Stop Ecocide: Ekologická hnutí pomáhají Rusku a Číně deindustrializovat Západ
- 19. 9. 2024
- 26 komentářů
- Jan Buchar
Fidži, Samoa a Vanuatu minulý týden oficiálně požádaly Mezinárodní trestní soud, aby se ničení ekosystémů stalo vedle genocidy, zločinů proti lidskosti, válečných zločinů a zločinu agrese „pátým mezinárodním zločinem“. Tuto snahu ostrovních států ohrožených klimatickou změnou podporují zelené neziskové organizace, které usilují o zastavení investic do tradičních průmyslových odvětví. V případě jejich úspěchu začnou nové právní nástroje téměř jistě využívat geopolitičtí rivalové západních států, jimž ekologická hnutí slouží jako nástroje k dosahování vlastních cílů.
Záměr učinit z ekocidy mezinárodní zločin není nový, s touto myšlenkou přišel již v roce 1972 tehdejší švédský premiér Olof Palme na konferenci OSN o životním prostředí. Ve svém projevu varoval, že rychlý průmyslový pokrok může vyčerpat přírodní zdroje na neudržitelnou úroveň. Samotné slovo „ekocida“ poprvé použil americký biolog a bioetik Arthur Galston ještě o dva roky dříve na konferenci o válce a národní odpovědnosti ve Washingtonu. Od té doby se objevilo několik dalších pokusů o formalizaci ekocidy jako mezinárodního trestného činu.
Jak uvádí washingtonské National Public Radio, při formálním založení Mezinárodního trestního soudu v roce 1998 se o ekocidě uvažovalo, ale nakonec do jeho jurisdikce zahrnuta nebyla. Polly Higginsová, skotská advokátka, se posléze rozhodla vést kampaň za uznání ekocidy jako zločinu proti lidskosti. Od roku 2017 se vedení kampaně ujala britská nezisková organizace Stop Ecocide, která navrhuje změnu pravomocí Mezinárodního trestního soudu. Ty určuje mezinárodní smlouva známá jako Římský statut a nyní obsahuje čtyři zločiny (genocidu, proti lidskosti, válečné zločiny a agresi). Stop Ecocide k nim chce přidat pátou ekocidu definovanou jako „protiprávní nebo bezohledné jednání spáchané s vědomím, že existuje značná pravděpodobnost způsobení vážného a rozsáhlého nebo dlouhodobého poškození životního prostředí“.
V případě schválení změny pravomocí Mezinárodního trestního soudu bude možné stíhat vedoucí představitele společností nebo dokonce států, kteří vědomě přispívají ke zhoršování životního prostředí. Podle zelených ideologů vytvoří mezinárodní kriminalizace ekocidy určitou brzdu pro neekologická politická rozhodnutí. „Primární cíl je nakonec ochranný, chceme zavést jistou formu odstrašení,“ vysvětlila Jojo Mehtaová, spoluzakladatlka Stop Ecocide. „Trestní právo vytváří silné morální i právní hranice a dává jasně najevo, že extrémní míra poškození je nejen nezákonná, ale i zcela nepřijatelná.“
Návrh změny Římského statutu podle Stop Ecocide
Ekocida se stává trestným činem také na národní úrovni. V Belgii začal místní trestní zákoník letos postihovat „úmyslné jednání způsobující rozsáhlé a dlouhodobé poškození životního prostředí“. Odsouzeným hrozí až dvacet let vězení a pokuta 1,6 milionů eur. Evropská unie navíc nedávno kriminalizovala poškozování životního prostředí „srovnatelné s ekocidou“. Podobné návrhy zákonů byly předloženy ve Francii, Nizozemsku a Španělsku a jejich zavedení podle deníku Washnigton Post rovněž zvažují v Brazílii, Mexiku a Skotsku.
