Americká armáda testuje mobilní protivzdušnou obranu

Na střelnici v Novém Mexiku předvedl své schopnosti i jihokorejský prostředek Hybrid Biho; větší foto / Rep. of Korea, Defense Photo Magazine

Americká armáda (US Army) na střelnici White Sands Missile Range v Novém Mexiku provedla demonstrační testování několika mobilních prostředků protivzdušné obrany (PVO) velmi krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defense). Armáda chce rychle pořídit komerčně dostupné mobilní prostředky SHORAD, aby získala čas na vývoj zcela nového systému SHORAD.

Pentagon v minulosti nepočítal s tím, že v nějakém bojovém konfliktu budou pozemní jednotky působit bez krytí silného amerického letectva, které mělo v prvních fázích konfliktu vybojovat absolutní vzdušnou převahu.

Tento koncept však naráží na několik zásadních problémů. V současné době se prudce rozvíjí systémy PVO krátkého, středního a dlouhého dosahu. Mediálně nejznámější jsou ruské systémy Pancir S1, Buk M2/M3, Tunguska a samozřejmě S300/S400. Tyto prostředky dokáží efektivně omezit působení amerického letectva.

Druhým problémem je rozvoj nejrůznějších bojových dronů. V současnosti drony provádějí především sledovací, průzkumnou a zpravodajskou činnost, ale v nedaleké budoucnosti čím dál více dronů (včetně “kapesních”) bude moci provádět údery na pozemní cíle. 

Americká armáda nedávno přijala strategický dokument SPAR 20 (Strategic Portfolio Analysis and Review) pro roky 2019 až 2023, který podle důležitosti seřadil 720 zbrojních programů. Dokument seřadil jednotlivé typy letadel, pozemní techniky a dokonce i vybavení nesené vojáky. Nedávno byl přijat další dokument SPAR pro roky 2020 až 2024, který seřazuje 820 programů a položek.

Cílem dokumentu je reagovat na objevující se nové hrozby a vyzdvihnout několik desítek prioritních programů, které mají zásadní vliv na posílení bojových schopností armády.

Mezi klíčové oblastí patři schopnost provádět údery na dlouhou vzdálenost (dělostřelectvo, taktické rakety); mobilita, ničivost a ochrana brigádních bojových týmů; munice; aktivní ochranné systémy (APS); proti rušení odolné nástroje pro určování polohy, navigace a času; elektronický boj; kybernetické nástroje; proti rušení odolná komunikace; dopravní prostředky s kolmým startem a přistáním (VTOL) a protivzdušná/protiraketová obrana.

Klíčovým prvkem posílení protivzdušné/protiraketové obrany je zavedení nového mobilního prostředku SHORAD, který ochrání manévrující pozemní jednotky (brigádní bojové týmy) před útoky dronů, bitevních vrtulníků/letadel nebo před raketovou, dělostřeleckou a minometnou municí protivníka.


AN/TWQ-1 Avenger (na videu)

Armáda vyvíjí zcela nový mobilní prostředek SHORAD  do té doby ale plánuje rychle zavést komerčně dostupné a nejlépe bojovým nasazením ověřené mobilní prostředky SHORAD.

Nyní armáda SHORAD zajišťuje pouze pomocí přenosných kompletů FIM-92 Stinger a mobilních prostředků AN/TWQ-1 Avenger na vozidlech Humvee (rakety Stinger a kulomet ráže 12,7 mm). Armáda se přitom dříve opírala o výkonné systémy MIM-72 Chaparral, M6 Linebacker nebo M163 VADS. Námořní pěchota také o LAV-AD.

Ještě v roce 2004 měla armáda 26 samostatných praporů SHORAD, nyní jich má pouze devět. Navíc pouze dva prapory jsou v aktivní službě, zbytek je zařazen u Národní gardy.

Americká armáda snížila počet praporů SHORAD a příslušnou výzbroj s přesvědčením, že již v žádném velkém konfliktu bojovat nebude. Případně s přesvědčením, že si trvale udrží svou absolutní vojenskou nadřazenost nad všemi mocenskými oponenty. Jak ale víme, žádný “konec dějin” se po pádu Sovětského svazu nekonal.


Mobilní prostředky SHORAD předvádějí americké armádě své schopnosti.

Kandidáti pro SHORAD americké armády

Americká armáda před několika dny na střelnici v Novém Mexiku otestovala několik mobilních prostředků SHORAD, které mají rychle, ale dočasně (do příchodu finálního prostředku SHORAD), vyřešit problém PVO velmi blízkého dosahu americké armády.

Své schopnosti předvedly prostředky SkyHunter od americké firmy Raytheon, Stryker MSL od General Dynamics Land Systems (GDLS), Hybrid Biho z Jižní Koreje a také bojové vozidlo Stryker s kompaktním 30mm kanónem a prostředky pro vedení elektronického boje proti dronům.

