Armáda ČR: Špičková protivzdušná obrana krátkého dosahu
- 5. 7. 2017
- 49 komentářů
- Jan Grohmann
V posledních letech Armáda ČR do výzbroje zavedla několik špičkových prostředků protivzdušné obrany (PVO) velmi krátkého dosahu VSHORAD (Very-Short Range Air Defense). Mezi klíčové prvky PVO kategorie VSHORAD Armády ČR patří středisko řízení palby RACCOS, radar ReVISOR, aparatura pozorovatele vzdušného prostoru (APVP) a přenosné protiletadlové raketové komplety (PPLRK) velmi krátkého dosahu RBS-70.
Sehraná dvojka: ReVISOR a RBS-70
Úkolem zbraňových systémů a taktiky kategorie VSOHRAD je boj proti vzdušným cílům do výšky 5000 m a na vzdálenost do 8000 m. Typicky to jsou dopravní/bitevní vrtulníky a bitevní letadla. Čím dál častěji to jsou i drony nejrůznějších velikostí a výkonů a střely s plochou dráhou letu.
Systémy VSOHRAD jsou určeny jak ochraně statických cílů, tak k ochraně manévrujících pozemních jednotek. Je potěšující, že právě prostředky kategorie VSOHRAD, nejen aktivní prvky, ale i prvky řízení, velení a průzkumu, jsou v Armádě ČR na vysoké úrovni.
Klíčovým senzorem a „datovou páteři“ PVO kategorie VSOHRAD i SHORAD (Short Range Air Defense) v Armádě ČR je dvojdimenzionální radar ReVISOR od české firmy RETIA. ReVISOR dokáže detekovat cíle na vzdálenost 30 km a do výšky 5 km. Rychlost otáčení (skenování) antény radaru je 30 nebo 45 otáček za minutu.
Pro Armádu ČR byl ReVISOR dodán ve verzi umístěné na přívěsu, lze ho ale namontovat i na lehký terénní automobil, nákladní vůz či obrněné vozidlo (např. TITUS nebo Pandur II). Rotující anténu lze vyzvednout do výšky 6,5 m. ReVISOR se skládá ze dvou základních funkčních celků. Prvním je modul R – radar krátkého dosahu s funkcí průzkumu vzdušného prostoru. Druhým je modul C2 s informačním a komunikačním subsystémem, které umožňují velení a řízení palby PPLRK.
Radar ReVISOR / RETIA
Oba moduly mají svá pracoviště, jež je možné ovládat přímo u prostředku, nebo je lze využít jako přenosná pro umístění ve stanu, budově či v tažném vozidle. Podle výrobce ReVISOR dokáže detekovat nízko letící cíle s malou odraznou plochou, je odolný proti rušení a dokáže také účinně filtrovat falešné signály (např. odrazy od terénních nerovností).
V minimální konfiguraci jsou k radaru ReVISOR připojeny až čtyři palebné prvky s PPLRK velmi krátkého dosahu RBS-70 nebo také RBS-70NG - oba systémy pomocí nejnovějších raket Mk.3 Bolide ničí cíle na vzdálenost až 8000 m a do výšky 5000 m
PPLRK RBS-70NG má oproti starší verzi, kterou je Armáda ČR vyzbrojena, řadu výhod. Je menší, má nižší hmotnost a vyznačuje se i větší kompaktností. Příprava pro taktické použití trvá tedy vojákům kratší dobu. Jeho integrovanou součástí je i modul pro noční provoz a stížené světelné podmínky - použití v noci nepotřebuje žádná přídavná zařízení jako u RBS-70.
Pult operátorů střediska řízení paby RACCOS. / RETIA
Modul C2 radaru ReVISOR komunikuje s komplety RBS-70 skrze terminál palebného prvku (TePP) - jde vlastně o počítač a rádio, které zajišťuje obousměrný přenos mezi RBS-70 a radarem ReVISOR nebo střediskem řízení palby RACCOS. Veškeré informace TePP zobrazuje na dotykovém LCD displeji.
