Armáda hlásí plno. Do základního kurzu až příští rok
- 12. 10. 2020
- 16 komentářů
- Jana Poncarová
O vstup do armády je stále větší zájem. Armádním personalistům se podařilo splnit letošní rekrutační cíle ještě před koncem roku. Obsazeny jsou dokonce i první kurzy základní přípravy na příští rok. Přibývá i zájemců o vstup do Aktivní zálohy. Důvodů je hned několik.
Letošní rok je v mnoha ohledech specifický. Pandemie koronaviru se dotkla všech oblastí života, armádu nevyjímaje. O vojácích, stejně jako o zdravotnících, lékařích nebo hasičích bylo více slyšet a byli více vidět. I to může být podle některých zástupců Armády ČR důvodem, proč je letos tak vysoký zájem o službu v této ozbrojené složce.
„Letošní rekrutační cíl byl 1 740 nových vojáků a ten o něco překročíme,“ uvedla generálka Lenka Šmerdová, která radí náčelníkovi generálního štábu Aleši Opatovi v oblasti náboru. Protože je letošní cíl v podstatě naplněn, armádní rekrutační centra se zaměřují na nábor v příštím roce. Pro rok 2021 sice ještě náborový cíl stanoven nebyl, armáda chce ale přijmout minimálně 1 600 nováčků.
Výsadkáři mají setrvale plno
Armáda si letošní zvýšený zájem vysvětluje tím, že v nejisté době se uchazečům resort ministerstva obrany jeví nejen jako atraktivní, ale také jako odpovědný a spolehlivý zaměstnavatel. Pomohlo i to, že vojáci byli v poslední době více vidět, například jak pomáhají se zvládáním pandemie.
Náborové video české armády
Na to poukazuje i podplukovník Ivo Zelinka ze 43. výsadkového pluku v Chrudimi. „Hlavní důvody vysokého zájmu o službu, ať již u výsadkářů nebo u jiných součástí Armády ČR, jsou podle mě dva. Tím prvním je stále stoupající prestiž ozbrojených sil, tím druhým je současná pandemická krize, která každému ukázala schopnosti a potřebnost ozbrojených sil. Podobný efekt bylo možné pozorovat i v roce 2014 po anexi Krymu. Lidé si váží ozbrojených sil v těžkých dobách, a to se pak následně projevuje na rekrutaci.“
U výsadkářů navíc, podobně jako u dalších elitních složek, poptávka setrvale převyšuje nabídku. „Statistiku, kolik uchazečů jsme za čtvrtstoletí museli odmítnout, si nevedeme,“ říká Ivo Zelinka a dodává: „Nicméně uvedu příklad. Rekrutaci na Organizační jádro výsadkového pluku jsme zahájili 1. července 2019, tedy zhruba před rokem. Od té doby jde nad očekávání dobře, a to natolik, že jsme kvůli tomu posunuli termín počáteční operační schopnosti pluku z 1. ledna 2021 již na 1. října 2020.“
Chybí důstojníci i mechanici
Jsou ale i profese, které armádě chybí. Podle generálky Šmerdové jsou nejvíce potřeba řidiči nákladních vozů. Ozbrojené složky shání také specialisty k jednotlivým útvarům, tedy například letecké mechaniky, elektromechaniky nebo specialisty přes počítače a oblast IT. Intenzivní nábor se letos zaměřil i na doplnění členů Hradní stráže, které se podařilo rozšířit své stavy.
Poptávka je rovněž po důstojnících. Protože se Univerzitě obrany v posledních letech nedaří dodat armádě potřebný počet důstojníků, hledá je mezi civilisty. Podle generálky Šmerdové by letos z civilu mělo na důstojnické posty nastoupit přes 120 lidí. Budou mezi nimi i minimálně tři dosud civilní piloti vrtulníků, kterých má vojenské letectvo nedostatek. Do důstojnických pozic by také letos mělo být povýšeno asi 200 vojáků, kteří si doplnili vysokoškolský diplom.
Hledají se piloti, kteří budou létat s vrtulníky Viper a Venom
Základní kurz se změní
Pandemie koronaviru pochopitelně ovlivnila i průběh náboru. Více se komunikovalo a komunikuje elektronickou cestou. Armáda také upravila kurz základní přípravy, jímž musí ve Vyškově projít každý zájemce a rekruti si během něj osvojují základní vojenské znalosti a návyky. Do vypuknutí koronavirové pandemie trval tři měsíce, nyní byl ale zintenzivněn a zkrácen na dva měsíce. Po dobu šesti týdnů pak nesmí vojáci opouštět kasárna, aby se nenakazili. Celý kurz navíc provází přísná hygienická opatření.
