Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Těžba ropy v Sýrii; ilustrační foto / Public Domain

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje celkový obraz současného dění v Evropě a na Blízkém východě.

Plynový protektorát Sýrie

Ruský deník Nezavisimaja Gazeta článkem „Expanze Washingtonu ohrožuje nejen Damašek ale i Moskvu“ informuje o současné situaci v Sýrii. Podtitulek článku zní „Rusku a režimu Bašára Asada se nedaří v Sýrii řešit své vojenské a ekonomické cíle“.

 

 

Úvodu článku začíná: „Uplatnění geopolitických zájmů Ruska na Středním východě, navzdory růstu jeho vojenské síly, se potýká s problémy. Tyto problémy jsou způsobeny nejen tím, že Turecko otevřelo Trans-Anatolský plynovod (TANAP) jež obchází území Ruské federace, ale také tím, že nákladná ruská vojenská mise v Sýrii nezabezpečila úplnou realizaci plánů velkých ruských uhlovodíkových společností v této zemi.“
 

Autor článku dále uvádí: “Moskva odmítá podporovat Damašek ve snahách vojenskými prostředky osvobodit ropná a plynová pole ve východní Sýrii. Jejich osud, stejně jako účast ruských společností k jejich ovládnutí zůstává nejistá, a to díky militarizaci  Američany  území , které nekontroluje Bašár Asad. Moskva i přes odpor Damašku výměnou za pokračování výstavby druhé linie plynovodu „Turk Stream“ pomohla Turecku téměř kompletně realizovat své vojenské plány v Sýrii. Moskva vidí Ankaru jako spojence v otázkách urovnání situace v Sýrii, ale Sýrie je de facto rozdělena na okupační zóny, kde jsou prováděny vojenské operace různými ozbrojenými skupinami, včetně pro-tureckých. Za takových okolností má Rusko málo příležitostí ovlivnit situaci v Sýrii silou. Proto je kladen důraz na vytvoření mírových podmínek pro řešení konfliktu.“

 

V článku je dále uvedeno, že ruský prezident Vladimír Putin v neděli při návštěvě Asie prohlásil, že „společné akce Ruska, Sýrie, Turecka a Íránu výrazně potlačily teroristickou činnost na území Sýrie.“ Podle něj je tak cesta k politickému urovnání konfliktu otevřena.  „Rád bych poznamenal, že vláda Sýrie dnes kontroluje území, na kterém žije asi 90 % obyvatel této země,“ uvedl Putin.

 

Avšak nejbohatší syrské provincie ve východní a jihovýchodní části země jsou obsazeny USA a spojenci. Pod kontrolou vlády Asada jsou ve skutečnosti jen bývalé hustě osídlené oblasti.

 

Ruské vedení samozřejmě tyto údaje zná a z těchto důvodů jsou pro něj v Sýrii další aktivní vojenské akce nepravděpodobné.

 

Navíc po USA, Velké Británii a Francii do oblasti přivedla svá vojska i Itálie. Dle turecké státní agentury Anadolu italská armáda poslala své vojáky do provincie Hasaka ze severozápadního Iráku. Tito se dále přesunou na jih a budou nasazeni na malé americké základně poblíž ropných polí Al-Umar ve východní části Deir ez Zor.

Hlavní plynovody do Evropy. / archív autora

 

V článku je také citován vojenský expert plukovník Popov: “Vojenská činnost Spojených států a dalších zemí ve východní Sýrii má dva důvody – za prvé, je to kvůli podpoře konfliktu a zabranění  pronikání vládních syrských vojsk na levý břeh řeky Eufrat k ovládnutí uhlovodíkových polí. Za druhé kvůli zničení šíitských skupin v oblasti Abu Kemal a Mayyadina, které udržují tzv. šíitský pás, táhnoucí se od Íránu přes Irák na západ ke Středozemnímu moři.“
 

Turecko ohrožuje energetické lobby Berlín-Moskva

O rizicích pro uhlovodíkovou lobby Berlín-Moskva (ve vztahu k výstavbě plynovodu Nord Stream 2) se rozepisuje ruský server Gazeta z minulého týdne pod názvem „Rusko stranou: Turecko zahájilo nový plynovod.“

 

Slavnostní otevření tureckého plynovodu TANAP se konalo za účasti prezidentů Turecka, Ázerbájdžánu, Srbska nebo Ukrajiny. TANAP je nedílnou součástí Jižního plynárenského koridoru (JGK), kerý je určen k přepravě ázerbájdžánského plynu do Evropy. První dodávky plynovodem TANAP proběhnou v roce 2019.

