Čína získala první ruské komplety protivzdušné obrany S-400

Odpalovací vozidlo S-400 ruské armády; větší foto / Vitalij V. Kuzmin; CC BY-SA 4.0

Podle ruské agentury TASS byla první část kompletů protivzdušné obrany (PVO) S-400 "Triumf" zaslána námořní cestou do Číny. Podle smlouvy z roku 2014 Čína postupně odebere šest baterií S-400 za 3 miliardy dolarů.

Čína je prvním zahraničním odběratelem systémů PVO S-400, druhou zemí se v příštím roce stane Turecko. Před finálním podpisem je dohoda s Indií a o S-400 projevují vážný zájem také Saúdská Arábie, Bahrajn nebo Maroko.

 


 

Počáteční dodávka do Číny zahrnuje prostředky velení a řízení, radiolokační stanici, energetické a podpůrné vybavení, náhradní díly, nástroje a manipulační zařízení a další části systému S-400. „Realizace zakázky začala, první zásilka byla odeslána do Číny,“ citovala ruská agentura TASS svůj zdroj seznámený s obchodem.

 

Nejmenovaný zdroj uvedl, že dodávka nezahrnuje přenos technologií ani licenční výrobu. Toto ujištění má vyvrátit pochyby o tom, zda Čína nemá zájem především “vysát” ruské technologie a získané know-how použít pro výrobu vlastních zbraňových systémů.

 

Dle agentury TASS rovněž ruská armáda a společnost Almaz-Antěj (výrobce S-400) vycvičily první skupinu čínských vojáků.

 

Ruská vládní Federální služba pro vojensko-technickou spolupráci (FSTVS), která zajišťuje kontrolu a dozor v oblasti vojensko-technické spolupráce mezi Ruskou federací a zahraničními partnery, se odmítla (18. ledna) k informacím o dodávce TASS vyjádřit.

 

Přesné detaily rusko-čínské dohody nejsou známy. Otázkou je zejména dodaný počet a typ střel země-vzduch. S-400 využívá čtyři základní interceptory – 40N6 (dosah 400 km), 48N6 (250 km), 9M96E2 (120km) a 9M96E (40 km). Pokud Čína získá i střely 40N6, bude moci ničit velká letadla (AWACS, bombardéry, dopravní stroje) nad celým vzdušným prostorem Tchaj-Wanu a nad velkou částí Jižní Koreje.

 

Franz-Stefan Gady z listu The Diplomat však přišel se zajímavou připomínkou, že vlastně ani neexistuje žádná fotka nebo video střely 40N6. Je tedy otázkou, v jakém rozsahu S-400 střelu 40N6 využívá – například kolik 40N6 je přiřazeno v jedné baterii S-400 a jak rychle je ruský průmysl schopen 40N6 vyrábět.

 

FSTVS nakonec dodávku komentovala o den později, ale v jiné souvislosti. Všechny komponenty S-400 jsou nákladními loděmi dopravovány z přístavu Ust Luga (Baltské moře) kolem Afriky do přístavů ve východní Číně. Podle FSTVS se však kvůli bouři v oblasti Lamanšského průlivu uvolnily kotvící prvky nákladní lodě, které drží náklad, a některé části S-400 byly poškozeny.
 

„Podle smlouvy o dodávce raketových systémů protivzdušné obrany S-400 do Číny loď nesoucí podpůrné vybavení koncem prosince opustila přístav Ust Luga v oblasti Leningradu, ale na cestě do Číny se loď dostala do silné bouře, která poškodila část zařízení. Bylo rozhodnuto vrátit se do přístavu,“ uvedla FSTVS. „V současné době probíhají práce na vyhodnocení škod, aby bylo možné pokrýt ztrátu v souladu s pojištěním. Následně bude zákazníkovi zasláno nepoškozené zařízení. Celý incident nebude mít vliv na dodávku S-400 do Číny.“

 

Kromě tohoto krátkého vyjádření se médiím nepodařilo získat žádné jiné další stanovisko, ani od výrobce Almaz-Antěj, ani od ministerstva obrany. Není tak například jasné, zda se jedná o tu samou loď, o které mluvily původní informace TASS, nebo o další nákladní loď.

