Evropské federální vojenské letectvo
- 10. 3. 2015
- 70 komentářů
- Jan Grohmann
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se před pár dny vyslovil pro vytvoření společné evropské armády. Myšlenku společně evropské armády však prakticky okamžitě zamítly všechny klíčové země Evropské unie. Podle analýzy zveřejněné na webu IHS Janes je mnohem reálnější vytvoření společného evropského vojenského letectva.
NATINADS
V současné době každá členská země Evropské unie odpovídá za svůj vlastní vzdušný prostor. Evropské země, které jsou součástí Severoatlantické aliance, jsou však začleněny do společného integrovaného systému vzdušné obrany NATINADS (NATO Integrated Air Defence System).
Státy zapojené do systému NATINADS neustále hlídají svůj vzdušný prostor a informace o něm předávají do nadřazeného aliančního velitelského stupně - Spojeného střediska řízení vzdušných operací CAOC (Combined Air Operations Centre). České CAOC sídlí v severoněmeckém Uedemu a kontroluje prostor od Beneluxu až po Pobaltí.
V případě nestandardní situace ve vzdušném prostoru vydává CAOC povel dvojici hotovostních letounů k okamžitému vzletu (Alfa Scramble) s prvotním úkolem provést vizuální identifikaci sporného cíle. Nad územím Česka je jejich zásah koordinován staroboleslavským Střediskem řízení a uvědomování CRC (Control and Reporting Centre).
V systému NATINADS nese každý stát odpovědnost pouze za kontrolu a ostrahu vlastního území. Stejně tak každý stát zodpovídá za nákup techniky, vybavení, zbraní, výcvik, servis nebo logistické zázemí svého vojenského letectva
NATINADS je tedy především o předávání informací a o koordinaci postupů.
Idea evropského letectva
Proč vlastně pracovat na společném evropském letectvu? Faktem je, že Rusko má nad evropskými zeměmi zásadní vojenskou výhodu.
Evropské armády početně a technicky ruskou armádu překonávají. Ruská armáda, resp. letectvo, je však vybavená stejnou technikou, stejnými postupy, taktikou a především všichni mluví stejnou řečí. O evropských zemích se to rozhodně říct nedá.
Problém evropských armád je především jazyková bariéra, rozdílná technika a právní problémy. Společná efektivní vojenská akce dvou a více evropských zemí je tak velmi problematická.
Přitom v evropských zemích se ukrývá obrovský lidský i vojenský potenciál. V analýze IHS Janes velikost USA, Evropy i Ruska porovnali lapidárně.
V Evropské unii žije 510 milionů obyvatel na ploše 4 422 773 km² a ve Spojených státech 320 milionů lidí na ploše 9 857 306 km². Rusů je v současnosti 145 milionů a území Ruska zabírá rozlohu 17 098 242 km². Jde tedy o tři přibližně stejné mocenské bloky s podobnými požadavky na obranu.
V současné době evropská letectva operují se souhrnným rozpočtem 69,3 miliardy dolarů, americké letectvo pak s částkou 154,1 miliardy dolarů. Reálný rozpočet ruského letectva o očištění od měnových turbulencí rublu se podle IHS Janes pohybuje kolem 20 miliard dolarů.
Je však nutno stále připomínat, že dolarový obranný rozpočet vypovídá jen částečně o vojenské síle dané země. Je třeba posuzovat rozpočet především z pohledu parity kupní síly PPP (Purchasing Power Parity), tedy kolik si daný stát může koupit stejného zboží ve vlastní měně.
Například Rusko za výrobek (zbraň) podobných kvalit nebo službu zaplatí výrazně méně, než USA nebo Evropa. Stejně tak je nutno připomenout, že obrovská část rozpočtu jde na nevojenské výdaje, jako jsou platy, zdravotní zabezpečení nebo sociální služby. Zde je ruský rozpočet opět ve výhodě.
Evropské armády mohou do bojů zapojit až 1370 stíhaček schopných vzdušného boje. Americké letectvo je schopno nasadit 1391 strojů. Z ruské strany přiletí maximálně1276 bojových letadel – jsou zde započteny stíhačky, víceúčelový stíhačky i útočné letouny.
Dlužno však dodat, že nejde o počty, které jsou okamžitě připraveny k boji. Operačně nasaditelných strojů má každá strana méně. Záleží na kvalitě servisu, údržbě, vycvičených pilotech i penězích vyčleněných pro provoz letounů.
