Americká armáda si ponechá karabiny M4
- 26. 6. 2013
- 69 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda v rámci programu Osobní karabina (Individual Carbine) plánovala zavést do výzbroje zcela novou osobní zbraň vojáka. Před dvěma týdny však armáda oficiálně ukončila program s tím, že žádný z kandidátů nepřináší výrazné zlepšení oproti současným zbraním M4, zavedených v americké armádě.
Americká armáda hledá náhradu za karabiny M4
Snahu americké armády najít náhradu za karabiny M4 akcelerovaly nelichotivé zprávy o spolehlivosti karabin M4 z Afghánistánu. Příslovečnou poslední kapkou se stala Bitva u Wanatu, kde při koordinovaném útoku Talibánu padlo devět amerických vojáků. V následující zprávě ostatní vojáci uváděli, že jejich karabiny M4 se při intenzivní a dlouhotrvající střelbě zasekávaly, což mělo tragické následky.
Foto: Remington ACR / Remington
Americká armáda začala uvažovat o náhradě karabin M4 právě v roce 2008. Samotná soutěž Individual Carbine se rozběhla v roce 2011. V celkově třech krocích chtěli vojáci otestovat a nakonec vybrat novou osobní zbraň jednotlivce pro amerického vojáka.
V první fázi (Phase I) měli zájemci doložit, zda jsou schopni splnit základní technické požadavky na novou karabinu. Kromě nejzákladnějších technických vlastností (montáž optiky, tlumiče, atd.) museli prokázat, že mají výrobní kapacity pro výrobu 2000 až 4200 pušek za měsíc.
Foto: ARX-160 / Beretta
Do druhé fáze nakonec postoupilo nakonec osm společností – FN FNAC, Heckler & Koch HK416A5, upravená varianta Remington ACR, Adcor Defense BEAR Elite, Beretta ARX-160, Colt CM901, Lewis Machine & Tool s CQB 16 a Troy Defense s Troy Defense 5.56 Carbine. Vyřazené firmy zkrachovaly především na neschopnosti dodávat zbraně v požadovaném množství.
Cílem druhé fáze (Phase II) bylo vyzkoušet zbraně z hlediska přesnosti, spolehlivosti a životnosti. Po dosáhnutí určitého počtu bodů pak tři nejlepší zbraně měly postoupit do třetí etapy programu (Phase III). V poslední fázi se zbraně měly podrobit vojskovým zkouškám a nejlepší zbraň se měla stát novou osobní zbraní amerického vojáka.
Foto: B.E.A.R. Elite / Adcor Defense
Američtí vojenští úředníci se však po skončení druhé fáze rozhodli soutěž přerušit. Podle tiskové zprávy žádná ze zbraní nepřinesla významné zlepšení oproti současným karabinám M4.
Přesněji řečeno, nepřinesla natolik významné zlepšení, které by vykompenzovalo finanční náklady na zavedení nových zbraní do americké armády. „Žádná z hodnocených karabin během zkušební fáze nesplnila minimální bodové požadavky, nutné k pokračování do další fáze hodnocení,“ stojí v tiskové zprávě americké armády.
Foto: CQB 16 / Lewis Machine & Tool
Problémem nový „supernáboj“ M855A1 EPR?
Jedním z problému byla „nízká“ spolehlivost testovaných zbraní. Žádná ze zbraní nebyla schopna vystřílet 3592 nábojů bez poruchy. Připomeňme, že střední doba poruchy u původních zbraní M4 (požadavek z roku 1990) byl jen 600 nábojů. V současné době používané karabiny M4A1, používající nejnovější náboj M855A1 EPR (Enhanced Performance Round) (.pdf), mají střední dobu poruchy 1691 výstřelů.
Náboj 5,56×45 mm M855A1 EPR má větší ranivost v měkkém cíli a větší průraznost (ocel) než náboj 7,62×51 mm NATO
„Víme, že M4 je výjimečná při střelbě na cíl,“ Fred Coppola, manažer oddělení pro osobní zbraně vojáků (Soldier Weapons). „Smyslem soutěže bylo najít něco, co je lepší než M4. Armáda ale nehledala drobné zlepšení, chtěli jsme vidět vynikající zlepšení.“
Foto: FN FNAC / FN
Američtí úředníci (ač později vyjádření zmírnili) ve zprávě uvedli, že za menší spolehlivostí testovaných zbraní mohl být nově zaváděný náboj M855A1 EPR. V současné době americké jednotky používají standardní náboj M855, ale postupně je do výzbroje zaváděn M855A1, který se od svého předchůdce vyznačuje větší rychlostí, přesností a ranivostí v cíli.
