Američtí výsadkáři dostanou do letadel internet

Global Response Force
Cvičení JOAX, ilustrační foto / DVIDS, Flickr 

Na palubě letadel dopravující americké výsadkáře na území protivníka bude již brzy dostupný internet a další datové vymoženosti. Moderní komunikační technika umožní americkým výsadkářům v reálném čase sledovat vývoj událostí v dopadové zóně a na bitevním poli.

V rámci programu EMC2 (Enroute Mission Command Capability) získají američtí výsadkáři na palubách letadel přístup k internetu, možnost sledovat živě video (např. z bezpilotních letadel), přístup k zpravodajským informacím, nejnovějším rozkazům a také k nástrojům pro společné plánování mise.

Vše bude na palubě dostupné přes chytré telefony, tablety a laptopy. Technologie programu EMC2 získají transportní letouny C-17 Globemaster III a C-130 Hercules.

Hlavním smyslem programu EMC2 je umožnit výsadkářům sledovat a reagovat na možné změny v cílové oblasti – tedy zlepšit situační povědomí vojáků na palubě. Díky aktuálním informacím lze v reálném čase upravovat plán mise. Klasickým příkladem jsou nové informace o počtech, pozicích a technice protivníka.

„Schopnost porozumět situaci vám dává možnost podniknout příslušné kroky, a jestliže GFR (Global Response Force - pozn. redakce) mohou pochopit situaci, než dojde k jejich výsadku na místo, tak mohou pracovat efektivněji, jakmile se jejich bota dotkne země," říká plukovník Joel Babbitt, produktový manažer pro Taktické informační sítě bojovníků WIN-T (Warfighter Information Network-Tactical), který spravuje program EMC2.

Video: 82 výsadková divize v akci. / YouTube

Global Response Force (GFR) je brigádní úkolové uskupení (okolo 5000 osob) schopné nasazení kdekoliv na světě do 96 hodin. Brigáda GFR je postavená na základě 82. výsadkové divize. Jednotky GFR jsou připravené pro nasazení 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Technologie EMC2 již brzy otestují příslušníci 82. výsadkové divize na letounech C-17 Globemaster III. Pokud půjde vše podle plánu XVIII. výsadkový sbor bude plně vybaven komunikačními systémy EMC2 do konce letošního roku.

Jednou z nejdůležitějších součástí EMC2 je satelitní anténa FISA (Fixed Install Satellite Antenna) umožňující rychlý (1 - 2 Mbit/s) přenos dat přes satelit. Podobnou anténou jsou vybaveny také komerční letadla.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Létající náklaďák Black Knight Transformer poprvé ve vzduchu

Americká firma Advanced Tactics poprvé ve vzduchu vyzkoušela svůj hybridní zásobovací a evakuační ...

Výběrové řízení k 43. výsadkovému praporu

Všude ve světě je nepsaným pravidlem, že k armádním jednotkám, které jsou určitým způsobem ...

US Army vybírá nástupce AH-64 Apache a UH-60 Blackhawk

Již v červnu letošního roku americká armáda US Army načrtne svou vizi vrtulníkového letectva ...

CH-53K King Stallion oficiálně představen

Americká námořní pěchota US Marine Corps (USMC) oficiálně představila těžký vrtulník CH-53K King ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jan Grohmann
    09:42 12.05.2014

    Pro RIMR 71. Tak samozřejmě "internet" berte v uvozovkách. Internet není jen to klasické prohlížení stránek, je to komunikační protokol. Samozřejmě není to o tom, že vojáci si ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro RIMR 71. Tak samozřejmě "internet" berte v uvozovkách. Internet není jen to klasické prohlížení stránek, je to komunikační protokol. Samozřejmě není to o tom, že vojáci si budou prohlížet oblíbené stránky při cestě na akci.Skrýt celý příspěvek

  • nevertemediam
    20:22 11.05.2014

    budu moct zdielat fotky na facebook :D

    budu moct zdielat fotky na facebook :D

  • RiMr71
    19:28 11.05.2014

    ...no nevím, jestli to půjde všechno přes Internet (viz titulek)... Spíš bych řekl, že půjde o nějaký armádní Intranet, kde jedna z dostupných položek bude možná klasický přístup ...Zobrazit celý příspěvek

    ...no nevím, jestli to půjde všechno přes Internet (viz titulek)...
    Spíš bych řekl, že půjde o nějaký armádní Intranet, kde jedna z dostupných položek bude možná klasický přístup na Internet, i když určitě v nějakém chráněném režimu, za pořádným firewallem, s mohutně filtrovaným obsahem...¨
    Představa, že se budou taktické plány a zpravodajské informace povalovat někde na klasickém Internetu/serveru coby výzva pro každého uhrovitého antiami hackera s CheGUevarou na tričku se mi zdá nepravděpodobná.
    Ono i to napojení na Internet coby jednu se služeb je záležitost na zamyšlení. Mělo by jít o kompletně odělený systém.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...