Evropské federální vojenské letectvo
- 10. 3. 2015
- 70 komentářů
- Jan Grohmann
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se před pár dny vyslovil pro vytvoření společné evropské armády. Myšlenku společně evropské armády však prakticky okamžitě zamítly všechny klíčové země Evropské unie. Podle analýzy zveřejněné na webu IHS Janes je mnohem reálnější vytvoření společného evropského vojenského letectva.
NATINADS
V současné době každá členská země Evropské unie odpovídá za svůj vlastní vzdušný prostor. Evropské země, které jsou součástí Severoatlantické aliance, jsou však začleněny do společného integrovaného systému vzdušné obrany NATINADS (NATO Integrated Air Defence System).
Státy zapojené do systému NATINADS neustále hlídají svůj vzdušný prostor a informace o něm předávají do nadřazeného aliančního velitelského stupně - Spojeného střediska řízení vzdušných operací CAOC (Combined Air Operations Centre). České CAOC sídlí v severoněmeckém Uedemu a kontroluje prostor od Beneluxu až po Pobaltí.
V případě nestandardní situace ve vzdušném prostoru vydává CAOC povel dvojici hotovostních letounů k okamžitému vzletu (Alfa Scramble) s prvotním úkolem provést vizuální identifikaci sporného cíle. Nad územím Česka je jejich zásah koordinován staroboleslavským Střediskem řízení a uvědomování CRC (Control and Reporting Centre).
V systému NATINADS nese každý stát odpovědnost pouze za kontrolu a ostrahu vlastního území. Stejně tak každý stát zodpovídá za nákup techniky, vybavení, zbraní, výcvik, servis nebo logistické zázemí svého vojenského letectva
NATINADS je tedy především o předávání informací a o koordinaci postupů.
Idea evropského letectva
Proč vlastně pracovat na společném evropském letectvu? Faktem je, že Rusko má nad evropskými zeměmi zásadní vojenskou výhodu.
Evropské armády početně a technicky ruskou armádu překonávají. Ruská armáda, resp. letectvo, je však vybavená stejnou technikou, stejnými postupy, taktikou a především všichni mluví stejnou řečí. O evropských zemích se to rozhodně říct nedá.
Problém evropských armád je především jazyková bariéra, rozdílná technika a právní problémy. Společná efektivní vojenská akce dvou a více evropských zemí je tak velmi problematická.
Přitom v evropských zemích se ukrývá obrovský lidský i vojenský potenciál. V analýze IHS Janes velikost USA, Evropy i Ruska porovnali lapidárně.
V Evropské unii žije 510 milionů obyvatel na ploše 4 422 773 km² a ve Spojených státech 320 milionů lidí na ploše 9 857 306 km². Rusů je v současnosti 145 milionů a území Ruska zabírá rozlohu 17 098 242 km². Jde tedy o tři přibližně stejné mocenské bloky s podobnými požadavky na obranu.
V současné době evropská letectva operují se souhrnným rozpočtem 69,3 miliardy dolarů, americké letectvo pak s částkou 154,1 miliardy dolarů. Reálný rozpočet ruského letectva o očištění od měnových turbulencí rublu se podle IHS Janes pohybuje kolem 20 miliard dolarů.
Je však nutno stále připomínat, že dolarový obranný rozpočet vypovídá jen částečně o vojenské síle dané země. Je třeba posuzovat rozpočet především z pohledu parity kupní síly PPP (Purchasing Power Parity), tedy kolik si daný stát může koupit stejného zboží ve vlastní měně.
Například Rusko za výrobek (zbraň) podobných kvalit nebo službu zaplatí výrazně méně, než USA nebo Evropa. Stejně tak je nutno připomenout, že obrovská část rozpočtu jde na nevojenské výdaje, jako jsou platy, zdravotní zabezpečení nebo sociální služby. Zde je ruský rozpočet opět ve výhodě.
Evropské armády mohou do bojů zapojit až 1370 stíhaček schopných vzdušného boje. Americké letectvo je schopno nasadit 1391 strojů. Z ruské strany přiletí maximálně1276 bojových letadel – jsou zde započteny stíhačky, víceúčelový stíhačky i útočné letouny.
