavest novy druh naboje s vetsi universalitou (ruznymi konfiguracemi strely) na ruzne vzdalenosti a na ruzna pouziti - to chybi celosvetove. Jedna strela (naboj) nedokaze delat vse stejene dobre. 6.8 SPC nebo 6.5 Grendel muze pinest urcite zlepseni, ale neni to prave kvalitativni skok. Hlavni duvod ke konverzi (kdyby k nemu doslo) by byla pouzitelnost shodneho naboje pro pusky a kulomety. Cinane zavedli novy naboj 5.8x42 a ten i s tezsi strelou neni pro pouziti v kulometu uspokojivy. Rusove maji jiz dlouhou dobu pripraven naboj v razi rovnych 6mm, ale nic o tom, ze by mel byt zaveden neni slyset. Je to jiste sirsi problem s mnoha tvaremi.Skrýt celý příspěvekMart: Předně chci poděkovat za váš názor. Určitě si z vašich slov vezmu poučení, ale "nedostatky" které jste zmiňoval mi připadají poněkud zanedbatelné. Samozřejmě, že vy to ...Zobrazit celý příspěvek
Mart:
Předně chci poděkovat za váš názor. Určitě si z vašich slov vezmu poučení, ale "nedostatky" které jste zmiňoval mi připadají poněkud zanedbatelné. Samozřejmě, že vy to musíte vědět lépe nežli já. Pár hodin na střelnici není to samé jako pár měsíců v Afghanistánu. Možná moje přesvědčení pramení z nevědomosti a z neznalosti CZ 805, ale kdybych si měl vybrat mezi 805 a 58 neváhal bych a šel do kosy. Uznávám, že vypoštění zásobníku je možná komplikovanější, přímý pohyb je rozhodně rychlejší a pohodlnější, ale nevěřím tomu, že by jste 58 přebíjel pomaleji než já 805, když už má člověk něco naučeno, tak to zvládne i se zavřenýma očima. Jako rozborku například. Zrychlit vypouštění závěru u 58 lze umístěním napínací páky na levou stranu (pokud jste pravák). Bren má tuším vypouštění závěru po vzoru M4, tedy přes stiskátko. Neím jak u Brenu, ale u M4 jsem viděl hodně videí, kdy se voják morduje s odblokováním závěru ze zadní polohy. Prostě věc, která se u 58 snad ani nestává. (nevím jak v Afgánu) Když se podíváme na to AK 12 prakticky bych řekl, že problémy, o kterých se tu bavíme v Izmaši úplně přecházejí, je to s podivem, že ani nejmodernější AK nemá ještě záchyt závěru, nemluvě o vypouštění zásobníku. Opravte mě, pokud se pletu, ale zásobníky pro AK47 mají téměř totožný tvar jako mají zásobníky pro 58, ale pro AK74 a novější (vyjma 7,62mm) jsou poněkud méně zahnuté a tedy i vyšší, takže v leže je střelec o pár čísel výš. Jak je to se zásobníky do Brenu, mám pocit, že jsem někde četl, že jsou snad celkově rozměrnější než zásobníky pro 58, tak kde je ta úspora. Ohledně váhy munice... Myslel jsem, že je lepší střílet z bezpečí větší vzdálenosti a přesně zasáhnout cíl několika ranami než se honit za nepřítelem a vyprazdňovat zásobník za zásobníkem po americkém vzoru. Měl jsem za to, že vám to Amíci docela záviděj, že máte větší dostřel a hlavně stabilní munici. Možná, že mám mylné představy, že realita je jiná, ale tak proč, když Američani nasazují čím dál více zbraně v ráži 7,62x51 a vrací se doba "BARmanů, tak vám dají do ruky 5,56 a degradují tím dle mého vaší schopnost vést účinnou palbu na větší zdálenosti. Tohle mi není jasné. Kdyby jste bojovali jen ve městech, tak budiž, ale pokud vím, tak spousta útoků v Logaru, nebo Wardaku je vedena například v horách, když jste na patrole, co potom? Už kvůli všem našim vojákům, kteří tam jsou a budou, doufám, že se pletu a že jsem jen příliž velký skeptik vůči 805...
