Čína získala první ruské komplety protivzdušné obrany S-400

Odpalovací vozidlo S-400 ruské armády; větší foto / Vitalij V. Kuzmin; CC BY-SA 4.0

Podle ruské agentury TASS byla první část kompletů protivzdušné obrany (PVO) S-400 "Triumf" zaslána námořní cestou do Číny. Podle smlouvy z roku 2014 Čína postupně odebere šest baterií S-400 za 3 miliardy dolarů.

Čína je prvním zahraničním odběratelem systémů PVO S-400, druhou zemí se v příštím roce stane Turecko. Před finálním podpisem je dohoda s Indií a o S-400 projevují vážný zájem také Saúdská Arábie, Bahrajn nebo Maroko.

 


 

Počáteční dodávka do Číny zahrnuje prostředky velení a řízení, radiolokační stanici, energetické a podpůrné vybavení, náhradní díly, nástroje a manipulační zařízení a další části systému S-400. „Realizace zakázky začala, první zásilka byla odeslána do Číny,“ citovala ruská agentura TASS svůj zdroj seznámený s obchodem.

 

Nejmenovaný zdroj uvedl, že dodávka nezahrnuje přenos technologií ani licenční výrobu. Toto ujištění má vyvrátit pochyby o tom, zda Čína nemá zájem především “vysát” ruské technologie a získané know-how použít pro výrobu vlastních zbraňových systémů.

 

Dle agentury TASS rovněž ruská armáda a společnost Almaz-Antěj (výrobce S-400) vycvičily první skupinu čínských vojáků.

 

Ruská vládní Federální služba pro vojensko-technickou spolupráci (FSTVS), která zajišťuje kontrolu a dozor v oblasti vojensko-technické spolupráce mezi Ruskou federací a zahraničními partnery, se odmítla (18. ledna) k informacím o dodávce TASS vyjádřit.

 

Přesné detaily rusko-čínské dohody nejsou známy. Otázkou je zejména dodaný počet a typ střel země-vzduch. S-400 využívá čtyři základní interceptory – 40N6 (dosah 400 km), 48N6 (250 km), 9M96E2 (120km) a 9M96E (40 km). Pokud Čína získá i střely 40N6, bude moci ničit velká letadla (AWACS, bombardéry, dopravní stroje) nad celým vzdušným prostorem Tchaj-Wanu a nad velkou částí Jižní Koreje.

 

Franz-Stefan Gady z listu The Diplomat však přišel se zajímavou připomínkou, že vlastně ani neexistuje žádná fotka nebo video střely 40N6. Je tedy otázkou, v jakém rozsahu S-400 střelu 40N6 využívá – například kolik 40N6 je přiřazeno v jedné baterii S-400 a jak rychle je ruský průmysl schopen 40N6 vyrábět.

 

FSTVS nakonec dodávku komentovala o den později, ale v jiné souvislosti. Všechny komponenty S-400 jsou nákladními loděmi dopravovány z přístavu Ust Luga (Baltské moře) kolem Afriky do přístavů ve východní Číně. Podle FSTVS se však kvůli bouři v oblasti Lamanšského průlivu uvolnily kotvící prvky nákladní lodě, které drží náklad, a některé části S-400 byly poškozeny.
 

„Podle smlouvy o dodávce raketových systémů protivzdušné obrany S-400 do Číny loď nesoucí podpůrné vybavení koncem prosince opustila přístav Ust Luga v oblasti Leningradu, ale na cestě do Číny se loď dostala do silné bouře, která poškodila část zařízení. Bylo rozhodnuto vrátit se do přístavu,“ uvedla FSTVS. „V současné době probíhají práce na vyhodnocení škod, aby bylo možné pokrýt ztrátu v souladu s pojištěním. Následně bude zákazníkovi zasláno nepoškozené zařízení. Celý incident nebude mít vliv na dodávku S-400 do Číny.“

 

Kromě tohoto krátkého vyjádření se médiím nepodařilo získat žádné jiné další stanovisko, ani od výrobce Almaz-Antěj, ani od ministerstva obrany. Není tak například jasné, zda se jedná o tu samou loď, o které mluvily původní informace TASS, nebo o další nákladní loď.