Dlužno však dodat, že nejde o počty, které jsou okamžitě připraveny k boji. Operačně nasaditelných strojů má každá strana méně. Záleží na kvalitě servisu, údržbě, vycvičených pilotech i penězích vyčleněných pro provoz letounů.
V tomto případě však vstupuje na pole technická roztříštěnost letectev evropských armád. Vedle sebe také létají například polské MiGy-29 nebo nejmodernější stroje Eurofighter Typhoon. Významnými typy jsou také francouzský Dassault Rafale, americký F-16, švédský JAS-39 Gripen, evropské Panavia Tornado nebo ve finsku letouny F/A-18 Hornet.
Česko, Slovensko, Nizozemsko, Belgie a Lucembursko ukazují cestu
Idea společného evropského letectva však nemusí být nutně nedostižným snem. Ukazují to snahy o společnou ostrahu vzdušného prostoru Česka a Slovenska a také zemí Beneluxu, kde patří Nizozemsko, Belgie a Lucembursko.
Dohoda mezí zeměmi Beneluxu, resp. mezi Belgii a Nizozemskem, zajišťuje společnou obranu vzdušného prostoru všech tří zemí (air policing). Pro případ "alfa scramble" budou vždy připraveny dvě stíhačky F-16, ať už belgické nebo nizozemské, které mohou zasáhnout kdekoliv nad územím všech tří států. Pohotovost bude mezi oběma zeměmi rotovat, což se samozřejmě pozitivně projeví na finančních nákladech.
Dohodu o spolupráci před pár dny podepsali v Haagu nizozemská ministryně obrany Jeanine Hennis-Plasschaert, belgický protějšek Steven Vandeput a lucemburský velvyslance v Nizozemí Pierre-Louis Lorenz . V případě potřeby pak může nizozemské/belgické letadlo zničit cíl (včetně civilního letadla pod kontrolou teroristů) ve vzdušném prostoru partnera.
„Smlouva je krokem vpřed pro posílení evropské bezpečnosti," komentoval dohodu belgický premiér Charles Michel.
„Společně pracujeme na tom, aby se evropská bezpečnost zvyšovala," řekl za nizozemskou stranu premiér Marc Rutte. „Strašlivé události posledních měsíců nás velmi motivovaly.
Ještě větší hloubku integrace představuje spolupráce na budování „společného nebe" Slovenské a České republiky. Podoba spolupráce se zatím plánuje, ale možností sdílení kapacit (a ušetření financí) je řada. Spolupráci ulehčí i pravděpodobné pořízení stíhaček JAS-39 Gripen slovenskou stranou.
Obě země mohou sdílet radarové informace, pohotovostní letouny na české nebo slovenské straně mohou přitom pokrývat území obou států. Nabízí se společný výcvik, nákup vybavení, techniky, zbraní, služeb a sdílení zkušeností. Neméně důležitou, možná klíčovou, výhodou je budování pozitivních sociálních vztahů mezi oběma letectvy.
Spolupráce se však nenabízí jen na poli bojových letounů. Stejně efektivně se například mohou obě země doplňovat na poli dopravního letectva. Česká republika vlastní dopravní letouny C-295 CASA, Slovensko objednalo výkonnější C-27J Spartan. Přitom Česká republika projevila také zájem o velké dopravní stroje KC-390, jejichž kapacity poptává také slovenská armáda.
Společná evropská armáda nebo společné evropské letectvo je zatím zřejmě hudbou vzdálené budoucnosti. Prvním krokem na dlouhé cestě však je, jak ukazuje příklad výše uvedených zemí, spolupráce kulturně a historicky blízkých zemí.
Ostatně dalším přirozeným kandidátem je Skandinávie, kde se o společné obraně mluví již dlouho.
Zdroj: IHS Janes
Související články
Evropská protiraketová obrana a Rusko
Evropa ve spolupráci se Spojenými státy plánuje na svém území rozmístit prvky strategické ...
- 04.07.2014
- 39 komentářů
- Jan Grohmann
Kdy odepíšeme Evropu?
Proč je evropská civilizace tak úspěšná, jaká čeká evropskou civilizaci budoucnost a jaké jsou ...
- 01.12.2014
- 38 komentářů
- RNDr. Václav Cílek, CSc.
NÁZOR: Evropa - pštros s hlavou v pouštním písku
Po teroristických útocích ve Francii následovaly spontánní i organizované jak projevy solidarity s ...
