Britové budují experimentální mechanizované brigády
- 5. 5. 2017
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
Britská armáda začíná letos budovat experimentální útočnou skupinu SEG (Strike Experimentation Group). SEG se stane předobrazem nových britských útočných brigád (Strike Brigades), které posílí britské schopnosti účastnit se bojových operací vysoké intenzity.
Podle think-tanku IISS (International Institute for Strategic Studies) britské armádě, na rozdíl např. od americké nebo francouzské, chybí střední obrněné brigády postavené na kolové platformě. Spojené státy mají svoje SBCT (Stryker Brigade Combat Team) brigády postavené kolem obrněných vozidel Stryker, Francie má dokonce (kromě tanků) všechna bojová obrněná vozidla postavená na kolovém podvozku.
Kolový podvozek má sice nižší taktickou mobilitu (tedy omezené možnosti vést manévrový boj v nejtěžším terénu), ale dokáže se velmi rychle přesouvat po vlastní ose na dlouhé vzdálenosti. Naopak pásové podvozky mají skvělé možnosti vést manévrový boj, ale pro přepravu na dlouhé vzdálenosti je nutné použít železnici, lodě nebo silniční tahače s podvalníky - to samozřejmě vyžaduje energii, personál, palivo, čas a větší zajištění bezpečnosti.
Britské armádě podobné střední obrněné brigády chybí. Tento nedostatek popsal britský vládní dokument Strategic Defence and Security Review (SDSR) v roce 2015. Dokument SDSR všobecně popsal obranou strategii Velké Británie do roku 2025, označil hlavní hrozby pro Spojené království a také nutné schopnosti, které jsou nutné pro eliminaci zmíněných hrozeb.
Jedním z doporučení dokumentu SDSR je opětovné vybudování schopností účastnit se bojových operací vysoké intenzity - pro tento účel SDSR doporučuje vybudovat dvě nové “útočné brigády” a zvednout počet expedičních (nasaditelných) brigád ze čtyř na pět. Jedna zmíněná útočná brigáda vznikne transformací stávající obrněné brigády.
Hlavní britskou expediční silou bude 3. divize, kde najdeme zmíněné dvě nové útočné brigády a dvě současné obrněné brigády.
Obě dvě nové útočné brigády budou organizovány následujícím způsobem:
+ Průzkumný prapor s vozidly Ajax;
+ Jeden střední bojový prapor s vozidly Ajax. Jde o nový koncept britské armády, který vozidlům Ajax přiřazuje roli středních tanků;
+ Dva prapory mechanizované pěchoty;
+ Dělostřelecké, ženijní, logistické a zdravotnické jednotky.
Nová bojová vozidla Ajax jsou postavená na pásovém podvozku a jsou osazena novým, vysoce výkonným kanónem ráže 40 mm. Vozidla Ajax mají rovněž bohaté senzorové, elektronické a komunikační vybavení. Vozidla Ajax díky svému vybavení poslouží i jako předsunuté stanoviště pro dělostřelecké/letecké návodčí.
Vozidlo Ajax
Prapory mechanizované pěchoty útočných brigád získají v rámci programu MIV (Mechanised Infantry Vehicle) nové obrněné transportéry na kolovém podvozku 8×8. Zatím není znám dodavatel vozidel, ani konkrétní typ. Britská armáda sice chce MIV získat “nejdřív, jak to bude možné”, ale žádný časový plán dodávek není znám.
V případě britských útočných brigád je unikátní právě kombinace pásového (Ajax) a kolového (MIV) podvozku. Ajax kombinuje vysokou taktickou mobilitu, skvělou odolnost a velkou palebnou sílu, ale jednoduše nebude schopen se na velkou vzdálenost přesouvat tak rychle, jako kolová MIV.
Tohle omezení neumožní přesouvat celou brigádu na dlouhé vzdálenosti stejně rychle, jako dokáží americké a francouzské střední obrněné brigády. Například francouzská brigáda s kolovými vozidly VBCI dokázala v africkém Mali (2013) překonat vzdálenost 2000 km během pěti dní.
Na druhé straně, díky své odolnosti, senzorovému/elektronickému vybavení a výzbroji britské Ajaxy technicky překonávají jakékoliv současné zahraniční bojové vozidlo pěchoty - a to na kolovém i pásovém podvozku.
