Americká armáda si ponechá karabiny M4

Americký voják M4
Foto: Ve výzbroji americké armády je 483 000 karabin M4 / US Army

Americká armáda v rámci programu Osobní karabina (Individual Carbine) plánovala zavést do výzbroje zcela novou osobní zbraň vojáka. Před dvěma týdny však armáda oficiálně ukončila program s tím, že žádný z kandidátů nepřináší výrazné zlepšení oproti současným zbraním M4, zavedených v americké armádě.

Americká armáda hledá náhradu za karabiny M4

Snahu americké armády najít náhradu za karabiny M4 akcelerovaly nelichotivé zprávy o spolehlivosti karabin M4 z Afghánistánu. Příslovečnou poslední kapkou se stala Bitva u Wanatu, kde při koordinovaném útoku Talibánu padlo devět amerických vojáků. V následující zprávě ostatní vojáci uváděli, že jejich karabiny M4 se při intenzivní a dlouhotrvající střelbě zasekávaly, což mělo tragické následky.

Remington ACR Foto: Remington ACR / Remington

Americká armáda začala uvažovat o náhradě karabin M4 právě v roce 2008. Samotná soutěž Individual Carbine se rozběhla v roce 2011. V celkově třech krocích chtěli vojáci otestovat a nakonec vybrat novou osobní zbraň jednotlivce pro amerického vojáka.

 

V první fázi (Phase I) měli zájemci doložit, zda jsou schopni splnit základní technické požadavky na novou karabinu. Kromě nejzákladnějších technických vlastností (montáž optiky, tlumiče, atd.) museli prokázat, že mají výrobní kapacity pro výrobu 2000 až 4200 pušek za měsíc.

ARX-160 Foto: ARX-160 / Beretta

Do druhé fáze nakonec postoupilo nakonec osm společností – FN FNAC, Heckler & Koch HK416A5, upravená varianta Remington ACR, Adcor Defense BEAR Elite, Beretta ARX-160, Colt CM901, Lewis Machine & Tool s CQB 16 a Troy Defense s Troy Defense 5.56 Carbine. Vyřazené firmy zkrachovaly především na neschopnosti dodávat zbraně v požadovaném množství.

Cílem druhé fáze (Phase II) bylo vyzkoušet zbraně z hlediska přesnosti, spolehlivosti a životnosti. Po dosáhnutí určitého počtu bodů pak tři nejlepší zbraně měly postoupit do třetí etapy programu (Phase III). V poslední fázi se zbraně měly podrobit vojskovým zkouškám a nejlepší zbraň se měla stát novou osobní zbraní amerického vojáka.

B.E.A.R. Elite

Foto: B.E.A.R. Elite / Adcor Defense

Američtí vojenští úředníci se však po skončení druhé fáze rozhodli soutěž přerušit. Podle tiskové zprávy žádná ze zbraní nepřinesla významné zlepšení oproti současným karabinám M4.

Přesněji řečeno, nepřinesla natolik významné zlepšení, které by vykompenzovalo finanční náklady na zavedení nových zbraní do americké armády. „Žádná z hodnocených karabin během zkušební fáze nesplnila minimální bodové požadavky, nutné k pokračování do další fáze hodnocení,“ stojí v tiskové zprávě americké armády.

CQB 16

Foto: CQB 16 / Lewis Machine & Tool

Problémem nový „supernáboj“ M855A1 EPR?

Jedním z problému byla „nízká“ spolehlivost testovaných zbraní. Žádná ze zbraní nebyla schopna vystřílet 3592 nábojů bez poruchy. Připomeňme, že střední doba poruchy u původních zbraní M4 (požadavek z roku 1990) byl jen 600 nábojů. V současné době používané karabiny M4A1, používající nejnovější náboj M855A1 EPR (Enhanced Performance Round) (.pdf), mají střední dobu poruchy 1691 výstřelů.

Náboj 5,56×45 mm M855A1 EPR má větší ranivost v měkkém cíli a větší průraznost (ocel) než náboj 7,62×51 mm NATO

„Víme, že M4 je výjimečná při střelbě na cíl,“ Fred Coppola, manažer oddělení pro osobní zbraně vojáků (Soldier Weapons). „Smyslem soutěže bylo najít něco, co je lepší než M4. Armáda ale nehledala drobné zlepšení, chtěli jsme vidět vynikající zlepšení.“

FN FNACFoto: FN FNAC / FN



Američtí úředníci (ač později vyjádření zmírnili) ve zprávě uvedli, že za menší spolehlivostí testovaných zbraní mohl být nově zaváděný náboj M855A1 EPR. V současné době americké jednotky používají standardní náboj M855, ale postupně je do výzbroje zaváděn M855A1, který se od svého předchůdce vyznačuje větší rychlostí, přesností a ranivostí v cíli.

Troy Defense 5.56 Carbine Foto: Troy Defense 5.56 Carbine / Troy Defense

 „Na základě analýzy, kterou máme, mohou být výsledky testů ovlivněny interakcí mezi střelivem, zásobníkem a zbraní,“ stojí v tiskové zprávě. „Současné zavedené karabiny používají střelivo M855; zbraně testované v programu Indivdual Carabine střílely se současně zaváděným střelivem nové generace M855A1 EPR. Použití M855A1 měl pravděpodobně za následek nižší, než očekávanou spolehlivost. Tyto efekty byly dány jedinečnými podmínkami při testování a není známo, že mají vliv na současné zbraně zavedené v operačním prostředí.“

HK416A5Foto: HK416A5 / Heckler & Koch



Později úředníci svá slova mírnili. „Neudělali jsme forenzní analýzu zbraní za dodavatele, s cílem přesně zjistit příčinu nastálých událostí,“ říká Brigádní Generál Paul Ostrowski ředitel PEO Soldier. „Bylo by předčasné, abych vám přesně řekl, v čem byl problém, protože to prostě nevím… je to překvapení pro nás pro všechny.“

Colt CM901 Foto: Colt CM901. Zbraň je multirážová. Lze používat náboje 7,62×51 mm a  5,56×45 mm / Colt

Zdroj: Army.mil , military.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová italská útočná puška ARX 160

Jako většina vyspělých národů světa i Italové se začali před několika lety poohlížet po nové útočné ...

Americká armáda volí karabiny M4

Ač mnozí prorokovali brzký konec karabin M4 v americké armádě, opak je pravdou. Pokusy vyvinout ...

Modernizace amerických karabin M4

V srpnu 2010 odsouhlasila americká armáda dvouetapový plán modernizace a náhrady karabin M4 a pušek ...

CZ 805 BREN: Otázky a odpovědi

Armáda České republiky již "nějaký ten pátek" používá nové útočné pušky CZ 805 BREN. A jak to u ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Ondra
    17:23 22.07.2013

    Pro Kolt. Na drtivé většině fotografií i videí jsou příslušníci americké speciální jednotky Delta vyzbrojeni klonem pistole Colt 1911 se svítilnou Surefire ve stehenním pouzdře ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro Kolt. Na drtivé většině fotografií i videí jsou příslušníci americké speciální jednotky Delta vyzbrojeni klonem pistole Colt 1911 se svítilnou Surefire ve stehenním pouzdře Safariland. Pokud by Delta používala pistole CZ 75, bylo by to zřejmě při akcích v utajení, kdy pistole CZ 75 nebyla oficiálně zavedena v žádné armádě ekonomicky a vojensky vyspělých států, tudíž by při nálezu pistole u operátora nebyl tento okamžitě podezírán jako příslušník ozbrojených sil. Jinak mohu potvrdit ,že pistole CZ 75 vyvážené v 80. letech přes Omnipol měly mnohem lepší kvalitu materiálu, opracování a povrchové úpravy, než v ČSSR tehdy prodávané kusy.Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    23:58 10.07.2013

    Ještě slíbený policejní compact Ve druhé polovině 90. let začalo být zainteresovaným jasné, že vzhledem k narůstajícím problémům závažného charakteru je další používání pistolí ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě slíbený policejní compact

    Ve druhé polovině 90. let začalo být zainteresovaným jasné, že vzhledem k narůstajícím problémům závažného charakteru je další používání pistolí vz. 82, ale i čerstvě pořízených CZ mod. 75/85, a to zejména v exponovaných bezpečnostních sborech, v delším časovém horizontu již zcela neudržitelné.