 

V příštích několika letech projde plynovodem TANAP ročně 16 miliard kubických metrů, do roku 2023 pak již 23 miliard kubických metrů plynu.

 

Ze 16 miliard metrů krychlových, dodaných plynovodem v blízké budoucnosti, šest miliard metrů krychlových zůstane v Turecku a deset miliard metrů krychlových půjde na jih Evropy. Projekční kapacita poboček JGK činí 30–31 miliard krychlových metrů plynu za rok, v budoucnu lze rozšířit až na 60 miliard metrů krychlových.

 

TANAP; větší foto / archív autora


Gazeta dále zmiňuje výstavbu plynovodů z Ruska do Turecka: „Ruská společnost Gazprom realizuje projekt plynovodu Turk Stream, který se skládá ze dvou větví s kapacitou 15,75 miliardy kubických metrů každá. První větev bude dodávat plyn k tureckým spotřebitelům (je plánováno uvést do provozu v roce 2018), druhá plyn do jižní a jihovýchodní Evropy (předpokládané dodávky v roce 2019).“

 

Odborník na danou problematiku Ilya Zharskiy se v článku Gazety zamýšlí nad riziky pro ruský Gazprom, pokud TANAP dosáhne plné kapacity a zda je vůbec ekonomické budovat druhou větev „Turk Stream“. Navíc TANAP přímo konkureje rusko-německému projektu Nord Stream 2.

 

Jednoduše se zdá, že Turecko a jeho spojenci se snaží rozšířit svůj energetický vliv (a tedy i politický) minimálně do jihovýchodní a jižní Evropy, a to na úkor energetického vlivu Německa, resp. Německa-Ruska.


Závěrem lze konstatovat, že vítězem prvního kola války v Sýrii je Turecko a do druhého kola dojde k uzavírání „nových koalic“. Rusko nyní musí řešit patovou situaci, zda se přikloní na stranu Turecka (TANAP) nebo Německa (Nord Stream 2).

Bohatá Evropa potřebuje plyn a proto probíhá velmocenský boj, kdo energeticky ovládne Evropu. K hlavním hráčům Rusku, Německu a USA se nyní nově přidalo Turecko. Navíc k projektu TANAP má zájem se připojit Írán...

Odkazy: NG, Gazeta, Gazeta

Nahlásit chybu v článku


Související články

Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na ...

Syrský „Bůh války“: Raketomet Golan-1000

Ruský portál Free News přinesl článek o novém syrském raketometu Golan-1000, který je v současnosti ...

Francouzské drony pro ruské minolovky: Další příklad obcházení protiruských sankcí

Pro loďstvo mají moderní minolovky strategický význam. Shozením výbušnin z letounů či helikoptér lze ...

Irák mění americké tanky Abrams za ruské T-90S

Irácká 35. obrněná brigáda 9. obrněné divize přechází od amerických tanků M1A1M Abrams k ruským ...

Syrský Manbidž: testovací bod vzájemných vztahů velmocí?

USA a Turecko nedávno (překvapivě) představily společný rámcový plán dohody o rozmístění sdílených ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • givicz
    23:39 22.06.2018

    cejkis souhlasím, že Putin je pragmatický, nedělá unáhlená rozhodnutí a myslí několik tahů dopředu.. nemůže si prostě dovolit chybné rozhodnutí.... trochu mám ale obavu zda Rusové ...Zobrazit celý příspěvek

    cejkis souhlasím, že Putin je pragmatický, nedělá unáhlená rozhodnutí a myslí několik tahů dopředu.. nemůže si prostě dovolit chybné rozhodnutí.... trochu mám ale obavu zda Rusové po dokončení druhého mandátu seženou takto chytrého člověka... možná si Putin vybral Dmitrije Medveděva jako předsedu vlády Ruské federace (není moc oblíben) aby rok dva před prezidentskými volbami pomohl dosadit nějakou novou tvář co bude také silnou osobností a povede Ruskou federaci v nastolené kurzu...Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    23:24 22.06.2018

