Americká armáda testuje mobilní protivzdušnou obranu

Na střelnici v Novém Mexiku předvedl své schopnosti i jihokorejský prostředek Hybrid Biho; větší foto / Rep. of Korea, Defense Photo Magazine

Americká armáda (US Army) na střelnici White Sands Missile Range v Novém Mexiku provedla demonstrační testování několika mobilních prostředků protivzdušné obrany (PVO) velmi krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defense). Armáda chce rychle pořídit komerčně dostupné mobilní prostředky SHORAD, aby získala čas na vývoj zcela nového systému SHORAD.

Pentagon v minulosti nepočítal s tím, že v nějakém bojovém konfliktu budou pozemní jednotky působit bez krytí silného amerického letectva, které mělo v prvních fázích konfliktu vybojovat absolutní vzdušnou převahu.

Tento koncept však naráží na několik zásadních problémů. V současné době se prudce rozvíjí systémy PVO krátkého, středního a dlouhého dosahu. Mediálně nejznámější jsou ruské systémy Pancir S1, Buk M2/M3, Tunguska a samozřejmě S300/S400. Tyto prostředky dokáží efektivně omezit působení amerického letectva.

Druhým problémem je rozvoj nejrůznějších bojových dronů. V současnosti drony provádějí především sledovací, průzkumnou a zpravodajskou činnost, ale v nedaleké budoucnosti čím dál více dronů (včetně “kapesních”) bude moci provádět údery na pozemní cíle. 

Americká armáda nedávno přijala strategický dokument SPAR 20 (Strategic Portfolio Analysis and Review) pro roky 2019 až 2023, který podle důležitosti seřadil 720 zbrojních programů. Dokument seřadil jednotlivé typy letadel, pozemní techniky a dokonce i vybavení nesené vojáky. Nedávno byl přijat další dokument SPAR pro roky 2020 až 2024, který seřazuje 820 programů a položek.

Cílem dokumentu je reagovat na objevující se nové hrozby a vyzdvihnout několik desítek prioritních programů, které mají zásadní vliv na posílení bojových schopností armády.

Mezi klíčové oblastí patři schopnost provádět údery na dlouhou vzdálenost (dělostřelectvo, taktické rakety); mobilita, ničivost a ochrana brigádních bojových týmů; munice; aktivní ochranné systémy (APS); proti rušení odolné nástroje pro určování polohy, navigace a času; elektronický boj; kybernetické nástroje; proti rušení odolná komunikace; dopravní prostředky s kolmým startem a přistáním (VTOL) a protivzdušná/protiraketová obrana.

Klíčovým prvkem posílení protivzdušné/protiraketové obrany je zavedení nového mobilního prostředku SHORAD, který ochrání manévrující pozemní jednotky (brigádní bojové týmy) před útoky dronů, bitevních vrtulníků/letadel nebo před raketovou, dělostřeleckou a minometnou municí protivníka.


AN/TWQ-1 Avenger (na videu)

Armáda vyvíjí zcela nový mobilní prostředek SHORAD  do té doby ale plánuje rychle zavést komerčně dostupné a nejlépe bojovým nasazením ověřené mobilní prostředky SHORAD.

Nyní armáda SHORAD zajišťuje pouze pomocí přenosných kompletů FIM-92 Stinger a mobilních prostředků AN/TWQ-1 Avenger na vozidlech Humvee (rakety Stinger a kulomet ráže 12,7 mm). Armáda se přitom dříve opírala o výkonné systémy MIM-72 Chaparral, M6 Linebacker nebo M163 VADS. Námořní pěchota také o LAV-AD.

Ještě v roce 2004 měla armáda 26 samostatných praporů SHORAD, nyní jich má pouze devět. Navíc pouze dva prapory jsou v aktivní službě, zbytek je zařazen u Národní gardy.

Americká armáda snížila počet praporů SHORAD a příslušnou výzbroj s přesvědčením, že již v žádném velkém konfliktu bojovat nebude. Případně s přesvědčením, že si trvale udrží svou absolutní vojenskou nadřazenost nad všemi mocenskými oponenty. Jak ale víme, žádný “konec dějin” se po pádu Sovětského svazu nekonal.


Mobilní prostředky SHORAD předvádějí americké armádě své schopnosti.

Kandidáti pro SHORAD americké armády

Americká armáda před několika dny na střelnici v Novém Mexiku otestovala několik mobilních prostředků SHORAD, které mají rychle, ale dočasně (do příchodu finálního prostředku SHORAD), vyřešit problém PVO velmi blízkého dosahu americké armády.