    Přes dlouholeté krajně negativní zkušenosti s pistolemi z produkce CZUB (vz. 70, vz. 82 a CZ mod. 75/85) byl učiněn poslední pokus přesvědčit tuzemského monopolního výrobce, CZUB, aby změnila svůj naprosto přezíraný přístup k českým státním ozbrojeným složkám. Odpověď: Vady, závady?, nikdo jiný si nestěžuje, jsme nejlepší na světě, o tom, kdo policii dodá pistole, si promluvíme s ministrem (Jan Ruml) na tenise.

    Ihned poté byly zahájeny přípravy na otevřenou soutěž s možnou účastí zahraniční konkurence, a to v souladu s tehdy poměrně novým zákonem o zadávání veřejných zakázek. Přípravy na „otevřený“ tendr se však rychle zadrhly po sérii ingerencí ze strany politiků, zejména pak ministra Rumla, který mj. požadoval limitovat výběr dodavatele podmínkou 100% podílu výroby na území ČR, nesouhlasil s požadavkem na plnou vyměnitelnost všech součástí, rovněž žádal výrazně zmírnit spolehlivostní požadavky kladené na služební pistoli atd. Ozýval se i tehdejší policejní prezident Tomášek: Jednoznačně preferuji, aby český policista byl vyzbrojen českou pistolí, když vyrábíme zbraně tak vysoké kvality. To v situaci, kdy CZUB v tisku velmi sebevědomě prohlašovala, že domácí trh je pro ni okrajový, ale požadavky na novou policejní pistoli je však připravena samozřejmě splnit. „Boj“ probíhal na všech frontách. Tehdy se mohli tendru zahraniční výrobci účastnit pouze prostřednictvím českých firem s povolením k obchodu s vojenským materiálem. A jaká to náhoda, tuzemský zástupce rakouského Glocku, firma MPI, na inkriminované období o speciální povolení přišel a Glock tak byl („férově, po česku“) vyřazen ze hry. Na základě soudního rozhodnutí muselo být povolení později firmě nakonec uděleno, jelikož důvody k odebrání (neprodloužení) byly uznány za zcela nedůvodné.

    První pokus o výběrové řízení rychle zkrachoval, jelikož výběrová komise i přes důrazný pokyn shora, odmítla v rámci naprosto okleštěného řízení vybrat nabídku CZUB jako nejvhodnější. Se zpožděním několika let zkrachoval i další pokus, kdy komise obě nabídky (CZ 75 D Compact, CZ 100 vers. Walther P-99) v rámci rovněž velmi okleštěného řízení sice ještě pustila do testů, ale výsledky zbraní z produkce CZUB byly natolik tristní (nevyhovění prakticky ve všech důležitějších zkouškách, mnohonásobné překročení povoleného limitu závad a předčasná destrukce rámů pistolí CZ 75 D Compact nasazených ve zkoušce životnosti), že byla raději zvolena varianta výběrové řízení zrušit ještě před termínem oficiálního vyhodnocení, a to z důvodu, aby nemusely být krajně nepříznivé výsledky protěžované CZUB v tendru oficiálně zveřejněny a uchazeč nabízející pistole Walther P-99 se nemohl rozhodnutím zadavatele eventuálně právně bránit (uchazeči mj. mohou nahlédnout do zprávy komise).

    Jaká náhoda, že v této době byla urychleně schválena novela zákona o zadávání veřejných zakázek, která umožnila přidělit i finančně významnou zakázku vybrané firmě za podmínky, rozhodne-li o tom vláda. A ta rozhodla vskutku neprodleně usnesením č. 338/2000, a přidělila zakázku na přezbrojení policie v objemu 46 000 pistolí za cca 600 mil. Kč v dosavadních zkouškách tak „veleúspěšné“ CZUB s tím, že má prý splnit podmínky zrušeného tendru, přičemž kontrolu kvality dodávek zabezpečí MO (státní ověřování jakosti - ZSOJ). CZUB přijala toto rozhodnutí se sebevědomím prohlášením v médiích a jak ukázal další vývoj i s představou, že martýrium pro ni již skončilo. Ihned po přijetí usnesení byly zahájeny jednání mezi CZUB, MV a MO, jejichž výsledkem bylo další citelné zmírnění požadavků kladených jak na výrobek, tak i na jeho zkoušení (a kampak se ztratily podmínky usnesení vlády). Další pokus o přezbrojení policie tedy mohl začít.

    Ve zkouškách, tentokrát již v nekonkurenčním prostředí, byly výsledky pistolí CZ 75 D Compact opětovně natolik žalostné (ve většině zkoušek zjevně nevyhovující), že manažeři CZUB již ztratili nervy a veřejně napadli MV, policii i MO, konkrétně Vojenský technický ústav výzbroje a munice (VTÚVM), že prý zbraně testují nesprávně a poškozují tak dobré jméno CZUB. Mnozí (naivně) očekávali, že politici konečně pochopí, že CZUB pistoli, která splňuje soudobé požadavky, v portfoliu prostě nemá. Ministr Gross, který tak zázračně zbohatl po odchodu z politiky, se osobně ujal řízení „projektu“ a v médiích hovořil jen o „dílčích nedostatcích“ pistolí CZ 75 D Compact, což byly politicky korektní formulace pro problémy typu: malá životnost, nízká funkční spolehlivost, nedostatečná pádová jistota, nedostatečná odolnost při pádu, trhliny v rámech zbraní, předčasná únava či destrukce řady drobných součástí, upadávání mířidel při střelbě, chybně vyrobené připojovací rozhraní pro taktické svítilny… Zkoušky se opakovaly ještě několikrát, výsledky se zlepšovaly, zkouškám však byly podrobovány zvlášť pečlivě připravené zbraně a nikoli sériové výrobky, jak stálo v podmínkách zadání.

