Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy
- 22. 6. 2018
- 72 komentářů
- Karel Cimala
Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje celkový obraz současného dění v Evropě a na Blízkém východě.
Plynový protektorát Sýrie
Ruský deník Nezavisimaja Gazeta článkem „Expanze Washingtonu ohrožuje nejen Damašek ale i Moskvu“ informuje o současné situaci v Sýrii. Podtitulek článku zní „Rusku a režimu Bašára Asada se nedaří v Sýrii řešit své vojenské a ekonomické cíle“.
Úvodu článku začíná: „Uplatnění geopolitických zájmů Ruska na Středním východě, navzdory růstu jeho vojenské síly, se potýká s problémy. Tyto problémy jsou způsobeny nejen tím, že Turecko otevřelo Trans-Anatolský plynovod (TANAP) jež obchází území Ruské federace, ale také tím, že nákladná ruská vojenská mise v Sýrii nezabezpečila úplnou realizaci plánů velkých ruských uhlovodíkových společností v této zemi.“
Autor článku dále uvádí: “Moskva odmítá podporovat Damašek ve snahách vojenskými prostředky osvobodit ropná a plynová pole ve východní Sýrii. Jejich osud, stejně jako účast ruských společností k jejich ovládnutí zůstává nejistá, a to díky militarizaci Američany území , které nekontroluje Bašár Asad. Moskva i přes odpor Damašku výměnou za pokračování výstavby druhé linie plynovodu „Turk Stream“ pomohla Turecku téměř kompletně realizovat své vojenské plány v Sýrii. Moskva vidí Ankaru jako spojence v otázkách urovnání situace v Sýrii, ale Sýrie je de facto rozdělena na okupační zóny, kde jsou prováděny vojenské operace různými ozbrojenými skupinami, včetně pro-tureckých. Za takových okolností má Rusko málo příležitostí ovlivnit situaci v Sýrii silou. Proto je kladen důraz na vytvoření mírových podmínek pro řešení konfliktu.“
V článku je dále uvedeno, že ruský prezident Vladimír Putin v neděli při návštěvě Asie prohlásil, že „společné akce Ruska, Sýrie, Turecka a Íránu výrazně potlačily teroristickou činnost na území Sýrie.“ Podle něj je tak cesta k politickému urovnání konfliktu otevřena. „Rád bych poznamenal, že vláda Sýrie dnes kontroluje území, na kterém žije asi 90 % obyvatel této země,“ uvedl Putin.
Avšak nejbohatší syrské provincie ve východní a jihovýchodní části země jsou obsazeny USA a spojenci. Pod kontrolou vlády Asada jsou ve skutečnosti jen bývalé hustě osídlené oblasti.
Ruské vedení samozřejmě tyto údaje zná a z těchto důvodů jsou pro něj v Sýrii další aktivní vojenské akce nepravděpodobné.
Navíc po USA, Velké Británii a Francii do oblasti přivedla svá vojska i Itálie. Dle turecké státní agentury Anadolu italská armáda poslala své vojáky do provincie Hasaka ze severozápadního Iráku. Tito se dále přesunou na jih a budou nasazeni na malé americké základně poblíž ropných polí Al-Umar ve východní části Deir ez Zor.
Hlavní plynovody do Evropy. / archív autora
V článku je také citován vojenský expert plukovník Popov: “Vojenská činnost Spojených států a dalších zemí ve východní Sýrii má dva důvody – za prvé, je to kvůli podpoře konfliktu a zabranění pronikání vládních syrských vojsk na levý břeh řeky Eufrat k ovládnutí uhlovodíkových polí. Za druhé kvůli zničení šíitských skupin v oblasti Abu Kemal a Mayyadina, které udržují tzv. šíitský pás, táhnoucí se od Íránu přes Irák na západ ke Středozemnímu moři.“
Turecko ohrožuje energetické lobby Berlín-Moskva
O rizicích pro uhlovodíkovou lobby Berlín-Moskva (ve vztahu k výstavbě plynovodu Nord Stream 2) se rozepisuje ruský server Gazeta z minulého týdne pod názvem „Rusko stranou: Turecko zahájilo nový plynovod.“
Slavnostní otevření tureckého plynovodu TANAP se konalo za účasti prezidentů Turecka, Ázerbájdžánu, Srbska nebo Ukrajiny. TANAP je nedílnou součástí Jižního plynárenského koridoru (JGK), kerý je určen k přepravě ázerbájdžánského plynu do Evropy. První dodávky plynovodem TANAP proběhnou v roce 2019.
