Další víceúčelové stíhačky Su-35S pro ruské letectvo

Su-35S
Su-35S patří mezi nejmodernější stíhací letouny vůbec; větší foto /  Dmitriy Pichugin, GFDL 1.2

Ruské ministerstvo obrany od firmy Suchoj objednalo v prosinci minulého roku 50 stíhaček Su-35S. Objednávka je reakcí na vývojové a rozpočtové problémy programu stíhačky nové generace Suchoj T-50 a na potřebu udržet výrobní linky v provozu.

Ruské letectvo v roce 2009 objednalo 48 víceúčelových stíhaček Su-35S .  Do konce roku 2015 ruské letectvo získalo již 40 strojů. Su-35S se označují (neoficiálně) jako 4++ generace a patří mezi nejvýkonnější a nejmodernější stíhací letadla vůbec.

V prosinci minulého roku ruské ministerstvo obrany objednalo dalších 50 letadel Su-35S za 60 miliard rublů (788 milionů dolarů) - podle zdrojů IHS Janes. Zajímavý je přepočet na americké dolary, kdy cena jednoho letounu vychází na pouhých 15 milionů dolarů. Důvodem bude padající hodnota rublů (proti dolaru za 3 roky spadl rublu cca 2,5x) a také již vybudované zázemí pro provoz letounu. Přesto cena je na první pohled neobvyklé nízká.

Výrobu letadel zajistí Komsomolskoamurské letecké výrobní sdružení J. A. Gagarina (KnAAPO). Díky nové objednávce tak výrobní linka KnAAPO může běžet až do konce roku 2020. Mimo to v listopadu minulého roku se Rusko dohodlo na prodeji 24 stíhaček Su-35S do Číny. Nadějně vypadají i jednání s Indonésii, která požaduje 12 letadel.

Původně měla KnAAPO již od příštího roku začít se seriovou výrobou letadel 5. generace PAK FA. První plány mluvily o 52 vyrobených T-50 do roku 2020 a o 250 letadlech do roku 2030. Kvůli špatné ekonomické situaci však Rusko v příštích pěti letech nakoupí pouze 12 letadel T-50.

Na začátku roku navštívil Jurij Borisov, náměstek ministra obrany pro vyzbrojováni, výrobní závod KnAAPO, kde vznikají letadla T-50. Borisov vzhledem k rozpočtovým potížím země mluvil o posunutí zavedení stíhaček T-50 do výzbroje.  "Je lepší mít PAK FA jako rezervu a později se posunout kupředu, zatímco nyní zužitkujeme maximum ze 4+ generace stíhaček, jako jsou Su-30 a Su-35," uvedl Borisov pro deník Kommersant.

Su-35S v akci

"Pro období 2016 až 2017 ruské letectvo původně plánovalo získat osm letadel ročně a v letech 2019 až 2020 čtrnáct ročně. Nyní jsme pochopili, že bude podepsán kontrakt na dodávku pouze jedné letky T-50(dvanáct letadel - pozn. red.). Následně se rozhodne, kolik letadel letectvo potřebuje a kolik si tato země může letadel dovolit," uvedl pro deník Kommersant Jurij Sljusar, nový prezident UAC a bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Su-35S je nadzvukový víceúčelový stíhací letoun vyvinutý konstrukční kanceláří Suchoj na základě předchozích typů Su-27/30. V současné době se jedná o vůbec nejmodernější stíhací letoun zařazený do výzbroje ruského letectva. Předností letadla je moderní avionika a zbraňové systémy, skvělá manevrovatelnost a využití prvků stealth.

Pro výzbroj je určeno, vedle zabudovaného 30mm kanónu se 150 náboji, 14 pylonů pod křídly a trupem (dva v prostoru mezi motory, čtyři pod motory). Systémy letounu přitom podporují celou řadu starších i těch nejmodernějších ruských zbraní určených ke vzdušnému boji (vzduch-vzduch), útokům na dobře chráněné pozemní (vzduch-země) i hladinové cíle.