    Ačkoli výběrová komise nákup pistolí CZ 75 D Compact opakovaně nedoporučila, Gross nakonec rozhodl jinak a nařídil podřízeným podepsat s CZUB kupní smlouvu, jejíž podmínky se později při pokusech o hromadné reklamace pistolí ukázaly pro stát velmi nevýhodné. CZUB problémy postupně odstraňovala ještě cca 3 roky, a to v průběhu dodávek, přičemž pouze 16000 z dodaných 46000 pistolí CZ 75 D Compact lze označit za vyhovující zmírněným požadavkům zadání, které si CZUB u politiků nakonec prosadila. Reklamace zbraní nebyly CZUB zpravidla akceptovány, rovněž tak návrh na podání žaloby kvůli dodávce 30000 vadných pistolí byl politickým vedením MV zamítnut (Langer). Po negativních zkušenostech z náročného provozu musely být pistole CZ 75 D Compact nakonec staženy ze speciálních jednotek a nahrazeny osvědčenými výrobky firmy Glock, které s úspěchem používají rovněž některé složky MO. Obměněna byla z velké části i v rámci kontraktu dodaná nevhodná pouzdra. Lidé z resortu MV kalkulují, že inkriminované usnesení vlády přes veškerou obranu výběrové komise a vynucené zdokonalení produktu stálo policii min. o 100 milionů Kč více, než kdyby mohla přezbrojit na základě regulérního tendru. Vždyť např. pistole Glock s rakouským otočným a odnímatelným policejním pouzdrem byla policii nabízena za cenu nižší, než tuzemská pistole CZ 75 D Compact s nepříliš povedeným pouzdrem Sickinger, a to byly další hrozící vícenáklady pro státní pokladnu minimalizovány zejména tím, že neústupnost výběrové komise nakonec donutila nadutou a nepříliš potentní CZUB odstranit většinu nejzávažnějších vad pistolí ještě před první dodávkou. CZUB se totiž na počátku 21. století teprve učila vyrábět služební pistole, které by splňovaly obvyklé bezpečnostní a spolehlivostní parametry nejen na papíře. To bylo tehdy ale křiku. Ze série neúspěchů CZUB postupně obvinila všechny a všechno: úředníky, policisty, zkušebny, metodiky, munici, taktické svítilny a dokonce začala zpochybňovat i obvyklý limit pro funkční spolehlivost, tj. 0,2% závad z počtu provedených výstřelů.

    A pak se divte, že jsou v ČR lidé, kterým oslavovaná „česká cesta“ již opravdu leze krkem. Jeden můj známý s mnohem vyhraněnějšími názory se domnívá, že pokud se ani po několik generací nepodaří změnit způsob myšlení obyvatelstva na mentalitu zaměstnanců přesného strojírenství, pak by bylo zdaleka nejlepším řešením, kdyby se v uherskobrodském kraji opět věnovali pouze zemědělství.Skrýt celý příspěvek

  • zap
    18:59 08.07.2013

    Zpet k technice, jestli mohu. Nasel jsem zajimave video zbrane, ktera sice nebyla uvazovana v poslednim 'kole pro karabin', nic-mene, myslim ze zaslouzi ...Zobrazit celý příspěvek

    Zpet k technice, jestli mohu. Nasel jsem zajimave video zbrane, ktera sice nebyla uvazovana v poslednim 'kole pro karabin', nic-mene, myslim ze zaslouzi pozornost.
    http://www.youtube.com/watch?v...

    Firma, ktera ji vyvyjela a vyrobila asi 300ks nakonec zavrela dvere (duvody neznam). Byla stavena na razi .308Win, coz je trochu vetsi kaliber, ale za to tim vice plati. V soucsnosti by mohla byt prave tak redukovana na dnesni standard 5.56. To byla 80-ta leta a Amerika byla jeste tou zemi "neomezenych moznosti" (ueeel, s mensi reservou....).

    Co stoji zvlaste za pozornost je ta skutecnost, ze krome originalnich prvku zahrnuje dosti materialu z ucebnice AK. Zda se mi blizko tomu, co bych videl dnes jako idealni. Preji prijemnou zabavu!Skrýt celý příspěvek

  • zap
    13:19 08.07.2013

    pro Kolta; ... vsak uz jich tu mate peknou radu. Verim, ze vse co Zbrojir rika, je zalozeno na vnitrni potrebe prispet ke zpravnemu videni reality a k naprave. Pravdou ale ...Zobrazit celý příspěvek

    pro Kolta;

    ... vsak uz jich tu mate peknou radu. Verim, ze vse co Zbrojir rika, je zalozeno na vnitrni potrebe prispet ke zpravnemu videni reality a k naprave. Pravdou ale zustava, ze jako individualni osoby mame obcas ponekud odlisna videni ktera se jen zridka plne prekryvaji. Zalezi pri tom hlavne kde jsme ve strukture spolecnosti a na ktere strane zajmu. To je jeden ze zakladnich atributu lidske povahy - nepreberna ruznost. V praxi se skoro vzdy musime prizpusobit zadoucimu vzorci; tak je to vicemene vzdy a vsude. Plna svoboda je iluze - mate ji, jen kdyz jste v souhlasu s autoritou.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    10:46 08.07.2013

    Článek od Zbrojíře bych si rozhodně rád přečetl!

    Článek od Zbrojíře bych si rozhodně rád přečetl!

  • Jan Grohmann
    09:34 08.07.2013

    Pro Zbrojir: Dobrý den, můžete se nám ozvat na redakční e-mail? Rádi bychom s Vámi prodiskutovali nějaká témata.

    Předem děkuji
    Jan Grohmann

    Pro Zbrojir: Dobrý den, můžete se nám ozvat na redakční e-mail? Rádi bychom s Vámi prodiskutovali nějaká témata.

    Předem děkuji
    Jan Grohmann

  • Zbrojir
    08:25 08.07.2013

    k zap Ty časy také pamatuji. Se svými názory jsem měl rovněž nemalé problémy, a to jak řadový voják, tak i důstojník. Nadřízené vždy asi nejvíce rozčilovalo, že moje argumenty ...Zobrazit celý příspěvek

    k zap

    Ty časy také pamatuji. Se svými názory jsem měl rovněž nemalé problémy, a to jak řadový voják, tak i důstojník. Nadřízené vždy asi nejvíce rozčilovalo, že moje argumenty byly opřeny o nezpochybnitelná fakta. Mnoho lidí v Čechách a patrně i jinde půjde s proudem, ačkoli i oni musí vidět, že vychvalovaný produkt domácí provenience je velmi nedokonalý.

    Např. v současné době většina vojáků nadává na útočnou pušku CZ 805, ale jen "v hospodách" a občas na internetu, k otevřené kritice se neodváží. Současně je pravda, že pokud by nějaký příslušník MO/AČR vystoupil s otevřenou, byť naprosto oprávněnou kritikou na veřejnosti, tak v ozbrojených silách rychle a vynuceně skončí.

    Svobodně si můžeme podiskutovat zde, v ozbrojených silách, ale i jinde ve státním sektoru, byť bychom byli na vysokých pozicích a problematiku řešili v úzkém kruhu vysokých důstojníků, by nám to velmi rychle zatrhli.

    Asi největší obavu mám ze sílícího vlivu ekonomických lobby na státní správu, kdy jsou za nepřiměřeně vysoké ceny ozbrojeným složkám stále častěji dodávány produkty druhořadé kategorie a odpovědní, místo aby se bránili a plnili své povinnosti při správě státního majetku, tak to ještě obhajují a problémy zakrývají. Mají hezká korýtka a nechtějí nic riskovat.Skrýt celý příspěvek

  • zap
    01:09 08.07.2013

    Proti gustu zadny disputat pane a tak to take chapu. Mate hodne co rici a pri cteni si priponinam rceni jednoho Anglicana s kterym jsem kdysi davno pracoval; ".... and for you it's ...Zobrazit celý příspěvek

    Proti gustu zadny disputat pane a tak to take chapu. Mate hodne co rici a pri cteni si priponinam rceni jednoho Anglicana s kterym jsem kdysi davno pracoval; ".... and for you it's for free" a delal pri tom onen priznacny anglicky filmovy usmev. To znamena, informace kterou mi nekdo dava zdarma - je skutecne VELMI cenena a s vdekem prijata.