    @Jirosi "Ukrajina možnost získat obchodní dohody=> Ohrožení Ruských zájmů=>Občanská válka Syrie možnost získat ropovod/plynovod do Evropy=> Ohrožení Ruských zájmů=>Občanská ...Zobrazit celý příspěvek

    @Jirosi
    "Ukrajina možnost získat obchodní dohody=> Ohrožení Ruských zájmů=>Občanská válka
    Syrie možnost získat ropovod/plynovod do Evropy=> Ohrožení Ruských zájmů=>Občanská válka
    Turecko ropovod/plynovod do Evropy=> Ohrožení Ruských zájmů=>Nezdařený puč=> větší zábor území v Syrii, žádný problém... "

    UA / během olympiády v Soči organizovaný převrat. Jako záminka nepodepsání dohody s EU. Dohoda byla nevýhodná pro UA a nepodepsal by ji žádný rozumný státník. Ve skutečnosti šlo o vliv na Ukrajinu a přiblížení se ruským hranicím. A dále o ztrátu základny pro Černomořskou flotilu, která hraje roli v Sýrii. Ukrajinci při cestách do Washingtonu po letech pochopili, že Američanům na Ukrajině nezáleží. Jde jim o Rusko a tlak na Rusko prostřednictvím Ukrajiny. Reakce Ruska po ukončení olympiády v podobě zabrání Krymu - co jiného měli dělat, když nechtěli ztratit Sýrii a tím dominantní postavení na trhu s plynem v EU ? Reakce Ruska byla předvídatelná.

    Turecko/ plynovod je zde plánován mnoho let a naplnění plynovodu zajišťuje Gazprom. Turecký plynovod či dohoda o SouthStreamu není v rozporu s ruskými zájmy. Když se nad tím pořádně zamyslíte zjistíte, že jediný komu by puč prospěl jsou Američané. Když neproběhl puč, tak alespoň pokus zmařit rusko-turecké vztahy. Proto jeden mrtvý diplomat v přímém přenosu, jedno sestřelené letadlo, které překročilo nepřekročilo hranici a hlavně připravené F16 ve správný čas na správném místě a během hodin prezentace na centrále NATO. Jako divadlo to bylo pěkné, ale jediné co odprezentoval autor těchto scénářů je fakt, že Putin je pragmatický a to velmi. Ani tyto události nevedly ke zmrazení tureckoruských vztahů. Výsledkem byla skutečnost, že si Erdogan začal čistit armádu od lidí, kteří jsou řízeni Američany.

    Sýrie/ Plán postavit plynovod z Arabského poloostrova do EU a nahradit Rusko neprošel. Asad se postavil na stranu Ruska. Tak vznikl projekt na odstranění Asada.


    Píšete o občanské válce. Tak dovolte, abych Vám zde popsal demokracii verze Blízký východ. Pokud potřebujete prosadit své zájmy, které jsou v rozporu s vedením země, najděte opozici. Dejte jim peníze, znalosti. Pokud dojde k prvnímu střetu, dodejte jim zbraně, výcvik, velení a zpravodajské informace. Až proběhe "občanská" válka, dosaďte do čela země loajálního člověka.
    Ještě existuje demokracie verze Afrika. Začátek je stejný jen s tím rozdílem, že je to levnější. Místo opozice zaplatíte komando, které dotyčného zabije a pak si tam dosadíte loajálního vůdce. Pokud by Vám to připomínalo Angolu a diamanty, shoda je čistě náhodná....
    A na závěr ještě demokracie verze Evropa a US. Zde je to nejdražší. Musíte vynaložit peníze na všechny neziskovky a opozice a oblbnout tamní obyvatelstvo natolik, aby vyhráali loajální lidé. Tolik k otázce "občanské války".