Letoun lze vyzbrojit zbraněmi nejen k vlastní obraně a obraně vzdušného prostoru, ale zároveň k útokům na další cíle. To z něj, v kombinaci s jeho výkonem a použitými technologiemi, dělá smrtelného protivníka.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020

Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou ...

Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon ...

Ruské letectvo získalo stíhačky MiG-29SMT a čeká na MiG-35

Ruské letectvo v roce 2014 objednalo druhou várku víceúčelových frontových stíhacích letadel ...

Testy ruských jaderných balistických raket v roce 2016

Ruská raketová vojska strategického určení letos připravují 16 ostrých testů mezikontinentálních ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • semtam
    15:09 16.01.2016

    Jen lehce bokem. V Rusku je kritika na plánovaný JAK-130 pro přímou leteckou podporu. Je to verze, která má perspektivně nahradit SU-25. Kritika spočívá v tom, že JAK-130 není ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen lehce bokem.
    V Rusku je kritika na plánovaný JAK-130 pro přímou leteckou podporu. Je to verze, která má perspektivně nahradit SU-25. Kritika spočívá v tom, že JAK-130 není úplně vhodný pro drsné zacházení. SU-25 je ostře používán tam, kde je špatná letištní infrastruktura. Tam by JAK tvrdě trpěl. On je to skok, když letadlo, které dokáže zvlétnout prakticky z jakékoliv letištní dráhy a motor snese i chcanky po vodkové párty má nahradit letadlo o mnohé citlivější byť bojově efektivnější.

    Cena 15 mil dolarů řadí SU-35 k nejlevnějším víceúčelovým bojovým letounům ve světě. Docela škoda, že z Ruska nemůžem kupovat žádnou techniku. I když prodejní cena bude o řády vyšší než to co jde k ruské armádě, tak oproti kokurenci je stále nesrovnatelně levnější. Nemyslím tím hned bojová letadla, ale věci "méně" náročné. Co bych ve výzbroji ze sofistikovanější techniky v rukou AČR uvítal je třeba PVO prostředek S1.Skrýt celý příspěvek

  • murfur
    14:55 16.01.2016

    jj248b Su 35 ma RAM potah, takze ho Raptor bude moct detekovat tiez na znizenu vzdialenost. Presne sa mi hladat nechce. Radar Su35 Irbis E ma nielen elektronicke vychylovanie ...Zobrazit celý příspěvek

    jj248b

    Su 35 ma RAM potah, takze ho Raptor bude moct detekovat tiez na znizenu vzdialenost. Presne sa mi hladat nechce.
    Radar Su35 Irbis E ma nielen elektronicke vychylovanie signalu, ale je tiez usadeny na mechanicky pohyblivom lozku, co umoznuje sledovaci uhol 240°, ak si dobre pamatam. V zadnej polosfere ma tiez radar urceny na sledovanie priblizenia rakiet. Systemy upozornia pilota, mozno urobia aj uhybny manever, to neviem, ale urcite vedia vystrelit bez zasahy pilota klamne ciele a mali by aj spustit EM protiopatrenia cez system Chibiny. Ci to staci na lock break neviem. Je tam vela neznamych parametrov systemov, ktorych ucinnost nemame ako spravne posudit.
    Raptor by mal byt viditelny na radare Irbis E od vzdialenosti 9-20 km, podla odrazoveho aspektu priblizenia Raptora. SU 35 ma preprednu polosferu k dispozicii IRST OLS 35 schopne vidiet Raptora na cca. 50 km. z celneho aspektu, z inych uhlov do 100 km. Neviem, ci bude mat Su35 aj UV MAWS, ktore bolo vyvinute pre T-50. Ak ano, dalej to zlepsi schopnost detekovat utok v 360° pokryti.Skrýt celý příspěvek

  • DJW_
    14:45 16.01.2016

    JJ: politicko-socialny rozmer by som nepodcenil, darmo mas techniku spickovu ak nemas podporu doma. Ci uz politicku alebo v obyvatelstve. Kto by obsluhoval techniku? Myslim ze v ...Zobrazit celý příspěvek

    JJ: politicko-socialny rozmer by som nepodcenil, darmo mas techniku spickovu ak nemas podporu doma. Ci uz politicku alebo v obyvatelstve. Kto by obsluhoval techniku? Myslim ze v tomto zpohodlnely zapadny svet taha za podstatne kratsi koniec ako vychodne a arabske krajiny.