Své schopnosti předvedly prostředky SkyHunter od americké firmy Raytheon, Stryker MSL od General Dynamics Land Systems (GDLS), Hybrid Biho z Jižní Koreje a také bojové vozidlo Stryker s kompaktním 30mm kanónem a prostředky pro vedení elektronického boje proti dronům.

SkyHunter je “amerikanizovaný” izraelský systém protivzdušné/protiraketové obrany Iron Dome, který ničí vzdušné cíle (včetně raketové a dělostřelecké munice) na vzdálenost 4 až 70 km. SkyHuner funguje ve dne v noci a za každého počasí (déšť, písečná bouře, mlha, nízká oblačnost). Kontejnery vypouštěcího zařízení pojmou nejrůznější raketovou výzbroj země-vzduch a teoreticky také země-země.


SkyHuner

Každá baterie Iron Dome (radar, místo řízení palby a několik odpalovacích zařízení) ochrání prostor o rozloze 150 km2.

Stryker MSL (Maneuver Short-range air defense Launcher) využívá platformu Stryker a modernizovaný bojový modul Avenger.

Bojový modul Avenger pojme střely Stinger, Hellfire nebo AI3. Na rozdíl od infračerveně naváděné rakety Stinger se Hellfire navádí na cíl pomocí vlastního malého radaru. AI3 je pozemní verze letecké střely AIM-9 Sidewinder a ve spojení s věží Avenger ničí i dělostřeleckou, minometnou a raketovou munici. Věž lze volitelně osadit i 30mm automatickým kanónem a laserovým dělem.

Další Stryker předvedl systém elektronického boje AUSD (Anti-UAV Defence System). Ten dokáže rušit větší drony na vzdálenost 8 km, a na několik kilometrů také nejmenší mikrodrony (Group 1 micro UAV). AUSD již byl úspěšně aktivně nasazen na hranicích se Severní Koreou a také britskou a francouzskou vládou.

Stryker s AUSD byl při testech osazen dálkově ovládanou stanicí s 30mm automatickým kanónem M230L. Efektivní dostřel je 1500 m, kadence až 600 ran/min. 


Stryker MSL

Posledním testovaným prostředkem byl pásové vozidlo Hybrid Biho z Jižní Koreje. Hybrid Biho je vybaven dvojicí 30mm automatických kanónů s kadencí 600 ran/min a efektivním dostřelem 3000 m. Každý kanón má zásobník na 300 nábojů.

Cíl vyhledává/rozpoznává/zaměřuje palubní radiolokátor a elektro-optický senzor (FLIR, TV kamera, laserový dálkoměr). Radiolokátor najde vzdušné cíle (RCS 2 m2; např. bitevní vrtulník) až na vzdálenost 17 km.

Bojový modul Hybrid Biho lze také vybavit střelami země-vzduch velmi krátkého dosahu. V případě zájmu americké armády bude bojový modul Hybrid Biho jistě umístěn na vozidle Bradley nebo Stryker a získá americkou raketovou výzbroj (Stinger, Hellfire, AI3).

Není jasné, kdy armáda vybere z nabízených kandidátů svůj nový prostředek SHORAD. Vzhledem k aktivitě americké armády ale rozhodnutí padne do několika měsíců.

Zdroj: House.govArmy Recognition

Nahlásit chybu v článku


Související články

GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II

Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje ...

Naváděná munice ráže 30 mm a 40 mm pro bojová vozidla

Americká firma Orbital OTK na výročním zasedání americké armády AUSA 2017 (Association of the United ...

MQ-25 Stingray: Bezpilotní tanker od General Atomics?

Americká firma General Atomics (GA) před dvěma týdny představila vizualizaci bezpilotního tankeru ...

MPF: Lehký tank pro americkou armádu

Americká armáda (US Army) v rámci programu MPF (Mobile Protected Firepower) hledá nové lehké obrněné ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • flanker.jirka
    21:39 09.11.2017

    MALI: každá diskuse je dobrá (pokud se tu nehádají dva tábory ohledně ukrajiny a jiných podobných planetárních témat :-) ) Ten Stanag byl tuším převzat i ČOS 58... číslo si ...Zobrazit celý příspěvek

    MALI: každá diskuse je dobrá (pokud se tu nehádají dva tábory ohledně ukrajiny a jiných podobných planetárních témat :-) )
    Ten Stanag byl tuším převzat i ČOS 58... číslo si nepamatuji, týká se toho ještě další stanag, který pojednává o tom jak zjišťovat MRTD.
    Co vše zahrnujete do koeficientu 0,75? ... myslím si, že přitom co dnes umí spektrální analýza a filtrace ve spojení s lepší MRTD nových termovizí nebude koeficent skoro zapotřebí. Investice do kvalitního materiálu a chlazení se vyplácí. Na bojišti to může mít proti nepříteli výhodu, protože meteopodmínky mají všichni v daném místě stejné.Skrýt celý příspěvek