 

Podle posledních informací se také posunulo rusko-indické jednání o dodávkách S-400 – Indie plánuje za pět baterií S-400 vydat 5,5 miliardy dolarů. Na první pohled Indie plánuje za menší počet baterií S-400 zaplatit mnohem více, ale jako v případě Číny, jsou detaily smlouvy neznámé, takže není možné posoudit výhodnost/nevýhodnost jednotlivých nabídek.
 

„Všech pět systémů S-400, které mohou dokonce ničit balistické střely středního doletu (1000 - 3000 km - pozn. red.), kromě střel s plochou dráhou letu, bude dodáno do 54 měsíců. Násobitel síly (S-400 - pozn. red.) změní dynamiku vzdušné obrany v regionu,“ citoval dnes list The Times of India svůj zdroj na indickém ministerstvu obrany.

Zdroj: RBCThe DiplomatTASS, TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...

Turecko kupuje ruské systémy S-400 a vyhlíží stíhačky F-35 Lightning II

Turecký ministr obrany Nurettin Canikli nedávno oznámil dojednání nákupu ruských kompletů ...

Turecké vykoupení: Ruské S-400 za 2,5 miliardy dolarů

Ruská firma Almaz-Antěj dodá turecké armádě čtyři baterie protiletadlového a protiraketového systému ...

Gray Wolf – Americká odpověď na ruské systémy S-400

Firmy Lockheed Martin a Northrop Grumman na popud amerického letectva (US Air Force) začnou v rámci ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Pepin Nešpor
    11:40 23.01.2018

    Ano souhlasim prodaji 'osekane' S-400. Hold penize potrebuji jako sůl aby seto trochu opet pohlo jak ve vyvoji dalsich systemu napr. S-500. I kdyz vedi, ze uz jim dalsi urcite ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano souhlasim prodaji 'osekane' S-400. Hold penize potrebuji jako sůl aby seto trochu opet pohlo jak ve vyvoji dalsich systemu napr. S-500. I kdyz vedi, ze uz jim dalsi urcite neprodaji pac si Čina udela sve :-) hold to potrebuji.Skrýt celý příspěvek

  • petris
    11:31 23.01.2018

    Ani to dlho netrvalo a India už jedná o nákupe 5 kompletov S-400.
    zdroj: http://www.militarynews.ru/sto...

    Ani to dlho netrvalo a India už jedná o nákupe 5 kompletov S-400.
    zdroj: http://www.militarynews.ru/sto...

  • Rase
    11:06 23.01.2018

    Tonotime: Zrovna v případě indie a vztahu k Rusku to očividně začalo skřípat - viz rušení společných projektů. Spíš se tedy přikloní k Západu. Oproti tomu spojencem číny je a bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Tonotime:
    Zrovna v případě indie a vztahu k Rusku to očividně začalo skřípat - viz rušení společných projektů. Spíš se tedy přikloní k Západu. Oproti tomu spojencem číny je a bude zmíněný Pákistán (viz nedávné roztržky s USA). Rusko má zase vzathy s Iránem. Netuším jak to může fungovat mezi Čínou, Ruskem, Iránem a Pákistánem, ale tady je možný nějaký blok. Turecko je otázkou, ale byť dělá ramena, nemyslím že by chtěli odejít z NATOSkrýt celý příspěvek

  • Tonotime
    10:24 23.01.2018

    Už dávnejšie som upozorňoval na vzrastajúcu silu zoskupenia BRICS, Šanghajského vojenského spolku. Hlavne na ich silnú trojku Rusko, Čína, India. Ich kontabilita sa stále ...Zobrazit celý příspěvek