    Ja poznam dvoch ludi vo vyssich funkciach a pocas Krymu som sa pytal co by robili keby to zacalo byt horuce - obaja zhodne tvrdili ze by sli okamzite do vysluzby - kvoli ukrajincom ani turkom by ich sni nenapadlo riskovat krk. Vacsinou su to ludia okolo 40ky a maju doma male deti.

    A naco ti je super technika, ked ju nebudes moct pouzit?

    K tym 90% zostrelom - urcite suhlasim, ale za akych podmienok to na tom red flagu bolo? Osobne si myslim ze v takej situacii by v 4gen lietadle proti Raptoru vzlietol len samovrah. Naopak, sikovne prichystana pasca dokaze potrapit aj vyspeleho nepriatela - vieme ako opatrenia robili americania po zostrele F117 a ako im to bombardovanie Srbska predrazilo. Rusi na analyzach boja proti F22 pracuju par rokov, ich technicke moznosti su dnes niekde uplne (a este chvilu urcite este budu) a ich podcenenie by viedlo k fatalitam. Ich nepodcenenie = znacne vysoke naklady.Skrýt celý příspěvek

  • DJW_
    14:22 16.01.2016

    K tym rcs.. Ano, US koncepcia je znama a dobra a prave preto by len hlupak posielal potravu pre kanony tak ako by jej vyhovovalo. Aj keby F22 normalne neviditelny odpredu aj keby ...Zobrazit celý příspěvek

    K tym rcs.. Ano, US koncepcia je znama a dobra a prave preto by len hlupak posielal potravu pre kanony tak ako by jej vyhovovalo.
    Aj keby F22 normalne neviditelny odpredu aj keby nechal strielat nosicovu platformu za sebou typu B1R sa raz bude musiet otocit, pripadne mozno vystrelit. Rusi maju tiez starych lietadiel pouzitelnych ako navnady dost a nie som si isty ci Raptor vie na 200km rozoznat aku stihacku to presne vidi.
    Neviem ci este su vo vyzbroji AA rakety s jadrovou hlavicou, ale ak ano v pripafe extremu (co by konflikt usa-rusko asi bol) by sposobili obrovske skody aj pri strelbe "naslepo" z dat prehladovych L band. Ak by sa Raptory vratili, tak asi s dost upecenou elektronikou, oziarenym pilotom s podlomenou moralkou. Vidiet ze sa z misie nevratilo XY kolegov asi ma vplyv aj na silne povahy. Vojak bez pudu sebazachovy je velmi zla investicia do draheho vycviku a navyse dnes egoisticke zaujmy jednotlivca su dnes ovela vyssie ako ideologia atd.

    Myslim ze napriek vyhlaseniam nacionalistov v Rusku a neocons v USA sa do konfliktu v strednodobom horizonte nepustia (usa mali sancu okolo roku 2000, dnes by to bolo prilis drahe a rizikove). Nase debaty zostanu v akademicko-krcmovej rovine(kto z nas ma detailne informacie o skutocnych TDD charakteristikach? Nejake sarvatky nizkej intenzity vo svete nevypovedaju vela o realnych moznostiach vsetkych stran) Myslim ze si pockame do masoveho zavedenia bezposadkovych strojov schopnych aspon ciastocne autonomneho operovania a hitech zbrani ako laser, no to nebude nijak skoro a dovtedy sa moze na politicko-ekonomickom usporiadani sveta mnoho zmenit.