SDSR také doporučuje snížit tři pluky (ve skutečnosti jde o jednotky početně na velikosti praporu) tanků Challenger 2 na pouhé dva. Jeden pluk s tanky Challenger 2 bude přezbrojen právě na vozidla Ajax.
Snížení počtů tanků Challenger 2 nemusí mít na první pohled logiku - v současné době tanky hrají významnou roli v bojích na východní Ukrajině, Sýrii a Iráku. Podle think-tanku IISS ale čeká britské Challengery 2 hloubková modernizace. Díky modernizaci výrazně vzroste bojová hodnota zbývajících Challengerů 2, což zmírní následky snížení počtu tanků.
Zdroj: IISS
Související články
Future Soldier Vision: Britský voják roku 2025
Ministerstvo obrany Spojeného království zveřejnilo vizi vojáka budoucnosti FSV (Future Soldier ...
- 25.10.2015
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Modernizace britských tanků Challenger 2
Ministerstvo obrany Velké Británie připravuje modernizaci hlavních bojových tanků Challenger 2. ...
- 14.06.2016
- 22 komentářů
- Jan Grohmann
Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa
Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový ...
- 15.06.2016
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
Odyssea britských letadlových lodí
Královské námořnictvo (Royal Navy) zařadí tento rok do služby první ze dvou letadlových lodí třídy ...
- 21.04.2017
- 48 komentářů
- Pavel Vinkler
Přepravu pěchoty zajistí PMRS - pásové OT na podvozku Ajaxu, nebo modernizované Warriory, které budou osazené novou věží s CTA 40. Vozidla nemají PTŘS, jelikož britové spoléhají na ...Zobrazit celý příspěvek
Přepravu pěchoty zajistí PMRS - pásové OT na podvozku Ajaxu, nebo modernizované Warriory, které budou osazené novou věží s CTA 40. Vozidla nemají PTŘS, jelikož britové spoléhají na trochu jinou strategii, kdy PTŘS má až samotný výsadekSkrýt celý příspěvek
Do prvých línii by mali armády nasadzovať rýchlo pohybujúce sa obrnené vozy a ľahké tanky. Vybavené rychlopalnými delami a rôznymi vyhľadávacími a navédzacimi senzormi. V prvej ...Zobrazit celý příspěvek
Do prvých línii by mali armády nasadzovať rýchlo pohybujúce sa obrnené vozy a ľahké tanky. Vybavené rychlopalnými delami a rôznymi vyhľadávacími a navédzacimi senzormi.
V prvej línii by sa mali pohybovať aj bezpilotné dróny vybavené nejakými raketami na ťažkých obrnencov. Dróny by mohli pekonávať rýchlo rôzne opevnenia zo zadu a zhora. Dróny by robili súčasne tiež prieskum, dopĺňali situačne povedomie bojiska.
Úlohu ťažkých tankov môže nahradiť v dnešnej dobe čoraz presnejšie delostrelectvo o 10 - 20 km za prvou líniou stretu. Doplnené letectvom, helikopterami, drónmi.
Ťažký tank je vlastne silne obrnený neobratný kolos s kanónom dajme tomu 120 mm.
Okrem neobratnosti majú ťažké tanky nevýhodu vo vysokej spotrebe paliva a nutnosťou veľkých zásobovacích jednotiek na ich chod. Počas vojny v Iraku údajne spotrebovali Americké Abramsy po niekoľkých hodinách manévrovacieho boja svoje palivo a ofenzívu museli prerušiť.
Dnes v Iraku Američania vlastne podporujú väčšinou ľahšie vybavene Iracké vojska ťažkým ďalekonosným delostrelectvom a letectvom. Iracká armáda mala väčšinu svojej ťažkej obrnenej techniky zničených počas vojen proti Sadámovi Husajnovi.Skrýt celý příspěvekNevím ted jiste nechce se mi to hledat..Ajax hlavne plnánují ve verzi průzkumného vozidla pro vyhledávání cílu. Není tam místo pro výsadek. Akorát nevím pro koho teda bude ty cíle ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím ted jiste nechce se mi to hledat..Ajax hlavne plnánují ve verzi průzkumného vozidla pro vyhledávání cílu. Není tam místo pro výsadek. Akorát nevím pro koho teda bude ty cíle vyhledávat..Ajax bude určitě špička co se týče ochrany vozidla. S utočným potenciálem to bude slabší. Verze ascodu která bude nabídnuta nám bude zrejme o něco méně chráněna uz z duvodu že tam musí být místo pro výsadek.Skrýt celý příspěvek
K článku: Ajax zatím NENÍ, teprve BUDE (i když asi velmi brzy), takže tvrzení, že (nyní) technicky překonává všechna současná BVP jaksi není na místě, to se uvidí, až skutečně ...Zobrazit celý příspěvek
K článku:
Ajax zatím NENÍ, teprve BUDE (i když asi velmi brzy), takže tvrzení, že (nyní) technicky překonává všechna současná BVP jaksi není na místě, to se uvidí, až skutečně bude. Navíc si myslím, že například ve srovnání s T15 zase tak bezkonkurenční nebude.