V tomto případě však vstupuje na pole technická roztříštěnost letectev evropských armád. Vedle sebe také létají například polské MiGy-29 nebo nejmodernější stroje Eurofighter Typhoon. Významnými typy jsou také francouzský Dassault Rafale, americký F-16, švédský JAS-39 Gripen, evropské Panavia Tornado nebo ve finsku letouny F/A-18 Hornet.
Česko, Slovensko, Nizozemsko, Belgie a Lucembursko ukazují cestu
Idea společného evropského letectva však nemusí být nutně nedostižným snem. Ukazují to snahy o společnou ostrahu vzdušného prostoru Česka a Slovenska a také zemí Beneluxu, kde patří Nizozemsko, Belgie a Lucembursko.
Dohoda mezí zeměmi Beneluxu, resp. mezi Belgii a Nizozemskem, zajišťuje společnou obranu vzdušného prostoru všech tří zemí (air policing). Pro případ "alfa scramble" budou vždy připraveny dvě stíhačky F-16, ať už belgické nebo nizozemské, které mohou zasáhnout kdekoliv nad územím všech tří států. Pohotovost bude mezi oběma zeměmi rotovat, což se samozřejmě pozitivně projeví na finančních nákladech.
Dohodu o spolupráci před pár dny podepsali v Haagu nizozemská ministryně obrany Jeanine Hennis-Plasschaert, belgický protějšek Steven Vandeput a lucemburský velvyslance v Nizozemí Pierre-Louis Lorenz . V případě potřeby pak může nizozemské/belgické letadlo zničit cíl (včetně civilního letadla pod kontrolou teroristů) ve vzdušném prostoru partnera.
„Smlouva je krokem vpřed pro posílení evropské bezpečnosti," komentoval dohodu belgický premiér Charles Michel.
„Společně pracujeme na tom, aby se evropská bezpečnost zvyšovala," řekl za nizozemskou stranu premiér Marc Rutte. „Strašlivé události posledních měsíců nás velmi motivovaly.
Ještě větší hloubku integrace představuje spolupráce na budování „společného nebe" Slovenské a České republiky. Podoba spolupráce se zatím plánuje, ale možností sdílení kapacit (a ušetření financí) je řada. Spolupráci ulehčí i pravděpodobné pořízení stíhaček JAS-39 Gripen slovenskou stranou.
Obě země mohou sdílet radarové informace, pohotovostní letouny na české nebo slovenské straně mohou přitom pokrývat území obou států. Nabízí se společný výcvik, nákup vybavení, techniky, zbraní, služeb a sdílení zkušeností. Neméně důležitou, možná klíčovou, výhodou je budování pozitivních sociálních vztahů mezi oběma letectvy.
Spolupráce se však nenabízí jen na poli bojových letounů. Stejně efektivně se například mohou obě země doplňovat na poli dopravního letectva. Česká republika vlastní dopravní letouny C-295 CASA, Slovensko objednalo výkonnější C-27J Spartan. Přitom Česká republika projevila také zájem o velké dopravní stroje KC-390, jejichž kapacity poptává také slovenská armáda.
Společná evropská armáda nebo společné evropské letectvo je zatím zřejmě hudbou vzdálené budoucnosti. Prvním krokem na dlouhé cestě však je, jak ukazuje příklad výše uvedených zemí, spolupráce kulturně a historicky blízkých zemí.
Ostatně dalším přirozeným kandidátem je Skandinávie, kde se o společné obraně mluví již dlouho.
Zdroj: IHS Janes
Související články
Evropská protiraketová obrana a Rusko
Evropa ve spolupráci se Spojenými státy plánuje na svém území rozmístit prvky strategické ...
- 04.07.2014
- 39 komentářů
- Jan Grohmann
Kdy odepíšeme Evropu?
Proč je evropská civilizace tak úspěšná, jaká čeká evropskou civilizaci budoucnost a jaké jsou ...
- 01.12.2014
- 38 komentářů
- RNDr. Václav Cílek, CSc.
NÁZOR: Evropa - pštros s hlavou v pouštním písku
Po teroristických útocích ve Francii následovaly spontánní i organizované jak projevy solidarity s ...
- 23.01.2015
- 52 komentářů
- Mgr. Hana Zelená
Americké taktické jaderné zbraně v Evropě
V západní Evropě a Turecku jsou od poloviny minulého století rozmístěné taktické jaderné bomby. Od ...
