Zatykač na Putina: Ukrajinské děti našly zastání v Haagu

Zatykač na Putina: Ukrajinské děti našly zastání v Haagu
Mezinárodní trestní soud v Haagu / depositphotos.com (Zvětšit)

Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) vydal v těchto dnech zatykač na prezidenta Ruské federace Vladimíra Vladimíroviče Putina. „Zločiny byly údajně na ukrajinském okupovaném území páchány nejpozději od 24. února 2022. Existují opodstatněné důvody domnívat se, že prezident Putin za ně osobně nese odpovědnost,“ stojí v prohlášení soudu, který týmiž slovy okomentoval také zatykač vydaný na Mariji Lvovou-Bělovovou.

Hlavní prokurátor ICC Karim Khan konstatoval, že z ukrajinského území byly do ruských sirotčinců a dětských domovů odvezeny stovky dětí. „Domníváme se, že mnoho z nich bylo poté předáno k adopci v Rusku,“ dodal Khan. Trestně stíhaná za nezákonnou deportaci dětí z Ukrajiny do Ruska během ruské invaze na Ukrajinu je rovněž osmatřicetiletá vysoká úřednice Kremlu, Marija Alexejevna Lvová-Bělovová, která vinu samozřejmě odmítá. Mezinárodní trestní soud na ni vydal zatykač dne 17. března 2023. Podle agentury RIA Novosti se pozastavila nad tím, jak mezinárodní společenství „ocenilo“ její snahu pomoci dětem odváženým z Ukrajiny z oblasti bojů, a zdůraznila, že v této své práci hodlá pokračovat. Celkem má pět dětí a 18 „adoptovaných“. V únoru letošního roku oznámila, že „adoptovala“ dítě z ukrajinského Mariupolu, který ruské jednotky ovládly po tvrdých bojích loni v květnu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vzápětí označil stíhání prezidenta Putina za „nehorázné a nepřijatelné“. Připomněl zároveň, že Ruská federace jurisdikci ICC neuznává, podle něj nemá takové rozhodnutí „pro Rusko z pohledu práva žádný základ“.

Ukrajinští představitelé vydání zatykače označili za historický krok a uvedli, že je to pouhý začátek pohnání vedení Ruské federace k odpovědnosti za zločiny, kterých se dopouští na Ukrajině. „Bez rozkazu nejvyššího vůdce teroristického státu by takovou zločinnou operaci nebylo možné provést,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Oddělování dětí od rodin, odebírání jakékoli možnosti kontaktovat své příbuzné, ukrývání dětí na ruském území – to vše je evidentně ruská státní politika, státní rozhodnutí, státní zlo,“ napsal na sociální síti Telegram Zelenskyj.         

Fiala požaduje trest pro pachatele únosů dětí           

Předseda české vlády Petr Fiala, který se účastnil nedávného jednání unijních lídrů v Bruselu, označil jednání Ruska za odpudivé. „Musím připomenout, že všichni lídři odsuzují zrůdné únosy ukrajinských dětí do Ruska. Unesené děti se musí vrátit zpět a viníci musí být potrestáni,“ uvedl. Zatykač na Putina je první a symbolický krok. Premiér pro CNN Prima NEWS také připomněl jednoznačnou podporu Ukrajiny ze strany zemí Evropské unie. „Je jednotná a stále silnější. Projevuje se to na dohodě o dodávce munice. Státy si navíc uvědomují, že je potřeba jednat rychle. Český průmysl se aktivně zapojuje,“ řekl Fiala s tím, že státy uzavřely dohodu na dodávku milionu kusů dělostřelecké munice na Ukrajinu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po čtvrtečním prvním dni summitu prohlásila, že spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckým uspořádá mezinárodní konferenci s cílem získat podporu pro vyhledávaní tisíců unesených dětí a jejich navracení na Ukrajinu. Šéfka komise vyčíslila počet unesených dětí na 16 200, navrátit se jich podle ní zatím podařilo 300. Generální tajemník OSN António Guterres, který ve čtvrtek s lídry poobědval, podle německé političky slíbil v

této věci spolupráci agentur mezinárodního společenství. Většina unijních zemí prosazovala, aby se v závěrech čtvrtečního summitu objevila formulace, že Evropská rada vítá vydání zatykače na ruského prezidenta. S tím podle diplomatů nesouhlasilo Maďarsko, kvůli jehož odporu summit zatykač jen „vzal na vědomí“. Šéf kanceláře maďarského premiéra Viktora Orbána, považovaného mnohými unijními politiky za Putinova spojence, ve čtvrtek uvedl, že Budapešť by ruského vůdce na základě zatykače nezadržela.