    Pracoval-li jste v ozbrojenych slozkach jak rikate, pak take vite, ze neexistovalo mit kriticky pohled na vlastni vyzbroj. V opacnem pripade za to mohl byt vojensky prokurator a vazba. Notoricky znamy byl pripad chlapce - zakladaka, ktery si nepovazoval svoji sluzebni Jawu a neprozretelne chvalil (nepratelskeho a revansistickeho) be-em-vaka. Melo se mu pry za to dosat (dle zkazky) to co jsem zminil - basa. Melo to smysl? Urcite ne, ale tak to v armadach chodilo a chodi. Mame ten luxus, ze jsme v teto fazi nasi existence svobodni a ze vime jak s tou svobodou nalozit. Zaplat Buh!Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    23:41 07.07.2013

    k zap O velké skupině příznivců CZUB nepochybuji, jsou v mnoha zemích, samozřejmě i v ČR. Nejsem však přesvědčen, že jsou jejich kladný vztah ke značce a hodnocení produktů vždy ...Zobrazit celý příspěvek

    k zap

    O velké skupině příznivců CZUB nepochybuji, jsou v mnoha zemích, samozřejmě i v ČR. Nejsem však přesvědčen, že jsou jejich kladný vztah ke značce a hodnocení produktů vždy založeny na racionálním základě. Mj., tak jako u většiny příznivců jiných značek či sportovních klubů. Příklad:

    Asi před dvěma roky mě na doporučení známého v jiné věci navštívil lovec-myslivec, velký a dlouholetý příznivec CZUB. Mj. jsme se dostali i na zbraně. Vychloubal se kulovnicemi CZ (537, 550), dělanými u výrobce na zakázku. Do loveckých zbraní nedělám, ale dal jsem mu pár rad a informací a protože měl tu možnost, zapůjčil si na porovnání standardní TIKKu a STEYR. Když jsme se viděli podruhé, už měl doma Steyra a přiznal, že standardní sériové produkty obou zmiňovaných značek byly podstatně dokonalejší kulovnice, než na zakázku dělané zbraně v CZUB.

    Mám také informace, že zboží pro vývoz na významné trhy je v CZUB vyráběno se zvýšenou péčí.

    Kdysi mi jeden manažér z CZUB přiznal, že na nekonečném americkém trhu lze prodat téměř vše, záleží prý především na ceně. Některé levné zbraně, prodávané v USA, by si Evropan asi nikdy nekoupil. Myslím, že přístup průměrného Američana ke zbrani je podobný, jako ke každému jinému zboží v supermarketu (o tom však musíte vědět mnohem více Vy). To v Evropě stále (zatím) přetrvává ke zbraním poněkud mýtický (ve smyslu zbožňovat) přístup, tedy nikoli jako k běžnému spotřebnímu zboží, ale jako k výjimečnému předmětu.

    Kdysi jsem v mládí hltal informace z domácích informačních zdrojů (zpravidla časopisy) o tradičně vysoké kvalitě a celosvětovém renomé českých zbraní a byl jsem pyšný, že jsme tak úspěšní. Mnohaletá praxe v ozbrojených silách mě však přinutila nekritický pozitivní pohled zásadně přehodnotit. Možnost srovnání se zahraniční výzbrojí, zejména pak německé a rakouské provenience, mi dala představu, jak by měla hromadná sériová výroba zbraní vypadat.

    Nejlepší pistolí na trhu, co se týče poměru ceny a kvality, je nepochybně Glock. To, že nemá kohout, po mnohaletých zkušenostech a desetitisících výstřelech s ním již považuji naopak za výhodu. Pro konzervativnější střelce je to překážka, ale většina profesionálů z ozbrojených složek, kteří používají moderní manipulační postupy, Vám řekne, že kohout u moderní pistole je něco navíc a pistoli s kohoutem už nechtějí. Glock samozřejmě není tak přitažlivý, jako celoocelová, povrchově leštěná CZ 75, ale mě se jako vysoce funkční bojová zbraň líbí.

    Co se týče zbraní z CZUB, tak to bych doporučoval především celoocelové provedení CZ 75 s blokací zápalníku, popř. policejní pistoli CZ 75 D Compact (P 01). CZUB kdysi deklarovala, že zdokonalení, která bylo nutné realizovat u policejní pistole, budou postupně aplikovat i na další modely. Kvalita výroby je zde dnes samozřejmě lepší než počátkem 90.let.

    Rotační uzamykání otočnou hlavní bývají u pistolí náchylná na znečištění a nedostatečné mazání. Rovněž stavební šířka závěru a tudíž i celková šířka zbraně jsou větší. Z praxe nejlépe vychází systém s krátkým pohybem výkyvné hlavně s uzamčením žebry (Browning) a nebo s uzamčením do výhozného okna Browning-Petter.

    Já osobně mám nejraději modely 1911 a Glocky.Skrýt celý příspěvek

  • zap
    21:32 07.07.2013

    Vy me nezklamete pobavit Zbrojiri, to je bez pochyb. Zvlaste jste me dostal tim "nasazenim zaveru zvrchu".... no to je 'kick'. Vidite, a presto ze verim to co pisete je zalozeno na ...Zobrazit celý příspěvek

    Vy me nezklamete pobavit Zbrojiri, to je bez pochyb. Zvlaste jste me dostal tim "nasazenim zaveru zvrchu".... no to je 'kick'. Vidite, a presto ze verim to co pisete je zalozeno na skutecnosti, je zde v Sev.Americe znacne nasledovani ceskych zbrani, jak pistoli tak pusek. Jsou dokonce tady "skalni" fanousci kteri by nic jineho nebrali, ctu to od nich z prvni ruky. Jak si to vysvetlit? Asi tim, ze montaz na vyvoz byla vyberova, ci finalnimu sesazeni byla venovana zvysena pece. (Videl jsem jak u Para-Ordnance meli par sikovnych Filipincu, kteri se postarali o to, aby to sesazeni pro spravnou funkci bylo jak ma byt. Firma se pred par lety po par prusvihach s bezpecnosti odstehovala na jih.)

    Mam sice "povoleni k vlastneni" (a z toho titulu vlastnim par ceskych zbrani) ale ne k novemu nakupu, coz je takova pozustalost z minulosti, kdy se nekolikrat menily podminky legalniho vlastnictvi (a meni se v detailech stale). Kanada je takova mensi rarita nejen v oblasti vlastneni a pouzivani zbrani; nu coz, ziji tu tak to musim brat jak to je. Uvazoval jsem v minulosti nekolikrat, ze bych si zazadal o plnou licenci (coz jsem mel) a obcas bych sel 'plinkat', ale nejak se k tomu nemuzu rozhodnot (v minulosti jsem chodil strilet z brokovnice na baterii - trap). Mel bych tez asi vaznejsi problem si vybrat zbran, asi bych skoncil s cinskou - je tu k mani nekolik typu s cenami do $400.- (coz je polovina nebo i tretina tech 'pravych') a kvalita se dle reportu blizi k originalum (SIG, Browning a CZ). Tak zatim nevim. Glock je dobry, o tom neni pochyb, ale odrazuje me jeho vzhled a potom ze nema kohout; s kohoutem je zbran preci jen universalnejsi. Asi nejlepe by se mi zamlouvala Beretta 9000 (Cougar) - vyrabi se ted v Turecku a libi se mi na ni to uzamykani otocnou hlavni. Podle testu je robutni a vydrzi. SIG a HK jsou pro ne-profesionala neunosne drahe.