Jen pro ukázku přikládám odkaz na video, jak může vypadat starý systém SKS:
http://www.youtube.com/watch?v... Skrýt celý příspěvekLukáš Karlík: zajímavá úvaha, a dá se s ní i souhlasit. Přesto si myslím, že přezbrojení bylo třeba. "Tunění" 58 sice některé hlavní nedostatky odstranilo, ale přesto to ...Zobrazit celý příspěvek
Lukáš Karlík:
zajímavá úvaha, a dá se s ní i souhlasit.
Přesto si myslím, že přezbrojení bylo třeba. "Tunění" 58 sice některé hlavní nedostatky odstranilo, ale přesto to nestačilo. Mluvím hlavně o pohybu závěru, vypouštění zásobníku, vypouštění závěru, tvaru zásobníku, hmotnosti munice, ráži atd, atd, atd. Je toho opravdu hodně, co od moderní zbraně voják očekává a co Sa58 nemohla nikdy nabídnout. Asi by to šlo všechno (možná) předělat(i když vše asi ne...), ale jak již bylo řečeno, jednalo by se už vlastně o úplně jinou zbraň a nabízí se tak otázka, jestli je to ještě tuning nebo už výroba nové zbraně.... Také cenová náročnost by se asi vyrovnala zbrani nové... Rozhodně by to nevyšlo na 30000 za kus.
K Sa58 mám víc než vřelý vztah, prošla se mnou mimo jiné tři afgány... Přesto tvrdím, že již byl nejvyšší čas na změnu. To, že ta změna nedopadla úplně nejlépe je už ovšem o úplně jiné debatě. My jako profesionálové se s tím (bohužel) musíme smířit a naučit se z Brena vytěžit co nejvíc. Pořád je to "jen" pracovní nástroj.
Ještě k té "morální" zastaralosti. Pokud bychom takhle přemýšleli, mohli všechny armády zůstat u mušket... Také se to nabilo a z hlavně něco vyletělo... Samozřejmě to trochu zlehčuji ;-)Skrýt celý příspěvekDan: Zapomněl jsi na třetí možnost. Pokud máš verzi Pi, můžeš dát rail NAD vratné ústrojí. Nemusíš pak optiku sundávat ani při čištění. Ale mám zkušenost, že pokud jsou kvalitní ...Zobrazit celý příspěvek
Dan:
Zapomněl jsi na třetí možnost. Pokud máš verzi Pi, můžeš dát rail NAD vratné ústrojí. Nemusíš pak optiku sundávat ani při čištění. Ale mám zkušenost, že pokud jsou kvalitní komponenty, není i s ostatními možnostmi problém.Skrýt celý příspěvekOpět mám pocit, že se celá diskuse přesunula od podstaty článku k debatě o tom, zda je lepší vz. 58, nebo BREN. Nechci se zapojovat do diskuse o tom, která ze zbraní je lepší nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Opět mám pocit, že se celá diskuse přesunula od podstaty článku k debatě o tom, zda je lepší vz. 58, nebo BREN.
Nechci se zapojovat do diskuse o tom, která ze zbraní je lepší nebo horší.