- 09.03.2015
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
D.i.p, naprosty suhlas, ked som spominal ESA, hovoril som o nej v ramci myslienky "europanstva", keby europski obyvatelia povazovali samych seba za europanov, EU by prestala mat ...Zobrazit celý příspěvek
D.i.p, naprosty suhlas, ked som spominal ESA, hovoril som o nej v ramci myslienky "europanstva", keby europski obyvatelia povazovali samych seba za europanov, EU by prestala mat akykolvek vyznam. Ak by to europske povedomie stuplo na dostatocne hodnoty, ludia by sami usilovali o to, aby spolupracovali s okolitymi statmi - a postupne by doslo aj na armadu.
Inak europska armada/europske armady (povedzme v ramci mensich skupin ako V4) by sa s clenstvom v NATO vylucovat nemuseli, jednoducho by sa z viac mensich clenskych armad stala jedna vacsia. Slovo mensich statov ohladom nasadzovania takejto armady by sa zachovalo - kym by sa skupinova armada rozhodla vyslat sily do zahranicnej misie, "clenske" staty by sa museli dohodnut. A nemyslim si, ze ak by uz doslo k tomu, ze by sformovali jednotnu armadu, ze by mali problem sa pevne dohodnut na zahranicnej politike.
Otazka je skor opacna - ak by sme sa konecne dostali k nejakemu, nazvime to Europskemu Commonwealthu s jednotnou armadou, malo by NATO pre nas vyznam?
Samozrejme, to su uvahy do nie prave najblizsej buducnosti, formovat spolocnu armadu pod dnesnou EU je nezmysel, ale riesit kratkodobe problemy bez jasnej vizie, co bude po tom, je velmi pochybne..Skrýt celý příspěvekDebaty o vzniku celoevropské armády jsou předčasné, dovedl bych si ale představit nějakou evropskou "cizineckou legii" - malou jednotku doplňovanou individuálně vojáky z členských ...Zobrazit celý příspěvek
Debaty o vzniku celoevropské armády jsou předčasné, dovedl bych si ale představit nějakou evropskou "cizineckou legii" - malou jednotku doplňovanou individuálně vojáky z členských států EU, o jejímž nasazení by rozhodovala EU a ne jednotlivé členské státy. Myslím, že tento koncept by byl efektivnější než současné Battlegroups.Skrýt celý příspěvek
Nevídím rozumný důvod pouštět se do nějakého nebezpečného experimentu s EU pokud je tu fungující NATO, které alespoń stojí na reálných základech. Pokud chce ta banda úředníků ...Zobrazit celý příspěvek
Nevídím rozumný důvod pouštět se do nějakého nebezpečného experimentu s EU
pokud je tu fungující NATO, které alespoń stojí na reálných základech. Pokud chce ta banda úředníků něčemu opravdu pomoc ať poskytne dotace na výzbroj slabším státům na hranicích NATO.Skrýt celý příspěvekHezky jste tu někteří nahodili ideály spolupracujících států Evropy. Já myslím, že ty idee a projekty mohou klidně vznikat a fungovat pouze na bázi schengenu a EHP. Zmíněná ESA ...Zobrazit celý příspěvek
Hezky jste tu někteří nahodili ideály spolupracujících států Evropy. Já myslím, že ty idee a projekty mohou klidně vznikat a fungovat pouze na bázi schengenu a EHP.
