Vypukne v roce 2030 americko-čínská válka o zdroje?

Japonsko USA stíhačky
Foto: Americké a japonské stíhačky v čele s bombardérem B-52 Stratofortress / U.S. Air Force

Omlouváme se za poněkud bulvární nadpis. To jsme se jen pokusili pohrát si s výsledky studie washingtonského think tanku Carnegieho nadace pro mezinárodní mír. Podle studie se mají během 15 až 20 let naplno srazit mocenské zájmy sílící Číny na jedné straně a dosavadního vojenského hegemona v oblasti, Spojených států a Japonska, na straně druhé. Autoři ve studii upozorňují především na riziko, že Čína může vyjít z tohoto střetu jako vítěz.

Tichý oceán: Kdopak půjde z kola ven?

Podle studie China’s Military and the U.S.-Japan Alliance in 2030: A Strategic Net Assessment však není pravděpodobný rozsáhlý válečný konflikt, spíše se očekává vzájemná "prezentace svalů" Číny a Japonska při strkanicích o sporná území a ostrovy. Pokud Čína tuto "válku" vyhraje, bude to patrně díky své rostoucí vojenské síle – a kvůli americko-japonskému vojenskému úpadku. Spojené státy a Japonsko nebudou rozhodně riskovat střet s tak mocným protivníkem, a proto raději ve výsledku opustí své pozice.

Druhou možností je opačný extrém: Čína se nedokáže vypořádat s problémy demografickými (stárnutím populace) i rozsáhlými ekologickými (nedostatkem pitné vody, záplavami, suchem) a se klesajícím exportem svého zboží. Pak nezvládne financovat rozvoj armády, tudíž bude muset slevit ze svých mocenských nároků.

Podle autorů studie je současný status quo každopádně neudržitelný. V Tichém oceánu nerušeně operují svazky amerických plavidel v čele s letadlovými loděmi, bombardéry a pluky americké Námořní pěchoty. Na druhou stranu Čína neustále posiluje armádu a demonstruje své odhodlání změnit stávající vojenskou mapu Tichého oceánu. Zkrátka "někdo musí z kola ven". Čas nám ukáže, kdo to bude.

Čínská stíhačka

Foto: Čínská stíhačka na vojenském cvičení / China Defense Blog



New Word Order

Jak tedy vypadá scénář, který tolik děsí Spojené státy i Japonsko? Ekonomický růst Číny pokračuje desetiprocentním tempem vpřed navzdory stárnutí populace a hrozivým ekologickým problémům. Tento ekonomický růst umožňuje financovat náročné zbrojní programy  – stíhačky 5. generace, letadlové lodě nebo strategické řízené střely.

Na druhé straně Pacifiku se naopak ekonomika Spojených států potýká s nesmírnými potížemi. Růst pouhých 1,5 % vede k sílícím tlakům na snižování investic do obrany. Americké ministerstvo obrany bude muset během deseti let ušetřit mnohem více než oněch Obamou schválených 500 miliard dolarů.

Na americké straně se nedaří překonat technické problémy klíčového zbrojního programu F-35 Lightning II, který nadále polyká miliardy dolarů. Stejně tak bere za své ambiciózní program nového levného stealth bombardéru. Americké námořnictvo zeštíhluje a finančně se vyčerpává vývojem výkonných sonarů schopných odhalit nejnovější čínské ponorky.

Letadlová loď USS Nimitz

Foto: Svazek amerických válečných lodí v čele s letadlovou lodí USS Nimitz brázdí vody Tichého oceánu. / U.S. Navy



Americká armáda musí proto ustoupit ze svých pozic v Tichém oceánu, čímž ponechá Japonsko napospas Číně. Japonsko se nepustí do vyčerpávajících závodů ve zbrojení s Čínou, přijme nové mocenské uspořádání v Tichém oceánu a vzdá se nároků na sporná území.

