Dějiny Ukrajiny I: První kmeny na území Ukrajiny

Foto: Boj Skythů se Slovany. / Public Domain
Boj Skythů se Slovany. / Public Domain

Účastníci tábora prokremelských mládežníků darovali prezidentu Putinovi globus s růžovou mapou. Prezident sám má v úmyslu po anexi Krymu měnit geopolitickou mapu: Mluví o Novorusku a jeho příznivci se deklarují za bratry a potomky velkého slovanského národa. Jenže v centru dění je Ukrajina, jejíž dějiny poznamenalo tolik válečných střetů a kultur, že hovořit o odkazu jednotných předků, je popření všech historických faktů.

První kmeny na území Ukrajiny

Na území dnešní Ukrajiny vznikaly první hospodářské osady v oblasti řek Bug a Dněstr přibližně na přelomu 4. - 5. tisicíletí př. n. l.  Nejznámější kmeny bývají spojovány s tripolskou kulturou, která se od dolního Dněstru, Jižního Bugu a Prutu postupně posunula až k Dněpru.

Tripolci byli kočovníci, pro něž bylo území východních euroasijských stepích od 3000 let př. n. l. cílem a posléze místem, kde pásli svá stáda. Lid Tripolců žil ve vesnicích, při obdělávání polí si pomáhal právě vynalezeným dřevěným pluhem a začal používat měď.  

Jejich víra v nadpřirozené jevy byla spojována s magickými rituály. Po období největšího rozkvětu 2000 let př. n. l. se tripolské kmeny částečně odsunuly na jiné území a zbylé asimilovali nové příchozí obyvatelé na území Ukrajiny.

Na levém břehu Dněpru již od roku 3000 př. n. l. začaly migrovat další kmeny z oblasti Kaspického moře. Silnější utiskovaly slabší, které se postupně dostávaly na periferie euroasijské stepi.

Kolem roku 1000 př. n. l. začaly kmeny více kočovat a osídlovat další úrodné oblasti Ukrajiny. Při uchvacování nových území získávali bojovnost - nutnou k tomu, aby mohli nová nabytá území ubránit.

První kočovní jezdci na území byli Kimérijci. Zmiňuje se o nich už Homér ve své Odysee. Převládá názor, že Kimérijci přišli okolo roku 1500 př. n. l. z Nižného Povolží přes pohoří Severního Kavkazu, někteří je ovšem považují za původní obyvatele Ukrajiny.

Ovládali a zdokonalili umění jízdy na koni, jejich vojsko se skládalo z mnoha jezdců. Měli kontakty s mistry kovů z oblasti Kavkazu a začali vyrábět železo. Nejdříve obývali území mezi Dněstrem a Dněprem a pod tlakem jiných kočovných kmenů se vydali směrem k malé Asii. 

Step (růžově) byla domovém kočovných kmenů, které napadaly zemědělské usedlosti v Evropě nebo v Číně. / Public Domain

Skythské království

Kmeny íránského původu známé pod souhrnným pojmenováním Skythové se v ukrajinských stepích objevili okolo 7. století př. n. l.

V kronikách se o nich píše "Hle jde národ ze severní strany ... v ruce drží luk a krátké kopí, jsou krutí! S nikým se nezdržují! Jejich hlasy burácí jako hukot mořských vln. Skáčou na koních vystrojení jako jeden... všichni jsou to lidé chrabří... národ zdaleka, národ dávný... jazyka, kterému nerozumíš. Spálí tvou úrodu i tvůj chléb, zničí tvých synů a dcer, pozabíjí krávy a ovce tvé, zahubí vinohrady a mečem zničí tvoje města, do kterých vkládáš svou důvěru."

Poté, co zpustošili mnoho zemí Blízkého východu, se Skythové usídlili na severním pobřeží Černého moře a na území Ukrajiny. V čele vojenského svazu byl kmen královských Skythů, který tvořil jádro skythské populace.