    Už dávnejšie som upozorňoval na vzrastajúcu silu zoskupenia BRICS, Šanghajského vojenského spolku. Hlavne na ich silnú trojku Rusko, Čína, India. Ich kontabilita sa stále prehlbuje, nedôvera medzi nimi klesá. Západu, USA, Britom, NATO vyrastá mohutný konkurent.
    Čína, Rusko, India sú raketové, jadrové a vesmírne veľmoci. Čína a Rusko majú už vlastnú navigáciu. Je to trojmiliárdový trh a lacná pracovná sila. Rusko obrovské nerastné bohatstvo a energie. Čína, Rusko a India už zvládli vývoj supersonických rakiet ktoré prekračujú rýchlosť mach 5 a vážne ohrozujú dominanciu slávnych lietadlových lodi USA v oceánoch. Už mi bolo podozrivo ako vývoj týchto supersonických rakiet zvládli v krátkom čase všetke tri veľmoci. Dodávky S-400 naznačujú výrazne vylepšenia ich PVO a ich vzájomnú kontabilitu!
    Málo informácii ako pokračujú práce na stavbe prieplavu v Nikaragui a to ako zo strany Západu, tak aj zo strany krajín BRICS ?!
    Čínsko Ruským zoskupeniam sa podarilo nedávno zlanáriť do Šanghajského spolku aj bývalého veľkého jadrového islamského spojenca Pákistan. Nakoľko to bude kontabitibilné s Indiou neviem. Pákistan sa v záhadnom vojenskom zoskupení asi najviac spolieha na lobing a spojenectvo cez Čínu.
    Trampovci už tento rok alergicky zavrčali na Pákistan za nevďačnosť, koľko miliárdovej pomoci im poskytli.
    Určite mnohí zaregistrovali aj pokusy zlanáriť aj Turecko, strategického člena NATO do Rusko, Čínskych zoskupení. Narušené Rusko-Turecké vzťahy sa prekvapivo začali meniť po pokuse o prevrat v Turecku. Odhadujem preto, že Erdogana zachránili Ruské tajné služby.
    Nečakal som ale, že v poslednej dobe sa budú Západne firmy predháňať v dodávkach vojenskej techniky Indie. Pripadá mi to, že Západ chce udeliť Indie štatút doložky najvyšších výhod, podobne ako mala v minulej studenej vojne Čína, kvôli hrozbe ZSSR.
    Ak sa v diskusii objavujú dohady o odkopírovani S-400 Čínou. Nemá nikto na Západe obavy o odkopirovaní špičkových Západných vojenských technológii Indiou aj pre spojencov ako Rusko a Čínu?
    Aka bude asi blízka budúcnosť?
    Súhlasim s niektorými, že Obama bol najslabší prezident USA. Nemal zavádzať embarga na Rusko a tak ho dotlačiť k Číne ekonomickej veľmoci č 2. Rusko sa malo začleniť do Západných zoskupení podobne ako Východny blok do EU. Rusko sú obrovské nerastné bohatstvo, energia, ropa, plyn a rozloha štátu a lacná pracovná sila. Jadrová a vesmírna veľmoc. Elity v USA sa ale nechceli deliť o svoju dominanciu na Západe.
    Obamu ale musím pochváliť, že naštartoval vesmírnych súkromníkov. Reformoval cez príliš drahé vesmírne aktivity USA medzi NASA, súkromníkov a armádu, ktorá má už vlastný raketoplan. Vesmírny súkromníci ako SpaceX, Electron a podobne nesmierne zlacnia vynášanie tovaru do vesmíru. ovladnutie blízkeho vesmíru bude tiež základom moci USA, Západu.
    Súkromníci oveľa lacnejšie vynesú do blízkeho vesmíru techniku aj armáde. Tá môže ušetrené miliárdy vložiť do iných modernizácii. Rozbiehajú sa už aj vesmírny ťažiari. Na blízkych asteroidov a Mesiaci sa nachádzajú napríklad kovy typu platina, ktoré by mohli reštartovať svetovú ekonomiku cez 600 biliónov $. Na Mesiaci sa nychádza napríklad na Zemi ťažko dostupné He3. V termonukleárnych elektrárňach by stačilo asi 6 kg He3 na výrobu elektrickej energie v EU a USA na celý rok.
    V blízkej budúcnosti bude teda rozhodovať, či si Západ udrží dominanciu a technologický náskok v blízkom vesmíre. Zahaji tam aj ekonomicku ťažbu, výrobu, naštartuje vesmírny obchod, servis a podobne.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    10:15 23.01.2018

    2 marfolodej určitě zprofanovaný Global Hawk, na AK se jeden čas psalo o F-16 IAF někde u Palmýry (nicméně to druhá stran nikdy nepřiznala, takže to může být nepravda) Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

    2 marfolodej

    určitě zprofanovaný Global Hawk, na AK se jeden čas psalo o F-16 IAF někde u Palmýry (nicméně to druhá stran nikdy nepřiznala, takže to může být nepravda)