Foto: Troy Defense 5.56 Carbine / Troy Defense
„Na základě analýzy, kterou máme, mohou být výsledky testů ovlivněny interakcí mezi střelivem, zásobníkem a zbraní,“ stojí v tiskové zprávě. „Současné zavedené karabiny používají střelivo M855; zbraně testované v programu Indivdual Carabine střílely se současně zaváděným střelivem nové generace M855A1 EPR. Použití M855A1 měl pravděpodobně za následek nižší, než očekávanou spolehlivost. Tyto efekty byly dány jedinečnými podmínkami při testování a není známo, že mají vliv na současné zbraně zavedené v operačním prostředí.“
Foto: HK416A5 / Heckler & Koch
Později úředníci svá slova mírnili. „Neudělali jsme forenzní analýzu zbraní za dodavatele, s cílem přesně zjistit příčinu nastálých událostí,“ říká Brigádní Generál Paul Ostrowski ředitel PEO Soldier. „Bylo by předčasné, abych vám přesně řekl, v čem byl problém, protože to prostě nevím… je to překvapení pro nás pro všechny.“
Foto: Colt CM901. Zbraň je multirážová. Lze používat náboje 7,62×51 mm a 5,56×45 mm / Colt
Zdroj: Army.mil , military.com
Související články
Nová italská útočná puška ARX 160
Jako většina vyspělých národů světa i Italové se začali před několika lety poohlížet po nové útočné ...
- 08.11.2011
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda volí karabiny M4
Ač mnozí prorokovali brzký konec karabin M4 v americké armádě, opak je pravdou. Pokusy vyvinout ...
- 01.05.2012
- 54 komentářů
- Jan Grohmann
Modernizace amerických karabin M4
V srpnu 2010 odsouhlasila americká armáda dvouetapový plán modernizace a náhrady karabin M4 a pušek ...
- 08.04.2013
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
CZ 805 BREN: Otázky a odpovědi
Armáda České republiky již "nějaký ten pátek" používá nové útočné pušky CZ 805 BREN. A jak to u ...
- 22.05.2013
- 148 komentářů
- Jan Grohmann
V žádném případě nejsem zarytým příznivcem řady AR15, soukromě vlastním více zbraní této třídy, služebně mám dlouhodobé zkušenosti s HaK G36, která je nepochybně spolehlivější, ve ...Zobrazit celý příspěvek
V žádném případě nejsem zarytým příznivcem řady AR15, soukromě vlastním více zbraní této třídy, služebně mám dlouhodobé zkušenosti s HaK G36, která je nepochybně spolehlivější, ve ztížených podmínkách provozu (např. dlouhodobý provoz bez čištění a mazání, prašné prostředí, voda, bláto apod.), je rozdíl ve prospěch HaK G36 již vskutku výrazný. Přesto v některých oblastech srovnání stále vítězí AR15.
Nemohu proto souhlasit s tak jednostrannou kritikou řady AR15 (M16/M4). Při všech problémech spojených s vývojem, modernizací a provozem této zbraně lze hovořit o zdařilé a velmi nadčasové konstrukci, která v mnoha ohledech dodnes náleží k absolutní špičce. Poněkud rozpačitý jsem naopak z některých nových "sofistikovaných" útočných pušek, které jsou složité, těžké, drahé a jejichž reálná bojová hodnota není o mnoho větší, v některých případech za AR15 spíše zaostává. Markantním příkladem je výrobně náročná, drahá, uživatelsky nevstřícná a doposud nevychytaná CZ 805.
Pokud je AR15 kvalitně vyrobena, uživatel používá zdokonalená provedení zásobníků, přiměřeně jakostní munici a provádí správně údržbu, pak puška funguje dostatečně spolehlivě. V médiích jsou uváděny příklady selhání M16/M4 v boji, avšak inkriminované zbraně byly často v nepříznivých podmínkách vystaveny takovému zatížení, že nelze s jistotou tvrdit, že jiné zbraně by to bez problémů zvládly. Samozřejmě, že HaK 416 bude vykazovat podstatně lepší spolehlivostní hodnoty, zejména v extrémních podmínkách nasazení, a proto ji také speciální jednotky zavedly a používají.Skrýt celý příspěvek"A že je řada M-16/M-14 slepá cesta vývoje, navíc ani nijak podařená (z hlediska konstrukce mechanismu) se snad shodneme.! Tak to se neshodneme :-/ Nevím, proč by měl být ...Zobrazit celý příspěvek
"A že je řada M-16/M-14 slepá cesta vývoje, navíc ani nijak podařená (z hlediska konstrukce mechanismu) se snad shodneme.!