  • MALI
    07:44 09.11.2017

    To flanker.jirka pokud vím, tak Retia SŘP RACCOS z k prodeji nenabízí (z mnou již dříve uvedených legislativních důvodů - ty si Retia nedovolí obejít), něco jiného je: dát si ...Zobrazit celý příspěvek

    To flanker.jirka
    pokud vím, tak Retia SŘP RACCOS z k prodeji nenabízí (z mnou již dříve uvedených legislativních důvodů - ty si Retia nedovolí obejít), něco jiného je: dát si RACCOS na banner ve stánku na veletrhu (jako že: tohle umíme) a něco jiného je ho reálně prodávat (no, ale pozeptám se přímo v Retii...).

    "...technika vidí podle toho kolik do ní dáte..." - to je výrok asi jako "...poručíme větru, dešti..." - fyzikální zákony se za peníze koupit nedají; za peníze (a čas) se dá "jen" potáhnout úroveň technologie" a mohu Vám zodpovědně napsat, že o tom, kde se momentálně nachází nejvyšší světová úroveň v diskutované oblasti víme i v ČR (takže vaše uvádění názvů různých PL systémů a k tomu pás slangových výrazů mne jaksi nemůže ohromit).

    PS: zkuste si udělat jasno v pojmech : detekce, rekognoskace, identifikace (toto je popsáno např ve STANAG 4347, poradím: nezapomeňte teoretické hodnoty násobit koeficientem 0,75) a dejte si to do vztahu k UAV o kterých jste psal dříve (tj. cíl s čelním průřezem typicky 0,25 x 0,25 m, letouny a vrtulníky mají IFF) + započítejte si vliv atmosféry.

    No, a tímto s Vámi diskuzi na toto téma končím (zdá se mi, že je v tomto případě zcela zbytečná) a jdu se věnovat smysluplnějším činnostem.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    20:05 08.11.2017

    MALI: pan Vašíček je vysoce erudovaná osoba, bohužel postupná destrukce armády a vojenského školství nás o většinu lidí připravila. Tak že možnost poučení se z minulosti je ...Zobrazit celý příspěvek

    MALI: pan Vašíček je vysoce erudovaná osoba, bohužel postupná destrukce armády a vojenského školství nás o většinu lidí připravila. Tak že možnost poučení se z minulosti je limitující, nejhorší je pouhé naslouchání lobbistům, poradcům a jiným individuím z privátní sféry.
    K systému řízení a velení jen asi tolik, že Retia jej nabízí i pro export. Ostatně, když někdo kupuje PVO systém od jiných světových výrobců, tak jej vždy nabízí i se systémy C2. Bez takového integračního členů to nikdo nekupuje. Otázkou na kolik je systém stejně vybaven jako v armádě země původu systému.

    Fyzika a optika je sice jedná, ale technika vidí podle toho kolik do ní dáte,. Jsou UAV které i jednotlivé osoby na termosce detekují i přes deset kilometrů dálky, na kolik asi zvládnou vrtulník nebo letoun?Skrýt celý příspěvek

  • MALI
    18:27 07.11.2017

    To flanker.jirka: No když už se ptáte...: RACCOS je systém řízení palby, který vznikl na základě konkrétní objednávky MO ČR s určením pro PLV AČR a práva na něj vlastní MO ČR, ...Zobrazit celý příspěvek

    To flanker.jirka:
    No když už se ptáte...: RACCOS je systém řízení palby, který vznikl na základě konkrétní objednávky MO ČR s určením pro PLV AČR a práva na něj vlastní MO ČR, firma Retia si jej nemůže prodávat tak, jako prodává třeba svůj civilní SW pro ŘLP (tudíž váš dotaz je mimo realitu - to nejsou housky na pultu pekárny), nebo znáte někde jinde případ prodeje takového systému (pro jistotu zopakuji: vojenského systému řízení a velení, ne jejich civilních derivátů pro ŘLP)?

    K dosahu optických systémů: existuje jen jedna fyzika pro všechny a určitá aktuální technologická úroveň (která sice není pro všechny stejná, ale která má pro všechny jeden strop), pak je tu ještě takový velmi podstatný detail, jakým je atmosféra... Odkaz na ty dva PL systémy znamená, že jste je testoval, nebo alespoň reálně pozoroval ten vzdušný cíl, jak jsem se na něj ptal?