V příštích několika letech projde plynovodem TANAP ročně 16 miliard kubických metrů, do roku 2023 pak již 23 miliard kubických metrů plynu.
Ze 16 miliard metrů krychlových, dodaných plynovodem v blízké budoucnosti, šest miliard metrů krychlových zůstane v Turecku a deset miliard metrů krychlových půjde na jih Evropy. Projekční kapacita poboček JGK činí 30–31 miliard krychlových metrů plynu za rok, v budoucnu lze rozšířit až na 60 miliard metrů krychlových.
TANAP; větší foto / archív autora
Gazeta dále zmiňuje výstavbu plynovodů z Ruska do Turecka: „Ruská společnost Gazprom realizuje projekt plynovodu Turk Stream, který se skládá ze dvou větví s kapacitou 15,75 miliardy kubických metrů každá. První větev bude dodávat plyn k tureckým spotřebitelům (je plánováno uvést do provozu v roce 2018), druhá plyn do jižní a jihovýchodní Evropy (předpokládané dodávky v roce 2019).“
Odborník na danou problematiku Ilya Zharskiy se v článku Gazety zamýšlí nad riziky pro ruský Gazprom, pokud TANAP dosáhne plné kapacity a zda je vůbec ekonomické budovat druhou větev „Turk Stream“. Navíc TANAP přímo konkureje rusko-německému projektu Nord Stream 2.
Jednoduše se zdá, že Turecko a jeho spojenci se snaží rozšířit svůj energetický vliv (a tedy i politický) minimálně do jihovýchodní a jižní Evropy, a to na úkor energetického vlivu Německa, resp. Německa-Ruska.
Závěrem lze konstatovat, že vítězem prvního kola války v Sýrii je Turecko a do druhého kola dojde k uzavírání „nových koalic“. Rusko nyní musí řešit patovou situaci, zda se přikloní na stranu Turecka (TANAP) nebo Německa (Nord Stream 2).
Bohatá Evropa potřebuje plyn a proto probíhá velmocenský boj, kdo energeticky ovládne Evropu. K hlavním hráčům Rusku, Německu a USA se nyní nově přidalo Turecko. Navíc k projektu TANAP má zájem se připojit Írán...
Související články
Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?
Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na ...
- 03.05.2018
- 211 komentářů
- Jan Buchar
Syrský „Bůh války“: Raketomet Golan-1000
Ruský portál Free News přinesl článek o novém syrském raketometu Golan-1000, který je v současnosti ...
- 23.05.2018
- 36 komentářů
- Karel Cimala
Francouzské drony pro ruské minolovky: Další příklad obcházení protiruských sankcí
Pro loďstvo mají moderní minolovky strategický význam. Shozením výbušnin z letounů či helikoptér lze ...
- 30.05.2018
- 1 komentářů
- Jan Buchar
Irák mění americké tanky Abrams za ruské T-90S
Irácká 35. obrněná brigáda 9. obrněné divize přechází od amerických tanků M1A1M Abrams k ruským ...
- 13.06.2018
- 153 komentářů
- Jan Grohmann
Syrský Manbidž: testovací bod vzájemných vztahů velmocí?
USA a Turecko nedávno (překvapivě) představily společný rámcový plán dohody o rozmístění sdílených ...
- 15.06.2018
- 9 komentářů
- Ondřej Krátký
semtam V Sýrii je či bolo viac ako tisíc skupín povstalcov .... rôznych od radikálnych islamistov po ľavičiaťov ... zo všetkých urobiť "teroristov" je trápne opakovanie ...Zobrazit celý příspěvek
semtam
V Sýrii je či bolo viac ako tisíc skupín povstalcov .... rôznych od radikálnych islamistov po ľavičiaťov ... zo všetkých urobiť "teroristov" je trápne opakovanie asadových a ruských formuliek ...