    Pokud jde o ty dily a jejich vedeni z nestejnych material, to mate pravdu, s tim je vzdy problem a navic, zelezo se s hlinikem v trecim styku dobre nesnasi. Nevim, jak to resi SIG a FN u nekterych svych modelu. Ja byt na jejich miste, tak bych rozhodne pouzil vlozky (kontejnery) z oceli, nejlepe tvrzene. Kdysi kdyz jsem pracoval na jejich (FN) prvni plastikove pistoli, tak tam meli vyjimatelne ocelove vodici desticky a fungovalo to celkem dobre. Diky za dobre cteni!Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    17:51 07.07.2013

    k Mattauch Souhlasím, CZ 75 Phantom má rozměry "velké ofenzívní pistole" a tato koncepce je pro ozbrojené sily, ale i bezpečnostní sbory, kde se používá široká škála ručních ...Zobrazit celý příspěvek

    k Mattauch

    Souhlasím, CZ 75 Phantom má rozměry "velké ofenzívní pistole" a tato koncepce je pro ozbrojené sily, ale i bezpečnostní sbory, kde se používá široká škála ručních palných zbraní (samopaly, útočné pušky), dnes již krajně problematická. Větší pistole má sice o něco vyšší kapacitu nábojů, větší úsťovou rychlost střely a přesnost, především díky delší záměrné, avšak přidaná hodnota těchto rozdílů je pro předpokládané užití krátké palné zbraně a výsledný cílový účinek přinejmenším nevýznamná. Zejména v ozbrojených silách je pistole "zbraň poslední záchrany" a má-li obsluha s touto zbraní přežít, musí si vytvořit taktickou výhodu (zahájení palby zblízka, ze zálohy a s překvapením), jinak nemá proti silněji vyzbrojeným protivníkům (útočná puška) prakticky žádnou šanci. Navíc protivníci z moderních armád budou chráněni osobní balistickou ochranou, proti které je 9x19 NATO v podstatě již neúčinná. Definice, že pistole je zbraň pro osobní obranu a napadení nepřítele do vzdálenosti 50m, je poněkud přežitá. Mj. nechráněnou živou sílu (samozřejmě stojící či čelně se pohybující) na 50m zasáhne dobře vycvičený střelec s rozměrným Phantomem s podobnou pravděpodobností zásahu jako např. s policejním kompaktem. V případě záložní zbraně pro vojáka by tedy byla kompakní verze pistole nepochybně řešením vhodnějším.

    V této spojitosti jen připomínám, že MO zavádí do výzbroje specialistů taktéž CZ Scorpion EVO v ráži 9x19, který bude mít s nedostatečným účinkem na chráněnou živou sílu nepochybně obdobné problémy. Drážděte někoho 9x19, když vám to vrátí 5,56 a nebo 7,62.

    k zap

    CZ 75 P07 DUTY má s rámem prakticky shodné problémy jako Phantom. Jen záchyt zásobníku je vyřešen lépe, a k tak rychlému zablokování zde nedochází. Závěr je sice veden ve vodítkách ocelových vyjímatelných kontejnerů, ale je v kontaktu i s polymerovým rámem. V teplotách pod nulou se rám smrští a zvýšeným třením závěr brzdí. Při větších mrazech je tudíž natahování zbraně již velmi obtížné, přičemž hrozí i závady ve funkci (zádržky).

    Na obrázcích z testu je podle všeho stávající verze P07. Nechci test jakkoli zpochybňovat, ale pokud někdo takový výrobek testuje, pak by ho měl prohlédnout a vyzkoušet skutečně důkladně.

    Ano, P07 Duty je nesporně technologičtější, než stávající produkce CZUB (polymerový rám, spoušťový systém Omega) a v normálních podmínkách (běžná teplota) je i spolehlivá. Pistole má ale mnoho ostrých hran a vhledem k užití vnitřního vedení závěru a plastovému rámu s kontejnery je i velmi široká, což nezachránily ani rozměrově úsporné ovládací prvky, spoušť má poměrně dlouhý reset, rozpočtová mířidla z plastu jsou po estetické a technické stránce naprosto zoufalá (doporučuji prostudovat si jejich ukotvení a postup při výměně), vratná pružina je poměrně dlouhá, není (donedávna nebyla) předepnuta na vodící tyčce, a proto je její zpětná montáž pro fyzicky slabší jedince poměrně obtížná, donedávna se rám pistolí P07 na pravém boku rovněž silně deformoval (vyboulil), což sice nevede ke ztrátě funkce, ale je to přinejmenším hodně nevzhledné. Opravdu nemám argumenty, proč P07 doporučit, když za prakticky stejné peníze jsou uživatelsky podstatně vstřícnější, jednodušší, mnohem vytrvalejší pistole Glock s podstatně větším potenciálem dostupného příslušenství (pouzdra, mířidla, zásobníky atd.).

    Úspěch u zákazníků hodně ovlivňuje reklama, a v tom je CZUB dost dobrá, protože když vidím co a za kolik nabízí, tak se nestačím divit. Např. já bych u P07 předpokládal jasný propadák, konzultoval jsem kdysi svůj pohled s řadou zkušených vojenských a policejních bojovníků, kteří P07 taktéž testovali, názor máme téměř totožný (negativní), a přesto je P07 na trhu velmi úspěšná. Co dodat. V dnešním "virtuálním" světě může při správné manipulaci s veřejným míněním uspět i výrobek, který dle obvyklých kritérií a standardních postupů hodnocení naprosto propadne.

    Mj. vnitřní vedení závěru dobře fungovalo jen u celoocelových variant pistolí CZ 75/85, závěr měl dlouhé vedení a přitom pistole byla příjemně štíhlá. U "hliníkových" CZ 75 D Compact již nastávají problémy, zesílený (široký) rám zhoršuje rychlý úchop nadále štíhlého a nízkého závěru a v důsledku tepelné roztažnosti hliníku (cca dvojnásobná proti oceli) se v chladu vůle mezi rámem a závěrem výrazně zmenšují a pokud zde není dobře namazáno, vznikají v důsledku zvýšeného tření již závady ve funkci. U polymerových pistolí CZ 75 si vnitřní vedení již vynutilo rozšíření rámu i závěru a zbraně jsou proto příliš široké, což mj. negativně ovlivňuje jejich vhodnost pro skryté nošení.

    Úroveň zpracování byla vždy slabinou zbraní z produkce CZUB. Přál bych Vám vidět pistole z 90. let, kdy CZUB ve snaze exportovat prudce zvýšila objem výroby, samozřejmě, že u třískově plně obráběných zbraní se to neobešlo bez zjevného poklesu celkové úrovně zpracování a používání méně jakostních, rychleji obrobitelných materiálů. Např. podélné vedení na závěru CZ 75/85 bylo občas v přední části o 0,5mm užší či širší, než v zadní, a toho si všimnete i pouhým okem. Pokud by se vzal závěr s nejužším vedením a rám s nejširším, pak by šel závěr do rámu vložit shora, tzn., že vedení obou hlavních částí by nemohlo řádně plnit svou funkci. Proto se CZUB, tehdejšímu Přesnému strojírenství, již za socialismu hanlivě říkalo "približné strojárstvo".Skrýt celý příspěvek

  • Mattauch
    03:08 07.07.2013

    Nemám sice tak rozsáhlé znalosti jako někteří diskutující, ale přesto bych rád přispěl. Třeba mne někdo vyvede z omylu... U pistole Phantom mi přijde velice zvláštní už její ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemám sice tak rozsáhlé znalosti jako někteří diskutující, ale přesto bych rád přispěl. Třeba mne někdo vyvede z omylu...
    U pistole Phantom mi přijde velice zvláštní už její samotná koncepce, ta je snad odpovídající potřebám některých policejních jednotek (které ji však pokud vím nepořídily), ale nechápu, proč má voják disponovat záložní zbraní takových rozměrů, které má Phantom. Pokud je zbraň záložní, očekávám kompaktní řešení které mi nebude překážet v užívání primární výzbroje a výstroje. I G17 mi na záložní zbraň přijde zbytečně velký, ale Phantom je ještě větší. Přesto jeho ergonomie vpodstatě neumožňuje střelbu v zimních rukavicích (což je však problém u mnoha zbraní).
    Tedy i kdyby Phantomy fungovaly jak mají (Což dle mých zkušeností nefungují), tak by je dle mého názoru stejně nebylo možné pokládat za zbraň vhodnou pro armádní užití, či spíše, za zbraň vhodnou pro všeobecné použití v armádě.Skrýt celý příspěvek

  • zap
    01:36 07.07.2013

    P07 Duty se zda mit zde na kontinente velmi dobre renome; to je tusim jeden z poslednich, ne-li posledni model s plastikovym ramem. Zde je kompletni test ktery je shrnut na 5 ...Zobrazit celý příspěvek

    P07 Duty se zda mit zde na kontinente velmi dobre renome; to je tusim jeden z poslednich, ne-li posledni model s plastikovym ramem. Zde je kompletni test ktery je shrnut na 5 hvezdicek:
    http://www.thetruthaboutguns.c...