Zmíněná ESA je taky organizace vzniklá mimo EU - bohužel se jí EU snaží dostat do svých spárů. Například je v ní Švýcarsko a Norsko. Myslím, že není pochyb, jak to s ní dopadne.Skrýt celý příspěvekA EU funguje demokratycky? Jednotlivé státy zatím ano. Ale to co nastoluje EU je typická RVHP. Samá regulace, přerozdělování prostředků, dotace a to všechno praktycky na dluh. ...Zobrazit celý příspěvek
A EU funguje demokratycky? Jednotlivé státy zatím ano. Ale to co nastoluje EU je typická RVHP. Samá regulace, přerozdělování prostředků, dotace a to všechno praktycky na dluh. Tohle nemůže dlouhodobě fungovat, prostě funkční jak OSN.Skrýt celý příspěvek
Charlie, nemozte porovnavat system, o ktorom vieme, ze bol nedemokraticky a hyenisticky, s hypotetickou funkcnou a hlavne demokratickou EU, ak sa nemylim, Deadog hovoril prave o EU ...Zobrazit celý příspěvek
Charlie, nemozte porovnavat system, o ktorom vieme, ze bol nedemokraticky a hyenisticky, s hypotetickou funkcnou a hlavne demokratickou EU, ak sa nemylim, Deadog hovoril prave o EU "state" ako spravnej myslienke, nie o dnesnom byrokratickom pekle.Skrýt celý příspěvek
Deaddog: "EHS nebude fungovat, protože volný trh potřebuje politickou ochranu, kterou se horko těžko a velmi neúčinně pokouší EU poskytovat." Dobře jste mě pobavil, jen co je ...Zobrazit celý příspěvek
Deaddog: "EHS nebude fungovat, protože volný trh potřebuje politickou ochranu, kterou se horko těžko a velmi neúčinně pokouší EU poskytovat."
Dobře jste mě pobavil, jen co je pravda. Ono to totiž je přesně naopak - politika je NEJVĚTŠÍ PŘEKÁŽKOU volného trhu, to máte různá cla, dovozní a vývozní kvóty, dotace na export... Pak tu máme takové perly jako že EU na jedné straně omezuje výrobu cukru, na druhé dotuje jeho vývoz, a na třetí omezje dovoz, takže ve finále je na mezinárodním trhu cukr mnohem levnější než v EU (ono vůbec zemědělství je v EU díky obřímu systému subvencí, kvót a dalších kravin řádně v háji). Skutečný volný trh žádné politiky nepotřebuje.
Co se týče evropského superstátu - v něčem podobném jsme už byli a všichni tu na to svorně prskáme. Jmenovalo se to RVHP, řízené to bylo centrálně z Moskvy a stálo to za vyliž. Vzhledem k tomu, že mechnismy moci se se zeměpisnou polohou moc nemění, tak nějak nevidím důvod, proč by bruselský ouřada měl být osvícenější než ten moskevský, notabene když vedení jsou stejní bolševici jako tehdá, akorát jedni na to šli od válu a druzí na to jdou od lejstra.Skrýt celý příspěvekmates, odomna dalsi suhlas Podla mna to EU neberie iba odzadu, ale aj prirychlo. Keby sa postupne zacali zdruzovat staty, ktore maju k sebe najblizsie (V4 a Benelux su ...Zobrazit celý příspěvek
mates, odomna dalsi suhlas
Podla mna to EU neberie iba odzadu, ale aj prirychlo. Keby sa postupne zacali zdruzovat staty, ktore maju k sebe najblizsie (V4 a Benelux su najlepsimi prikladmi), jednoduchsie by sa potom prekonavali aj kulturne, aj ekonomicke rozdiely. O kulture, resp. multikulturalizme (europskom, aj neeuropskom v europe) moc zacinat nechcem, to je na pridlhu OT debatu.
V kazdom pripade, ak by sa v ramci V4 nasiel spolocny ciel (a tym spolocnym cielom by bolo napredovanie spolocnosti nenasilim a spolupracou), ako jednotna entita by sme sa jednoduchsie dohodli s dalsimi takymito spolkami, ktore by sa casom podla mna dokazali zjednotit do Europskej Unie, ktora by naozaj zastupovala cele svoje uzemie a narody.
To by vsak vyzadovalo presne to, o com hovorite - aby ludia videli zmysel byt Europanmi. Pre vacsinu je vsak jednoduchsie zaliezt pod orlie kridlo, alebo medvediu labu. EU potrebuje vycistit, ak ma fungovat, ludia v nej nevidia oporu a uz vobec nie buducnost, co je velka skoda.
Inak ESA a mozno par projektov leteckeho priemyslu, su snad jedine veci, ktore tento europsky nadych maju, lenze skuste toto povedat Cechom a Slovakom, ktori nie su schopni vystat jeden druheho, lebo ich kamarat v krcme povedal, ze ten druhy narod je zly. Pomohla by lziva propaganda, ktoru vidime zo vsetkych ostatnych stran, ale ta sa mi hnusi, co si myslim, ze je jedina realna moznost z Europy spravit viac, nez len kontinent, je zacat od skolstva, naucit deti, ze doba, kedy bola europa rozdelena na zapad a vychod je za nami, ze ked nebude Europa stat sama za seba skoncia jednotlive staty v srackach, tak ako to vzdy nakoniec dopadlo, ked sa Europa miesto spoluprace hadala o nezmysloch.