Jojo Mehtaová je přesvědčena, že mezinárodní kriminalizace ekocidy přinutí průmysl k opuštění ekologicky škodlivých činností. K životnímu prostředí nešetrné projekty ponesou značná rizika, jež se zodpovědné společnosti budou zdráhat uskutečnit a finanční instituce pojistit. Když Siemens v roce 2019 dodával svá zařízení australským uhelným dolům bezohledným k okolní přírodě, tehdejší vedení společnosti se navzdory sympatiím s klimatickými aktivisty rozhodlo pro dokončení obchodu. Po zařazení ekocidy do pravomocí Mezinárodního trestního soudu podle Mehtaové dojde k vyvolání významných právních pochybností, které v těchto případech dokáží zabránit realizaci obchodů s neekologickými partnery.
Po větší „ekologické spravedlnosti“ volá i Charlotte O'Learyová, ředitelka britské investiční společnosti Pensions for Purpose. „Finanční systém dnes odměňuje krátkodobé zisky na úkor dlouhodobé udržitelnosti, což vytváří zásadní nesoulad mezi finančními pobídkami a ochranou životního prostředí,“ domnívá se O'Learyová. K dosažení systémové změny požaduje zavedení postihů na investice škodlivé pro životní prostředí a naopak odměňování investic upřednostňujících udržitelnost. Tato změna „sladí trh s dlouhodobými ekologickými cíli“ a zajistí, že finanční zisky budou přímo spojeny se „zdravím planety“.
„Představte si, že jste výkonným ředitelem v investiční firmě. Dříve jste mohli být obviněni z neetických rozhodnutí, pokud by vaše peníze skončily ve spojení s případem vážného poškození životního prostředí - ale nepocítili byste žádné reálné následky,“ vysvětluje ředitelka Pensions for Purpose. „Když však připočtete možnost právního postihu, stanou se tato rozhodnutí mnohem opatrnějšími, zvláště když již existují alternativy v podobě udržitelných investičních strategií.“
Nejde však jen o odstrašení. O'Learyová chce též vytvořit nový systém pobídek k nastartování ekologických inovací, k odklonu financí od „nejškodlivějších praktik“ a k „překlenutí neúnosné propasti mezi ochranou životního prostředí a hospodářským rozvojem“. Investice do budoucnosti namísto lpění na starých průmyslových odvětvích se má stát „rozumnou volbou pro finanční sektor“. Rozhodnutí investovat udržitelným způsobem se stanou „logickými“ pro podniky po celém světě a opačná rozhodnutí možná brzy budou „doslova zločinem“.
K právně postižitelným činům mají především patřit úniky ropy (či dalších chemických látek), kácení pralesů (např. v Amazonii) a vědomé vypouštění velkého množství skleníkových plynů do ovzduší ze strany průmyslových společností. K horkým kandidátům na spáchání zločinu ekocidy se řadí havárie sovětské jaderné elektrárny v Černobylu (radioaktivní zamoření okolí), dehtové písky v Kanadě (jámy s toxickým odpadem a povrchové doly na stovkách čtverečních kilometrů), katastrofa Deepwater Horizon v Mexickém zálivu (smrt 11 lidí, únik 168 milionů litrů ropy do oceánu) a odlesňování Amazonie podporované bývalým brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem.
Nové právní nástroje ovšem skýtají rizika zneužití ze strany nezápadních států a mocností. Vzpomeňme třeba nedávný spor Jihoafrické republiky a Izraele u Mezinárodního soudního dvora ohledně genocidy na Palestincích ze strany židovského státu. Izrael obvinění odmítá jako nepodložená. Dle vlastního vyjádření vede válku v sebeobraně v souladu s mezinárodním právem po brutálním a nevyprovokovaném útoku Hamásu ze 7. října 2023. Kriminalizace ekocidy téměř jistě vyústí v otevření podobných mediálně atraktivních sporů, na jejichž vedení má bezesporu zájem Rusko. Jeho dlouhodobým cílem je vytvořit co nejvíce společenských rozkolů a vyvolat pocit nedůvěry mezi obyvatelstvem.