    Kdesi jsem videl obrazky s detailem pripojeni plastoveho ramu pistole CZ (nejsem si jisty, zda to byl ten samy model jako ten v testu) a vodicich list. Co me zarazilo, byla zjevna skutecnost, ze listy (rails) jsou zastrikle do plastu. To snad nikdo jiny nedela, typicky jsou vedeni (listy) vlozene a pripojene nejakym mechanickym zpusobem. Je totiz velmi obtizne sladit termalni vlastnosti kovu a plastu a takove spojeni vede casto k trhlinam a zniceni ramu. Proste vysoky hazard.

    Ja se jen divim, proc preferovat (je-li tomu tak) 'lacina' reseni kdyz to neprospiva v konecne fazi (vlastne uz jen tomu vizualnimu dojmu). Kdysi pred mnoha lety jsem si zde u dealera prohlizel CZ75, stala asi $430.- na visacce. Povrchni dojem byl dobry, avsak co me uhodilo do oci pri rozborce bylo, ze uvnitr pouzdra zaveru (vrtani pro hlaven) byla hruba sroubova ryha v cele delce; asi zpusobene neodtazenym nastroje pri navratu z rezu. To je druh 'uspor' ktere rozhodne nic domu neprinesou. Ale je mozne, ze se vyrobce jiz poucil a tyto 'drobnosti' dal do poradku.Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    22:24 06.07.2013

    Ano, Phantom se vůbec neměl dostat do sériové výroby, natož pak do výzbroje ozbrojených sil a sborů. Aplikovaný polymer je vskutku tvarově velmi nestálý, se stoupající teplotou ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, Phantom se vůbec neměl dostat do sériové výroby, natož pak do výzbroje ozbrojených sil a sborů. Aplikovaný polymer je vskutku tvarově velmi nestálý, se stoupající teplotou znatelně měkne, v teplotách pod nulou se zase hodně smršťuje. Pokud střelec aplikuje silnější úchop, rukojeť se natolik zdeformuje, že zásobníky ze zbraně volně nevypadávají. V nízkých teplotách (pár stupňů pod nulou) je třeba zásobníky ze smrštěného rámu doslova vytahovat, rovněž tak záchyt zásobníku se v lůžku doslova zablokuje. Obdobné následky má i prašné prostředí. V praxi se to zpravidla projevuje samovolným vysunutím zásobníku, popř. i následným vypadnutím, tedy ztrátou plného zásobníku. A to není celý výčet nedostatků Phantomu. CZUB zablokování záchytu u zbraní dodaných A ČR údajně řešila dodatečnou úpravou lůžka v rámu.

    Vojáci, kterým bylo stávajícím vedením MO (gen. Bulant) zakázáno pořídit si Glocky, jsou z Phantomů vskutku pěkně naštvaní. A ČR je dnes primárně dojná kráva a zkušební polygon, kam se hromadně dodají nedotažené produkty druhořadé kategorie a vojsko pak roky zápasí s jejich nedostatky. Český zbrojní průmysl rychle a hodně vydělá, získá finance a reference (myslím ty oficiální) a může v klidu, bez finančních rizik, postupně vychytávat nedostatky, aby byl produkt vůbec prodejný i v zahraničí. Opravdu velmi "vyvážený" vztah dodavatele a odběratele.

    Pokud jsem dobře informován, o Phantomy na trhu velký zájem není.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    21:33 06.07.2013

    Taktéž děkuji Zbrojíři za odpověď. O kvalitách polymerového PHANTOMu jsem slyšel až neuvěřitelné zkazky. Pokud je jen polovina z toho pravda, není mi jasné, jak to, že za to ...Zobrazit celý příspěvek

    Taktéž děkuji Zbrojíři za odpověď.

    O kvalitách polymerového PHANTOMu jsem slyšel až neuvěřitelné zkazky. Pokud je jen polovina z toho pravda, není mi jasné, jak to, že za to ještě nikdo nesedí na Pankráci. Ale to koneckonců u CZ 805 také :-/Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    18:00 06.07.2013

    Opravdu se nemohu zodpovědně vyjádřit, neboť k tomu nemám podložené informace. Osobně by mě ale velmi překvapilo, že by zákazník, opravdu tak náročný, pistole CZ mod. 75/85 české ...Zobrazit celý příspěvek

    Opravdu se nemohu zodpovědně vyjádřit, neboť k tomu nemám podložené informace. Osobně by mě ale velmi překvapilo, že by zákazník, opravdu tak náročný, pistole CZ mod. 75/85 české výroby zavedl do výzbroje ve větších počtech, a to zejména před zásadním zlomem, jako byl vývoj policejního compactu, kdy byla CZUB pod tlakem státu donucena v rozsahu cca dvou let vyřešit desítky problémů neustále a nekriticky vychvalované vlajkové lodi CZ mod. 75, přičemž mnohé parametry, jako např. funkční spolehlivost, ale i životnost bylo třeba zlepšit násobně.

    CZUB a většina v ČR poplatných médií občas rozšíří zaručené informace o úspěších pistolí CZ mod. 75 u nejnáročnějších zákazníků, později se však zpravidla ukázalo, že to byla kachna. Ke mě se dostaly spíše informace opačné. Např. kdysi byl za nákup pistolí CZ mod. 75 stíhán exministr Indie a dva vysocí důstojníci, jelikož, jak uváděl dobový tisk "20 000 pistolí bylo dodáno a poté sděleno, že jejich výkonnost je hluboko pod nornou přislíbenou dodavatelem", nemalé problémy byly např. i s dodávkami do Turecka.

    Pistole CZ mod. 75 má nepochybně vlastnosti, kterými si zákazníka dovede získat, ale v boji, kde jde o život, jsou nedostatky sériové produkce nepřehlédnutelné. Mj. zeptejte se uživatelů ze speciálních jednotek MO a MV, proč používají Glocky a jak hodnotí srovnání Glock vers. CZ při dlouhodobém nasazení při plnění reálných úkolů.

    Asi nejlepším sériovým produktem CZUB je CZ mod. 75 D Compact (policejní pistole). Glocku se souborem parametrů a vlastností zjevně nevyrovná, ale pistole z posledních sérií již podávají velmi solidní výkony. "Hliníkový" compact je však hodně pracný, výrobně tudíž drahý a proto v tendrech špatně konkuruje cenou "technologičtějším" zbraním s vysokým podílem polymerů.

    Ani policejní compact zdaleka není bez chyb a jen politické veto zabránilo, že tento kontrakt, realizovaný na základě usnesení vlády č. 338/2000, pro CZUB neskončil naprostým fiaskem. Stávající generace "polymerových" pistolí CZ 75 (PHANTOM, DUTY) se potýká s nemalými problémy souvisejícími mj. i s aplikací nevhodného polymeru.