 

Podle posledních informací se také posunulo rusko-indické jednání o dodávkách S-400 – Indie plánuje za pět baterií S-400 vydat 5,5 miliardy dolarů. Na první pohled Indie plánuje za menší počet baterií S-400 zaplatit mnohem více, ale jako v případě Číny, jsou detaily smlouvy neznámé, takže není možné posoudit výhodnost/nevýhodnost jednotlivých nabídek.
 

„Všech pět systémů S-400, které mohou dokonce ničit balistické střely středního doletu (1000 - 3000 km - pozn. red.), kromě střel s plochou dráhou letu, bude dodáno do 54 měsíců. Násobitel síly (S-400 - pozn. red.) změní dynamiku vzdušné obrany v regionu,“ citoval dnes list The Times of India svůj zdroj na indickém ministerstvu obrany.

Zdroj: RBCThe DiplomatTASS, TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...

Turecko kupuje ruské systémy S-400 a vyhlíží stíhačky F-35 Lightning II

Turecký ministr obrany Nurettin Canikli nedávno oznámil dojednání nákupu ruských kompletů ...

Turecké vykoupení: Ruské S-400 za 2,5 miliardy dolarů

Ruská firma Almaz-Antěj dodá turecké armádě čtyři baterie protiletadlového a protiraketového systému ...

Gray Wolf – Americká odpověď na ruské systémy S-400

Firmy Lockheed Martin a Northrop Grumman na popud amerického letectva (US Air Force) začnou v rámci ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • flanker.jirka
    22:32 25.01.2018

    Shania: rozdílnost mezi iráckou a syrskou PVO jsem tu naznačoval Clankovi. Jedno postavení Gammon jim zničili na podzim, něco jim omylem trefili a něco se dostalo k izraeli tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: rozdílnost mezi iráckou a syrskou PVO jsem tu naznačoval Clankovi.
    Jedno postavení Gammon jim zničili na podzim, něco jim omylem trefili a něco se dostalo k izraeli tak blízko, že zasahovala jejich PRO.
    V průběhu občanské války bylo vše v chaosu, ovládali jen systémy, tak kde ovláddali území, k tomu je tu faktor blízkovýchodní mentality při obsluze složitějších systémů.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    14:40 25.01.2018

    Shania-pro armádu USA není žádná PVO nepřekonatelný problém,pokud by se skládala pouze s pozemních raketových a kanónových PV systémů.I kdyby byla sebelepší,Američané by ji nakonec ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania-pro armádu USA není žádná PVO nepřekonatelný problém,pokud by se skládala pouze s pozemních raketových a kanónových PV systémů.I kdyby byla sebelepší,Američané by ji nakonec udolali.A PVO Sýrie-a taky v minulosti v podstatě i Iráku a Srbska-byla založena téměř výhradně na pozemní PVO.
    Na opravdu účinnou obranu území proti náletům takové mocnosti jako jsou USA potřebuješ kromě kvalitní pozemní PVO taky jednotky REB,vlastní stíhací letectvo,co nejlepší průzkum a zejména i útočné prostředky-aby jsi jim ty údery dokázal vracet,takže útočné letouny,přesné balistické rakety a SPDL-na napadání letišť a logistiky,pobřežní baterie protilodních střel + hladinové lodě a ponorky,aby jsi držel Americké letadlovky co nejdále od bráněného území,případně je zničil.
    Armáda která tohle nevlastní nemůže reálně odolávat náletům letectva USA,může jim jedině operace zkomplikovat,prodražit,způsobit určité ztráty,ale nedokáže jim zabránit.Skrýt celý příspěvek

  • Fakty_1
    14:13 25.01.2018

    Klimesov to ze ty jsi nevidel fotku, neznamena ze to neexistuje. Pokud se tyce indicko-ruskeho Brahmosu, tak ten byl nedavno otestovan uspesne z indickeho SU-30. Zirkon je tesne ...Zobrazit celý příspěvek

    Klimesov
    to ze ty jsi nevidel fotku, neznamena ze to neexistuje. Pokud se tyce indicko-ruskeho Brahmosu, tak ten byl nedavno otestovan uspesne z indickeho SU-30. Zirkon je tesne pred dokoncenim, jedine nad cim muzes spekulovat je jesli bude mit dolet 600 km nebo 1000 km. Obranu na nej zapad nema a ani v dohledne dobe mit nebude.