Co mě ale vždy dokáže spolehlivě nakrknout, když se opět řeší morální zastaralost, nějaký zenit atd. Skoro to na mě dělá dojem, že tyto komentáře přidávají "ostřílení" hráči počítačových her, jinak si to nedovedu vysvětlit. Prostě a jednoduše tyhle "kecy" s prominutím nikam nevedou. To je jen lobystickej tah vážení, protože bez toho by se nedal nákup nových BRENŮ odůvodnit. Každý racionálně uvažující člověk přece ví, že to, co umožňuje BREN může po modernizaci nabídnout i 58, akorát to nestojí takový prachy konkrétně cca 30 000,- vs 250 000,- za kus... Ohledně morální zastaralosti, mám pocit, že například Američani používají těžké kulomety Browning na svých vozidlech a to už prakticky 90 let a je s podivem, že nikdo neřekne: "Vaše kulomety jsou morálně zastaralé!" To samé lze říct o Coltu 1911, nebo M14/ M21... Prostě a jednoduše: pokud zbraň funguje, je spolehlivá, odolná a nabízí střelci stejné možnosti jako nové zbraně, nevidím jediný důvod, proč nakupovat MORÁLNĚ MLADÉ zbraně. Pokud je morálně zastaralá 58, tak v tom případě vyzbrojíme naše vojáky klacky, co vyrostly teď na jaře a příští rok jim dáme nové, budeme mít jistotu, že morálně nezestárnou a ještě ušetříme!Skrýt celý příspěvekDan: V tomto máte samozřejmě pravdu, jako uživatel obou systémů o tom koneckonců vítem mnohem víc než já. Otázka je, zda by bylo možné řešit "olištování" tak, aby nebylo po každém ...Zobrazit celý příspěvek
Dan: V tomto máte samozřejmě pravdu, jako uživatel obou systémů o tom koneckonců vítem mnohem víc než já. Otázka je, zda by bylo možné řešit "olištování" tak, aby nebylo po každém čištění nutné dělat nový nástřel. Nejsa zbrojíř, nedokážu se k tomu fundovaně vyjádřit. Nicméně mám pocit, že zrovna Gunexpert tvrdí, že jejich kryt závěru zachovává souosost i po znavunasazení.
Aby nevznikla mýlka, já nikterak nerozporuji nutnost pořízení nových kvérů pro AČR. Osobně bych také nešel do modernizace Sa 58, protože pokud bychom ji chtěli modernizovat včetně přerážování, prakticky by z původní zbraně nic "důležitého" nezbylo. Jen mě jako daňového poplatníka neuvěřitelně vytočilo, jakým způsobem byla nová zbraň vybrána a kolik stála.Skrýt celý příspěvekKOLT: Olištovat SA-58 samozřejmě lze, ale přiznejme si na rovinu, jak je to s reálnou použitelností RISek. Pokud umístíte na nadpažbí optický zaměřovač, tak ho beztak budete muset ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: Olištovat SA-58 samozřejmě lze, ale přiznejme si na rovinu, jak je to s reálnou použitelností RISek. Pokud umístíte na nadpažbí optický zaměřovač, tak ho beztak budete muset kvůli čištění sundavat -> donekonečna budete muset opravovat nastřelení. Pokud ho dáte na vratné ústrojí -> ten samý problém.. A to nemluvím o tom, že na zbrani musí být i záložní mířidla, což by byl seriózní problém.
Vím o čem mluvím, CZ-805 mám v práci, SA-58 (jako CZ858) doma.Skrýt celý příspěvekCZ 805 je těžká údajně především proto, že je u ní počítáno s možností přerážování na plnotučnou ráži (7.62x51). Ale neumím to posoudit, každopádně těžká je. Martin: A v čem ...Zobrazit celý příspěvek
CZ 805 je těžká údajně především proto, že je u ní počítáno s možností přerážování na plnotučnou ráži (7.62x51). Ale neumím to posoudit, každopádně těžká je.