V polovině 4. století př. n. l. se na severním Krymu a při dolním Dněpru vytvořilo skythské království, jehož pozdějším centrem se stalo krymské město Neapol.  Založili tak první velký politický svaz: Skýtský stát. Ten zahrnoval i kmeny usídlené dříve.

Název Skythie (řecky Skythiá) je podle pozdějších antických a středověkých zdrojů označením pro celou východní Evropu.

Skythové vládli od 6. stol. př. n. l. značnou politickou silou a pronikli ke Karpatům a do Sedmihradska. Herodotos je navštívil v 5. století př. n. l. a popsal jejich obyvatelstvo slovy "bezpochyby to byli Indoevropané, představitelé raných kočovných kmenů, které tisíce let vládli euroasijské stepi."

Historik Herodotos dělil Skythy na Pachary a Carské skythy. Podle legend měli ve zvyku pít krev prvního zabitého nepřítele a z jich lebek si vyráběli číše zdobené zlatem a stříbrem. Vedle toho si ale velmi cenili přátelství. Obchodovali s voskem, mědí a kožešinami.

Za dnů Skythů se stala Ukrajina sice vzdálenou, ale důležitou částí antické civilizace. Přes řecké kolonie na pobřeží Černého moře navázali kontakt s civilizací starověkých Řeků, které si velmi cenili.

Svět Středomoří však přinesl na jejich území konflikty, V roce 513 př. n. l. Peršané území Ukrajiny obsadili. Ale i jim a taktice vypálení země se Skythové dokázali ubránit a na přelomu 5. a 4. století př. n. l. si podmanili Thráky v oblasti Dunaje.

Toto vítězství ale způsobilo počátek konce Skythů, neboť v roce 339 př. n.l. Thrákii Filip II. Makedonský porazil. V roce 342 př. n. l. pak sesadil  posledního domorodého náčelníka a připojil Thrákii k Makedonii.

Foto: Výskyt obyvatel a jazyka íránských kmenů v prvním století př. n. l. (oranžově). / CC BY-SA 3.0

Výskyt obyvatel a jazyka íránských kmenů v prvním století př. n. l. (oranžově). / CC BY-SA 3.0

Vliv Řeků a Sarmatů

V 1. století př. n. l. zůstalo v moci Skythů jen území skytského království. Podnikali však i nadále výpravy zaměřené zvláště proti řeckým obchodním osadám v severním Černomoří a konflikty později vyvolávali i s římskými legiemi, zvláště pak na Krymu.

Po porážce Thrákie ale většinu skýthského obyvatelstva asimilovali Sarmati, druhý nejmocnější íránský kmen kočovníků z východu. Skythové přežili do 3. století n. l., kdy byla jejich moc v průběhu stěhování národů definitvně vyvrácena Góty a následně Huny.

Vedle kočovníků přicházející stepí to byli i Řekové další, kteří území Ukrajiny osídlovali cestou z moře. Řecké kolonie vznikaly postupně na pobřežích Středozemního, Egejského a Černého moře.

Podle slov Platóna obsadili moře od Gibraltaru až po Kavkaz "jako žáby po dešti". Města založená na přelomu 7. - 6. století př. n. l. (Olbia, Chersones, Feodosia, Táňa, Pantikapaion) v oblasti severního pobřeží Černého moře zažila svůj největší rozmach ve 4. století př. n. l. 

Rozkvět však ve 2. století př. n. l. vystřídaly potíže: sociální stávky mezi městským obyvatelstvem tvořené bývalými otroky a vrchností. Poté politickou rovnováhu starověkého Řecka narušil Řím.

V roce 68 př. n. l. Římská říše ovládla pobřeží Černého moře a zničila tak Bosporský stát řeckých měst. Vrátila ale dočasně těmto řeckým městům ekonomickou a politickou stabilitu.