Podle Carnegieho nadace je takový scénář "málo pravděpodobný, ale nikoli nereálný".  Pokud se však podobný scénář naplní, stane se novým hegemonem v asijsko-pacifické oblasti Čína. "Netřeba dodávat, že by tento scénář představoval obrovský potenciál pro závažné krize," dočteme se ve zprávě.

Tichý oceán podle Strýčka Sama

Další úvaha se zabývá posílením americko-japonské vojenské spolupráce v oblasti. Amerika a Japonsko si nadále udrží náskok v moderních vojenských technologiích a nesníží počty svých vojenských jednotek v oblasti. Jestliže navíc dojde k ekonomickému zpomalení Číny, bude náskok obou zemí mnohem výraznější.

Start stíhačky

Foto: Start stíhačky Super Hornet z letadlové lodi USS John C. Stennis v Jihočínském moři / U.S. Navy



Takovýto scénář ovšem předpokládá udržení stávajících amerických vojenských výdajů na úrovni 4 % HDP, což ale závisí na oživení ekonomiky Spojených států. Nezbytné je také: bezproblémové dokončení programu stíhačky F-35 Lightning II, vývoj nového stealth bombardéru, zachování rozvoje amerického námořnictva, především udržení nebo zvýšení počtu atomových ponorek Virginia i letadlových lodí, dokončení programu nového stealth torpédoborce DDG-100 Zumwalt.

Situace by pak zároveň vyžadovala, aby měla Čína problémy s financováním armády a nových vojenských systémů, aby se jí nedařilo zavádění nových zbraní a musela omezit svá rozsáhlá vojenská cvičení.

Jde tedy o vývoj krajně nepravděpodobný. "Je dost pravděpodobné, že budou Spojeným státům a Japonsku chybět finanční prostředky, technologické kapacity a silná politická vůle, potřebné k ambiciózním vojenským reakcím (na čínský růst – pozn. redakce), zejména v příštích 15 až 20 let," varuje studie.

Zdroj: Carnegieho nadace pro mezinárodní mír

Nahlásit chybu v článku


Související články

Číňané si přejí válku s Japonskem kvůli sporným ostrovům

Napětí mezi Čínou a Japonskem kvůli sporným ostrovům Senakaku (v Číně nazývaným Tiao-jü) se dále ...

Čína dál vyhrocuje vztahy s Japonskem a demonstruje vojenskou sílu

Vztahy mezi Čínou a Japonskem jsou kvůli sporu o ostrůvky Senosku (v Číně nazývané Tiao-jü) nadále ...

Nová vojenská doktrína americké armády

Americká armáda přijala novou vojenskou doktrínu. Dokument vznikl na americkém Velitelství pro ...

Čínská hrozba nutí Japonsko zvyšovat vojenské výdaje

Roli největší vojenské síly ve východní a jihovýchodní Asii pomalu přebírá Čína od Japonska. Země ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • hovorka11
    07:52 11.05.2013

    Břidlicový plyn je kachna, která umožňuje snížením cen oslabit státy vyvážející plyn a ropu jako je Írán a Rusko (USA se nepodařilo zablokovat těžbu ropy a plynu v Íránu, přes ...Zobrazit celý příspěvek

    Břidlicový plyn je kachna, která umožňuje snížením cen oslabit státy vyvážející plyn a ropu jako je Írán a Rusko (USA se nepodařilo zablokovat těžbu ropy a plynu v Íránu, přes zákaz dovozu do Evropy a zablokování bankovních transakcí). Americké zásoby jsou na cca 11 let s postupným zdražováním díky nákladům na pumpování chemikálií do hornin na více a více místech v ložisku a tím postupnému zdražování.
    Je to perspektivní tak odhaduji cca 5 let při současných cenách s ekologickými problémy s mizením vody atp.
    Je to závod o čas nahradit energetické suroviny jako je ropa a plyn a nepropadnout se do zrychlení spirály poklesu životní úrovně z nevýroby.Skrýt celý příspěvek

