Armáda ČR: Špičková protivzdušná obrana krátkého dosahu
- 5. 7. 2017
- 49 komentářů
- Jan Grohmann
V posledních letech Armáda ČR do výzbroje zavedla několik špičkových prostředků protivzdušné obrany (PVO) velmi krátkého dosahu VSHORAD (Very-Short Range Air Defense). Mezi klíčové prvky PVO kategorie VSHORAD Armády ČR patří středisko řízení palby RACCOS, radar ReVISOR, aparatura pozorovatele vzdušného prostoru (APVP) a přenosné protiletadlové raketové komplety (PPLRK) velmi krátkého dosahu RBS-70.
Sehraná dvojka: ReVISOR a RBS-70
Úkolem zbraňových systémů a taktiky kategorie VSOHRAD je boj proti vzdušným cílům do výšky 5000 m a na vzdálenost do 8000 m. Typicky to jsou dopravní/bitevní vrtulníky a bitevní letadla. Čím dál častěji to jsou i drony nejrůznějších velikostí a výkonů a střely s plochou dráhou letu.
Systémy VSOHRAD jsou určeny jak ochraně statických cílů, tak k ochraně manévrujících pozemních jednotek. Je potěšující, že právě prostředky kategorie VSOHRAD, nejen aktivní prvky, ale i prvky řízení, velení a průzkumu, jsou v Armádě ČR na vysoké úrovni.
Klíčovým senzorem a „datovou páteři“ PVO kategorie VSOHRAD i SHORAD (Short Range Air Defense) v Armádě ČR je dvojdimenzionální radar ReVISOR od české firmy RETIA. ReVISOR dokáže detekovat cíle na vzdálenost 30 km a do výšky 5 km. Rychlost otáčení (skenování) antény radaru je 30 nebo 45 otáček za minutu.
Pro Armádu ČR byl ReVISOR dodán ve verzi umístěné na přívěsu, lze ho ale namontovat i na lehký terénní automobil, nákladní vůz či obrněné vozidlo (např. TITUS nebo Pandur II). Rotující anténu lze vyzvednout do výšky 6,5 m. ReVISOR se skládá ze dvou základních funkčních celků. Prvním je modul R – radar krátkého dosahu s funkcí průzkumu vzdušného prostoru. Druhým je modul C2 s informačním a komunikačním subsystémem, které umožňují velení a řízení palby PPLRK.
Radar ReVISOR / RETIA
Oba moduly mají svá pracoviště, jež je možné ovládat přímo u prostředku, nebo je lze využít jako přenosná pro umístění ve stanu, budově či v tažném vozidle. Podle výrobce ReVISOR dokáže detekovat nízko letící cíle s malou odraznou plochou, je odolný proti rušení a dokáže také účinně filtrovat falešné signály (např. odrazy od terénních nerovností).
V minimální konfiguraci jsou k radaru ReVISOR připojeny až čtyři palebné prvky s PPLRK velmi krátkého dosahu RBS-70 nebo také RBS-70NG - oba systémy pomocí nejnovějších raket Mk.3 Bolide ničí cíle na vzdálenost až 8000 m a do výšky 5000 m
PPLRK RBS-70NG má oproti starší verzi, kterou je Armáda ČR vyzbrojena, řadu výhod. Je menší, má nižší hmotnost a vyznačuje se i větší kompaktností. Příprava pro taktické použití trvá tedy vojákům kratší dobu. Jeho integrovanou součástí je i modul pro noční provoz a stížené světelné podmínky - použití v noci nepotřebuje žádná přídavná zařízení jako u RBS-70.
Pult operátorů střediska řízení paby RACCOS. / RETIA
Modul C2 radaru ReVISOR komunikuje s komplety RBS-70 skrze terminál palebného prvku (TePP) - jde vlastně o počítač a rádio, které zajišťuje obousměrný přenos mezi RBS-70 a radarem ReVISOR nebo střediskem řízení palby RACCOS. Veškeré informace TePP zobrazuje na dotykovém LCD displeji.
TePP se dokáže s ReVISOR/RACCOS spojit na vzdálenost až 20 km a baterie postačí na 8 h trvající provoz.