Stále častější vpády Barbarů s cílem oslabit Řím však dokonaly úpadek měst na pobřeží Černého moře. Ta ještě v roce 270 n. l. odolávala nájezdům Gótů, ale o sto let později je zcela zničili Hunové.

Kočovný kmen Sarmatů přicházel na území Ukrajiny ve stejné době po souši z oblasti od řeky Volhy, kde sídlili od 6. století př. n. l. a předpokládá se u nich smíšený sarmatsko-slovanský původ.

Vedli kočovný nebo polokočovný pastevecký způsob života, žili v jurtách, v nichž kočovali stepí a nezakládali stálé osady. Po příchodu na území Ukrajiny se zpočátku poklidně promíchávali se Skythy a Řeky, ale postupem času se stávali stále více agresivní a Skythy si podmanili. 

Step. Podnebí euroasijských stepí historicky nepřálo usedlému životnímu stylu, protože se zde nenacházelo příliš dřeva a srážky byly nízké. / Carole, CC BY-SA 3.0

Válečná kořist ale Sarmaty neuspokojila a začali obchodovat. Jejich karavany jezdily do dalekých zemí a po řece Don vozili do svého hlavního města Tanai  zboží z Íránu a Indie. Sarmati měli jako všechny kočovné kmeny slabě rozvinout federální strukturu a často bojovali i mezi sebou.

Sarmatské kmeny Jazigů, Roksolanů a Alanů soupeřili a všichni se snažili ovládnout území Ukrajiny. Ta byla v té době ale v centru migračních procesů Stěhování národů.

Kmen Alanů se k němu připojil a pod tlakem Hunů opustil povodí Donu a Volhy a spojil se s germánskými Vandaly a Svéby a společně putovali na západ. Pronikli na Pyrenejský poloostrov a do severní Afriky. Část kmene odešla na jih do oblasti řeky Kubáně a část na severní Kavkaz: Zde vytvořili raně středověké království, které bylo ve 12. století připojeno ke Gruzii. Jejich potomci zde dodnes žijí jako Oseti, Karačajci a Balkerové.

Ostatním sarmatským kmenům na území uštědřili, stejně jako řeckým městům na pobřeží Černého moře, porážku Hunové, kteří skoncovali s jejich existencí. Vystřídali je další kočovné kmeny, ale Sarmati byli posledním indoevropským národem, který přišel na Ukrajinu z východu. Po íránských kmenech celé tisíciletí ovládaly euroasijskou step turecké národy.

Zdroj: O. Subteľnyj. Ystorija Ukrajiny. Kyjiv, 2006.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská anexe Krymu mění pravidla hry

Ruská anexe Krymu a současné nepokoje na východní Ukrajině vznášejí nejistotu do bezpečnostního řádu ...

Ázerbájdžánský prezident hrozí na Twitteru válkou

Neklidná hranice mezi Arménií a Ázerbájdžánem je i přes uzavřené příměří z roku 1994 svědkem ...

Irák: Šíitsko-sunnitská občanská válka?

V současném Iráku jde více než o vzestup islámského hnutí IS (Islámský stát). V Iráku se najevo ...

Čínská invaze na Sibiř?

V posledních letech se hodně mluví o rostoucím vlivu Číny na ruském Dálném východě, především v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Luky
    14:30 04.09.2014

    liberal shark: Ale zůstávají tu nezpochybnitelná fakta - tím kdo porušil chartu OSN a budapešťské memorandum byla Ruská federace a nikdo jiný. malá technická - část znění bud. ...Zobrazit celý příspěvek

    liberal shark:
    Ale zůstávají tu nezpochybnitelná fakta - tím kdo porušil chartu OSN a budapešťské memorandum byla Ruská federace a nikdo jiný.

    malá technická - část znění bud. memoranda :
    ...zdržet se použití ekonomického nátlaku na Ukrajinu ve snaze ovlivnit její politické směřování..
    tak tuto část západ otevřeně porušil, když přiznal kolik peněz do majdanu investovalSkrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    14:16 04.09.2014

    Samozřejmě, že detailní a zcela objektivní informace nejsou běžným občanům zpravidla dostupné. Pokud vůbec, tak obvykle se značným prodlením (zpravidla v řádu desetiletí). Ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Samozřejmě, že detailní a zcela objektivní informace nejsou běžným občanům zpravidla dostupné. Pokud vůbec, tak obvykle se značným prodlením (zpravidla v řádu desetiletí).