Kurz základní přípravy projde úpravou i v příštím roce. „Modifikace kurzu byla plánována a pracuje se na ní dlouhodobě,“ poznamenala generálka Šmerdová a dodala: „Po obsahové stránce kurz zůstane až na drobné odchylky téměř stejný. To nám umožní aplikovat moderní trendy výcviku. Zkrácení časové doby kurzu nám rovněž umožní efektivní vzdělávání instruktorského sboru jak doma, tak v zahraničí.“
Náborové video
Důležitým předpokladem pro zvládnutí základního kurzu je fyzická kondice, která je někdy vyčítána hlavně mladé generaci. Podle Iva Zelinky ale zbytečně. „Současní rekruti si v ničem nezadají s těmi před patnácti lety. Jestli něco k smrti nesnáším, tak nadávání na mladou generaci ,starými bardy‘. Co do fyzičky, tak nepozoruji u uchazečů k výsadkářům velké rozdíly mezi minulostí a dneškem. Dnešní uchazeči jsou asi méně sociálně vyspělí, ale s tím je třeba počítat a zavést systém, který je této zátěži vystaví postupně,“ vysvětluje. Naráží tím například na to, že mladí lidé jsou natolik sžití s mobilními telefony a komunikačními technologiemi, že je pro ně výzva strávit například dva tři týdny bez nich. Více o tom hovořil například v tomto rozhovoru.
Do deseti let 30 000 vojáků
Ministerstvo obrany k letošnímu 1. lednu evidovalo 25 899 vojáků z povolání, z toho přímo u armády sloužilo 22 105 lidí, další byli zařazeni do služby u Vojenské policie nebo u Vojenského zpravodajství. Do roku 2030 chce mít armáda k dispozici 30 000 vojáků. V dalším náboru bude proto pokračovat.
Související články
Jana Černochová: Budování armády je nekonečný proces
V české armádě jsou investice tématem už od 90. let. V posledních letech je o nich více slyšet. ...
- 28.07.2020
- 63 komentářů
- Jana Poncarová
Mise v Perském zálivu vrátila československé armádě dobré jméno
Československo si odžilo teprve pár měsíců demokracie, když svět s napětím sledoval eskalaci ...
- 17.08.2020
- 36 komentářů
- Jana Poncarová
Čechoslováci v RAF: Nikdy tak malá skupina lidí neudělala tak moc pro svůj národ
Když před osmdesáti lety zuřila Bitva o Británii, morálku vojáků i civilistů posilovaly projevy ...
- 17.09.2020
- 44 komentářů
- Jana Poncarová
Společně silnější: Americkou B-52 doprovodí české Gripeny. Formace prolétne nad celou republikou
V sobotu 19. září se na českém nebi rozduní americký bombardér B-52. Poletí přímo ze základny v ...