Moskva zelená evropská hnutí dlouhodobě podporuje a využívá je k prosazování svých zájmů. „Ekologické organizace působící v Evropské unii jsou do značné míry zástěrkou pro ruský lobbing, jehož cílem je ekonomicky oslabit EU,“ zdůraznil v roce 2022 Witold Waszczykowski, bývalý polský europoslanec za Právo a spravedlnost. „Tyto tzv. ekologické organizace zaměřily svou činnost na tři hlavní cíle: boj proti rozvoji jaderné energetiky, boj proti výrobě energie z fosilních paliv těžených v EU, včetně frakování, a podporu tzv. zelené energie (včetně solární a větrné) na úkor předchozích dvou.“
Stejný názor zastávají někteří američtí pozorovatelé a politici. Podle Jamese Carafana z washingtonského Institute of World Politics „Rusové ve skutečnosti financují některé z nejzuřivějších ekologických skupin v Evropě“. Bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová si k tomu dříve stěžovala na „falešné ekologické skupiny“, jež dostávají „peníze z Ruska“ na podporu kremelské energetické politiky. Dobře zmapovaný byl například obrat německých zelených hnutí BUND (Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland), NABU (Naturschutzbund Deutschland) a WWF Deutschland (World Wide Fund for Nature Deutschland) v otázce plynovodu Nord Stream. Nejprve proti projektu právně protestovaly, nicméně své žaloby stáhly po získání deseti milionů eur z nadace Baltic Sea Conservation Foundation. Uvedenou sumu do nadace vložil právě Gazpromem ovládaný Nord Stream.
Ekologie, atraktivní téma většiny mladých lidí a příznivců alternativních kulturních směrů, si hledá svou cestu do světa mezinárodního práva. Zločiny úmyslného a rozsáhlého ničení přírody se podle představ zelených ideologů stanou novou agendou Mezinárodního trestního soudu. Stejně jako se trestají zločiny proti lidskosti se bude v budoucnu trestat kácení pralesa. Nabízí se samozřejmě otázka, komu tyto novinky přinesou největší výhody. Ochrana životního prostředí často stojí proti zájmům průmyslu, což vyvolává rozštěpení západních společností. Mediálně atraktivní právní bitvy mohou navíc odvádět pozornost od jiných důležitých událostí. To nabízí prostor pro realizaci nepřátelských vlivových operací, jejichž cílem je rozdělit a nakonec ovládnout roztříštěnou Evropu.
Zdroje: Stop Ecocide, Washington Post, Fast Company, National Public Radio, Fox News, National Interest, Evropský parlament
Související články
PREMIUM Ruské tanky míří na Západ, ale Evropa se dál utápí v „zeleném“ šílenství
Evropská unie intenzivně pracuje na ochraně klimatu, zdražování emisních povolenek a nových normách ...
- 16.01.2023
- 13 komentářů
- Jan Buchar
PREMIUM Největší hrozby pro evropskou energetiku: Šílené Německo a zelený fundamentalismus
Ukrajinsko-ruská válka, ať už dopadne jakkoliv, oslabí Evropskou unii a její členské státy. Německá ...
- 02.06.2023
- 20 komentářů
- Jan Buchar
Repete: Německý zelený fanatismus zabije statisíce lidí
Japonsko ve čtvrtek zahájilo druhou fázi vypouštění kontaminované vody uskladněné v elektrárně ...
- 10.10.2023
- 126 komentářů
- Stanislav Vítek
COP28 očima neziskovek: Globální vedení není dostatečně zelené
Konference OSN o změně klimatu v Dubaji minulý týden ve čtvrtek skončila oznámením historické ...
- 19.12.2023
- 10 komentářů
- Jan Buchar
Jako sorry ale válka na Ukrajině má ekologicko-klimatické následky několikanásobně vyšší (výroba a "spotřeba" obrovského množství paliv/lubrikantů, výbušnin, oceli/pancíře atd atd) ...Zobrazit celý příspěvek
Jako sorry ale válka na Ukrajině má ekologicko-klimatické následky několikanásobně vyšší (výroba a "spotřeba" obrovského množství paliv/lubrikantů, výbušnin, oceli/pancíře atd atd) než veškerá "nenažranost" vyspělých zemí (nemluvím o tom že rozežranou spotřebu má ne ten kdo se nějak rozhodl že bude anti-ekologický, ale ten kdo se dostal do hospodářské situace "dostatku" takže si ji může dovolit, do této skupiny se plynule dostávají další země tak jak se jim daří ekonomický rozvoj, nikoliv jak tam dochází k nějakému politickému rozhodnutí).