    Ale oba texty napsali odborníci, na první pohled nikoli spjatí s Ruskem.

    Mezinárodní právo se aplikuje tak, jak se konkrétním mocnostem hodí. Jde-li o podstatný zájem, pak z historie víme, že bývá ignorováno.

    Nechci zde rozebírat vojenské zásahy členských zemí NATO, ale kolik z nich splnilo veškeré podmínky pro legitimitu…

    Pokud nebudeme chtít chápat zájmy jiných a budeme své představy a hodnoty pouze vnucovat ostatnímu světu způsobem, kterým jsme kdysi šířili křesťanství, pak nás nepochybně čeká celá řada konfliktů, možná i včetně toho s fatálními následky pro celé lidstvo.

    Největšího nepřítele západního světa, islámské radikály, si necháváme přerůst přes hlavu. Přitom Rusko je v tomto ohledu naším přirozeným spojencem.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    13:52 04.09.2014

    to: Zbrojir O příčinách a vině nebudu polemizovat. Nemám k dispozici věrohodné informace a nikdy je mít nebudu :-(. Ale zůstávají tu nezpochybnitelná fakta - tím kdo porušil ...Zobrazit celý příspěvek

    to: Zbrojir
    O příčinách a vině nebudu polemizovat. Nemám k dispozici věrohodné informace a nikdy je mít nebudu :-(.
    Ale zůstávají tu nezpochybnitelná fakta - tím kdo porušil chartu OSN a budapešťské memorandum byla Ruská federace a nikdo jiný.Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    12:34 04.09.2014

    Pokud někdo věří nestrannosti podání konfliktu na Ukrajině, tak, jak je předkládán v mainstreamových západních médiích, a současně plně podporuje současnou politiku západu, měl by ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud někdo věří nestrannosti podání konfliktu na Ukrajině, tak, jak je předkládán v mainstreamových západních médiích, a současně plně podporuje současnou politiku západu, měl by si přečíst tyto články.

    http://jirisafranek.blog.idnes...

    http://zpravy.aktualne.cz/zahr...

    Já s pohledem, jistě velmi kompetentních lidí, musím, na základě mně, jakožto laikovi, dostupných informací, souhlasit. Tedy vinu na eskalaci konfliktu nesou všechny strany, včetně západu.

    Navíc je žádoucí položit si otázku, zda by se jiná velmoc ve srovnatelné situaci chovala principiálně zcela jinak. Historické zkušenosti nám říkají, že zpravidla nikoli.Skrýt celý příspěvek

  • petres
    12:03 04.09.2014

    liberal shark jsem rád, že tu někdo vzpomněl na S. Huntingtona a jeho Střet civilizací. Po skončení studené války je potřeba se dívat na svět jinýma očima. A tento pohled - ...Zobrazit celý příspěvek

