Výsadkové vrtulníkové lodě America

USS America
Foto: Lodě třídy America budou tvořit "ocelovou pěst" americké námořní pěchoty / Northrop Grumann

Americké stroje s krátkým vzletem a kolmým přistáním F-35B Lightning II budou v budoucnu operovat především z nových vrtulníkových výsadkových lodí třídy America. Celkově jedenáct lodí poslouží k přepravě, výsadku a podpoře expediční brigády americké námořní pěchoty (Marine Expeditionary Brigade).



America – plovoucí základna USMC

Hlavním úkolem lodí America je přepravovat po celém světě mariňáky a bojovou techniku. Na palubě každé lodi America je standardně místo pro dvanáct konvertoplánů MV-22 Osprey a osm stíhacích letounů F-35B Lightning II.  Plavidlo dále pojme sedm útočných vrtulníků AH-1Z Viper a čtveřici transportních vrtulníků CH-53E Super Stallion a MH-60 Seahawk.

Nové výsadkové lodě America jsou od počátku uzpůsobený právě pro provoz nových typů letadel – především stíhaček F-35B a konvertoplánů MV-22. Paluba je tak mnohem větší a fyzicky odolnější oproti předchozím třídám lodím Tarawa (Amphibious Assault Ships/LHA) a sesterské třídy Wasp (Landing Helicopter Dock/LHD). Odolnější paluba je nutná jako ochrana před horkými spalinami z motorů stíhaček F-35B.

„Budoucnost USS America je celá o letectví. Uvažujte o tom, jak velkou projekci síly a jakou schopnost trvalé podpory společných nebo mezinárodních sil vám přinese loď vybavena stroji jako je F-35B a MV-22,“ říká kapitán Chris Mercer, manažer programu výsadkových vrtulníkových lodí.

USS America

Foto: První loď USS America byla na vodu spuštěna v minulém roce. Letos mají na lodi probíhat námořní zkoušky a výcvik. V roce 2014 pak má být loď uznána způsobilá pro zařazení do výzbroje / Northrop Grumann

Mariňáci se však z výsadkové lodě na pobřeží nemusí dostat jen vzduchem. V doku lodě lze přepravovat i výsadkové lodě, například tři výsadková vznášedla LCAC (Landing Craft Air Cushion). Vznášedla mohou na pobřeží vzdálené 370 kilometrů vyložit až 68 tun nákladu v podobě čtyř obrněných vozidel Stryker nebo jednoho tanku M1A2 Abrams. V kajutách vznášedla pak najde místo až 24 mariňáků.

Místo vznášedel lze k výsadku použít až čtyři výsadkové lodě LCU 1610 (Landing Craft Utility). Jedná se o těžká vyloďovací plavidla schopná na pláž vysadit najednou až 350 vojáků nebo dvojici tanků M1A2 Abrams.

Foto: Vznášedlo LCAC vyjíždí z doku výsadkové lodi USS Bataan / YouTube

Lodním dokem však nebudou vybaveny první dvě plavidla USS America (LHA 6) a USS Tripoli (LHA 7). Teprve následující lodě získají dok pro výsadková plavidla včetně dalších vylepšení – například menší velitelský můstek, což umožní umístit na palubu více letadel a vrtulníků.

Technické podrobnosti

Lodě třídy America jsou 257 metrů dlouhé a mají výtlak 45 000 tun. Loď řídí a obsluhuje 65 důstojníků a 994 členů posádky. V útrobách plavidla je místo pro 1687 mariňáků.  

O pohon se stará hybridní pohon o celkovém výkonu 51,5 MW (70 000 koní) kombinující plynovou turbínu, elektromotory a dieselové generátory. Elektromotory pohánějí loď až do rychlosti 22 km/h, při větších rychlostech (max 40 km/h) pak přichází na řadu plynová turbína.