    Až budu mít čas, tak dám ještě něco k peripetiím vývoje první skutečně služební pistole na bázi CZ mod. 75.Skrýt celý příspěvek

  • zap
    14:34 06.07.2013

    Vazeny pane, dekuji za obsaznou (z Vaseho pohledu asi kusou) zpravu o stavu zavadeni pistoli Ceske vyroby. Pro me, coby v dnesni dobe vlastne "outsidera" je to temer zdrcujici ...Zobrazit celý příspěvek

    Vazeny pane, dekuji za obsaznou (z Vaseho pohledu asi kusou) zpravu o stavu zavadeni pistoli Ceske vyroby. Pro me, coby v dnesni dobe vlastne "outsidera" je to temer zdrcujici zjisteni. Co bych jeste chapal je, ze dopad mysleni 'realneho socialismu' likvidoval kvavalitu vyroby, to je mi vysvetlitelne, ale ze se to tykalo i zbrojniho programu je tezko prijatelne (proto jsem pouzit vyraz o 'obtizne ztravitelnosti').

    Ted na moment bych rad zminil jednu skutecnost: mluvite o monopolnim postaveni CZUB a jeho chapanem negativnim dopadu, budiz. Soucasne ale, tezko si predstavit jak s omezenou velikosti a kapacitami CR je mozne (chceme-li mit vlastni zdroj) cekat neco jineho. V minulem Sov.Svazu (a o to vice v dnesni Ruske federaci) za priblizne stejnych ekonomickych okolnosti produkovali zbrane velmi dobre kvality. Z meho pozorovani vyvoje v te zemi znam, ze tam se pestovala urcita kultura soutezivosti mezi tymy a dokonce podniky; to bylo jak v rucnich zbranich tak v letecke, tankove a dalsich technikach. To si minula CSSR zrejme nemohla dovolit a proto jsme platili tak krutou dan, jak sam ze sve znalosti tak schopne a zasvecene presentujete.

    Na zaver bych chtel z me zkusenosti v teto casti sveta zminit (a nemelo by to byt omluvou ceskemu prumyslu, spise porovnanim) ze problemy ve vyrobe axistovaly a existuji tez. videl jsem stovky vymetovych dilu protoze nevyhovovaly kriteriim, casto az prehnane narocnym. Kdyz hledate, vzdy se dohledate 'objektivnich pricin'; nekdy ani neni kdo by je byl schopen ci ochoten resit. Casto jen slysite "tak to proste je a tim musime zit".Kde je rozdil je asi v pristupu a odpovednosti na vedoucich mistech. Kdyz nekomu hrozi ze pripadne prijde o dobre placene misto, jiste se zacne vice aktivneji 'zajimat' o napravu a naprava se deje. O souvislostech typu 'vztahu a znamosti' se neminim sirit, neb to jsou veci o kterych vetsina z nas radeji pro dobry duvod pomlci. O to vice je treba si vazit tech, kdo maji odvahu a svedomi mluvit otevrene a zprima!

    Chci podekovat za Vase odpovedi a za trpelivot webmastera ktery tuto tribunu povoluje. Je to nesmirne poucne a oci otevirajici.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    14:01 06.07.2013

    Zbrojíř: Netušíte, co vedlo americkou Deltu k používání CZ 75? Tedy alespoň jsem již několikrát narazil na tuto informaci.

    Zbrojíř: Netušíte, co vedlo americkou Deltu k používání CZ 75? Tedy alespoň jsem již několikrát narazil na tuto informaci.

  • Zbrojir
    13:10 06.07.2013

    k zap doplněk k pistoli vz. 82 a něco i k CZ mod. 75/85 Situace byla o poznání dramatičtější, než by odpovídalo textu. Gestorem za vývoj systému pistole vz. 82 – náboj vz. ...Zobrazit celý příspěvek

    k zap

    doplněk k pistoli vz. 82 a něco i k CZ mod. 75/85

    Situace byla o poznání dramatičtější, než by odpovídalo textu. Gestorem za vývoj systému pistole vz. 82 – náboj vz. 82 bylo MO, které rovněž zajišťovalo vojenskou přejímku obou produktů cestou ZVS (zástupce vojenské správy). V reakci na soustavné problémy s kvalitou dodávaných pistolí docházelo k nekonečnému dohadování mezi resorty MV a MO a CZUB, později i SaB, přičemž atmosféra bývala vskutku velmi napjatá. Při výskytu selhačů (i přes 10%), byl vydán zákaz používání nábojů vz. 82, zpětně se od útvarů stahovalo značné množství nábojů vz. 82, bylo rovněž pozastaveno přezbrojování doposud nevyzbrojených útvarů (doposud používaly vz. 70). Jen co se podařilo eliminovat vážné problémy se spolehlivostí, objevily se závážné signály, že pistole vz. 82 nemá výrobcem deklarovanou pádovou bezpečnost. Vývoj událostí nakonec přinesl zákaz používat pistole vz. 82, ale i vz. 70 a CZ mod. 75/85 bez blokace zápalníku s nábojem v nábojové komoře, jelikož bylo spolehlivě prokázáno, že při pádu z běžné manipulační výšky mohou tyto modely pistolí samovolně vystřelit.

    MV na novou pistoli 9mm (M) čekalo velmi dlouho a s velkým očekáváním, jelikož potíže s pistolemi vz. 70 byly naprosto neúnosné. Ač byly na vz. 70 i na tehdejší dobu kladeny směšně nízké požadavky (životnost 2000 ran v 7,65mm Browning, 1% závad (100 ran do závady) a pádová bezpečnost z běžné manipulační výšky, sériová produkce je opakovaně neplnila, zbraň se zaváděla na několik pokusů a CZUB za to ze strany státních institucí čelila tehdy nevídané kritice (v informacích pro tehdejší politické vedení se objevovala vskutku velmi tvrdá konstatování). Souhlas s nákupem vz. 70 byl vlastně vydán jen proto, že stát neměl v systému plánovaného hospodářství s monopolním postavením CZUB jinou alternativu. Přezbrojování na vz. 82 proto přineslo velké zklamání. Samozřejmě, že vz. 82 byla lepší, než příšerná vz. 70, ale po většinu dodávek se, přes vojenskou přejímku, potýkala s celou řadou technických problémů (nepopsal jsem zdaleka veškeré, např. „kulometění“, rychlá únava zásobníkových pružin, špatná funkce záchytu závěru, uvolňování dna a rozpad zásobníků, občasné vylétnutí destičky zápalníku při střelbě, četné praskání pažbiček, atd. atd.), přičemž kvalitu se podařilo výrazněji zlepšit až na samém konci dodávek.

    Pohled výzbrojní služby je mnohem komplexnější, než pohled z civilního sektoru, jelikož má k dispozici informace z každodenního provozu nikoli jedné či několika, ale tisíců, či desetitisíců zbraní, má přehled o poruchách i závadách včetně problémů pro zbraň typických, řeší i otázky manipulační bezpečnosti, opravárenství a provádí občasné kontrolní zkoušky dle metodik. Samozřejmě, po mnohaletých peripetiích s dodávkami vz. 82 do ozbrojených složek státu získala CZUB určité zkušenosti a dovednosti, které se asi pozitivně uplatnily u produktů uváděných později na civilní trh. Ovšem i u civilních zbraní modelu 83 (7,65/9Browning) jsem osobně viděl nemálo vad.