    Na závěr, nejde o ropu. Ropu lze dobře vozit tankery. Jde o zemní plyn jehož přeprava tankery je moc drahá.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    23:19 22.06.2018

    tak Turecko je silně závislé na dovozu plynu ... samotná roční spotřeba Turecka je cca 50 miliard metrů krychlových takže je patrné, že 16 miliard kubických metrů z TANAP Turkish ...Zobrazit celý příspěvek

    tak Turecko je silně závislé na dovozu plynu ... samotná roční spotřeba Turecka je cca 50 miliard metrů krychlových takže je patrné, že 16 miliard kubických metrů z TANAP Turkish stream neohrožuje ale umožňuje Turecku více diverzifikovat... navíc to pěkně ukazuje, že Erdogan není žádný debil... ze země která je silně závislá na dovozu zemního plynu jeho politika udělá tranzitní zemi na kterou se budou připojovat další země jižní Evropy.. a miliardy se jenom posypou.. a vzhledem k tomu, že Turecko je i důležitá země pro západ tak nikdo nebude řešit okupaci severu Sýrie ...

    Jinak v článku je zmíněno, že Syrská vláda ovládá území na kterém žije 90% obyvatel to může být až 15 milionů lidí.. jak tak sleduji postup Syrské armády tak předpokládám, že po dočištění jihu se konečně otočí také na východ ..

    https://zpravy.idnes.cz/foto.a... Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    23:10 22.06.2018

    tvl dusane, uz to nehul. Dokazovat nabozenskou roztristenost Syrie na (z velke casti) zahranicnich Islamistech je dost ulet. Samozrejme ze behem valky se nazory populace ...Zobrazit celý příspěvek

    tvl dusane, uz to nehul. Dokazovat nabozenskou roztristenost Syrie na (z velke casti) zahranicnich Islamistech je dost ulet. Samozrejme ze behem valky se nazory populace radikalizujou! Hlavne kdyz to masivne podporujou nasi wahabisticti spojenci v te oblasti.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    23:08 22.06.2018

    Takže členové NATO nejsou NATO. Alavité uzavřeli dohodu se sunnity.Vy nebudete nastolovat otázku moci a my vás nebudeme rušit při vašich obchodech.A všichni včetně křesťanů žili v ...Zobrazit celý příspěvek

    Takže členové NATO nejsou NATO.
    Alavité uzavřeli dohodu se sunnity.Vy nebudete nastolovat otázku moci a my vás nebudeme rušit při vašich obchodech.A všichni včetně křesťanů žili v klidu a míru.Relativně.
    USA stejně jako Francie plánovali svržení Asada.Francouzi konkrétně od r.2011.USA od Bushe přes Obamu.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    23:00 22.06.2018

    Kozlus Sorry ... to sú také naivné predstavy ....však tam nič nebolo ... tak bolo všetko OK: Je celkom známe, že diktatúry vedia udržať národnostné i náboženské pnutia pod ...Zobrazit celý příspěvek

    Kozlus
    Sorry ... to sú také naivné predstavy ....však tam nič nebolo ... tak bolo všetko OK:
    Je celkom známe, že diktatúry vedia udržať národnostné i náboženské pnutia pod kontrolou a tie sa po páde diktatúr rýchlo uvolnia (Juhoslávia, Lýbia, Irak, Sýria, ZSSR)

    Ale ani to nie je v prípade Sýrie úplná pravda, lebo povstania islamistov tam neboli vôbec vzácne a masaker z roku 1982 je dosť známy:
    https://zpravy.idnes.cz/syrsky...

    Takže nám tu prestaňte "dokazovať", že tam náboženstvo nie je dôležité ... hlavne je to komické, ak sa tu s väčšinou diskutujúcich zhodneme, že väčšina povstalcov sú radikálnejší islamisti - žeby to boli ateisti ? : )


    Súhlasím však s tým, že ani Kurdi či napr. mediálne známi Jezídi, nie sú tu žiadne nevinaitka .... ich "mierumilovnosť" je skôr o tom, že sú relatívne slabí a nemôžu si toho dovoliť viac ...Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    22:44 22.06.2018

    Tesil To sú členovia NATO, určite nie "NATO". Echo Sýria bola pred vojnou naozaj v regióne priam ukážková čo sa týka náboženskej tolerancie. Preto to mal Asad celkom dobre ...Zobrazit celý příspěvek

    Tesil

    To sú členovia NATO, určite nie "NATO".