Video: Vzhůru na pláž! Hlavním vyloďovacím „plavidlem“ americké námořní pěchoty je obojživelný obrněný transportér AAV / YouTube

Elektromotory a vůbec všechny elektronické systémy lodě získávají energii z dieselových generátorů o výkonu 3,7 MW. "Moderní válečné lodě mají obrovské požadavky na elektrickou energii, kromě pohonu jde o elektroniku, radar a výhledově energetické zbraně,“ vysvětluje Ron Filadelfo, ředitel výzkumného týmu pro energii v Centru pro námořní analýzu (Center for Naval Analysis).

Technickou lahůdkou lodi je pak speciální převodovka MGR (Main Reduction Gear), která propojuje lodní šrouby s elektrickými motory a plynovými turbínami. Celý pohon je pak konstruován s ohledem na maximální palivovou efektivitu. Použití elektromotorů má prosté ekonomické důvody - plynové turbíny jsou sice účinné při větších rychlostech, ale při nižších je energeticky efektivnější elektrický pohon.

Takticko-technické informace

USS America (LHA-6)

Cena (2011)

3,4 miliardy $

Výtlak

Délka

257,6 m

Šířka

32,3 m

Výkon pohonného systému

51,5 MW

Výkon elektrické generátorů

3,7 MW

Rychlost

+ 37 km/h

Důstojnici

65

Členové posádky

994

Mariňáci

1687 (nárazově +187)

Hlavní senzory

Bojový systém AN/SPQ-9B

Vzdušný radar AN/SPS-48E

Elektronický boj

AN/SLQ-32B(V)2

Obranné prostředky

Aktivní protiraketový systém 2×Mk53 NULKA

Výzbroj

2× protiraketové střely krátkého dosahu Rolling Airframe Missile

2× protiraketové a protiletadlové střely Evolved Sea Sparrow

2× 20 mm Phalanx CIWS

7× dvojité 12,7mm kulomety M2

Letecká technika

MV-22B Osprey

F-35B Lightning II

CH-53K Super Stallion

UH-1Y Venom

AH-1Z Viper

MH-60S Seahawk

Vyloďovací plavidla

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vypukne v roce 2030 americko-čínská válka o zdroje?

Omlouváme se za poněkud bulvární nadpis. To jsme se jen pokusili pohrát si s výsledky studie ...

Cizí ponorky dráždí Japonsko

Stránky novin poslední dobou plní zprávy ze Sýrie nebo ze Severní Koreje. Vážnou krizí však prochází ...

Filipínské námořnictvo posiluje proti Číně

Čína coby nová vojenská mocnost asijského regionu dává o sobě stále více vědět. Na její rostoucí ...

Izraelský námořní sbor

Ve druhém dílu našeho seriálu se zaměříme na vojenské námořnictvo židovského státu Izrael. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • hovorka11
    09:54 14.06.2013

    Zajímavá odpověď:

    http://czech.ruvr.ru/2013_06_1...

    Zajímavá odpověď:

    http://czech.ruvr.ru/2013_06_1...

  • Pavel
    14:07 11.06.2013

    Nevím co je na tom pravdy (píšou to Rusové) , ale F-35 hned tak do služby nepůjde.

    http://czech.ruvr.ru/2013_03_2...

    Nevím co je na tom pravdy (píšou to Rusové) , ale F-35 hned tak do služby nepůjde.

    http://czech.ruvr.ru/2013_03_2...

  • Ultramarinus
    12:28 11.06.2013

    Tak ono to "tahani horkejch kastanu" nezacina a nekonci jen na blizkym vychode, kde vitezstvi "islamistu" i "mirumilovne opozice" znamena pro okolni zeme zhruba stejne velkej ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ono to "tahani horkejch kastanu" nezacina a nekonci jen na blizkym vychode, kde vitezstvi "islamistu" i "mirumilovne opozice" znamena pro okolni zeme zhruba stejne velkej prusvih. "Dobri" a "zli" uz davno neexistuji - a je otazka, zda kdy skutecne takto rozlisit sli.