    Asi největší bota na pistolích řady 82/83, která byla od počátku CZUB deklarována jako služební či vhodná pro obranné účely, je skutečnost, že samočinná pojistka (odskok), tedy pokud řádně funguje, automaticky vymezuje bezpečnou vůli mezi kohoutem a zápalníkem. Pokud však nabitá pistole spadne na zadní část, na kohout, dynamický závěr se posune a závěr, tedy i odpružený zápalník narazí na kohout, který jej vrhne zpět proti zápalce náboje. Lze si vzájemný nežádoucí kontakt kohoutu a zápalníku snadno vyzkoušet současným zatlačením na kohout a závěr. CZUB v technické dokumentaci popisuje postup při nabíjení zbraně pro nošení s nábojem v nábojové komoře a sebevědomě deklaruje, že je takto nabitá pistole bezpečná i při pádu, přitom zkoušky i praxe prokázaly, že k výstřelu dojde volným pádem i z výšky pod 1m!!! Stát vůči CZUB za dodání obrovského množství výrobků s touto vážnou konstrukční vadou sankce nikdy neuplatnil a ani se o to nepokusil, naopak problémy tajil. No, po zkušenostech z rekonstrukce bicího mechanismu bylo všem jasné, že CZUB se silnými politickými kontakty nikdo neporazí, naopak CZUB využije kontakty a nepohodlné úředníky nechá odstranit.

    Oblast manipulační bezpečnosti je mj. velkou slabinou pistolí CZ, prakticky všechny zde mají hrubé chyby (konstrukčního i výrobního charakteru). Např. první sériové CZ mod. 75 vůbec neměly pojistný ozub!!!, po nežádoucích výstřelech to musela CZUB rychle řešit přepracováním kohoutu, bohužel, dodatečně aplikované řešení je nedokonalé, zdaleka nedosahuje úrovně o desítky let starších konstrukcí Browninga. Zásadní zlom nastal až u tzv. policejního Compactu (CZ mod. 75 D Compact), kdy se CZUB několik let pod tlakem státu učila vyvinout a vyrábět pistoli, která by, nejen na papíře, splňovala obvyklé spolehlivostní a bezpečnostní požadavky kladené na služební pistoli. Asi zklamu příznivce, ale CZ mod. 75/85, ač deklarována jako služební, tyto požadavky předtím nesplňovala. TP výrobce: životnost 5000, později zvýšena na 8000 ran, funkční spolehlivost 0,5% (200 ran do závady), pádová jistota deklarována z běžné manipulační výšky, součásti spoušťového ústrojí vyráběny ve velikostních skupinách (tedy již TP CZUB odporují tehdy naprosto obvyklým požadavkům: min. 10 000 ran, max. 0,2% závad a 100% zaměnitelnost součástí).

    Praxe (zkušenost z cca 10 000 pistolí CZ mod. 75/85 z produkce 1990-1994), řada pistolí z 90. letech vykazovala znaky nadměrného opotřebení již cca po 6000 ranách (velké výkyvy v kvalitě produkce, některé pistole naopak vydržely mnohem více, než udávala CZUB), při zkouškách vždy závadovost výrazně překročila 0,5%, zpravidla 0,6-1,3%, nevyměnitelné bez dolícování byly i součástky vyráběné v jedné rozměrové skupině, vždyť se tehdy dle rozměrů vyhledávaly pro každý kus pistole i vhodné zásobníky. Pádové zkoušky prokázaly, že pistole CZ mod. 75/85 může samovolně vystřelit při pádu z výšky i pod 1m. Když se po medializovaném případu zastřelení německého turisty M.T. Rankela ověřovala bezpečnost pistole CZ mod. 75 v pádových zkouškách dle vojenské metodiky pro zkoušky malorážových zbraní TP-VD-637-81 (pro praxi velmi mírná, volné pády z výšky jednoho metru na betonovou desku) pistole vystřelila ve třech polohách! Oficiální stanovisko státu a CZUB pro veřejnost: pistole je bezpečná. CZUB má prostě na český stát, resp. na politiky, nebývale silný vliv. Až po dalších mimořádných událostech musel přijít zákaz nošení náboje v nábojové komoře. Oficiálně však vážnou chybu u vlajkové lodi CZUB nikdo dodnes nepřiznal, ačkoli bylo nutné z výzbroje vyřadit tisíce poměrně čerstvě nakoupených zbraní. Na závěr jednu dobovou citaci:

    „ČZ mod. 75/85, ráže 9 mm Luger, výrobce Přesné strojírenství, nynější Česká zbrojovka. Pro vážné vady, které potvrdily interní testy i znalecké a odborné posudky, nebyly tyto zbraně do výzbroje oficiálně zavedeny. Pořizovány byly na základě pokynu vedení resortu, do používání byly průběžně vydávány v první polovině 90. let. Při provozu této modelové řady se resort potýkal s celou řadou problémů, zejména vysokou závadovostí, nízkou životností celku i mnoha součástek a vážnými nedostatky v oblasti manipulační bezpečnosti. Pistole ČZ mod. 75/85 v řadě oblastí nevyhovují požadavkům kladeným na moderní služební zbraň a proto jsou z výzbroje hromadně vyřazovány.“

    Kdyby se otevřely archivy, byla by řada lidí patrně velmi nepříjemně překvapena. V některých fázích mohly informace o vadách zbraní značky CZ ohrozit samotnou existenci CZUB. Proto takový tlak výrobce a spřízněných politiků na utajování problémů s pistolemi CZ mod. 75 či útočnými puškami CZ 805 v resortech MV a MO. Současně nezpochybňuji, že CZ mod. 75 má dobrý základ a velmi zdařilou ergonomii, když je správně vyrobena, je i nadstandardně přesná. Ovšem při komplexním vyhodnocení reálných vlastností a parametrů sériové produkce, jako služební zbraň zjevně neobstála. Obecně se říká, že největším problémem pistole CZ mod. 75 je její výrobce. Mj. podívejte, čím jsou vyzbrojeny elitní útvary MV a MO, jsou to pistole Glock.Skrýt celý příspěvek

  • zap
    23:13 05.07.2013

    To je nelehko stravitelne cteni Zbrojiri a pro me celkem nova problematika. Ti ze strelcu v Severni Americe kdo koupili civilni verzi - CZ83 byli dle vlastnich komentaru povetsine ...Zobrazit celý příspěvek

    To je nelehko stravitelne cteni Zbrojiri a pro me celkem nova problematika. Ti ze strelcu v Severni Americe kdo koupili civilni verzi - CZ83 byli dle vlastnich komentaru povetsine spokojeni. Jisteze musime uvazit, ze pozadavky civilniho a vojenskeho pouziti nejsou stejne.

    A meho pohledu bych mel tez naklonnost verit, ze bud neco jako licence PM, ktera ma ve svete dobrou reputaci a nebo kontrukce vlastni (kdyz uz jsme takovi patriote), ale podstatne jednodussi pistole, mela byt dana prednost. Rekl bych, ze neco toho druhu jako PP (nebo vetsi a vylepsena CZ70) by byla bohate postacujici koncepce pokud jde o rozsah pozadavku na armadni pistole. Neni bez zajimavosti, ze mnohe jine staty WS proste prebrali licencni sovetskou zbran (I kdyz s malymi vylepsenimi jako DDR) a zrejme byli pokryti ve svych potrebach.

    Jelikoz jsem dlouhou dobu vne stare vlasti, sledoval jsem vyrazovani Pi.Vz.82 a jejich nahrazovani novym modelem celkem bez prekvapeni. Co me ale prekvapilo bylo slyset stesky (I kdyz o neco mensiho rozsahu) o CZ75D take. Mel jsem zato, ze je to prehnane liceni medii (prehaneni se zda byt v jejich naplni), ale jak ctu zde, nebylo to asi az tolik prehnane. V uhrnu bych ale rad veril, ze nove zbrane jsou radove na podstatne lepsi urovni nez ty predchozi. Svet si zbrani typu CZ75 celkem ceni.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4