Dlužno dodat, že ReVISOR a RBS-70 budou působit jen výjimečně samostatně, většinou s místem bojového velení (MBV) - se střediskem podpory velení PU PoSy (Přístupový Uzel Pohotovostního Systému) a se zmíněným střediskem řízení palby RACCOS (Retia Advanced Command Control and Communication System). PU PoSy a RACCOS jsou umístěny v kontejneru na nákladním vozidle Tatra.
RACCOS je místem řízení palby, tedy místem zpracování informací o vzdušné situaci, rozdělení cílů a působení na cíl. PU PoSy je místem podpory velení, tedy místem, kde dochází k plánování činností jednotek PVO, k procesům velení a k přijímání, zpracování a rozesílání povelů a hlášení - slouží jako styčný prvek pro komunikaci s nadřízeným prvkem velení.
Terminál palebného prvku (TePP) / Army.cz
Reakční doba v sekundách
Celý proces zachycení od cíle a až po jeho zničení vypadá tedy následovně - dodejme však, že se jedná jen o jednu variantu zapojení a propojení všech prostředků typu VSOHRAD, které má Armáda ČR k dispozici.
RACCOS slučuje informace o vzdušné situaci získané jak od nadřízeného stupně velení, tak z radaru ReVISOR a optického senzoru APVP - což je senzor určený k optickému vyhledávaní cílů (ve dne v noci). Termovizní kamera APVP má dosah až 5 km.
Na základě stanoveného úkolu RACCOS vybere zájmový cíl a jeho parametry (pozice) pošle na terminál TePP družstva RBS-70. ReVISOR dodává sice jen plošné informace (polohový úhel a šikmou vzdálenost), ale operátor i z těchto informací dokáže velmi rychle najít cíl. RACCOS v případě potřeby řídí i palbu prostředků PVO krátkého a středního dosahu (2K12 KUB).
Ač celý proces zní složitě, od zachycení cíle radarem ReVISOR, přes zpracování informací systémem RACCOS, po vydání povelu k palbě RBS-70 a k zahájení palby neuběhne více než několik sekund! Záleží však na sehranosti týmu a na úrovni výcviku každého člena obsluhy.
Aparatura pozorovatele vzdušného prostoru (APVP) ReTOB od firmy RETIA. / RETIA
Výše uvedené systémy lze kombinovat. RBS-70 dokáže působit samostatně, nebo jen ve spolupráci s radarem ReVISOR. Aparatura APVP nemusí být zase vůbec připojena, některé RBS-70 mohou být připojeny přímo na ReVISOR, jiné na RACCOS, atd.
Kvalita nenahradí kvantitu
Armáda ČR má tedy sice špičkově vyřešenou PVO kategorie VSOHRAD, ale problémem jsou nízké počty všech prostředků PVO a vlastně i nízké počty „vojska" PVO. Před rokem 1989 měla protivzdušná obrana pozemního vojska (PVO PV) a protivzdušná obrana státu (PVOS) skoro 50 000 vojáků, dnes zbyl pouze 25. protiletadlový raketový pluk (25. plrp) s cca 500 lidmi. 25. plrp v současné době provozuje šest radarů ReVISOR, 16 kompletů RBS-70 a zhruba 100 střel.
RACCOS umožňuje různé varianty organizace prostředků VSHORAD/SHORAD; větší foto / RETIA
Velení pluku tak vyčleňuje na základě požadavků velitelů své jednotky, jak pro ochranu stacionárních cílů, tak pozemních jednotek v pohybu. Avšak například polská armáda, nebo další, které mají mnohem početnější jednotky pozemní PVO, oddíly PVO se schopností VSOHRAD začleňují také přímo pod velení mechanizovaných praporů.
Každý polský mechanizovaný/motorizovaný prapor tak má (nebo k tomuto ideálnímu stavu směřuje) do své sestavy organicky začleněnou jednotku PVO a může ji tak využívat libovolně pro své potřeby. To výrazně zefektivňuje ochranu mechanizovaných/motorizovaných jednotek před útoky bitevních letadel, vrtulníků a dronů.
Armáda ČR provozuje moderní kolová BVP a plánuje nakoupit moderní pásová BVP - avšak bez dostatečně robustního deštníku PVO kategorie VSOHRAD a SHORAD je nasazení těchto vozidel do konfliktu s vyspělým protivníkem sebevraždou.