    Jinak vám doporučuji si přečíst článek Doc. Vašíčka ....Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    22:52 06.11.2017

    MALI: No jo, plovoucí kódy, Donitzovo námořnictvo by vám o nich udělalo přednášky :-) UAV bude vždy problém. Zapomněl jste trochu na vámi dříve zmiňované klamné cíle. Nemusíte ...Zobrazit celý příspěvek

    MALI:
    No jo, plovoucí kódy, Donitzovo námořnictvo by vám o nich udělalo přednášky :-) UAV bude vždy problém. Zapomněl jste trochu na vámi dříve zmiňované klamné cíle.
    Nemusíte mít nutně optiku s přesným rozlišením na 20 km, když máte dosah 8 km. Ale musel byste vidět například systémy jako toplite u Spyderu. Nebo optiku s nočním a termovizním kanálem na maďarské modernizaci Kubu.
    Seznam firem jsem uvedl širší, protože všechny vyrábí elektrotechnické komponenty a antény i pro radiolokátory. Pokud chcete řešit NLC - nízkoletící cíle, tak to je snad standard u všech současných radaru, že mají filtraci pro odrušení clutteru všeho druhu.
    Vaši myšlenku o Raccosu si moc rád zaramuji. :-) zkuste to nabídnout jinde než v AČR, opět bych se vás rád zeptal na to zda tak skvěle systémy jako Raccos se podařilo exportovat jinam než do Strakonic?Skrýt celý příspěvek

  • MALI
    18:54 06.11.2017

    To flanker.jirka: Právě proto máme IFF a jeho "plovoucí kódy" - abychom mohli spolehlivě rozlišit vlastní vzdušné prostředky. Je to naprosto jednoduché: "náš" prostředek je IFF ...Zobrazit celý příspěvek

    To flanker.jirka:
    Právě proto máme IFF a jeho "plovoucí kódy" - abychom mohli spolehlivě rozlišit vlastní vzdušné prostředky. Je to naprosto jednoduché: "náš" prostředek je IFF vybaven, takže odpoví, ostatní neodpoví, nebo odpoví špatně. Pokud to bude v bojové situaci, kde budou jen bojující strany, tak tady nelze chybovat. Lidský operátor však chybovat v určitém procentu případů bude. Zvlášť ve stresu, nebo při dlouhotrvající zátěži. Podle STANAG musí být všechny pilotované prostředky nasazené v bojové akci IFF vybaveny (nevím, že by to někdo změnil...) Určitý problém může být u malých UAV - ty IFF nemají. Ale jejich obsluha zná každou sekundu jejich aktualizovanou polohu. Takže tu stačí přes SW bránu poslat do SŘP PLV AČR RACCOS (mimochodem výrobek fy. Retia) a MBV podle toho vyhodnotí, co je a co není vlastní UAV a podle toho dá povel palebným prvkům.
    PS: už jste se někdy reálně díval na obraz vzdušného cíle v (jak píšete) termosce? A co jste podle toho poznal - dejme tomu tak na 15 km? (ReViSOR má dosah 20+ km).

    K těm Vámi uvedeným firmám (je to sice trochu OT, ale diskuze na téma se tady už asi vyčerpala):
    ERA - nemám nic proti firmě ERA, ale ti jsou dobří především v pasívních systémech

    RAMET - ten dělá hlavně do civilní sféry, maximálně do policejní a tam jsou požadavky úplně jiné, něž v armádě, pro armádu dělá stejně, jako ERA "pasivku", ale jinak cílenou (jejich zákazníkem v AČR je hlavně 53.pluk), aktivní vojenský radar t. č. nemají vůbec...

    ELDIS - ti dělají systémy řízení letového provozu a velké letištní radary...

    T-CZ - na rozdíl od ostatních Vámi uvedených firem tuto firmu neznám, ale když jsem se podíval na jejich webovky, tak na vývoj vojenského radaru proti NLC by zcela určitě nebyli ti praví...

    MESIT - žádné radary nikdy nedělal, nedělá a v budoucnu ani dělat nemíní...

    URC Systems - ti dělají pasivní senzory, prostředky EB (hlavně rušičky) a SW (více,než polovinu z toho SW pro policii a složky IZS), nevím o tom, že by se chystali do oblasti radiolokace....Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    13:51 06.11.2017

    Dual: Ďakujem.
    MALI: Veľká vďaka za skutočne vyčerpávajúce info.

    Dual: Ďakujem.
    MALI: Veľká vďaka za skutočne vyčerpávajúce info.