- 18.09.2020
- 11 komentářů
- Jana Poncarová
K cemu mi je vysoka vojenska skola kdyz nedokaze pripravit dustojniky v pozadovanem poctu? K NICEMU!!! Potom do ACR jdou lide na funkce kpt. mjr. pplk. kteri nemaji absolutni ...Zobrazit celý příspěvek
K cemu mi je vysoka vojenska skola kdyz nedokaze pripravit dustojniky v pozadovanem poctu? K NICEMU!!! Potom do ACR jdou lide na funkce kpt. mjr. pplk. kteri nemaji absolutni poneti jak to funguje na urovni velitele cety nebo roty. Pak se posouvaji systemem na vyssi a vyssi funkce ale prakticke zkusenosti 0! Takze pokud chcete aby armada fungovala tak se zamerte aby vojenska skola vychovala schopne lidi kteri povedou sve jednotky! Hlavne zastavte nesmyslne povysovani Bc typu knihovnik, terepeut , sociolog , telocvikar... a veli jednotkam kde potrebuje napr. elektro.Skrýt celý příspěvek
Na to aby škola připravila dostatečné množství důstojníků je nejdřív třeba aby přilákala dostatek zájemců. Což je problém u všech technických vysokých škol. Není nic divného že s ...Zobrazit celý příspěvek
Na to aby škola připravila dostatečné množství důstojníků je nejdřív třeba aby přilákala dostatek zájemců. Což je problém u všech technických vysokých škol. Není nic divného že s tím má problémy i UNOB.Skrýt celý příspěvek
Zvláštní, že pod názvem VA Bno s tím problém nebýval. A dokonce škola dokázala vzdělávat lidi na tolik, že měli rychlejší mozek než nohy. A jsou to právě tito absolventi, kteří ...Zobrazit celý příspěvek
Zvláštní, že pod názvem VA Bno s tím problém nebýval. A dokonce škola dokázala vzdělávat lidi na tolik, že měli rychlejší mozek než nohy. A jsou to právě tito absolventi, kteří nyní tvoří jádro technologicky vyspělé části armády a systémů pomáhajících s trasováním při epidemii Covid.Skrýt celý příspěvek
Když čtu tohle: Podle generálky Šmerdové by letos z civilu mělo na důstojnické posty nastoupit přes 120 lidí. Budou mezi nimi i minimálně tři dosud civilní piloti vrtulníků, ...Zobrazit celý příspěvek
Když čtu tohle:
Podle generálky Šmerdové by letos z civilu mělo na důstojnické posty nastoupit přes 120 lidí. Budou mezi nimi i minimálně tři dosud civilní piloti vrtulníků, kterých má vojenské letectvo nedostatek. Do důstojnických pozic by také letos mělo být povýšeno asi 200 vojáků, kteří si doplnili vysokoškolský diplom.
...trochu mě jímají obavy. To znamená, že do pozic velitelů čet a jiných základních důstojnických funkcí se rabují ostatní hodnostní sbory.Skrýt celý příspěvekNení to to po čem se už dlouho volá? Tedy aby na pozice nižších důstojníku nastupovali vojáci kteří mají už nějaké praktické zkušenosti.
Není to to po čem se už dlouho volá? Tedy aby na pozice nižších důstojníku nastupovali vojáci kteří mají už nějaké praktické zkušenosti.
Rabují? Neříká se tomu náhodou zasloužený kariérní postup? Nebo má snad větší váhu člověk, který jde s titulem už do armády a rovnou nastoupí na důstojnické místo?
Rabují? Neříká se tomu náhodou zasloužený kariérní postup? Nebo má snad větší váhu člověk, který jde s titulem už do armády a rovnou nastoupí na důstojnické místo?
Takhle. Mě připadá šílené, že lidé čekají roky na to, až se přes ty stohy a stohy klacků pod nohama dohrabou na vyšší hodnosti (jedno jakou) a armáda si vesele nabírá nováčky, ...Zobrazit celý příspěvek
Takhle. Mě připadá šílené, že lidé čekají roky na to, až se přes ty stohy a stohy klacků pod nohama dohrabou na vyšší hodnosti (jedno jakou) a armáda si vesele nabírá nováčky, které rovnou umísťuje na tabulky praporčických a důstojnických hodností. Ono se to dá chápat u specializovaných tabulek, ale ono se to děje naprosto u všech.Skrýt celý příspěvek
No a co je na tom? Ved skuste do armady naverbovat VS vzdelaneho specialistu napr. na kyberbezpecnost s 10 rocnou praxou a ponuknite mu hodnost "vojin", lebo je sluzobne najmladsi. ...Zobrazit celý příspěvek
No a co je na tom? Ved skuste do armady naverbovat VS vzdelaneho specialistu napr. na kyberbezpecnost s 10 rocnou praxou a ponuknite mu hodnost "vojin", lebo je sluzobne najmladsi. Nemal by mat takyto clovek pre armadu vacsiu hodnotu nez cerstvy maturant, ktory v podstate nevie nic? A samozrejme s tabulkovym platom pre OR-1.Skrýt celý příspěvek
Tak ono asi je dost rozdíl, jestli mluvíme o postupu v pozemních bojových jednotkách, nebo o najímání specialistů a podobně. Nikoho asi nepřekvapí, že kariérní postup, hodnost a ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ono asi je dost rozdíl, jestli mluvíme o postupu v pozemních bojových jednotkách, nebo o najímání specialistů a podobně. Nikoho asi nepřekvapí, že kariérní postup, hodnost a plat jinak funguje pro pilota, řidiče panduru a specialisty na problematiku vyzbrojování. Zároveň všichni asi chápou, že u důstojníků se očekává vysokoškolské vzdělání a že na to armáda má školu, univerzitu obrany, kde si může teoreticky "vypracovat talenty" ať už čerstvé nebo s historií služby. Nezdá se mi ten postup nijak zvlášť nelogický.
