Americké námořnictvo nasadí Tomahawky proti lodím
- 1. 6. 2016
- 78 komentářů
- Jan Grohmann
Americké lodě se v boji proti nepřátelským plavidlům spoléhají na protilodní střely Harpoon. Střely ale výkonově zaostávají za ruským i čínskými konkurenty. Americké námořnictvo se proto rozhodlo oprášit myšlenku vývoje protilodní verze "legendárních" střel s plochou dráhou letu Tomahawk.
Střely s plochou dráhou letu Tomahawk poprvé americké námořnictvo zavedlo do výzbroje v roce 1983. Tomahwky umožňují námořnictvu ničit cíle na pevnině na vzdálenost téměř 2000 km. Ve výzbroji amerického námořnictva se nalézá cca 4000 střel Tomahawk.
Tomahawk je vysoce spolehlivá zbraň - byla již 2000x použitá v boji a více než 500x testována.
Podle tiskových materiálů firmy Raytheon jediná ponorka (konvenční verze ponorek třídy Ohio) při bojové operaci odpálila 90 střel Tomahawk na různé cíle. Konvenční ponorka třídy Ohio (SSGN) pojme až 154 střel Tomahawk.
Poslední verze střely RGM/UGM-109E TLAM Block IV (Tomahawk Land Attack Missile) vyrábí firma Raytheon. Střelu Tomahawk Block IV s doletem 1850 km dokáží odpalovat jak lodě, tak i ponorky.
Americké námořnictvo nyní v pětiletém plánu za 434 milionů dolarů plánuje upravit 245 střel Tomahawk pro použití proti lodím. Námořnictvo nasadilo protilodní Tomahawky již na počátku 90. let minulého století, avšak za nedlouho (1994) zbraně z výzbroje stáhlo.
V té době totiž ještě neexistovaly dostatečně pokročilé senzory a použití takto výkonných zbraní na dlouhé vzdálenosti bylo hodně riskantní - velmi snadno mohla být zničena vlastní nebo civilní loď. Ke změně došlo na začátku minulého roku, kdy upravená střela Tomahawk Block IV prokázala schopnost zasáhnout pohybující se námořní cíl.
Odpal střely Tomahawk.
Americké námořnictvo de facto při úpravě pouze vymění naváděcí hlavici ve střele Tomahawk, posílí komunikační schopnosti střely a upraví letový počítač. Jaký typ nové naváděcí hlavice (radar, infračervený senzor, atd.) protilodní Tomahawk získá, však není známo.
"Velkým úkolem Třetí vyvážující strategie je najít inovativní cesty k nasazení nadějných technologií," řekl před rokem náměstek ministra obrany Bob Work. "Tohle je potenciálně hru měnící technologie za málo peněz. Je to protilodní střela s doletem 1850 km. Můžete ji použít prakticky na celé naší flotile lodí a ponorek."
Třetí vyvažující strategie (Third Offset Strategy) je nové pojetí obrany Spojených států.
“Třetí strategie” si klade za cíl vyvinout takové technologie, proti kterým lze jen obtížně (rozuměj - za velmi vysoké náklady) najít vhodnou obranu. Cílem je vrátit vojenskou nadřazenost Spojeným státům, která se snížila díky posilování vojenských schopností Ruska a Číny.
Během testu v roce 2015 byl protilodní Tomahawk odpálen z torpédoborce USS Kidd (DDG-100) třídy Arleigh Burke a veden na cíl stíhačkou F/A-18 Hornet.
Podle současných plánů námořnictvo získá první protilodní Tomahawky v roce 2021. Nosiči se stanou raketové křižníky třídy Ticonderoga, torpédoborce třídy Arleigh Burke, jaderné útočné ponorky třídy Sea Wolf, Las Angeles, Virginia a raketové ponorky třídy Ohio (SSGN).
Americké námořnictvo financuje vývoj pokročilé protilodní střely AGM-158C LRASM. Střela ale není vyzkoušená v boji a je samozřejmě také patřičně drahá.
Protilodní Tomahawky umožní přesunout část ofenzivní síly námořnictva na hladinová plavidla. V současné době většinu ofenzivní síly představují letadlové lodě. Avšak v případné námořní bitvě, pokud bude letadlová loď zničena, bojová hodnota amerického námořního svazu výrazně poklesne.