Nikdo nemůže stát nad zákony

Zatykač na šéfa Kremlu vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných ukrajinských území do Ruska. V reakci  na vydání zatykače na Vladimira Putina se vyjádřil jednoznačně německý kancléř Olaf Scholz během návštěvy Japonska. Řekl, že nikdo nestojí nad zákonem. „Mezinárodní trestní soud je tou správnou institucí pro vyšetřování válečných zločinů. Faktem je, že se ukazuje, že nikdo nestojí nad zákonem,“ uvedl  podle Českých novin Scholz na společné tiskové konferenci s japonským premiérem Fumiem Kišidou v Tokiu. Kišida konstatoval, že vývoj vyšetřování ICC bude pozorně sledovat i Japonsko. Podle jeho vyjádření Japonsko nebude nikdy tolerovat ruské vyhrožování, že proti Ukrajině použije jaderné zbraně. Jak premiér Kišida dodal, s německým kancléřem Scholzem se shodli, že budou pokračovat v sankcích vůči Moskvě.

Ukrajina i západní státy včetně Česka označily krok soudního tribunálu za historický a přivítaly ho. Jak bylo uvedeno výše, Rusko naopak jurisdikci ICC neuznává a Kreml zatykač odmítl s tím, že nemá právní základ a neuznal jako důvod obvinění, že Rusko uneslo ukrajinské děti a dospívající a poslalo je do převýchovných táborů na ruském území. Moskva se dokonce se svým programem, který označuje za humanitární misi na ochranu ukrajinských sirotků a opuštěných dětí, nijak netají. Hlavní prokurátor ICC Karim Khan v rozhovoru se stanicí CNN uvedl, že zatykač na Putina je jenom prvním krokem z řady dalších vyšetřování v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. ICC podle něj zkoumá nesčetné množství obvinění a důkazů.

Vedle premiéra také prezident Pavel ocenil krok ICC

Postup mezinárodního soudního dvora v Haagu otevřeně přivítal například šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, předseda slovinské vlády Robert Golob nebo mluvčí polské vlády Piotr Müller. Dále jej ocenila kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová nebo litevská premiérka Ingrida Šimonytéová. Francouzské ministerstvo zahraničí na twitteru uvedlo, že „spravedlnosti by neměl uniknout nikdo“. U nás v podobném duchu rezonovala vyjádření prezidenta Petra Pavla,  předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové i českého premiéra Petra Fialy.  Čeští ústavní činitelé se shodli, že Rusko na Ukrajině jedná v rozporu s mezinárodním řádem a Putin je za toto jednání zodpovědný. Nicméně zahraniční média i odborníci se shodují v tom, že je vysoce nepravděpodobné, že by se sám ruský prezident dostavil k soudu v Haagu. Pokud Rusko postupuje v rozporu s mezinárodním řádem, zdůraznil český premiér Fiala, je třeba se semknout a podporovat Ukrajinu: „V tuto chvíli je důležité, aby mezinárodní společenství pokračovalo v silné podpoře ukrajinských obránců, kteří bojují nejen za svoji vlast, ale za bezpečnost celé Evropy“. Prezident Petr Pavel označil rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu v Haagu vydat zatykač na hlavu Ruské federace Vladimira Putina za správné. Postup soudu uvítalo rovněž ministerstvo zahraničních věcí, které ocenilo, že tak učinil v krátké době. Vladimír Putin je podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) odpovědný za válečné zločiny a za zločin agrese.

