Válka s IED pokračuje – senzory hlídají rozsah zranění vojáků

I-BESS IED
Foto: „Neexistuje IED na bojišti. IED jsou bojiště“ Generál Michael D. Barbero / Department of Defense

Problematice boje proti improvizovaným nástražným systémům IED se na naších stránkách věnujeme pravidelně. Dneska bychom rádi rozvinuli náš dřívější článek „Blast Gaude - traumatické poranění mozku pod kontrolou“, kde jsme si představili tlakové měřidlo Blast Gaud, hlídající náhle změny tlaku a zrychlení spojené s výbuchem IED. Samotné čidlo je však jedním z mnoho „IED senzorů“, kterým chce americká armáda vybavit své jednotky.

Dnes si představíme program, a to od firmy Georgia Tech Institute, využívající technologii tlakových senzorů. V tomto případě se však jedná doslova o celou síť senzorů, mající za úkol komplexně sbírat informace spojené s následky výbuchu IED, a to nejen z pohledu vojáka, ale i ze zasaženého vozidla.

Všechna tlaková " IED čidla" jsou bezdrátová, schopná komunikace jak mezi sebou, tak i s centrální sběrnou jednotkou – černou skříňkou. Celý systém je součástí budované tzv. integrované senzorové sítě pro následky explozí I-BESS (Integrated Blast Effect Sensor Suite) hlídající změny tlaku a zrychlení způsobené explozí IED.

Projekt I-BESS počítá s několika druhy bezdrátových tlakových snímačů. Pro vojáky je určeno celkově pět čidel. Čtyři tlakové senzory (Soldier Body Unit) se připevňují na trup vojáka (dva dopředu, dva dozadu) a jeden senzor se umísťuje dovnitř přilby (HEADS II). Další senzory se pak montují na korbu vozidla – dle konkrétního typu se zvolí počet a rozmístění jednotlivých senzorů.

HEADS Foto: Senzor HEADS II uvnitř kevlarové přilby / BAE Systems

Všechny údaje jsou pak bezdrátově předávány do jakési černé skříňky, odkud si je po incidentu mohou nahrát lékaři a inženýři. Těm prvním pomůže lépe určit vážnost zranění (dle následků zrychlení při explozi) nebo riziko vzniku nebezpečného traumatického poškození mozku. Inženýry budou naopak zajímat údaje z vozidla – ty mohou využít při vývoji odolnějších konstrukcí.

Senzory umístěné na tělo vojáka dokáží fungovat i mimo dosah elektroniky vozidla. Pokud vojáci sesednou z vozidla, jejich tělové senzory to poznají. Po návratu do vozidla se pak informace z tělových čidel stáhnou do černé skříňky vozidla.

Video: Pro ty, kteří ovládají angličtinu, zde máme názorné video / YouTube

Důležitým faktem pro vojáky je také to, že je jednotlivé bezdrátové přístroje nijak neomezují v pohybu a ve vedení bojové činnosti. Jednotlivé komponenty jsou odolné proti hrubému zacházení a mohou být velmi snadno instalovány do jakékoliv přilby, vesty nebo vozidla.

Americká armáda plánuje během srpna poslat do Afghánistánu celkově tisíc sad Soldier Body Unit (včetně HEAD II) a 42 sad senzorů pro bojová vozidla. Lékaři a inženýři doufají, že získaná data jim pomohou lépe určit rozsah zranění po explozích IED a také vyvíjet účinnější protiopatření – třeba v konstrukci odolnějších vozidel.  

Zdroj: Gizmag

Nahlásit chybu v článku


Související články

Přilby s obličejovým štítem vs. IED

Uzavřené balistické helmy vzbuzují určité pochybnosti, avšak zřejmé jsou také jejich přednosti. ...

IED v Afghánistánu - hrozba přichází z Pákistánu

Množství nalezených výbušných nástražných systémů, neboli IED, v Afghánistánu neustále roste. ...

Válka v Iráku způsobila revoluci ve válečné medicíně

Jako každý válečný konflikt i ten v Iráku přinesl velký pokrok ve válečné medicíně. Irácká válka ...

Počty IED v Afghánistánu opět rekordní

V minulém roce byl ustaven smutný rekord v počtu IED v Afghánistánu. V roce 2011 bylo odpáleno nebo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Márty
    23:18 31.07.2012

    Myslím že je to krok správným směrem, zranění která přináší IED jsou mnohdy vyditelná až před těsným kolapsem zasaženého. Tělo na venek nedá znát k jaké újmě došlo a tyto čidla ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím že je to krok správným směrem, zranění která přináší IED jsou mnohdy vyditelná až před těsným kolapsem zasaženého. Tělo na venek nedá znát k jaké újmě došlo a tyto čidla pomohou odhalit vcelku rychle kdo byl zasažen nejvíc. Jenom bych tento senzor vybavil rychle čitelnou částí pro předběžné určení velikosti otřesu ,aby Medic mohl rychleji rozhodovat..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...