Martin: A v čem přesně ta "morální zastaralost" spočítá? Ve vývoji útočných pušek se od dob StG-44, AK47 a M16 až tak moc nevynalezlo ;-) Nepočítám lišty na příslušenství, protože jak je možno vidět u Kinggun a Gunexpert, olištovat lze i Sa 58, u které je to zrovna docela oříšek. Ale vnitřní mechanismy ap. jsou dost podobné. Ve své podstatě je to hodně o preferencích, každá puška je kombinací určitých vlastností, každému může vyhovovat jiná, podle osobních preferencí.Skrýt celý příspěvekNevypadá to zle, ale ta AK se nevyrovná ani úpravam SA 58. Jen je škoda, že si jen málo lidí vyzkoušelo jak upravenou SA 58 v náboji s 223 a i CZ 805 Bren, hodně lidí by pak Bren ...Zobrazit celý příspěvek
Nevypadá to zle, ale ta AK se nevyrovná ani úpravam SA 58. Jen je škoda, že si jen málo lidí vyzkoušelo jak upravenou SA 58 v náboji s 223 a i CZ 805 Bren, hodně lidí by pak Bren zahodilo do kopřiv, ...Skrýt celý příspěvek
No u Brenu se asi ty nové materiály nevyznamenaly. Hmotnost zbraně je vyšší než vz. 58. Nic moc při tom téměř 60letém odstupu. A spolehlivost údajně pochybná.
No u Brenu se asi ty nové materiály nevyznamenaly. Hmotnost zbraně je vyšší než vz. 58. Nic moc při tom téměř 60letém odstupu. A spolehlivost údajně pochybná.
Sebelepší SA-58 je pořád jen vylepšování zbraně zavedené začátkem 60 let.Sa-58 je sice legenda,ale prostě je to už zbran dávno za zenitem a je jen dobře,že se zavádí nová zbran ...Zobrazit celý příspěvek
Sebelepší SA-58 je pořád jen vylepšování zbraně zavedené začátkem 60 let.Sa-58 je sice legenda,ale prostě je to už zbran dávno za zenitem a je jen dobře,že se zavádí nová zbran CZ-805.Skrýt celý příspěvek
Koncepce Sa 58 byla samozřejmě opuštěna, protože je nekompatibilní s materiály používanými dnes k výrobě pouzder závěru u většiny automatických pušek. Zpravidla se jedná o ...Zobrazit celý příspěvek
Koncepce Sa 58 byla samozřejmě opuštěna, protože je nekompatibilní s materiály používanými dnes k výrobě pouzder závěru u většiny automatických pušek. Zpravidla se jedná o hliníkové slitiny (kvůli výrazně nižší váze oproti oceli), které by nevydržely zátěž danou tím, že závorník je uzamykán kyvnou závorou, která "zapadá" právě do vybrání v pouzdře závěru. Šlo by to sice řešit, ale výsledek by nepřinášel prakticky žádnou výhodu oproti mnohokrát osvědčenému systému rotačního závorníku. Zato by pravděpodobně přinesl vyšší výrobní náklady. Tož proto nemá CZ 805 s Sa 58 prakticky nic společného, tedy krom výrobce a stejné kategorie zbraně ;-)
Ohledně vhodnosti jednotlivých ráží/nábojů se můžeme dohadovat do soudného dne, ale dokud v USA nezavedou něco jiného než 5.56, nikdo v NATO si to na vlastní triko nevezme. A v USA se k tomu zatím asi nechystají; ačkoliv uvidíme, jak se vyvine soutěž o novou pušku pro US Army. Kdyby se náhodou rozhodli opustit mikroráži, tak určitě ne ve prospěch zastaralého 7.62x39, který není o nic "vhodnější" než 5.56x45 – jen má jinou kombinaci výhod a nevýhod. Nejžhavější kandidát je asi 6.8 Remmington, který byl vyvíjen ve spolupráci s USSOCOM. Dost se mluví také o 6.5 Grendel – což by bylo mírně absurdní, protože ten je odvozen od M43 :-)
Jinak se omlouvám za odchýlení od tématu článku.Skrýt celý příspěvekViděl jsem v Praze na prodejně nádhernou konverzi vz.58. Nastavitelná pažba, zafixované nadpažbí s lištou Picatinny. Všechno černý plast, k tomu slovenský kompenzátor od Grand ...Zobrazit celý příspěvek
Viděl jsem v Praze na prodejně nádhernou konverzi vz.58. Nastavitelná pažba, zafixované nadpažbí s lištou Picatinny. Všechno černý plast, k tomu slovenský kompenzátor od Grand Power. Nádhera! Zajímalo by mne na kolik by to přišlo? Ve větším množství by se určitě dala vyjednat sleva. Ráži 5,56 stejně začínají všichni zpochybňovat. A určitě by to bylo levnější než celý slavný Bren, který měl také nějaké problémy v praxi.