    liberal shark
    jsem rád, že tu někdo vzpomněl na S. Huntingtona a jeho Střet civilizací. Po skončení studené války je potřeba se dívat na svět jinýma očima. A tento pohled - rozdělení světa na 7 - 8 civilizačních okruhů je nejpravděpodobnější. Stojí za to, si to přečíst, i když je to jenom pro vytrvalé povahy. Zatím se moc nemýlí. V uplynulých 25 letech se ve světě přeskupovaly síly a vznikaly nové (staronové) vazby. A nyní se dostáváme do doby, kdy se dějiny opět daly do pohybu. A jsme na počátku tohoto pohybu.
    Upřesnění - katoličtí Chorvati jsou stejně jako pravoslavní Srbové ( a další např. Slovinci, Makedonci, Bulhaři) Slované jižní. Nemá cenu si hrát na slavjanofila - rusofila, pokud jsme jiná kultura (samozřejmě ne proto, že to někdo napsal, ale proto že jsme civilizačně součástí slovansko-germánské Střední Evropy, a vždy čili přes tisíc let jsme jí byly). Mějme na paměti, že pravoslavný civilizační okruh zahrnuje nejenom východní Slovany, ale i Srby, Makedonce, Bulhary, Řeky (problematický člen EU i NATO, jehož hlavní vojenským zájmem je, být co nejlépe vyzbrojen proti dalšímu členu NATO Turecku, což je pozůstatek historie), včetně řecké části Kypru (proto ty dobré vztahy Ruska s Kyprem), ale i Rumunsko, které je většinově pravoslavné, i když většinou inklinovalo k Západu (pokud silou nebylo vynucena jiná orientace). Pokud bude většinovou vůlí Ukrajinců přidat se k Evropě, proč ne, není přeci přijatelná téze, kam vstoupila noha (a byla prolita krev) ruského vojáka, na to území má Rusko automaticky nárok. První problém Ruska v tomto případě ale je, kdo není s námi, je proti nám. Druhý problém je, že Rusko neumí mít s jinou zemí ve svém civilizačním okruhu rovnoprávné vztahy, protože se cítí předurčeno být vedoucí silou ve svém okruhu.
    Jsem zvědavý, jaký bude v dříve zmíněném kontextu další postup Ruska, kde se ve své expanzi zastaví. Stačí se vrátit do 19. století, kdy se vehementně tlačilo na Balkán. Zastaví se nyní, až získá přístup na Krym po souši, anebo bude dál pokračovat přes Oděsu až k Podněstří? A kam dál?Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    11:42 04.09.2014

    To jarpe Od kdy se nesouhlas s výměnou vlády projevuje násilným ozbrojeným pučem, obsazením policejních stanic a úřadů, vražděním politických odpůrců, loupežemi a terorizováním ...Zobrazit celý příspěvek

    To jarpe
    Od kdy se nesouhlas s výměnou vlády projevuje násilným ozbrojeným pučem, obsazením policejních stanic a úřadů, vražděním politických odpůrců, loupežemi a terorizováním spoluobčanů ?
    Já taky nesouhlasím s bolševickým prezidentem a krajským hejtmanem, ale nevytáhnu ze sklepa kvér a nepůjdu vystřílet policajty. Pěkně si počkám na další volby.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    10:57 04.09.2014

    jarpe: Janukovič byl jenom loutka dosazená Ruskem. Rusové si ho prosadili přes peníze a moc. To s žádnou demokratickou loutku nemělo nic společného. Demokraticky byla zvolena Julia ...Zobrazit celý příspěvek

    jarpe: Janukovič byl jenom loutka dosazená Ruskem. Rusové si ho prosadili přes peníze a moc. To s žádnou demokratickou loutku nemělo nic společného. Demokraticky byla zvolena Julia Tymošenko, která se Rusům nehodila do krámu a tak byla odstraněna a vyměněna Janukovičem. To se Ukrajincům samozřejmě nelíbilo, tak ho svrhli. Moc dobře si pamatuju, jak Rusové Tymošenkovou donutili uzavřít nevýhodné smlouvy na odběr plynu a pak ji za to zdyskerditovali a poslali do vězení. Po dosazení Janukoviče zase zlevnili.Skrýt celý příspěvek

  • jarpe
    10:40 04.09.2014

    Kecá se tu o území a přitom jde hlavně o lidi na které jejich vlastní stát poslal armádu, protože si dovolili nesouhlasit s formou výmněny vlády. Taky by se mi nelíbilo, kdybych ...Zobrazit celý příspěvek