„Soud aktuálně může dál sbírat důkazy a pokračovat v přípravných pracích, samotné řízení ale v nepřítomnosti Putina vést nemůže,“ řekla ČTK vedoucí Katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Veronika Bílková. Jurisdikci ICC uznává přes 120 světových zemí, které ratifikovaly takzvaný Římský statut, na jehož základě mezinárodní soud vznikl. To kromě Ruska neudělaly například ani Spojené státy. „Rusku z toho tedy nevyplývají žádné povinnosti, nicméně pokud by Putin vycestoval do nějaké země, která je stranou Římského statutu, tak by ten stát byl povinen ho zatknout bez ohledu na personální imunity. Čili omezuje se mu počet zemí, kam se může vypravit,“ doplnila Bílková. Totéž se týká i Lvové-Bělovové, která nad vydáním zatykače z  rozhodnutí tribunálu v Haagu vyslovila veřejně podiv.

Jurisdikci Mezinárodního soudu v Haagu Rusko neuznává

Z prohlášení ruského ministerstva zahraničí vyznívá, že rozhodnutí ICC nemá pro Ruskou federaci žádný význam, protože Rusko nepřijalo Římský statut. K takovým a podobným postojům se vyjadřují nejen právníci zejména z oblasti soudnictví, ale také politici, kteří reagují jednoznačně odmítavě a  hlavní zodpovědnost za nakládání s ukrajinskými dětmi přikládají prezidentu Putinovi. „Nechat unášet bezbranné děti mu problém nedělá. Čelit tváří v tvář důsledkům – k tomu mu odvaha chybí,“ napsala na twitteru předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Za zvěrstva, která Rusko na Ukrajině páchá, je diktátor Putin osobně zodpovědný“. Označila postup soudu v Haagu, který, jak to formulovala, „vydal zatykač na válečného zločince“, za správný.

„Nebudeme si nic nalhávat. Zatykač je nevymahatelný. Putina nejspíš zlikviduje jeho nástupce. Závažné zločiny je ale třeba dále vyšetřovat, sbírat důkazy a svědectví. Lidé, kteří jsou v klíčových funkcích Ruské federace, budou také voláni k odpovědnosti za tuto zbytečnou válku,“ konstatoval stínový ministr zahraničních věcí Jaroslav Bžoch z hnutí ANO. Jeho názor publikoval Deník.cz.

Nad zločiny ruských okupantů vůči ukrajinským dětem zůstává, lidově řečeno, rozum stát. Čtyřicetiletý Ukrajinec Jevhen Meževyj na několik měsíců přišel o své tři děti, které ruská invazní vojska deportovala do Moskvy. Svobodný otec se ale nevzdal. Kvůli záchraně svých potomků se vydal na riskantní cestu do ruského hlavního města. Vše začalo 24. února 2022, když ruská vojska spustila invazi na Ukrajinu a zaútočila na tamní města, včetně Mariupolu, na jehož předměstí pracoval jako jeřábník. „Jakmile jsem slyšel dopadající střely, okamžitě jsem myslel na svého třináctiletého syna Matvije, a dcery – devítiletou Svjatoslavu a sedmiletou Oleksandru,“ řekl Jevhen v rozhovoru pro deník The Guardian. Z práce jel rychle taxíkem domů, aby se přesvědčil, že jsou v pořádku. Poté si sbalili věci a snažili se dostat do bezpečí. „Několik následujících dní jsme se stěhovali z jednoho krytu do druhého, kde jsme spali na nafukovacích matracích. Často jsme byli bez vody, jídla a elektřiny,“ vzpomínal. Při jedné razii okupanti zjistili, že Jevhen byl dříve příslušníkem ukrajinské armády a uvěznili ho. Po necelých dvou měsících byl však propuštěn a hned začal své tři děti, které přenechal ženě, s níž se potkal v protiatomovém krytu, hledat. Jakýsi okupační úředník v Doněcku mu řekl, že děti jsou v táboře poblíž Moskvy. Vzápětí se mu naštěstí telefonicky ozval syn, který mu řekl, kde se přesně se svými sourozenci právě nachází. Jevhen se okamžitě vydal na cestu do Ruska. Několikaměsíční strastiplné putování mělo šťastný konec a  Meževyj se i se svými třemi dětmi nakonec dostal z Ruska na neobsazené území Ukrajiny. Bylo tomu tak nejen kvůli jeho odvaze a tvrdošíjnosti, ale třeba i díky slušným Rusům, kteří mu v jeho úsilí pomáhali. Ne vždy se ale podaří, že se unesené děti dostanou z Ruska zpět ke svým vlastním rodičům a příbuzným. Pokud je takto postižených dětí kolem šestnácti tisíc, můžeme se právem o jejich osudy a budoucnost jenom obávat.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Glen Grant: Putin musí napadnout Ukrajinu