- 23.01.2015
- 52 komentářů
- Mgr. Hana Zelená
Americké taktické jaderné zbraně v Evropě
V západní Evropě a Turecku jsou od poloviny minulého století rozmístěné taktické jaderné bomby. Od ...
- 09.03.2015
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
Takeda Sen: Mezi neznamejsi citaty znamych osobnosti parti tez tento: http://www.brainyquote.com/quo... A vskutku, na cokoli v mezinarodnich (i ...Zobrazit celý příspěvek
Takeda Sen:
Mezi neznamejsi citaty znamych osobnosti parti tez tento:
http://www.brainyquote.com/quo...
A vskutku, na cokoli v mezinarodnich (i domacich) zalezitostech mnoha statu (ne jen tech S.S.Valecnych) pohlednete je a bylo nasledkem predpripravenych machinaci na vyssich mistech. Byli-li nejake "nahody" - pak to byl neocekavany kumulovany vysledek onech machinaci. Hlavne ze to v zaveru "nejak vyslo". Viz - vyprovokovana valka s Japonskem.
Pokud jste nazoru, ze muj pohled je "pokriveny" a slouzi vam dobre k memu popisu - budiz. Me to moje sebevedomi neporusi a k nove znalosti neprida. Moje znalost se ztvarnila po mnoha krocich vpred a jeste vice vzad. Nemohu vyloucit, jak a zda me toto vase pozorovani ovlivni - ale kdo vi. Clovek nikdy presne dopredu nevi - a v tom je kouzlo nasi existence. Zivot je jenom nahoda - v tom souhlasim.Skrýt celý příspěvekMozna to vidim prilis cerne, ale jen spolecne veleni a sdileni informaci si myslim stacit nebude. V pripade horkyho konfliktu si dost dobre dokazu predstavit, ze prijde rozkaz z ...Zobrazit celý příspěvek
Mozna to vidim prilis cerne, ale jen spolecne veleni a sdileni informaci si myslim stacit nebude. V pripade horkyho konfliktu si dost dobre dokazu predstavit, ze prijde rozkaz z politickych mist nebo i veleni armady danyho statu, ze i pres rozkaz spolecnyho veleni z EU letadla nepoleti, pac si je nenechaji sestrelit kvuli ochrane jinyho statu a cim se bude branit ten danej stat, kdyz nebudou dostupny aliancni stroje a svoje si nechali sestrelit pri boji nad jinym statem. Spis by bylo vyhodnjesi mit urcity pocet letadel spadajicich jen po EU a nikoho jinyho.Skrýt celý příspěvek
z.a.p. : Já Vám ten Váš pohled neberu. Jen mi přijde, že jste ze svých úvah o světovém dění vyloučili náhodu. V tom Vašem honu za spiknutím (Jinak ta opatrnost k informačním ...Zobrazit celý příspěvek
z.a.p. : Já Vám ten Váš pohled neberu. Jen mi přijde, že jste ze svých úvah o světovém dění vyloučili náhodu. V tom Vašem honu za spiknutím (Jinak ta opatrnost k informačním zdrojům je chválihodná) se všechno musí dít na něčí popud, kvůli něčemu.
Ale je to skutečně vždycky tak? Neděje se spousta věcí prostě náhodně? Nebo je situace světovými hráči chybně vyhodnocena a ti pak jednají jinak, protože se spletli a vy za tím hned vidíte spiknutí?
Např. Arabské jaro jako příklad hybridní války, někým organizované a placené. Je to nutně spiknutí Západu nebo někoho jiného (prosím je to jen řečnická otázka)? Možná ano, nebo je to souběh událostí, které prostě nikdo nechtěl a teprve POTOM se na ně nabalili ti, co situace dnes využívají?
Proto vidím Váš pohled jako pokřivený.