    Kecá se tu o území a přitom jde hlavně o lidi na které jejich vlastní stát poslal armádu, protože si dovolili nesouhlasit s formou výmněny vlády. Taky by se mi nelíbilo, kdybych zvolil někoho , kdo vyhrál volby a pak parta pošuků tu vládu svrhla a nasadila si tam vlastní lidi bez voleb.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    09:29 04.09.2014

    Pánové, celý ten zmatek pochází ze směšování dvou kategorií - národ (politický, občané stejného státu) a národnost (etnický původ, jazyk). Z hlediska státního uspořádání (včetně ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové, celý ten zmatek pochází ze směšování dvou kategorií - národ (politický, občané stejného státu) a národnost (etnický původ, jazyk). Z hlediska státního uspořádání (včetně nároku na ozbrojenou ochranu) má význam jen fakt občanství, nikoliv národnost.

    To gavl
    Rusové, Srbové a Bělorusové (?) jsou Slované východní, Poláci, Češi, Slováci, Chorvati, Lužičtí Srbové jsou Slované západní. Západní a východní Slované spolu nemají nic, ale vůbec nic společného. Jsou členy naprosto odlišných civilizačních okruhů (Huntington měl zase pravdu :-). Sjednocení veškerého Slovanstva pod ruským vedením je nesmysl, vyvrácený už v polovině XIX století. Jak chcete sjednotit Rusy a Poláky, nebo Chorvaty a Srby, aniž by se nepovraždili navzájem ? Jak chcete sjednotit pravoslavné a katolíky, nebo dokonce protestanty ? To by šlo jedině na důsledně občanském principu (Švýcarsko), ale ten se v Rusku nikdy nepodařilo zavést.
    Ukrajinci mají bohužel tu smůlu, že část se jich považuje za západní a část za východní (velmi zhruba rozděleni Dněprem). Také jim tam Lenin se Stalinem záměrně nastěhovali ruské kolonisty, stejně jako do ostatních států okupovaných SSSR.

    A Čínu bych jako příklad neuváděl, její sjednocení proběhlo před tisíci lety způsobem, který by byl dnes právem odsouzen jako genocida. I tak žijí v Číně stovky národností a dříve či později přijdou odstředivé a separatistické snahy.Skrýt celý příspěvek

  • GAVL
    08:17 04.09.2014

    Ultramarinus Závěr , který jste vyvodil je dle obsahu prologu asi správný, jenže je to zároveň nesmysl. Ukrajinci , Češi , Poláci , Slováci , Rusové a další jsou oficiálně ...Zobrazit celý příspěvek

    Ultramarinus

    Závěr , který jste vyvodil je dle obsahu prologu asi správný, jenže je to zároveň nesmysl. Ukrajinci , Češi , Poláci , Slováci , Rusové a další jsou oficiálně řazeni ke Slovanům. To , že někde kdysi byla nějaká etnika a národy a pak zas jiné platí prakticky pro jakékoli místo kde žijí lidé. Trochu té či oné etnicky cizí krve máme v sobě všichni jenže genetický potenciál je jen jeden z mnoha ukazatelů.

    Co se týče ukrajinských nácků tak bych připomněl z naší historie jednu pěknou událost.
    Je třeba vzpomenout na husitské tažení k Baltu na pomoc polskému králi Vladislavu II. proti litevskému velkoknížeti, polským a litevským vzbouřencům, Němcům Řádu německých rytířů a císaři Zikmundovi. Po úspěšném tažení si husitský hejtman Jan Čapek ze Sán vyžádal od Poláků všechny zajatce českého původu. Dotyčným vyčinil , že se nechali najímat za žold k boji proti Slovanům, kteří mluví jim blízkým jazykem a nechal je všechny upálit na hranici.

    To jim blízkým jazykem je naprosto zásadní věc dnes pravděpodobně žádný Ukrajinec nemluví Sarmatsky či nějak jinak.