  • hovorka11
    07:36 11.05.2013

    Jsem přesvědčen, že válka mezi USA a Čínou nevypukne. Čína nemá zájem vést válku z více důvodů: 1) Celosvětový vývoj hraje v prospěch států kteří se nezbavily dřívější výroby, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem přesvědčen, že válka mezi USA a Čínou nevypukne. Čína nemá zájem vést válku z více důvodů:

    1) Celosvětový vývoj hraje v prospěch států kteří se nezbavily dřívější výroby, ale naopak výrobu rozšiřují.
    Čína,asijské a rozvíjející se státy staví na výrobě a západ se naopak zbavuje výroby a převádí ji do "levnějšího" světa kvůli maximalizaci zisku.
    Zisk pro fungování státu pak tvoří ze spekulací a tištění nepokrytých peněz (Fed, ECB).

    2) Pokud chce USA zachovat nadvládu dolaru a tím schopnost tento nepokrytý dolar uplatňovat na trhu, tak musí donutit státy, kteří nechtějí s dolarem obchodovat, aby s ním obchodovali.
    Proto jsme svědka probíhající zástupné války v Sýrii, kde stojí proti sobě západ s islamisty vůči Sýrii s Íránem (obchoduje mimo dolar) a Ruskem (ideový tahoun zemí BRICS, které chtějí zavést měnu krytou hmatatelnými hodnotami). Číně stav angažovanosti Ruska vyhovuje, protože se může věnovat obchodovaní a neztrácet peníze válčením, které ani nemá "natrénováno".

    3) USA se zadlužuje geometrickou řadou. Pro narůstající frekvenci tisku nepokrytých dolarů potřebuje mít o to větší vojenskou sílu k zachování dolaru jako rezervní měny světa a to zcela jistě neudrží dlouho. Nevím jak dlouho, ale na burzách v Británii se velmi rychle začíná používat obchodovýní v Juanech a Francie se připojuje (je to těžká rána pro USA, která v nich má největší spojence v zástupných válkách).

    4)Čína nadále bude růst, protože má velkou výhodu v dobře centrálně řízený prostor pro ekonomiku od režimu vlády. V tomto případě se jeví jako schopnější centralizovaná a silnější jednotná moc (dokud naslouchá odborníkům), než vláda politických zájmů dávaných nad důležitost ekonomiky v západních režimech.

    5)Čína roste z výrobní kolonizace svojich provincií, kde ještě několikaletý potenciál jistě je

    6) Čína bude vojensky posilovat a vytlačovat tak bez válek vliv USA i Japonska.
    Juan se stává velmi chytře a postupně světovou měnou a nemůže tomu zabránit ani USA, ani Rusko a zřejmě ani zbývajícící země BRICSu jako ceku, který by rádo vidělo společnou měnu krytou zlatem. Nepomůže tomu ani "perlový náhrdelník" z amerických základen podél cest čínských tankerů plujících z Afriky, kde Čína investuje nejen do těžby ale i do výrobního rozvoje Afriky.Skrýt celý příspěvek

  • Left
    21:22 09.05.2013

    To redakce: "New Word Order" - Nepředpokládám, že jste chtěli říct "nový slovosled"...
    Nemá tam být tedy spíše New World Order? :)

    To redakce: "New Word Order" - Nepředpokládám, že jste chtěli říct "nový slovosled"...
    Nemá tam být tedy spíše New World Order? :)

  • liberal shark
    08:12 09.05.2013

    Nouze je matkou pokroku. USA by měly hledat asymetrická řešení bezpečnostních hrozeb a využívat synergických efektů, ne utrácet svoje omezené prostředky za drahé zbrojní programy ...Zobrazit celý příspěvek

    Nouze je matkou pokroku. USA by měly hledat asymetrická řešení bezpečnostních hrozeb a využívat synergických efektů, ne utrácet svoje omezené prostředky za drahé zbrojní programy typu F-35 a DD-1000, které nepřináší rozhodující výhody.Skrýt celý příspěvek