Jinak EU trpí byrokracií, protože se státům nechce předávat své pravomoci Bruselu. Ale to není důvod EU zrušit. EHS nebude fungovat, protože volný trh potřebuje politickou ochranu, kterou se horko těžko a velmi neúčinně pokouší EU poskytovat. Proto se bavíme o evropské armádě.Skrýt celý příspěvekDeadog: To co píšete o Evropském superstátu je cesta do pekel. Přesně tohle byl důvod války v Jugoslávii. Jednotná měna je důvod Řeckých problémů, můžou si za ně plnou vahou sami, ...Zobrazit celý příspěvek
Deadog: To co píšete o Evropském superstátu je cesta do pekel. Přesně tohle byl důvod války v Jugoslávii. Jednotná měna je důvod Řeckých problémů, můžou si za ně plnou vahou sami, ale nejen z důvodů lenivosti a vychcanosti, ale hlavně proto, že nikdy nemůžete spojit tak rozdílné ekonomiky jako je Řecko a Německo. Společný jazyk? A jako který smím-li se zeptat. Angličtina? A proč ne Němčina? A Francouzi se dobrovolně a rádi budou učit jeden z nich? Už to vidím v barvách. Jednotná Evropa tvořená vykořeněnými lidmi bez historie je vlhký sen lidí jako je maoista Barroso a teroristka Astonová. Evropa by se měla vrátit na úroveň EHS, Interpol, NATO, Schengen... Píšete, že Visegrad nefunguje. Visegrad jsou 4 státy a nefunguje to. Jste opravdu přesvědčen, že spojení 24 států, které se v historii nesčíselněkrát snažily navzájem pozabíjet bude?
Zatím jediná armáda, kterou se EU podařilo postavit je armáda úředníků, která je vybavena tak dokonalými zbraněmi, že dokáže paralyzovat 500 milionů lidí na neomezeně dlouhou dobu.
Nefungovalo Rakousko, nefungovala Jugoslávie, nefungovalo Československo. Nebude fungovat USE. Jedině pod tlakem, který by jste musel udržovat na úrovni KLDR, jinak to ten tlak rozmetá, jako se stalo v případě Jugoslávie.
Aspoň trochu k tématu: Letectvo by fungovat mohlo a myslím, že už teď nějak částečně funguje. Je totiž vcelku jedno jestli má jeden nebo deset typů. Důležité je společné velení a sdílení informací.Skrýt celý příspěvekOhlasy na Evropskou armada primo z jednani Evropskeho parlamentu: https://www.youtube.com/watch?... Nigel je opet ve forme - a rika to spravne! ...Zobrazit celý příspěvek
Ohlasy na Evropskou armada primo z jednani Evropskeho parlamentu:
https://www.youtube.com/watch?...
Nigel je opet ve forme - a rika to spravne! Zvlaste ten konec je vynikajici.
K tem co me chteji dostat na plochodrazni zavody - panove je mi lito, ja si na skvaru nepotrpim. Jen cisty asphalt prosim, tam jsem jak doma. Diky!Skrýt celý příspěvekJen mala informace o pohybu svetovych men: http://www.dailypaul.com/33493... Tedy - nejsem honeny v ekonomice, ale tohle ...Zobrazit celý příspěvek
Jen mala informace o pohybu svetovych men:
http://www.dailypaul.com/33493...
Tedy - nejsem honeny v ekonomice, ale tohle vypada pekne podezrele.
Z toho grafu je videt, jak si stoji svetove meny vcetne Eura proti dollaru - rapidne jdou dolu. Samozrejme s tak oslabenou menou EU nebude mit prilis chut delat nakupy 'velmi potrebnych' zbrani.Skrýt celý příspěvekNepripada mi to tak zeby sa oslobodili. Sucasny rezim v kremli sa chova a pouziva presne tie iste metody len ideologicke krytie sa zmenilo na sovinisticko-pravoslavne.
Nepripada mi to tak zeby sa oslobodili. Sucasny rezim v kremli sa chova a pouziva presne tie iste metody len ideologicke krytie sa zmenilo na sovinisticko-pravoslavne.
Dekuji za pripominku, Hurvo. Samozrejme i ja jsem poznal leta mentalniho utlaku rezimu a bezvyhlednost zivota v onom systemu; proto jsem tez zvednul kotvu. Na druhou stranu, je ...Zobrazit celý příspěvek
Dekuji za pripominku, Hurvo.
Samozrejme i ja jsem poznal leta mentalniho utlaku rezimu a bezvyhlednost zivota v onom systemu; proto jsem tez zvednul kotvu. Na druhou stranu, je treba uznat vuli a rozhodnost Rusu, kteri toto bremeno shodli a osvobodili se. Za to je ve vine drzet nemohu, spis naopak.