    Mimochodom, o vyskume laserovych zbrani v Rusku som naposledy cital okolo 2006. Neviete ako postupili? Pochybujem ze spia, no nemam info.
    Aj ked ohladne doby ich realneho zavedenia i v USA som pesimista, no cas nestoji.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    13:54 16.01.2016

    DJW_: samozrejme ze politicky by do toho nesli, lenze o tom tato diskusia nie je.. mne ide o to poukazat na zjavne vyhody ake ma STEALTH lietadlo proti obycajnemu.. vela ludi ma ...Zobrazit celý příspěvek

    DJW_: samozrejme ze politicky by do toho nesli, lenze o tom tato diskusia nie je.. mne ide o to poukazat na zjavne vyhody ake ma STEALTH lietadlo proti obycajnemu.. vela ludi ma mylnu predstavu ze lietadla letia na seba priamo cely cas az kym sa nedostanu do dogfightu.. lenze takto vzdusny boj nefunguje.. 90% zostrelenych pilotov nikdy nevidelo svojho premozitela. lietadla maju dost obmedzenu schopnost sledovat co sa deje, vymedzeny radarom, a ten skratka nema 360 stupnove pokrytie... ak pride utok zo strany kde radarove pokrytie nie je, tak pilot nema sancu zistit co sa deje...Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    13:51 16.01.2016

    5-10m2 znamena, ze o Su35 bude protivnik vediet na obrovske vzdialenosti... ak 1m2 zachytis na 130nm, tak 5-10x vacsi ciel zachyti F22 na maximalny dosah radaru... co je 240nm ak ...Zobrazit celý příspěvek

    5-10m2 znamena, ze o Su35 bude protivnik vediet na obrovske vzdialenosti... ak 1m2 zachytis na 130nm, tak 5-10x vacsi ciel zachyti F22 na maximalny dosah radaru... co je 240nm ak sa nemylim...co znamena ze utok na Su35 moze F22 planovat s obrovskym predstihom.. zvolit vektor utoku tak ze Su35 nebude mat potuchy co sa deje.Skrýt celý příspěvek

  • DJW_
    13:50 16.01.2016

    Wenet: myslim ze rusi v tomto nebudu uplne hlupi, skusenosti z Gruzinska, Ukrajiny a Syrie boli neocenitelne z hladiska taktiky aj skusenosti personalu. Ono rusi ani nepotrebuju ...Zobrazit celý příspěvek

    Wenet: myslim ze rusi v tomto nebudu uplne hlupi, skusenosti z Gruzinska, Ukrajiny a Syrie boli neocenitelne z hladiska taktiky aj skusenosti personalu. Ono rusi ani nepotrebuju mat super hitech zbrane a prezbrojit USA, jefnak to nejde a je to navyse hlupost.
    Rovnako sa nechystaju napadnut americanov zakerne tak ako vidat v C-ckovych blockbusteroch.
    Bohate staci ak si zachovaju schopnost sposobit silnemu protivnikovi tak vysoke straty, ze by sa agresia predrazila a nevyplatila. To sa im myslim pomerne dari a asi aj v dohladnej dobe bude. Alebo viete o state ktory si REALNE trufa silou na Rusko? (To nie je zelanie ani propaganda, myslim skor realne zhodnotenie - menej vyspele krajiny na to nemaju technicky a na zapade by z toho bola zpolitizovana vnutrostatna afera, ktora by pripadna opozicia vo vacsine statov pouzila na rozdupanie aktualnej vlady v drvivej vacsine statov)

    Jj: myslim ze senzoricky mal byt 4++ Su35s na tom podobne ako T50, samozrejme drak s vysokym rcs je minus ale inak je vybava moderna so zameranim na porazenie bezneho nepriatela a schopnost akeho takeho odporu voci velmi vyspelemu protivnikovi. Rusi na tom pracovali od 2002 a hlavne pocas obdobia dostatku penazi urcite nejaky pokrok aj investicie dosiahli. V pripade vaznej krizy by urcite nesli hura systemom do celneho utoku za pouzitia toho najlepsieho - taki hlupi rusi neboli ani po WW2 - aj fanatik Stalin vedel ze druhy taky drahy konflikt si materialne ani ludsky nemoze dovolit.
    A ze by bol Putin blby si snad tiez nikto so zdravym rozumom nemysli.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    13:48 16.01.2016

    no este dodam.. ze stale uvazujes o strete z predu... lenze F22 bude o Su-35 vediet ovela skor, a tak zvoli smer utoku mimo vyhladu radaru Su-35...

    no este dodam.. ze stale uvazujes o strete z predu... lenze F22 bude o Su-35 vediet ovela skor, a tak zvoli smer utoku mimo vyhladu radaru Su-35...