  • ADM
    17:39 08.05.2013

    Samozřejmě, nejsou hloupí. Když máte takový kapitál, nemůžete být hlupák. Myslím, že kdyby začali s masovou těžbou břidlicového plynu, nehledě na to, kolik ho mají, tak by to ...Zobrazit celý příspěvek

    Samozřejmě, nejsou hloupí. Když máte takový kapitál, nemůžete být hlupák. Myslím, že kdyby začali s masovou těžbou břidlicového plynu, nehledě na to, kolik ho mají, tak by to způsobilo ekologickou katastrofu. V jejich případě i nevratnou.Skrýt celý příspěvek

  • MUX
    15:18 08.05.2013

    Ono to není jen o plynu. Není to tak dávno, co jsem četl článek o tom, že číňani v Japonsku kupují pozemky, kde se nachází velké zdroje pitné vody. Enormní ekologická zátež v Číně ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono to není jen o plynu. Není to tak dávno, co jsem četl článek o tom, že číňani v Japonsku kupují pozemky, kde se nachází velké zdroje pitné vody. Enormní ekologická zátež v Číně taky dělá svoje.
    http://www.boston.com/bigpictu... Skrýt celý příspěvek

  • lentak37
    10:15 08.05.2013

    ono to nie je len zemný plyn ten už istý čas ťažia touto technologiou a tak presítili trh že minulý rok klesol na minimáý z roku 1998 ak si dobre pamatám, dokonca Rusy dodávali SPP ...Zobrazit celý příspěvek

    ono to nie je len zemný plyn ten už istý čas ťažia touto technologiou a tak presítili trh že minulý rok klesol na minimáý z roku 1998 ak si dobre pamatám, dokonca Rusy dodávali SPP o jednu petinu lacnejšie plyv (bolo to obdobie ked SPP inak prehlasoval že jedn domacnosti nepokrývajú naklady a žiadala zvišenie cien o 25 %) aká to ironi na slovensku.
    ale novou technologiou majpú v pláne taťžiť aj ropu čiže za par rokov by sa mali stať najväčším tažiteľom tejto suproviny a pravdepodobne sa zruší aj zakaz exportu.
    No itak to nerieši hlavný problém USA a vlasnte celej hospodarskej krízy tahúnom okonomiky zvykne byť v drvivej väčšine stredná vrstva, no počet tejto vrstvy sa neustále zmenšuje zvväčšujje sa rozdiel medzi bhatými a chudobnými a tu nastáva otázka kto bude kupovať, jedna stranka je vyrábať druhou je kupovať, bez dopytu to jednoducho nenaštartujú nič. Bohatýž njebude nerozhádže všetko imanie aby držal ekonomiku a chudobný si bude rad ak si kúpy čo jest pomaly.
    Europa je v podstate prehnitý socializmus skostnatený kontinent bez budúcnosti žiadny euroval nevyrieši problém, môj osobný názor bol aj je že Grecko malo z bankrotovať a prejsť na drachmu, jedina tak môže naštartovať ekonomiku, rovnako Španielsko, Portugalsko. Špecifickým pripadom je ˇirsko to odmietalo pomoc bankám chcelo ich nechať zbankrotovať, no bolo dotlačené k pôžičke, v podstate je asi jedina krajia zodpovedna splati dlh "možno. Dalej nás čaká taliansko do 2 rkovo má splatiť 2 000 000 000 000 Eur, Francúzsko doplatí na svojho veľkého "sosialistu" Hollande, Belgicko doplati na zachranu Dexie, jeho dlh veľmi veľký na to aby ho zvládol.
    Prosím len nech sa česko stráni vstúpit ne Eurozony a nech sa jej vyhýba na míle dalekoSkrýt celý příspěvek