SkyHunter je “amerikanizovaný” izraelský systém protivzdušné/protiraketové obrany Iron Dome, který ničí vzdušné cíle (včetně raketové a dělostřelecké munice) na vzdálenost 4 až 70 km. SkyHuner funguje ve dne v noci a za každého počasí (déšť, písečná bouře, mlha, nízká oblačnost). Kontejnery vypouštěcího zařízení pojmou nejrůznější raketovou výzbroj země-vzduch a teoreticky také země-země.


SkyHuner

Každá baterie Iron Dome (radar, místo řízení palby a několik odpalovacích zařízení) ochrání prostor o rozloze 150 km2.

Stryker MSL (Maneuver Short-range air defense Launcher) využívá platformu Stryker a modernizovaný bojový modul Avenger.

Bojový modul Avenger pojme střely Stinger, Hellfire nebo AI3. Na rozdíl od infračerveně naváděné rakety Stinger se Hellfire navádí na cíl pomocí vlastního malého radaru. AI3 je pozemní verze letecké střely AIM-9 Sidewinder a ve spojení s věží Avenger ničí i dělostřeleckou, minometnou a raketovou munici. Věž lze volitelně osadit i 30mm automatickým kanónem a laserovým dělem.

Další Stryker předvedl systém elektronického boje AUSD (Anti-UAV Defence System). Ten dokáže rušit větší drony na vzdálenost 8 km, a na několik kilometrů také nejmenší mikrodrony (Group 1 micro UAV). AUSD již byl úspěšně aktivně nasazen na hranicích se Severní Koreou a také britskou a francouzskou vládou.

Stryker s AUSD byl při testech osazen dálkově ovládanou stanicí s 30mm automatickým kanónem M230L. Efektivní dostřel je 1500 m, kadence až 600 ran/min. 


Stryker MSL

Posledním testovaným prostředkem byl pásové vozidlo Hybrid Biho z Jižní Koreje. Hybrid Biho je vybaven dvojicí 30mm automatických kanónů s kadencí 600 ran/min a efektivním dostřelem 3000 m. Každý kanón má zásobník na 300 nábojů.

Cíl vyhledává/rozpoznává/zaměřuje palubní radiolokátor a elektro-optický senzor (FLIR, TV kamera, laserový dálkoměr). Radiolokátor najde vzdušné cíle (RCS 2 m2; např. bitevní vrtulník) až na vzdálenost 17 km.

Bojový modul Hybrid Biho lze také vybavit střelami země-vzduch velmi krátkého dosahu. V případě zájmu americké armády bude bojový modul Hybrid Biho jistě umístěn na vozidle Bradley nebo Stryker a získá americkou raketovou výzbroj (Stinger, Hellfire, AI3).

Není jasné, kdy armáda vybere z nabízených kandidátů svůj nový prostředek SHORAD. Vzhledem k aktivitě americké armády ale rozhodnutí padne do několika měsíců.

Zdroj: House.govArmy Recognition

Nahlásit chybu v článku


Související články

GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II

Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje ...

Naváděná munice ráže 30 mm a 40 mm pro bojová vozidla

Americká firma Orbital OTK na výročním zasedání americké armády AUSA 2017 (Association of the United ...

MQ-25 Stingray: Bezpilotní tanker od General Atomics?

Americká firma General Atomics (GA) před dvěma týdny představila vizualizaci bezpilotního tankeru ...

MPF: Lehký tank pro americkou armádu

Americká armáda (US Army) v rámci programu MPF (Mobile Protected Firepower) hledá nové lehké obrněné ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    17:49 03.11.2017

    flanker.jirka: Odhliadnuc od toho, že ktovie, v akých počtoch a za akých čas by bola povedzme Ukrajina schopná vyrobiť potrebný počet Tungusiek, na američanmi používanú muníciu by ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka:
    Odhliadnuc od toho, že ktovie, v akých počtoch a za akých čas by bola povedzme Ukrajina schopná vyrobiť potrebný počet Tungusiek, na američanmi používanú muníciu by ju museli kompletne prekopať, čo nie je cieľ. :-)
    Ďalšie sa už buď nevyrábajú, alebo nemajú rakety, čo mi príde pre Američanov dosť dôležité.