    Ukrajinský jazyk neboli ukrajinština (zastarale maloruština, rusínština, ruština) je východoslovanský jazyk, nejvíce příbuzný s běloruštinou, poté s polštinou, slovenštinou a ruštinou.[1] Patří mezi slovanské jazyky, do rodiny indoevropských. Vyvinula se z východních nářečí praslovanštiny. Tolik wikipedie.

    To, že Rusko mění doktrínu je snad jasné, vždyť se sami proklamujeme jako jejich nepřítel. Mělo by nás spíše tešit , že si nás vůbec všímají a přemýšlí o nás. Možná jen proto aby nám z důvodu Slovanské sounáležitosti trošku pozvedli sebevědomí.

    Pokud chce být Putin sjednotitelem Slovanských národů tak proč ne. Nakonec i Čína byla ve své době sjednocena a nejen Čína. Samotná naše vlast byla svého času rozštěpena mezi Lemuzi, Lučany , Čechy, Děčany, .. a řeší to teď někdo ?

    Slovan jsem a Slovan budu
    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    06:16 04.09.2014

    Jo a ještě to vypadá, že jsme teď pro Rusko taková "hrozba", že bude revidovat doktrýny, aby na nás mohlo preventivně zaútočit atomovými zbraněmi. Na spojence z NATO samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo a ještě to vypadá, že jsme teď pro Rusko taková "hrozba", že bude revidovat doktrýny, aby na nás mohlo preventivně zaútočit atomovými zbraněmi. Na spojence z NATO samozřejmě také... No, alespoň jsou upřímní a na rozdíl od arabů rovnou ŘEKNOU, že nás chtějí zabít, místo aby slibovali hory doly a pak nás bodli do zad.Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    06:11 04.09.2014

    Já to chápu tak, že kdokoliv, kdo mluví za "ukrajinský lid" v dlouhodobějším měřítku, musí mluvit o větším množství kmenů/skupin lidí, protože "ukrajinci" byli ...Zobrazit celý příspěvek

    Já to chápu tak, že kdokoliv, kdo mluví za "ukrajinský lid" v dlouhodobějším měřítku, musí mluvit o větším množství kmenů/skupin lidí, protože "ukrajinci" byli všichni.

    Mimochodem Brněnský zadlužený tělocvikář je mrtvý. Zjevně dostal to, co tam odjel rozdávat. Trochu té slovanské vzájemnosti. Pod kompetentním velením, u kterého jistě přežití jednotlivých vojáků hraje nemalou roli při rozhodování o operacích....

    Chudáci jeho pozůstalí, ale jemu jsem přál zajetí, aby se podíval do ukrajinského vězení a poznal, že zdaleka ne všichni ukrajinci jsou náckové a že Rusko (potažmo rusové) prostě nestojí za to, aby "vedlo" všeslovanský státně mocenský útvar.Skrýt celý příspěvek

  • GAVL
    23:49 03.09.2014

    liberal shark naprostý souhlas fajn článek , jen mi není jasné co chtěla autorka říci svým úvodníkem: Účastníci tábora prokremelských mládežníků darovali prezidentu ...Zobrazit celý příspěvek

    liberal shark
    naprostý souhlas

    fajn článek , jen mi není jasné co chtěla autorka říci svým úvodníkem:

    Účastníci tábora prokremelských mládežníků darovali prezidentu Putinovi globus s růžovou mapou. Prezident sám má v úmyslu po anexi Krymu měnit geopolitickou mapu: Mluví o Novorusku a jeho příznivci se deklarují za bratry a potomky velkého slovanského národa. Jenže v centru dění je Ukrajina, jejíž dějiny poznamenalo tolik válečných střetů a kultur, že hovořit o odkazu jednotných předků, je popření všech historických faktů.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    21:41 03.09.2014

    Zatím dobré, jsem zvědav na pokračování. Alespoň nám už nikdo neotlouká o hlavu paragrafy :-).

    Zatím dobré, jsem zvědav na pokračování. Alespoň nám už nikdo neotlouká o hlavu paragrafy :-).

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2