No možná ze mne mluví trochu té nostalgie.Skrýt celý příspěvekOndrej Matejka : Na nas su moc lacne, Unas musi bit cena na puske minimalne 6500 euro a pistol 1500 euro inak to armadu ani nezaujima :D Inak to ze bren je slovensky som tu ...Zobrazit celý příspěvek
Ondrej Matejka : Na nas su moc lacne, Unas musi bit cena na puske minimalne 6500 euro a pistol 1500 euro inak to armadu ani nezaujima :D
Inak to ze bren je slovensky som tu pocul prvy krat.Skrýt celý příspěvekJe to prostě 74 s pár blbostma navíc,proti abakanu to možná má nějaké plusy ale proti třeba AEK971 dost pochybuji (maximálně nastavitelná pažba a vepředu uložená natahovací páka) ...Zobrazit celý příspěvek
Je to prostě 74 s pár blbostma navíc,proti abakanu to možná má nějaké plusy ale proti třeba AEK971 dost pochybuji (maximálně nastavitelná pažba a vepředu uložená natahovací páka) lišty se dají přidělat vždy.Skrýt celý příspěvek
Zpětný ráz je u všech sérií, licenčních výrobků a okopírovaných zbraní typu Ak velký problém, výjíma an 94 Abakan s protichůdným pístem, jež má společné jen málo s původné ...Zobrazit celý příspěvek
Zpětný ráz je u všech sérií, licenčních výrobků a okopírovaných zbraní typu Ak velký problém, výjíma an 94 Abakan s protichůdným pístem, jež má společné jen málo s původné konstrukcí pana Kalašnikova. Myslím si, že nemůžeme přesnost střelby těchto zbraní svádět na oční a jiné medicínské problémy vojáků ANA. Sovětské zbraně se vždy vyznačovaly robustností a kvalitou, na úkor některých dalších faktorů, jako například váhy a přesnosti. O dalším přírustku do této rodiny si nemyslím nic extra, jen že bude více modulární oproti jeho starším bratrům. Zvolený náboj 7,62 není špatný, ale možná by bylo zajimavé ač nákladné (logistika, nové výrobní linky) vyrobit zbraň v ráži 6,8, ale vím že v rusku je to věc nemožná, či možná tabu. Dále je zde pěkně vidět, jak se ruský zbrojní průmysl pomalu transformuje a přibližuje západu právě v otázkách modularity a použití dalšího vybavení na zbraních. Bude to ještě dlouhá doba, ale i ruský mužik bude jednou vypadat jak ze scifi filmu, či pro někoho jako voják NATA. AK12 je dobrý a vůbec první výchozí bod pro novou zbraň ruské armády,sice nepřináší žádnou novou konstrukční myšlenku, ale lepší než nic. Zavedení, nyní při současném vývoji v generalitě RF (zmněny v generalitě, odkládání a průtah armádních projektů) je myslím hudba budoucnosti. Přeji tomu to projektu hodně úspěchů. k "nejdokonalejším zbraním". Západní zbraně jsou stejně kvalitní a v mnohých věcechalepším jak ruské UP, kulomety a samopaly, jelikož ruský zbrojní průmysl zaspal posledních 10-15 let. Ne ve výrobě ale ve vývoji. HaK 416, Masada, Tavor jsou generačně někde jinde a ti i tou pomyslnou spolehlivostí, než věčina zbraní této kategorie ruské výroby. Zbraň je vždy tak spolehlivá, jako ten co ji drží v rukou.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...