Výběrové řízení k 43. výsadkovému praporu

Nácvik Medevac, Mali 2013
Foto: Nácvik Medevac, Mali 2013 / 43.vpr/S7

Všude ve světě je nepsaným pravidlem, že k armádním jednotkám, které jsou určitým způsobem specifické, se hlásí dobrovolníci. A je také obvyklé, že tito dobrovolníci podstupují náročné výběrové řízení, které zaručí, že se do dané jednotky nedostane někdo nepřipravený, ať fyzicky nebo psychicky.

 

U těchto jednotek je náročnější výcvik, více reálných nasazení a s tím spojené odloučení od rodiny. Na druhou stranu tam ale zažijete a poznáte to, co jinde ne. Kamarádství, adrenalin, jedinečnost.

Také výsadkáři československé, a později české armády měli historicky vždy nějakou formu výběru pro vstup do svých řad. V relativně nedávné době byl tento přístup opuštěn ve prospěch centrálního výběrového řízení organizovaného mimo zodpovědnost Výsadkového praporu.

Tento systém vcelku dobře zvládal doplňování personálu, ne vždy však nabídl vhodné uchazeče, co se týče jejich předpokladů pro službu u Výsadkového praporu. Proto bylo přijato rozhodnutí o odděleném výběrovém řízení pro službu u 43. výsadkového praporu v Chrudimi, účinné od 1.1.2012.

Foto: Operace Thunder Spring, Afghánistán 2011 / 43.vpr/S7

Výběrové řízení je otevřeno všem uchazečům o službu u Výsadkového praporu. Je nastavené tak, že nezáleží na tom, jestli jste v armádě pár měsíců nebo několik let. Nedělá rozdíl mezi důstojníky a mužstvem, všichni jsou si rovni.

Jediný rozdíl v podmínkách je mezi uchazeči o službu u bojové nebo nebojové části praporu. Je tak jen na Vás, jestli v sobě najdete dost síly a motivace sloužit u jediného výsadkového praporu české armády.

43. výsadkový prapor v Chrudimi přímo navazuje na slavnou československou výsadkovou tradici, zejména na první československé výsadkové jednotky, které vznikly po druhé světové válce. Ne náhodou je patronem výsadkového praporu generál Jaroslav Klemeš, poslední žijící výsadkář, který seskočil za druhé světové války do protektorátu Čechy a Morava. Chrudimští výsadkáři jsou si této slavné tradice vědomi, a hrdě se k ní hlásí.

Foto: Překážková dráha NATO. / 43.vpr/S7

Novodobá historie praporu pak začíná 1.10.1987, kdy na chrudimském letišti proběhl slavnostní nástup a prapor získal název 71. úderný výsadkový prapor. Poté následovaly měsíce a roky tvrdého výcviku a budování pověsti „chrudimských orlů“.

Během transformace AČR docházelo k mnoha přejmenováním, které však nic nezměnily na výcviku a poslání Výsadkového praporu. Proto nyní patří 43. Výsadkový prapor Chrudim k tomu nejlepšímu, co AČR má.

Výsadkový prapor je samozřejmě také jeden z nejvíce nasazovaných útvarů do zahraničních operací. Ve své novodobé historii se chrudimští výsadkáři účastnili snad všech zahraničních misí AČR.

Foto: Překonání překážky ve skupině s kládou. / 43.vpr/S7

Chrudimskou nášivku bylo možné spatřit v Kuvajtu, Bosně a Hercegovině, Iráku, Kosovu, Makedonii, Afghánistánu a Mali. Zde všude chrudimští výsadkáři perfektně odváděli svoji práci a dělali dobré jméno své jednotce a České republice.

Tomu všemu však vždy předcházely měsíce tvrdé dřiny. Konflikty se změnily a tomu se musel přizpůsobit i výcvik. Výsadkář nyní musí zvládat mnohem více úkolů než kdy předtím.

