Mise v Perském zálivu vrátila československé armádě dobré jméno
- 17. 8. 2020
- 36 komentářů
- Jana Poncarová
Československo si odžilo teprve pár měsíců demokracie, když svět s napětím sledoval eskalaci konfliktu v Kuvajtu. Během krátké doby se českoslovenští vojáci připravili na svoji první misi po boku západních spojenců. Protichemická jednotka ve válce v Perském zálivu obstála a položila základy dalším zahraničním misím.
Válka v Perském zálivu (2. srpna 1990 – 28. února 1991) přinesla prvenství v mnoha ohledech. Televize, v některých domácnostech ještě s černobílými obrazovkami, přenášely živé záběry noční protiletadlové palby v Bagdádu nebo záznamy naváděných raket. Do té doby bývalo válečné zpravodajství zprostředkováváno se zpožděním. V konfliktu byly také nasazeny moderní zbraně, jako například neviditelné bombardéry Nighthawk, rakety Tomahawk, protirakety Patriot, vrtulníky Apache nebo inteligentní bomby.
Konflikt eskaloval kvůli ropě
Války v Perském zálivu se zúčastnila i československá protichemická jednotka – šlo o vůbec první misi mladého demokratického státu. Československý kontingent do konfliktu oficiálně přizvala počátkem listopadu 1990 Saudská Arábie. Konflikt, jehož středobodem byla ropa, v té době už několik měsíců hořel.
Irácký vůdce Saddám Husajn obvinil 17. července 1990 sousední Kuvajt, že svévolně snižuje ceny ropy. O den později Irák malému státu ležícímu u Perského zálivu vyčetl, že od roku 1980 čerpal ropu ze sporného území. Ztráty vyčíslil na 2,4 miliardy dolarů a vyžadoval uhrazení „dluhu“. Kuvajt se vůči tomu ohradil. Spor i přes diplomatické úsilí eskaloval. Irácká vojska vstoupila do Kuvajtu 2. srpna 1990.
Formuje se protichemická jednotka
Invaze se setkala s mezinárodním odsouzením a Rada bezpečnosti OSN schválila ekonomické sankce proti Iráku. Americký prezident George H. W. Bush vyslal do spojenecké Saudské Arábie (sousedící s oběma státy) armádu. Saudští Arabové a Američané začali formovat vojenskou koalici, brzy se k nim přidali i Britové, Francouzi a Egypťané. Na konci konfliktu, v únoru 1991, už měla koalice 28 států, jimž OSN poskytla mandát k osvobození Kuvajtu.
Pro Československo to bylo vůbec poprvé, kdy se zapojilo do vojenské operace jako demokratický stát po boku svých nových západních spojenců. V září 1990 připravila československá vláda návrh na vyslání speciální protichemické jednotky do Perského zálivu, který schválilo Federální shromáždění ČSFR.
V říjnu pak začal výcvik a shromažďování techniky a materiálu. Vyslání československých vojáků předcházel ještě podpis dohody mezi saudským princem Chálidem a ministerstvem obrany ČSFR. Přesuny jednotek pak začaly 11. prosince 1990 a trvaly čtyři dny – na území Saudské Arábie dopravily československé vojáky americké letouny C-5 Galaxy.
O nasazení československé armády v Iráku vypráví dokument Doopravdy
Krok do velké neznámé
Kontingent – připravený během dvou měsíců – tvořili chemici, zdravotníci a výsadkáři. Profesionální vojáci tehdy připadali asi jen na polovinu jednotky. Spolu s nimi se na misi vydali i vojáci základní služby, mladí hoši ve věku kolem osmnácti nebo dvaceti let. Poté, co bylo 169 československých vojáků dopraveno do Saudské Arábie, postavili základní tábor a na Štědrý den roku 1990 už zaujali své pozice v poušti poblíž města Hafr El Batin, jež leží asi čtyřicet kilometrů od kuvajtských a iráckých hranic.
„Byla to velká neznámá. Nevěděli jsme, do čeho jdeme. Připravovali jsme se doma na nějaké bojové nasazení, ale nevěděli jsme, jestli úplně správně. Měli jsme z toho trošku obavy,“ přiznal po letech generál Ondrej Páleník v rozhovoru pro portál Natoaktual.cz. Pozdější velitel českých speciálních sil byl jedním z mladých vojáků, kteří do mise v prosinci 1990 odletěli.