    Shanie
    vzhledem k tomu ze existuje realna moznost, ze syrska S 200 mohla pred rokem sestrelit/poskodit minimalne jednu izraelskou F-16 (nasledovala nezvykle silna izraelska vyhruzna reakce) je toto tve tvrzeni pouze subjektivni a nikoliv podlozene na faktech. Ze Izrael nikdy neprizna ztratu neni argumentSkrýt celý příspěvek

  • Klimesov
    10:44 25.01.2018

    Tonotime: BRICS je ovšem spolek založený na ekonomické spolupráci, nikoli vojenské. A jelikož je to spolek zemí, s rozdílnými pohledy na svět tak se tam najdou jak shody tak i ...Zobrazit celý příspěvek

    Tonotime:
    BRICS je ovšem spolek založený na ekonomické spolupráci, nikoli vojenské. A jelikož je to spolek zemí, s rozdílnými pohledy na svět tak se tam najdou jak shody tak i neshody. Naivně bych nezaměňoval pragmatickou spolupráci, za spojenecký pakt. To, že spolupracují třeba při výstavbě Nikaragujského průplavu, který je ekonomicky prospěšný všem né jen zemím BRICS, neznamená, že budou společně vytvářet transasijskou PVO. Vytváříte a prezentujete své dojmy jako skutečnosti, a neberete v potaz jiné důležité aspekty, jako konkurence na trhu, územní rozpory atd.

    Co se týče samotného nákupu systému S-400. Tak opět zde jde více méně o pragmatický přístup než o nějakou bližší spolupráci. Čína jednoduše potřebuje kvalitní mobilní systém PVO, a tím S-400 je. Tak proč ho nekoupit, když defakto na trhu nemáte na výběr. USA asi těžko prodá svůj systém THAAD Číně, či Indii. A je na trhu něco co by 100% konkurovalo systému S-400? Nejspíš ne. Tak proč ho nekoupit. A z pohledu Ruska, proč ho neprodat.
    Stejně tak prodej systému S-400 je více méně pragmatický. Čína a Pakistán posiluje svou PVO a raketové síly, tak Indie potřebuje taky posílit svou PVO, a proč nenakoupit systém, který je na prodej a který je jeho prodejce ochoten prodat. Je to jen a jen pragmatizmus.
    A co se týče těch hypersonických střel, tak pro mně je to více méně takový zajíc v pytli.
    Upřímně viděl někdy někdo slespoň na obrázku tu slavnou střelu ZIRKON?Pokud ano tak bych poprosil o odkaz. Ve vetšině propagačních videí, či článků se totiž používají buď záběry z odpalu střel Kalibr, a nebo záběry či fotky americké X-51.
    A co se týče té střely Brahmos II, tak tu jsem viděl zatím jen ve tvaru makety na výstavě.
    Takže suma sumárům. Co se týče těch hypersonických střel tak jako laici a široká veřejnost jsme odkázáni pouze na nějaké papírové údaje, několik počitačových simulací a prezentací, několik maket na výstavách a pár reálných záběrů, použitých z testu americké X-51Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    09:28 25.01.2018

    flanker.jirka: režim má všechny/naprostou většinu funkční systémy koncentrované v Damašku. To že např. baterie S-200 nebyla zničena je z důvodu, že nepředstavuje pro Izraelské ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka: režim má všechny/naprostou většinu funkční systémy koncentrované v Damašku. To že např. baterie S-200 nebyla zničena je z důvodu, že nepředstavuje pro Izraelské stroje nebezpečí.

    Syrská PVO se vůbec nedala srovnávat s tím co měl Irak k dispozici v DS.
    Nemluvě o fungujícím státu a armadě.