Související články
IDET 2017: Bojová vozidla pěchoty pro Armádu ČR
Po dvou letech se v Brně opět otevřely brány mezinárodního vojenského veletrhu IDET 2017 ...
- 01.06.2017
- 311 komentářů
- Jan Grohmann
IDET 2017: Taktická vozidla pro Armádu ČR
Armáda České republiky plánuje vyměnit flotilu terénních automobilů UAZ a Land Rover. Na výstavě ...
- 02.06.2017
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
Transportní letouny CASA C-295M v Armádě ČR; část 4.
Cílem posledního dílu seriálu Transportní letouny CASA C-295M v Armádě ČR je popsat možnosti rozvoje ...
- 12.06.2017
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
RETIA dodala Armádě ČR již šestý radar ReVISOR
Ve čtvrtek 29. června byl završen další z úspěšných projektů pardubické společnosti RETIA, předního ...
- 04.07.2017
- 21 komentářů
- Tisková zpráva
To HonzaH: čtyři z pěti na IDET vystavovaných BVP, nabízených AČR, schopnost střelby AB municí mají (přičemž ty německé kanóny od fy. Rheinmetall mají pokročilý způsob jejího ...Zobrazit celý příspěvek
To HonzaH:
čtyři z pěti na IDET vystavovaných BVP, nabízených AČR, schopnost střelby AB municí mají (přičemž ty německé kanóny od fy. Rheinmetall mají pokročilý způsob jejího programování odvozený od systému AHEAD fy. Oerlikon-Contraves, která je teď součástí skupiny Rheinmetall). Takže pokud se ptáme na tohle - tak Ano.
Pokud bychom se však zeptali, zda budou nová BVP schopna efektivního boje proti UAV (dronům) tak Já říkám, že ne. Na to abychom mohli na nějaké UAV (dron) mířeně vystřelit (pak už je to bez diskuze), musíme jej nejprve objevit a zaměřit a v tom bude pro BVP největší problém - nemají totiž prostředky pro včasnou detekci a pro zamíření cíle kategorie malé UAV/dron. To by efektivně umožňoval jen specializovaný PL prostředek. Pokud už BVP nějaký dron sestřelí, bude to jen otázka náhodného objevení (například očima velitele ve věžovém poklopu a ten dron očima vidíte až na pár set metrů, někdy jen na pár desítek metrů - podle velikosti).Skrýt celý příspěvek- nejprve k článku: plně souhlasím s názvem poslední kapitoly - kvalita v případě PLV AČR nenahrazuje kvantitu. Počty našich PL prostředků jsou přibližně na stavu dřívějších PL ...Zobrazit celý příspěvek
- nejprve k článku:
plně souhlasím s názvem poslední kapitoly - kvalita v případě PLV AČR nenahrazuje kvantitu. Počty našich PL prostředků jsou přibližně na stavu dřívějších PL prostředků, které byly k dipozici na pluku ČSLA (a to ještě bylo k dispozici řádově početnější letectvo); náš 25. plrp je při vší úctě k jeho příslušníkům schopný maximálně tak k ukázkovým střelbám a na přehlídku. V případě ozbrojeného konfliktu by totiž byly všechny jeho síly vyčerpány hlídkováním u našich dvou jaderných elektráren (RBS) a pak ještě kolem Prahy (KUB). Vojska PozS (ale i LZ) by tak byla úplně nechráněná. Možná by se nějaká S-10 našla na "ochranu" míst velení brigády. Problematika PL obrany je v AČR dlouhodobě podceňována a zatím se bohužel ani neblýská na lepší časy (nákup MADR a pak (snad) následná výměna PLRK KUB za moderní PL komplet je sice vítaným, ale bohužel jen prvním krokem, který však řeší jen rovinu "velké" PVO (myšleno obrany proti prostředkům vzdušného napadení ve vyšších letových hladinách). Za tímto krokem by měly následovat kroky další, které povedou k vytvoření vícevrstvé PL obrany. PL komplety většího dosahu by pak měly zůstat u 25. plrp (případně ještě nějaké ty RBS určené pro obranu stacionárních cílů typu jaderná elektrárna), brigády by však měly být vybaveny svými vlastními PL jednotkami, které budou vyzbrojeny vhodnými PL prostředky (sice menších dosahů, ale levnějších a o to by jich mělo být víc).