Pojem komunismu je daleko sirsi, nez si vetsina lidi uvedomuje a neni omezen na urcitou tridu, narodnost a nebo rasu. Ja definuji komunismus jako usurpaci soukromi nasilnym zaclenovanim do neceho, v cem byt nechci. V tom smyslu vidim existenci tohoto zhoubneho chovani authority (statu) i zde; ac popravde v mensi mire nez jak bylo v Evrope. Mnoho americkych vlastencu si to tez uvedomuji a stavi se na odpor. Nikdo nechce byt bran za "zaruceneho" k jakemu-koli pouziti vc. zneuziti..Skrýt celý příspěvekUž to jasně vydím armáda EU a velí tomu úředník z Bruselu. Takže ty kancelářský krysy by ovládaly už úplně všechno. Větší problém pro evropu snad ani být nemúže. To úředníci z ...Zobrazit celý příspěvek
Už to jasně vydím armáda EU a velí tomu úředník z Bruselu. Takže ty kancelářský krysy by ovládaly už úplně všechno. Větší problém pro evropu snad ani být nemúže. To úředníci z Bruselu usilují o ovládnutí evropských států a jsou po Putinovy největší hrozbou.Skrýt celý příspěvek
Jasně chtějme západ - svobodu a demokracii, které jsou s tou světovou stranou u nás spojené. Ale západ není EU. Západ je Německo, Francie, VB, ale taky Švýcarsko nebo Norsko, ...Zobrazit celý příspěvek
Jasně chtějme západ - svobodu a demokracii, které jsou s tou světovou stranou u nás spojené.
Ale západ není EU.
Západ je Německo, Francie, VB, ale taky Švýcarsko nebo Norsko, co v EU nejsou. Nenechme si namluvit, že EU má patent na Evropské hodnoty nebo, že je ochráncem míru v Evropě. Opak je pravdou.Skrýt celý příspěvekKto je to ten juncker? Nejaka obskurna figurka , ktora sa podivnym sposobom dostala k funkcii a teraz trepe nezmysly. Ako si to predstavuje messieu juncker. Vznikne paralelne ...Zobrazit celý příspěvek
Kto je to ten juncker? Nejaka obskurna figurka , ktora sa podivnym sposobom dostala k funkcii a teraz trepe nezmysly. Ako si to predstavuje messieu juncker. Vznikne paralelne letectvo tvorene pilotmi z jednotlivych krajin? Nakupi EU typhoony a prideli ich jednotlivym krajinam? Alebo urci EU kto s kym sa chyti za ruky a spolu pojdu lietat?
Zap vyzerate ze sa vyznate vo svojom obore a aspon cast z tohoto tu si pametate:
40te roky - uzurpovanie moci, nasilny prevrat, justicne vrazdy
50te roky - justicne vrazdy, vznik koncentracnych taborov : vykmanov, rovnost..
okradnutie naroda zostatnenim majetkov a menovou reformou
60te roky - invazia, tragicka bytova otazka
70te roky - normalizacia, zlomenie vole obyvatelstva - vznik zlatej klietky
80te roky - marazmus, rozklad ekonomiky, beznadejne zaostavanie
90te roky - nastup potomkov ksc/stb - uzurpovanie moci a majetku
Toto cele diktovane a sposobene moskvou, myslite ze sa zmenili ludia v kremli odvtedy?
Za boha nepochopim ako rusom moze niekto u nas este verit. To ze si americanie zvolili notorickeho klamara a rasistu obamu , za to si mozu sami. My sme zase mali gasparovica a je mi luto cechov ktori nemaju prezidenta ale zemana. A tiez si za to mozeme sami.Skrýt celý příspěvekProsim pritomne za prominuti - beru si tu domyslive prilis mnoho hlasu a mista. Ale prilezitost je tak lakava.... ja ji citim tez. Ma culpa :-) Ale priznam se, to je snad ...Zobrazit celý příspěvek
Prosim pritomne za prominuti - beru si tu domyslive prilis mnoho hlasu a mista. Ale prilezitost je tak lakava.... ja ji citim tez. Ma culpa :-)
Ale priznam se, to je snad polehcujici okolnost.