Ak EU niekedy naberie vyznam a hodnotu, a ja dufam, ze sa to stane, bude to o niekolko generacii neskor, nez by sme my chceli, inak to nevidim. Nie, ze by sa to nedalo, ale ludia, bezni ludia, su mentalne niekde inde a zmena nieco trva. Nam ostava zabezpecit, aby tie dalsie generacie mali moznost budovat europu, nie imperium nejakeho dalsieho statu.Skrýt celý příspěvekz.a.p - byla by opravdu škoda, kdybyste přestal do diskusí přispívat. Mě zaujala ta myšlenka náhody v dění tohoto světa. Dle mého je třeba pochopit jednu věc, ač se to někomu líbí ...Zobrazit celý příspěvek
z.a.p - byla by opravdu škoda, kdybyste přestal do diskusí přispívat.
Mě zaujala ta myšlenka náhody v dění tohoto světa. Dle mého je třeba pochopit jednu věc, ač se to někomu líbí či ne. Světové události nevyplývají nikdy z náhody jako takové (tak jak jí vnímá Albert Einstein či Pauli a jiní). Každý následek má nějakou příčinu a ta příčina vyvolá další následek. Lidé jsou schopni kalkulovat (včetně politiky) na několik takovýchto kroků dopředu. Další věcí je, že za nitky netahá jen jedna, ale několik skupin - světové události vznikají na třecích plochách těchto skupin. Tyto události jsou samozřejmě řízeny ale jejich dlouhodobé následky nelze odhadnout. Tady do toho vstupuje ta zmíněná náhoda, která ale náhodou není, jen jsme neuměli předpovědět dostatečně dobře budoucnost a to z jednoho prostého důvodu - informací ke zpracování a vyhodnocení je příliš mnoho naž aby je byl sto schopen lidský mozek zvládnout. Toliko ode mneSkrýt celý příspěvekDeadog : No, píšete to hezky. Já si taky myslím že EU je velmi dobrý projekt. Bohužel mám stále dojem, že to naši „Evropané“ vzali tak nějak odzadu. Řeší se igelitové pytlíky, ...Zobrazit celý příspěvek
Deadog :
No, píšete to hezky.
Já si taky myslím že EU je velmi dobrý projekt. Bohužel mám stále dojem, že to naši „Evropané“ vzali tak nějak odzadu. Řeší se igelitové pytlíky, vhodná výchova dětí nebo značení potravin. Evropě ale hlavně chybí nějaká idea a velký projekt. Chybí upřímně myšlené vize typu „Do 10 let je Evropan na Měsíci nebo Marsu“ nebo „Spojíme všechna Evropská hlavní města rychlodráhou TGV“. Zkrátka něco pro se Angličan stejně jako Němec, Španěl nebo Čech nadchne.
Já jsem především Čech a potom bych chtěl být i Evropan, ale nějak mě chybí pojítko a společný duch. To by mělo být hlavní úlohou vedení EU. Hledat pojítka a společné ideály a nikoliv dělítka a závorky. To ostatní potom přijde daleko lépe a lehčeji. Včetně společné evropské obrany a zahraniční politiky, která je do budoucna asi nevyhnutelností.Skrýt celý příspěvekDeadog : No, píšete to hezky. Já si taky myslím že EU je velmi dobrý projekt. Bohužel mám stále dojem, že to naši „Evropané“ vzali tak nějak odzadu. Řeší se igelitové pytlíky, ...Zobrazit celý příspěvek
Deadog :
No, píšete to hezky.
Já si taky myslím že EU je velmi dobrý projekt. Bohužel mám stále dojem, že to naši „Evropané“ vzali tak nějak odzadu. Řeší se igelitové pytlíky, vhodná výchova dětí nebo značení potravin. Evropě ale hlavně chybí nějaká idea a velký projekt. Chybí upřímně myšlené vize typu „Do 10 let je Evropan na Měsíci nebo Marsu“ nebo „Spojíme všechna Evropská hlavní města rychlodráhou TGV“. Zkrátka něco pro se Angličan stejně jako Němec, Španěl nebo Čech nadchne.