Nyní několik postřehů (neadresně):
- ShPLRK S-10M není na současném bojišti tak úplně bezcenný, jeho výhodou není jen vysoká taktická mobilita, ale také schopnost účinné palby na rychlé cíle na příletu (v pohodě zvládá i nadzvukové cíle - může se tím pochlubit RBS? - odpovím si sám -to sotva). Jeho samonaváděcí hlavice pracuje jak v IČ, tak ve fotokontrastní oblasti spektra a není úplně "hloupá" pamatuje si totiž vektor rychlosti cíle, takže nějaký ten flair (světlice) ji nerozhodí. Letadlo by muselo odpálit mrak světlic, aby zahltily TSH rakety (pokud zrovna nesleduje na fotokontrastní kanál) a přitom rapidně změnit rychlost (pak by ji mohlo setřást. K S-10 už ale existuje raketa 9M-333, která v případě ztráty cíle automaticky skenuje cílovou oblast a je schopná si cíl znovu najít (jen aby tam nebylo vlastní letadlo) AČR však tyto rakety nemá. U kompletu S-10 (verze v AČR) je jeho velkou nevýhodou jeho omezené použití za ztížené viditelnosti a tenčící se zásoba raket - až nebude čím střílet, pak budou skutečně bezcenné.
- pro případně nově vytvořené PL jednotky na brigádách bych v každém případě doporučoval kombinaci samonaváděcích raketových kompletů (na rychlé cíle, klidně i kategorie MANDPADS, např. GROM, nebo STINGER, ať už u pěších střelců, nebo lépe, lafetované na bojových vozidlech), dále naváděných PLRK (na pomalejší cíle a bojové vrtulníky, např. RBS NG) a hlavňových prostředků. Vyšší letové hladiny by pokrýval svými prostředky 25.plrp. Nebyla by to v cílovém stavu sice levná záležitost, ale jedině tak by naše jednotky PozS nebyly v případném střetu s technologicky adekvátním protivníkem bezbrannými cíli pro jeho letadla.
- k PLRK KUB: raketa kompletu KUBje na cíl vždy naváděna na RL vlny odražené od cíle, který je ozářen naváděcím RL. To, že má KUB optický TV zaměřovač je z toho důvodu, aby se neprozradil svým přehledovým radiolokátorem. Funguje to tak, že se předpokládá, že polohu cíle dostane od nadřízeného (zjistí ji např. velký, centrální RL), obsluha KUB jej dohledá a zamíří na něj optikou (TV kamerou) s nažhaveným naváděcím RL, pak odpálí raketu a naváděcím RL ozáří cíl (bez toho naváděcího RL to prostě nejde).Skrýt celý příspěvekrasto12: Spyder je hodně kvalitní systém a pokud uživatel nepotřebuje funkčnost na jedoucím vozidle, tak kombinace raket IR a ARH samonavedením je ideální i s tím, že se dají ...Zobrazit celý příspěvek
rasto12: Spyder je hodně kvalitní systém a pokud uživatel nepotřebuje funkčnost na jedoucím vozidle, tak kombinace raket IR a ARH samonavedením je ideální i s tím, že se dají implementovat na stíhací letadla. K tomu připočtětě výhodu v tom, že systémy raket s koncovým samonavedením dokáží současně působit proti několika desítkám cílů současně a i celokruhově.
JiriR: RBS je tak mobilní jak si zákazník vybere, na odkaze je vidět i provedení na autě Land Rover, vzhledem k tomu, že to nemá zpětný ráz by se to dalo na LR mít i v nové dálkové ovládané stanici s třemi raketami.
http://forum.valka.cz/topic/vi... Skrýt celý příspěvekrasto12: Spyder je hodně kvalitní systém a pokud uživatel nepotřebuje funkčnost na jedoucím vozidle, tak kombinace raket IR a ARH samonavedením je ideální i s tím, že se dají ...Zobrazit celý příspěvek
rasto12: Spyder je hodně kvalitní systém a pokud uživatel nepotřebuje funkčnost na jedoucím vozidle, tak kombinace raket IR a ARH samonavedením je ideální i s tím, že se dají implementovat na stíhací letadla. K tomu připočtětě výhodu v tom, že systémy raket s koncovým samonavedením dokáží současně působit proti několika desítkám cílů současně a i celokruhově.