Súhlasil by som, že väčšina z nich by sa dala zaradiť dnes k teroristickým, ale to bolo dané vývojom, kedy povstalci dostali najväčšiu podporu od bohatých sunitských štátov či Turecka a tí si podporovali hlavne "svojich"... teda tých radikálnejších. Tí "umiernení" sa mohli veľmi rýchlo rozhodnúť či padnú v beznádejnom boji so silnou sýrskou armádou, alebo prejdú tam, kde sú peniaze a hlavne moderné zbrane. Podpora Amíkov bola smiešna ... a ako sa ukázalo i tá bola zneužívaná a "americkí" povstalci sa v obrovskom islamistickom mori rýchlo "utopili".
Čo sa týka ostatného viac-menej súhlasím, ale s tým, že Asad už v Sýrii veľmi nevládne. Jednak sa to dá čítať pri stratách na strane vojsk čo ho podporujú ... už je tam minimálne polovičný počet bojovníkov Hizbaláhu a Iránu. A pred pár dňami prebleslo info, síce zatiaľ spoľahlivo nepotvrdené, ale myslím, že v realite vojny v Sýrii uveriteľné, že veliteľ Hizbaláhu dal popraviť 23 sýrskych vojakov !!! za to, že odmietli zaútočiť na nejakú dobre bránenú pozíciu v Daraa.Skrýt celý příspěvekPauli Je to tak ... už som to tu písal. Ak je vojna "dostatočne dlhá" tak už je vo všebecnosti ľuďom jedno kto im vládne ... len nech skončí vojna. Hlavne ak sa k tomu nabalili ...Zobrazit celý příspěvek
Pauli
Je to tak ... už som to tu písal. Ak je vojna "dostatočne dlhá" tak už je vo všebecnosti ľuďom jedno kto im vládne ... len nech skončí vojna. Hlavne ak sa k tomu nabalili radikálni islamisti so svojim videním sveta ...
Ale platí, že Asad by v slobodných voľbách NIKDY v Sýrii nevyhral, lebo je šít a väčšina obyvateľstva Sýrie sú Suniti. Preto vo voľbách nikdy pred vojnou neriskoval a vo "voľbách" pred vojnou bol ako jediný kandidát a "šokujúco" vyhral : )Skrýt celý příspěvekJirosi Nepřímo prakticky ze všech, které nemá Sýrie pod kontrolou. Podporou různých rebelů, ehm vlastně teroristů. Přímo tím, že nepouští SAA na území, kde si vytvořilo ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Nepřímo prakticky ze všech, které nemá Sýrie pod kontrolou. Podporou různých rebelů, ehm vlastně teroristů.
Přímo tím, že nepouští SAA na území, kde si vytvořilo základny. Problém Sýrie nejsou již ani natolik různé teroristické skupiny, ale velmoci a silní hráči v regionu, kteří si chtějí rozparcelovat Sýrii dle svých zájmů. To byl vlastně spouštěč všeho.
Na severu vidíme Turecko, jak v první fázi vrazilo klín mezi obě kurdské enklávy (Al-Báb), jen aby nebyli spojeny. Samozřejmě pod záminkou boje s IS. IS byl v té době již na ústupu a proto bylo nutné jednat (z tureckého pohledu). To že předtím IS s úspěchem decimoval Syrský Kurdistán nestálo Turecko za řeč, ba naopak jim to hrálo do karet. Další turecká akce v Sýrii byla invaze do Afrínu pod záminkou, že tamější Kurdové jsou propojeni s PKK a USA. Paradox je, že Afrínští Kurdové mají s PKK a USA oproti ostatním Kurdským enklávám mimo území Turecka (PKK), úplně nejmenší vazby. Je to dáno geografií. Další krok je Manbidž, který má být předán po Tureckou správu. Kurdi musí zaplakat, hold kšeft USA-Turecko. Turecko již před invazí do Sýrie často ve své televizi ukazovalo mapu Turecka, jež zahrnovala území až po Aleppo.