Tak to se neshodneme :-/ Nevím, proč by měl být koncept AR15 nutně špatný. Souhlasil bych s tím, že jsou to zbraně vhodné spíše pro speciální jednotky než pro "běžnou" armádu, ale jinak mají rozhodně své výhody. A běžná armáda zas může používat pístovou variantu. Což si ostatně spousta speciálních jednotek všude po světě myslí, neb M4 a jiné odvozeniny od AR15 patří mezi jejich nejčastější zbraně.
Ohledně ráží je těch problémů víc. Mimo jiné by se musely vyměnit všechny zbraně komorované na 5.56, čili i některé DRM, M249 atd. Dalším argumentem je cena munice, která je u všech konkurenčních typů o poznání větší. Výjimkou je asi pouze 7.62x39, ale ačkoliv existuje spousta příznivců této ráže, je snad jasné, že do ní US Army nikdy nepůjde. Pravdou je, že ve chvíli, kdy by se začala jakákoliv munice dělat v množství obdobném 5.56, šla by cena výrazně dolů, jenže by to nějakou dobu trvalo. US Army ovšem nemá zrovna v tuhle chvíli těch peněz až tolik. Pak jsou tu také spojenci, které už USA dvakrát donutily přejít na novou ráži. A s ohledem na vojenské rozpočty všude po světě je jasné, že tentokrát by to asi žádná armáda hned tak nedala. Velmi pravděpodobně by nedošlo ke standardizaci daného náboje, což by byl značný logistický problém. A je toho mnohem víc. Ve světle toho všeho a s ohledem na vylepšení jménem M855A1 EPR prostě není moc důvodů novou ráži hledat.Skrýt celý příspěvekAmerické trvání na svých rážích je úsměvné. Colt CM901 je multirážový na 7.62x51 a 5.56, což jsou pravděpodobně dva nejhorší náboje pro útočnou pušku všech dob (7.62 je příliš ...Zobrazit celý příspěvek
Americké trvání na svých rážích je úsměvné. Colt CM901 je multirážový na 7.62x51 a 5.56, což jsou pravděpodobně dva nejhorší náboje pro útočnou pušku všech dob (7.62 je příliš výkonný a 5.56 má zase všechny ctnosti i nectnosti mikrorážové munice), US ARMY zadává x-té výběrové řízení na novou osobní zbraň jednotlivce a stěžuje si na cenu (kolik v poměru stála první M-16 oproti zavedeným M-14?) a přitom se jak "hovno košile" stále drží té samé ráže, na kterou si už od Somálska stěžuje kde kdo (vlastně už od Vietnamu, ale tam to přebyly stížnosti na novou pušku, tak to nikdo neřešil), ačkoliv je vyvinuto nebo i zavedeno množství jiných, lepších ráží (6.8, 7.62x39).
Přitom na přezbrojení je ideální čas - pušky ve výzbroji zavedené řady M-16/M-14 jsou intenzivním nasazením "olítané", vleklé války vyčerpávající síly armády pomalu končí (resp. Irák už skončil, Afghánistán se silně redukuje) a díky obrovskému zastoupení podobných zbraní na civilním trhu by nebyl problém se zbravit stávajících zásob munice.
Navrhnout spolehlivější variantu emšestnáctky na náboj ráže 6.8 není pro zavedené zbrojaře takový problém (pár kousků už tu je jako prototypů), a to ani při požadavku na zachování základních ovládacích prvků zbraně jako u stávajících pušek, že bude taková zbraň dražší je jasné (náklady na vývoj, pístový mechanismus, robustnost zbraně) a při velkosériové výrobě cena určitě spadne - tím spíše že američané jako velcí patrioti budou vyžadovat i civilní varianty.