Doplněk k Aldus:
Souhlasím s názorem, jen bych doplnil to, že AJAX žádné (PT) rakety nemá, má jen ten 40 mm kanón CTA (například T15 má na rozdíl od něho 4 PTŘS v pohotovostní poloze, Puma 2x PTŘS Spike, Lynx má 2x SPIKE, TULPAR 2x LUMTAS, K21 má 40 mm kanón Bofors + 2x PTŘS obdoba SPIKE......., i starší ruské BVP-3 má mimo starší a slabší 30 mm AK ještě 100 mm kanón s možností odpalování PTŘS). Takže to tvrzení o té bezkonkurenční palebné síle Ajaxu je jen zbožné britské přání, nebo marketingový tah. Samozřejmě, že pokud chci na něco střílet, tak v první řadě záleží na senzorovém vybavení věže, pak na SŘP a nakonec na zbrani, ale účinnost jakéhokoliv řetězce závisí na jeho nejslabším článku. Ale pokud vím, tak o skutečné kvalitě senzorického systému a SŘP Ajaxu stejně zatím není nic známo. Na druhé straně, podvozky K21 se rovněž osazují věžemi Cockerill se 105 mm kanónem - což byla ještě v 90-tých letech standardní ráže kanónů MBT - takže u těch lze říkat, že mohou plnit roli lehkého tanku (ale ne středního). Ajax nemá ani ten 105 mm kanón a pokud vím, tak se o něm ani neuvažuje (možná časem).Skrýt celý příspěvekJestli Ajaxům "přiřazují roli středních tanků", proč jim taky nedali kanón jako tanku? Co bude chudák Ajax dělat, až se se skutečným tankem potká a bude mít už vysřílené rakety? To ...Zobrazit celý příspěvek
Jestli Ajaxům "přiřazují roli středních tanků", proč jim taky nedali kanón jako tanku? Co bude chudák Ajax dělat, až se se skutečným tankem potká a bude mít už vysřílené rakety? To ho "vysoce výkonný kanón ráže 40 mm" sotva zachrání.
Britové jsou prý velice nervózní z ruské Armaty a zareagují na to tak, že zredukují vlastní tanky a nahradí je Ajaxi. Nějak tomu nerozumím ...
@ Polemik: "Strike Brigades" je lepší přeložit jako "úderné brigády". A úder se hodí i v obraně ;-)Skrýt celý příspěvekPolemik Vzhledem k tomu, že k pozemním bojům při obraně zemí NATO pravděpodobně nedojde na území Británie, je expediční charakter brigád oprávněný. Co se týká slova útočné, ...Zobrazit celý příspěvek
Polemik
Vzhledem k tomu, že k pozemním bojům při obraně zemí NATO pravděpodobně nedojde na území Británie, je expediční charakter brigád oprávněný.
Co se týká slova útočné, tak i při obraně státu je potřeba zaůtočit na pronikající nepřátelské jednotky.Skrýt celý příspěvekV článku sa spomína, že by to mali byť útočné expedičné brigády...som myslel že Francúzi sú členom NATO, ktoré má byť výlučne obranným paktom ?!? Načo sú potom obrannému paktu ...Zobrazit celý příspěvek
V článku sa spomína, že by to mali byť útočné expedičné brigády...som myslel že Francúzi sú členom NATO, ktoré má byť výlučne obranným paktom ?!? Načo sú potom obrannému paktu útočné expedičné jednotky ?!? Iba ak by ten deklarovaný čisto obranný charakter NATA bola iba dymová clona pre verejnosť a kritikov a skutočné úmysly boli iné, nekalé ?!? :-/Skrýt celý příspěvek
Ono to s tou cenou nové bojové techniky nebude tak žhavé, jak by se mohlo zdát. V roce 1938 byl plánován rozpočet pro celou ČSR cca 10 117 000 000 Kč ...Zobrazit celý příspěvek
Ono to s tou cenou nové bojové techniky nebude tak žhavé, jak by se mohlo zdát.