Takže tihle aktivisti si nevšímají problémů řekněme č.1-2 a vybrali si problém podle mně řekněme č.3 současného světa, a proti němu začali bojovat tak nějak "decentně" (jako neříkám že mají organizovat teroristické útoky ale "žaloby"? Jakože "budeme těm zlounům ztěžovat život a hlavně to dáme celé do novin a na fejsbůk"?) a to jenom tam kde si tím sami nezpůsobí moc problémy (ať zorganizují podobné demonstrace na Rudém náměstí nebo na Tien-an-men, on už jim Vladimír a Si "vysvětlí" že pokroku a speciální operaci absolutně nic a nikdo nesmí stát v cestě)...
Prostě je to takový Protest, pro polovinu z těch lidí je úplně jedno proti čemu a komu, hlavně že se vyjádří nespokojenost se "vším okolo"...Skrýt celý příspěvekKlimaativisté jsou obecně řečeno zaslepení sektářští kreténi. A jak to bývá u všech sektářů, kritické nebo logické myšlení považují za svého nepřítele. Proč? Protože se nepohybuje ...Zobrazit celý příspěvek
Klimaativisté jsou obecně řečeno zaslepení sektářští kreténi.
A jak to bývá u všech sektářů, kritické nebo logické myšlení považují za svého nepřítele.
Proč?
Protože se nepohybuje na jejich poli ublíženého emocionálního vyřvávání, ale na poli prokazatelných možností a reálného vnímání celku a tím ohrožuje jejich představu světa.
Jde o emoce a generaci choulostivých "snéhových vloček", jejichž čelo, složené z těch pár chytřejších, se nechá rádo zneužít ve jménu "záchrany planety". Ne kvůli tomu, že by se chtěli nechat zneužít, ale kvůli své potřebě věřit něčemu, co má smysl.
A jelikož naše společnost i my sami jsme zavrhli 2000/7000 let kultivované křesťanství, otevřeli jsme nevědomky prostor jiným kultům. Člověk totiž potřebuje něčemu věřit a svůj život vztahovat k nějakým vyšším cílům, ať si to připouští nebo ne.
Je celkem bizarní, že ač tak před 35 lety ekologické hnutí (tehdy tam ta přípona "-logické" ještě měla nějaký význam) vznikalo pod heslem "think globally, act locally", dnes se proměnilo v mocný politický proud neschopný vnímat důsledky svých činů (například 1) přesunutím výroby = prakticky vývozem CO2 do Číny a jinam, což planetě nijak neulehčí, ale EU se může bít v prsa za splnění "klimatických cílů" o 2) selektivním výběrem CO2 jako jediného nepřítele ani nemluvě) a tudíž reálně páchá přesný opak, který má ovšem smrtící důsledek:
"think locally, act globally".Skrýt celý příspěvek
"Dekarbonizace za cenu deindustrializace je debakl." G. ...Zobrazit celý příspěvek
"Dekarbonizace za cenu deindustrializace je debakl."
G. Meloni
https://www.echo24.cz/a/HMqts/... Skrýt celý příspěvekEkoaktivisti sa stávajú novodobými náboženskými prorokmi, hlásajú dve základné pravidlá náboženstiev -predpovedajú koniec sveta, ale ak sa budeme riadi´t podľa ich predstáv ...Zobrazit celý příspěvek
Ekoaktivisti sa stávajú novodobými náboženskými prorokmi, hlásajú dve základné pravidlá náboženstiev -predpovedajú koniec sveta, ale ak sa budeme riadi´t podľa ich predstáv ponúkajú spásu. Mnoho Európanov a Američanov si však neuvedomuje, že naša stabilita je založená na ekonomickej prosperite.Skrýt celý příspěvek
Objevuje se to pořád a pořád dokola, to je rys každé civilizace - náboženství a kněží. Západ zabil Boha, ale potřebuje v něco věřit. Tak vytvořil klima-náboženství a kolem toho ...Zobrazit celý příspěvek
Objevuje se to pořád a pořád dokola, to je rys každé civilizace - náboženství a kněží. Západ zabil Boha, ale potřebuje v něco věřit. Tak vytvořil klima-náboženství a kolem toho vznikla nová vrstva kněží, které výklad tohoto náboženství a získávání nových oveček zajišťuje prosperitu.