    V době, kdy by se vůbec Obama rozhodl Syrii bombardovat by Syrská PVO díky občanské válce nepřestavovala žádný problém.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    17:17 24.01.2018

    Clanek: nejsem tu od toho, abych se snažil nějakou stranu okecavat. Agresor má vždy výhodu a země pouze s obranou vlastního území nevýhodu. V posledních letech Sýrie střílí po ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanek: nejsem tu od toho, abych se snažil nějakou stranu okecavat. Agresor má vždy výhodu a země pouze s obranou vlastního území nevýhodu. V posledních letech Sýrie střílí po izraelských letadel kupodivu nejstaršími systémy Gammon.
    Je to, podle mne, že dvou důvodů, první, že používají standoff munici a systémy s kratším dosahem si neskrtnou a druhý spočívá v organizaci syrské PVO, kde jsou mobilnější systémy určený pro ochranu vojsk, jako kdysi u nás a nejsou u bráněných objektů.
    O tom kolik mají tomahawku a všech jiných hraček nemá smysl se bavit. To co předvedli masivním útokem tomahawky na jednu leteckou základnu svědčí i o tom, že se případnou obranu snažili zahltit střelami a neriskovali útok letadly. Defacto jedná loď vyprášila svoje zásoby tomahawku na jeden cíl. Jde o to zda se případné použití politicky vyplatí. S Irákem jste to trefil přesně.Skrýt celý příspěvek

  • vozik
    11:52 24.01.2018

    Tonotime RiMr71 nema problem s tym ze by nevedel, ze co znamena "kontabilita" v konkretnom pripade, ale s tym ze take slovo neexistuje a to slovo je "kompatibilita" :D radsej ...Zobrazit celý příspěvek

    Tonotime
    RiMr71 nema problem s tym ze by nevedel, ze co znamena "kontabilita" v konkretnom pripade, ale s tym ze take slovo neexistuje a to slovo je "kompatibilita" :D radsej nepouzivaj cudzie slova, ked ich ani nevies napisat :)Skrýt celý příspěvek

  • Tonotime
    11:16 24.01.2018

    RiMr71 "čo to hen ten oná kontabilita" ... V poslednom čase málo informácii o plánoch BRICS a Šanghajskom vojenskom pakte. V článku sú uvádzané dodávky S-400 ako Číne tak aj ...Zobrazit celý příspěvek

    RiMr71
    "čo to hen ten oná kontabilita" ...
    V poslednom čase málo informácii o plánoch BRICS a Šanghajskom vojenskom pakte.
    V článku sú uvádzané dodávky S-400 ako Číne tak aj Indie. Čo ak je to budovanie spoločnej PVO a protiraketovej obrany Ruska-Číny-Indie zatiaľ potichu?
    Rusko, Čína, India môže mať ako svoju PVO tak aj spoločnú.
    Veď BRICS založili aj spoločnú rozvojovú banku. Napríklad link:
    https://en.wikipedia.org/wiki/...
    Stavbu prieplavu v Nikarague ma na starosti čínska spoločnosť HKND. Stavbu prieplavu ma mať pod ochranu čiastočne Ruské námornictvo. Napríklad link: http://slovak.ruvr.ru/2014_08_...
    Stále chce niekto tvrdiť, že tieto veľmoci sa nevedia dohodnúť na nejakých stratégiach napríklad aj v obrane?
    Netvrdím, že BRICS a Šanghajsky spolok sú silné zväzky a pakty na úrovni EU a NATO. Sú to voľnejšie pakty.
    Oveľa volnejšie zväzky v EU presadzovali aj Briti a aj to je jeden z dôvodov prečo odchádzajú.
    Dodávky ropy a plynu z Ruska sa budú len zvyšovať. Boli počas ekonomickej krízy Ruska a embárg Západu na Rusko tiež podpísane dohody v miliardach.
    Čo ak tichá dohoda znie napríklad...
    Rusko poskytne Číne a Indie o niečo lacnejšie komplety S-400 Indie. Čína podpíše dodávky ropy a plynu čosi nevyhodnejšie. Budú sa predstierať fikcie o sporoch Indie a Ruska.
    India poskytne Rusku a Číne možnosť tichého odkopírovania niektorých vojenských technologii ktoré im predal Západ?
    Tie hypersonické zbraňové systémy vyvinuli Rusko, India a Čína podozrivo rýchlo.
    Napríklad aj link... http://zemavek.sk/rusko-upevni...
    V Moskve uzavrela dohody o postavení ruských jadrových reaktorov, o spoločnom vývoji nadzvukovej rakety s plochou dráhou letu BrahMos, ako i stíhačiek novej generácie, dopravných lietadiel, o výrobe vrtuľníkov K-226T, dodávkach ropy a skvapalneného plynu...Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    08:00 24.01.2018