  • MALI
    13:39 06.11.2017

    To PavolR: něco již Vám odpověděl Dual, takže už jen zpřesnění/doplnění: TriAD má lafetovaný AK 40/L70 s kadencí 300 ran/min pohotovostní zásoba munice (zásobník č.1 u zbraně ): ...Zobrazit celý příspěvek

    To PavolR:
    něco již Vám odpověděl Dual, takže už jen zpřesnění/doplnění:
    TriAD má lafetovaný AK 40/L70 s kadencí 300 ran/min
    pohotovostní zásoba munice (zásobník č.1 u zbraně ): 3x8 ran
    pohot. zásoba munice ve věži: 40 ran (v karuselu s manuálním dobíjením do zás.1)
    efektivní dostřel: 4000 m na vzdušné cíle
    2000 m na lehce pancéřované pozemní cíle OT/BVP a tanky z boku

    munice: HEI, 3P, APFSDT-T

    3P: hmotnost střely: 975g; hmotost trhaviny 120g, počet W pelet průměru 3mm: 1100
    bezkontaktní zapalovač - dálka iniciace: letadla a vrtulníky = 8 až 9 m
    malé cíle: 3 až 5 m
    Radar:
    pásmo: S
    detekce letadel - až 14 km
    detekce vrtulníků (ve visu) - až 7,5 km
    autotracking - max. 6 cílů
    obnova informace: 1,5 s

    SŘP
    typ: SAAB UTAAS
    střelec - optická větev, termovizní větev, laserový dálkoměr, autotracking
    velitel - denní TV kamera, termokamera

    Odměr: nx 360°
    elevace: -8°až +50°
    hmotnost věže: 4,5 t
    průměr ložiska věže: 1970 mmSkrýt celý příspěvek

  • Dual
    11:56 06.11.2017

    To PavolR: Specifikace protiletadlového systému CV-9040 jsou uvedeny třeba zde: http://www.enemyforces.net/art... Kanón ráže 40 mm má účinný dostřel 2 - 3 km, ...Zobrazit celý příspěvek

    To PavolR:
    Specifikace protiletadlového systému CV-9040 jsou uvedeny třeba zde:
    http://www.enemyforces.net/art...
    Kanón ráže 40 mm má účinný dostřel 2 - 3 km, maximální rychlost střelby 300 ran/min, zásoba nábojů 240 ks, dosah radaru 14 000 m.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    11:16 06.11.2017

    MALI: identifikace IFF stojí a padá s tím na kolik tím budou cíle vybaveny, u nepřátel je to jasné, ti neodpoví a nebo se budou snažit odpovídat klamně. IFF pak bude na nic, když ...Zobrazit celý příspěvek

    MALI: identifikace IFF stojí a padá s tím na kolik tím budou cíle vybaveny, u nepřátel je to jasné, ti neodpoví a nebo se budou snažit odpovídat klamně. IFF pak bude na nic, když nebudete vědět zda koukáte na vlastní nebo cizí UAV, UAS, které odpovídač IFF nemají. Pořádná optika s termoskou je k nezaplacení.

    Existují v tomto státě firmy, které přežívají, vyvíjejí, inovují a přitom jejich obchod s armádou české republiky činí mnohem menší procento, než se zákazníky v privátní sféře a v zahraničí. Tak že raději bych viděl podporu firmám, které se lépe etablují venku. (ERA, RAMET, ELDIS, T-CZ, MESIT, URC Systems)
    Kolik vlastních radarů (ne modernizované stavebnice) vlastně Retia prodala jinam než mimo AČR?

    Dostupnost technologie nemyslím tak, že si rusové od švédu koupí Orku, oni sami umí i 80 mm rakety s koncovým laserovým navedením, tak že bych v tom tolik nehledal problém, ... je klidně možné, že k tomu dospějí i s jejich novými kamarády z Turecka, ti na malotrhu Idet prezentovali obdobné věci.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    07:57 06.11.2017

    ... a napríklad u srbského hybridného PASARS-16, ktorý má taktiež kanón Bofors 40mm, som našiel údaj o jeho efektívnom dostrele iba 3 km, čo je úroveň 30mm Bushmastera ...

    ... a napríklad u srbského hybridného PASARS-16, ktorý má taktiež kanón Bofors 40mm, som našiel údaj o jeho efektívnom dostrele iba 3 km, čo je úroveň 30mm Bushmastera ...