„Putin musí napadnout Ukrajinu, ale ukrajinská armáda na to není připravena,“ říká penzionovaný ...

Důsledky války, kterou Putin rozpoutal na Ukrajině

Již celý měsíc zuří nerovný bratrovražedný boj mezi Ukrajinou a Ruskou federací, která je druhou ...

Dalším cílem Putinových choutek by se mohlo stát Moldavsko

Již třetí měsíc probíhá na Ukrajině krvavý konflikt, který si vyžádal tisíce mrtvých a zraněných a ...

Generál Pavel: Putin mobilizuje, protože má na bojišti delší dobu velké problémy

Armádní generál Petr Pavel, který se ve čtvrtek v Brně zúčastnil setkání s místními ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • M123
    21:55 05.04.2023

    Martin Faix: Dostat Putina před soud bude dlouhá cesta, odsoudit ho v nepřítomnosti není možné

    https://www.youtube.com/watch?...

    Martin Faix: Dostat Putina před soud bude dlouhá cesta, odsoudit ho v nepřítomnosti není možné

    https://www.youtube.com/watch?...

  • Antonín Malý
    00:22 04.04.2023

    Je bohužel nepravděpodobné, že Putin bude odsouzen a trest vykonán dříve, než sám zemře. Přesto je snaha o formální spravedlnost správná.

    Je bohužel nepravděpodobné, že Putin bude odsouzen a trest vykonán dříve, než sám zemře. Přesto je snaha o formální spravedlnost správná.

  • danny
    10:39 29.03.2023

    Mám ze zatykače a právní kvalifikace dost rozpačité pocity, tak si jdu nasbírat pořádnou bídu. Když jsem poprvé zaslechl, že byl na Putina vydán zatykač, čekal jsem něco ...Zobrazit celý příspěvek