  • ADM
    10:14 08.05.2013

    Pro Jarda: Zajimavy clanek: www.blisty.cz/art/68001.html... Nezapomenme, ze to, ze by teoreticky mohla mit Cina, coz neni nijak prokazane, nejvetsi zasoby, jeste neznamena, ze to bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro Jarda: Zajimavy clanek: www.blisty.cz/art/68001.html... Nezapomenme, ze to, ze by teoreticky mohla mit Cina, coz neni nijak prokazane, nejvetsi zasoby, jeste neznamena, ze to bude mit takove vyhody, jako maji jine ze,me. Dulezita je dostupnost, vliv na prostredi. Zatimco USA a Kanada maji zasoby hlavne v nizinach, tak v Cine s jejim podmerne clenitym terenem bude masova tezba problem at uz ekologicky, tak ekonomicky. Tim nemyslim, ze by na to nebylo, ale pokud ho bude tezit za byt jen 2 nasobnou cenu, tak to takova vyhoda nebude.Skrýt celý příspěvek

  • Jarda
    06:30 08.05.2013

    ADM

    Pokud vím, Čína má jedny z největších zásob břidlicového plynu na světě. Podle agentury EIA.

    ADM

    Pokud vím, Čína má jedny z největších zásob břidlicového plynu na světě. Podle agentury EIA.

  • ADM
    00:47 08.05.2013

    Obecna teze rika, ze Cina predbehne ekonomiku USA sa par let a do roku 2050 by mela ziskat i postaveni ve svete. Tezko rict co bude za 5 natoz 15 nebo 30 let. Zastavam nazor, ze ...Zobrazit celý příspěvek

    Obecna teze rika, ze Cina predbehne ekonomiku USA sa par let a do roku 2050 by mela ziskat i postaveni ve svete. Tezko rict co bude za 5 natoz 15 nebo 30 let. Zastavam nazor, ze Cina valcit nebude. Asiate jsou vseobecne obchodnici a o Cine to plati dvojnasobne. Radeji se domluvi, nez aby podstupovali riziko porazky.

    Surovinova strategie USA je vec druha. Na rozdil od Ciny, je USA co se paliv tyce samostatna a za nekolik let se ma stat nejvetsim vyvozcem bridlicoveho plynu, coz ji umozni nastartovat ekonomiku a tak obrovsky prumysl koncern jaky USA predstavuje ted nebude mit v budoucnu konkurenci, pokud ho bude stat levne dotovat surovinama. To Cina nema a nikdy mit nebude. Nakonec se investice z Ciny stahnou zpet do Statu, kde bude prumyslova vyroba velice levna, ne-li levnejsi.

    Spis by mne zajimalo, co EU? Jak budeme konkurovat, kdyz tu nemame vlastne nic? Pokud se to tu rychle nenastartuje, nesfederalizuje a neponemci, tak tomu za sebe moc nedavam. Druha moznost by byla aplikovat politiku USA do Afriky, utrhnout si ji pro sebe a zacit znovu kolonizovat a drancovat, protoze to stejne udela nekdo jiny kdyz ne my. Ach to lidstvo, nepripomina vam to neco?Skrýt celý příspěvek

  • lentak37
    20:56 07.05.2013

    Čína má uzemné spory asi zo všetkými susedmi, stačí sa asi zmieniť ohľadom toho ( neviem kde som to už čítal) činsky vojaci narušili hranie s Indiou uvidíme ako to bude nakoniec s ...Zobrazit celý příspěvek

    Čína má uzemné spory asi zo všetkými susedmi, stačí sa asi zmieniť ohľadom toho ( neviem kde som to už čítal) činsky vojaci narušili hranie s Indiou uvidíme ako to bude nakoniec s Činou, niektorí investory považujú čínu za najväčšiu bublinu všetkých čias ktorá už dávnejšie vykazuje známky, že je na spadnutie, pokúša sa regulovať ceny nehnuteľností, no len čas ukáže ako niekto dokáže niečo takéto ovplyvniť, je obrovské zadlženie regionálnych vlád, obrovská korupcia, ľudia začínajú byť nespokojný s pracovnými podmienkami. Majú veľmi veľké problémy s konštuovaním svojich ponoriek 4. generácie, pravdepodobne pohonne jednotky bude dovážať z Ruska.
    Obrovskou výhodou je že dolar je svetovou rezervnou menou aspon zatiaľ je to výhodou, kedže sa to BRIC pokúša narušiť tento stav čo sa časom aj pravdopodobne stane, Len dúfam, že svoj status si udži USA a nenaruší sa rovnováha v danom regione, obávam sa že by to destabilizovalo úplne cleý region a obávam sa že ako prá krajina ktoru by sa chcela Čina revanšovať je Jasponsko. Dalšia z vecí ktorej sa obávam je, že sa to s dosť veľkou pravdepodobnostou aj môže stať že v dôsledku svojich fiannčných problémov USA strati v danom regione postavenie a jedina vec ktorá dokáže za súčasnej situácie je pravdepodobne už len dalšia svetová vojna pri výške dlhu skôr intergalaktickáSkrýt celý příspěvek