Deadog - ty jsi ferovej chap, nemam o tom zadnou pochybnost.
Prave tak jako ja vis, ze clovek prochazi casem nejakou zkusenosti, nejakym poznanim. Jinak by se nemel narodit, neb zivot by nemel smyslu. A proto, tim jak jsme vystaveni ruznym vlivum a hromadime svoje poznani, upravujeme tez sve videni reality - sveta a i sami sebe.
Chci to udelat jen jak kratke jak je mozno..... ja jsem pri odchodu byl hrozny anti-komunista (coz jsem dodnes) hrozny anti-rusista (coz se zeme vyparilo) a desny ameriko-mil (coz bylo zalozeno na predstavach a hlavne nedostatku znalosti). Casem se vse nejak upravilo a vyvazilo. Neproklinam a nezboznuji - zadny narod ani kultura si to nezaslouzi. Jsme vsich jen (v podstate) ti sami lide. Problem ovsem nastava v okamziku, kdy dovolime spatnym lidem aby nad nami meli moc. Ti nas zcela zarucene privedou do pruseru.Skrýt celý příspěvekTo je presne to co jsem vedel ze napises, drahy kolego zape:) Proc bychom se nemeli spojovat s Reckem,Portuglskem, Australii... s kymkoli kdo bbude chtit ? Delat si pratele a ...Zobrazit celý příspěvek
To je presne to co jsem vedel ze napises, drahy kolego zape:)
Proc bychom se nemeli spojovat s Reckem,Portuglskem, Australii...
s kymkoli kdo bbude chtit ? Delat si pratele a spojence ? To, ze budeme sedet kolem Ripu u ohne nas nikam neposune.
Vysegradska 4ka nefunguje, protoze kazdy se stara o sebe a na ostatni sere a Polaci to vidi, proto se tak odlisuji od zbytku. Polaci jsou v pohode a hlavne maji vizi.
Spolecne Evropy.
Ohledne Ameriky, to snad ani nebudu komentovat. Kdyby, ale meli Americani nejake mocenske ambice, prc toho nevyuzili po 2sv.valce? Rusko se s tim nesralo.
Zapadni Evrpa je svobodna a vychodni se potaci nekde mezi...chci byt zapad, chci byt svobodny a chci patrit do Evropy. Chci byt jako ty Z.A.P.E na zapade, treba v Canade a byt v pohode.Skrýt celý příspěvekEvropská armáda?? Evropa i přes proklamace nemá: - společnou zahraniční politiku - společnou daňovu a ekonomickou politku, nyní i dluhovou... - jendotilvé státy nedodržují ...Zobrazit celý příspěvek
Evropská armáda??
Evropa i přes proklamace nemá:
- společnou zahraniční politiku
- společnou daňovu a ekonomickou politku, nyní i dluhovou...
- jendotilvé státy nedodržují to, k čemu se zavázaly, a nikdo je de facto nedonutí své závzky ye vzájemných smluv EU plnit... deficity...
jak v této situlaci efektivně přemýšlet o evropské armádě??
My si musíme v první řadě splnit své armádní domácí ukoly v rámci NATO, abychom byli opravdu platnými členy, pak budeme v nejlepším bezpečí ... a evropskou armádu, pokud se EU díky Řecku dalších nerozpadne, nechejme našim vnukům. buďme realisté, prosím..Skrýt celý příspěvekBoj o teritorium, vliv a vlastnictvi, je pravym motorem agresivity Spojenych statu Valecnickych, priteli Deadogu. Nechces-li verit - stipni se. Ale prosimte, neustipej se k ...Zobrazit celý příspěvek
Boj o teritorium, vliv a vlastnictvi, je pravym motorem agresivity Spojenych statu Valecnickych, priteli Deadogu.
Nechces-li verit - stipni se. Ale prosimte, neustipej se k omdleni!Skrýt celý příspěvekK tomu co rika muj pritel Deadog: Libi se mi to a tez jsem svoji naklonnost k te myslence v minulosti vyjevil. Ale, ma smysl pro Cechy a Slovaky vytvaret dalsi umele spojenectvi ...Zobrazit celý příspěvek
K tomu co rika muj pritel Deadog:
Libi se mi to a tez jsem svoji naklonnost k te myslence v minulosti vyjevil. Ale, ma smysl pro Cechy a Slovaky vytvaret dalsi umele spojenectvi kuprikladu s Reckem ci Portugalskem? Vzdyt to jiz mame Vyszegradskou ctyrku; ac nema zadne politicke zuby.