    flanker.jirka Omlouvam se, ale tohle neokecate. Syrska PVO je sila s kterou se musi pocitat, ale i "jen" Izraelci uz jim ji nekolikrat, spolu s celym letectvem, sfoukly. Myslet ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka
    Omlouvam se, ale tohle neokecate. Syrska PVO je sila s kterou se musi pocitat, ale i "jen" Izraelci uz jim ji nekolikrat, spolu s celym letectvem, sfoukly. Myslet si, ze se USA drzi na distanc kvuli tomu malu co Asad ma (ano, je to malo, kdyz ma jedna strana vic tomahawku nez druha strana raket a jine techniky, ktere by je, mozna, sestrelili... neda se to nazvat jinak), ta prevaha je extremni. Navic, utocnik si voli jak a kde uderi, tu ma branici se strana vzdy nevyhodu. Stejnou nevyhodu by mel i kompletni system S-500 se vsemi podpurnymi prvky a obsluhovany elitni ruskou obsluhou. Ne, ani ten by to neustal. Jednoduse pocty nepusti.
    Asadova PVO je tedy neco cemu Obama umoznil prezit tehda, a neco co dnes nestoji USA za to si pohnevat Rusko. Holt USA vlitli do Iraku, krvaceli, platili tehda a vlastni krvaci a plati do dnes. Tak to chteli v Syrii dosahnout jinak/chytreji a je z toho podobna polizanice, kde si uprimne myslim ze ted poradne nevi jak z toho ven. Sam jsem zvedav jake pouceni si z toho vemou pri pristi demokratizacni pokusy, jestli se vrati k "Iraku" nebo najdou treti cestu, treba pro zmenu uspesnou.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    21:06 23.01.2018

    KOLT: na blízkovýchodní obsluhy si asi nevsadí nikdo, ale už jde o systémy s vyšší automatizací. I technologicky perfketně vybavený Izrael se snaží své případné útoky provádět ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: na blízkovýchodní obsluhy si asi nevsadí nikdo, ale už jde o systémy s vyšší automatizací. I technologicky perfketně vybavený Izrael se snaží své případné útoky provádět bokem přes Libanon. Případné ztráty by přinesli útočníkovi trable a dost ekonomického vytížení.
    Irák na počátku 90. let měl PVO tristní kvality, komplety, které měli v té době byly v původních neupravených verzích, obsluha spoléhající na alláha tomu nepřidala. Stuktura a organizace taky zaostávala. Syrie měla ve struktuře i takové věci jako pasivní systém Ramona.Skrýt celý příspěvek

  • Fakty_1
    19:55 23.01.2018

    Superme to je pouze zbozne prani co tu pises nezakladajici se na realite. Pochybuji, ze by Indie chtela investovat do beznadejne zastaralych F-16, byt s novym radarem. To by uz ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme
    to je pouze zbozne prani co tu pises nezakladajici se na realite. Pochybuji, ze by Indie chtela investovat do beznadejne zastaralych F-16, byt s novym radarem. To by uz spise koupila Mig35, ktery je nejenom lepsi ale i levnejsi. Indie si od Ruska pronajme zrejme druhou Akulu, chce ruske dalsi ruske fregaty Talwar, koupi S-400, nedavnou koupila leteckou munici a ruske stihacky jsou i nadale ve hre v tendru. Takze na nejaky vyrazny odklon na zapad to rozhodne nevypada


    Jinak v tom kontraktu s Cinou neni ani prenos technologii ani licencni vyroba. Zkopirovat uz Cina nemuze nic, protoze spolu s Ruskem jsou ve WTOSkrýt celý příspěvek

  • KOLT
    17:30 23.01.2018

    RiMr, asi schopnost vytvářet konta. Ale co já vím, já nejsem major :-)

    RiMr, asi schopnost vytvářet konta. Ale co já vím, já nejsem major :-)

  • RiMr71
    17:14 23.01.2018

    Tonotime - vedle jak ta jedle ale asi úplně ve všem (podle mého nepodstatného názoru) a je ště by mě zajímalo Terazky, "čo to hen ten oná kontabilita" jak o ní furt melduješ...