    Horke kastany jsou i Jizni Korea, Japonsko, Thajvan, Pakistan, Izrael, defacto cela Evropa a spousty dalsich "spojencu", jejichz nejlepsim garantem deletrvajiciho preziti je (abych parafrazoval - americke) "vymysleni zpusobu, jak zautocit na druhe strane sveta".

    Jak uz tu padlo - kdyz chces mir, pripravuj valku.

    Velmi povedena konstrukce, trochu mi to pripomina "eskortni letadlove lode" z ww2.Skrýt celý příspěvek

  • hovorka11
    19:55 10.06.2013

    V Líbyi jsme pomohli islamistům. Teď v Benghází se svými vozy obléhají ministerstva a asi 30 lidí, kterým se to nelíbilo postříleli. Líbye je další osvobozenou základnou ...Zobrazit celý příspěvek

    V Líbyi jsme pomohli islamistům. Teď v Benghází se svými vozy obléhají ministerstva a asi 30 lidí, kterým se to nelíbilo postříleli.
    Líbye je další osvobozenou základnou islamistů, kteří cestují i do Mali a Sýrie. Kaddáfí je držel pod krkem. Amici s GB a Francie jim vybombardovali svobodu.
    Obdobný účel má i vyzbrojování islamistů v Sýrii. NATO čeká na vhodnou chvíli pomoci islamistům.
    Do Jemenu už přicestovalo asi 1000 amerických vojáků. USA zvažuje další vyzbrojení syrských islamistů společně s Katarem a SA.

    Jestli si někdo myslí, že amici nás chrání, tak se velmi mýlí. Amici jdou vlastní cestou velmoci a pro ně je podstatné, jestli jim pro jejich zájem pomůžeme. K nim se ti islamisté nehrnou, do EU však ano...Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    18:31 10.06.2013

    to: obcan
    Římské přísloví praví : Chceš li mír, připravuj válku. Je stále pravdivé a žádné levičácké plky ho nevyvrátí.

    to: obcan
    Římské přísloví praví : Chceš li mír, připravuj válku. Je stále pravdivé a žádné levičácké plky ho nevyvrátí.

  • Filip
    16:40 10.06.2013

    To obcan- : Přesně tak. Míru nikdy nikdo v historii ještě nedosáhl tím, že odhodil všechny svoje klacky k nohám... Ačkoli chápu, že jste to myslel ironicky. Jenže ono být světovou ...Zobrazit celý příspěvek

    To obcan- : Přesně tak. Míru nikdy nikdo v historii ještě nedosáhl tím, že odhodil všechny svoje klacky k nohám... Ačkoli chápu, že jste to myslel ironicky. Jenže ono být světovou velmocí není žádná legrace a kde kdo chce, abyste za něj tahal horké kaštany z ohně. Buďme rádi, že se na to američani ještě nevybodli (viz. snaha o "evropskou" válku v Libyii, kde by tobe nich skončilo za 2 dny a nebylo by čím střilet...)Skrýt celý příspěvek

  • obcan-
    15:11 10.06.2013

    takto sa robi "mier" vymyslanim sposobu ako zautocit na opacnom konci sveta

    takto sa robi "mier" vymyslanim sposobu ako zautocit na opacnom konci sveta

  • Ing. Bizon
    10:43 10.06.2013

    Oceňuju článek o této třídě plavidel. Obecně se o nich moc nemluví protože tak trochu zůstávají ve stínu super-carrierů US Navy, ale ve skutečnosti představujou podstatnou údernou ...Zobrazit celý příspěvek

    Oceňuju článek o této třídě plavidel. Obecně se o nich moc nemluví protože tak trochu zůstávají ve stínu super-carrierů US Navy, ale ve skutečnosti představujou podstatnou údernou sílu, výtlak odpovídá velké letadlové lodi z 2. světové války.

    Uvidíme jaké budou zkušenosti s F-35B oproti Harrierům, oficiálně by je měly začít nahrazovat už za 2 roky...Skrýt celý příspěvek

  • Lelda
    09:26 10.06.2013

    Cena lodě je v $ a ne v Kč.

    Cena lodě je v $ a ne v Kč.

Načítám diskuzi...