Turecký dron Bayraktar TB3 úspěšně provedl vzlet a přistání na TCG Anadolu

Turecký dron Bayraktar TB3 provedl pro turecké námořnictvo i samotné Turecko historicky významný první autonomní vzlet a přistání na palubě „dronové letadlové lodě“ TCG Anadolu. Tento úspěch představuje klíčový krok v integraci bezpilotních leteckých systémů do moderních námořních schopností tureckého námořnictva.

Sněmovna schválila plán armádních zahraničních misí na další dva roky

Sněmovna dnes schválila plán zahraničních misí české armády na další dva roky. Například na východním křídle NATO by mohlo působit až 2000 českých vojáků, což je o 800 víc než nyní. Celkem by podle návrhu mohlo v příštím roce sloužit v zahraničních misích až 2666 českých vojáků, o rok později až 2571 vojáků. Senát projedná nový plán misí ve středu. Současný mandát pro mise platí do konce letošního roku. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) před poslanci řekla, že nový mandát je v plném souladu s českou zahraniční politikou.

Borrell: Úspěch Ruska na Ukrajině by EU stál více než vojenská pomoc

Když bude Rusko na Ukrajině úspěšné, zaplatí za to EU mnohem více, než kolik nyní dává na vojenskou pomoc. Po skončení dnešního jednání unijních ministrů obrany v Bruselu to uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Evropská unie podle něj musí vyslat ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi jasný signál, že není rozdělená a že bude Ukrajinu i nadále podporovat. Česko na jednání, kterého se zúčastnil i nový generální tajemník NATO Mark Rutte, zastupovala ministryně obrany Jana Černochová.

Česko poslalo Ukrajině od začátku ruské invaze vojenský materiál za 7,3 mld. Kč

Česko poslalo Ukrajině od předloňského začátku ruské invaze z armádních skladů vojenský materiál v hodnotě 7,3 miliardy korun. Na dotaz ČTK to uvedl Karel Čapek z odboru komunikace ministerstva obrany. Válka na Ukrajině dnes trvá 1000 dní, výročí připomene řada akcí v ČR i v zahraničí. Česko v rámci své iniciativy také shání pro Ukrajinu dělostřeleckou munici v zemích i mimo Evropskou unii.

Vyvažování Turecka a EastMed: Izraelská protivzdušná obrana pro Řecko

Řecko je součástí Německem vedené společné iniciativy protivzdušné obrany (PVO) ESSI (European Sky Shield Initiative). Cílem ESSI je společný nákup německých a amerických systémů PVO. Řecku jde ale vlastní cestou a hodlá za dvě miliardy EUR (50,5 miliardy Kč) nakoupit izraelské systémy PVO.

Lockheed Martin zvyšuje výrobu střel PAC-3 MSE

Americké ministerstvo obrany nařídilo společnosti Lockheed Martin zvýšit roční výrobu  interceptorů PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability 3 Missile Segment Enhancements) na 650 kusů ročně.

Armáda po povodních do pátku vybudovala 19 mostů a dvě lávky

Armáda do tohoto pátku v regionech postižených zářijovými povodněmi vybudovala 19 mostů a dvě lávky pro pěší. Rozpracované jsou další čtyři mosty a dvě modulární lávky, sdělil ČTK Karel Čapek z odboru komunikace ministerstva obrany. Až tisícovka vojáků může podle rozhodnutí vlády s likvidací následků povodní pomáhat zatím do konce listopadu. V pátek armáda nasadila 265 vojáků, využívali 119 kusů techniky.

Aktuálně.cz: Česko žádá Izrael o zaplacení penále 65 mil. Kč za potíže s radary

Česko vyzvalo letos v říjnu Izrael k zaplacení penále 65 milionů korun za potíže s dodávkou radarů české armádě. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz na základě vyjádření ministerstva obrany. Izrael zatím podle ministerstva na výzvu nereagoval. Ministerstvo obrany v roce 2019, kdy byl ministrem Lubomír Metnar (ANO), rozhodlo, že na základě mezivládní dohody bez soutěže pořídí osm mobilních radarů za 3,5 miliardy korun. Dodávky i vojskové zkoušky se ale zpozdily. Z osmi dodaných radarů čeští vojáci převzali zatím pouze čtyři. Zbylé nesplňují parametry dané ve smlouvě.

Stránka 5 z 543

PREMIUM Občanská válka v Jemenu: Středověký konflikt s globálními následky

Jemenští Hútíové se přihlásili k odpovědnosti za útok pomocí balistických raket na Tel Aviv a centrální části Izraele, stejně jako za nedávný útok bezpilotním letounem na Ejlat a Tel Aviv. Všechny útoky zachytila izraelská PVO, přičemž Hútíové tvrdí, že útoky byly provedeny na počest ročního výročí masakru Hamásu ze 7. října.