V roce 1938 byl plánován rozpočet pro celou ČSR cca 10 117 000 000 Kč (http://ftp.aspi.cz/opispdf/193... Což dle podílu obyvatel by pro současnou ČR dalo necelých 7 250 000 000 Kč. Rozpočet na letošek je cca 1 310 000 000 000 Kč.
ČKD chtělo za jeden kompletně vybavený tank vz. 38 1 250 000 Kčs. cena OA vz. 30 by mohla být v roce 1938 cca 190 000 Kčs. Za tehdejší rozpočet by bylo možno pořídit. 5800 tanků vz. 38 či 38 200 OA vz. 30. převedeno do současnosti by byla odpovídající cena tanku cca 226 mil. Kč. a 35 mil. Kč. za obrněný automobil. A od toho zase nejsme tak daleko.Skrýt celý příspěvekmarfolodej: samozřejmě že je to žvást, ani zvýšená mobilita, ani větší bojová efektivita nižší počty neřeší, zejména u pozemní techniky, protože prostě jeden tank nasadím jen na ...Zobrazit celý příspěvek
marfolodej: samozřejmě že je to žvást, ani zvýšená mobilita, ani větší bojová efektivita nižší počty neřeší, zejména u pozemní techniky, protože prostě jeden tank nasadím jen na jednom místě, nemůžu ho rozdělit na dvě místa, abych pokryl dva směry.
Je to víceméně jen obezlička kvůli financím a snižujícím se lidským zdrojům - technika stojí stále čím dál víc a to jak absolutně (tj celková suma potřebná na jeden kus) tak i ve vztahu k výkonu ekonomiky (i méně výkonné ekonomiky třeba v padesátých letech si mohly dovolit velká množství relativně levné techniky).
To samé ty snižující se počty posádek (hlavně u námořní techniky) - všichni vědí, že to má vliv na bojovou efektivitu, protože zatímco třeba druhoválečná plavidla se stovkami námořníků při zásahu dokázala nejednou pokračovat v boji, hasit požáry a opravovat škody, dneska se s tím nedá počítat - každý mrtvý je obtížně nahraditelný specialista a když vezmete odněkud lidi do požárního týmu, tak je nemá kdo zastoupit.Skrýt celý příspěvekDoplním článek, pokud je mi známo, tak vítězem programu MIV byl na konci roku 2016 vyhlášen německý Boxer. Tehdy Britský The Times informoval o záměru ministerstva obrany Velké ...Zobrazit celý příspěvek
Doplním článek, pokud je mi známo, tak vítězem programu MIV byl na konci roku 2016 vyhlášen německý Boxer. Tehdy Britský The Times informoval o záměru ministerstva obrany Velké Británie nakoupit 800 kolových obrněných vozidel Boxer 8×8 od německo-nizozemské firmy ARTEC. Konkurencí byla Piranha V, VBCI od Nexteru, Patria AMV, italské Iveco a Terrex 2 od ST Kinetics.
Pokud jde o Challengery, tak ty měly být nahrazeny "středním tankem" na podvozku Ajaxe, kvůli finančním škrtům v programu, byla tato verze zrušena, tak jako některé další (mínometné atd.). Samotná konstrukce je ale tomu uzpůsobena a pro tankovou verzi mělo být jen větší ložisko věže. Je dost škoda, že z této možnosti sešlo, přeci jen investice do modernizace Challengerů rovněž nebudou zrovna malé - tedy pokud se rozhodne o dražším balíčku i s novým kanónem - z původního tanku by tak zbyla jen šlupkaSkrýt celý příspěvekteď sem si všiml, že vždycky s každou modernizací techniky se okecává snížení počtů a jak se modernizace dokončí, tak se bečí nad tím, že ty počty jsou nízké...mě to případne, že ...Zobrazit celý příspěvek
teď sem si všiml, že vždycky s každou modernizací techniky se okecává snížení počtů a jak se modernizace dokončí, tak se bečí nad tím, že ty počty jsou nízké...mě to případne, že někdo chytře a umýslně snižuje bojové hodnoty vojsk NATO.
Přece si nemohu myslět, že když já modernizuju, že případný soupeř má furt stejnou techniku o stejných počtech. Zdá semi to kapánek naivní... :-(Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...