  • jj284b
    13:46 16.01.2016

    flanker.jirka: 240 stupnov je nezmysel.. ak by to robil, tak by obnovovacia frekvencia bola strasne dlha, kedze nejde o AESA... ak uz, tak ho moze vychylovat a dosiahnut take ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka: 240 stupnov je nezmysel.. ak by to robil, tak by obnovovacia frekvencia bola strasne dlha, kedze nejde o AESA... ak uz, tak ho moze vychylovat a dosiahnut take pokrytie, no nema naraz predstavu o celych 240 stupnoch... ale len o cca 40 stupnovom vyseku.

    odrazovu plochu z predu 1m2 ma F16... Su-35 ju ma cca 5-10m2.. F22 sa odhadoval na 0.0015m2 a F35 ju vraj ma este mensiu ako F22Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    13:44 16.01.2016

    Myslím, že my si na případ války už ani náznakem nehrajeme viz. složení armády - takže Čáslav neČáslav, to je myslím naprosto jedno...na druhou stranu, zapomenutá letiště zděděná ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že my si na případ války už ani náznakem nehrajeme viz. složení armády - takže Čáslav neČáslav, to je myslím naprosto jedno...na druhou stranu, zapomenutá letiště zděděná po minulém režimu máme v každém větším městě a krom toho se domnívám, že pro Gripen by neměl být problém přistát na dálnici - chvíli by snad zabralo než by to nepřítel rozsekal všechno, každopádně schopnost přistávat na nezpevněné ploše je i podle mého jasná výhodaSkrýt celý příspěvek

  • jj284b
    13:40 16.01.2016

    Trener: tak podla niektorych ludi dali dole Srbi este asi aj Santa Clausa... no B2 urcite nie

    Trener: tak podla niektorych ludi dali dole Srbi este asi aj Santa Clausa... no B2 urcite nie

  • flanker.jirka
    13:40 16.01.2016

    Jen aby jim "optimismus" ohledně dalších 50 Su 35 vydržel do konce roku, cena ropy padá až tam o kom se nikomu před pár lety ani nezdálo. Z ekonomického hlediska je to rozumný ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen aby jim "optimismus" ohledně dalších 50 Su 35 vydržel do konce roku, cena ropy padá až tam o kom se nikomu před pár lety ani nezdálo.
    Z ekonomického hlediska je to rozumný krok, vystačit si s érem, které mají odzkoušené a mají pod něj výzbroj, pro T 50 se musí výzbroj odladit do té formy, aby se vešlo do prostor v trupu, pokud by to nosily vně, tak by byla investice do stealth technologie k ničemu. Druhou variantou by mohla být výroba T 50 se stávajícími dostupnými technologiemi, tzn. motory, radary, zbraněmi a získat lepší vlastnosti v menší odrazné ploše, ale i tak by výroba byla mnohem dražší.