  • PavolR
    07:35 06.11.2017

    MALI: Vďaka za ochotu. Zaujímali by ma iba také základné údaje pre možnosť približného porovnania s podobnými systémami: efektívny dostrel, dosah a výkon radaru, počet munície, ...Zobrazit celý příspěvek

    MALI:
    Vďaka za ochotu. Zaujímali by ma iba také základné údaje pre možnosť približného porovnania s podobnými systémami:
    efektívny dostrel, dosah a výkon radaru, počet munície, ...
    Čo som sa zbežne snažil niečo vyhľadať, bol rozpor ešte aj medzi tým, či je osádka 6 alebo 7-členná ...Skrýt celý příspěvek

  • MALI
    22:58 05.11.2017

    To PavolR: PL systémy TriAD/Tridon nám (AČR) Švédové nabízeli před přibližně 20-ti lety, nevím však, že by TriAD někdy někomu prodali; něco málo informací je na stránkách: ...Zobrazit celý příspěvek

    To PavolR:
    PL systémy TriAD/Tridon nám (AČR) Švédové nabízeli před přibližně 20-ti lety, nevím však, že by TriAD někdy někomu prodali;
    něco málo informací je na stránkách: https://www.bofors.se/air-defe... ale tam jsou jen základní údaje. Systémy se asi aktuálně nenabízí...Možná bych k tomu ještě něco našel, dali nám k tomu relativně velmi hodně podkladů, včetně srovnání efektivity jejich 40 mm munice s ostatními náboji jiných ráží, ale všechno to bylo ještě "v papírové podobě", takže by asi byl problém to rychle najít - a o co by Vám šlo?Skrýt celý příspěvek

  • MALI
    22:42 05.11.2017

    To flanker.jirka: Myslím si, že jak radar Revisor, tak i jeho výrobce znám natolik dobře, abych Vám zde mohl s klidným svědomím napsat, že jste se v tomto případě minimálně hodně ...Zobrazit celý příspěvek

    To flanker.jirka:
    Myslím si, že jak radar Revisor, tak i jeho výrobce znám natolik dobře, abych Vám zde mohl s klidným svědomím napsat, že jste se v tomto případě minimálně hodně spletl (poznámka: nejsem zaměstnancem fy. Retia) a pokud chcete nějakou identifikaci tak v PL systémech jde o identifikaci náš/cizí a od toho je na odpalovacím zařízení RBS-70 blok IFF (Revisor jej může mít také).

    A které konkrétní firmy máte prosím na mysli (s tou podporou)?

    K naváděné munici u věže Bajkal: existence této technologie ve světě ještě automaticky neznamená její rozšíření do všech armád světa. Zkuste si např. z USA do ČR (= státu NATO) přivést pro AČR nějakou úplně novou vojenskou technologii a pak uvidíte co se Vám reálně povede přivést... Informace, které jsou pro věž A 220 k dispozici uvádějí pouze klasickou výbušnou (53-ERM-281U) a úplně obyčejnou protipancéřovou munici (53-UBR-281U), řízené střely se plánují až někdy v budoucnu. Víte, ona to jenom otázka peněz není, i když ty jsou nezbytnou, primární podmínkou.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    18:03 05.11.2017

    MALI: Revisor má s bidou český akorát podvozek, zbytek je stavebnice zahraničních firem sestavena v perníkové chaloupce. Ale pro RBS je postačující, nic více. Upřímně kdyz chci RL ...Zobrazit celý příspěvek

    MALI: Revisor má s bidou český akorát podvozek, zbytek je stavebnice zahraničních firem sestavena v perníkové chaloupce. Ale pro RBS je postačující, nic více. Upřímně kdyz chci RL čidlo pro PVO závislé na optickém sledování cíle, čekal bych optiku i u radaru pro identifikaci. Rozšiřovat schopnosti je pěkná věc, nebude ve výsledku lepší koupit něco nového? Podpora průmyslu je pěkná věc, ale raději podpořit firmy, které umí i něco jiného než si z armády udělat pokusného králíka.
    Připojit Arthur do systému, ať už jakéhokoliv by znamenalo funkčnost, to už by jste chtěl po MO ČR možná moc :-)
    S munici pro ruský Bajkal to vidím jen jako otázku peněz a chtění, technologie k dispozici mají, aby to mohli po laseru vést, Hovory takovouto munici ukázal pod názvem Orka. Žijeme v době, kdy se taková munice zkouší i na puškách 12,7 mm.
    http://www.navyrecognition.com... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    17:03 05.11.2017

    Poznáte niekto len tak pre zaujímavosť parametre CV9040 AAV?

    Poznáte niekto len tak pre zaujímavosť parametre CV9040 AAV?