    Pokud mě pamět neklame tak má zářez ještě v podobě sestřeleného SCUDU/točky někdy na počátku 21. století při ruských konfliktech s bývalými členy SSSR, ale jestli to byla Gruzie, Abcházie nevím :( ......paměť je prase domácí a hledat to nebudu, pač mám na googlování svůj názorSkrýt celý příspěvek

  • marfolodej
    07:59 23.01.2018

    sem nedohledal, jestli S-300/S-400 mají nějaký ofiko sestřel. Furt se mluví, jaký to má super parametry, ale realita je jaká? Ale třebase to brzo dozvíme, jak dobře to funguje, až ...Zobrazit celý příspěvek

    sem nedohledal, jestli S-300/S-400 mají nějaký ofiko sestřel. Furt se mluví, jaký to má super parametry, ale realita je jaká?
    Ale třebase to brzo dozvíme, jak dobře to funguje, až bude S-400 prodán více armádám.
    Bylo by lepší to nikdy nevědět, ale sem zvídavej. ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    07:47 23.01.2018

    @flanker.jirka Asad nedopadl jako Sadam ne protoze mel svou PVO, ta by prave skoncila uplne stejne jako ta Sadamova. Dopadl tak protoze v bilem dome sedel Obama, ktery byl asi ...Zobrazit celý příspěvek

    @flanker.jirka
    Asad nedopadl jako Sadam ne protoze mel svou PVO, ta by prave skoncila uplne stejne jako ta Sadamova. Dopadl tak protoze v bilem dome sedel Obama, ktery byl asi nejslabsi (pokud jde o zahranicni intervence) prezident poslednich 2 dekad, a ktery to vedl jak to vedl => podpora bojuvek k "prirozene revoluci"... bez max nasazeni, bez max vyuziti US moznosti. Pokud by do toho slo USA stejne jako sveho casu do Sadama (stovky krizujicich strel, stealth letadla, absolutni vzdusna nadvlada a za ni pozemni operace), bylo by po Syrske PVO behem 48h tak jako po te Sadamove.
    A kdyz tohle neudelalo USA hned z kraje a dalo tim cas a prilezitost se zapojit Rusum, ted uz to neudela. Proto i dnes existuje neco jako Asadovska PVO, teda, dokud se Izrael nerozhodne opacne...

    USA a jejich kapacity jsou v tomhle ale trosku jiny svet, s kterym by mel problem naprosto kazdy. Kdyz z podobnych her vyloucime USA, pak ano, udrzovat si poradnou PVO je nezbytnost, ktera pomaha odradit jine ambiciozni sousedy. Ze ma Cina zajem o S-400 se nedivim, ze jim to Rus proda taky ne. (Prodat to ambiciozni Cine je vlastne slusna podpora prodeje, ted nezustane Indii a dalsim statum v oblasti nic jine nez aby resili nakup stejneho systemu (Patriot bude pro mnohe nedosazitelny) = neni alternativa).Skrýt celý příspěvek

  • Larry
    06:10 23.01.2018

    To co udělali v Číně s kopií S-300 se obecně nazývý "reverse engineering". Tohle najdete ve všech průmyslových odvětvích. Výrobce Almaz-Antey si sám vyrábí i pro svoji potřebu ...Zobrazit celý příspěvek

    To co udělali v Číně s kopií S-300 se obecně nazývý "reverse engineering".
    Tohle najdete ve všech průmyslových odvětvích.
    Výrobce Almaz-Antey si sám vyrábí i pro svoji potřebu integrované obvody.
    A v balistických počítačích systémů nehledejte procesory od Intelu nebo AMD.
    ---------------
    Prodej Su-35 i S-400 byl poměrně urgentní. Zároveň v RF proběhl výcvik pilotů a tech. personálu.
    Příčinou jsou spory o Spratleyho ostrovy s USA a Filipínami.
    Čína potřebovala letadla a PVO systémy, které jsou schopné působit proti výzbroji US Navy a USAF.
    Lze vyvodit dva závěry:
    1/ Čína svým kopiím ruské techniky (SU-27 a S-300) nevěří .
    2/ Čínské kopie stále nedosahují parametrů ruských vzorů.
    (Čína nedokáže vyrábět kvalitní letecké motory, protože jejich metalurgie není na potřebné úrovni se obecně ví)Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    23:14 22.01.2018

    Když svolili i s exportem Su 35, tak S 400 není nic jiného než pokračování v obchodních vztazích. MALI: samozřejmě, že je výhodné, když bude mít Čína systém, který rusové sami ...Zobrazit celý příspěvek

    Když svolili i s exportem Su 35, tak S 400 není nic jiného než pokračování v obchodních vztazích.