    Nesdílím tu názor, že by SU 35 byla zcela bezbranná a nepoužitelná oproti stealth letounům,
    Rusové asi moc nepočítají s expedicemi na druhou stranu Zeměkoule pátrajíc po majitelích chemických zbraní, tak budou jejich stíhači mít podporu ze strany radiotechnického vojska, tzn. budou čerpat informace s jiných radarů a prostředků průzkumu. Mají síť pokrytou i nízkofrekvenčními radary, které stealth letouny vidí spolehlivě.
    Radar Irbis "vidí" hodně dobře malorozměrné cíle, podobnou věc si vyzkoušeli na předchozí generaci radarů Bars Indové, z té Irbis vychází. Irbis poskytuje sučku přehled v sektoru až 240° a dosah na cíl s odraznou plochou jednoho metru čtverečného na 130 NM (u APG 77 výrobce uvádí 123 NM). K tomu si připočtětě novou generaci pasivních infračervených senzorů a L band radar v náběžných hranách křídla. Důležitější bude to jak se rusové vypořádají s tím, aby letadlo mělo k dispozici situační povědomí, tak že výstražené RWR, MAWS, senzory pro ozáření lasery.
    Pro představu, Typhoony s původním radarem s mechanickým skenováním a centrálním vysílačem/přijímačem, který dává cíl s odraznou plochou jednoho metru na 95 NM, detekovali podle Luftwaffe, F 22 na 36 km. Borci z EADS tvrdí, že nový radar AESA konstruovaný pro Typhoon (tuším obdoba i pro Gripen EF) "by měl detekovat F 35 na 60 km."
    Mimo technologie stealth z hlediska radarů musíte brát v potaz tepelnou stopu, při nadzvukové rychlosti dochází k ohřevu celého draku letadla a nové infračervené prostředky jako IRST, KOLS jsou na tom dobře.Skrýt celý příspěvek

  • Trener
    13:25 16.01.2016

    A nesundali náhodu Srbové nad Jugoškou i B2? Něco jsem snad o tom četl v LK magazínu.

    A nesundali náhodu Srbové nad Jugoškou i B2? Něco jsem snad o tom četl v LK magazínu.

  • Trener
    13:18 16.01.2016

    A pak by letadla typu SU a MiG měla mít dobré vztlakové vlastnosti trupu, tak tím i krátký start a doběh. I když ten doběh u toho Migu 29, kvůli výšce podvozku (pro brzdění trupem ...Zobrazit celý příspěvek

    A pak by letadla typu SU a MiG měla mít dobré vztlakové vlastnosti trupu, tak tím i krátký start a doběh. I když ten doběh u toho Migu 29, kvůli výšce podvozku (pro brzdění trupem při jeho náklonu) není prý nejkratší.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    12:58 16.01.2016

    Možnost přistávat na neupravených plochách je nesporně taktická výhoda či v některých případech pro letectvo životní nutnost. Když si vezmem letectvo ČR. Pro případného protivníka ...Zobrazit celý příspěvek

    Možnost přistávat na neupravených plochách je nesporně taktická výhoda či v některých případech pro letectvo životní nutnost. Když si vezmem letectvo ČR. Pro případného protivníka by nebylo složité vyřadit Čáslav z provozu, případně i jiná letiště, kde by mohli Gripeny operovat.
    Čáslav je pěkné letiště v době míru, ale pokud by se k ČR schyloval konflikt min. střední intenzity, tak fungování Čáslavi navíc s prakticky neexistující PVO bude ve válce znemožněno.
    Nevím zda Gripeny dokážou operovat i z neupravených ploch, podvozek na první pohled mluví spíše o opaku. Poté již nezbývá nic jiného, než emigrace do jiného státu, či jejich schování na skrytá místa a doufat, že je protivník nevyčmuchá.

    Pokud by měli tu možnost fungovat pomalu i na poli, tak by stále mohli plnit svoji funkci v době války.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    11:22 16.01.2016

    DJW_: otazka bola ako by si viedol Su-35, nie T-50 ;)

    DJW_: otazka bola ako by si viedol Su-35, nie T-50 ;)

  • Wenet01
    09:53 16.01.2016

    Nejen s těmi koly, každá země se fakticky připravuje na minulou válku a pro Ruskou kulturu (nejen pro armádu, ale i pro obyvatelstvo) je prostě příští válka obdoba druhé ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejen s těmi koly, každá země se fakticky připravuje na minulou válku a pro Ruskou kulturu (nejen pro armádu, ale i pro obyvatelstvo) je prostě příští válka obdoba druhé světové...armáda cvičí na obrovské konflikty, přesunu o tisíc kilometrů, tanky, dělostřelectvo, letadla musí umět startovat z neupravených ploch - krom toho kde slyšíte na západě spojení frontový stíhač atd. S tím souvisí i ruské ruční zbraně, primárně jednoduchost a i když by to mělo být horší, tak co je vždy svaté, zachovat možnost to vyrábět v obrovských počtech. V tomto světle (tady to všichni ví), ale pro okolí začne dávat smysl jednotná platforma armata.
    V případě západu pomalu opouštíme myšlenku policejních akcí a začínáme se připravovat na konflikt většího rozsahu - paradoxně v době kdy Rusové takové konflikty v západním stylu začínají fakticky vést. Každopádně západní armády trénují na mise, Rusové na třetí světovou válku...nehodnotím co je lepší, ale příprava na minulost je v každé armádě světa zakořeněná a proto to je jak je. Snad se Rusové mýlí a západ má pravdu.Skrýt celý příspěvek

