Přilby s obličejovým štítem vs. IED
- 20. 10. 2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Uzavřené balistické helmy vzbuzují určité pochybnosti, avšak zřejmé jsou také jejich přednosti. Jedná se především o zcela novou úroveň ochrany vojáka. V Afghánistánu dochází každý měsíc k mnoha výbuchům nástražných improvizovaných výbušnin (IED), které mají na svědomí mnoho lidských životů. V mnoha případech ochrání tělo vojáka balistická vesta, ale tlaková vlna a střepiny mají devastující účinek na tvář a hlavu bojovníka. Právě o schopnostech uzavřených přileb odolat explozím si budeme v dnešním článku povídat.
Každý měsíc se v Afghánistánu najde více než 800 nástražných výbušných zařízení, neboli IED. Nástražné systémy si vybraly již mnoho stovek obětí. Jde tedy o největší a nejsmrtelnější nebezpečí, kterému musí vojáci v Afghánistánu (a na celém světě) čelit.
Tlaková vlna z výbuchu IED dosáhne rychlosti až 300 metrů za sekundu. Na zasažený objekt pak působí tlakem 7 Kg na centimetr čtvereční. Pokud tlak převedeme na celou plochu obličeje, je to, jako by nám na tváři ležel předmět o hmotnosti jedné tuny! Avšak co je nejhorší, tlaková vlna může skrze oči, nos a pusu zasáhnout přímo mozek, a to s fatálními důsledky.
Konstruktéři se proto u budoucích balistických přileb zaměřují také na tuto problematiku. Logickou a jedinou ochranou proti tlakové vlně a střepinám je nějaký druh obličejového štítu. Podle počítačového modelu dokáže obličejový štít odklonit či pohltit až 80 % energie tlakové vlny. Samozřejmosti je také odolnost proti šrapnelům z výbuchu.
Foto: Uzavřená přilba FAST G3A od firmy MTek Weapon Systems / MTek Weapon Systems
Kromě obličejového štítu výzkumnicí pracují také na zátylkové výztuži, která bude hlavu s přilbou fixovat k tělu. Důvodem je snížení rizika poranění páteře při zásahu hlavy tlakovou vlnou z výbuchu.
V představách výzkumníků bude přilba spojena s krční výztuží kolejnici. Kolejnice bude fixovat přilbu v podélném směru a zároveň umožní otáčení hlavy a přilby. Pro svislé naklánění bude přilba propojena pomocí čepů s krčním plátem a páteřním skeletonem.
Avšak otázkou je co na to samotní vojáci. Výzkumníkům je jasné, že uživatelé přileb upřednostňují pohodlnost před ochranou. Bude tak třeba ještě dlouhého výzkumu a testování, než se najde optimální rovnováha mezi ochranou, pohyblivostí a pohodlím. To platí jak pro „krční výztuž“, tak také pro samotný koncept uzavřených přileb.
Zdroj: POPSCI
Související články
Balistické přilby FAST - to nejlepší pro 601. skupinu speciálních sil
V dnešním příspěvku si představíme balistickou helmu FAST (Future Assault Shell Technology) od malé ...
- 06.09.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Vojáci získají schopnosti Predátorů
Brýle pro noční vidění jsou skvělá věc, ale mají svá omezení. Člověk může vidět "téměř" jako ve ...
- 13.09.2011
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Balistická přilba Crye AirFrame Helmet
V jednom z prvních článků jsme psali o moderní balistické přilbě FAST. Nyní se podíváme na dalšího ...
- 25.09.2011
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Uzavřená balistická přilba Batlskin Head Protection System
V jednom z minulých článků jsme nakousli téma uzavřených balistických přileb. Ač si mnoho lidí ...
- 02.10.2011
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...