Já jsem především Čech a potom bych chtěl být i Evropan, ale nějak mě chybí pojítko a společný duch. To by mělo být hlavní úlohou vedení EU. Hledat pojítka a společné ideály a nikoliv dělítka a závorky. To ostatní potom přijde daleko lépe a lehčeji. Včetně společné evropské obrany a zahraniční politiky, která je do budoucna asi nevyhnutelností.Skrýt celý příspěvekD.i.p Zklamal jsi mě – zapomenout na to nejdůležitější :-) Zapomněl jsi totiž na genderovou problematiku a práva menšin. Ideální EU force by z poloviny mělo pilotky nejlépe ...Zobrazit celý příspěvek
D.i.p
Zklamal jsi mě – zapomenout na to nejdůležitější :-)
Zapomněl jsi totiž na genderovou problematiku a práva menšin.
Ideální EU force by z poloviny mělo pilotky nejlépe s většinovým zastoupením muslimek či romek a povinně by museli být zastoupeny homosexuálky. Totéž u pilotů.Skrýt celý příspěvekz.a.p.: doufám, že konec diskuze se týká jen tohoto článku, nikoliv portálu AN. Vaše názory a vhledy, i když s nimi ne vždycky kompletně souhlasím, považuji za kvalitní a přínosné. ...Zobrazit celý příspěvek
z.a.p.: doufám, že konec diskuze se týká jen tohoto článku, nikoliv portálu AN. Vaše názory a vhledy, i když s nimi ne vždycky kompletně souhlasím, považuji za kvalitní a přínosné. I kdyby jste měl dovést jednoho nebo dva čtenáře k nějaké osvětě nebo hlubšímu zamyšlení nad problémem, nestálo by to za to?Skrýt celý příspěvek
Torong: Mate pravdu. Byrokracie EU nefunguje, ale princip nebo myslenka chcete-li je spravna. Tky me sere kdyz nemuzu pouzivat normalni zarovky, nebo rikat tvaruzkam, tvaruzky. ...Zobrazit celý příspěvek
Torong:
Mate pravdu. Byrokracie EU nefunguje, ale princip nebo myslenka chcete-li je spravna. Tky me sere kdyz nemuzu pouzivat normalni zarovky, nebo rikat tvaruzkam, tvaruzky. Ale na tom svet nestoji. Myslim si, ze evropske narody dospely do bodu kdy se prave uz mezi sebou vrazdit nebudou.
Co tedy chcete delat dal? Clovek porad musi hledat neco nového, posouvat hranice. Nic jinho nez sjednoceni na vsech urovnich z toho nevychazi.
Pravda je takova, ze je strasne kvantum lidi, kteri by takovym rozhdnutim prisli o penize. Mylim tim sechny ty lobisty, vlezdopdelky, poradce, radce, ce...
A pak samozrejme narodni hrdost. Ale tu prece nikdo neztrati, porad bude Francie, Nemecko, Cesko jen treba uredni jazyk bude anglictina, napr.. A vlada bude jedna, ne 28. Dovedete si predstavit kolik by se usetrilo?
Klidne at nam dela ministra treba Portugalec, kdyz tomu bude rozumnet a bude dobry.Skrýt celý příspěvekJá bych jako nejlepší citát tohoto fóra označil toto: "EU trpí byrokracií, protože se státům nechce předávat své pravomoci Bruselu." = :D Vůbec nerozumím, jak se tyto věci ...Zobrazit celý příspěvek
Já bych jako nejlepší citát tohoto fóra označil toto:
"EU trpí byrokracií, protože se státům nechce předávat své pravomoci Bruselu." = :D
Vůbec nerozumím, jak se tyto věci mohou ovlivňovat. Pokud předáme Bruselu více moci, tak to zmenší byrokracii a propustí se úředníci? Nebude to spíš tak, že přibude agendy (toho do čeho bude moct EU rejpat) a bude potřebovat nové?
Mimochodem pro letectvo EU nejsou vhodné žádné letadla. Musel by se vyvinout zcela nový letoun splňující přísné emisní normy. Pravděpodobně poháněný pomocí solárních kolektorů nebo větrníků.
A ve Francii už určitě pracují na zcela ekologických a zdravotně nezávadných atomových zbraní.Skrýt celý příspěvekPratele a oponenti.... a cokoli mezi. Tentokrat jsem jiz pevne rozhodnut skoncit svoje diskuzni prispevky na tomto foru. Mam za to, ze moje pohledy se neslucuji se ...Zobrazit celý příspěvek
Pratele a oponenti.... a cokoli mezi.