    Echo

    Sýria bola pred vojnou naozaj v regióne priam ukážková čo sa týka náboženskej tolerancie. Preto to mal Asad celkom dobre rozbehnuté i na západe a preto ho nik neriešil ... bol považovaný síce za diktátora .. ale takého "osvieteného" z pohľadu záujmov západu, nie Sýrčanov pochopiteľne. semtam to síce nechce vidieť, ale pred vojnou neboli NIKDY slobodné voľby ....bola to jednoducho diktatúra. Jeho pozícia vznikla historicky, keď ešte Francúzi preferovali Alavitov (Šítov) napriek tomu, že väčšina obyvateľstva bola sunitská. Tí mali rozhodujúce mocenské pozície a tak to ostalo do roku 2011 pri vypuknutí nepokojov. Po začiatku občianskej vojny rýchlo vznikli radikálne islamské skupiny (mimochodom pomohol tomu i Asad, ktorý pustil z väzenia mnohých radikálnych islamistov aby zdiskreditoval opozíciu v Sýrii).
    Počas vojny sa to však rýchlo zmenilo a silnú pozíciu získali radikálne skupiny podporované bohatými sunitskými štátmi. To "zaklinvocal" IS, ktorý vznikol ako sunitské hnutie a jeho cieľom bol i boj proti šítom - čiže tu sa už tomu "deleniu" nedalo vyhnúť. Inak členenie suniti-šíti je v muslimskom svete veľmi silné a každý si volí hlavne "svojho".

    semtam

    Ak by Amíci chceli odstrániť Asada ... už dávno by tam nebol. Jeho pozícia bola ešte pred tromi rokmi úplne slabučká a bez zásahu Ruska by skončil. Obama sa práveže strašne bál čosi podniknúť a i po chemických útokoch (keď mal ideálnu zámienku) to "uhral" tak, že nemusel robiť nič a predal iniciatívu Rusom.
    Ešte nám skúste objasniť v ktorých medzinárodne uznaných voľbách Asad vyhral ? Pred vojnou to bola čistá fraška kde bol kandidát len on a v roku 2014 neuznali tieto "voľby" ani štáty ktoré Asada akceptujú ..... mimo Ruska a pár asadových najbližších spojencov.
    Neviem koľko je % sunitov v sýrskej armáde ....ale na rozhodujúcich miestach ich nebude veľa .... lebo o tom je celý asadov režim.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    22:24 22.06.2018

    A ze Kurdi dostavaji od Turku? No a? Zase sehrali roli uzitecnych idiotu a tentokrat s nema vymetlo USA a prodalo je turkum. Muzou si za to sami.

    A ze Kurdi dostavaji od Turku? No a? Zase sehrali roli uzitecnych idiotu a tentokrat s nema vymetlo USA a prodalo je turkum. Muzou si za to sami.

  • Kozlus
    22:20 22.06.2018

    Dusan: "Otázka je prečo by tam mali vládne vojská pustiť, keď ich tam domáci nechcú" Kteri domaci? Kurdove, kteri ovladaji velkou cast zeme za Eufratem? Vcetne oblasti, kde nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

    Dusan:
    "Otázka je prečo by tam mali vládne vojská pustiť, keď ich tam domáci nechcú"
    Kteri domaci? Kurdove, kteri ovladaji velkou cast zeme za Eufratem? Vcetne oblasti, kde nikdy nezili a odkud vytlacujou mistni kmeny a odkud odvazi veskere vybaveni, vcetne vrtu, pokud se jim to nepovede zprovoznit? Nebo ten kousek 50km okolo US zakladny dal na jihu, kde IS neni a jediny co tam Syrskou armadu nechce je US armada a bojuvky naverbovan v tom utecenckym tabore? Prestan lhat! Assada by nechteli protoze sunnite, shiite,... houby s voctem. I pred valkou byla Syrie nejsekularnejsi zeme v oblasti a na tohle se tam vubec nehledelo. Ted to bude jeste lepsi a takovej Izrael muze jen zavidet. Prestan lhat!Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    21:58 22.06.2018