Pokud nasazení střel Tomahawk bude úspěšné, může dojít dokonce k ohrožení vývoje nové protilodní střely AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) od firmy Lockheed Martin. Americké námořnictvo do ní investuje značné prostředky, ale ještě nerozhodlo o její zavedení do výzbroje.
AGM-158C je pokročilejší střela s prvky stealth - je tedy mnohem odolnější před působením protivzdušné obrany protivníka. AGM-158C je však samozřejmě mnohem dražší než upravené protilodní Tomahwky.
Americké námořnictvo také před nedávnem přiznalo, že protiletadlové a protiraketové střely SM-6 (Standard Missile 6) mohou být nasazeny proti pozemním i hladinovým cílům. Střela SM-6 má dosah téměř 400 km proti vzdušným cílům a rychlost letu Mach 3,5. Přesný dosah při použití proti lodím není znám.
Zdroj: USNI
Související články
Americký kongres se zajímá o obnovení výroby F-22A Raptor
Výbor pro ozbrojené síly Kongresu (House Armed Services Committee) zaúkoloval americké letectvo k ...
- 21.04.2016
- 51 komentářů
- Jan Grohmann
RS-28 Sarmat: Ruská super raketa pro konec světa
Moskva je podle ruských médií připravena otestovat novou mezikontinetální balistickou raketu ICBM ...
- 11.05.2016
- 51 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský Kuzněcov vs. americké útočné skupiny CSG
Ruské námořnictvo provozuje jedinou letadlovou loď, resp. letadlový křižník Admiral Kuzněcov. V ...
- 18.05.2016
- 186 komentářů
- Jan Grohmann
Americké námořnictvo zvětšuje počet bojových lodí
Americké námořnictvo (U.S. Navy) v následujících pěti letech výrazně zvýší počet bojových lodí. ...
- 23.05.2016
- 27 komentářů
- Jan Grohmann
Amerika je země extrémů - mají tam ty nejlepší, ale i nejhorší školy. Úroveň výuky na obyčejné státní škole bude hádám horší než u nás. Otázkou je, co budeme posuzovat. Absolvent ...Zobrazit celý příspěvek
Amerika je země extrémů - mají tam ty nejlepší, ale i nejhorší školy. Úroveň výuky na obyčejné státní škole bude hádám horší než u nás. Otázkou je, co budeme posuzovat. Absolvent pravděpodobně nebude mít problém se vyjadřovat a dobře prezentovat, asi bude také umět vyhledávat informace. Nadruhou stranu v hlavě toho spíš moc neponese. Pokud mu půjde nějaký populární sport, může být klidně negramotný a vystuduje univerzitu.
My už jsme v jejich imperiální sféře, takže nás můžou hodnotit podle svých kritérií a budou mít i data. Jako doktorand jsem měl na ústavu pořád nějaké Amíky na stáži. Nevíme ale, jak to bude u "cizejších" zemí. Třeba Sýrie měla hodně úspěšné a kvalitně připravené studenty, kteří měli výborné výsledky v mezinárodních soutěžích. Jak si ale stojí její školy dle US hodnocení?
Stejně tak jsou státy, které vůbec nemají ekonomický rating od amerických agentur.Skrýt celý příspěvekcrusader: "...V Rusku nejlepší vědci pracují v různých ústavech mimo univerzity." Což je mimochodem špatný systém, který nám Rusové/Sověti vnutili, a na který dodnes doplácíme ...Zobrazit celý příspěvek
crusader: "...V Rusku nejlepší vědci pracují v různých ústavech mimo univerzity."
Což je mimochodem špatný systém, který nám Rusové/Sověti vnutili, a na který dodnes doplácíme (a nejen my). Primární věda se má dělat především na universitách, její odklonění na instituce typu Akademie věd je chyba. A to říkám přesto, že naše škola měla s AV ČR velmi dobré vztahy. V podstatě jsme dotahli tenhle model tak blízko k modelu dělání vědy na universitách, jak jen to šlo.