TePP se dokáže s ReVISOR/RACCOS spojit na vzdálenost až 20 km a baterie postačí na 8 h trvající provoz.
Dlužno dodat, že ReVISOR a RBS-70 budou působit jen výjimečně samostatně, většinou s místem bojového velení (MBV) - se střediskem podpory velení PU PoSy (Přístupový Uzel Pohotovostního Systému) a se zmíněným střediskem řízení palby RACCOS (Retia Advanced Command Control and Communication System). PU PoSy a RACCOS jsou umístěny v kontejneru na nákladním vozidle Tatra.
RACCOS je místem řízení palby, tedy místem zpracování informací o vzdušné situaci, rozdělení cílů a působení na cíl. PU PoSy je místem podpory velení, tedy místem, kde dochází k plánování činností jednotek PVO, k procesům velení a k přijímání, zpracování a rozesílání povelů a hlášení - slouží jako styčný prvek pro komunikaci s nadřízeným prvkem velení.
Terminál palebného prvku (TePP) / Army.cz
Reakční doba v sekundách
Celý proces zachycení od cíle a až po jeho zničení vypadá tedy následovně - dodejme však, že se jedná jen o jednu variantu zapojení a propojení všech prostředků typu VSOHRAD, které má Armáda ČR k dispozici.
RACCOS slučuje informace o vzdušné situaci získané jak od nadřízeného stupně velení, tak z radaru ReVISOR a optického senzoru APVP - což je senzor určený k optickému vyhledávaní cílů (ve dne v noci). Termovizní kamera APVP má dosah až 5 km.
Na základě stanoveného úkolu RACCOS vybere zájmový cíl a jeho parametry (pozice) pošle na terminál TePP družstva RBS-70. ReVISOR dodává sice jen plošné informace (polohový úhel a šikmou vzdálenost), ale operátor i z těchto informací dokáže velmi rychle najít cíl. RACCOS v případě potřeby řídí i palbu prostředků PVO krátkého a středního dosahu (2K12 KUB).
Ač celý proces zní složitě, od zachycení cíle radarem ReVISOR, přes zpracování informací systémem RACCOS, po vydání povelu k palbě RBS-70 a k zahájení palby neuběhne více než několik sekund! Záleží však na sehranosti týmu a na úrovni výcviku každého člena obsluhy.
Aparatura pozorovatele vzdušného prostoru (APVP) ReTOB od firmy RETIA. / RETIA
Výše uvedené systémy lze kombinovat. RBS-70 dokáže působit samostatně, nebo jen ve spolupráci s radarem ReVISOR. Aparatura APVP nemusí být zase vůbec připojena, některé RBS-70 mohou být připojeny přímo na ReVISOR, jiné na RACCOS, atd.
Kvalita nenahradí kvantitu
Armáda ČR má tedy sice špičkově vyřešenou PVO kategorie VSOHRAD, ale problémem jsou nízké počty všech prostředků PVO a vlastně i nízké počty „vojska" PVO. Před rokem 1989 měla protivzdušná obrana pozemního vojska (PVO PV) a protivzdušná obrana státu (PVOS) skoro 50 000 vojáků, dnes zbyl pouze 25. protiletadlový raketový pluk (25. plrp) s cca 500 lidmi. 25. plrp v současné době provozuje šest radarů ReVISOR, 16 kompletů RBS-70 a zhruba 100 střel.
RACCOS umožňuje různé varianty organizace prostředků VSHORAD/SHORAD; větší foto / RETIA
Velení pluku tak vyčleňuje na základě požadavků velitelů své jednotky, jak pro ochranu stacionárních cílů, tak pozemních jednotek v pohybu. Avšak například polská armáda, nebo další, které mají mnohem početnější jednotky pozemní PVO, oddíly PVO se schopností VSOHRAD začleňují také přímo pod velení mechanizovaných praporů.