PREMIUM Nákup z katalogu vs. reálné nasazení: Česká dopravní letadla C-390 čeká trnitá cesta

Ministerstvo obrany České republiky (MO ČR) pořídí dva transportní letouny Embraer C-390 Millennium. Podle MO ČR české C-390 kromě dopravy osob a materiálů zajistí hašení požárů, evakuaci zraněných, tankování paliva, padákové výsadky, vyhledávání a záchranu a zřizování předsunutých muničních a palivových bodů FARP (Forward Arming and Refueling Point). Potrvá však mnoho let než se některé tyto schopnosti stanou realitou.

Američtí progresivisté a levicové neziskovky šílejí: Zakažte vývoz zbraní do Izraele!

Západní nevládní organizace již dlouhá desetiletí vedou politickou kampaň proti vojenské pomoci Izraeli. Namísto podpory obětí masakru Izraelců ze 7. října 2023 ještě zintenzivnily svůj lobbing za ...

PREMIUM Budoucnost komerční špionáže: Radarové satelity ICEYE s rozlišením 25 cm

Ve Finsku registrovaná společnost ICEYE se specializuje na vývoj a provoz komerčních radarových satelitů SAR (Synthetic Aperture Radar). Tato technologie umožňuje pořizovat snímky Země nezávisle na ...

Globální Jih jako fikce: Čínská propaganda versus skutečná suverenita menších států

Současná čínská role v izraelsko-palestinském konfliktu je součástí širší strategie Pekingu, jejímž cílem je pasovat Čínu do role vůdce a zastánce „globálního Jihu”. Tuto svou roli čínská propaganda staví do protikladu k obrazu Spojených států jako uzurpující imperiální mocnosti podněcující konflikty a války po celém světě. Dohromady tyto dva narativy představují zásadní změnu pozice Číny: Si Ťin-pching Čínu odklání od prozápadní a decentralizacující orientace přijaté v 80. letech 20. století a směřuje ji do nového bipolárního světa, v němž Čína organizuje a zastřešuje celý „nezápadní“ pól.

Skupina CSG a Ukrajinska bronetechnika podepsaly dohodu o výrobě dělostřelecké munice na Ukrajině

Průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group (CSG) bude spolupracovat s ukrajinskou zbrojovkou Ukrajinska bronetechnika na výrobě dělostřelecké munice ráže 155 milimetrů přímo na Ukrajině. ...

PREMIUM Libanon v plamenech: Izrael pokračuje v likvidaci vojenské infrastruktury Hizballáhu

V noci na úterý začala izraelská invaze do Libanonu. Izraelská armáda vyhlásila část severu země u hranic s Libanonem za „uzavřenou vojenskou zónu“ a vydala obyvatelům jižního Libanonu příkaz k evakuaci až za řeku Awali. Původní plány sice naznačovaly rozsáhlejší vpád, ale podle amerických a izraelských představitelů Izrael svou strategii zatím omezuje na vyčištění příhraničního pásma a soustředění se na ničení raket, odpalovacích zařízení, velitelských postů (a personálu) a skladů zbraní Hizballáhu, popř. jeho další vojenské infrastruktury, aby se Izraelci žijící v severním Izraeli mohli vrátit do svých domovů, ze kterých je vyhnal konflikt nízké intenzity zuřící na hranici od loňského přepadu Hamásu z Gazy.

PREMIUM Přichází století nomádů střední Asie: Čínsko-pákistánské stíhačky JF-17 pro Ázerbájdžán

Na nedávném zbrojním veletrhu ADEX (Azerbaijan International Defence Industry Exhibition) Baku oficiálně potvrdilo zavedení čínsko-pákistánských víceúčelových stíhaček JF-17C Block III do ...

Rusko přesouvá výrobu bojových dronů do Číny

Rusko přenáší část svého vývoje a výroby útočných dronů s dlouhým doletem do Číny. Společnost Kupol, dceřiný podnik ruské státního koncernu Almaz-Antěj, o vývoji a testování dronu Garpija-3 na čínském ...

PREMIUM Válečné právo: Ochrana lidskosti ve světě animálního barbarství

79. zasedání Valného shromáždění OSN ovládá nesmiřitelná rétorika a strach z eskalace války Blízkém východě. Hlavním bodem jednání, alespoň co do pozornosti médií, je pokračující násilí ve východní ...

Česká republika vstupuje do éry F-35A: Iniciační smlouva podepsána

Námořní velitelství NAVAIR (Naval Air Systems Command), ve jménu amerického ministerstva obrany, podepsalo iniciační smlouvu s firmou Lockheed Martin dláždící cestu k výrobě 24 víceúčelových stíhaček ...

PREMIUM Víc raket, větší bezpečnost: Význam hypersonických zbraní pro strategii odstrašení

Bezpečnost Západu je přímo úměrná počtu „raket“ ve výzbroji západních armád, ať už se jedná o střely země-vzduch protivzdušné obrany (PVO) nebo zbraně dlouhého dosahu, jako jsou balistické rakety nebo střely s plochou dráhou letu. Zdá se (i když pochyby existují, viz článek), že pro obnovení důvěry v odstrašující schopnosti Západu je nezbytné zavést hypersonické zbraně.

Stránka 5 z 543