¨Problém není ochrana přírody - to je normální a důležitá věc - ale její sakralizace (tedy ochrana přírody je cestou ke spáse) a neschopnost změny priorit (posílení průmyslové výroby na úkor ekologie). To by totiž znamenalo, že by se musela výrazně změnit distribuce zdrojů ve společnosti, a to i ve vrstvě kněží.Skrýt celý příspěvekEkonomická prosperita tiež nemôže stáť na pľundrovaní prírody. Problém je hlavne v počte ľudí na zemi. 8 milárd obyvateľov má sumárne veľké nároky na zdroje - od územia, vody, ...Zobrazit celý příspěvek
Ekonomická prosperita tiež nemôže stáť na pľundrovaní prírody. Problém je hlavne v počte ľudí na zemi. 8 milárd obyvateľov má sumárne veľké nároky na zdroje - od územia, vody, potravín, dreva, až po suroviny. Taktiež je treba riešiť záplavu odpadov.
Plne podporujem výskum ťažby kovov z asteroidov ale to je hudba budúcnosti. Tiež jadrové elektrárne, hlavne rýchle množivé. V subtropických oblastiach fotovoltaiku, tam majú veľké množstvo slnečných hodín.
Čo sa týka zmeny klímy, ako som viackrát písal, tá bude teplejšia ale aj vlhkejšia čiže vhodnejšia pre nás než chladná klíma. Preto mne osobne nevadí ak prejde mierne pásmo do subtropov.Skrýt celý příspěvekEurópa čo sa týka ochrany životného prostredia dosiahla maximu, ( recyklácia odpadu, čistota, emisie) viac ide na úkror ekonomike a v tom je problém, lebo bez ekonomiky, nebudú ...Zobrazit celý příspěvek
Európa čo sa týka ochrany životného prostredia dosiahla maximu, ( recyklácia odpadu, čistota, emisie) viac ide na úkror ekonomike a v tom je problém, lebo bez ekonomiky, nebudú dôchodky, dotácie na deti a pod. a bez tohoto bude chaos. A to je to čo ekoaktivisti nechápu, lebo vyrastali v blahobyte. Keby žili ako v Československu v 90tom roku by sa na všetko pozerali ináč . Preto hlavným znečistovatelom sú rozvojové krajiny, lebo aj oni sa chcú mať tak dobre ako "západ" a nechcú žiadne tlmenie ekonomiky.Skrýt celý příspěvek
Keby ekoaktivisti rozmýšľali hlavou a nie zadkom neprotestovali by jadrovým elektrárňam ale uhoľným v prvom rade. Je spústa pekný eko projektov v Europe, kde sa môžu realizovať - ...Zobrazit celý příspěvek
Keby ekoaktivisti rozmýšľali hlavou a nie zadkom neprotestovali by jadrovým elektrárňam ale uhoľným v prvom rade.
Je spústa pekný eko projektov v Europe, kde sa môžu realizovať - napríklad založenie mokradí, obnova bočných ramien riek, staavba gabionov v rigoloch v lesoch, sadenie nových stromov mimo lesov , napríklad ovocných , rewilding - návrat divých zvierat do krajiny, odpadové hospodárstvo atď.
https://rewildingeurope.com/... Skrýt celý příspěvek
No, je signifikantní že na tom "rozvoji" populace se přestávají podílet ty země které už dosáhly "fujfuj" status a naopak rozsáhle přispívají země které by se do té skupiny rády ...Zobrazit celý příspěvek
No, je signifikantní že na tom "rozvoji" populace se přestávají podílet ty země které už dosáhly "fujfuj" status a naopak rozsáhle přispívají země které by se do té skupiny rády připojily... a země kde ještě donedávna byla jakžtakž stabilita díky hrozné úmrtnosti (mj. dětské) se konečně dočkávají misionářského působení mezinárodních zdravotnických organizací a dostutnosti výkonných léčiv, a najednou hele - populační exploze... kdo by to čekal že...Skrýt celý příspěvek
Za ničení přírodních zdrojů nese vinu celý industrializovaný západ. Čína, Rusko, Brazílie, Indonesie, Indie. Tyto, a další, státy makají na tom, aby nenasytnost vyspělé západní ...Zobrazit celý příspěvek
Za ničení přírodních zdrojů nese vinu celý industrializovaný západ. Čína, Rusko, Brazílie, Indonesie, Indie. Tyto, a další, státy makají na tom, aby nenasytnost vyspělé západní civilizace zásobovaly vším spotřebním shitem, energiemi, surovinami.