    Tonotime - vedle jak ta jedle ale asi úplně ve všem (podle mého nepodstatného názoru) a je ště by mě zajímalo Terazky, "čo to hen ten oná kontabilita" jak o ní furt melduješ...

  • KOLT
    17:08 23.01.2018

    flanker.jirka, ovšem netřeba také zapomenout, že proti Iráku měli Amíci jen F-117*, zatímco na začátku konfliktu v Sýrii by mohli nasadit B-2 a F-22, dnes omezeně i F-35. Nic ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka, ovšem netřeba také zapomenout, že proti Iráku měli Amíci jen F-117*, zatímco na začátku konfliktu v Sýrii by mohli nasadit B-2 a F-22, dnes omezeně i F-35. Nic proti, ale nevsadil bych na PVO Sýrie ani zlámanou grešli – pokud by USA chtěly, byla by zdecimovaná nebo ukrytá během několika málo dní... Čímž netvrdím, že by Amíci byli beze ztrát!

    *) Na začátku 90. let navíc nebyl Irák zdecimovaný sankcemi, maximálně měl hoooodně hluboko do kapsy kvůli válce s Íránem. Jestli se bavíme o druhé válce v zálivu, tak vlastně není o čem, neb tehdy byla jeho PVO v troskách ještě před zahájením operace.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    17:02 23.01.2018

    raziel, mně právě přišlo, že je to ve skutečnosti všechno jen jeden zdroj, který všichni citují (aniž by ho uvedli), ale moc jsem se o to nezajímal. Sestřelení GH systémem se ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel, mně právě přišlo, že je to ve skutečnosti všechno jen jeden zdroj, který všichni citují (aniž by ho uvedli), ale moc jsem se o to nezajímal. Sestřelení GH systémem se schopnostmi S-300 mi nepřijde nikterak nemožné. Spíš jsem byl překvapený, že Amíci nekvičí jak podsvinčata na porážce, proto mi to přišlo spíš jako fake. Ale třeba k tomu tichu měli důvod...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    16:34 23.01.2018

    Clanek: kapacity a taktika SEAD a DEAD má USA největší na světě, ale syrská pvo a armáda byla v době počátku problémů v diametrálně odlišné kondici oproti embargem zdecimované ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanek: kapacity a taktika SEAD a DEAD má USA největší na světě, ale syrská pvo a armáda byla v době počátku problémů v diametrálně odlišné kondici oproti embargem zdecimované technice v Iráku, disponovali i systémy Pantsir a buk M2.
    https://en.m.wikipedia.org/wik...

    Kapacity Sýrie s buk m1-2 a buk m2 Pantsir, taky nejsou nejhorší, jde o systémy, které si dokáží poradit i s tak rychlými cíli jako je HARM. Jsou to komplety schopné působit na více cílů současně.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    15:06 23.01.2018

    2 KOLT co vím, tak to na začátku bylo ze zdrojů, za které Pentagon tzv. "nedá prsty do ohně" (liveleak, sherdog atd.) potíž je v tom, že rozdíl mezi RQ a EQ běžný lajk prakticky ...Zobrazit celý příspěvek

    2 KOLT

    co vím, tak to na začátku bylo ze zdrojů, za které Pentagon tzv. "nedá prsty do ohně" (liveleak, sherdog atd.) potíž je v tom, že rozdíl mezi RQ a EQ běžný lajk prakticky nepozná. Tiskem prosákly informace, že došlo ke ztrátě Global Hawku (bez upřesnění modifikace) nad středozemním mořem z důvodu velmi špatného počasí - čímž tyhle UAV trpí od začátku, v podstatě všechny UAV. Proto se taky zpětně cpalo tolik peněz do U-2

    Nebudu tu polemizovat nad tím, zda v tom má práci ruská baterie umístěna v Tartusu, nebo bouřka. Fotky z místa pádu UAV jsem neviděl, na AK byly zakresleny jen mapy dopadu, na foru sherdogu to samé. Osobně mě ale zarazilo, že v té samé době spadnul Global Hawk v Kalifornii, což regulerně potvrdili. Pokud bych nechal pracovat fantazii........Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    14:24 23.01.2018

    Tonotime Ty tady vždyky napíšeš takové blbosti, že to jen ukazuje na to, že buď vůbec nesleduješ mezinárdní situaci nebo sleduješ jen stránky typu ac24. BRICS je zvláštní ...Zobrazit celý příspěvek

    Tonotime

    Ty tady vždyky napíšeš takové blbosti, že to jen ukazuje na to, že buď vůbec nesleduješ mezinárdní situaci nebo sleduješ jen stránky typu ac24.