JiriR: RBS je tak mobilní jak si zákazník vybere, na odkaze je vidět i provedení na autě Land Rover, vzhledem k tomu, že to nemá zpětný ráz by se to dalo na LR mít i v nové dálkové ovládané stanici s třemi raketami.
http://forum.valka.cz/topic/vi... Skrýt celý příspěvekSHORAD v ČR- celkem slušná kvalita. Už aby bylo těch 16 RBS70 NG (10.7. projednání na vládě). KUB a Strela S10m2D: oba systémy mají být nahrazeny- KUB asi Spyderem- 4 baterie, ...Zobrazit celý příspěvek
SHORAD v ČR- celkem slušná kvalita. Už aby bylo těch 16 RBS70 NG (10.7. projednání na vládě). KUB a Strela S10m2D: oba systémy mají být nahrazeny- KUB asi Spyderem- 4 baterie, S10M- RBS70NG (16ks). Počty tedy budou nic moc, to je pravda, ale vycházejí ze současných počtů. Dále viz článek: Polsko- tyhle IČ Manpadsy jsou sice nenáročné na obsluhu, ale dají se už teď bezvadně rušit pokročilými rušiči, naopak laserové navedení je nezarušitelné- ovšem vyžaduje náročnější tréning a zrovna RBS není systém „sundám z ramene“, takže mobilita tam je horší. Kub: i po provedené modernizaci pro AČR (viz. cvičení v Německu) měl zarušitelný naváděcí radar (nikoli přehledový !). Pokud si vzpomínám, KUB je ale možné navádět i opto-elektronicky po laserovém paprsku. AČR s Kubem dále počítá jako přehledovým senzorem (viz. celkem obstojný přehledový radar).Skrýt celý příspěvek
"Marthy: dokonce tradiční odběratel ruské techniky sahá dnes i po jiném zboží. ...Zobrazit celý příspěvek
"Marthy: dokonce tradiční odběratel ruské techniky sahá dnes i po jiném zboží.
http://defence-blog.com/news/v... Každý odber je vždy s otáznikom či sa to naozaj zrealizuje, lebo nie vždy sa to čo je zazmluvnené aj naozaj klient odoberie /. Ale ok. Kupujú Spyder od Izraela. Viete prečo ? Je najlepší ? Dostali najlepšie platobné podmienky ? Najlepší offshoring, .... . alebo iné výhody ? Zbrane sú len tovar. Nič viac. ZSSR a ČSSR napríklad , predávalo do niektorých krajín zbrane s podmienkou kúpy poľno. strojov. Vietnam by som určite neradil medzi krajiny, ktoré nevedia čo s peniazmi. Berú nákup zbraní s podmienkou , že sa im to vráti. Myslím si ,že Izrael vyhral za takých podmienok, že Rusko by im to nedalo. Nič viac tam nečakajte.Skrýt celý příspěvekPluk s cca. 500 lidmi??? a tomu se může říkat pluk? 16 starých a 16 nových RBS...kolik KUBů? Píšou dvě baterie, takže 2 dohromady nebo 2 a 2...210 nových BVP jako potrava pro cizí ...Zobrazit celý příspěvek
Pluk s cca. 500 lidmi??? a tomu se může říkat pluk? 16 starých a 16 nových RBS...kolik KUBů? Píšou dvě baterie, takže 2 dohromady nebo 2 a 2...210 nových BVP jako potrava pro cizí letectvo?Skrýt celý příspěvek
Marthy: dokonce tradiční odběratel ruské techniky sahá dnes i po jiném ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy: dokonce tradiční odběratel ruské techniky sahá dnes i po jiném zboží.
http://defence-blog.com/news/v... Skrýt celý příspěvekMarthy: Pantsir v současné verzi je jiná liga, může postřelovat až 4 cíle současně a do dalek 20 km, umí i rychle letící cíle jako HARM. A to popisují jedno vozidlo, v baterií jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy: Pantsir v současné verzi je jiná liga, může postřelovat až 4 cíle současně a do dalek 20 km, umí i rychle letící cíle jako HARM. A to popisují jedno vozidlo, v baterií jsou 4. Spíše to můžeme srovnat Klubem.