Rusko prakticky vše od dřeva po rropu, plyn, uhlí, uran exportuje. Čína drancuje přírodu nejen pro sebe, ale pro export do západního světa. Brazílie a Indonésie nemýtí deštné pralesy kvůli tomu, že by u nich byl hladomor, ale proto, aby nasytili nenasytný západ kam se exportuje soja, palmový olej a ostatní komodity. (v Evropě a USA lidi chtějí nábytek z exotického dřeva exportovaného z druhé strany zeměkoule)
Pokud chce někdo někoho obviňovat z ekocidy, tak musí EU a zbytek západní civilizace začít u sebe. Jsou to oni, kdo nastavil tento drancující trend založený na spotřební ekonomice.Skrýt celý příspěvekTakovej blábol, jak z Britskejch listů. Ach jo.
Takovej blábol, jak z Britskejch listů. Ach jo.
Tak se podívejte na domácnost okolo sebe a vše co používáte ke svému komfortnímu životu. Co vše pochází z Asie nebo Afriky a Ruska? Odkud si myslíte, že mají zemědělci průmyslová ...Zobrazit celý příspěvek
Tak se podívejte na domácnost okolo sebe a vše co používáte ke svému komfortnímu životu. Co vše pochází z Asie nebo Afriky a Ruska? Odkud si myslíte, že mají zemědělci průmyslová hnojiva a pesticidy pro Váš chléb? Odkud máte nábytek, koberce, oděvy, boty, všechen plastový shit, energie, materiál na krabičku a její baterii, která Vám slouží pro práci na internetu, ...
Dodnes je každý osobní automobil vyrobený v ČR závislý na dodávkách z Asie, stačí si připomenout jak to vypadalo při zablokování Suezského průplavu.Skrýt celý příspěvekČína, Rusko, Brazília, India majú obrovskú domácu spotrebu, aj oni využívajú všetky suroviny čo doma majú. Nemaľuj nám tu predstavy, že len kvôli západu majú ten obrovský ...Zobrazit celý příspěvek
Čína, Rusko, Brazília, India majú obrovskú domácu spotrebu, aj oni využívajú všetky suroviny čo doma majú. Nemaľuj nám tu predstavy, že len kvôli západu majú ten obrovský priemysel.Skrýt celý příspěvek
Zrovna průmyslová hnojiva a pesticidy se na "západě" vyrábějí v dost velkém množství, zejména v USA. Myslím, že celá ta námitka je v době globalizace mimo místu a vykreslovat ...Zobrazit celý příspěvek
Zrovna průmyslová hnojiva a pesticidy se na "západě" vyrábějí v dost velkém množství, zejména v USA.
Myslím, že celá ta námitka je v době globalizace mimo místu a vykreslovat svět, jako místo, kde bohatý západ vykořisťuje chudý zbytek světa je jak z učebnice marxismu pro děti.
Kam v této poněkud naivní bipolární představě spadá třeba Turecko, Japonsko, Jižní Korea, Filipíny, Argentina nebo Jižní Afrika?
Jak píše pjaro77, Čína, Indie, Brazílie a další mají obrovskou vnitřní spotřebu a přes všechny problémy jejich poptávka po zboží s vysokou přidanou hodnotou roste.Skrýt celý příspěvekNaprosto chápu. Kapitalismus a globalizace je zlo. Že bylo v roce 97 v indii a číně 16 procent lidí podvyživenejch a dneska je to jen 6 procent, to nikoho nezajmá. Musíme ...Zobrazit celý příspěvek
Naprosto chápu. Kapitalismus a globalizace je zlo.