Čechoslováci v poušti obstáli
Irák dostal od Rady bezpečnosti OSN ultimátum – do 15. ledna 1991 měl opustit okupované kuvajtské území, ale Saddám Husajn odmítl podmínky rezoluce splnit, a tak o dva dny později spojenci zahájili operaci Pouštní bouře. Zúčastnili se jí i českoslovenští vojáci.
Na svou dobu byla protichemická jednotka vybavená moderními ochrannými prostředky i technologiemi. Proslula například tím, že už v prvních dnech operace při postupu koaličních sil naměřila ve vzduchu otravné látky. Jejím úkolem bylo chránit saudskoarabská vojska, která měla podle spojeneckých dohod vstoupit na kuvajtské území mezi prvními.
Leteckými útoky na cíle v Iráku (a od 24. února 1991 také pozemní ofenzívou) spojenci vytlačili irácké oddíly během čtyř dnů. Na území Kuvajtu pak prošli českoslovenští vojáci i nechvalně proslulou Saddámovou linií minových polí. Svou misi ukončili několik kilometrů od hlavního města Kuvajtu, jen kousek od hořících ropných polí, jež zapálili iráčtí vojáci v posledních dnech války. Ropná pole se podařilo definitivně uhasit až v listopadu 1991. Denně tehdy shořelo kolem šesti milionů barelů ropy a do atmosféry se uvolnilo na patnáct tisíc tun zplodin.
Armádě se vrátilo dobré jméno
Jak v rozhovoru pro časopis Reflex uvedl Ján Valo, který protichemickému praporu v Perském zálivu velel, tato válka byla ve své době největší válečnou operací od druhé světové války a podle jeho mínění v ní Čechoslováci obstáli. „Podle hodnocení spojenců jsme naší armádě vrátili dobré jméno,“ sdělil.
Pozitivně hodnotil před pěti lety účast protichemické jednotky ve válce v Perském zálivu i plukovník Vladimír Braun, někdejší náčelník štábu československého samostatného protichemického praporu, jak byla jednotka pro dalekou misi pojmenována. „Splnili jsme na jedničku s hvězdičkou. V paměti mi utkvělo, že na naše lidi je v těchto otázkách a situacích absolutní spolehnutí,“ uvedl.
Související články
Vznik Československa: Přísaha vojáka dnes a před 100 lety
Dnes, v den státního svátku, budou za přítomnosti prezidenta republiky Miloše Zemana, ministra ...
- 28.10.2014
- 18 komentářů
- Hana Zelená
Československý 120mm samohybný minomet vz.85 – neprávem poražený šampion
120mm samohybný minomet vz.85 zavedený v Armádě ČR s projektovým názvem PRAM-S (PRAporní Minomet - ...
- 26.02.2017
- 35 komentářů
- Milan Vašíček
Tatrovky dominovaly slavnostní přehlídce ke 100. výročí vzniku Československé republiky
U příležitosti 100. výročí vzniku Československa se v neděli 28. října na pražské Evropské třídě ...
- 29.10.2018
- 45 komentářů
- Tisková zpráva
Praga VS35 M19: Srbové oživují legendární československou „Ještěrku“
Srbská firma Srboauto představila modernizaci ikonického československého protiletadlového ...
- 26.07.2019
- 80 komentářů
- Jan Grohmann
Ano ja som tiez cital, ze americania mali k technickemu vybaveniu ceskoslovenskej armady despekt. Napriklad, ked videli vtedajsie armadne V3sky, tak si nedokazali predstavit, ze ...Zobrazit celý příspěvek
Ano ja som tiez cital, ze americania mali k technickemu vybaveniu ceskoslovenskej armady despekt. Napriklad, ked videli vtedajsie armadne V3sky, tak si nedokazali predstavit, ze dokazu v tom prostredi vydrzat, lebo podla pohladu ich mali za uplne crepy a nakoniec prisiel jeden vysoky americky dostojnik s tym, ze musel revidovat nazor a pochvalit ako obstali v terene.Skrýt celý příspěvek
Mimochodem v knize Jana Valo je třeba informace o vyhlášení poplachu v poušti a na poslední chvíli přijaté informaci o tankové koloně Američanů. Moc nechybělo a československou ...Zobrazit celý příspěvek
Mimochodem v knize Jana Valo je třeba informace o vyhlášení poplachu v poušti a na poslední chvíli přijaté informaci o tankové koloně Američanů. Moc nechybělo a československou jednotku rozstřílel prapor Abramsů.