    Jirosi Neznáte mapu pane :D Hraniční přechod na trase Damašek - Bagdád je IS prostý. Z irácké strany je území pod kontrolou Iráku. V Jordánsku IS neoperuje a v Sýrii je vše ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi

    Neznáte mapu pane :D
    Hraniční přechod na trase Damašek - Bagdád je IS prostý. Z irácké strany je území pod kontrolou Iráku. V Jordánsku IS neoperuje a v Sýrii je vše kolem 50 km pásma od US základny je pod kontrolou Sýrie. V současných dnech probíhá či spíše proběhl menší boj mezi SAA a zřejmě proxi armádou USA právě v těchto místech.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    21:55 22.06.2018

    Echo:"A to, ze Assad nema domacu podporu povazujem za cisty blud, 7 rokov vojny by bez domacej podpory nedal ani nahodou." On ji těsně před Ruskou misí prohrál. Od té doby to ...Zobrazit celý příspěvek

    Echo:"A to, ze Assad nema domacu podporu povazujem za cisty blud, 7 rokov vojny by bez domacej podpory nedal ani nahodou."

    On ji těsně před Ruskou misí prohrál. Od té doby to vyhrávají Rusko, Iránské jednotky.
    A na frontě z IS to byla ještě koalice mezinárodních sil.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    21:45 22.06.2018

    Semtam: "Vtip je v tom, že už dlouhou dobu v těchto místech IS neoperuje a tam kde operuje je v přímém styku s USA." Takže mají zabrat ještě více území Syrie, nebo je uvolnit ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Semtam: "Vtip je v tom, že už dlouhou dobu v těchto místech IS neoperuje a tam kde operuje je v přímém styku s USA."

    Takže mají zabrat ještě více území Syrie, nebo je uvolnit ve prospěch IS?


    Cejkis:"Na Vás je vidět, že člověk který pracuje s tezí US jsou symbolem dobra a Rusové symbolem zla, tak není ochoten akceptovat stále patrněji se ukazující zahraniční politiku US, Saudů, Izraele, Turecka a v minulosti i Kataru."

    Ukrajina možnost získat obchodní dohody=> Ohrožení Ruských zájmů=>Občanská válka
    Syrie možnost získat ropovod/plynovod do Evropy=> Ohrožení Ruských zájmů=>Občanská válka
    Turecko ropovod/plynovod do Evropy=> Ohrožení Ruských zájmů=>Nezdařený puč=> větší zábor území v Syrii, žádný problém...

    Ale za vše mohou USA, Katar, Izrael, Saudové,... prostě všichni co se jen snaží dělat obchod. A když vím, že to obchodně neporazím pošlu tanky...Skrýt celý příspěvek

  • Echo
    21:35 22.06.2018

    Semtam -> to je Dusanova teza .... ja si tiez myslim, ze Syrcanom je nabozenske vyznanie ukradnute. A to, ze Assad nema domacu podporu povazujem za cisty blud, 7 rokov vojny by bez ...Zobrazit celý příspěvek

    Semtam -> to je Dusanova teza .... ja si tiez myslim, ze Syrcanom je nabozenske vyznanie ukradnute. A to, ze Assad nema domacu podporu povazujem za cisty blud, 7 rokov vojny by bez domacej podpory nedal ani nahodou.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    21:35 22.06.2018

    dusan
    USA,V.B.Francie Itálie,Turecko snad nejsou členy NATO.

    dusan
    USA,V.B.Francie Itálie,Turecko snad nejsou členy NATO.

  • cejkis
    21:30 22.06.2018

    Jirosi Na Vás je vidět, že člověk který pracuje s tezí US jsou symbolem dobra a Rusové symbolem zla, tak není ochoten akceptovat stále patrněji se ukazující zahraniční politiku ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi

    Na Vás je vidět, že člověk který pracuje s tezí US jsou symbolem dobra a Rusové symbolem zla, tak není ochoten akceptovat stále patrněji se ukazující zahraniční politiku US, Saudů, Izraele, Turecka a v minulosti i Kataru. Mediální krytí operace na svržení Asada dostalo trhliny. WH, SOHR již nejsou důvěryhodné a zprávy prezentované západními médií opírající se o WH a SOHR jsou již k smíchu. I přes to bude řada lidi říkat jak tam US osvobozuje Sýrii od ISIL a že jejich operace jsou v souladu s míněním mezinárodního společenství. Pod pojmem mezinárodní společenství je nutné chápat členy NATO. Ostatně od toho tato organizace stále existuje. Není li mandát RB, vytvoří se mezinárodní společenství ze členů NATO. To je i role AČR...posílat stovku vojáků do operací, kde jsou tisíce Američanů. Jde o tu vlaječku.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    21:29 22.06.2018