Že bylo v roce 97 v indii a číně 16 procent lidí podvyživenejch a dneska je to jen 6 procent, to nikoho nezajmá.
Musíme kapitalismus zničit protože ničí zdroje a těch pár desítek milionů lidí který bez globalizace a kapitalismu umře, je přijatelná ztráta za jeho zničení.
Propaguješ tu genocidu a ani vo tom nevíš.Skrýt celý příspěvek
Zasa len nenásytný západ. Chudák Čína , India a Indonézia si odtrhavajú od úst, aby si na západe mohli napchávať panderá. Čína výrobu elektroniky pre celý svet robí z čistého ...Zobrazit celý příspěvek
Zasa len nenásytný západ. Chudák Čína , India a Indonézia si odtrhavajú od úst, aby si na západe mohli napchávať panderá. Čína výrobu elektroniky pre celý svet robí z čistého altruizmu, počítam.
Predstav si , že ten rozožraný západ exportuje miliony ton obilia, aby v maghribe a blízkom východe vôbec mali čo jesť.Skrýt celý příspěvekZasa? Kdepak, jde o to, že státy jako Rusko, Čína a další reagují na poptávku západu po tom všem zboží a surovinách. Pokud by zde nebyla poptávka, nevyplatilo by se jim těžit více ...Zobrazit celý příspěvek
Zasa? Kdepak, jde o to, že státy jako Rusko, Čína a další reagují na poptávku západu po tom všem zboží a surovinách. Pokud by zde nebyla poptávka, nevyplatilo by se jim těžit více surovin nebo vyrábět spotřební zboží na sklad.
Likvidoval něko ve velkém deštné pralesy předtím, než vzrostla poptávka po dřevě a komoditách, jako soja a palmový tuk, na západě?
Miliony tun obilí pro pouštní a polopouštní oblasti jsou velkou chybou, vyrostly díky hnojivům a pesticidům vyráběných z ropy, plynu a uhlí. Stav, kdy lidé žijí tam, kde je je příroda neuživí je z dlouhodobého hlediska neudržitelný. Každá tuna obilí do takových oblastí znamená jen znásobení problému do budoucnosti. To už narážíme na jinou tématiku, to že, lidé se přemnožili v místech, kde je sama příroda neužíví a začíná s tím koloběh spotřeby surovin a všeho ostatního nutný pro udržení je při životě.Skrýt celý příspěvekAno, tie pralesy boli likvidované na poľnohospodárstvo hlavne pre vlastnú spotrebu potom, čo počet obyvateľov doma prudko vzrástol. Pralesy v brazílii nie sú len amazonia ale aj ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, tie pralesy boli likvidované na poľnohospodárstvo hlavne pre vlastnú spotrebu potom, čo počet obyvateľov doma prudko vzrástol.
Pralesy v brazílii nie sú len amazonia ale aj mata atlantica vyrúbaná už pred 70 a viac rokmi.Skrýt celý příspěvek
ruSSko svojimi vplyvovými operáciami navodzuje stav, kedy sa hodnoty stávajú relatívnymi. toto je podstata chaosu a nedôvery, ktorú chce v civilizovaných krajinách zaviesť. keď my ...Zobrazit celý příspěvek
ruSSko svojimi vplyvovými operáciami navodzuje stav, kedy sa hodnoty stávajú relatívnymi. toto je podstata chaosu a nedôvery, ktorú chce v civilizovaných krajinách zaviesť. keď my tu ideme odsudzovať ekologické hnutia len preto, že ich podporuje ruSSko, tak robíme presne to, čo chce ruSSko, aby sme robili - relativizujeme hodnoty.
eko hnutia majú svoju absolútnu pravdu - človek prírodu ovplyvňuje, ľudským vplyvom nastáva klimatická zmena. pozrite sa z okna. to napršala klimatická zmena. záplavy v strednej Európe spôsobila nadmerná vlhkosť nad Stredozemným morom spôsobená jeho historicky rekordným oteplením v tomto roku. vlhkosť nasala tlaková níž a doniesla ju ku nám, kde spadla v podobe extrémnych zrážok..