Každopádně považovat americkou vědu za postavenou pouze či převážně na kradení mozků usvědčuje přispěvatele z buď totální neznalosti, nebo neschopnosti vyhodnotit informace, nebo z úmyslné lži. S ohledem na osobu tipuju to druhé ;-) Pokud si tady tedy dotyčný, mající jistě značné, ale také značně selektivně vnímané, technické znalosti z nás nedělá celou dobu srandu :-)Skrýt celý příspěvekAch jo - a na českých školách také studují řiditelští synkové, že (vzhledem k počtu obyvatel) dopadli lépe než ruské? A kolik těch amerických miliardářů je, že dělají nějaký ...Zobrazit celý příspěvek
Ach jo - a na českých školách také studují řiditelští synkové, že (vzhledem k počtu obyvatel) dopadli lépe než ruské? A kolik těch amerických miliardářů je, že dělají nějaký významný počet ze studentů amerických univerzit (jen na Hardwardu je jich 21 tisíc....).
Kolik Rusů odchází na americké univerzity a kolik američanů na ty Ruské?
To musíte zpochybňovat i takovéto evidentní věci?Skrýt celý příspěvekTodomatch: O který žebříček se jednalo? Ve většině těch srovnání se zohledňuje i výše platů absolventů. Vzhledem k tomu, že na Harvardu studují děti většiny amerických miliardářů, ...Zobrazit celý příspěvek
Todomatch: O který žebříček se jednalo? Ve většině těch srovnání se zohledňuje i výše platů absolventů. Vzhledem k tomu, že na Harvardu studují děti většiny amerických miliardářů, kteří hned po promoci nastoupí jako ředitelé v rodinných firmách, není se čemu divit. Výsledky ovlivňuje i to, že se americké univerzity těm žebříčkům přizpůsobují. Jinde na to třeba dost kašlou. V Rusku nejlepší vědci pracují v různých ústavech mimo univerzity.Skrýt celý příspěvek
Todomach A nebude to tím, že tenhle žebříček sestavují Američané? A jinak je dobře, že jsi tu uvedl jak špatně jsou na tom ruské univerzity, ale bohužel podle Američanů jsou ty ...Zobrazit celý příspěvek
Todomach
A nebude to tím, že tenhle žebříček sestavují Američané?
A jinak je dobře, že jsi tu uvedl jak špatně jsou na tom ruské univerzity, ale bohužel podle Američanů jsou ty české ještě horší - Karlova univerzita (270), Masarykova univerzita v Brně (702), ČVUT (716) a VŠCHT v Praze (980).
Takové žebříčky jsou nanic, když čtvrtinu hodnocení tvoří to kolik CEO (Chief executive officers) pochází z dané univerzity.Skrýt celý příspěvek...no jo Todo, ale zapomínáš, že to nejsou úspěchy americké, ale úspěchy zběhlých, v podstatě "konzumem ukradených" mozků z jiných států, hlavně z toho jednoho...! I když si kladu ...Zobrazit celý příspěvek
...no jo Todo, ale zapomínáš, že to nejsou úspěchy americké, ale úspěchy zběhlých, v podstatě "konzumem ukradených" mozků z jiných států, hlavně z toho jednoho...!
I když si kladu otázku, proč kurňa neutíkají na druhou stranu...
Pak to vypadá tak jak to vypadá... Pluto fotí v HD, síť kterou tu zatěžujeme koninami, stroje u kterých teď sedíme, GSM co používáme, mikrovlnky u kterých čekáme na cink, digitální fotoaparáty která chrlí každý den tuny zhusta čehosi, rakety co se po staru vracejí automaticky na plošinu na moři atd atd - všechno se to rozmohlo díky té dodělávající zemi, která krade mozky.
Skutečně si myslíte, že je to jen o penězích? Není to i o něčem jiném?
_____________________
K té ceně Tomahawků - skutečně si myslíte, že při výdajích USA je salva TOmahawků nějakým finančním zatížením?
Vždyť přece i pro RUsy nebyl problém vypálit salvu(y) střel s plochou dráhou letu proti... proti čemu vlastně, že jim to za to stálo? Pokud Rusům s jejich množstvím vyrobených CH-55 stojí za to jich desítky vypráskat na ručníkáře, jaký je asi problém pro Američany stovku z tisíců svých Tomahawků pustit na tak cenný cíl?
Jednu se jim hihňáte, že hážou drahou munici na pikapy s Duškou a za chvilku vážně zpochybňujete možnost raketové salvy na jedinou ruskou skoroletadlovku...