Jinak je zajímavé, jak třeba v US army funguje povyšování mužstva a že velká část vojáků má pozici E-4, specialista, protože to je prostě nejvyšší hodnost, jakou člověk z mužstva může mít bez toho, aby byl už poddůstojník a měl velitelské povinnosti.Skrýt celý příspěvek
Největší tragedií je, že armáda je na tom tak zle, že na místa důstojníků dává absloventy škol, které s vysokými školami mají společný pouze název. K čemu je novému důstojníkovi, ...Zobrazit celý příspěvek
Největší tragedií je, že armáda je na tom tak zle, že na místa důstojníků dává absloventy škol, které s vysokými školami mají společný pouze název.
K čemu je novému důstojníkovi, když má titul bakalář z lesnictví nebo rybářství?Skrýt celý příspěvekJe to zo zufalstva. Uz nezijeme 19. storocie, kedy farar a lampasak boli top povolania. Teraz sa viac ak 99% najschopnejsich rozhodne pre povolanie mimo armady. A to z jednoducheho ...Zobrazit celý příspěvek
Je to zo zufalstva. Uz nezijeme 19. storocie, kedy farar a lampasak boli top povolania. Teraz sa viac ak 99% najschopnejsich rozhodne pre povolanie mimo armady. A to z jednoducheho dovodu - mimo armady po nich nikto nebude vyzadovat relokaciu, budu mat vyssi plat v sukromnej sfere, v podstate ich necakaju ziadne pohotovosti a necaka sa od nich, ze budu riskovat vlastny krk. Armada v tomto taha za kratsi koniec. Musi sa uspokojit s tymi, ktori sa dobrovolne hlasia.Skrýt celý příspěvek
Ta dobrovolnost je daná tím, že je armáda profesionální. Získat pro tuto práci se dá dost lidí, ale z velké části se doplácí na chybi zdecimovaného vojenského školství. Tam se ...Zobrazit celý příspěvek
Ta dobrovolnost je daná tím, že je armáda profesionální. Získat pro tuto práci se dá dost lidí, ale z velké části se doplácí na chybi zdecimovaného vojenského školství. Tam se nenávrtatně zpřetrhaly vazby mnohé technické obory, které do roku 2005 patřily k velmi dobrým i v porovnání s civilními školami nechali padnout.Skrýt celý příspěvek
priority dnešní mládeže jsou jinde než technické obory.
https://www.novinky.cz/domaci/...priority dnešní mládeže jsou jinde než technické obory.
https://www.novinky.cz/domaci/...
Dovolím si menší připomínku: Pro jmenování do důstojnické hodnosti je podmínkou VŚ vzdělání bakalářské (do hodnosti kpt. včetně nebo magisterské (pro vyšší důstojníky a generály) ...Zobrazit celý příspěvek
Dovolím si menší připomínku:
Pro jmenování do důstojnické hodnosti je podmínkou VŚ vzdělání bakalářské (do hodnosti kpt. včetně nebo magisterské (pro vyšší důstojníky a generály)
Nikdo neřeší obor a tak máme v AČR vystudované teology a další "experty humanitních pavěd" Proč??? Techniku, kde je základem matematika, fyzika, statistika by "nedali". V technických oborech nic "neokecáte" na různé "referáty a studentské úvahy a projekty " se nehraje. Buď umí, nebo ne.
Další problém je že AČR potřebuje naprosto minimum technických odborníků. Dnes je druh vojska mnohdy jeden útvar. AČR stačí "v oboru" např. 3 specialisté ročně. To se nevyplatí držet na UNOB akreditovaný studijní obor, který musí mít svého odborného garanta........ a řadu dalších náležitostí. Takové je lepší "nakoupit v civilu"
Jenže civilní sféra takovým expertům dokáže nabídnout odpovídající plat a benefity.
MO ČR pouze tarifní plat svázaný s hodností. Zavést smluvní platy v AČR, tak to někteří příslušníci hlavně "starší a zasloužilí" včetně velitelského sboru "nerozdýchají".Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...