Stejně tak srdceryvné pojednání o prvním setkání s vojáky NATO. Od hygienických potřeb pro ženy na straně jedné až po zjištění, že mezi Německem a Ruskem leží nějaká země na straně druhé.
Kniha popisuje události mnohem realističtěji než uvedený článek s není to takový cynismus jako u Pelikána :-)Skrýt celý příspěvekPro naše vojáky a důstojníky to byla super zkušenost. Už samotné setkání s americkými důstojníky - kontrast mezi pupkatými československými lampasáky a vytrénovanými americkými ...Zobrazit celý příspěvek
Pro naše vojáky a důstojníky to byla super zkušenost. Už samotné setkání s americkými důstojníky - kontrast mezi pupkatými československými lampasáky a vytrénovanými americkými plukovníky byl užitečný budíček.
Mezi tehdejší ČSLA a dnešní AČR je ohromný rozdíl. V myšlení, v rozhodnosti, ve výkonnosti.Skrýt celý příspěvektak mnoho pupkatých do Kuvajtu zjevně nejelo (ne že by jich doma nebylo dost), na té titulní fotce předpokládám, že je tam plk. J. Valo a i ostatní vojáci strážní roty na fotce ...Zobrazit celý příspěvek
tak mnoho pupkatých do Kuvajtu zjevně nejelo (ne že by jich doma nebylo dost), na té titulní fotce předpokládám, že je tam plk. J. Valo a i ostatní vojáci strážní roty na fotce vypadají spíš podviživeně :-)Skrýt celý příspěvek
Však se také jednou Való vyjádřil jak velký šok to pro ně byl když si uvědomili jak moc jim US Army a nejen ta utekla. Doslova řekl, že jim celý život jejich nadřízení lhali a ...Zobrazit celý příspěvek
Však se také jednou Való vyjádřil jak velký šok to pro ně byl když si uvědomili jak moc jim US Army a nejen ta utekla. Doslova řekl, že jim celý život jejich nadřízení lhali a vlastně si lhali i oni sami. ČSLA a ostatní armády VS byly ve srovnání s armádami NATO totálně zastaralé, nevýkonné, nevzdělané, většina výzbroje byla podřadná, branci demoralizovaní, větší část důstojníků nevzdělaná a totálně neschopná.
Muselo či být něco podobného jako když jsem v lednu 90 stál jako kluk s rodiči před jedním OC v Mnichově a nevěřil, že něco takového je někde standard.Skrýt celý příspěvekNevím jestli jste v tehdejší armádě sloužil já ano a to dokonce u chemiků v Slaném, kde se tato jednotka soustředila před odletem. Jestli hovoříte o těch zastaralých a nevýkonných ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím jestli jste v tehdejší armádě sloužil já ano a to dokonce u chemiků v Slaném, kde se tato jednotka soustředila před odletem. Jestli hovoříte o těch zastaralých a nevýkonných hlupácích mluvíte i o těch co tam odlétali. Co se týče vybavení naši chemici zde byli špička a Američany zaskočili dvojím moderním vybavením. Mám i osobní zkušenost z vyprávění zástupce velitele 1. td, který po výměnné návštěvě u Bundeswehru prohlásil teď už chápu proč se nás tak báli, když Němci začali cvičení s násilným přechodem řeky tak mi by už jsme stáli na druhé straně břehu.Skrýt celý příspěvek
Ony to tehdy byly takové paradoxy. Na jedné straně moderní technik,a na druhé šrot, v lepším případě prastará zařízení. Jak se zde již objevilo, transportéry, které šly do ...Zobrazit celý příspěvek
Ony to tehdy byly takové paradoxy. Na jedné straně moderní technik,a na druhé šrot, v lepším případě prastará zařízení.
Jak se zde již objevilo, transportéry, které šly do Kuvajtu, byly nepoužitelné. Takže když se Kuvajt zajímal o nákup techniky, ani se je nepodařilo nastartovat a leží tam dodnes (a Kuvajt koupil jinde).