    Echo Tohle se to už řešilo mnohokrát, že je alávita. Jenže je tak trochu naivní si myslet, že Syřané volí jen na základě vyznání. Není to tolik známo,ale SAA je většinově ...Zobrazit celý příspěvek

    Echo

    Tohle se to už řešilo mnohokrát, že je alávita. Jenže je tak trochu naivní si myslet, že Syřané volí jen na základě vyznání. Není to tolik známo,ale SAA je většinově sunnitská.

    A ve volbách vyhrál. Žádné nikdy nebylo.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    21:25 22.06.2018

    Jirosi

    Vtip je v tom, že už dlouhou dobu v těchto místech IS neoperuje a tam kde operuje je v přímém styku s USA.

    Jirosi

    Vtip je v tom, že už dlouhou dobu v těchto místech IS neoperuje a tam kde operuje je v přímém styku s USA.

  • Echo
    21:24 22.06.2018

    "Ale platí, že Asad by v slobodných voľbách NIKDY v Sýrii nevyhral, lebo je šít a väčšina obyvateľstva Sýrie sú Suniti." ..... ehm, Syria bola po starocia nabozensky tolerantna ...Zobrazit celý příspěvek

    "Ale platí, že Asad by v slobodných voľbách NIKDY v Sýrii nevyhral, lebo je šít a väčšina obyvateľstva Sýrie sú Suniti." ..... ehm, Syria bola po starocia nabozensky tolerantna oblast ( na arabske pomery ) .... a po skusenostiach s nabozenskymi fanatikmi tam vo volbach nemaju sancu ..... verim tomu, ze Syrcania su dost vyspeli na to aby nabozenstvo vo volbach nehralo rolu .....

    @Dusan -> Zaujimavy pohlad na vec, mna by nikdy vo volbach nenapadlo pozerat a zistovat kto je akeho vierovyznania. A popravde kandidat/strana ktora si zaklada na nabozenstve u mna absolutne pada ( aj ked by preferovali moje vyznanie )Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    21:23 22.06.2018

    dusan Vtip je v tom, že žádná podpora demokratické opozice nikdy nebyla. A celé to byla fraška. USA nešlo o nějakou demokratickou změnu v Sýrii. Natolik Blízký východ znají, že ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan

    Vtip je v tom, že žádná podpora demokratické opozice nikdy nebyla. A celé to byla fraška. USA nešlo o nějakou demokratickou změnu v Sýrii. Natolik Blízký východ znají, že to už samo o sobě je vtip. Šlo jim jen o jedno a to odstranit Asadovu vládu a dosadit vládu jinou jim loajální. To, že jim to nevyšlo a jejich arabským spojencům jakbysmet je věc pro ně špatná, ale stalo se jinak.

    Ohledně vlády Asada bych tolik zase nepochyboval, podporu místních má a armádu také. Vliv Íránu začíná slábnout. Jediný kdo stojí o to, aby měl Írán v Sýrii vliv je samotný Írán. Všimnul jsem si na tomto konfliktu toho, že pokud se chce někdo nějak prosadit, musí mít alespoň jednoho významného spojence. Je již jedno zda to střídá jak ponožky, ale někoho musí mít. Proto Írán to má docela těžké.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    21:16 22.06.2018

    Semtam: A není to spíše bránění přenesení války zpět do Iráku. Vy píšete poušť... Kolik let se místní státy snažil z té pouště dostat "pár bojovníků" IS... ve skutečnosti tam jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Semtam: A není to spíše bránění přenesení války zpět do Iráku. Vy píšete poušť... Kolik let se místní státy snažil z té pouště dostat "pár bojovníků" IS... ve skutečnosti tam jsou stále místa kde operuje...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4