  • nesher
    20:03 07.05.2013

    to tajemný párek Já neříkám, že to udělají, ale že je to mnohem pravděpodobnější než-li válka s USA. Jinak, pokud by nedošlo k nasazení jaderných zbraní, tak by Rusové, vzhledem ...Zobrazit celý příspěvek

    to tajemný párek
    Já neříkám, že to udělají, ale že je to mnohem pravděpodobnější než-li válka s USA.
    Jinak, pokud by nedošlo k nasazení jaderných zbraní, tak by Rusové, vzhledem k logistickým problémům (do těch míst se dají posily dostat jen po transibiřské magistrále) pravděpodobně prohráli. Číňané to mají mnohem blíž.
    Čistě teoreticky, válkou s USA nemá Čína co získat, tady může jedině ztratit, válkou s Ruskem, za vhodné konstelace hvězd, může získat to co ji k velikosti chybí, tj. neomezený a hlavně bezpečný přístup k surovinám.Skrýt celý příspěvek

  • waggon
    19:38 07.05.2013

    Nemuzu si nevzpomet na tento novinovy clanek http://zpravy.ihned.cz/c1-5904...

    Nemuzu si nevzpomet na tento novinovy clanek http://zpravy.ihned.cz/c1-5904...

  • Tajemný párek
    19:18 07.05.2013

    nesher, nejsem zrovna expert na čínské mocenské touhy, ale jsi přesvědčen, že by byla ochotna se pustit do války s Ruskem ? Nějak si nedokážu předstvit, že by Sibiř padla do rukou ...Zobrazit celý příspěvek

    nesher, nejsem zrovna expert na čínské mocenské touhy, ale jsi přesvědčen, že by byla ochotna se pustit do války s Ruskem ? Nějak si nedokážu předstvit, že by Sibiř padla do rukou Číny a Rusové by mávli rukou jako by nic ? Mají víc než dost techniky, vojáků a jaderných hlavic na to, aby se jich Čína mohla obávat. Je otázka jak by se asi obě strany zachovaly, jestli by strach z apokalypsy, zabránil odpovědným lidem stisknout červená tlačítka a válka se ubírala konvenčním směrem, což by pravděpodobně vyústilo v totální válku mezi oběma zeměmi, která by stejně skončila radioaktivně. Nebo druhá možnost, že by červená tlačítka byla stisknuta hned ze startu. Obě varianty považuji za více než málo pravděpodobné. Doufejme, že rozum zvítězí nad mocichtivostí a ekonomiky velmocí se budou ubírat takovým směrem, aby lidské životy zůstaly ušetřeny...Skrýt celý příspěvek

  • Hari. M
    17:57 07.05.2013

    To Jarda: Otázka je, jestli Pákistán jako spojence chtějí, přeci jen trend poslední doby je omezit vzájemnou interakci na co nejmenší míru/jen některá témata a s Indií je to přesně ...Zobrazit celý příspěvek

    To Jarda: Otázka je, jestli Pákistán jako spojence chtějí, přeci jen trend poslední doby je omezit vzájemnou interakci na co nejmenší míru/jen některá témata a s Indií je to přesně naopak. Zároveň je ale pro všechny výhodné aby byl Pákistán stabilní - i s jeho jadernými zbraněmi... Krásná je ta provázanost všeho a všech v mezinárodním dění :-)Skrýt celý příspěvek

  • Jarda
    17:46 07.05.2013

    USA musí přistupovat k Indii opatrně, chtějí-li si udržet Pakistán jako spojence.