Já se tehdy řízením osudu ocitl v okolí GŠ a setkával se s důstojníky určenými pro přípravu vstupu ČSSR do NATO. Srovnání s jejich americkými protějšky bylo tristní. A nejen fyzicky (jasně, ne všichni naši důstojníci byli pupkatí), ale hlavně myšlením.
Důstojnický sbor ČSLA naprosto nebyl schopen převzít odpovědnost. Hlavně o ničem nerozhodovat, a´t to rozhodne ten nahoře. Zkušenosti z misí naše armáda fakt potřebovala.
V případě konfliktu s armádami NATO by ta naše prohrála už jen proto, že by velení nebylo schopno přijmout rozhodnutí.Skrýt celý příspěvek
Jan Valo napsal knihu, vřele doporučuji. On nekritizival techniku, ba naopak. Kritizoval přístup velení k operaci. Když se vybiraly transportéry, vybrali nejhorší a tak jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Valo napsal knihu, vřele doporučuji. On nekritizival techniku, ba naopak. Kritizoval přístup velení k operaci. Když se vybiraly transportéry, vybrali nejhorší a tak jsou nejspíše dodnes zahrabané v písku...Skrýt celý příspěvek
Nesher: samozřejmě souhlasím, že 90% našich branců by na Američana nevystřelilo, ale šlo si k němu pro Coca-Colu a totéž valná část vojáků z povolání. 80tá léta u nás byla ve ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher: samozřejmě souhlasím, že 90% našich branců by na Američana nevystřelilo, ale šlo si k němu pro Coca-Colu a totéž valná část vojáků z povolání. 80tá léta u nás byla ve znamení rozkladu. Na druhou stranu naprosto perfektně to napsal franta.13, byl by protimluv zatracovat ČSLA a současně vynášet naše chemiky z Iráku na světovou špičku. ČSLA měla velmi slušnou pozemní techniku, kterou i po 30ti letech dokonce uvažujeme používat a modernizovat, zaostávalo tradičně letectvo, tam Američani v Iráku ukázali, jak umí ze vzduchu přesnou municí likvidovat nepřítele, to myslím naše stroje neuměly. ČSLA také měla neuvěřitelnou kvantitu ve zbraních a munici.Skrýt celý příspěvek
Já pouze citoval co Való řekl a napsal. To, že jsme měli dobré detekční přístroje přeci nijak nezpochybňuje, že jako celek byla ČSLA byla na pendrek, hlavně lidi. A ohledně ...Zobrazit celý příspěvek
Já pouze citoval co Való řekl a napsal. To, že jsme měli dobré detekční přístroje přeci nijak nezpochybňuje, že jako celek byla ČSLA byla na pendrek, hlavně lidi.
A ohledně techniky, já nevím, ale T72M, BVP 1, Sa vz. 58, UK 59..... rozhodně žádná hitparáda nebyly ani tehdy.Skrýt celý příspěvekKvalita vybavení ČSLA byla velmi kolísavá.. Když měla armáda chránit rádio Svobodná Evropa, které sídlili na Václavském náměstí, vyslané transportéry se cestou pokazily a bylo je ...Zobrazit celý příspěvek
Kvalita vybavení ČSLA byla velmi kolísavá.. Když měla armáda chránit rádio Svobodná Evropa, které sídlili na Václavském náměstí, vyslané transportéry se cestou pokazily a bylo je na místo nutno dotáhnout.
Musíte si uvědomit, že ČSLA měla ohromné množství techniky (například 4500 tanků, to si dneska nedovedeme ani představit) a jednoduše neměla prostředky na údržbu. Takže udržovala jen něco. Zbytek chátral a použít to jen k přesunu bylo riskantní, ne to bože k boji.Skrýt celý příspěvek
Ta protichemická jednotka byla docela super nápad - USáky to uspokojilo a nikoho jsme tím moc nenaštvali. To, že se při tom pár našich profíků podařilo postřelit, sice bylo ...Zobrazit celý příspěvek
Ta protichemická jednotka byla docela super nápad - USáky to uspokojilo a nikoho jsme tím moc nenaštvali.