Srovnání s RBS 70 snese stejný způsob navedení, rakety mají jak laserový tak rádiový korekční přijímač.
Ale může se Vám to líbit, politicky je to neprůchodné.Skrýt celý příspěvekTeď jsem si všiml, že postovaný článek vyšel původně na AN. http://www.armadninoviny.cz/pr... Tímto se panu Grohmanovi omlouvám :-) Zobrazit celý příspěvek
Teď jsem si všiml, že postovaný článek vyšel původně na AN.
http://www.armadninoviny.cz/pr...
Tímto se panu Grohmanovi omlouvám :-)Skrýt celý příspěvekPodle některých zdrojů by měly být RBS70NG mobilní, pravděpodobně na podvozku ...Zobrazit celý příspěvek
Podle některých zdrojů by měly být RBS70NG mobilní, pravděpodobně na podvozku Titusu.
http://technet.idnes.cz/modern...
Největší rozdíl oproti RBS70 by ale mělo být to, že navedení na cíl je plně automatické. Takže kvalitativní posun je výrazný.
Každopádně výhoda navedení RBS70 / RBS70NG po laseru je to, že můžete postřelovat i drony. Rakety s IR hlavicí nejsou proti dronům poháněným elektromotory moc účinné. Obecně je ale střílet drahé rakety na levné drony nesmysl. Tady je vidět, jak moc potřebuje armáda protiletadlové kanony. Doufám, že se schopností působit proti vzdušným cílům, nejlépe programovatelnou municí, se počítá na nová BVP.Skrýt celý příspěvekPokud bychom řešili PVO na úrovni brigád, RBS-70 je sice ve své kategorii špička, ale nepokryje celé spektrum potenciálních cílů - letadla, vrtulníky a stále častěji drony. I naši ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud bychom řešili PVO na úrovni brigád, RBS-70 je sice ve své kategorii špička, ale nepokryje celé spektrum potenciálních cílů - letadla, vrtulníky a stále častěji drony. I naši s RBS-70 se přesvědčili, že drony jsou problém. Naštěstí se řešení nabízí ve formě montáže věže Skyranger (poslední verze kanonu Oerlikon 35 mm, programovatelná munice, rychlost střelby 1 000 výstřelů/min dávkou, 200 výstřelů/min jednotlivě, na rozdíl od starších řešení např. Gepard má rychlost střelby dvojnásobnou čili na stejnou účinost stačí jeden kanon), kterou lze montovat jak na pásové, tak kolové podvozky. Brigády by tak získaly kvalitní ochranu, nejenom proti množství dronů, ale i C-RAM (předpokládá to kvalitní přehledový radar s touto schopností, kde máme alespoň nakročeno díky Arthurům). Druhá věc je organizace jednotek PVO, mělo by dojít k integraci do brigád spolu s dělostřeleckou baterií (sloučit systém detekce letadla/vrtulníky/drony/C-RAM). Vzhledem k tomu, že by se tím defakto Strakonice i Jince rozpustlily ve prospěch brigád, nevidím to moc optimisticky.
Jako trochu o scifi bych uvažoval o systému Iron Dome (uváděna schopnost zásahu cílů do 17 km/výška neuvedena, neplést! s údajem, z jaké max. vzdálenosti jsou vypuštěny střely, proti kterým je Iron Dome schopný zasáhnout). U Iron Dome Izraelci hovoří o tom, že počítají s tím, že vývojem prodlouží dostřel používaných střel Tamir a zlepší schopnost zásahu letadel a vrtulníků - původně C-RAM).Skrýt celý příspěvekNé že by ta strela-10M měla dnes ještě nějakou významnou bojovou hodnotu, ale když už nic jiného tak měla slušnou taktickou mobilitu. Chápu to tedy správně že ta náhrada strely ...Zobrazit celý příspěvek
Né že by ta strela-10M měla dnes ještě nějakou významnou bojovou hodnotu, ale když už nic jiného tak měla slušnou taktickou mobilitu. Chápu to tedy správně že ta náhrada strely spočívá v RBS 70 NG vezené složená na korbě tatrovky spolu s tím taženým radarem?