To by myslim byl pekny zacatek. Nejsem si tak jisty s pritomnosti Polska v ni (prilis ambiciozni v porovnani s kazdym jinym clenem) ale na druhou stranu, jeho uzemni rozsah a vojenska sila by pridaly takovemu spolku patricny "punch".Skrýt celý příspěvekZap, hloupost. Zijes z minulosti, si ji moc zatizeny, nedokazes se divat dopredu. Svet neni tak komplikovany jak ho tu nekteri malujete. Boj o moc, teritorium, to je smesne v ...Zobrazit celý příspěvek
Zap, hloupost.
Zijes z minulosti, si ji moc zatizeny, nedokazes se divat dopredu. Svet neni tak komplikovany jak ho tu nekteri malujete. Boj o moc, teritorium, to je smesne v dnesnim svete zapadni evropy. Rusko to vidi, ze jsme krok od toho abychom se spojili a vytvorili jednotnou Evropu a proto se vsemozne snazi ten proces narusit.Skrýt celý příspěvekJe tu zminka (v clanku) o spolecne komunikacni reci a tez se zde jeden diskuter o tom zminuje. Pokusim se svuj pohled na to zkondensovat. Pidgin English (protoze to je rec, kterou ...Zobrazit celý příspěvek
Je tu zminka (v clanku) o spolecne komunikacni reci a tez se zde jeden diskuter o tom zminuje. Pokusim se svuj pohled na to zkondensovat. Pidgin English (protoze to je rec, kterou se v EU mluvi) je individualne vzato plocha, ne-emocialni zalezitost. Jak pozoruji, mnoho Cechu kterou ji pouziva vlastne mluvi cesky (pozadi mysleni) za pouziti 'anglickych' slov. Ale je jiste preferovana (preferovatelna) a to z praktickeho duvodu - nikdo kdo vas chce poslouchat si nemusi vasi septandu prekladat.
Co se budeme ale bulikovat - skotecnou lingua-franca stredu Evropy je a byla - Nemcina. Samozrejme, znalost dalsich reci je jiste vyhodna, ale je to umelotina nevhodna k obecnemu pouziti. Rec ve sve prave podstate totiz vystihuje POCITY ktere jsou daleko hlubsi nez racionalni mysleni. V tohle oboru je mj. mistrem pan Chomsky, ktery se pak nasledne dal do dalsich spolecenskych ved a docela uspesne. Proc asi?Skrýt celý příspěvekPro Gavl a ostatni; Dnes rano jsem videl napis "Nemecko Nikdy Nebude Casti Peti Oci"; chtel jsem se k tomu vratit a uvest odkaz, ale nedari se mi to. Prochazim denne znacne ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Gavl a ostatni;
Dnes rano jsem videl napis "Nemecko Nikdy Nebude Casti Peti Oci"; chtel jsem se k tomu vratit a uvest odkaz, ale nedari se mi to. Prochazim denne znacne mnozstvi materialu. Jsem se zalezitostmi za tim titulem seznamen z predchoziho cteni, takze nic noveho.
Nuze, ti znalejsi vedi kdo to je tech Pet Oci. Jsou to staty Anglo-saskeho sourucenstvi. Proc Nemecko iniciuje novy sner mysleni pro Evropu je evidentni - snazi se tento "tribalni spolek" narusit (o to same slo pred 1. a 2. svetovou valkou). Tudiz, staro-nova praktika "tribalismu (prislusnosti ke kmenu)" a "teritorialismu (drzeni a rozsirovani uzemniho vlivu)" jsou ta sama dve kola kary dejin. A to je ta prislovecna "prihoda za prihodou" (story behind story). Je docela mozne, ze stredem zajmu v tomto dalsim kole svetoveho dobrodruzstvi neni Rusko, ale NEMECKO.
Nechci nikomu davat navody jak myslet, ale rad bych prispel tim co vim k chapani ostatnich - budto odmitnete a nebo o tom premyslejte dale - vas vyber. Pro me je to vsak stezejni poznani a doba mi jen dokazuje, ze se nemylim.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...