To, že se při tom pár našich profíků podařilo postřelit, sice bylo smutné, ale sám jsem byl na vojně a spíš se divím, že ti troubové neudělali větší průših. Ty co jsme měli na letišti ve Kbelích bych spíš odhadoval na koukání do nádrže s rozsvícenou sirkou nebo o nějaký zoufale stupidní pokus něco ukrást.Skrýt celý příspěvekTohle je článek jak z dílny propagačního oddělení. Pohled účastníka je úplně jiný. https://www.ceskatelevize.cz/i... V čase ...Zobrazit celý příspěvek
Tohle je článek jak z dílny propagačního oddělení.
Pohled účastníka je úplně jiný.
https://www.ceskatelevize.cz/i...
V čase 2:11:00Skrýt celý příspěvekPan Pelikán je muslim takže bych ho nebral jako nezaujatého pozorovatele.
Pan Pelikán je muslim takže bych ho nebral jako nezaujatého pozorovatele.
Scotty
"je muslim", tak to stojí za vysvětlení...Scotty
"je muslim", tak to stojí za vysvětlení...Co je na tom k vysvětlování? Zkrátka kvůli jeho víře ho nepovažuji za objektivního.
Co je na tom k vysvětlování? Zkrátka kvůli jeho víře ho nepovažuji za objektivního.
Scotty
Aha, takže na základě víry určujete objektivitu. Určujete jí také podle národnosti, barvy vlasů, tělesné konstrukce, atd. nebo jen na základě víry?Scotty
Aha, takže na základě víry určujete objektivitu. Určujete jí také podle národnosti, barvy vlasů, tělesné konstrukce, atd. nebo jen na základě víry?Zcela evidentně tam několikrát lhal. Já si to vysvětluji tím že se pokuší hájit své souvěrce (a tochu si přitom plivnout na nevěřící). Může k tomu mít samozřejmě i jiný motiv, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Zcela evidentně tam několikrát lhal. Já si to vysvětluji tím že se pokuší hájit své souvěrce (a tochu si přitom plivnout na nevěřící). Může k tomu mít samozřejmě i jiný motiv, ale tohle mi přijde nejpravděpodobnější.Skrýt celý příspěvek
Scotty Jestli lže nebo nelže já z fleku nedokážu posoudit, ale vím, že lžeš ty. Protože Irák byl za Sadáma sekulární zemí a naopak Kuvajt byl zemí víc náboženskou. Navíc první ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Jestli lže nebo nelže já z fleku nedokážu posoudit, ale vím, že lžeš ty. Protože Irák byl za Sadáma sekulární zemí a naopak Kuvajt byl zemí víc náboženskou. Navíc první válka v Zálivu nebyla "protimuslimská", ale byla v duchu pomoci odrazit agresi sekulární země (Irák) proti zemi islámské (Kuvajt) byť v obou zemích dominuje sunnitský islám.
Abych to zkrátil, v té době o žádné náboženství či víru nešlo a proto tvůj argument, že chrání muslimy protože je sám muslim je mimo mísu.Skrýt celý příspěvekTak jaká je tady jeho motivace lhát a snažit se stavět Sadáma a jeho armádu do příznivějšího světla? Buď o tom nic neví (což si nemyslím) nebo úmyslně lže. Pokud máte logičtější ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jaká je tady jeho motivace lhát a snažit se stavět Sadáma a jeho armádu do příznivějšího světla? Buď o tom nic neví (což si nemyslím) nebo úmyslně lže. Pokud máte logičtější vysvětlení sem s ním.
Lže minimálně v tom že Sadám neměl chemické zbraně a že rozhodla jen technika.Skrýt celý příspěveksemtame, ty jsi vážně poněkud zmatený. Irák nebyl teokracií, ale tou nebyl ani Kuvajt. Irák byl formálně republikou a Kuvajt monarchií, ani v jedné zemi nevládli duchovní. Irán je ...Zobrazit celý příspěvek
semtame, ty jsi vážně poněkud zmatený.
Irák nebyl teokracií, ale tou nebyl ani Kuvajt. Irák byl formálně republikou a Kuvajt monarchií, ani v jedné zemi nevládli duchovní. Irán je taky formálně republikou a duchovní tam vládnou, podle oficiálního statutu se role náboženství poznat nedá.