Osobně nejsem z konceptu RBS, resp. jeho pojetí v AČR moc odvázaný.Skrýt celý příspěvekMarthy: pozapomněl jsem na zajímavý hybridní systém Pilica z Polska ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy: pozapomněl jsem na zajímavý hybridní systém Pilica z Polska
http://www.armyrecognition.com... Skrýt celý příspěvekMarthy: nějaké hybridní PVO systémy kopíruje Čína Na manpady s IR samonavedením bych nesázel, VSHORAD je určeno na typy cílů, které se dnes všichni snaží chránit právě proti ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy: nějaké hybridní PVO systémy kopíruje Čína
Na manpady s IR samonavedením bych nesázel, VSHORAD je určeno na typy cílů, které se dnes všichni snaží chránit právě proti střelám s IR navedením, jako je třeba S2, IGLA, GROM, Stinger, Mistral, ..
Nakoupit RBS 70 vedeném po laseru byla v tomto směru výhra.
Argonaut: U všech manpadů a SHORAD systémů spojených s nutností mít optickou viditelnost cíle je zapotřebí přesně zacílit. Na kompletní zacílení by bylo potřeba mít 3D informaci z radaru nebo jiného čidla a mít u toho automatiku navádění, třeba střeleckým radarem.
Možná Vás to překvapí, ale i útočnou pušku musíte v 21. století zamířit ručně na cíl.Skrýt celý příspěvekPadousek To by znamenalo začít úplně znovu, z původního Bramse by nešlo použít prakticky nic, vše by muselo být jiné, kanóny, rakety (RBS 70 má zcela odlišný způsob navádění), ...Zobrazit celý příspěvek
Padousek
To by znamenalo začít úplně znovu, z původního Bramse by nešlo použít prakticky nic, vše by muselo být jiné, kanóny, rakety (RBS 70 má zcela odlišný způsob navádění), elektronika, optika atd. Stálo by to miliardy a nakonec by to skončilo tím, že by ČR koupila 10 a SR 4. Tonsi nemůžeme dovolit.Skrýt celý příspěvekNa PVO ochranu mechanizovaných jednotek mě přijde ideální nějaké podobné řešení jako používá Ruská armáda-systémy 9K317 BUK v kombinaci s Pancir 1S a Tor M1 (možná i ...Zobrazit celý příspěvek
Na PVO ochranu mechanizovaných jednotek mě přijde ideální nějaké podobné řešení jako používá Ruská armáda-systémy 9K317 BUK v kombinaci s Pancir 1S a Tor M1 (možná i tungusky).
Systém podobný 9K317 se určitě dá koupit i na západě,ale nevím jestli kromě Ruska ještě někdo jiný vyrábí hybridní samohybný raketovo-kanónový PV systém.Právě ten Pancir a tunguska mě přijde pro obranu třeba tankových jednotek jako velice platný.Skrýt celý příspěvekPavka Ano, stále jich pár mají, byť provozuschopnost je otázkou. Nahradit je mají právě nové RBS 70 NG. Ke srovnání s polským řešením, které článek zmiňuje. Poláci mají u ...Zobrazit celý příspěvek
Pavka
Ano, stále jich pár mají, byť provozuschopnost je otázkou. Nahradit je mají právě nové RBS 70 NG.
Ke srovnání s polským řešením, které článek zmiňuje. Poláci mají u mechanizovaných praporů jednotky vybavené systémy Grom/Piorun, což jsou ve srovnání s RBS 70 přeci jen méně výkonné systémy, ale na druhou stranu výrazně levnější a s menšími nároky na obsluhu. A to je přesně to co nám chybí (na samohybný systém asi nikdy nebudeme mít peníze), prostě nakoupit jako nejnižší level pár stovek Manpadsů, které budou doplňovat RBS 70 a jako nejvyšší level pak systémy, které zvítězí v tendru na náhradu Kubů.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...