a priori spochybňovanie eko hnutí je deštruktívne. označenie všetkých eko hnutí ako síl, čo sa spolupodieľajú na likvidácii Európy, je iracionálne. zaváňa to paranojou. klimatickú krízu riešiť treba, akurát na to treba nájsť správne spôsoby. mnoho názorov na vec majú eko hnutia. iné hnutia majú mnoho iných názorov. demokracia je o falzifikovaní týchto názorov na očiach verejnosti (toto je "res publica"). je to dlhodobý proces. označenie jednej celej strany tejto diskusie za zločinnú iba preto, že niektoré jej zložky sú popchnuté zločinným režimom, ju ostrakizuje. vyraďujeme ju z diskusie. toto je cesta Putina. takto skončil demokraciu v ruSSku. postupne ostrakizoval všetky oponentské spoločenské skupiny. zabil (niekedy doslova) názory, ktoré boli prednášané na oči verejnosti pre ich falzifikáciu verejnosťou. túto "vec verejnú" zrušil. nahradil ju televíznym divadlom s komparzistami. v bezhlavom boji proti eko hnutiam robíme to, čo Putinovi vyvoláva úsmev na perách.
poliaci, keď odmietajú klimatickú zmenu, tak nech prestanú zavádzať obmedzenia na počet Čechov prichádzajúcich na dovolenku k Baltickému moru ;) na počte rekreantov, čo utekajú z rozhorúčeného letného Jadranu na sever, klimatickú zmenu krásne vidno. Poliaci, keď tu chcú nasadzovať nejaké trendy v boji proti eko hnutiam, nech v prvom rade prestanú zatvárať oči pred realitou.
tento príspevok som omylom pridal k starému článku z januára 2024.Skrýt celý příspěvekSúhlasím. Klimatickú zmenu budeme musieť ako svet riešiť, či sa nám to bude páčiť alebo nie. Naše pocity sú možno už dnes nepodstatné. Nepochybne sa dá baviť napr. o tom, že zrejme ...Zobrazit celý příspěvek
Súhlasím. Klimatickú zmenu budeme musieť ako svet riešiť, či sa nám to bude páčiť alebo nie. Naše pocity sú možno už dnes nepodstatné. Nepochybne sa dá baviť napr. o tom, že zrejme bude treba prehodnotiť Green deal a zvoliť rozumnejší prístup. Ale tým, že démonizujeme niektorú stranu diskusie, Rusku fakt len pomáhame. Autor by samozrejme mohol reagovať, že do článku napísal "niektoré hnutia", ale jeho celkový tón je zjavný. Na škodu nás a radosť proruských síl, žiaľ.Skrýt celý příspěvek
Má smysl se na klimatické změny připravovat a řešit jejich následky. Na to by měly jít peníze. Ale snaha klima ovládat v duchu hesla "poručíme větru dešti" je nesmírně pošetilá. ...Zobrazit celý příspěvek
Má smysl se na klimatické změny připravovat a řešit jejich následky. Na to by měly jít peníze.
Ale snaha klima ovládat v duchu hesla "poručíme větru dešti" je nesmírně pošetilá. Už jen tím, že se ze všech vlivů na klima vybral právě jen CO2 a z něj se udělal veřejný nepřítel, jako kdyby klima a atmosféru neovlivňovalo nic jiného.Skrýt celý příspěvek
Nevěděl by někdo o článcích, které se tématu financování zelených ruskem věnují? Rád bych si k tomu přečetl víc.
Nevěděl by někdo o článcích, které se tématu financování zelených ruskem věnují? Rád bych si k tomu přečetl víc.
Nedávno měl komentář věnovaný ruským destabilizačním informačním operacím a ruské informační válce Alexandr Mitrofanov, v jeho článku je odkaz na zdrojový článek z kruhu kolem ...Zobrazit celý příspěvek
Nedávno měl komentář věnovaný ruským destabilizačním informačním operacím a ruské informační válce Alexandr Mitrofanov, v jeho článku je odkaz na zdrojový článek z kruhu kolem Chodorkovského. Osobně jsem onen udrojový článek nečetl, ale mohl by být zajímavým.
https://www.novinky.cz/clanek/...
https://dossier.center/fake-fa... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...