    Mám ze zatykače a právní kvalifikace dost rozpačité pocity, tak si jdu nasbírat pořádnou bídu.
    Když jsem poprvé zaslechl, že byl na Putina vydán zatykač, čekal jsem něco jednoznačnějšího, co bude směřovat přímo na něj, jako akt agrese vůči cizí zemi. K invazi dal pokyn jednoznačně on, přiznává to, k porušení mezinárodního práva došlo atd... Že je u takového činu dost obtížné postavit žalobu a zatykač, je jiná věc.
    Proto chápu snahu najit cokoli, co se dá našroubovat na normální trestní právo a zároveň má takovou míru společenské nebezpečnosti, že to unese i obvinění politické figury. Ale tady začíná problém. Nějak hodnověrně prokázat, že odvoz dětí z pásma bojů na ruské území je únos, a že tohle nějak osobně řídí Putin je dle mého názoru více než nemožné.
    Jak je to problematické ukazují již rozpory v číslech, ukrajinská strana mluví o více než 200 tis., ICC uvádí 16 tis. Když přemýšlím, jak k číslu došli Ukrajinci, tak pravděpodobně počítají i všechny děti osob z Východu, které se rozhodly uprchnout do Ruska. Vzhledem k tomu, že dítě tak nějak patří státu a stát nedal povolení k odjezdu, technicky se můžeme bavit o únosu. Ale pachatelem jsou rodiče.
    Co v případě odvozu dětí z dětského domova v pásmu fronty? Jedná se o humanitární akt nebo únos? Jak je možné, že ty děti na dobytých územích vůbec byly? Proč je ukrajinské orgány neevakuovaly do vnitrozemí již dříve? A zase, pochybuju, že bude možné jakkoli prokázat nějakou linku mezi přemístěním dětí a Putinem, tam bude spousta státních a humanitárních agentur, prokazovat tam nějakou přímou trestní odpovědnost je dost komplikované.
    I zde uvedený příklad ukazuje, že to nebude taková sranda. Jevhen nechal děti v krytu cizí ženě, která nebyla schopna prokázat příbuzenský vztah nebo pověření o děti pečovat, otec byl internován jako potenciální nepřátelský živel. Za takové situace by asi k odebrání dětí a umístění do nějakého sociálního zařízení přistoupila libovolná sociálka kde na světě.
    Jevhen je následně propuštěn a jako potenciálně nebezpečná osoba vpuštěn na území RF. Jeho syn není zavřený někde ve sklepě, ale v prostředí, kde má přístup k mobilnímu telefonu a je mu umožněno zavolat otci. Takže zjevně ví, kde je, není někde zavřený ve sklepě. Navíc Jevhenovi je patrně vrácen telefon s jeho původním telefonním číslem. Po prokázání otcovství jsou mu děti vráceny a je mu umožněno vycestovat zpět na Ukrajinu... Nevím, ale tento příběh mi zrovna jako ideální důkazní materiál pro trestní tribunál úplně nedává smysl.
    Jinak si dovolím upozornit, že "přemisťování dětí" v průběhu konfliktů má dlouholetou tradici. Např. velmi známá je operace Babylift z dubna 1975 (běžela společně s Operation New Life), která je u nás hlavně spojována s havárií C5 jednoho z prvních letů. Ze začátku propagandou nasvícená hrdinská záchrana 2700-4500 sirotků z Vietnamu před komunisty a jejich následná adopce smetánkou z USA, Kanady a Austrálie začala záhy chytat nepříjemné šmouhy. Když se začali ozývat rodiče, kteří přijali nabídku na dočasnou ochranu svých dětí a najednou zjistili, že jim děti byly odebrány a jsou neznámo kde. Část dětí byli míšenci taktéž odebráni matkám za ne zcela vyjasněných okolností. U kojenců a batolat bylo téměř nemožné zjistit jejich původní identitu, dokumentace, pokud nějaká byla, se převážela naházená do jedné krabice v zavazadlovém prostoru atd... Takže kromě pochybností o tom, kolik vůbec mezi dětmi bylo sirotků a zda bylo stěhování a blesková adopce skutečně v zájmu dětí vířila veřejný prostor ještě poměrně dlouhou dobu.
    Začít reálně rozplétat a vyšetřovat osudy dětí z východní Ukrajiny a následně řešit nějakou trestně právní odpovědnost bude dle mého názoru možné až po uzavření příměří. Vůbec netuším, jak by nějaký sběr důkazů a výslechy obětí atd... mohly proběhnout dříve.Skrýt celý příspěvek

    • Silver
      20:14 29.03.2023

      "Jak je možné, že ty děti na dobytých územích vůbec byly? Proč je ukrajinské orgány neevakuovaly do vnitrozemí již dříve?" V prvých dňoch Ruskej invázie nemali Ukrajinci veľmi ...Zobrazit celý příspěvek

      "Jak je možné, že ty děti na dobytých územích vůbec byly? Proč je ukrajinské orgány neevakuovaly do vnitrozemí již dříve?"
      V prvých dňoch Ruskej invázie nemali Ukrajinci veľmi veľký priestor a šancu odviesť deti z okupovaných území. Každý sa snažil zachrániť sám seba. Mnoho ľudí utekajúcich z Ukrajinských miest sa skrývalo v lesoch v rôznych chatách a nikto nevedel, kde sa až Rusi dostanú a ako dlho vydrží Ukrajina. Na evakuácii detí z detských domov veľmi nebol priestor a nikto nepočítal s tým, že Rusi unesú deti na Ukrajinu.Skrýt celý příspěvek