    USA musí přistupovat k Indii opatrně, chtějí-li si udržet Pakistán jako spojence.

  • MUX
    16:40 07.05.2013

    Americko-čínská válka? O tom pochybuji. To spíš už válka s Ruskem. Na sibiři je všechno co v Číně není. Rusko-čínský konflikt tu už jednou byl...

    Americko-čínská válka? O tom pochybuji. To spíš už válka s Ruskem. Na sibiři je všechno co v Číně není. Rusko-čínský konflikt tu už jednou byl...

  • Hari. M
    16:22 07.05.2013

    V konflikt USA a Číny nevěřím, naopak si myslím, že docela reálně vypadá ,,C-I-A". Tedy že někdy okolo onoho roku 2030 to bude Čína, Indie a Amerika, kdo bude udávat ve světě tón. ...Zobrazit celý příspěvek

    V konflikt USA a Číny nevěřím, naopak si myslím, že docela reálně vypadá ,,C-I-A". Tedy že někdy okolo onoho roku 2030 to bude Čína, Indie a Amerika, kdo bude udávat ve světě tón. Jak již bylo zmíněno pode mnou, Čína, ale i USA nemají zájem na vzájemném střetu. Vazba USA-Indie neustále posiluje (i jako prostředek vyvažování moci Číny v Asii), o vzestupu samotné Indie ani nemluvě. Indie s Čínou sice mají jisté územní disputace, ale zároveň také značnou obchodní výměnu a Peking se hodně snaží vylepšit si obraz v Novém Dillí. EU je na tom všelijak amá vlastní problémy, stejně tak Rusko.Skrýt celý příspěvek

  • nesher
    13:48 07.05.2013

    Nevím, ale nějak mi přijde konflikt Čína v USA trochu přitažený za vlasy. Čína je kontinentální mocnost, silně pochybuji, že by byla do roku 2030 schopna vybudovat natolik silné ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevím, ale nějak mi přijde konflikt Čína v USA trochu přitažený za vlasy. Čína je kontinentální mocnost, silně pochybuji, že by byla do roku 2030 schopna vybudovat natolik silné námořnictvo, aby bylo schopno porazit byť i oslabené US Navy. To se za 17 let nedá, ono to není jen o počtu lodí, ale také o kvalitě (a s tím mají Číňané stále velké problémy), úrovni výcviku, taktice a v neposlední řadě tradici. V tom všem jsou desítky let za USA.
    Co by z takového konfliktu asi Čína měla? USA by ji nezaplatily ani dolar za dluhopisy, které Čína drží, ale to by nebylo to nejhorší. Čína je extrémně závislá na volné námořní dopravě, pro to, aby mohla nakupovat suroviny, kterých má nedostatek potřebuje volné námořní trasy a dolary za které suroviny nakoupí. To znamená opět volné námořní trasy, jinak žádné dolary za své zboží mít nebude. US NAVY bude ještě desítky let největší námořní síla světa a pro jeho ponorky by nebyl problém zablokovat námořní dopravu z a do Číny. Pak by stačilo jen chvíli počkat.
    Tím neříkám, že Čína nezahájí válku, ale těžko válku s USA. Spíš bych to viděl na Rusko. Na sever od čínských hranic je vše co Čína potřebuje, volný prostor a nerostné bohatství severní Sibiře. A to, že je už dnes jádro ČLOA na min. stejné technologické úrovni jako ruská armáda, je myslím nepochybné.Skrýt celý příspěvek

  • Jarda
    13:44 07.05.2013

    Josef

    ... a na konec se vzali a žili šťastně až do smrti.

    Josef

    ... a na konec se vzali a žili šťastně až do smrti.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2