Americkou přítomnost najdeme v poušti, kde se nachází irácká a jordánská hranice a co hlavně, důležitá komunikace Damašek - Bagdád. USA tam drží jakousi opozici a toto území má 50km okruh kolem hraničního přechodu. V době vytlačování IS + jiných skupin ze syrské pouště bylo toto území bráněno USA a jednotky SAA, které se přiblížili k hraničnímu přechodu (cca 50 km) byli vzdušným útokem USA zničeny.
Dále USA si udělala několik základen v syrském Kurdistánu a posléze vyhandlovala s IS ropná pole, jež poté obsadili kurdské síly.Skrýt celý příspěvekČo sa týka tej vojny. Treba rozlišovať dve veci ... kto má peniaze, a kto ich chce mať ... My v EÚ sme našťastie v tej prvej skupine, ktorá v princípe nerieši kto dodá plyn, ...Zobrazit celý příspěvek
Čo sa týka tej vojny.
Treba rozlišovať dve veci ... kto má peniaze, a kto ich chce mať ...
My v EÚ sme našťastie v tej prvej skupine, ktorá v princípe nerieši kto dodá plyn, ale aby bol ... a podľa možností za čo najlepšiu cenu. Podnikom i domácnostiam je v podstate šuma-fuk z kadiaľ ten plyn príde. Jedinou výnimkou sú biznismeni s plynom, ktorý nás samozrejme presviedčajú, že ich riešenie je najlepšie ...
Druhá skupina je tá, ktorá chce zarobiť na tom, komu my tie doláre zaplatíme - a to je Turecko či Rusko, ale i USA, či krajiny Blízkeho východu. Tam je to určite ostrejšie a určite ich táto otázka viac trápi ako nás.
Pochopiteľne zjednodušene povedané.... ale myslím, že vo všeobecnosti to tak je.Skrýt celý příspěvekKde je psáno,že ho tam nechcú ?
V první řadě už nechcú válku
https://www.youtube.com/watch?...Kde je psáno,že ho tam nechcú ?
V první řadě už nechcú válku
https://www.youtube.com/watch?...Taký "obyčajný deň" v Sýrii a bezvýnamná zrážka pre dejiny nepodstatná ... https://www.liveleak.com/view?... Ale osobná a pripomína, že ide o životy v ...Zobrazit celý příspěvek
Taký "obyčajný deň" v Sýrii a bezvýnamná zrážka pre dejiny nepodstatná ...
https://www.liveleak.com/view?...
Ale osobná a pripomína, že ide o životy v brutálnej vojne.
Pouli
Otázka je prečo by tam mali vládne vojská pustiť, keď ich tam domáci nechcú ... a pripomínam, že vláda nie je v Sýrii demokraticky volená (a tie "voľby v Sýrii z roku 2014 uznáva len pár štátov, pred tým tam neboli voľby pre istotu vôbec). Len pripomínam, že nech už je diskusia o Asadovi ako masovom vrahovi na diskusiu (podľa mňa len o rozsahu jeho vraždenia) .. tak o tom, že je to masový zlodej diskutovať nemusíme - oficiálne zoštátnil majetok každého kto "sa nezdržuje vo svojom bydlisku" - v reále tí čo sú proti nemu a dokonca i tí čo si "dovolili" utiecť pred vojnou. Všetko tie reči o "dobrom Asadovi" sú v tejto realite naozaj komické.Skrýt celý příspěvekTesil
A čo s tým má NATO ?
OSN funguje dobre a efektívne len keď sa na tom dohodnú piati členovia s právom veta .... čiže skoro nikdy : )Tesil
A čo s tým má NATO ?
OSN funguje dobre a efektívne len keď sa na tom dohodnú piati členovia s právom veta .... čiže skoro nikdy : )Pauli
"Hledám správné pojmenování toho co Američané v Sýrii dělají ....ale napadá mě jenom okupace cizího území a zdrojů ,bez vyhlášení války"
Nic nového pod sluncem.Pauli
"Hledám správné pojmenování toho co Američané v Sýrii dělají ....ale napadá mě jenom okupace cizího území a zdrojů ,bez vyhlášení války"
Nic nového pod sluncem.
Načítám diskuzi...