Furt dokola...Skrýt celý příspěvekHned ráno v úvodu diskuze mě rozesmál příspěvek, jehož autor napsal, že se Američanům "vrací ten jejich "skvělý" školský systém i s úroky". Je to takový ten tradiční blábol ...Zobrazit celý příspěvek
Hned ráno v úvodu diskuze mě rozesmál příspěvek, jehož autor napsal, že se Američanům "vrací ten jejich "skvělý" školský systém i s úroky". Je to takový ten tradiční blábol prostých pro ještě prostší, nad kterým lze mávnout rukou, ale na druhou stranu je to naprostá lež a lži by se měly uvádět na pravou míru - dokud to jde - abychom se jednoho krásného dne neprobudili v Rusku.
Takže, jak je to ve skutečnosti:
V pravidelně sestavovaném žebříčku nejprestižnějších univerzit světa jsou na prvních třech místech americké univerzity Harvard, Stanford a Massachusetts Institute of Technology. Celkově je hned v první desítce 6 univerzit z USA, 3 z Velké Británie a 1 z Kanady. Celkem je mezi 1000 nejvýznamnějších univerzit světa těch amerických 229. A v první stovce jich přes 50. Pro srovnání - například ruské univerzity se do žebříčku s tisícovkou prestižních škol dostaly pouze čtyři (4 ruské proti 229 americkým). Lomonosova (59. místo), Moskevský technologický a fyzikální institut (250. místo), Státní univerzita v Petrohradu (406. místo) a Národní jaderný institut (765. místo).Skrýt celý příspěvekmne to pride ako celkom dobry napad, pokial sa im podari vyvinut kit na upravu strely, ktora je siroko rozsirena a je jej dost v skladoch a odpalovacie zariadenia su tiez pomaly na ...Zobrazit celý příspěvek
mne to pride ako celkom dobry napad, pokial sa im podari vyvinut kit na upravu strely, ktora je siroko rozsirena a je jej dost v skladoch a odpalovacie zariadenia su tiez pomaly na kazdej vacsej americkej lodi tak to bude jednoduchsie ako vyvoj a masove prezbrojenie na novy typ asm.Skrýt celý příspěvek
cernakus: Já si tu cenu z prstu nevycucal: Price lead ship of Project 22350 to be about 400-420 million U.S. dollars, but in the end the real cost of building the 1st frigate ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus: Já si tu cenu z prstu nevycucal:
Price lead ship of Project 22350 to be about 400-420 million U.S. dollars, but in the end the real cost of building the 1st frigate could rise to 500 million dollars.
http://survincity.com/2011/11/...
I kdyby to bylo blíž k těm 400 milionům (o čemž pochybuju), pořád se ta salva tomahawků vyplatí.Skrýt celý příspěvekCernakus: Ani jedna z vami uvedených striel nepoužíva optické zameriavanie v terminálnej fáze. Legenda/Liana navádza rakety v terminálnej fáze na pohyblivý ceľ?????? Poprosím ...Zobrazit celý příspěvek
Cernakus: Ani jedna z vami uvedených striel nepoužíva optické zameriavanie v terminálnej fáze. Legenda/Liana navádza rakety v terminálnej fáze na pohyblivý ceľ?????? Poprosím zdroj.Skrýt celý příspěvek
Gorshkov stojí 500 mega? 8-| Neblázni. Poděl to čtyřmi a jsi v reálných cenových relacích. Kdyby se dostali do stavu, že si začnou potápět lodě, tak by to bylo buřt. Dneska ...Zobrazit celý příspěvek
Gorshkov stojí 500 mega? 8-|
Neblázni. Poděl to čtyřmi a jsi v reálných cenových relacích.
Kdyby se dostali do stavu, že si začnou potápět lodě, tak by to bylo buřt. Dneska nemáme období WW2, kdy jeden neví kde dlí druhý. Válka by to byla rychlá a hotovo by bylo (ať na jednu či druhou stranu) dříve, než by se použil první dolar válečné ekonomiky.Skrýt celý příspěvekcernakus: I kdyby Američané vyprázdnili na jednoho Gorshkova sila ze tří AB, aby ho dostali pod vodu, tak je to pořád bude bolet méně než jak to bude bolet ruské námořnictvo. Jen ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus: I kdyby Američané vyprázdnili na jednoho Gorshkova sila ze tří AB, aby ho dostali pod vodu, tak je to pořád bude bolet méně než jak to bude bolet ruské námořnictvo. Jen samotný Gorshkov stojí okolo 500 milionu dolarů.