A že je řada M-16/M-14 slepá cesta vývoje, navíc ani nijak podařená (z hlediska konstrukce mechanismu) se snad shodneme.Skrýt celý příspěvekZkoušené zbraně byly optimalizovány pro standardní náboj NATO 5,56x45 SS109 (M855). 10 000 nábojů M855A1 EPR na odladění útočné pušky je podle mého názoru velmi málo, navíc při ...Zobrazit celý příspěvek
Zkoušené zbraně byly optimalizovány pro standardní náboj NATO 5,56x45 SS109 (M855). 10 000 nábojů M855A1 EPR na odladění útočné pušky je podle mého názoru velmi málo, navíc při následných testovacích střelbách se mohou negativně projevit i výrobní odchylky mezi jednotlivými výrobními šaržemi munice, na což se u tak malého vzorku, který výrobci obdrželi, nešlo dostatečně připravit. Jelikož neznáme podmínky zkoušek a přesnou specifikaci závad, nelze zde činit žádné objektivní závěry.
Německé zbraně (HaK G36 a HaK 416) jsou za "normálních" podmínek provozu schopny požadavek 3592 ran do závady splnit, a to se značnou rezervou (vlastní zkušenost s HaK G36).
Problémy patrně vznikly tím, že byla ke zkouškám dodána nová, parametry odlišná munice, se kterou nebyly testované zbraně dobře sladěny. Modernizovaný náboj M855A1 by však měl být navržen tak, aby dobře fungoval ve stávající výzbroji, pro kterou je mj. určen. Výsledek proto vzbuzuje nemalé obavy o spolehlivost pěchotní výzbroje při přechodu na modernizovaný náboj ráže 5,56x45.
M4 je ergonomická, lehká, přesná, relativně jednoduchá a výrobně nenákladná zbraň, kdy se převaha u nové generace "sofistikovanějších" zbraní, především v oblasti spolehlivostních parametrů, projeví až ve skutečně extrémních podmínkách.
V US Army se, jak vidno, nedělají unáhlená rozhodnutí, jako v AČR, kdy se bez fundovaných analých a objektivních komparačních zkoušek pořídí předražený, složitý, hmotný, celkově nedotažený a uživatelsky zcela nevstřícný zbraňový komplet CZ 805, který je pro praktické nasazení v boji mnohem méně vhodný než již zmiňovaná standardní útočná puška M4, ale často i doposud zde používaný sa vz. 58.Skrýt celý příspěvekAni se nedivím, že požadují podstatné zlepšení. Ona jedna M4 stojí US Army necelých tisíc dolarů, zatímco taková HK 416 tuším něco přes čtyři tisíce… Ačkoliv při masivních ...Zobrazit celý příspěvek
Ani se nedivím, že požadují podstatné zlepšení. Ona jedna M4 stojí US Army necelých tisíc dolarů, zatímco taková HK 416 tuším něco přes čtyři tisíce… Ačkoliv při masivních dodávkách by to bylo asi méně. Nicméně všechny pístové variace na AR15 jsou dražší než M4, protože pístový mechanizmus prostě něco stojí, a ne až tak málo. Navíc M4 se seká jak cvičky u Bati ;-) není potřeba u ní platit vývoj, neb je mnohonásobně zaplacený, není strach, že by výrobní zařízení zůstalo nevyužité atd. A cena je to, co nakonec rozhodne. Prostě nemá smysl kupovat zbraň 2-4x dražší když je jen o 20 % lepší. Minimálně ne v armádě typu US Army či v branecké armádě.
Pane Grohmanne, nevíte, zda do prvního kola šla i firma SIG Sauer?Skrýt celý příspěvekJa v tom vidim zas len tie peniaze...neviem ja osobne si myslim ze HK 416M5 by bolo na tom lepsie nez stavajuce M4...ked si zmenia naboje tak neviem co cakali...
Ja v tom vidim zas len tie peniaze...neviem ja osobne si myslim ze HK 416M5 by bolo na tom lepsie nez stavajuce M4...ked si zmenia naboje tak neviem co cakali...
A co cekali. Kazda zbran je stavena pro urcita specifikace naboju. A pokud zacali zavadet novy naboj na ktery nebyli zbrane puvodne staveny, tak neni ani divu, ze zadna neprosla.
A co cekali. Kazda zbran je stavena pro urcita specifikace naboju. A pokud zacali zavadet novy naboj na ktery nebyli zbrane puvodne staveny, tak neni ani divu, ze zadna neprosla.
Načítám diskuzi...