Každý polský mechanizovaný/motorizovaný prapor tak má (nebo k tomuto ideálnímu stavu směřuje) do své sestavy organicky začleněnou jednotku PVO a může ji tak využívat libovolně pro své potřeby. To výrazně zefektivňuje ochranu mechanizovaných/motorizovaných jednotek před útoky bitevních letadel, vrtulníků a dronů.
Armáda ČR provozuje moderní kolová BVP a plánuje nakoupit moderní pásová BVP - avšak bez dostatečně robustního deštníku PVO kategorie VSOHRAD a SHORAD je nasazení těchto vozidel do konfliktu s vyspělým protivníkem sebevraždou.
Související články
IDET 2017: Bojová vozidla pěchoty pro Armádu ČR
Po dvou letech se v Brně opět otevřely brány mezinárodního vojenského veletrhu IDET 2017 ...
- 01.06.2017
- 311 komentářů
- Jan Grohmann
IDET 2017: Taktická vozidla pro Armádu ČR
Armáda České republiky plánuje vyměnit flotilu terénních automobilů UAZ a Land Rover. Na výstavě ...
- 02.06.2017
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
Transportní letouny CASA C-295M v Armádě ČR; část 4.
Cílem posledního dílu seriálu Transportní letouny CASA C-295M v Armádě ČR je popsat možnosti rozvoje ...
- 12.06.2017
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
RETIA dodala Armádě ČR již šestý radar ReVISOR
Ve čtvrtek 29. června byl završen další z úspěšných projektů pardubické společnosti RETIA, předního ...
- 04.07.2017
- 21 komentářů
- Tisková zpráva
RiMr71: houby chemtrails :-D :-D :-D Back door pro případ nouze, nebo omylu používaly i staré SAM systémy, jednak střely byly programované tak, aby se po ztrátě cíle raketa sama ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71: houby chemtrails :-D :-D :-D
Back door pro případ nouze, nebo omylu používaly i staré SAM systémy, jednak střely byly programované tak, aby se po ztrátě cíle raketa sama zneškodnila a nebo k tomu použil operátor jím vyslaný radiový signál, aby náhodou nenapáchala střela případnou škodu, například na vlastních letadlech.
Zcela určitě bude i proti omylu jištěn i systém nový, naprostá většina SAM dnes využívá datalinky mezi nosičem/odpalovacím zařízením a střelou, tak že pár kódovancých bitů pro signál sebedestrukce se vždy najde.
Otázkou druhou bude jen to, do jaké míry se s tímto dá "obchodovat" nebo politicky jednat, zda se takováto informace někomu prodá nebo vymění. Vše má svou cenu, i samotné poškození renomé výrobce (díky poskytnutí takovéto informace třetí straně) pak může být menší škoda než případný konflikt způsobený použitím systému "nevhodným uživatelem."Skrýt celý příspěvekMarthy: Nepochybne ma kazda vlada vypracovane plany na minimalizovanie rizik z predaja zbrani, no na internete sa o nich pravdu urcite nedocitate. K transponderu len tolko ze ruska ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy: Nepochybne ma kazda vlada vypracovane plany na minimalizovanie rizik z predaja zbrani, no na internete sa o nich pravdu urcite nedocitate. K transponderu len tolko ze ruska stihacka tureckemu PLRK urcite neodpovie, inak by to boli zadne vratka ako "vrata" ale opacnym smerom. Nenadarmo sa tomu hovori aj identifikacia vlastny/cudzi.Skrýt celý příspěvek
Asi rok zpět byl v tisku článek, že Finové odmítli nabídku ruských zbraní, protože se obávají jejich ovlivnění. Na druhou stranu jistý čas Finové odebírají zbraně ze západu.
Asi rok zpět byl v tisku článek, že Finové odmítli nabídku ruských zbraní, protože se obávají jejich ovlivnění. Na druhou stranu jistý čas Finové odebírají zbraně ze západu.
Ani čína ani indie ani turecko nedostanou nejvýkonější verzi radaru S-400 . Rusko dodávalo na export vždy osekanou verzi čehokoliv a to i spojencům. Izrael si vyměnil informace s ...Zobrazit celý příspěvek
Ani čína ani indie ani turecko nedostanou nejvýkonější verzi radaru S-400 .