Tentokrat jsem jiz pevne rozhodnut skoncit svoje diskuzni prispevky na tomto foru. Mam za to, ze moje pohledy se neslucuji se zeschematizovanym videnim vetsiny a hlavne pak, poslanim tohoto fora; nechci zde pusobit rusive. Aby jste mi porozumeli, museli by jste projit stejnou zkusenosti, coz je nemozne. Tudiz, je tu znacny rozdil ve vnimani. Pan Editor ma nelehkou praci delat to co je mu svereno; preji mu hodne zdaru.
Jeste nakonec bych chtel predat k poslechu toto video.
https://www.youtube.com/watch?...
Pochazi sice z puli lonskeho roku, ale je VELMI aktualni neb v sobe obsahuje konkretni predpoved a racional nadchazejiciho vojenskeho konfliktu, do ktereho je Rusko nuceno. Osobne si tez myslim, ze mu neni vyhnuti a je mi lito lidi, kteri budou behem tohoto posledniho dejstvi (ne)lidskych dejin trpet, pravdepodobne vcetne me sameho.
(kdo je alergicky na rustinu to muze cist z anglickych titulku a potlacit zvuk)
Good luck & zlom vaz!Skrýt celý příspěvek"letadla nepoleti, pac si je nenechaji sestrelit kvuli ochrane jinyho statu a cim se bude branit ten danej stat, kdyz nebudou dostupny aliancni stroje a svoje si nechali sestrelit ...Zobrazit celý příspěvek
"letadla nepoleti, pac si je nenechaji sestrelit kvuli ochrane jinyho statu a cim se bude branit ten danej stat, kdyz nebudou dostupny aliancni stroje a svoje si nechali sestrelit pri boji nad jinym statem. "
Ale ten samý problém by řešilo každé jednotlivé letectvo samo o sobě. Představa dublovaných letectev v Evropě je sci-fi. Takto to nefunguje ani v USA, kde je rozpočet na armádu řádově někde jinde než v Evropě. Odkud by asi EU vzala peníze na nákup letadel? A kde by vzala letiště pro jejich provoz? Navíc situace, kterou popisujete předpokládá koordinovaný útok z několika směrů nebo na široké frontě. No a tady je jediný představitelný protivník, který by toho byl schopen a tím je Rusko. Toho ovšem Evropa sama bez pomoci USA stejně nezastaví. Navíc je daleko pravděpodobnější, že Rusko spíš přistoupí k metodě "únor 48" než "srpen 68" a tam bude jakékoli letectvo k ničemu.Skrýt celý příspěvekDeadog: "inak EU trpí byrokracií, protože se státům nechce předávat své pravomoci Bruselu. Ale to není důvod EU zrušit. EHS nebude fungovat, protože volný trh potřebuje politickou ...Zobrazit celý příspěvek
Deadog: "inak EU trpí byrokracií, protože se státům nechce předávat své pravomoci Bruselu. Ale to není důvod EU zrušit. EHS nebude fungovat, protože volný trh potřebuje politickou ochranu, kterou se horko těžko a velmi neúčinně pokouší EU poskytovat. Proto se bavíme o evropské armádě."
Kdo je to Brusel? Nebo co je to Brusel? NIC. Proč by měl stát předávat své pravomoce? navíc stát nemůže předávat své pravomoce, protože pak přestává být státem. Jak může o Česku rozhodovat Holanďan nebo Portugalec? EU je prostě umělý slepenec vyprojektovaný sociálními inženýry, kteří vzhlížejí k ultralevicovým ideálům. Všimněte si, že čím větší je snaha o integraci, tím větší jsou preference politiků jako je Le Penová, Okamura a spol. Proto je třeba EU zrušit. Až se rozpadne sama, bude to pravděpodobně hodně bolet a bude u toho znít fňukání sociálních inženýrů "ale my jsme to mysleli dobře..."
z.a.p. Náhody pochopitelně připustit nemůžete, protože by to shodilo Váš obraz světa "za všechno zlo může USA" (nadsázka). Zaujala mě ta vyprovokovaná válka s Japonskem. To má být co? No a Arabské jaro pokud vím nezačalo Irákem nebo Sýrií, ale frustrací mladých lidí v Egyptě, které spojil twitter.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...