    • Alfons
      07:52 31.03.2023

      Vidím to hodně podobně. ICC se sám ukázal více jako politicky ovlivnitelná instituce než nezávislý soud. Ani se nedivím že USA autoritu soudu okázale neuznávají. Nakonec ani ...Zobrazit celý příspěvek

      Vidím to hodně podobně. ICC se sám ukázal více jako politicky ovlivnitelná instituce než nezávislý soud. Ani se nedivím že USA autoritu soudu okázale neuznávají. Nakonec ani samotná Ukrajina není signatářem pouze povolila soudu stíhat ruské zločiny spáchané na svém území ale jurisdikci nad svými občany také neuznává. No prostě komedie.Skrýt celý příspěvek

  • michaltinkint
    12:49 28.03.2023

    ruSSká gubernia Maďarsko opäť raz prepásla šancu mlčať a nechala sa počuť, že putlera na svojom území nezatkne. aj keď je to jediná ruSSká gubernia, ktorá jurisdikciu ICC uznáva. ...Zobrazit celý příspěvek

    ruSSká gubernia Maďarsko opäť raz prepásla šancu mlčať a nechala sa počuť, že putlera na svojom území nezatkne. aj keď je to jediná ruSSká gubernia, ktorá jurisdikciu ICC uznáva.
    krok ICC je zdanlivo formálny. nikto nepredpokladá, že putler sa sám vydá do Haagu. môžeme sa pýtať, načo je potom ten zatykač dobrý. odpoveď asi úplne presne dať nevieme, ale skúsme si predstaviť, že by existovala obdobná autorita v 1938mom a vydala by taký zatykač na hitlera. tu niekde je odpoveď, tu niekde spočíva zmysel zatykača ICC na putlera. psychopat bytostne odkázaný na pocit obdivu vonkajšieho sveta k nemu, ktorý si v sebe psychopat pestuje ako základnú črtu svojej osobnosti, nemôže dostať väčšiu ranu, ako priame a otvorené odmietnutie jeho činov a jeho osoby medzinárodným spoločenstvom.
    žiadny spasiteľ pravého kresťanského sveta, žiadny jediný pokračovateľ rímskej ríše, žiadny unikátny osvietenec 21vého storočia. prachsprostý zlodej detí. putler teraz vie, že toto si o ňom myslí svet. a ďalej musí konať pod ťarchou tohoto uvedomenia si skutočnosti. ak ho z toho všetkého rovno nej..vystre, tak určite akceleruje kumuláciu chybných rozhodnutí, čo zákonite povedie k úrychleniu jeho pádu. a k dokonaniu rozpadu ZSSR. a žiadne kotkodákanie z Maďarskej gubernie na tom nič nezmení.Skrýt celý příspěvek

    • DSLaci
      17:46 30.03.2023

      Čo, odkotútali sa ti pilulky chlape ?
      Ukľudni sa.., :-)

      Čo, odkotútali sa ti pilulky chlape ?
      Ukľudni sa.., :-)

  • Marky
    21:23 27.03.2023

    https://rumble.com/v2em0bk-rak...

    Tak ještě popohnat ty další kauzy a bude dobře :D

    https://rumble.com/v2em0bk-rak...

    Tak ještě popohnat ty další kauzy a bude dobře :D

    • Pavel 1
      15:58 28.03.2023

      Jistě, kauzu rakouských nácků, by bylo třeba popohnat.

      Jistě, kauzu rakouských nácků, by bylo třeba popohnat.

  • Kamil
    17:06 27.03.2023

    Značka M123 to přesně vystihla. Díky.

    Značka M123 to přesně vystihla. Díky.

  • M123
    16:04 27.03.2023

    Na škále přirozená smrt v úřadě - ICC - novičok/polonium se (z pohledu Putina) fešácký kriminál v Nizozemsku může jevit jako zlatá střední cesta.

    Na škále přirozená smrt v úřadě - ICC - novičok/polonium se (z pohledu Putina) fešácký kriminál v Nizozemsku může jevit jako zlatá střední cesta.

Načítám diskuzi...