Rusko dodávalo na export vždy osekanou verzi čehokoliv a to i spojencům.
Izrael si vyměnil informace s Ruskem ohledně dronů dodané gruzii za info ohledně radarů dodané iránu.
Je třeba dodat,že se neví zda je to pravda,pakliže někdo něco takového udělá, tak si od něj nikdo nic nekoupí.Skrýt celý příspěvekMarthy: přesně, je to na tolik lákavé a levné řešení, že by to bylo s podivem kdyby to tam nebylo. :-D Jediný kdo by to tam nedal je Škoda auto, tam je v základní výbavě pouze ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy: přesně, je to na tolik lákavé a levné řešení, že by to bylo s podivem kdyby to tam nebylo. :-D Jediný kdo by to tam nedal je Škoda auto, tam je v základní výbavě pouze volant a klíček.Skrýt celý příspěvek
Flanker.jirka-o tom že se u sofistikovaných zbraní na vývoz pravděpodobně používají tzv."zadní dvířka"svědčí například to že třeba Rusko dodává na vývoz své téměř nejmodernější ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker.jirka-o tom že se u sofistikovaných zbraní na vývoz pravděpodobně používají tzv."zadní dvířka"svědčí například to že třeba Rusko dodává na vývoz své téměř nejmodernější zbraně kde komu,dokonce je možný prodej S-400 Turecku.
dokonce jsem někde četl že moderní Ruské přenosné PLRK jsou zabezpečeny softwarově tak že jimi nelze sestřelit Ruský letoun-jakmile systém identifikuje Ruský vojenský letoun (hádám že přes transpordér letounu?)tak nevystřelí.Podobné zabezpečení určitě mají i jiné,západní či Čínské PV systémy.Skrýt celý příspěvekLuky: nešlo tehdy o klíče k bezpilotním prostředkům dodaných z Izraele? V principu jde udělat zadní vrátka na všechny systémy, čím více digitalizované, tím lehčí je vytvořit. ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: nešlo tehdy o klíče k bezpilotním prostředkům dodaných z Izraele?
V principu jde udělat zadní vrátka na všechny systémy, čím více digitalizované, tím lehčí je vytvořit. Zcela určitě toho budou výrobci využívat, protože nikdy nikdo nemá jistotu co se jak semele. Přirovnal bych to k tomu, jak se musí dodržovat Asimovovi zákony robotiky. Vše ostatní už bude nejspíše v rukou politiků a utajenců.
Shania: využít SIGINT na takovou věc svědčí o tom, že informace tečou dostatečně pružně tam kam mají. Doufám, že se tak jedná i v ČR.Skrýt celý příspěvekadd zadní vrátka v ruských/sovětských systémech Operace Ovocný sad/Operation Orchard. Naprosto dokonalá ukázka toho jak relativně moderní síť protivzdušné obrany může fatálně ...Zobrazit celý příspěvek
add zadní vrátka v ruských/sovětských systémech Operace Ovocný sad/Operation Orchard. Naprosto dokonalá ukázka toho jak relativně moderní síť protivzdušné obrany může fatálně selhat, pokud víte jak ji k tomu donutit :D
Falklandy/Exocet pokud vím tak se jednalo spíše o informace o prodeji, než technické informace. Veškeré informace o rušení střel Exocet brity na základě informací od francouzů jsou stylem jedna paní povídala. Mě se zdá pravděpodobnější varianta té pověsti která říká že se jedná o dezinformaci vypuštěnou brity během války, aby argentinci pozastavili používání těch střel dokud to neověří/nevyřeší. Mimochodem ta snaha britů dohledat každou střelu Exocet a zkoupit ty které jsou "na černém trhu" jednoznačně není pověst a napovídá tomu že Exocet britové nemohli zarušit.Skrýt celý příspěvekraziel: Viděl jsem dokument o Sheffieldu a tam jeho zničení dávali za vinu tomu, že ho v podstatě poslali na smrt do míst, kde se kvůli charakteru terénu mohl jen těžko bránit. Ta ...Zobrazit celý příspěvek