    MALI: samozřejmě, že je výhodné, když bude mít Čína systém, který rusové sami znají :-D v digitální době jsou skrytá vrátka spíše určitostí, spíče by mně překvapilo, kdyby všechny nové systémy "pojistky" od výrobce neměli, ruské systémy nevyjímaje. Systém S 400 se tu hodně přeceňuje, oproti posledním verzím S 300 v tom není velký pokrok, jde o evoluci S 300, kterou již Čína má a zvládla vyrobit její vlastní klon (který mimo jiné nabízela i v tendru pro Turecko).Mít kvalitní systém PVO je i určitou zárukou suverenity v tom smyslu, že se jim nebude ve vzdušném prostoru promenádovat nevítaný host. Dobrým příkladem je občanská válka v Syrii, nemít PVO, tak dopadl jako Sadám.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    22:40 22.01.2018

    Jsou nějaké informace o tom jestli pokračuje hledání náhrady za KUB u PVO ČR ?

    Jsou nějaké informace o tom jestli pokračuje hledání náhrady za KUB u PVO ČR ?

  • petris
    22:35 22.01.2018

    Okopírovať vojenskú techniku bez výrobnej dokumentácie nie je práve jednoduchá úloha, aj bez toho aby to predajca zvlášť ošetril a to Rusi nemajú dôvod ulahčovať to Číňanom, ktorí ...Zobrazit celý příspěvek

    Okopírovať vojenskú techniku bez výrobnej dokumentácie nie je práve jednoduchá úloha, aj bez toho aby to predajca zvlášť ošetril a to Rusi nemajú dôvod ulahčovať to Číňanom, ktorí to zrejme skúšať budú, ale vzhľadom na čas a vynaložené prostriedky bude asi stále jednoduchšie proste si S-400 kúpiť, príp. spolupracovať s Almaz-Antej ako Juhokórejci.Skrýt celý příspěvek

  • MALI
    19:53 22.01.2018

    To Superme: Já je naopak chápu - potřebují rychle peníze na novější výzbroj určenou pro svoji armádu (S-500); navíc, ty komplety pro Čínu budou podle mého názoru nějaká exportní ...Zobrazit celý příspěvek

    To Superme:
    Já je naopak chápu - potřebují rychle peníze na novější výzbroj určenou pro svoji armádu (S-500); navíc, ty komplety pro Čínu budou podle mého názoru nějaká exportní verze (to Rusko/SSSR vždy tak dělali), možná tam bude nějaká skrytá pojistka... Ale Číňan to možná časem okopíruje a tam už pak žádná pojistka nebude a ruským firmám vyvstane konkurence (ale to bude "až" za pár let).Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    19:45 22.01.2018

    Ono tie posledne predaje zbraní vyzerajú, ako keby ich potrebovali predať za akúkoľvek cenu. Či ide o reklamný ťah, potrebu získať financie, či valuty, prípadne olej :D tak to už ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono tie posledne predaje zbraní vyzerajú, ako keby ich potrebovali predať za akúkoľvek cenu. Či ide o reklamný ťah, potrebu získať financie, či valuty, prípadne olej :D tak to už je otázne.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    19:42 22.01.2018

    Nechápu Rusy. Putin i ostatní ve vládě musí vědět, že Čína je pro Rusko z dlouhodobého hlediska nebezpečí číslo 1. Je navíc otázka, zda tohle nepomáhá tomu, že se z Indie stává ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechápu Rusy. Putin i ostatní ve vládě musí vědět, že Čína je pro Rusko z dlouhodobého hlediska nebezpečí číslo 1.

    Je navíc otázka, zda tohle nepomáhá tomu, že se z Indie stává jeden z hlavních partnerů Amerianů v oblasti. Oni přeci musí vidět, že Rusové prodávají takovéto systémy Číně, která zároveň má jako strategického partnera Pákistán - obě to jsou země se kterými mají Indové veliké spory. To samé Američané.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2