  • MALI
    16:20 05.11.2017

    To flanker,jirka: Revisor je určen jako radarové čidlo pro baterii RBS-70, tam (nejen) podle mého názoru plní taktické požadavky, jak jistě víte, má ještě jednu nezanedbatelnou ...Zobrazit celý příspěvek

    To flanker,jirka:
    Revisor je určen jako radarové čidlo pro baterii RBS-70, tam (nejen) podle mého názoru plní taktické požadavky, jak jistě víte, má ještě jednu nezanedbatelnou výhodu: je vyráběn domácím průmyslem a pokud vím, tak jeho výrobce již pracuje na vývoji novějšího typu s rozšířenými schopnostmi z hlediska detekce cílů (blíže bych se k tomu ale nechtěl vyjadřovat);
    RL na KBV-Pz je klasický bojišťový radiolokátor - schopnosti C-RAM ani náhodou (mimochodem, je starý už 10 let), jeho novější verze na PzPK Sněžka-M však už má schopnosti detekce UAV, ale nedělejte si iluze - primárně PL radar to není;
    Ohledně prostředků PVO pro obranu PozS AČR - opravil bych Vás: skoro žádné nemáme - to, co je u 25.plrp stačí tak na ochranu kritické infrastruktury státu a to ještě ani ne za válečného stavu.
    V ČR byly po existenci zmíněného 30mm PLDvK ještě snahy o jeho zásadní modernizaci (na podvozku Tatra 4x4, vybaveném SŘP), pak se uvažovalo o zásadní modernizaci ShPLRK S-10M, v komerční rovině pak modernizace PLK ZU-23-2, dále byla snaha o nové PL komplety, a to: 30 mm ShPLHK STROP a jako poslední pak 35 mm ShPLK STYX. Bohužel vše bylo pohřbeno, někdy v důsledku škrtů v rozpočtu, někdy v důsledku nízké aktivity vedoucích funkcionářů PVO v AČR, jindy v důsledku jejich nereálných požadavků. Proto je nyní naše "PVOV" v takovém "srabu" v jakém je.
    ARTUR by mohl být jako systémové čidlo C-RAM systému výborný, ale chybí jeho automatizované zapojení do vyššího systému a hlavně palebné prvky se schopností C-RAM.
    K "Bajkalu": díky za odkaz, je vidět, že jim to už střílí i za pomalé jízdy, ale k PL systému to ještě má hodně daleko, Já bych to osobně viděl spíš jako podpůrné vozidlo pro ruské motostřelecké jednotky se schopností zvednout kanón do většího náměru a fungovat i proti něčemu pomalejšímu ve výšce (nebo v horském terénu). Nicméně jsem mírně skeptický vůči jeho schopnostem rychlé lokalizace letícího cíle, zamíření na tento cíl a jeho dynamice palebného systému + zásobě munice. Dále jsem skeptický k řečem té "děvočky" o řízeném granátu, ale kdoví, možná časem...
    K těm radiolokátorům a jejich schopnostem: praxe mne naučila spoléhat až na to, co vidím, protože na webu jsou všichni dobří a všem všechno bez problémů funguje; bohužel, praxe pak bývá mnohdy odlišná.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    12:06 05.11.2017

    MALI: C-RAM pouze s třemi radiolokátory, které pracují jen v sektoru 90°je málo. Myslím si, že se šance promarňuje každým dnem. AČR pořizuje radary Revisor pro VSHORAD systémy, ...Zobrazit celý příspěvek

    MALI: C-RAM pouze s třemi radiolokátory, které pracují jen v sektoru 90°je málo. Myslím si, že se šance promarňuje každým dnem. AČR pořizuje radary Revisor pro VSHORAD systémy, ačkoliv byli v době vývoje tohoto radaru k dispozici jinde v Evropě prostředky se schopností detekce a výpočtu cílů typu RAM.
    Zajímaly by mně schopnosti radaru, který má být na průzkumných Pandurech, zda-li toto není integrováno již tam.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    12:00 05.11.2017

    MALI: PVO systémy u nás jsou hodně za zenitem, existoval i pokus vyvinout vlastní ČS prostředek STROP, ten je k viděni ve VHÚ Lešany. Ruské systémy nezmiňuji jen tak pro nic za ...Zobrazit celý příspěvek