Kromě základní „zelené“ taktiky musí znát i pravidla CQB (Close Quarter Battle – Boj v zastavěném prosotru). K tomu je potřeba i střelecká průprava a zvládnutí všech zbraní jednotky. Musí být vyškolen v CIED (Counter-Improvised Explosive Device - Opatření proti účinkům improvizovaných výbušných zařízení) problematice a mít dokonale zvládnutou zdravotní přípravu TCCC (Tactical Combat Casualty Care – Taktická péče o raněného v boji).

Foto: Seskoky z Mi-17. / 43.vpr/S7

Samozřejmostí je i znalost spojovací a topografické problematiky. K tomu všemu si musí neustále zvyšovat svoji fyzickou kondici a provádět seskoky padákem. Opravdu toho není málo a trvá to několik let, než se z nováčka stane plnohodnotný příslušník Výsadkového praporu. Výběrové řízení je tak jen prvním krůčkem.

Samotné výběrové řízení trvá tři dny a je organizované instruktory Výsadkového praporu. Jako první jsou uchazeči přezkoušeni z disciplín výročního tělesného přezkoušení AČR, tedy z kliků, sed-lehů, shybů, 12ti minutového běhu a plavání. V dalších dnech následují vytrvalostní i silové disciplíny, a to jak po jednotlivcích, tak hlavně v týmech.

Foto: Společný běh na výběrovém řízení. / 43.vpr/S7

Uchazeči si projdou různými překážkovými drahami, zaběhají si v týmech nebo se velmi důkladně seznámí s dřevěnou kládou. Samozřejmostí jsou psychotesty. Pomyslným vyvrcholením je 35ti kilometrový pochod jednotlivců se zátěží. Zde jde každý sám za sebe, jen se svými myšlenkami …

Na první pohled se může zdát, že výběrové řízení je velmi jednoduché a musí ho udělat každý. Opak je však pravdou.

Pro většinu nováčků jsou to nejtěžší tři dny jejich dosavadního života. A více jak 50% odchodovost to jen dokazuje. Rozhodně nesmíte nic podceňovat a je velmi vhodné se na samotné výběrové řízení dopředu fyzicky připravit.

Foto: Transport raněného. / 43.vpr/S7

Pokud například víte, že doma neuběhnete se zátěží 10 km a nevydržíte půl minuty klikovat, nemá ani cenu to na výběrovém řízení zkoušet. Marníte čas jak svůj, tak i instruktorů. A hlavně promarníte jednu ze svých šancí, jak se dostat k výsadkářům. Každý uchazeč má totiž právo pouze na dva opravné termíny.

Služba u Výsadkového praporu v Chrudimi rozhodně není pro každého. Chrudimští výsadkáři mají v AČR svoji pověst, svoji prestiž, a teprve po několika letech služby možná pochopíš, o čem to opravdu je.

Foto: Vozidlo LR Kajman / 43.vpr/S7

Výsadkáři vždy ctili tradice a drželi při sobě. Pokud tedy cítíš, že chceš do takové jednotky patřit, rozhodně to zkus. Tento rok máš už jen dvě šance - začátkem června a koncem srpna. Veškeré informace nalezneš na webové a FB stránce praporu. Přihlášku můžeš zaslat na personální oddělení 43.vpr Chrudim. Jakékoliv dotazy ti zodpoví tamtéž na telefonním čísle 973 248 217.

Závěrem nezapomeň na heslo 43.vpr: "Pot šetří krev" a na výběrové řízení se opravdu dobře připrav. Protože jen připravení mají větší šanci ...

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nejtvrdší z nejtvrdších - Komando

V novodobé historii se AČR začala větší měrou podílet na zahraničních operacích. Po Bosně a Kosovu ...

Do 4. brigádního úkolového uskupení se připravuje také jednotka protivzdušné obrany

Na šest desítek příslušníků strakonického 25. protiletadlového raketového pluku se tak v těchto ...

VIDEO: Přílet příslušníků 1. strážní roty BAF ISAF z Bagramu

Na Kbelském letišti přistál 22.4. speciál Airbus A319, který přivezl posledních čtyřicet příslušníků ...

Čeští vojáci získali jedinečnou techniku pro elektronický boj

Po čase jsme znovu zavítali k 53. pluku průzkumu a elektronického boje (53. pPzEB) v Opavě. Vojáci ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...