  • Radim K
    08:48 16.01.2016

    To triplane: měl by jste vědět, že v zemi o velikosti dvou kontinentu to nikdy nebude uplně stejné všude (někde lépe někde hůře). Já tyké mám doma ruskou manzelku a muzu Vam rict ...Zobrazit celý příspěvek

    To triplane: měl by jste vědět, že v zemi o velikosti dvou kontinentu to nikdy nebude uplně stejné všude (někde lépe někde hůře). Já tyké mám doma ruskou manzelku a muzu Vam rict ze do RF jezdim pravidelne a zijou tam uplne normalne jak u nas. Víte doporucuji Vám projed si tu zemi krizem krazem. To same totiz muzu napsat o Státech, ale rozumny clovek vi ze kazda mince ma dve strany. Ono je jiny zivot nekde ve "vidlakove" a ve "meste".Skrýt celý příspěvek

  • DJW_
    03:55 16.01.2016

    Triplane: tak to ti uprimne zavidim, lebo podla mojich skusenosti na vychod od Slovenska snad ani neexistuju skarede dievcata, iba dlhonohe dlhovlase modelky ;) Ano, to ze amici ...Zobrazit celý příspěvek

    Triplane: tak to ti uprimne zavidim, lebo podla mojich skusenosti na vychod od Slovenska snad ani neexistuju skarede dievcata, iba dlhonohe dlhovlase modelky ;)

    Ano, to ze amici lietali stale tymi istymi koridormi bola blbost a hrube podcenenie nepriatela, ale to nic nemeni na tom ze predpotopny system bol schopny postrelovat lietadlo z vlastnostami Stealth (primerane k tej dobe)

    K 5 raketam - moze byt, z 98% co pisem pisem len z hlavy, takze omyly su mozne. Rad sa necham poucit a priznat si chybu.

    jj: ved preto mal mat T50 "prehladove" Lband radary, ktore sice nie su scopne locknut target, ale aspon sluzia na vystraju ze istum smerom od lietadla nieco je.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    01:10 16.01.2016

    DJW_: co sa tyka sumu..ak o tebe F22 vie a ty o nej nie, tak sa ti dostane do pozicie z ktorej ju tvoj radar nezachyti vobec lebo bude mimo uhla.. stihacky maju dost obmedzeny ...Zobrazit celý příspěvek

    DJW_: co sa tyka sumu..ak o tebe F22 vie a ty o nej nie, tak sa ti dostane do pozicie z ktorej ju tvoj radar nezachyti vobec lebo bude mimo uhla.. stihacky maju dost obmedzeny radarovy vyhlad...


    a co sa tyka Srbska:

    In the afternoon of March 25, 1999: Two Yugoslav MiG-29s took off from Batajnica to chase a lone NATO aircraft flying in the direction of Bosnia. They crossed the border and were engaged by two US F-15s. Both MiGs were shot down by Captain Jeff Hwang. One MiG pilot, Major Slobodan Perić having evaded at least one missile before being hit ejected and was later smuggled back to Yugoslavia by the Republika Srpska police. The other pilot, Captain Zoran Radosavljević, did not eject and was killed.

    https://web.archive.org/web/20...

    takze vyhol sa jednej, dalsia ho dala dole... to cislo 5 tam bolo spomenute ako pocet MiG29 Srbi mali vo vzduchu, 3 boli zostelene...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 6