    MALI: PVO systémy u nás jsou hodně za zenitem, existoval i pokus vyvinout vlastní ČS prostředek STROP, ten je k viděni ve VHÚ Lešany. Ruské systémy nezmiňuji jen tak pro nic za nic, dopracovali je k dokonalosti, tak že mají vícekanálové systémy kombinující RL, laserové vedení střel a kanony, jako etalon pro porovnání schopností více než slušné.
    PVO nezbývá než postavit od začátku nové, poslední AAA byly snad jen ještěrky, od té doby nic.
    Na základech Blazeru by se dalo stavět, měl i svůj RL, možná se někdo ozve s tím, že v muzeu nebo ve skladu již něco mají :-D ...kolikrát je to takové, že o tom rozhoduje někdo mladší, tak o takové možnosti ani neví.
    ARTHUR je jednoúčelový prostředek se značnými omezeními, ve své kategorii je špičkou, asi nejvíce se osvědčil v jižní korei, ale vývoj nezastavíte. Austrálie, USA, Kanada a Britanie v misích používaly Giraffe AMB, která dává info na Centurion.
    Podle všeho to vypadá, že stejnou schopnost by měly mít RL z Izraele, které AČR kupuje.
    http://www.armadninoviny.cz/ar...

    Sám bych nerad poskytoval dostatečně nepodložené informace. K tomu "výstavnímu" exponátu BMP 3 s 57 mm kanonem jen asi další odkaz, kde jim modul Bajkal střílí, za jízdy je patrná i stabilizace zbraně. Jestli to skončí v šuplíku jako výše dříve zmiňovaný Blazer je věc jiná.
    https://www.youtube.com/watch?...
    https://www.youtube.com/watch?...

    Ohledně detekce malorozmérných cílů se nebavím o nějakých metodách, ale přímo o klasických radiolokátorech.
    http://saabgroup.com/Media/new... Skrýt celý příspěvek

  • MALI
    22:31 04.11.2017

    To flanker.jirka: No, asi si nerozumíme, protože Já jsem se ve svém příspěvku orientoval především na to, co pravděpodobně hledá US Army a co by případně potřebovala také AČR (ta ...Zobrazit celý příspěvek

    To flanker.jirka:
    No, asi si nerozumíme, protože Já jsem se ve svém příspěvku orientoval především na to, co pravděpodobně hledá US Army a co by případně potřebovala také AČR (ta to zatím ještě nehledá, ale časem k tomu možná také dojde). Na akademické diskuze o Tungusce a Panciru jaksi nemám čas.
    K té modernizaci PVO systémů, vidím, že nakonec máte obdobný názor (jak jsem psal v mém minulém příspěvku) modernizace PL se samonaváděcími raketami je jednodušší a rychlejší, než u kanónových, nebo hybridních, jinak u těch ruských (například i u relativně jednoduché S-10M) to zase tak jednoduché není - Rusové mají totiž takový specifický způsob konstrukce systémů, že někdy je nejlepší nechat jen mechanickou konstrukci a zbytek vyměnit od základu. Ale konkrétně u té S-10M už její čas u nás dávno vypršel (bohužel - protože nic lepšího nemáme).
    To osazení PL raket (4x STINGER) na M163 Vulcan už dávno udělali Izraelci, v 90-tých letech, jmenovalo se to Machbet a před cca deseti lety ten systém ještě jednou modernizovali (na Hovet), takže v Izraeli asi ještě bude sloužit dodnes. Ale ty americké jsou už asi dávno sešrotované, nebo tak opotřebované, že už asi modernizovat jednoduše nepůjdou, to by spí šli do Blazeru (LAV-AD), ale nad tím už asi dávno "zlomili hůl".
    Ke schopnosti C-RAM: určitě netvrdím, že by se u nás neměla zabezpečit, ale nedělám z toho "modlu", zatím totiž AČR nemá pomalu ani tu schopnost AA. Pro informaci - na zjištění, lokalizaci a výpočet dopadu, jakož i místa odpálení munice kategorie RAM má AČR ve výzbroji systémy ARTUR.
    S tím PL systémem vybaveným kanónem ráže 57 mm pro zónovou obranu jednotek pozemních sil AČR myslím své hodnocení z minulého příspěvku vážně, jeden pokus ruské fabriky staticky představený na výstavě mne v tom nezviklá (dělám v této branži už nějaký ten pátek a různých pokusů, které se nakonec v praxi nechytly už jsem viděl dost, dovedu si takový systém teoreticky propočítat a také vím něco o tom, co ve skutečnosti ty první výstavní exponáty reálně dokáží).
    K té detekci dronů ve velikosti holuba: víte, ony takové systémy možná fungují, ale za ideálních podmínek - většinou se pak také předvádí někde u letiště - na rovince, bez překážek s vyčištěným pozadím, ale v praxi pak jejich účinnost mnohdy velmi rapidně klesá (a nevěřte všemu, co se napíše na webových stránkách).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3