raziel: Viděl jsem dokument o Sheffieldu a tam jeho zničení dávali za vinu tomu, že ho v podstatě poslali na smrt do míst, kde se kvůli charakteru terénu mohl jen těžko bránit. Ta loď byla určena na boj na otevřeném moři, ne že ho pošlou k hornatému pobřeží.Skrýt celý příspěvek
Trener-Systém centrálního řízení a velení Irácké PVO který jim nainstalovala firma z Francie (už nepamatuju jaká)byl zavirován spícím virem,údajně agenty z USA.Těsně před začátkem ...Zobrazit celý příspěvek
Trener-Systém centrálního řízení a velení Irácké PVO který jim nainstalovala firma z Francie (už nepamatuju jaká)byl zavirován spícím virem,údajně agenty z USA.Těsně před začátkem letecké kampaně byl virus dálkově inicializován a systém Irácké PVO se zhroutil.Efekt byl takový že se v podstatě jednotlivé systémy PVO museli spoléhat sami na sebe,na své senzory,nebyly schopni vzájemně spolupracovat.Což ve výsledku znamená že jejich efektivita klesla na minimum.(osobně si myslím že virus do toho systému vložily samotní Frantíci)
Co se týká války o Falklandy tam Francouzi poskytli Britům údaje o protilodních střelách Exocet,které prodali Argentině.Jejich naváděcí frekvence ap.,tak aby je bylo možno účinně zarušit.
Jj,kybernetický a radioelektronický boj je už teď klíčový v případném konfliktu technologicky vyspělejších protivníků.Jen relevantních info o tomhle se moc nedovíme,jsou hodně utajované.Skrýt celý příspěvek2 Shania
jo, blbě jsem to napsal "navedli bombu" - laserem naváděnou bombu na souřadnice, z kterých Dudajev volal. Prý byl útok 2x přerušen/odložen2 Shania
jo, blbě jsem to napsal "navedli bombu" - laserem naváděnou bombu na souřadnice, z kterých Dudajev volal. Prý byl útok 2x přerušen/odložen2 Luky
V Gruzii snad taky došlo poprve oficiálně k tomu, že rusové navedli bombu na signál satelitního telefonu Džochara Dudájeva - asi na třetí pokus2 Luky
V Gruzii snad taky došlo poprve oficiálně k tomu, že rusové navedli bombu na signál satelitního telefonu Džochara Dudájeva - asi na třetí pokusPodle některých článků snad Frantíci nakonec povolili a klíče (popřípadě jinou metodu zneškodnění) k Exocetum Britům vydali......ale až po Sheffieldu :( .....ale to je ze soudku ...Zobrazit celý příspěvek
Podle některých článků snad Frantíci nakonec povolili a klíče (popřípadě jinou metodu zneškodnění) k Exocetum Britům vydali......ale až po Sheffieldu :( .....ale to je ze soudku těžko ověřitelných "jedná bába povídala".
Není sebemenší problém, aby tvůrce kódu v civilní sféře do jednoho z řádků implementoval těžko odhalitelná zadní dvířka - v military odvětví fungují stejné principySkrýt celý příspěvekZajímalo by mě, zda jak USA, tak Rusko dávají do prodávaných PVO (ale vlastně všech chytrých zbraní) prostředků zadní vrátka pro případ konfliktu, tj. že by některá část PVO třeba ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímalo by mě, zda jak USA, tak Rusko dávají do prodávaných PVO (ale vlastně všech chytrých zbraní) prostředků zadní vrátka pro případ konfliktu, tj. že by některá část PVO třeba vč. raket šla vzdáleně vypnout, nebo zmást. Zdrojové kódy nedodá žádná ze stran a je to elegantní řešení, jak si prodanou výzbroj pohlídat.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...