    BRICS je zvláštní spolek. Proč? Protože Indové nikdy nebudou spojenci s Čínou, viz. nedávné spory na hranicích. A že se nejednalo o nic "vážného jen na oko". Rusko sice bylo jedním z hlavních spojenců Indie, jenže tyto vztahy jsou poslední dobou dost chladné a hlavní úlohu se snaží přebrat Američané. Je totiž pravděpodobné, že Indové nakoupí stovky F-16, které si navíc budou moci Indové vyrábět sami. Důležité bude, kdo vyhraje tedr na stavbu nové indické letadlové lodě. Pokud to bude USA nebo někdo z Evropy, pak se potvrdí přesun Indie na Západ.
    Čínsko-ruské spojenectví také nemůže trvat dlouho. Zájmy obou zemí jsou moc odlišné a hlavně ve Střední Asii je hromada možných sporů, to samé na samotné čínsko-ruské hranici. Teď je spojuje nepřátelství k USA. Jenže je otázka, jak dlouho to ještě bude trvat, než se Rusové s Američany opět udobří, protože se budou potřebovat navzájem právě proti Číně. Ostatně již začalo oteplování vztahů mezi EU a Ruskem. V Brazílii zřejmě skončilo období, kdy vládly extrémně levicový politici. Jediná možnost, jak Brazílii udržet daleko od Západu je pokračování vlády PT. Jenže Lula, který by to jediný mohl dokázat, byl obviděn z korupce a odsouzen 9,5 let. Zítra se koná soud, který pokud potvrdírozsudek , Lula nebude moci na 90% kandidovat a nikdo z PT by zřejmě (alespoň podle průzkumů) nepostoupil ani do druhého kola. Naopak jistý postup má Bolsonaro, který je silně proti-čínský a silně pro-americký a lze očekávat, že případně i Marina Silva nebude nijak pro-čínská, ale naopak pro-západní, ačkoli jednu dobu působila jako MŽP za vlády Luly.

    Erdogan se chová jako blb a může na to příští rok doplatit při volbách. Opozice je stále silná a pokud se spojí za jedním kandidátem, tak může Erdogana odstavit od moci. On moc dobře ví, že vojensky i ekonomicky je Turecko silně závislé na Západě. Stále chce F-35. Stále vznikají nové zbrojní programy s evropskými firmami a ty stávající pokračují .Proč nechce odejít z NATO? Pokud se podíváš na statistiky tureckého importu, tak zjistíš, že Čína a Rusko nejsou ani v první desítce. Pokud se navíc nepovede operace proti Kurdům, může to znametat velké oslabení na domácí scéně.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    13:43 23.01.2018

    raziel87, ten Global Hawk je potvrzený? Myslím tím potvrzený alespoň trochu věrohodnými zdroji. Ne, že bych si myslel, že to ten systém nedokáže. Ale měl jsem za to, že zdroje ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel87, ten Global Hawk je potvrzený? Myslím tím potvrzený alespoň trochu věrohodnými zdroji. Ne, že bych si myslel, že to ten systém nedokáže. Ale měl jsem za to, že zdroje tohohle tvrzení nebyly zrovna valné úrovně. Nicméně se můžu plést, moc si to nepamatuju.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    12:49 23.01.2018

    petris:
    Však je to spomenuté už aj v článku. ;-) India sa bude najskôr klasicky dožadovať aj domácej licenčnej výroby, preto asi budú terajšie údaje o cene kontraktu také vysoké.

    petris:
    Však je to spomenuté už aj v článku. ;-) India sa bude najskôr klasicky dožadovať aj domácej licenčnej výroby, preto asi budú terajšie údaje o cene kontraktu také vysoké.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2