Náboženská karta nehrála skutečnou roli v invazi do Kuvajtu, ale v Operaci pouštní bouře již ano, proto byla součástí sil OSN i armáda Sýrie (aby tam byli i muslimové) a proto Irák ostřeloval raketami Izrael (aby z toho udělal náboženský konflikt).
Pokud by Izrael odpověděl, Sýrie by se stáhla a muslimské země by v OSN hlasovaly proti. Dalo tehdy dost práce Izrael přesvědčit, aby neuplatnil svou politiku okamžité odplaty.
Navíc i tu invazi do Kuvajtu Saddám oficiálně zdůvodňoval snahou o sjednocení islámských zemí, proto se jeho dalšího postupu bála Saudská Arábie - a proto se s USA dohodla na umístění americké vojenské základny, což se následně stalo důvodem pro atentát Al Kaidy na WTC, ale to už je další historie.Skrýt celý příspěvek
V tom případě opovrhuji Obamou, byl to také muslim. A současně opovrhuji Bidenem, to je pro změnu pedofil.
V tom případě opovrhuji Obamou, byl to také muslim. A současně opovrhuji Bidenem, to je pro změnu pedofil.
Neříkám že jím opovrhuji jen ho neberu jako objektivního člověka. K tomu ostatnímu můžu říct jen že chybí to že Clintonovi provozují pod washingtonskou pizzérií obchod s ...Zobrazit celý příspěvek
Neříkám že jím opovrhuji jen ho neberu jako objektivního člověka.
K tomu ostatnímu můžu říct jen že chybí to že Clintonovi provozují pod washingtonskou pizzérií obchod s dětmi.
https://youtu.be/pRaHT7jvnfM?t... Skrýt celý příspěvek
Usměvný rozhovor kde se opakuji prohlášení:
1. "Já to nevím..."
2."Já u toho nebyl..."
3."Domnívám se..."
4."Povím vám historku paní redaktorko..."Usměvný rozhovor kde se opakuji prohlášení:
1. "Já to nevím..."
2."Já u toho nebyl..."
3."Domnívám se..."
4."Povím vám historku paní redaktorko..."Bože ten chudák ani neumí mluvit.
O tři generaceBože ten chudák ani neumí mluvit.
O tři generace
hmm.. chlapec zapomněl na to, že Irák použil chemické zbraně prot i Kurdům v roce 1987 a v roce 1988. Proti Iránu v roce 1984 a v roce 1988 "nevím, jestli jsme měli bránit ...Zobrazit celý příspěvek
hmm.. chlapec zapomněl na to, že Irák použil chemické zbraně prot i Kurdům v roce 1987 a v roce 1988.
Proti Iránu v roce 1984 a v roce 1988
"nevím, jestli jsme měli bránit Saudskou Arábii" wtf.
"technologický náskok byl nepoměřitelný". Si to asi popletl z rokem 2003, ne?Skrýt celý příspěvekNo pustil jsem si to asi 3x k tomu aspoň jednou tu sestříhanou verzi od gangut, ale furt nevím co jsem se tam měla teda zásadního dozvědět? Jediné fópa, které mi tam přišlo docela ...Zobrazit celý příspěvek
No pustil jsem si to asi 3x k tomu aspoň jednou tu sestříhanou verzi od gangut, ale furt nevím co jsem se tam měla teda zásadního dozvědět?
Jediné fópa, které mi tam přišlo docela trapné bylo to o těch medajlích, ale jinak co chtěl básník tímto odkazem říci? Že se přibližuje k jezeru aby si umyl kolena?Skrýt celý příspěvekTy medaile mu určitě nikdo násilím nenutí. Opravdu nevím proč na ta předávní vůbec chodí když jsou mu na obtíž a podle jeho názoru je dostává za nic.
Ty medaile mu určitě nikdo násilím nenutí. Opravdu nevím proč na ta předávní vůbec chodí když jsou mu na obtíž a podle jeho názoru je dostává za nic.
Třeba že důvodem účasti bylo přidat vlaječku do mezinárodní operace. Mimochodem dodnes Američané používají tuto metodu v případě chybějícího mandátu OSN.
Třeba že důvodem účasti bylo přidat vlaječku do mezinárodní operace. Mimochodem dodnes Američané používají tuto metodu v případě chybějícího mandátu OSN.
Načítám diskuzi...