Pokud by se situace dostala do stavu, že si Američani a Rusové začnou navzájem potápět válečné lodě, určitě by dolary nepočítali.Skrýt celý příspěvekniko: prvně když tu napíšeme Gorshkov nebo Kirov, tak nemyslíme konkrétní loď ale třídu. Za druhé, Admirál Gorškov, loď toho jména, pluje v Severní ...Zobrazit celý příspěvek
niko:
prvně když tu napíšeme Gorshkov nebo Kirov, tak nemyslíme konkrétní loď ale třídu.
Za druhé, Admirál Gorškov, loď toho jména, pluje v Severní flotile.
Shania:
samozřejmě ještě bazalt.
Kh-22 má jen radarové terminální navedení. Ale to je už hodně starý kousek.Skrýt celý příspěvekShania: Granit, Moskit, Onyx Bez optického terminálního navedení by neměly identifikaci cíle podle důležitosti. Legenda/Liana předá Granitu pozici cíle s takovou přesností ...Zobrazit celý příspěvek
Shania:
Granit, Moskit, Onyx
Bez optického terminálního navedení by neměly identifikaci cíle podle důležitosti.
Legenda/Liana předá Granitu pozici cíle s takovou přesností i v terminální fází, že to do letadlovky může napálit poslepu.
IIR ale není infračervené navedení. Je to optické navedení a rovnou se použije IČ pásmo, protože v mlze by čistě optické nefungovalo.
A víš proč ho tebo zmíněné střely mají? Protože zabírá absolutně nejméně prostoru a ty střely jsou už tak malé.Skrýt celý příspěvekArassuil: "jenom lidi z Caltechu mají potenciál, zdroje a prachy co celá střední Evropa" - Peníze nejsou vše. Například Grigorij Perelman ke svému objevu moc peněz nepotřeboval.
Arassuil: "jenom lidi z Caltechu mají potenciál, zdroje a prachy co celá střední Evropa" - Peníze nejsou vše. Například Grigorij Perelman ke svému objevu moc peněz nepotřeboval.
cernakus: tak prosím uveď nějakou ruskou ASM s IR nebo optickým seekerem? Teda mimo SS-N-9 Siren [P-120 Malakhit] ve vyzbroji MRK Nanuchka III a ponorek PLARK-670M Charlie II ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus: tak prosím uveď nějakou ruskou ASM s IR nebo optickým seekerem?
Teda mimo SS-N-9 Siren [P-120 Malakhit] ve vyzbroji MRK Nanuchka III a ponorek PLARK-670M Charlie II [Skat-M]
prakticky všechny jejich rakety používají radar na terminální navádění, bez něj netrefí ani prd ....
To o čem ty mluvíš : inerciální, radarové, optické a satelitní navádění je na mid course navádění... ne na terminální, to je pořád hodně důležité, bez něj by rakety nevěděli kde cíl hledat a letěli by na místo zadané pri odpalu... ale terminální fazi ti to nijak nepomůže, pokud to není atomovka. A to vubec předpokládá, že ty platformy co mají cíle najít a sledovat vůbec ví na co se střílí...
Ano IR stopa lodí je nahovno, proto všechny moderní západní ASM mají IIR nebo duální navádění.....
Naval Strike Missile(IIR), LRASM (dualni), Tomahawk Blk IV MMT(dualni), AGM-84H SLAMER(IIR)
Zcela jistě je podstatně težší nebo zcela nemožné rušit moderní IIR seekery (pokud nemáš DIRCM) než radary... a navíc ta raketa ví, na co útočí....Skrýt celý příspěvekArassuil: Správně 1,5 mega. Těžko si představit, že na Gorškova pošle AB 75 mega v raketách. Udělat to může, ale stále není garance, že Gorškov půjde ke dnu. Když se nám ...Zobrazit celý příspěvek
Arassuil:
Správně 1,5 mega. Těžko si představit, že na Gorškova pošle AB 75 mega v raketách. Udělat to může, ale stále není garance, že Gorškov půjde ke dnu. Když se nám vyplýtvá redut, musí si Palaše poradit s cca 30kou snadno sestřelitelných raket a mají na to 2 minuty. Myslím, že to by mohli dát.
školství - zdroje a finance možná, potenciál ani omylem. Ne nadarmo americká věda a technika vždy poskočila poté, co mohli ve velkém "nakoupit" tisíce odborníků v zahraničí.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...