    Mne sa osobne tiež najviac páči Biho - rakety sa naň dajú namontovať aké chcete, hoci aj RBS 70. ;-)Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    16:42 03.11.2017

    Mají hodně uzký výběr, divím se, že si nevyzkouší něco z Evropy. Přijde mi to, že vařej z vody, když v jedné soutěži kombinují plně mobilní systém se stracionárním (případ ...Zobrazit celý příspěvek

    Mají hodně uzký výběr, divím se, že si nevyzkouší něco z Evropy. Přijde mi to, že vařej z vody, když v jedné soutěži kombinují plně mobilní systém se stracionárním (případ Skyhunter)

    RaSe: jak píšete, Mantis by byl hodně zajímavý, Biho je o ničem, to má parametry horší než naše RBS 70, jen to má navíc kanon.
    Stryker MSL je hodně nedodělaný.
    Co se týká C-RAM, tak existuje i evropská obdoba izraelského iron dome využívající ŘS a nebo pak už kanony, do budoucna lasery.
    Pokud se budou pohybovat s PÚP do 10-15 km, tak musí počítat už jen s drony, klouzavými pumamy a ŘS, tam už po letadlech střílet nebudou, ty se budou držet zpět a vrtulníky nahradí malé UAV nebo drony.
    ...měli by se jet podívat za jejimi přáteli na ukrajinu, ta má Tungusky (předchůdce ruského Pantsiru).Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    15:02 03.11.2017

    Americká armáda plánuje zavést nové prostředky SHORAD již v roce 2019, tak vybírají rychle, aby mohli co nejdřív nakoupit a dostat k jednotkám. Osobně si myslím, že to bude stejné ...Zobrazit celý příspěvek

    Americká armáda plánuje zavést nové prostředky SHORAD již v roce 2019, tak vybírají rychle, aby mohli co nejdřív nakoupit a dostat k jednotkám. Osobně si myslím, že to bude stejné jako s bojovými věžemi Kongsberg na Strykerech. Nakoupí se potřebný počet systémů a rychle osadní na volné podvozky. Pro překlenovací období před novým systémem SHORAD rozhodně dobré řešení. Jsem zvědavý spíš na ten nový systém co vyvíjejí. Věžová část z Hybrid Biho se mi hodně líbí - bylo by fajn ji vidět třeba u AČR. Byť C-RAM a SHORAD zatím tak nějak neřešíme .))Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    14:44 03.11.2017

    Demonstrace, aby US Army zjistilo, co je vůbec na trhu předtím, než vydají svoje požadavky? Přeci jen dávat vedle sebe Sky Hunter a Hybrid Biho... Každý ten systém je na trochu ...Zobrazit celý příspěvek

    Demonstrace, aby US Army zjistilo, co je vůbec na trhu předtím, než vydají svoje požadavky? Přeci jen dávat vedle sebe Sky Hunter a Hybrid Biho... Každý ten systém je na trochu něco jiného.Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
    14:22 03.11.2017

    echo - nie je to ani nemozne, C-Ram predsa uz nejaky ten rok funguje a v podstate je to "len" phalanx namontovany na tazky podvozok/kontajner. je to sice ina kategoria ale pri ...Zobrazit celý příspěvek

    echo - nie je to ani nemozne, C-Ram predsa uz nejaky ten rok funguje a v podstate je to "len" phalanx namontovany na tazky podvozok/kontajner. je to sice ina kategoria ale pri dostatku vole/penazi/ by sa to urobit dalo. pravda na shorad by to bolo az zbytocne velke a tazke.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    14:05 03.11.2017

    škoda že tam není i německo-švýcarský MANTIS.

    škoda že tam není i německo-švýcarský MANTIS.

  • Echo
    12:48 03.11.2017

    Ultramarinus -> Riadne naivny nazor. Skus sa zamysliet nad hmotnostou, spotrebou energie, zasobou municie, zameriavacimi a navadzacimi systemami, ... ktore su na lodiach. A teraz ...Zobrazit celý příspěvek

    Ultramarinus -> Riadne naivny nazor. Skus sa zamysliet nad hmotnostou, spotrebou energie, zasobou municie, zameriavacimi a navadzacimi systemami, ... ktore su na lodiach. A teraz to vsetko skus aplikovat na nieco typu Tatra 815. Z technickeho hladiska je to malickost :)Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    12:45 03.11.2017

    Trochu se divím, že US nevezmou kombinaci "phalanx" systémů z lodí ... Pozemná verzia je jedna veľká obluda vhodná tak akorát na ochranu stacionárnych ...Zobrazit celý příspěvek

    Trochu se divím, že US nevezmou kombinaci "phalanx" systémů z lodí ...

    Pozemná verzia je jedna veľká obluda vhodná tak akorát na ochranu stacionárnych cieľov.


    https://www.google.sk/search?q... Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    12:15 03.11.2017

    Trochu se divím, že US nevezmou kombinaci "phalanx" systémů z lodí. Rotační kanón, rakety, laser. Už to funguje, je to v rámci možností přepravitelné a slouží to přesně k tomu, co ...Zobrazit celý příspěvek

    Trochu se divím, že US nevezmou kombinaci "phalanx" systémů z lodí. Rotační kanón, rakety, laser. Už to funguje, je to v rámci možností přepravitelné a slouží to přesně k tomu, co s tím chtějí dosáhnout.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3